Kitscherige natuurtafereeltjes De ekster is er vroeg bij unyl MIDDELBURG OP DE KORENDIJK. TEL 01180-23632 99.00 79.00 179.00 28.9021.00 ZEELAND De redders gaan onder Heijermans in Minitheater EEN MOOI HALFHOOGPOLIG WOONKAMERTAPIJT 19E flfl OERSTERK SYNTHETISCH TAPIJT H00GP00L VOOR DE SLAAPKAMER LANO TAPIJT VINYL VOOR ELK VERTREK MOOIE FIJNE DIAGONAAL QQ 0R PRACHTIGE WOONKAMERPLAVUIS CO fin VELE SOORTEN op 200 breed 1Q QR SPLINTERNIEUWE KOLLEKTIE OVERGORDIJNEN 22.90 20.00 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 films rillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllli? In filmtheater Meccano draaien deze week de volgende films: - Pasteltinten: grijs - rose - blauw - Diagonalen: smal en breed in vele kleuren - In banen van licht naar donker in moderne kleuren, ook veel keus in grijs en zwart. Het is te veel om op te noemen, daarom kom eens een keer langs om onze zeer uitgebreide kollektie vitrages en overgordijnen te bekijken. Alles gratis genaaid! 316 Zolang het vriest, kunt u op een winterplaat rekenen in de Scheldeóode. Het is tenslotte zo dat goeie winters al bijna per definitie bij een ver verle den horen. En wie weet hoe lang het duurt, voordat het unieke ta fereel van schaatsenrijders, koek en zopie, naar school schaatsen, bloemen op de ra men, lekker ijs krabben van de auto, verschrikkelijke kou de voeten, hoge gasrekeningen en bijna kitscherige natuurta fereeltjes weer eens te zien zullen zijn. Misschien wordt het wel na 2.000. Elsa Westland zette de nog niet heel druk bevolkte Mid delburgse veste op de plaat. Om nog even in de sfeer te blijven drukken we hieronder een verhaal af dat in het maandblad Nieuw Zeeland van februari verscheen. De titel is: De Elf plaatsen. 'Een scheur Naar rechts Ons uit vier mannen en een vrouw bestaande treintje gaat precies gelijk pootje over en pakt de koers in de richting van de kerncentale weer op. Daar is de eerste controlepost en, hoewel alle vijf zwartrij ders, willen we de tocht wel helemaal volgens het boekje uitrijden. Het is zes uur in de ochtend en stikdonker. We hebben lampen op ons voorhoofd ge bonden, als mijnwerkers. Vanaf de dijk moet het een merkwaardig gezicht zijn: vijf lichtjes die wit ijs beschijnen en zich met een redelijke snel heid voortbewegen. 'God Sodeju'. Voorrijder Lucas gaat plat en alle vijf de lichtjes liggen even roerloos op het ijs. Toch valt het me niet te gen', meldt Nico, die het van karakter moet hebben. 'Ik had beschuit verwacht op dit zout water, maar het glijdt goed'. Hij stopt een vinger in zijn neusgat om het andere leeg te blazen en herhaalt dit nog eens met de vinger in het an dere gat. 'Gadver, waarom steek je je vinger d'r nou in. Je kunt toch gewoon je neusgat dichtdruk ken'. 'Niet zeuren, Trudy. We moeten nog zo'n 190 kilometer'. Fred, de meest geoliede schaatser onder ons, neemt de kop en maakt zo'n snelheid dat de gesprekken stokken. Ikzelf rijd mee als schaatser/ver slaggever. Iemand moet dit toch vastleggen. De hele pers zit in Friesland af te wachten totdat weer besloten wordt de elfstedentocht af te lasten. En hier gebeurt het gewoon. Een dikke tweehonderd kilometer langs acht dorpen en drie ste den. Een monstertocht over de MIDDELBURG - Het Mid delburgse Minitheater biedt zaterdag 23 februari plaats aan de toneelgroep Vreuch- dendael uit Oosterhout, met twee voorstellingen van Her man Heijermans: Saltimbank en Buren. In Saltimbank gaat het om de verhouding tussen een in valide clown en zijn mooie vrouw. Het past allemaal niet zo lekker tussen die twee. Dra matisch gegeven is dat de clown nmoet optreden, terwijl hij weet dat zijn vrouw haar geluk bij een ander zoekt. Over Buren is geen informatie voorhanden. De voorstelling begint om 20.00 uur. pool vlakte die de Westerschei- de geworden is. Geen woord heeft er nog over in de kranten gestaan. Terwijl die dekselse Zeeu wen er toch een ketting voor over de Westerschelde hebben gelegd, geen schip kan er meer naar Antwerpen. Zo hoort het. En geen gezeik over beroerd ijs. De organisatie vindt dat iedereen zijn maatregelen maar moet nemen. Lekker los jes allemaal. Bij de start gaf dat wel wat problemen. Toen voorzitter Diepstraten voor het Vlis- singse badstrand de toerrij ders wegschoot, waren er nog een paar hun schaatsen aan het strikken, waaronder ik. Ik zag ineens een vinger voor me langs rollen. Het leek me een wijsvinger. Het ding bewoog nog, toen ik hem bij zijn recht matige eigenaar terugbracht. Het was zijn ringvinger. De ring zat nog op het bloedende stompje. Het wordt tijd dat ik het tempo eens ga bepalen; we gaan veel te hard. Zo halen we Antwerpen nog niet eens. En grote stukken met ijsbergen en omhoog stekende schotsen staan ons nog te wachten. Ik druk de snelheid iets. Krijg het gevoel alleen te rijden over een donkere pla neet, zwart van boven, wit van onderen, de wereld op m'n rug en 't weegt niks, oermacht in m'n benen, soepel glijden - een vogel is er houterig bij - ik loop nooit meer, niet te hard- hou je in. Wat moet ik hier nou voor een verslag van maken. Dat schaatsen een kwestie is van evenwicht Of eigenlijk meer; constant vallen, maar de zwaartekracht net iets voor zijn. Het is een aangeboren be weging. Gooi een kindje in het water en het maakt schaats- bewegingen. Onbeholpen na tuurlijk, maar schaatsbewe- gingen. En geen zwembewegingen, zoals iederen meent te zien. Die misvatting komt voor uit de combinatie water en bewe ging. Dat is dus zwemmen, zo simpel redeneren mensen. Er is een fase geweest in de evolutie dat wezens, mensen zullen het nog niet geweest zijn, met schaatsen aan gebo ren werden. Natuurlijk niet van die mooie stalen noren, maar een scherp been onder de voet., Misschien heeft een pe riode van langdurige dooi... Op enkele tientallen meters af stand zien we ineens een serie lichtjes langsflitsen. 'De wed strijdrijders', meldt Fred overbodig. 'Ik ga d'r achter- an'.'Dom', roept Lucas hem na. 'Je moet je eigen tempo hou den'. 'Die komen we wel weer te gen'. Nico neemt vastbesloten de kop. We rijden nu over flink gol vend ijs. Ik vermoed dat we op het stuk zitten waar de ijsver- eniging met ijstransplantaties bezig is geweest. Dan zijn we aardig in de buurt van de kerncentrale. Het warme koelwater heeft hier lange tijd een grote geul in de Wester schelde open gehouden. Na een aantal brieven aan de direktie van de PZEM heeft de vereni ging toen zelf haar maatrege len genomen: een korte bezet ting van de centrale en dank zij hulp van de schaatsenthou- siasten in de regelkamer werd de centrale stilgelegd. En daarmee werd, de elfplaatsen- tocht mogelijk. Een zwaailicht geeft aan dat we de controlepost Borssele naderen. Fred staat er op ons te wachten. De post is een ruï ne. Enkele mensen zijn bezig het blad op de schragen te zet ten, tentzeil en palen liggen op de grond. 'Ze hadden de zaak niet in het ijs vastgezet, de wedstrijdrijders hebben de boel omver gereden', verdui delijkt Fred. We zetten koers naar de vol gende post: Hoedekenskerke. Recht voor ons zien we het lichtspel van Dow Chemical langzaam verflauwen. De och tend krijgt langzaam kleur. Het is rond vier uur in de middag - de zon rood en laag boven de dijk - als we het Land van Saeftinghe zijn ge passeerd. Gelukkig geen fla nerende mensen meer. Hoe dichter we bij Antwerpen kwamen, hoe voller het op het ijs werd. Hele gezinnen, arm in arm, belemmerden ons de doorgang. Mannen met hoge hoeden en prachtige schoenen, vrouwen met bontjassen, kin derwagens, honden. Een modeshow op IJsave- nue de Westerschelde. In sla lom moesten we erdoor en het ritme was eruit. Tot overmaat van ramp was er in de tentjes niets anders te krijgen dan whisky, jenever, asbach uralt, chocola en broodjes breugel- kop. Niets dat voor directe energie kon zorgen. We zijn nu allemaal ons lichaam aan het opsouperen. Ik ruik het aan de adem van de mensen voor me. Breugelkop en jenever wer ken ééndrachtig samen aan de ondermijning van het karak ter. 'Mooi hèroept Nico, die altijd oog blijft houden voor de omgeving. Inderdaad lich ten de ijsbergen rose op in de verder witte vlakte. Ik con centreer me op de kont van Trudy. Nog drie controlepos ten voor we bij het badstrand zijn: Perkpolder, Temeuzen en Breskens. Over dat laatste stuk hoeft niemand iets te we ten. MIDDELBURG - Lorelei, Parsifal, Orpheus, Shirley Temple, Don Quichotte, Jezus, Hamlet, Billy the Kid en nog vijf anderen zitten rond de tafel aan het laatste avondmaal. Deze bekende fi guren uit de historie, mythologie en literatuur mopperen, omdat ze niet meer zijn wie ze waren: ze zijn geen idolen meer. „Kun nen de mensen zonder ons de wereld aan?" vraagt een eter zich af. Ze geeft zelf antwoord: „De meesten hebben het bewezen". Gerrit Komrij schreef ze bij elkaar onder de titel De Redders en Globe speelt het vrijdag 22 februari in de Schouwburg. De redders gaan in het stuk allemaal dood op twee na: Or pheus en zijn vriend Endy- mion. Volgens Komrij hebben een kunstenaar en een slaap kop nog overlevingskansen. Maar Komrij beseft dat de mensen altijd weer nieuwe redders zullen zoeken. Hij laat Cassandra bijvoor beeld zeggen: „Ze (de mensen) hebben altijd weer iets nodig, buiten zichzelf. Een stem die ze roept. Ze willen zoeken. Wat een prooi, wat een gigan tische prooi. Voor elke laars rij p, voor elke verlosser". Jac. Heijer legt het in de NRC zo uit: Komrij ziet, als menig ander geletterde on heilsprofeet, de tijd rijp voor fascisme. Misschien ziet hij de oorzaak niet zozeer in het ge brek aan eruditie als wel in het verlies van de verbeel dingskracht die de idolen heeft voortgebracht. De verbeelding is de mogelijke redder van de wereld, zo kan zijn stelling luiden. Overigens was Heijer nogal kritisch over de voorstelling. Een citaat: „De magere plot doet niet ter zake. Het gezel schap gaat op zoek naar de heilige graal als in een kinder stuk naar de gestolen schat. Men kruisigt Jezus opnieuw en dat het stuk slecht afloopt wordt vele malen voorspeld. Van een gespannen uitzien naar de volgende scène té geen sprake. Het accent van de voorsteL- ling móét daarom wel liggen op de tekst en daar brengen de meeste spelers vooralsnog niets van terecht. Nu zijn Ge- rardjan Rijnders' premières vrijwel nooit klaar, misschien wordt het beter". De voorstelling begint om 20.00 uur. Kaarten zijn van 8.30-12.30 uur verkrijgbaar bij het Uit-verkooppunt aan de Stadhuisstraat 2 in Middel burg en in de Schouwburg. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vooral in de nabijheid van steden en boerderijen zien we vaak grote nesten in hoge wilgen, populieren of iepen zitten. De kenner weet met een om welke vogel het gaat. De ekster. Nemen sommige vogels in aantal af, met de ekster is dit niet het geval. Daar ben ik blij om. Het zijn prachtige vogels, die een stoffering van het landschap betekenen. Verstedelijking en inten sivering van de landbouw, gepaard gaande met de groei van het bomenbestand heb ben deze uitbreiding moge lijk gemaakt. Laten we daar bij toch vooral niet vergeten, dat in feite het voedsel een van de meest beperkende faktoren is. Geen eten bete kent gewoon minder vogels. Voor de ekster is er kenne lijk genoeg. De nestgelegen heid is er ook beter op ge worden. Na de overstroming van 1944 op Walcheren en die van grote delen van onze provincie in '53 was het met het bomenbestand uiteraard droevig. Door de keuze te la ten vallen op snelle groeiers lijkt het tenminste weer een beetje. En behalve dat we van het groen kunnen genie ten zijn er de vogels. Wie het ge\uk heeft in de buurt van een ekstemest wo nen kan in deze tijd van het jaar de gehele dag van de vogls genieten. Ze zijn druk in de weer om het oude nest, dat van de winterstormen heeft geleden, te restaureren. De komst wordt van tevoren aangekondigd met een schetterende roep. Even later strijken ze neer in de boom, waarin het nest zit. Let er maar eens op, dat de dieren nooit rechtstreeks op hun doel afgaan. Dat doen alleen mensen, die alle voor zichtigheid verleerd zijn. De ekster dus typisch niet, want als er een vogel is, die uit zijn doppen kijkt, dan is ht onze blauwe langstaart wel. Geen wonder, ivant jagers hebben hem vele jaren achter de broek gezeten en plaatselijk maken sommigen er nog een meifeestje van. Ik krijg echter de indruk, dat in veel getallen geen po ging meer wordt onderno men. Het is ook zinloos. Men dweilt, om zo te zeggen, met de kraan open, terwij l de zin ervan ver te zoeken is. De vo gelstand staat er over het al gemeen beter voor dan ooit. En de soorten, die achteruit gaan, hebben van de ekster niets te duchten. Te zijner tijd komen toe hier nog wel eens op terug. We gaan nu naar de restauratieioerk- zaamheden kijken. Wanneer beide eksters bij het vervallen nest zijn gear riveerd wordt de zaak gron dig bekeken. Zit het dak er nog wel op Want eksters boutoen een huis met een so lide kap er op. Die is welis waar zo lek als een mandje, maar geeft wel beschutting tegen harde wind. Je zult daar maar hoog in de lucht zitten te schommelen. Ver volgens wordt de vloer onder handen genomen. Klei met snavels vol aangevoerd om de bodem zo dicht te smeren, dat een schot hagel vaak in de massa smoort. In een later stadium wordt voor de stoffering gezorgd. Mos en gras, wortels van planten en hondeharen alles is bruikbaar. Al dit soort ak- tiviteiten zijn van nabij te volgen. Moeilijker wordt het, wanneer een oude meidoom is uitgekozen. Dat laatste is in de duinen meestal het ge val. Hoewel het nest in de winter van korte afstand zichtbaar is maken de doorns het bezichtingen onmoge lijk. De ekster is er dus vroeg bij, maar het duurt toch tot april voor de eerste eieren gelegd worden. Van de voor bereidingen kunnen we nu getuigen zijn. V. V Under fire toont de keuze waarvoor journalisten, in dit geval een fotojournalist, kun nen komen te staan: partij kiezen of zo objectief mogelijk blijven registreren wat er ge beurt (I don't take sides, I take pictures, zegt de fotojourna list). In oorlogssituaties is die keus vaak nog veel dringen der. Regisseur Roger Spottis- woode (USA) laat het verhaal spelen in Zuid-Amerika. Donderdag tot en met zon dag 20.30 uur. Throne of blood, een door de Japanner Kurosawa geregis seerde verfilming van Shakes- peares Hamlet. Maandag en dinsdag 20.30 uur. Lola geeft de visie van Rai- ner Werner Fassbinder op het na-oorlogse Duitsland in we deropbouw. Corrupte gemeen tebestuurders gunnen op drachten aan die ene project ontwikkelaar. De man die dat aan de kaak wil stellen krijgt nog minder de sympathie van de regisseur dan de project ontwikkelaar. Lola (Barbara Sukowa) die heimelijk in het bordeel van de projectontwik kelaar werkt, speelt een cen trale rol. Woensdag 27 februari 20.30 uur. Jungle-book, de verfilming van het bekende boek van Kipling over de jongen die vanaf zijn tweede door de wolven wordt opgevoed. Zaterdag 23 februari 15.00 uur. Waterschapsheuvel, zo heet een heuvel in Engeland waar een grote groep konijnen woont. Een klein groepje be sluit ziéh de geborgenheid van de grote groep de rug toe te keren. Vijfje vreest namelijk een grote ramp. Het groepje gaat op zoek naar een nieuw woongebied met alle spanning die daarbij hoort. Zondag 24 februari 15.00 uur. In het Vlissingse Al- hambra theater draaien deze week deze films: De prooi, de thriller van Ne derlandse makelij, wordt nóg een weekje gedraaid. Donderdag 20.00 uur, vrij dag, zaterdag en zondag 21.30 uur, maandag tot en met woensdag 20.00 uur. Alle leef tijden. Purple rain met popzanger Prince blijft ook nog even. Vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 uur, donderdag 20.00 uur, zondag 14.00 uur. Smoker Vrijdag 23.30 uur. Achttien jaar. Pipo en de piraten van toen. met Klukluk, mammaloe en Plom. Een pop wordt gestolen uit het circus en een hele lange reis naar een verwegeiland is nodig om erachter te komen waar de pop is, en nog belang rijker: waarom de pop is ge stolen. Zondag 14.00 uur. Alle leeftij den. Red dawn. Geen verdere in formatie. Vrijdag, zaterdag en zondag 19.00 uur, maandag en dinsdag 20.00 uur. Zestien jaar. De ijssalon, alweer een Ne derlandse film, ditmaal van Dimitri Frenkel Frank. Dat betekent humor. Vrijdag, zaterdag en zondag 21.30 uur. Tuxialfjaar. Return of the soldier, de te rugkeer van een soldaat, werd geregisseerd door Alan Brid gers. De reactie van de naaste omgeving op geheugenverlies is één van de hoofdmotieven in deze film, waarin twee vrou wen wachten op de terugkeer van resp. hun echtgenoot en neef uit de Eerste Wereldoor log. Hij blijkt hen niet te her kennen, maar glashelder staat hem een derde vrouw voor de geest, met wie hij een idylli sche jeugdliefde beleefde. Vrijdag 23.30 uur, ivoensdag 20.00 uur. Organisatie ZVU. Wintenwandeling Zaterdag 23 februari houdt de wandelsportvereniging Willen is Kunnen haar vierde en laatste win- terwandeling. De afstanden zijn vijf, tien en vijftien kilometer. De start vindt plaats om halftwee bij het clublo kaal in de voormalige Willem lll-ka- zerne aan de Oranjestraat in Vlis- singen. De deelnemers krijgen on derweg een bolus. Ook is er op zondag 24 februari een vijfendertig kilometer lange wintertrainingstocht. Deze begint om tien uur bij het clublokaal. Modelspoortentoonstelling Op zaterdag 9 en zondag 10 maart is er in hotel Walcheren in Koudekerke een tentoonstelling van de modelspoorgroep Walche ren. De openingstijden zijn zaterdag van tien tot zes uur en zondag van elf tot vijf uur. De leden van de groep leggen dan een Hobbytrack- baan aan met een rijlengte van on geveer 38 meter en een Nettrack- baan met een rijlengte van zo'n 13 meter. Ook zijn er wat statische modellen te zien en is er materiaal te koop. De tentoonstelling is bedoeld om adspirant bouwers kennis te laten maken met deze bouwwijze. Geïn teresseerden kunnen zich tijdens deze dagen opgeven voor speciale oefendagen waar de nieuwste mo dules getest kunnen worden. De systemen zowel de de Hobby- als de Nettrack berusten op stan daardnormen waar alle leden zich aan moeten houden. Wat betreft de rails en het rol lend materiaal wordt veel gebruik gemaakt van fabrieksartikelen. Er zijn echter ook bouwers die zelf hun materiaal maken of verbou wen. Het modulesysteem is over komen waaien vanuit de Verenigde Staten en is na aanpassing als standaardnorm in Nederland geac cepteerd. Er wordt meer en meer gebruik van gemaakt. Ook in Bel gië en Duitsland wordt volgens dit systeem gebouwd. Nadere informatie over de ten toonstelling en de bouwwijze van Hobbytrack en Nettrack kan men krijgen bij F. de Lange, Meulpad 9 in Koudekerke, telefoon 01185- 2889. Stedelijk Museum De Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen brengt zaterdag 23 februari een bezoek aan het Stadhuis van Vee- re. De rondleiding door de heer Sanders uit Middelburg begint om halfelf en duurt zo'n anderhalf uur. Leden van de vereniging hebben gratis toegang, niet-leden moeten een kleine vergoeding geven. Cursus fotogratie Het instituut voor Kunstzinnige Vorming van de gemeente Vlissin gen start woensdag 27 februari een korte cursus fotografie in het gebouw Middenhof aan de Kanaal straat in Souburg onder leiding van J. Marinissen. De cursus duurt tot eind mei. Op de cursus leert men optimaal ge bruik maken van de camera met bijbehorende hulpstukken. Ook ko men technische zaken als ontwik kelen, afdrukken en vormgeving door middel van compositie aan de orde. Het niveau en de inhoud van de cursus wordt aan de hand van de groep, bestaande uit minimaal dertien personen, aangepast. Voor nadere informatie en voor inschrijvingen kan men terecht bij de Culturele Raad in Vlissingen, te lefoon 14928. Lezing Tolkien Genootschap Woensdag 27 februari is er in het Open Hof een lezing van het Tolkien Genootschap Unquendor. Dit genootschap stelt zich ten doel de interesse voor het werk van J.J.R. Tolkien te bevorderen. In de lezing komen verschillende kanten van het werk van Tolkien naar voren. Voornamelijk de be roemde trilogie „In de ban van de ring" wordt besproken. De lezing begint om acht uur. Kaarten zijn in voorverkoop bij de beheerder van het Open Hof tot 27 februari twaalf uur. Filmfestival In het Vlissingse buurthuis Alde- gonde Westerzicht 386 is er in het weekeinde van 22 en 23 februari een filmfestival voor vrouwen en meiden vanaf zestien jaar. Het doel van dit festival is om door middel van een gericht film aanbod te werken aan de positie van de vrouw. Vrijdagavond vanaf acht uur en zaterdag vanaf halfelf 's morgens tot elf uur 's avonds worden er een aantal films gedraaid van het film- collectief Cinemien, zoals „Wie als meisje geboren is wordt nooit een jongetje" en „Een vrouw met ver- antwoordelijheid". Tijdens de pauze is er gelegen heid tot discussie. Ook staan er in formatiestands van onder meer de F.N V.-vrouwen en de stichting Vrouwen voor Vrede. 6ms. Comenrestraat 51. tel. 01100-13525. Mst filialen is Middelburg: Koreedijk 34. tel. 01180-23632 en Knrieiegen: Zandpad 20a. tal. 01130-2626 400 br. gelegd en wel p.mI UU>lllf gemêleerd, geschikt voor elk vertrek, gelegd p.m lichtblauw, koopje, gelegd p.m 50% wol/50% synth., oersterk in moderne kleuren, gelegd p.m Pas nieuw binnen: met prachtige tinten, gelegd p.m11 li «li If 400 br., gelegd p.mlflf«lflf meeneempriis p.mI li «li li Donderdagavond koopavond!

Scheldebode | 1985 | | pagina 7