HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN M'burg kreeg veel ideeën binnen voor bebouwing Vitrite-terrein COMPUTER BOEKEN Zeeland helpt Polen is aan jubileumreis toe tcH- DE R&B 1 Sculptuur Aangenaam Open dag de Vliedberg Lezers Scheldebode en het Het Nieuwsblad goedkoop naar Auto-RAI Strippenkaarten succes RUITER Expositie M. Muller Open dag nieuwe vorm van middelbaar beroepsonderwijs BEROEPSONDERWIJS Dansen in de Piek Hulp bij opgave voor belasting Comité is tegen hogere huren V 301 MIDDELBURG - Het probleem is oud: hoe moet een nieuw stadsdeel er gaan uitzien in een histori sche binnenstad. De gemeente Middelburg die ten slotte een reputatie heeft op te houden als monu- mentenstad, want het bezit in Nederland na Am sterdam het grootste aantal monumentale huizen en gebouwen, vroeg via een prijsvraag om stede- bouwkundige ideeën. Er kwamen er 164 binnen, waaruit een jury er tien voor een prijs in aanmer king liet komen. Een eerste prijs werd niet toege kend. zilver, verzilverd en edelstalen kwaliteitsbestek DE DEBODE SOFTWARE C 64 SPELLETJES 14.95 MANNENMODE SCHELDERODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 33e JAARGANG - OPLAGE 42.659 EX. WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 M KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN ADVERTENTIE Elke dag nieuwe bij: In de burgerzaal van het vijftiende-eeuwse stadhuis lichtte de voorzitter van de ju ry, ir. H. Klarenbeek, het jury- besluit afgelopen vrijdag toe. „Met zo'n ontzettende hoop re gels, voorschriften, randvoor waarden en andere beperkin gen, die onze huidige maat schappij oplegt, wordt de kans op een schot in de roos steeds kleiner. Ook bij deze prijs vraag was zulk een absolute top er niet bij; een top van overtuigende expressie én van pragmatische bruikbaarheid". Over het algemeen vond de jury de ingestuurde ideeën voor het terrein waar nu nog de Vitrite-fabriek staat van goede kwaliteit. Het sobere ontwerp van ir. Colnot uit Zoetermeer en ir. Nou wen uit Pijnacker werd nu tot beste verkozen. De tweede prijs leverde het twee tal 15.000 gulden op. De jury kenschetste het plan als „een uitgesproken woonidee met uitbuiting van de mogelijkhe den van de plek". Veel kun je niet met zo'n uitspraak, maar meer is er niet, want het juryrapport wordt pas in april bekendge maakt, wanneer alle 164 in zendingen in een tentoonstel ling te zien zullen zijn. Colnot en Nouwen ontwierpen strak ke, langgerekte woonblokken en kantoorgebouwen, soms een open ruimte insluitend, die in het centrale deel van de wijk worden afgewisseld met vierkante woontorens. Het zijn, met zes woonlagen de hoogste gebouwen in het ont werp. De woontorens staan rond een grote open ruimte, waar het wel eens flink tochterig en verlaten zou kunnen wezen. Het bijna drie hectare grote terrein is tenslotte aan drie kanten door water omgeven: aan de noordkant de Dokha ven, oostelijk de Maisbaai en zuidelijk het brede kanaal. Open ruimte is er dus genoeg. De winnaars van de derde prijs, ir. Klokke sr. en jr., maakten een vrijwel tegenge steld ontwerp. Grote open ruimten zijn er niet; niemand kan zich er verloren voelen. Kleine straatjes, kleine bin nenplaatsjes, lage huizen met zadeldaken die, zoals in de binnenstad, vaak in grootte van elkaar verschillen en te gen elkaar aankruipen. Het doet knus en tegelijkertijd wat kneuterig aan. „Een uiterst vakkundige op- ADVERTENTIE ROBBE4BERKINC; Juwelier \AN DERJMADEN Kleine Markt I (Wel •de) Vliuingen. tel. 01184-12605 vrijdag koopavond - WAAB tf UaalRvoonoaal Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.534 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.726 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. lossing in Wederopbouwstijl' is de typering van de jury. De gemeente Middelburg is overigens vrij in het al of niet uitvoeren van deze ontwerpen. Het ging er om ideeën te ver zamelen. Tot nu toe is het wel steeds zo geweest dat de ge meente bij soortgelijke projec ten koos voor ontwerpen die het dichtst bij het bouwen in voorgaande eeuwen stonden vader en zoon Klokke maken dus veel kans. Dat geldt niet voor het ontwerp van J. Klok uit Hoorn dat de jury „een zeer opmerkelijke woonsculptuur" noemde. Het is de meest opvallende maquette in de burgerzaal. Aan de kanaalkant staan kan toor- of woonblokken van acht lagen, 24 meter hoog. Naar de Dokhaven toe zakt de hoogte per twee blokken met een laag, zodat er één bouwlaag overblijft aan de Dokhaven. In westelijke richting neemt het aantal bouwlagen ook af om naadloos aan te sluiten bij de lage huisjes die aan dit stads deel grenzen. Alle blokjes staan in rechte rijen op steeds dezelfde onder linge afstand. Tussen de blo- krijen parallel aan elkaar lo pen de straten met bomen. Als je door zo'n rechte straat loopt, krijg je hetzelfde effect als bij het passeren van een moderne boomgaard: steeds ontstaan er nieuwe doorkijken tussen de rechte lijnen van woonblok ken. Klok kreeg een premie. Dat wil zeggen dat de jury zijn in zending waardeerde op een paar punten die wél zeer over tuigend naar voren werden gebracht. De prijswinnaars daarentegen zijn volgens de jury er in geslaagd een idee te brengen dat „de ontwijfelbare potentie in zich heeft om tot een goed beleidsplan uitge werkt te worden". In aanmerking genomen dat het stadsdeel aan drie kanten met water is omgeven, is het opmerkelijk dat er zo weinig met het water wordt gedaan. Studenten van de Academie voor Bouwkunst in Tilburg zijn de enigen onder de pre miewinnaars. Een jachthaven, huizen met havens in plaats van garages aan de Dokhaven, een hotel en botel voor de wa terrecreanten en nog een serie recreatievoorzieningen. Langs het Kanaal staan dure villa's die deels boven het water zijn uitgebouwd. „Een vernieuwde bijdrage aan het wonen in deze stad noemt de jury het ontwerp van H. van Olphen uit Maars- sen. Het zet een merkwaardig handschrift neer, waarin voornamelijk de hoofdletter I is te herkennen. Zij het dat de I in de lengte is doorgesneden. Tussen beide delen ontstaat zo een smalle steeg die met een glazen koepel tot passage is gemaakt. Alle stegen en stra ten staan dwars op het kanaal. De I's vormen binnenplaatsen als ze naast elkaar werden ge zet. Ze staan nergens tegen el kaar. De bouwhoogte is laag gehouden, zoals in de meeste ontwerpen. Dat zal te maken hebben met de Middelburgse maat, zoals juryvoorzitter Klarenbeek het noemt. Het door de jury gehanteerde cri terium van bewoonbaarheid in stedebouwkundige zin: „Dat wil zoveel zeggen als: hoe ziet het eruit, als ik erin fiets of loop, herken ik dan ruimten van Middelburgse maat, wat voor ruimten zie ik om mij heen En als ik er wonen zou, ik stak mijn hoofd buiten voordeur, stond ik dan tocht of betrad ik een m< lijke ruimte waar het aai naam is te vertoeven De ge meente mag nu uitmaken wat aangenaam is. :n zou, tencte Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Meer dan 800 titels in voorraad Ook: MIDDELBURG - Zaterdag 9 februari tussen 10 en 16 uur exposeert Mart Muller zijn olieverf-schilderijtjes in de Breestraat 27 te Middelburg. Hij is daar zelf aanwezig om tekst en uitleg te geven over zijn werk, de door hem ge bruikte techniek te demon streren, werk te verkopen en informatie over cursussen me ditatief schilderen te geven. De techniek is gericht op „ontsluiting van de eigen bin nenwereld" en het „naar bui ten brengen daarvan in kleu ren". VLISSINGEN - Donderdag 7 februari kunnen belangstellen den van twee tot vier en van zeven tot negen uur terecht in de MDGO-school aan de Sloeweg 6 in Vlissingen. De open dag is een mooie gelegenheid om eens kennis te maken met de nieuwe vorm van onderwijs die op deze school sedert augustus 1984 wordt gegeven. Het ontwerp van Klok uit Hoorn: zeer opmerkelijk. Hij kreeg een premie van 3.000 gulden. - FOTO EISA WESTLAND Het gaat om middelbaar be roepsonderwijs met opleidin gen op het terrein van de dienstverlening en de gezond heidszorg. Opleidingen kunnen worden gevolgd voor: agogisch werk (begeleidende functies bij in stellingen waar mensen blij vend of tijdelijk hun „thuis" hebben, of bij instellingen voor cultureel werk), mode en kleding (gericht op het ont werpen, vervaardigen en in de handel brengen en verkopen van mode en kleding), sociale arbeid (functies in de arbeids bemiddeling, het personeels werk en de sociale dienstver lening) verpleging (leidt op voor het beroep van verpleeg ster of verpleger in alle velden van de gezondheidszorg) en de Intas (een MHNO-opleiding, de vroegere Inas met een stu dieduur van een jaar). Alle MDGO-opleidingen du ren drie jaar en kennen stages, zodat de leerling kan zien hoe het er in de praktijk toegaat. De leerling kan daardoor be wuster voor een beroep en het daarbij behorende lespro gramma kiezen. Leerlingen, ouders en ande re belangstellenden zijn har telijk welkom. Jongens in de keuken. - Foto Elsa Westland MIDDELBURG - Morgen, donderdag 7 februari, houdt De Vliedberg, een dependance van de christelijke scholengemeen schap voor beroepsonderwijs De Waayenburgh in Middelburg, een open dag. Ouders, mogelijke nieuwe leerlingen en andere belangstellenden kunnen er kennis maken met de verschillende opleidingen die in het M.D.G.O. (Middelbaar Dienstverlenings- en Gezondheidszorg Onderwijs) worden gegeven. Voorbeelden zijn de opleiding activiteitenbegeleiding, ago gisch werk, de civiele en consumptief technische diensten (C.C.D.). Voor de laatste opleiding was vrijdag 1 februari een heuglijke dag. De veranderingen in deze tak van onderwijs en de uitbrei ding van de opleiding maakte een uitbreiding van de keuken noodzakelijk. De vakken koken en serveren spelen in de consumptief-tech- nische tak een grote rol, waardoor uitbreiding van de appara tuur en daardoor de ruimte, een vereiste was. Via een balie kun nen de spijzen, dranken en hapjes direct doorgegeven worden naar het naastliggende lokaal, dat als restaurant wordt inge richt. De oppervlakte van de nieuwe keuken is verdubbeld, er werd een afzuiginstallatie boven het uitgebreide kookblok aange bracht, terwijl tevens een nieuwe provisieruimte werd aange bouwd. De praktische beoefening van de vakken kan nu veel be ter tot zijn recht komen. De ingebruikstelling van deze vernieuwde ruimten werd op 1 februari verricht door de directeur van de school, de heer L. de Waard. De feestelijke bijeenkomst kreeg nog een extra tintje door het feit dat ook de nieuwe adjunct-directeur, de heer L. van der Hoest op deze dag in dienst trad. Het schoolgebouw aan de Koudekerkseweg 117 staat morgen open voor belangstellenden van halftwee tot halfvijf en van ze ven tot halftien. ADVERTENTIE VOOR DE BETERE OOK voor hoeden en petten St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN VLISSINGEN - Voor de tiende keer vertrekt er maandag 11 februari een transport naar Polen van de Stichting Zeeland helpt Polen. Een jubileumreis dus, met weer flink wat spullen. VLISSINGEN - Vanaf za terdag 9 februari kan er weer gedanst worden in de Piek, Hellebardierstraat Vlissingen. Het jongerencentrum wil de vanaf dan regelmatig te hou den swingavonden boven het normale niveau uittillen door nevenactiviteiten als sound- systems, breakdancing en door het optreden van gastplaten- praters. Aanstaande zaterdag wor den de platen gedraaid door platenprater Jok Bollock van Radio Noordzee. Zo gaan er een serie ledi kanten, bedden en een opera tietafel mee voor een zieken huis in Grudziadz. Aan kle ding, schoenen en dat soort za ken ligt een hoeveelheid van 270 kubieke meter te wachten op transport. „Of ik 't allemaal kan laden, dat weet ik niet. Er is de afge lopen week weer zoveel bin nengekomen", zucht de Vlis- singer Lupowski, voorzitter van de stichting. Daarnaast moet er nog 500 kilo aan levensmiddelen mee en zo'n tweeëneenhalve ton grondstoffen voor het bakken van brood, opgebracht door bakkers in Oostkapelle en om geving. De bakkers wilden het graag bij bakkers in Polen af geleverd zien, maar warme bakkers bestaan niet in Polen; het zijn allemaal staatsbedrij ven. „We brengen het bij de Cha- ritas", zegt Lipowski, „en die zorgen dat het bij de juiste mensen terecht komt. In Polen bakken de vrouwen meestal nog hun eigen brood". Er gaat ook weer voor een flink bedrag aan medicijnen mee. Via collectes is op Wal cheren 28.000 gulden opge haald. „En het blijft nodig, an ders gaan die kinderen ge woon dood aan kanker. Als je een televisie-uitzending krijgt, dan komen er miljoe nen binnen. Als de mensen er niets over lezen, denken ze: het is niet meer nodig in Polen, laat maar". De Poolse regering is kenne lijk niet van plan de medicij nen voor de kinderen te im porteren, zo meent Lipowski. „Ze laten ze gewoon verrek ken". Het is al met al een flink transport dat volgende week vertrekt. Er gaan drie containerwa gens (van de transportbedrij ven Kole uit Kloetinge, de Klerk uit Kapelle en Mattijsse uit Meliskerke), twee vracht wagencombinaties (van ver huisbedrijf Caljouw uit Veere die al voor de negende keer naar Polen vertrekt en van oud-papierhandel Kaljouw uit Souburg) en een busje van Weststrate Verpakkingen die al voor de tiende keer het IJ zeren Gordijn kruist. ook bestemd voor schbvp MIDDEN ZEELAND- Op 9 en 16 februari stellen we le zers van de Scheldebode en Het Nieuwsblad voor de Be uelanden in de gelegenheid om een bezoek te brengen aan de Auto-RAI, het twee jaarlijkse laatste snufjes feest vol autoprimeurs in on ze hoofdstad. De reis wordt gemaakt met bussen van de firma van Fraassen en de prijs voor dit dagje uit be draagt inclusief de entree( f 12,50) slechts f 29,50, zodat er sprake is van een stunt-aan bod. De opstapplaatsen en op- staptijden, met tussen haak jes het vermoedelijke tijd stip van terugkeer, zijn: Stadhuisplein Vlissingen 8.00 uur(20.00 uur); Bushalte Brug Souburg 8.05 uur(19.55 uur); Middelburg NS-station 8.15 uur(19.45 uur); Station Goes 8.35 uur(19.25 uur); Uit kijk Kruiningen 8.50 uur(19.10 uur) en Kruinin gen Veer 8.55 uur(18.55 uur), kaartverkoop is tijdens kan tooruren en zo lang de voor raad strekt op onze kantoren Klokstraat 1 te Goes, Toren straat 5 te Vlissingen en bij Holland International Van Fraassen Londense Kaai 19 te Middelburg en de Holland IntemationaL Van Fraassen reisburo's te Vlissingen en Goes. De lezers van De Schel debode en het Nieuws blad,die deze trip willen meemaken, zullen tussen tien en elf uur bij de Auto- -RAI arriveren. We zullen daar rond vijf uur weer ver trekken. Het eten en drinken in de RAI is niet goedkoop en uiteraard voor rekening van de gebruiker. De Auto-RAI wordt „be mand" door 129 exposanten, die 59 merken uit dertien verschillende landen zullen presenteren op 69.000 vier kante meter. Te zien zijn o.a. personenauto's, combinatie wagens, onderdelen en toe behoren van auto's. Geheel nieuw zijn de Mercedes Bern 200 D-300 E, de Renault Alpi ne V 6 en V 6 Turbo en de Toyota Starlet, Corolla hatchback en Corolla GT. Nieuw voor Nederland zijn de Audi 200 Avant Quattro, de Alfa 33 Giadinetta, de Austin Metro 5 deurs en de Montego Combi. MIDDELBURG - Het ziet er naar uit dat de schouw burg de komende maanden flink gevuld zal zijn. De actie met de strippenkaarten van Uit in Zeeland blijkt een suc ces te worden. De eerste twee dagen werden er al 600 gratis strippen kaarten vergeven. Met de strippenkaart kan iemand vier evenementen, of dat nu een concert, ballet of cabaret voorstelling is, voor half geld meemaken. Wie nog van de gelegenheid gebruik wil maken: de kaar ten zijn nog verkrijgbaar bij het Uit-verkooppunt aan de Stadhuisstraat in Middelburg. VLISSINGEN/SOUBURG - Ook dit jaar kunnen oudere inwoners van Ritthem, Sou burg en Vlissingen zich weer via de Stichting Welzijn voor Ouderen aanmelden voor de hulp bij het invullen van het belastingformulier. De hulp zal gegeven worden in de dienstencentra Bachten Komme, Bachten Reede en Bachten Poorte. De inschrij ving vindt plaats in Bachten Komme op 8 en 15 februari aan het loket van 14.00-17.00 uur (adres Badhuisstr. 104); in Bachten Reede op 12 en 13 fe bruari op het kantoor, van 9.00-10.30 uur (adres Vrede hoflaan 42); in Bachten Poorte op 13 en 20 februari van 9.00- 10.00 uur (adres Bachten Poor te 47a, Oost-Souburg). De hulp wordt dit jaar gra tis gegeven. Wanneer men zich inschrijft, krijgt men een for mulier mee, daarop wat er no dig is om mee te nemen wan neer de hulp wordt gegeven, tevens staat op dit formulier plaats en tijdstip vermeld, waarop staat vermeld welke papieren men moet meenemen voor het invul jen van de be lastingformulieren en wan neer men daarvoor in het dienstencentrum wordt ver wacht. VLISSINGEN - Het Huur- derskomitee Woningstichting Walcheren/ Van Turnhout straat e.o. is het volstrekt niet eens met het beleid dat de re gering dit jaar voor de huren voornemens is te voeren. De regering wil de huren met drie procent en voor som mige huizen met vijf procent verhogen. „Na alle huurverho gingen in de afgelopen jaren", schrijft het huurderscomité in een brief aan de Tweede Ka mer", zijn wij, en met ons meerderen, van mening dat nu de tijd is aangebroken om tot een totale bevriezing te komen van de huren, opdat woningen die nu nog redelijk betaalbaar zijn, dat ook blijven". Het comité vraagt de ka merleden vriendelijk maar dringend niet met de huurver hogingen akkoord te gaan. Ter versterking van het verzoek zijn een serie handtekeningen van sympathiserende huur ders bijgevoegd.

Scheldebode | 1985 | | pagina 1