Rentestand en prijsniveau zitten op gunstig niveau Tijd is nu rijp om huis te kopen De huizenmarkt verkeert al sinds 1982 in een tamelijk rustig vaarwater, met een licht herstel sinds het dieptepunt in 1981 en overigens beperkte seizoenschommelingen. Datzelfde geldt (sinds eind 1982) ook voor de hypotheekmarkt, waar na de toprente uit het begin van de jaren tachtig de meest gangbare hypotheekleningen tussen 8 en 9 procent schommelen. Makelaars ondervinden momenteel, dat bij relatief veel belangstelling toch maar weinig transacties tot stand komen. Veel mensen wachten nog even af. bron: Financieel Actueel Doorstromers Beleggingso bject Knoop doorhakken Advertenties: 1 Redactie: 6 februari 1985 igina 7 Verschillende factoren maken het kopen van een huis weer aantrekkelijk. Het kopen van een huis, met name als dat de eerste keer is, is nog altijd een belangrijke beslissing. Na de gouden jaren zeventig toen het bezit van een huis risicoloos leek, is bovendien het besef doorgebroken dat bij financiële problemen en vervolgens executie een hoge restschuld kan overblijven. Zolang dan ook geen overduidelijke signalen aanwezig zijn dat zowel inkomen als huizenmarkt in opgaande lijn blijven bewegen, zullen potentiële kopers voorzichtig zijn. De tijd is nu rijp om te kopen. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii iiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi Maar de verwachtingen voor zowel huizenmarkt als hypotheekmarkt zijn zodanig dat even afwachten nog wel kan: pas als ofwel de huizenprijzen ofwel de hypotheekrente (of beide) sterk zouden stijgen, zou een afwachtende houding kunnen betekenen dat een eigen huis duurder of zelfs te duur wordt. Een afwachtende houding dient dan ook te worden gecombineerd met voortdurende aandacht voor de feitelijke ontwikkelingen op huizen en kapitaalmarkt. Op elke beleggingsmarkt is het een bekend verschijnsel dat de 'massa' achter de feiten aanholt. Dat geldt voor effectenbeurzen, het geldt ook voor de huizenmarkt. Voor makelaars waren er geen betere tijden dan rond het keerpunt van de huizenmarkt in 1978: bij topprijzen was het aantal transacties groter dan ooit. Dat verschijnsel wordt veroorzaakt door de neiging bij vele mensen om pas in de markt te stappen als ze zeker denken te weten dat de prijzen nog zullen doorstijgen. In de praktijk dus als de koersen c.q. huizenprijzen al geruime tijd in opgaande beweging zijn. Per definitie betekent elke opgaande beweging dat de kans op een daling van enig belang groter wordt. Er is vrijwel geen enkel economisch verschijnsel dat zich aan de wetmatigheid van een op en neer gaande beweging kan ontrekken. Daarbij dient overigens te worden aangetekend dat de grilligheid van die ups en downs dermate groot kan zijn dat zelfs deskundigen moeite hebben winter weer het gebruikelijke seizoenspatroon (met lichte prijsdalingen) zal optreden, is dus reëel. Toevallig sporen deze goed met de actuele verwachtingen over de rente ontwikkeling. Zolang de mogelijkheid van een rentedaling minstens even groot is als die van rentestijging, kan de potentiële koper hopen op verdere lastenverlichting door af te wachten. De schommelingen op de kapitaalmarkt zijn echter scherper en onverwachter dan op de huizenmarkt. Juist met betrekking hiertoe is grote oplettendheid dus geboden. De betekenis van rentrestij gingen moet niet worden onderschat. Een rentestijging van bijvoorbeeld 8 tot 9 procent heeft op de woonlasten (bij 100 procent hypotheek) hetzelfde effect als een prijsstijging van het huis van circa 12 procent. Het omgekeerde geldt natuurlijk bij rentedaling, en daarom loont het de moeite ook daarom de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt dagelijks te volgen als aankoop van een huis serieus wordt overwogen. Een hoofdstuk apart vormen de doorstromers. Dat zijn degenen die een eigen huis achterlaten als ze een ander willen kopen. Zowel de verkoopprijs van hun oude huis als de daarop berustende hypotheekrente spelen bij de afweging om al dan niet een ander huis te kopen mee. Ten aanzien van die verkoopprijs zou het tot op zekere hoogte nog kunnen worden gesteld dat het ene vermogensobject tegen in principe gelijke prijs wordt ingeruild door een soortgelijk ander vermogensobject. Wat dit betreft zouden doorstromers er dus mee kunnen volstaan op te letten of: de prijsverhouding tussen het oude en nieuwe huis klopt, dus dat het nieuwe huis niet te duur wordt gekocht en het oude huis niet te goedkoop wordt verkocht; de verkoopprijs van het oude huis hoger is dan de hypotheek daarop en dat de verkoopopbrengst voldoende moet zijn om uit de overwaarde van het oude huis het benodigde eigen geld voor het nieuwe huis op te brengen. Ten aanzien van de hypotheekrente geldt een soortgelijke redenering. Anders wordt het als doorstromers behalve van huis ook van hypotheekbank wisselen. Het is dan zaak de boetebepalingen bij verkoop in de gaten te houden en eventueel in te om de juiste momenten van aan- en verkoop te kiezen. Het eigen huis is waarschijnlijk een van de meest verbreide en in elk geval het qua waarde belangrijkste beleggingsobject. Het eigen huis is bovendien een beleggingsobject dat zich als geen ander leent voor aankoop met geleend geld, met alle risico's van dien. Ook al voelen vele eigen-huis bewoners of zij die dat willen worden het niet als zodanig, het is toch aan te bevelen het eigen huis in dit licht te bezien. Dat maakt ook de benadering van de vraag 'wanneer kopen' of 'wanneer verkopen' makkelijker. Beleggingsobjecten waarvan de waarde meer of minder sterk kan schommelen moeten bij voorkeur gekocht worden op het moment dat redelijke zekerheid bestaat dat de waarde niet verder zal dalen of, na misschien een korte opleving, opnieuw gaat dalen. Er lijkt niet veel durf voor nodig om te stellen dat op de huizenmarkt een dergelijke situatie inderdaad bestaat. Weliswaar was de zomeropleving dit jaar iets zwakker dan vorig jaar, maar de onmiskenbaar grote latente belangstelling om te kopen zal vroeg of laat leiden tot een vergroting van de vraag ten opzichte van het aanbod. Er zijn daarentegen geen aanwijzingen dat de huidige vraag nog verder zal uitdunnen, dan wel dat het dit jaar toch al sterk tóegenomen aanbod verder zal toenemen. Als er geen externe gebeurtenissen plaatsvinden die het huidige beeld verslechteren, is vroeg of laat een prijsstijging van huizen ten opzichte van het huidige niveau dan ook onvermijdelijk. Die veronderstelling wordt bovendien gesteund door het feit dat de huizenmarkt in staat is geweest om het toegenomen aanbod goed op te vangen. De conclusie kan dus alleen maar zijn dat het moment rijp is om inderdaad een huis te kopen. Omdat niet te voospellen is wanneer de latente vraag in versterkte mate tot meer transacties leidt, kan het moment van wat grotere prijsstijgingen niet voorspeld worden, maar nü kopen kan geen kwaad. Aan de andere kant is niet te verwachten dat al op zeer korte termijn alle afwachters nu de knoop zullen doorhakken. De mogelijkheid dat deze calculeren. Ongunstige bepalingen kunnen een doorstromer ofwel dwingen bij dezelfde maatschappij te blijven, of kunnen zelfs een grote rem zijn op doorstromen. Als de kosten van een hoge boete immers bovenop de andere aankoop- en verhuiskosten komen, moeten er wel erg zwaarwegende argumenten zijn om inderdaad te verhuizen. Doorstromers die naar een veel duurder huis verhuizen, bijvoorbeeld van een goedkoop appartement naar een luxe eengezinswoning, verkeren door het grote prijsverschil in feite in een soortgelijke positie als de starters (degenen die dus voor het eerst een huis kopen). Meer dan voor welke andere groep ook is het dan een kwestie van rekenen om een verantwoorde beslissing te kunnen nemen. :i||llllllllili!IH!illlllllllliiiiIlltIiniMIIIIIIIIIIIlHllllllllllllllli: 1 Verschijnt maandelijks gratis 1 huis-aan-huis op Walcheren en I Noord- en Zuid-Beveland in een oplage van 74.112 exem- 1 plaren. Vlissingen: Torenstraat 5, tele- foon 01184-19910, vragen n?ar H. van Emden (telefoon privé 01184-60369) of J. Rentmeester (telefoon privé 01195-379). Goes: Klokstraat 1, telefoon i 01100-28030, vragen naar K. 1 i van de Berge (telefoon 01184- 1 1 13463). P. Boerdam, G. Godrie, A. de Jong, M. Gommers' P. Gons (coördinatie) en Editorial Servi- 1 ces International te Vlaardin- I gen. Voor informatie: 076-236560.

Scheldebode | 1985 | | pagina 19