Eerste computerdiploma's voor onderwijzers basisscholen Fossiele schelpen zoeken... en vinden in Zeeland - it it it a n a dzlllzfinre De clivia bloeit unul LVfi 'L+.T- 1 Jp- ■X H H ZEELAND Bijzonder programma van Brabants Orkest Wroetkast Sprookjesballet eerste voorstelling de Spiegel SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 it it it it it it it it it it- it it it MIDDELBARE SCHOOL VOOR SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGEN EN ALGEMENE OPERATIONELE TECHNICI OPLEIDINGEN: DIPLOMA A ALS SCHEEPSWERKTUIG KUNDIGE NIEUW ALGEMEEN OPERATIONEEL TECHNICUS AANMELDING VAN LEERLINGEN: it it it it it it it it it it it -ft -ft -ft -ft -ft -ft -ft -ft -ft it it it it it it it it -ft it it it it it it it -ft I309 In de Prinses Margriet- school in Goes vond op 30 ja nuari de uitreiking plaats van „komputer-diploma's" aan een aantal leerkrachten van di verse Zeeuwse basisscholen. Jasper Zuijdervliet, adjunkt- direkteur van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) reikte aan een 16-tal Zeeuwse onderwijsgevenden het diploma uit. Dat waren voornamelijk Goese leer krachten. Deze sloten daarmee een intensieve komputerkur- sus af. Het betrof de Micron- kursus (Micro-komputers in het onderwijs) van de stich ting Teachip. Als docent voor deze kursus trad op dhr. P.M. bij de Vaate uit Goes. Voorjaar 1984 presenteerde het kabinet een Informatica Sti muleringsplan (INSP). Op grond daarvan werden speci fieke maatregelen aangekon digd om de invoering van in formatie-technologie in het onderwijs te integreren. Voor het bestuur van de Vereniging voor Protestants-Christelijk Onderwijs te Goes was dit aanleiding om gericht te gaan mm werken. In het voorjaar van 1984 werd dit thema centraal gesteld in de jaarvergadering van de Vereniging. Het Neder lands Instituut voor Audiovi suele Middelen (NIAM) te Den Haag werd daarbij te hulp ge roepen. Een en ander leidde tot een konkreet aktieplan van dit schoolbestuur: in september 1984 stelde het bestuur zijn scholen in de gelegenheid om per school een eigen micro- komputer aan te schaffen. Daaraan werd de voorwaarde verbonden dat onderwijsge venden bereid moesten zijn om een gerichte scholing te volgen. Hieraan hebben de Goese scholen met enthousias me gevolg gegeven. Het Vere nigingsbestuur ging daarbij met nuchter verstand te werk. Binnen zijn gelederen be schikte het bestuur over een deskundige op het terrein van informatika. Dhr. drs. P.M. bij de Vaate bleek bereid om als kursusleider/docent de Mi- cron-kursus in Zeeland te ver zorgen. De Micronkursus gaat uit van de Stichting Teachip te Utrecht. Deze landelijke stich ting heeft tot doel om te bevor deren, dat micro-komputers in het onderwijs op een verant woorde wijze worden ge bruikt. De kursus heeft al op een aantal plaatsen in het land goed gefunktioneerd. Ze wor den gegeven op plaatsen, waar de kursisten zijn. Centraal in de kursus staat het werken aan een onderwijspro- jekt. Kleine groepjes onder wijsgevenden zoeken zelf een probleem dat ze met de gewo ne hulpmiddelen in de dage lijkse lespraktijk niet goed kunnen oplossen. Na het op bouwen van de struktuur van de oplossing werken ze in het groepje aan een komputerpro- gramma en ontwikkelen ze de begeleidende teksten en hand leidingen voor de leerlingen. Zo'n lespakket wordt beoor deeld op bruikbaarheid, leer lingvriendelijkheid, en derge lijke. Naast deze praktische aspekten wordt aandacht ge schonken aan zaken als: peda- gohische oriëntatie, burgerin- formatika, e.d. De kursus is vooral gericht op Basicode. Dit is een aanduiding voor de ge bruikte „komputertaal". Basi code moet dan worden gezien als een soort dialekt: het is een vereenvoudigde vorm van de komputertaal Basic. De Basic- taal is voor elke komputer verschillend; Basicode is de vereenvoudigde vorm, die voor iedere soort van micro- komputer bruikbaar is. Met Basiscode kun je op elke kom puter terecht. De Micron-kur- sus in Goes startte in septem ber 1984. Het was de eerste Teachipkursus in Zeeland. De kursus bestond uit 12 lesavon- den van circa 3 uur. Daarnaast moest theorie worden bestu deerd en een lesprojekt wor den gemaakt. Voor de Tea chipkursus is geen specifieke voorkennis vereist. OOSTKAPELLE „Fossiele schelpen zoe ken... en vinden in Zee land". Dat is de titel van de nieuwe expositie die zaterdag 2 februari in het Zeeuws Biologisch museum in Oostkapelle geopend is. De tentoon stelling is er een jaar lang te zien. Het uitkomen van het twee de deel van de Atlas Fossiele Schelpen van de Nederlandse Mlacologische Vereniging was mede aanleiding tot het opzet ten van deze expositie, die is samengesteld in nauwe sa menwerking met de werk groep Geologie van het Zeeuws Genootschap der We tenschappen. „Een dergelijke tentoonstel ling is hier zeker op zijn plaats", vindt conservator Wim Phaff van het Biologisch Museum. „Zeeland mag wat betreft het vinden van fossiele schelpen toch wel tot de be voorrechte provincies in ons land gerekend worden. Ner gens vindt je die zoveel als hier. Een groot deel van de in de atlas beschreven soorten zijn dan ook afkomstig van de Zeeuwse stranden. We hebben hier drie belangrijke vindt- plaatsen. Dat zijn in de eerste plaats het strand tussen Dom burg en Westkapelle. Hier wordt het grootste aantal fos siele schelpen in Zeeland ge vonden". De echte verzamelaars vin den hier ook steeds nog nieu we niet eerder beschreven soorten. „De leek zal dit zo gauw niet zien", meent Phaff, „want het gaat vaak maar om schelpjes van een millimeter grootte, die alleen na studie onder de microscoop te deter mineren zijn. De tweede vind plaats is het Sloegebied, al is dat door de opkomst van de industrie daar al een stuk minder geworden. En ten der de het strand van Cadzand. Daar worden de laatste tijd veel soorten gevonden, waar van nog niet eerder bekend was, dat ze ook in dit gebied voorkwamen. Ook kun je daar fossiele haaietanden en rogge- kauwplaten vinden. Een ander uniek gebied is natuurlijk de groeve in Nieuw-Namen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit is de enige marine pleistocene groeve in ons land. Dat is ook de reden dat er nog weinig on derzoek is gedaan: het ontbre ken van vergelijkingsmate riaal". Voor de tentoonstelling, die zo'n vijfentwintig vitrines be slaat is enorm veel materiaal bij elkaar gebracht. Duidelijk wordt aangegeven hoe fossiele schelpen te herkennen zijn en hoe de fossielen ontstaan. Phaff: „De expositie is voor namelijk toegespitst op de schelpenverzamelaars. Erva ren verzamelaars, maar ook die mensen die van het strand thuis komen met een zak vol schelpen. Vaak beseffen ze niet eens, dat ze met fossiel materiaal te maken hebben, dat misschien al miljoenen ja ren oud is. Door middel van de tentoonstelling willen we daar nu eens de aandacht op vesti gen. Ze kunnen ook schelpen mee naar hier nemen, om die hier te determineren. Ook to nen we hoe een goede schel penverzameling kan worden samengesteld, waarbij we er op wijzen, dat de vindplaats en datum en de soortnaam altijd vermeld moet worden en de schelpen niet bijvoorbeeld al lemaal in een grote schoenen doos in de kast gezet moeten worden. Ook laten we zien hoe je er voor kunt zorgen dat de fossielen niet na een paar jaar uit elkaar vallen. Fossiele schelpen zijn erg poreus, waardoor ze veel zout bevat ten. Een eerste vereiste is dus altijd om zo goed te spoelen met zoet water. Dit moet min stens 48 uur gebeuren om het overtollige zout kwijt te raken. Dat zijn zo maar van die klei nigheidjes waar veel mensen totaal niet aan denken". De tentoonstelling is zeker niet alleen gericht op volwas senen. Ook voor de kinderen is er heel wat te zien. Speciaal voor het basis-onderwijs zijn er speciale lesbrieven samen gesteld ter voorbereiding van een bezoek aan het museum. met heel wat fossiel mate riaal,, maar ook recente schel pen erin. De kinderen kunnen nu aan de hand van de infor matie proberen er fossiele schelpen uit te halen en dan hier zelf uitzoeken om welke soort het gaat. Ook hebben we voor hen weer een electrokast met dia's die betrekking heb ben op deze tentoonstelling, waarmee ze hun kennis testen. Door alles goed te bekijken kunnen ze de juiste plaatjes wel bij elkaar vinden". In de tentoonstelling wordt verder aandacht besteed aan de pioniers uit Zeeland op het gebied van schelpen verzame len, de heer Brakman en me vrouw Van de Feen. Een ander element dat be licht wordt, is de betrokken heid van de kustbewoners. Zij zoemen de schelpen niet alleen ten behoeve van collecties en w enschappelijk onderzoek, rr r ook als voedsel en voor ht maken van siervoorwer pen. „We proberen hier altijd de kinderen zo veel mogelijk zelf aan het werk te zetten", ver telt Phaff. „Dat spreekt de kinderen vaak het meest aan en zo onthouden ze het 't best. We hebben hier nu een zoge naamde „wroetbak" neergezet Franse Chansons Het Comité Walcheren van de Al liance Francaise houdt vrijdag 15 februari een bijeenkomst, waarop de Franse chansonnier Louis Ca- part zal optreden. Hij begeleidt zichzelf op de gitaar. De avond begint om kwart over acht in de zaal van de Ontmoe- tingskerk in Middelburg ■Z «k it it it it it OPEN DAGEN Kruisweg 2, Postbus 83, 4330 AB Middelburg, tel. 01180-12264/11559 Dinsdag 1 2 februari Woensdag 1 3 februari 19.00-20.30 uur 14.00-16.00 uur - 19.00-21.00 uur Naast tewerkstelling in de scheepvaart is het ook mogelijk door te stromen naar de hogere zeevaartschool. Een nieuwe middelbaar technische opleiding met toekomst. PROFIELSCHETS Een afgestuurdeerde A.O.T.'er is een technicus op middelbaar technisch niveau, die belast kan worden met de operationele aspecten van de technische bedrijfsvoering. Zijn arbeidsterrein is niet de constructie en het ontwikkelen van technische installaties, maar het bedienen en beheren ervan in de ruimste zin, zoals coördinatie, in bedrrijfstelling, bewaking, optimalisatie, onderhoud enz. Deze kaderfunctie kan worden uitgeoefend in bedrijfstakken zoals petrochemische, verwarmings- en koeltechnische bedrijven, olieraffinaderijen, offshore-industries, energiecentrales, machinefabrieken enz. TOELATINGSEISEN: diploma Mavo D-niveau ongeacht het vakkenpakket. diploma Mavo C-niveau met wis- en natuurkunde in het pakket. diploma Mavo D/C-niveau gecombineerd, deze zal worden beoordeeld door de toelatingscommissie. diploma LBO met wis- en natuurkunde en Nederlands of Engels op C-niveau. andere gelijkwaardige opleidingen, waarvan de toelaatbaarheid zal worden beoordeeld door de toelatingscommissie. overgangsbewijs Havo 3 naar 4 met wis- en natuurkunde in het pakket. Dagelijks van 08.30 tot 1 6.30 uur, bij voorkeur vóór 1 5 april a.s. bij de administratie van de school. LAAT U VOORLICHTEN OVER ONZE OPLEIDINGEN OP ONZE OPEN DAGEN MIDDELBURG - Zaterdag 9 en zondag 10 februari dansen de leerlingen van balletschool de Spiegel in Vlissingen hun eerste voorstelling in de schouwburg in Middelburg. Voor deze eerste voorstelling is gekozen het sprookjesballet de Sneeuwkoningin naar een verhaal van Hans Christian Andersen. Het is bewerkt voor ballet door Conny Sijlmans en Margriet Sinke op muziek van verschillende componisten en aangepast aan het dansniveau van de kinderen. De vestiging van balletschool de Spiegel in Vlissingen is in augustus 1983 begonnen met de basisoplei ding klassiek ballet aan kin deren, variërend in leeftijd van vier tot en met zestien jaar. Al deze kinderen, zo'n hon derdvijftig, doen mee aan De Sneeuwkoningin. Ook de leer lingen jazzballet laten zich niet onbetuigd en dansen voorafgaande aan de Sneeuw koningin twee jazz-stukken: „Footloose" in een choreogra fie van Conny Sijlmans en „Down the street" in een cho reografie van Lia Sorber. Kosten noch moeite zijn ge spaard om deze eerste theater voorstelling tot een succes te maken. De dansers zijn ruim een half jaar druk bezig geweest met het instuderen van de dansen. Voor alle kinderen zijn er kos tuums ontworpen, waarbij ook de ouders hebben meegewerkt. De decors voor de twaalf ver schillende scènes zijn ontwor pen en gebouwd door een aan tal vaders die er ook tijdens de voorstelling voor zorgen, dat het podium twaalf keer veran derd wordt. Er wordt optimaal gebruik ge maakt van de technische mo gelijkheden van het theater zoals belichting, speciale ef fecten met sneeuw, mist en dergelijke. Omdat de voorstel ling zowel voor kinderen als voor volwassenen bedoeld is, zijn er tussen de verschillende scènes verbindende teksten, waardoor de loop van het ver haal ook voor kleinere kinde ren goed tè volgen is. Van de voorstelling worden video-opnames gemaakt door de stichting Matrix, zodat de dansers zichzelf later nog eens kunnen bekijken. Een groot aantal sponsors hebben een steentje bijgedragen in de enorme kosten die een derge lijke voorstelling met zich meebrengt. Hierdoor werd het onder andere mogelijk affi ches en programmaboekjes te laten maken. De sponsors zijn: de Jager- Tolhoek uit Goes, Van Riessen Houthandel uit Goes, Archi- tektenburo Linzeell 's-Heer Arendskerke, Tweewielerspe- cialist Adry de Koeyer uit Yerseke, Aardappelhandel Cees Meier Kruiningen, NMB Yerseke, Hairpoint de Kunder Yerseke, Stationskoffiehuis 't Haspel uit Kruiningen, Clea- nerette Carels uit Goes, Optiek A.R. de Muynck Goes, parfu merie ID Cadeaux uit Goes, de ABN Goes, Hairpoint van IJs- seldijk in Goes, Hoechst Hol land bv., Steenhouwerij de Kuiper uit Middelburg, The Vitrite Works uit Middelburg, Corstanje Fruit uit 's-Heer Hendrikskinderen, de Schelde, en transportbedrijf Snoep uit Yerseke. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Lezing In de serie lezingen voor het Na tuurkundig gezelschap in Middel burg spreekt woensdag 13 februari de arts N.S. Faithfull over het on derwerp ,,De narcotiseur is anes thesist geworden". F hfull is verbonden aan de afde ling anesthesie van de Erasmus Universiteit in Rotterdam. In zijn voordracht geeft hij een overzicht van de grondprincipes van de mo derne narcose. De bijeenkomst vindt plaats in ge bouw de Schakel en begint om acht uur. Expositie In Balans 17 zijn tot en met 13 maart schilderijen en tekeningen te zien van Leendert van der Pool. Het expositie- en uitleencentrum is geopend van woensdag tot en met vrijdag van elf tot vijf uur en op za terdag van tien tot vier uur. Voorlichting energie Dinsdag 12 maart geeft een mede werker van de PZEM voorlichting over energiegebruik op een bijeen komst voor weduwen en weduw naars in het gebouw van de Fiom, Varkensmarkt 1 in Middelburg. De bijeenkomst begint om halfacht en de toegang is gratis. Zwerk Het jongerenpastoraat op Walche ren houdt in samenwerking met het indi istriepastoraat drie ontmoe- ur oJavonden voor jongeren vanaf zestien jaar, met of zonder werk. De bedoeling is om met elkaar aan de praat te raken over hoe men over werk en baan denkt en om te kijken of de ideeen kloppen met de praktijk. Ook komt aan de orde hoe verschillend je over werk kunt den ken en worden de mogelijkheden Hoewel het al bijna 50 jaar geleden is herinner ik me nog heel goed hoe enthou siast mijn vader was, wan neer de oude clivia weer in bloei stond. Ik kan me echter niet herinneren waar deze plant later gebleven is. Ho- wel het huis de laatste jaren vol planten stond ontbrok de clivia op het appel. Ik zelf verheug me wel in het bezit van een dergelijke plant. Op het moment, dat ik dit stukje schrijf, geniet hij van een rustkuur. Wanneer u dit leest staat hij hopelijk in bloei. Overigens ben je daar nooit helemaal zeker van. Soms verschijnt de bloem knop in januari, dan weer moet je tot maart wachten. In ieder geval kunnen we de bloei in de eerste maanden van het jaar verwachten. Een en ander hangt nauw samen met de rustkuur, die we de plant geven. De clivia is al jarenlang de trots van de familie. Vooral als de plant bloeit. Dat is echter wel eens anders ge weest. Als zo'n plant eens kon vertellen... Eind van de vijftiger jaren was ik „hoofd" op het mooie Ter schelling. Met een onderwij zer van de „concurrerende" school toog ik nog al eens het veld in. Van bloemen en planten wist hij weinig, maar de be langstelling was aanwezig. Toch verbaasde het me niet toen hij op zeker dag met een grote plant aan kwam zetten, die brede, donkergroene bla deren had. „Wanneer julllie hem niet nemen gaat hij naar de Nol le kes". Iedere rechtgeaarde Ter- schellinger weet, dat hier mee de vuilstortplaats in het duin wordt aangeduid. Aan gezien elke vorm van leven ons dierbaar is, namen we de plant in ontvangst. Het bleek een stokoude clivia te zijn. m m m m tm h We zetten hem in de studeer kamer en poogden hem te verzorgen. Een gezin met vier jonge kinderen heeft echter andere zorgen dan te denken om een clivia. Wat de plant ook te kort kwam, rust in ieder geval niet. Water werd maar mond jesmaat toegediend. De ge volgen bleven niet uit. Kort na Kerstmis verscheen een bloemknop in het hart van de plant. Niemand kon het geloven, maar het uxls „zeker weten". Sinds die tijd wach ten we ieder jaar weer op de komst van de prachtige bloem. Deze bestaat eigenlijk uit een groot aantal bloemen, die zittend aan het einde van de lange stengel een soort halve bol vormen. De bloemen doen denken aan die van een lelie. De plant zelf behoort tot de fa milie van de amaryllis, een zeer bekend bolgewas, dat in heel veel huishoudens staat te pronken. Hoewel ik een amaryllis mooi vind, komt de clivia op mij toch wat na tuurlijker over. Zelfs na de bloei is en blijft het een mooie plant, die misschien wat stijf aandoet, maar die zijn eigen charme heeft. Misschien is er in uw ken nissenkring wel iemand, die een clivia heeft. Deze kan u vast aan een jonge plant hel pen, ivant na verloop van tijd schieten er scheuten op vanuit de bol. Zo'n scheut zetten we in een grote stenen pot, die we vullen met goede tuinaarde. Aan kalkhouden- de grond heeft de plant geen behoefte. De klei uit uw tuin kunt u beter voor iets anders gebruiken. Ook kalkhoudend water uit de kraan is minder ge wenst. Het kan wel enige ja ren duren alvorens uw clivia tot bloei komt. Vergeet daar bij de rustperiode vanaf half oktober niet. Anders vergaat het u net als die onderwijzer. van een onbetaalde baan bekeken, zoals vrijwilligerswerk, werken met een uitkering, studie, hobby en dergelijke. De bijeenkomsten vinden plaats op de woensdagen 27 februari 13 en 20 maart in het kerkcentrum de Hoeksteen, Roozenburglaan in Middelburg. Het begint om halfacht. Inlichtin gen en aanmelding bij Ben Daal huizen, President Wilsonlaan 158 in Middelburg, telefoon 01180- 28542. Concert Zaterdag 9 februari is er in 't Beest in Goes een concert van de Engel se reggeagroep Creation Rebel. De band is in 1976 in Engeland op gericht, oorspronkelijk als studio band. Zij speelde mee op platen van Prince Far I, Bim Sherman, Mark Stewart and the maffia, Sin gers and players en New age Step- i i J f v. JL '2 MIDDELBURG - Het Brabants Orkest vult donderdag 7 fe bruari de Middelburgse Concertzaal met een, zoals het 't zelf noemt 'zeer bijzonder programma'. Zo wordt onder meer het dubbelconcert voor klarinet, altviool en orkest gespeeld van Max Bruch. Deze componist schreef honderd werken, maar werd vooral bekend door een werk: het eerste vioolconcert. Toch schreef hij andere con certen die een gelijkwaardig niveau hebben, zoals het ge noemde dubbelconcert. Het werk wordt echter zelden ge speeld. Een ook weinig alledaags werk dat het publiek kan ho ren is Haiku 2 van Ton de Leeuw. Als soliste treedt hier in op de van oorsprong Engel se zangeres Dorothy Dorow. Ze heeft een stemomvang van bijna drie en een halve octaaf, wat zelden wordt gehaald. In combinatie met haar absolute gehoor, maakt het haar zeer geschikt voor eigentijdse mu ziek. Haiku 2 werd voor haar gecomponeerd. Een suite uit Tsjaikovsky's ballet Het Zwanenmeer be sluit het programma. Het concert begint om 20.00 uur.

Scheldebode | 1985 | | pagina 25