Echtscheiding kan vaak eigen-huisbezit 'breken' Een belangrijk en tragisch gevolg van een echtscheiding is, dat het scheidende echtpaar vaak het eigen huis moet opgeven. Bureaus voor Rechtshulp worden daar vaak mee geconfronteerd. Hoewel ze er geen onderzoek naar hebben verricht, schatten ze, dat bij de helft van alle echtscheidingen in Nederland noch de man noch de vrouw in het eigen huis kan blijven wonen. Emotioneel Rampzalig Boedelscheiding Misvatting Problemen Pijnlijk 6 februari 1985 pagina 9 Behalve alimentatie en de voogdij over de kinderen is de vraag wie er in het huis mag blijven wonen, één van de belangrijkste twistpunten. Bij een huurhuis wordt de woning meestal toegewezen aan degene die de voogdij over de kinderen krijgt. In de meeste gevallen is dit de vrouw. Als er sprake is van een eigen huis worden de problemen groter. Dan speelt niet alleen het toekomstige gebruikersrecht een rol, maar ook aan wie het eigendomsrecht toekomt. Van de Nederlandse echtparen is het overgrote deel getrouwd in gemeenschap van goederen. In deze gevallen wordt na een echtscheiding het gezamenlij k vermogen verdeeld. Omdat de woning en de inboedel het belangrijkste aspect vormen van het gezamenlijk vermogen, levert een deling hiervan vaak grote moeilijkheden op. Bij de start van deze ingewikkelde procedure beginnen meestal al de problemen. De persoon die de vordering tot echtscheiding instelt kan tevens vorderen dat de woning aan hem of haar wordt toegewezen. De andere persoon wordt dan het recht ontzegd om het huis nog binnen te gaan. Dergelijke situaties leiden tot emotionele taferelen. Aan wie het gebruikersrecht wordt toegewezen is niet van belang voor de vraag aan wie het eigendomsrecht van de woning wordt gegeven. Beide zaken staan onafhankelijk van elkaar. De partij die in het huis mag blijven wonen kan wel worden verplicht een vergoeding te betalen voor het gebruik van deze woning. De uiteindelijke beslissing over wat er met het huis gaat gebeuren valt pas bij het uitspreken van de boedelscheiding. Tot op dat moment zijn man en vrouw voor een gelijk deel eigenaar van de woning. De verkoop van de woning zou de simpelste oplossing zijn om deze situatie te veranderen. De eventuele overwaarde na verkoop van het huis zou dan aan de beide partijen worden uitgekeerd. Dit houdt dus in dat men het huis zal moeten verlaten. Als er kinderen bij de scheiding zijn betrokken geniet een dergelijke handelwijze niet de voorkeur. Meestal wordt de woning toegewezen aan één van de voormalige partners. Degene die het huis moet verlaten heeft dan recht op de helft van de overwaarde. Dit is het bedrag dat overblijft van de verkoop na aftrek van het resterende hypotheekbedrag. De situatie zoals die hierboven is geschetst is de meest ideale en komt daarom weinig voor. In de meeste gevallen leidt de deling tot een financieel rampzalige situatie voor beide partijen. Omdat de vrouw meestal de kinderen krijgt toegewezen, is ook zij degene die het huis mag bewonen. De vrouw is dan verplicht de vaak zware lasten van o.a. rente en aflossing te betalen. Daarbij komt ook nog eens dat de man recht heeft op de helft van de overwaarde. En vandaag de dag zal deze overwaarde na verkoop weinig voorkomen. Voor de vrouw die dikwijls voor de kinderen moet zorgen en daardoor moeilijk een baan kan krijgen, is het behouden van het huis dan vaak financieel niet op te brengen. De woning zal dan gedwongen moeten worden verkocht. Gezien de huidige ..idrktsituatie is de opbrengst van deze gedwongen verkoop niet altijd genoeg- om de hypotheek af te lossen. Beide partijen worden dan opgescheept met een flinke schuld. Dit zal een nieuwe start van de gescheiden partners aanzienlijk bemoeilijken. Zelfs een vrijwillige verkoop zal de problemen niet kunnen oplossen. Een extra moeilijkheid bij de verkoop van de woning is het bepalen van de waarde. Als de betrokken partijen er geen afspraken over hebben gemaakt, wordt het huis in onbewoonde staat (leegwaarde) als uitgangspunt genomen. Een bewoond huis brengt in de verkoop veel minder op dan een leegstaand huis. Het maakt hierbij niet uit of één van de twee ex- echtgenoten daadwerkelijk in het huis woont. De achterliggende gedachte van deze regeling is, dat het verschil tussen bewoonde en onbewoonde staat niet ten goede mag komen aan degene die het huis krijgt toegewezen. Zo wil men voorkomen dat deze na de boedelscheiding het huis voor de 'leegwaarde' kan verkopen en zo de winst in eigen zak steekt. Om te beletten dat degene die het huis moet verlaten extra de dupe wordt, kan een zogenaamde speculatiebedinging worden afgesproken. Hiermee wordt bepaald dat bij verkoop van het huis binnen een bepaalde periode, de winst eerlijk verdeeld moet worden. Op deze manier worden alle belangen even eerlijk behartigd. De huiseigenaar behoeft minder te betalen aan zijn ex-partner en zo is het mogelijk de woning te behouden. Deze laatste heeft de zekerheid dat hij zij een gedeelte van de winst ontvangt als binnen bepaalde periode het huis wordt verkocht tegen leegwaarde. Hij hoeft dan geen genoegen te nemen met taxatie in bewoonde staat. De schuld die de partner heeft die de woning behoudt bij degene die vertrekt, is een schuld zoals alle andere bijkomende verplichtingen. Er mag worden aangenomen dat er in de relatie tussen ex-echtgenoten meer redelijkheid kan worden verwacht dan in het 'normale' zakelijke verkeer. In plaats van een vordering ineens die de andere partner in behoorlij ke financiële problemen kan brengen, lijkt een behoorlijke afbetalingsregeling reëel. Tussen ex- echtgenoten lijkt in vele gevallen redelijk overleg helaas niet meer mogelijk. Haat en nijd verhinderen de zakelijke afhandeling van een scheiding die daardoor extra ellende met zich meebrengt. Als men in een gemeenschap van goederen is getrouwd is er meestal geen regeling die de verdeling van de bezittingen regelt bij een eventuele scheiding. Bij het aangaan van een huwelijk vertrouwt men erop dat als het mis mocht lopen, men dergelijke afwikkelingen wel zakelijk kan regelen. Dit blijkt echter dikwijls een misvatting. Regelingen in der minne zijn dan niet mogelijk. Als één partij zijn aandeel ondanks alles ineens wil ontvangen of niet toestaat dat de andere partner het huis krijgt, dan is een gedwongen verkoop van het huis de enige pijnlijke oplossing. Het is echter mogelijk al deze ellende te voorkomen, als men in een zo vroeg mogelijk stadium van een echtscheiding en dat is het wanneer normaal overleg nog mogelijk is, afspraken maakt over de woning. Men Een verzekering tegen de gevolgen van echtscheiding zou voor bewoners van een eigen huis een goede zaak zijn. kan bijvoorbeeld overeenkomen dat het huis wordt toebedeeld aan de man, maar dat deze zich verplicht de woning te verhuren aan zijn voormalige echtgenote. Dit als de man het financieel kan opbrengen en dat deze regeling geldt zolang de kinderen nog inwonend zijn. Als men niet getrouwd is in gemeenschap van goederen maar onder huwelij kse voorwaarden, kunnen veel problemen worden voorkomen. In deze huwelijkse voorwaarden staat exact welke bezittingen aan de partners behoren. In veel gevallen wordt iedere gemeenschap van goederen vermeden, zodat ieder precies weet welke zaken van hem haar zijn. Het huis is dan eigendom van de persoon op wiens naam het staat geschreven. Omdat nu duidelijk is welke spullen van wie zijn, is een boedelscheiding niet meer aan de orde. Een vrouw kan bij een scheiding geen aanspraak maken op het huis, als dit op naam staat van de man. Als het huis bij in gemeenschap van goederen getrouwden op naam staat van één van de partners heeft dit geen enkele invloed op een latere verdeling. Dit is puur een formele zaak. Beiden blijven voor een gelijk deel eigenaar van de woning. Toch kunnen er ook bij huwelijkse voorwaarden tijdens een scheiding moeilijkheden opdoemen. Dikwijls wordt de woning namelijk tijdens het huwelijk gekocht en dus niet door.één van twee ingebracht. De aflossing op de hypotheek wordt dan betaald met het geld dat van één van de twee is, of dankzij de partner (bijvoorbeeld de vrouw die het huishouden verzorgt) die het mogelijk maakte dat de ander het kon verdienen. Als het huis nu op naam staat van de man, kan de vrouw na de scheiding deze bedragen verrekenen (gederfde inkomsten). Hierdoor kunnen bij beiden schulden ontstaan die het aanhouden van het huis onmogelijk maken. Het is bij de huwelijkse voorwaarden ook mogelijk het huis te verhuren aan degene die de kinderen krijgt toegewezen. Deze huur kan dan worden verrekend met de alimentatie die eventueel betaald moet worden. Het mag worden gesteld dat huwelijkse voorwaarden of goede schriftelijke afspraken bij gemeenschap in goederen pijnlijke conflicten bij een echtscheiding kunnen voorkomen. Het opmaken van een akte van huwelijkse voorwaarden kost slechts enkele honderden guldens. Hierbij is inbegrepen een persoonlijk advies. Deze kleine investering kan een hoop ellende en waarschijnlijk duizenden guldens besparen aan dure gerechtelijke procedures en andere kosten. Het is vaak zo dat bij een scheiding een schikking in der minne, voor alle partijen financieel gezien de beste oplossing is. Het blijkt echter dat bij een zo gevoelige zaak als echtscheiding de gemoederen zo zijn verhit dat redelijk overleg niet meer mogelijk is. Men praat slechts nog met elkaar via de advocaten. Het is dan te laat om de zaken nog te regelen.

Scheldebode | 1985 | | pagina 21