Wie op een bepaalde mag van mij winnen dag het best in vorm is, Nieuwe opleiding De Wellinge toegespitst op wensen bedrijf Zenuwen in de fabriek Plakboeken Slecht Videoband Droogtrainen WEEKEND VESTZAK SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 309 MIDDELBURG - Het gaat weer goed met de Nederland se schaatsers. De successen van Vergeer, Schalij en Van der Duim op de Europese kampioenschappen hebben er voor gezorgd dat deze sport weer volop in de be langstelling staat. Grote koppen in de kranten, foto's van de kampioenen en uit gebreide interviews. Voor Nella den Hollander uit Mid delburg betekent dit weer handenvol werk: Om haar verzameling op peil te hou den, móet ze al die berichten wel bijhouden en uitknip pen. Natuurlijk is Nella blij, als het de Nederlandse schaat sers zo goed gaat, maar ook in minder goede tijden blijft zij trouw supporter. Als haar werk en de financiën het toelaten, is ze bij alle schaatswedstrijden, die in ons land verreden worden, op de tribune te vinden. Niet alleen tijdens de wedstrijden zelf, maar vaak al uren van tevoren als de schaatsers nog maar aan het inrijden zijn. Dan heeft ze namelijk de meeste kans om een praatje met hen te maken en gewa pend met haar fototoestel volgt ze alles wat er op en om de baan gebeurt op de voet. „Ik heb niet een bepaalde favoriet", vertelt ze. „Mijn voorkeur gaat uit naar alle Nederlandse schaatsers en ook de Noren staan bij mij in hoog aanzien. Wie op een be paalde dag het best in vorm is, mag van mij winnen. Ook als dat nou toevallig geen Nederlander of Noor is, gun ik het hem best". Het enthousiasme voor de schaatssport kwam bij Nella in 1976 tijdens de olympi sche Winterspelen. Nauwge zet volgde ze alle wedstrijden en hield er uitgebreide plak boeken van bij. Het idee kwam eigenlijk van haar zus, die dat in 1972 al had ge daan. tietraining. De laatste tijd is er een ontwikkeling naar meer krachttraining. Daar gaan nu ook de Nederlanders steeds meer aan doen, omdat is gebleken, dat dit wel dege lijk meer kans op succes geeft". Niet alleen van de schaat sers wordt heel ivat ge vraagd. Ook als supporter moet je bij de schaatssport wel degelijk fanatiek zijn. Op de tribunes is het vaak ijskoud en de wedstrijden duren altijd behoorlijk lang. Nella: „Elke zomer denk ik: nu stop ik er mee. Maar zodra het seizoen weer be gint, ben ik weer even en thousiast als altijd. Het is in derdaad vaak erg koud tij dens de wedstrijden, maar ja, daar kun je je op kleden. Tij dens de eerste wedstrijden had ik de verkeerde kleding aangetrokken en toen was het inderdaad afzien. Maar nu weet ik zo onderhand wel wat me te wachten staat en tref ik de nodige voorberei dingen. Lekker dikke sok ken, een paar moonboots, een skibroek en een paar dikke truien, dan ben je al een heel eind, en natuurlijk een beetje in beweging blijven". Ze vindt het jammer dat veel supporters het tegen woordig af laten weten. Als je die foto's ziet uit de tijden van Kees Verkerk en Ard Schenk, toen waren de tribu nes echt afgeladen. Vergele ken daarbij zit er nu maar een handjevol mensen. Ik ben een tijdje lid geweest van een fanclub van de Ne derlandse kernploeg. Dat was ontzettend leuk, maar helaas is die club opgeheven. Ik heb ook nog geprobeerd hier in Zeeland een dergelij ke fanclub van de grond te krijgen. Het is immers veel leuker om met een hele groep enthousiaste schaats- supporters naar de wedstrij den te gaan, dan zo maar al leen, maar ook dat is niet ge lukt. Er is hier in Zeeland niet zo veel belangstelling voor de schaatsport. Waar schijnlijk komt dat ook wel, doordat je hier in de buurt helemaal geen kunstijsbanen hebt. Als je naar een wed strijd moet, is het direct al een paar uur reizen. En echt schaatsen kun je hier toch ook al veel minder dan in de rest van het land. Wat dat betreft, zit ik toch wel slecht hier". Al met al steekt Nella heel wat uurtjes tijd in haar hob by. Vooral het napluizen van alle kranten is een heel werk. Op haar kamer liggen dan ook hele stapels oude kran ten die ze nog moet verwer ken. „Ik heb mijn plakboe ken nu bijgewerkt tot en met het seizoen 1981/1982. Er mo gen dus nog heel ivat regen achtige dagen komen, voor ik met 1985 klaar ben. Alle knipsels gaan met vermel ding van datum en bron van herkomst in plakboeken. Daarnaast vraag ik nog alle uitslagen aan bij de verschil lende ijsbanen, waar de wed strijden verreden zijn. Je krijgt dan alle gegevens op gestuurd. Verder bewaar ik de affiches, speldjes, handte keningen van de schaatsers en maak ik veel foto's. Ik ben ook geabonneerd op ver schillende schaatsbladen, waar ook weer de nodige in formatie in staat. Naast de Nederlandse schaatssport volg ik ook het Noorse schaatsgebeuren, compleet met de jaarboeken en zo. Ik ken inmiddels een beetje Noors en kan die boeken en bladen wel lezen". Nella praat graag en veel over haar verzameling. Een oproepje via de radio, bracht haar in contact met andere verzamelaars en dat leverde haar heel wat materiaal op om haar verzameling mee uit te breiden. Boekjes over de schaatssport, handtekenin gen van Ard Schenk en veer tien plakboeken met knip sels over de schaatssport voor 1976. „Dat ivas natuurlijk een fantastische aanvulling van mijn verzameling", vindt Nella. „Doordat ik pas in 1976 begonnen ben, heb ik heel wat gemist. Juist de tijd dat het schaatsen in Nederland zo populair was. Als je die verhalen hoort. De mensen gingen met een thermosfles met koffie en een schaal broodjes voor de televisie zit ten, om maar geen minuut van de ivedstrijden te hoeven missen. Als je daar nu mee aankomt, kijken ze je aan, of je gek bent. Als ik niet zelf naar de baan kan, volg ik de wedstrijden ook op de televi sie, maar dan mis je natuur lijk wel ueel van de sfeer. Bovendien heb je minder overzicht. Het maakt me ook altijd erg zenuwachtig. Je krijgt vaak zo'n vertekend beeld, je ziet soms niet eens wie er voor ligt. Ik heb overi gens ook nog een videoband van acht uur van de laatste Olympische Spelen. Die zou ik dolgraag een keer willen zien, maar ik heb geen video recorder, dat vind ik wel jammer". 'islam in Nederland Dinsdag 26 februari begint de cursus islam in Middelburg. De cursus is opgezet door de Vrije Universiteit en Samenleving en be staat uit vier lesavonden. De lessen vinden plaats in de Zeeuwse Bi bliotheek aan de Kousteensedijk. Cursusleiders zijn prof. dr. Wes- sels en drs. Westerman. Professor Wessels is theoloog en doceert zendingswetenschap en evangelis- tiek aan de Vrije Universiteit. Hij heeft in Cairo en Beiroet ge werkt en heeft zich ontwikkeld tot een van de beste kenners van de islam in ons land. Drs. Westerman is pedagoog en werkt als coördina tor van het werkverband scholing en nascholing van het Christelijk Pedagogisch Studiecentrum in Hoevelaken. Op de cursusavonden zal aan dacht worden besteed aan vragen rond de islam in Nederland en wordt informatie gegeven over de islam als godsdienst en als ge meenschap. Zo gaat men in op de belangrijkste groepen islamieten in ons land, de Marokkanen en Tur ken, hun normen, waarden en ge woonten in de leefwereld van fami lie en gezin, en de school. De lessen beginnen steeds om kwart voor acht, op de dinsdagen 26 februari, 12,19 en 26 maart. Kerkinterieur In Goes begint binnenkort een cursus kerkinterieur. De cursus be staat uit drie lesavonden op de vrij dagen 18 en 15 maart en excur sie op zaterdag 16 maart naar de hervormde kerken van Kloetinge en Kapelle. Docent is prof.^lr. van Swighem, hoogleraar kunstgeschiedenis van de afdeling bouwkunst aan de Vrije Universiteit en jaren verbonden ge weest aan de rijksdienst voor mo numentenzorg. Tijdens de lessen gaat hij onder meer in op het ver band van het protestantse kerkin terieur en de overheid. Het cursusgeld bedraagt voor beide cursussen vijfentwintig gul den en men kan nadere inlichtin gen krijgen bij het VUSA centrum, postbus 7161, Amsterdam, tele foon 5482674. Contactavond verzamelaars mo delauto's Woensdag 20 februari is er weer een contactavond voor verzame laars van modelauto's. De bedoeling is met elkaar te praten over de hobby en men kan onderling autootjes ruilen. De avond wordt gehouden in cafetaria Het Dorpshuis in Nieuw- en Sint- Joosland. Het begint om half acht. Voor nadere inlichtingen kan men bellen naar de heer Schoenmaker, tele foon 01180-29784 Veiligheid Dinsdag 19 en woensdag 20 maart houdt de Commissie Veilig heid van de Zeeuwse Vrouwen raad open dagen met als thema „Veiligheid in en om het huis". Organisaties als politie, brand weer, plantsoenendienst, EHBO, Zeeuws Service Bureau voor jeugd- jongerenwerk, VAC, de apothekers, de Nederlandse Brandwonden Stichting, Veilig Ver keer Nederland, PZEM, de Keu ringsdienst voor Waren en de Ne derlandse Hartstichting geven voorlichting en informatie over hoe gevaarlijke situaties in het dagelijks leven kunnen worden voorkomen of beperkt. De politie stelt zijn voorlichtings bus „Voorkoming Misdrijven" op voor de Schouwburg. In de Schouwburg presenteren de ande re instellingen zich door middel van stands. De manifestatie wordt geopend op dinsdag 19 maart om tien uur. De openingstijden zijn van tien tot tien uur. ledereen is welkom, wie in groepsverband komt, zoals scho len en vrouwenorganisaties kun nen zich van te voren melden bij mevrouw P. Aronson-Gobitz in Hulst, telefoon 01140-13233. Energie-cyclus Op de dinsdagen 26 februari en 5, 12 en 19 maart geeft de consu lent Natuur en Milieu Educatie in Zeeland, Marten Wiersma, een cursus over energie. De lessen worden gegeven in samenwerking met de Stichting voor Milieu-educatie in Utrecht. Tij dens de vier lesavonden besteedt men aandacht aan de ecologische, historische en mondiale aspecten van het energievraagstuk, terwijl ook alternatieven voor het huidige beleid aan de orde komen. Ook de actuele gebeurtenissen komen aan de orde. De lessen vinden plaats in de Stationsrestauratie in Middelburg MIDDELBURG - Gisteren is bij de scholengemeenschap voor beroepsonderwijs De Wellinge in Middelburg de nieuwe opleiding voor Algemeen Operationeel Technicus officieel geïntroduceerd. De Wellinge is hiermee de vijfde school in Nederland waar men deze opleiding kan volgen. De opleiding is toege voegd aan de Middelbare School voor Scheepswerktuig- kundigen, die nu dan ook Mid delbare School voor Scheeps- werktuigkundigen en Opera tionele Technici gaat heten. De opleiding is ontstaan naar aanleiding van een lan delijk gehouden enquête waarin de specifieke oplei dingseisen van verschillende bedrijven naar voren kwa men. Tot nu toe waren het vooral afgestudeerden van de Middelbare School voor Scheepswerktuigkundigen die terecht kwamen in de indus trie. Het werkterrein van de afgestudeerde A.O.T.-er is het bedienen en beheren van tech nische installaties zoals coör dinatie, inbedrijfstelling, be waking, optimalisatie en on derhoud. Deze kaderfunctie kan wor den uitgeoefend in bedrijfs takken als petrochemische, verwarmings- en koeltechni- sche bedrijven, olieraffinade rijen, offshore-industrieën, energiecentrales, machinefa brieken en dergelijke. Voor de afdelingen A.O.T. en Scheepswerktuigkunde di ploma A zijn de eerste twee studiejaren gemeenschappe lijk. In het eerste jaar wordt de basiskennis van de exacte vakken en de algemeen tech nische vakken geleerd. In het tweede jaar worden de exacte vakken afgerond. Daarnaast worden vakken als meet- en regeltechniek, bedrijfskunde, elektrotechniek geleerd, zodat men in het praktijkjaar hier mee ervaring kan opdoen. Het derdejaar is een stagejaar. Verdeeld over drie perioden moet de cursist de opgedane kennis in praktijk brengen. In het afsluitende vierde studie jaar wordt naast de al eerder genoemde vakken chemische technologie en installatieken nis gedoceerd. Gedurende het schooljaar worden toetsen af genomen en aan het einde van het jaar volgt een landelijk examen. Een stuugroep, waarin ver tegenwoordigers van verschil lende Zeeuwse en Brabantse bedrijven zitten, heeft geadvi seerd over de keuze van de leerstof. Deze stuurgroep speelt ook in de eerste jaren van de opleiding een begelei dende rol. en beginnen om half acht. Men kan zich tot 16 februari opgeven bij de consulent milieu-educatie, telefoon 01100-11675. The Riverside Combo Dansorkest The Riverside Com bo brengt binnenkort zijn eerste muziekcassette uit. De cassette is opgenomen in de studio van Roda in Wemeldinge. Het orkest dat binnenkort vijftien jaar bestaat is pas ingrijpend ge wijzigd. Twee mensen hebben het combo verlaten en drie nieuwe le den waaronder een zangeres heb ben hun plaats ingenomen. Hierdoor is het mogelijk gewor den een nog breder muzikaal re pertoire te bieden zoals Ever greens, Zuidamerikaanse muziek, Country en Western, Rock en Roll, moderne muziek en Hollandse lied jes. Zaterdag 16 februari is The Ri verside Combo te horen in de Roompot in Kamperland. Bloemschikken De Stichting Bevordering On derwijs aan Volwassenen start bin nenkort weer een cursus bloem schikken. De lessen vinden plaats in scho lengemeenschap de Wellinge aan de Kruisweg 2 in Middelburg. Men leert tijdens de cursus bloemen- schikken zowel de moderne als de klassieke driehoeksschikking, een veelzijdig uitgewerkte schikking, een tafelstukje, een moderne schikking in schaal, een cadeau versiering, een corsage en een handgebonden vaasboeket. Na het afsluiten van deze cursus bestaat er voor de belangstellen den tevens de mogelijkheid de gevorderdencursus te volgen en eventueel verder te gaan met de officiële vestigingsopleiding bloe mist-winkelier. Voor verdere informatie kan men zich wenden tot de Stichting Bevordering Onderwijs aan Vol wassenen, Sir Winston Churchill- weg 2, 2251 CX Voorschoten, tele foon 01717-2010. Dubbelweven Bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, Kuipers- poort 21 in Middelburg is er vrijdag 15 februari weer een werkdag van tien tot drie uur. Deze keer is het onderwerp dubbel weven. Naast een bespreking van de verschillende mogelijkheden met voorbeelden van de kunstenaars die er gebruik van maken, kan men j deze techniek ook zelf uit probe- j ren. Er staan getouwen klaar waar op het dubbelweven gedemon streerd wordt en waarop men ook kan werken. Door middel van op drachten leert men zelf de ruimte lijke mogelijkheden onderzoeken. Men kan zich aanmelden voor deze dag bij de administratie van het Z.I.K.V. in Middelburg, Kuipers- poort 21telefoon 01180-33095. Vido-informatie Woensdag 20 februari houdt de Vido-werkgroep Middelburg een informatiemiddag in gebouw de Schakel aan de Bachtensteene in Middelburg. Het begint om half twee. Vido staat voor vrouwen in de overgangsjaren. De bedoeling van een Vido-gespreksgroep is dat i men met elkaar praat over ae maatschappelijke, lichamelijke en geestelijke aspecten die kenmer kend zijn voor deze jaren. Voor meer inlichtingen kan men bellen, telefoon 01180-34619. Dia-avond vrouwenbond Woensdag 13 februari verzorgt de Vrouwenbond FNV-afdeling Domburg een dia-avond met me dewerking van de Wereldwinkel uit Westkapelle. Enkele medewerkers van de Wereldwinkel vertellen op deze avond iets over hun werk en verto nen daarbij twee diaseries over projecten in de derde wereld, die financieel gesteund worden door de Wereldwinkel. De avond begint om acht uur in het Schuttershof in Domburg. Lezing natuurkundig gezelschap Woensdag 13 februari houdt prof. dr. Erdman voor het Natuur kundig Gezelschap een lezing met als onderwerp „De narcotiseur is anesthesist geworden". De heer Erdman is verbonden aan de afdeling Anesthesie van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. In de voordracht geeft de spre ker een overzicht van de grond principes van de moderne narco se. De lezing wordt gehouden in de gebouw de Schakel, Bachtenstee ne 14 in Middelburg. Het begint om acht uur. MIDDELBURG - Het vier jaar geleden opgerichte muziek theatergezelschap Dynastie van Oer brengt aanstaande vrijdag de voorstelling Zenuwen in de schouwburg. Het begint om 20.30 uur. Het is de vierde produktie van Oer, een groep die het ex periment niet schuwt. Het verhaal speelt zich af tegen de achtergrond van een fabriek, geleid door directeur- tegen-wil-en-dank Glipto en zijn tirannieke assistente Quoia. Te midden van hun machinerieën zwoegen de ar beiders gestadig voort, slechts af en toe gehinderd door nare gebeurtenissen als b.v. pauze. Hun werk brengt klanken en geluiden met zich mee (mu ziek?). In deze georganiseerde cha os van zweet en geluid vinden een aantal gebeurtenissen plaats met verstrekkende ge volgen voor directie en arbei ders. Wie heeft hier de macht, en hoelang nog? Is de affectie van Glipto voor Vendel een wederzijdse? Werken de ar beiders onverstoord door of lijkt dat maar zo? Kortom: Zenuwen. Kaarten zijn van 8.30 tot 12.30 uur verkrijgbaar bij het Uit-verkooppunt aan dd e Stadhuisstraat 2 en aan de zaal. „En toen ik me er hele maal in verdiept had, kon ik er niet meer mee stoppen. Alleen al mn die Olympi sche Spelen had ik zo een he leboel papieren bij elkaar en dan is het toch zonde om daar verder niets meer mee te doen. Ik bleef dus trouw alle wedstrijden volgen, eerst op de televisie en via de ver slagen in de krant, later echt langs de banen. Ook kocht ik steeds meer boeken over de schaatssport. In het begin breidde deze collectie zich niet zo snel uit, want met al leen zakgeld ben je al snel uitgekocht, maar toen ik zelf Zelfs mag Nella ook graag een baantje rijden. Ze is lid van de Middelburgse IJsclub en traint iedere week, ook als er geen ijs is. „Dat droogtrainen is voor lopig voor mij nog het be langrijkste", vertelt ze. „Het is het belangrijkste om eerst goed de techniek onder de knie te krijgen. Want dat is bij het schaatsen heel voor naam. Je hele lichaam moet meewerken, om die bewe gingen goed uit te kunnen ging verdienen, kon ik me wat meer veroorloven. Ik heb overigens nog lang niet alle boeken die ik in de loop der jaren bij elkaar vergaard heb, helemaal uitgelezen. Wel volg ik nauwkeurig alle nieuwe uitgaven. Ik weet precies wanneer er weer een nieuw boek zal worden uit gegeven, vaak nog eerder dan de boekhandelaren. En dan ben ik er als de kippen bij om te zien of het voor mij interessant is". Maar ook de oude boeken hebben haar interesse. „Ik snuffel graag in tweede hands boekwinkels en zo, op zoek naar boekjes over de schaatssport in vroeger tij den. Het is ontzettend leuk om zo die ontwikkelingen te volgen. Herdenkingsboekjes koop ik ook graag. Het is overigens niet zo, dat ik per se alle boeken die ooit over de schaatssport zijn uitgege ven, in mijn bezit wil krij gen, zo hebberig ben ik nu ook weer niet, ik kijk ze eerst wel goed door om te zien, of er voor mij belangrijke ge gevens in staan". voeren. Het verbaast me eigenlijk steeds weer hoe de schaatsers op zulke smalle ijzertjes zo hard vooruit we ten te komen. Zelf heb ik geen aspiraties om mee te doen aan dat wedstrijdge- beuren. Ik houd het er maar op, dat ik train om straks, over een jaar of tien of zo, uit te blinken tussen de vetera nen. Het is overigens best zwaar zo'n schaatstraining. En dan doe ik het nog maar voor mijn plezier. Maar die echte wedstrijdrijders, en de mensen die zich voorberei den op evenementen als de Elfstedentocht, gaan er nog veel harder tegenaan. Daar komt echt heel wat meer bij kijken, dan alleen het schaatsen in de wintermaan den. De wedstrijdrijders zijn het hele jaar hard bezig. Ze werken keihard van mei tot en met maart. In april een maandje of wat rust en dan begint al weer de voorberei ding voor het volgende sei zoen. Naast het schaatsen zelf de droogtraining met allerlei oefeningen, veel fietsen en lopen en een enorme condi Hans Lib erg, zaterdag 20.30 uur in Vestzaktheater. VLISSINGEN - Twee voor stellingen dit weekeinde in het Vlissingse Vestzaktheater. Feike Boschma met zijn ma rionettentheater doet De Plaag op vrijdag 15 februari en Hans Liberg komt met de „hilarische onzin-show" Dada op zaterdag 16 februari. Boschma bewerkte voor zijn voorstelling een dagboek dat Daniel Defoe schreef naar aanleiding van de pestepide mie in Londen in 1665. In korte scènes krijgen .de toeschou wers steeds dingen te zien die met de pest, dood of verderf te maken hebben. Deze voorstel ling begint om 20.30 uur, even als die van Hans Liberg op za terdagavond. Hij is een onbe kend talent, schreef muziekre censent Frits Lagerwerff in Trouw. „Deze van bop-kapsel en ziekenfondsbril voorziene tekstschrijver/pianist opende zijn Dada getitelde program ma gewaagd knullig op de Ja panse driesnarige Shamizen en bouwde geraffineerd op, zodra hij merkte dat het pu bliek zich begon te verwijde ren. Als pianist wandelde hij daarna met gemak langs Haydn, Mozart, Minimal Mu sic en Pim Jakobs terwijl hij in zijn teksten een ontspannen maar ruige satire op de terug gekeerde toeschouwers losliet. Vooral zijn zwartgallige maar hilarische impressie van Mo zart in Parijs zal velen tot een bezoek aan zijn theaterschow bewegen". A

Scheldebode | 1985 | | pagina 9