c\UüvC HET WEEKBLAD WAAR LEKKER VOOR GAAT ZITTEN REDDINGSHONDENHULPDIENST Honden kunnen slachtoffers snel vind en dat kan levens spare MSNUmLMAPKT Scheldebuurt zet activiteiten voort in ander clubhuis VEILINGHALLEN Scouting Middelburg 1 zorgt voor avontuur Nieuw in kurkparket! Hulp ouderen bij invullen formulier belastingen Blaffen J „Gemeenten moeten zin voor realiteit tonen over naaktrecreatie Het Fort Levens Feestavond Wi-makandra zaterdag 23 februari WEEKENDJE VESTZAK Zeven Belgen en een Tsjech Vrijwilligers zijn welkom voor collecte Reumafonds ARGUS KURKCENTRUM M V V SCHFJ iUITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 33e JAARGANG - OPLAGE 42.659 EX. WOENSDAG 20 FEBRUARI 1985 301 KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN KOUDEKERKE - Bij het horen van plannen om een reddingshondenhulpdienst op Walcheren op te richten komen meteen ideeën op van enorme Sint- Bernards die met een vaatje sterke drank om hun nek op zoek zijn naar ingesneeuwde en verkleumde wandelaars in het duingebied. In een gesprek met de initiatiefnemer Philip Modijefski blijkt al snel dat een reddingshondenhulpdienst iets totaal an ders is. Zo blijken de reddingshonden er op ge traind te worden slachtoffers te zoeken die bij ex plosies of instortingen onder puin bedolven raken. Maar ze zijn ook geschikt om in bossen en uitge strekte gebieden te zoeken naar verdwaalde kinde ren of overspannen mensen die vermist zijn. Philips kwam pas geleden met zijn Rottweiler Krista nog in actie in Woerden, toen daar bij een gasexplosie verschil lende mensen onder het puin bedolven raakten. Er vielen zelfs doden. Modijefski kwam met zijn hond juist terug van een training toen hij in de buurt van Woerden op de autoradio over de ontploffing hoorde en reed er direct heen om zijn hulp aan te bieden. MIDDELBURG - Ouderen, die hulp wensen bij het invul len van het belastingformu lier, kunnen hiervoor terecht in het dienstencentrum aan de Schuttershofstraat la op dins dagmiddag 19 maart. Men dient zich echter van tevoren op te geven bij het dienstencentrum. Bij opgave ontvangt men een overzicht van papieren, die meegeno men dienen te worden. Ook wordt dan afgesproken, hoe laat men aanwezig is. Men kan zich opgeven tot 11 maart. De hulp bij het invul len van het formulier wordt verleend door eèn ambtenaar van de belastingdienst. Inlich tingen zijn verkrijgbaar via tel. 27537. „Bij het zoeken onder puin is niets zo snel als een hond", vertelt hij. „De honden maken door blaffen en krabben hun baas duidelijk waar iemand bedolven ligt. Daar gaat na tuurlijk heel wat training aan vooraf. We oefenen waar mo gelijk op puinhopen en stort plaatsen. Iemand wordt daar dan ingegraven en de hond moet zoeken naar iemand die hij wel ruikt maar niet kan zien. Je moet dat langzaam opbouwen. We beginnen heel gemakkelijk en voeren het eigenlijk steeds op. Als de hond het „slachtoffer" vindt, wordt hij beloond en op die manier gaat hij steeds beter zijn best doen. Sommige hon den leren dit al erg snel, bin nen enkele maanden, andere hebben wat meer tijd nodig. De meeste honden zijn ge schikt voor dit werk, ze hoe ven echt niet van een bepaald ras te zijn". De reddingshonden hulp dienst heeft in Groningen en Drente al een actieve afdeling. Hier in Zeeland is het echter nog helemaal nieuw. Philip Modijefski is kort geleden van Gouda naar Koudekerke ver huisd en zoekt hier mensen die met hun hond deel willen ne men aan de trainingen om zo ook hier een afdeling op te kunnen richten. „Het is erg leuk om zo met de honden te werken; de hon den zelf doen het vaak ook graag. We zoeken wel honden die al goed onder appèl staan. Juist op puinhopen kun je de honden niet aanlijnen. Ze moeten zich daar vrij kunnen bewegen, anders zouden ze ge wond kunnen raken door glas, spijkers en ander scherp ma teriaal. De eerste tijd hebben de honden vaak al hun energie nodig om goed over het puin en de storthopen te kunnen lo pen, maar dit went meestal erg snel". Wat Philip niet zoekt bij de hulpdienst zijn sensatiezoe kers, die denken door dit werk in de bekendheid te komen. „We trainen veel, maar eigen lijk blijf je steeds hopen, dat je VLISSINGEN - Ondanks het feit dat het Vlissingse buurthuis Scheldebuurt nog altijd geen eigen clubhuis heeft, hebben de mdewerkers toch weer een flink aantal activiteiten voor de buurt bewoners opgezet. Daarbij wordt voorlopig gebruik gemaakt van het Woltershuis aan de Hoge- weg en ook het VJV heeft zijn gebouw aan de Verkuyl Quakkelaarstraat beschikbaar gesteld voor activiteiten. Vlissingen. Wanneer dat zal gebeuren is nog niet bekend. Omdat het dit jaar veertig jaar geleden is dat Nederland bevrijd werd, verzorgt Schel debuurt een avond waar aan- Op woensdagmiddag zijn de kinderen uit de wijk welkom in het Woltershuis. Van twee tot halfvier kunnen ze er knutselen, timmeren en teke nen. Zij worden opgehaald bij de Bouwen Ewoutschool en daar na afloop ook weer afge leverd. 's'Avonds kunnen de jongeren van twaalf tot vijf tien jaar terecht in het Wol tershuis. Zaterdag 23 februari is er in het Woltershuis een kleding- beurs van tien tot twaalf uur. De kleding kan ingeleverd worden op vrijdag 22 februari van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur. De beurs wordt voortaan iedere laatste zaterdag van de maand ge houden. De opbrengt is op fif- ty-fifty basis. Vrijdag 22 maart is de eerste bingo-avond. Voortaan zal die een keer per maand plaatsvin den. Voorlopig zijn de volgen de data voor de overige avon den vastgesteld: vrijdag 26 april en vrijdag 7 juni. Deze avonden vinden plaats in het VJV-gebouw. Verder bestaan er plannen om binnenkort dia's te vertonen over oud dacht besteed zal worden aan de Polen die mee hebben ge holpen bij de bevrijding en die nu in Vlissingen wonen. Deze avond is op maandag 6 mei in Bachten Komme. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.534 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.726 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. VLISSINGEN - De Natu ristenvereniging Zeelandia heeft in een brief aan de ge meenteraadsleden van de kustgemeenten gevraagd enige zin voor realiteit te to nen wat de naaktrecreatie betreft. De vereniging wil dat de Zeeuwse kustgemeenten stukken strand aanwijzen waar mensen legaal bloot kunnen zonnen en zwem men. Op Schouwen en Walche ren mag het nergens, maar het gebeurt vaak, ondanks de maatregelen die de gemeen ten vorig jaar hadden aange kondigd, zo constateert Zee landia verheugd. Het aan wijzen van een stuk naakt- Oostburg, als eerste in Zee land, bleek vorig jaar een groot succes. Voor Walcheren zit een of ficieel naaktstrand er mis schien aan te komen. Het CDA, zoals vrijwel altijd de partij die de balans kan la ten doorslaan, op Walcheren heeft zich pas geleden uitge sproken voor het aanwijzen van stukken naaktstrand, zo constateert de vereniging. Ook Provinciale Staten zijn niet tegen. Maar het is een gemeentelijke aangele genheid. Doen ze dit niet, zo schrijft Zeelandia, „dan zal de situatie steeds onoverzich telijker worden, want de naaktrecreatie is niet meer weg te denken in onze huidi- strand door de gemeente ge samenleving". hulp nooit nodig is, omdat die meestal wordt ingeroepen on der dramatische omstandighe den. Ik heb hier in Vlissingen al toestemming gekregen om te trainen op de sloophopen van de woningen van het Fort. Dat is voor dit werk een ideaal ter rein. Een ander onderdeel van de training is het speuren in bos sen en weilanden. Bij het zoe ken naar vermiste personen kan één hond in dezelfde tijd net zoveel werk verzetten als twintig mensen. Tijdens de oefeningen moeten de honden in estafettevorm een spoor volgen van iemand die daar uren te voeren gelopen heeft. „Al met al gaat er wel veel tijd in de trainingen zitten", vindt Modijefski. „Je moet er echt wel zin in hebben om zo een paar keer per week met je hond bezig te zijn. Zelf ga ik ook regelmatig met Krista naar het buitenland om daar te oefenen. Doordat de Red dingshondenhulpdienst Hol land is aangesloten hij de in ternational Rescue Dog Asso ciation kunnen we ook daar meedoen aan verschillende opleidingen. Zo heeft Krista een examen afgelegd voor la winehond. Natuurlijk is de op zet niet het jagen op zoveel mogelijk diploma's, maar op deze manier kun je wel aange ven hoever de hond is op een bepaald gebied. Doordat de hulpdienst bij die internationale organisatie is aangesloten, kunnen de Ne derlandse honden ook in het buitenland worden ingezet als dat nodig is. Zo zijn er uit ver schillende landen honden met hun begeleiders naar Italië ge gaan om daar te helpen bij het zoeken naar slachtoffers na de aardbevingen. In bijvoorbeeld Oostenrijk en Duitsland is de samenwerking tussen over heidsdiensten als politie en brandweer en de reddingshon denhulpdienst erg goed. „Hier heeft de dienst nog te weinig bekendheid", vindt Philips Modijefski. „Dat is natuurlijk erg jammer, want door slacht offers snel te vinden, kunnen vaak levens gespaard worden MIDDELBURG - De pas ge leden opgerichte stichting Wi- makandra (Surinaams voor: wij samen) houdt zaterdag 23 februari een feestavond in de Schakel in Middelburg. Surinaamse muziek, disco en Surinaamse lekkernijen zijn de ingrediënten voor de feestavond in het pand dat te vinden is in de Bachtensteene 14. Het is de eerste activiteit van de nieuwe stichting die in de toekomst allerlei zaken voor Middelburgse Surina- mers en Antillianen zal gaan organiseren. De feestavond is gratis toe gankelijk voor jongeren tot veertien jaar. De ouderen be talen twee gulden vijftig. Het begint om 19.30 uur en ieder een is welkom. Ruim 225 kramen. Open: 9.00-17.00 uur Philips Modijefski met zijn speurhond Krista tussen de puinhopen na een gasontploffing in gezocht naar overlevenden. Woerden. Tevergeefs werd er en daar kunnen onze honden bij helpen. We hopen dan ook dat het in de toekomst zo zal zijn, dat de politie of brand weer direct een beroep op ons doet bij zoekacties. Om goede hulp te kunnen bieden en snel ter plaatse te zijn, zouden er, verspreid over het hele land, minstens zes afdelingen moe ten zijn met een aantal goed getrainde honden. Ik hoop dan ook dat er hier in de buurt vol doende hondenbezitters zijn die mee willen werken". Wie meer informatie wil over de reddingshondehulp dienst kan een briefje schrij ven naar Philip Modijefski, De Ruyterstraat 32 in Koudeker ke of tijdens winkeltijden bel len naar nummer 01184-12385. De Belgische Zwarte Komedie. VLISSINGEN - Twee voorstellingen dit weekeinde in het Vestzaktheater. De Tsjechische zanger/dichter Jaroslav Hutka komt vrijdagavond met een Nederlandstalig programma en de Vlaamse Zwarte Komedie brengt het cabareteske Café Paniek op zaterdagavond. Om met Hutka te beginnen: hij werd in 1978 verbannen en koos Nederland als nieuw va derland. De Tsjechische auto riteiten stelden een eerlijk on derzoek naar de werkelijkheid in hun land niet op prijs. Als ondertekenaar van Charta '77, schrijver van hon derden liederen, van enkele romans en kinderboeken, moest hij in Nederland een nieuw bestaan opbouwen. De laatste tijd treedt hij hier re gelmatig op. Hij behandelt thema's als vrede, het leven in grote steden, de problemen van buitenlanders in Neder land. De Zwarte Komedie presen teert het nieuwste programma als „komische, erotische en funky verhalen uit de N.V. België, songs, mono-drama's en pastiches in alle smaken, snelle dranken en frisse bedie ning". Geen huisje is te heilig, geen scheen te zeer en geen teen te lang, of het nu om Nederland se, Belgische of de teen in het algemeen gaat. De leden zijn deels ook in Nederland beken de figuren als popdichter Tom Lanoye en Alida Neslo, de Vlaamse Afrikaanse. Beide voorstellingen begin nen om 20.30 uur yj 11111 i 1111111IIIS111111111 i H111 li 111111 i 11111 i i 1111111111 i 1111J1111111111111IIH HI 11III111111II111111111111111IJ^ MIDDELBURG -Al 75 jaar wordt in Nederland nu het spel van de verkenners, ka- bouters, welpen- en hoe ze nog meer heten mogen - ge- E speeld. Scouting Middelburg grijpt de viering van dit ju- Ei bileum aan om de kinderen die het spel niet kennen er nu eens kennis mee te laten maken. Dat gebeurt op de E viering tan de jaarlijkse Ba- E den Powelldag, zaterdag 23 februari. Baden Powell was de oprichter van de verken- 5 nerij. Jongens en meisjes van ze ven tot zestien kunnen zich zaterdag van half twee tot twee uur voor het stadhuis in Middelburg laten inschrij ven voor een spel. Meisjes van zeven tot elf gaan samen met de ivelpen en kabouters een avonturentocht maken door de binnenstad. Meisjes en jongens van elf tot zestien gaan samen met padvindsters en verkenners op de fiets het avontuur te gemoet. De viering wordt om twee uur 's middags geza menlijk geopend. Daarbij houdt loco-burgemeester Bergshoeff een openingstoe spraak. =illilllliilllllllllllllllllillllllllllllll!lllllllllllllllllllllilllilllll!lllllllilll!llllllilllllllllllllllllllllll>IIÊ MIDDELBURG - In het voorjaar houdt het Nationaal Reu mafonds weer de jaarlijkse collecte. Van maandag 11 tot en met zaterdag 16 maart gebeurt dat in Middelburg door het plaatse lijke comité aldaar. Het comité kan nog wel een aantal vrijwilligers gebruiken die met de collectebus langs de deur willen gaan. Het opge haalde geld is onder meer be stemd voor wetenschappelijk onderzoek, individuele hulp aan reumapatiënten, aange paste vakantiemogelijkheden en andere vormen van hulp. Dit werk kan alleen door- ADVERTENTIE) gang vinden dankzij de op- rbrengst van de jaarlijkse col lecte. Mensen die iets voor het collecteren voelen, kunnen zich melden bij de volgende adressen: H.L. Plompen, Vol- kerakstraat 181, tel. 35333; J. van Sluis, Koudekerkseweg 144, tel. 37371; mw. Boom-Pel- le, Herenstraat 12, tel. 15037; mw. Houweling-van Gendt, Arnelaan 55, tel. 26089. MIDDELBURG - Nieuw in kurkparket is Argus Kurkcen- trum zeker niet. Het is een jarenlang bestaande groep van ca. 20 winkels in Nederland. Nieuw is wel een grote col lectie MARMER KURKPARKET in witte uitvoering. Er is al zo'n fraaie witte vloer v.a. 24.50 p/m2, naturel soorten zijn er al v.a. 12.50 p/m2. Nieuw en zeker uniek zijn onze GEPLASTIFICEERDE KURKTEGELS in div dessins w.o. wit enz. Kom eens kijken bij: Korte Geere 15 - Middelburg - Tel. 01180-38363

Scheldebode | 1985 | | pagina 1