Feest in filmhuis Meccano Wij proberen er een kwalitatief hoogstaande supermarkt van te maken" Laat u geen(judas-)oren aannaaien Dat wat vormloos is wil ik vorm geven" U DE ZEEUWSE BIBLIOTHEEK: Wie verloor knipmes? Jazz Volks kredietbank Bibliotheek Souburg begint geautomatiseerde uitleen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 JANUARI 1985 309 Mevrouw van Zoest Middelburg gen om halftwee. Onderweg krij gen alle deelnemers een kop war me chocolademelk. Appèldlenst In de Jacobskerk in Vlissingen is er zondag 3 februari een Appèldienst met als thema „Weg....of samen op weg". De dienst begint om tien uur en wordt geleid door ds. de Boer. Vanaf halftien is er gelegenheid om thee te drinken en om kwart voor tien begint de samenzang. Muzika le medewerking verleent het com bo De Hoeksteen uit Middelburg. Na de dienst kan men samen koffie drinken. Engels Bij voldoende belangstelling start er dinsdag 11 februari een cursus Engels voor beginners in buurthuis de Zwaan in Souburg. De lessen vinden plaats van halftwee tot drie uur. De cursus be staat uit twaalf lessen en wordt ge geven op een niet-schoolse ma nier. De nadruk ligt op het zich snel in het Engels verstaanbaar te kun nen maken. Men kan zich tot 6 februari op geven bij het buurthuis, telefoon 61252. Fietskamp Ook dit jaar verzorgt de Stichting Sociaal Kultureel Werk weer een fietskamp voor tieners. De deelnemers gaan fietsen door België van 13 tot 20 juli. Er wordt overnacht bij de boer. De deelnemers moeten er wel reke ning mee houden dat het geen lu xueus weekje wordt, maar je was sen tussen de koeien en de var kens heeft ook zijn charme. De kosten voor een week bedragen vijfentachtig gulden. Wie mee wil kan meer informatie krijgen bij Bert Stuit in het buurt huis Aldegonde, Westerzicht 386 in Vlissingen, telefoon 66318. Stille kring Zaterdag 2 februari is er weer een stille kring in Middeiburg. ledereen Kleding ontwerpen. Jongeren vanaf zestien jaar die van school af zijn en overdag tijd hebben, krijgen bij het Sociaal Kul tureel Werk de Hayman in Middel burg de kans om bezig te zijn met het zelf ontwerpen en bedrukken van stoffen voor kleding. Iedere vrijdagmiddag van twee tot vier uur zijn de bijeenkomsten voor hen in het wijkgebouw het Zuiderbaken. Er zijn aan deze acti viteit geen kosten verbonden, wel moeten de deelnemers zelf de te bedrukken of te verven stof mee brengen. Voor meer informatie kan men bellen naar Karst Dijkstra, telefoon 29004 of gewoon langskomen op de vrijdagmiddag. Prima Donna In februari start de werkgroep Pri ma Donna voor lesbische vrouwen in Zeeland met contact-avonden. Voortaan is er elke maand een café-avond met muziek. Op de derde zondagmiddag van elke maand blijft het thema-middag. De eerste café-avond is vrijdag 1 februari in Jet, Zusterstraat 17 in Goes. Alle vrouwen zijn welkom tussen acht en twaalf uur. Spelontwlkkeling Donderdag 31 januari om acht uur houdt het Kinderdagverblijf aan de Kinderdijk een ouderavond over spelontwikkeling van jonge kinde ren. Jan van de Hallen en Sarina Koops van het Riaff leiden deze avond. Bij de gemeentepolitie van Vlissingen zijn in de periode van 16 tot 23 januari de vol gende voorwerpen aangege ven: 1 paar bruine dames handschoenen, 1 zwarte handschoen, bruine leren handschoen, chroomkleurig herenhorloge, donkerblauw jack, zwarte herenporte monnee met inhoud, bruin knipmes, 3 sleutels aan Marlboro-hanger, 1 reis- sleutel, 1 lange sleutel een geel label, 2 sleutels aan ring 1 met groen randje, grijs schoudertasje, damesbril en een wit rond dameshorloge. Bij de gemeentepolitie Oost-Souburg: 5 sleutels, klein zwart tasje met in houd, linnen tas met boeken en regenkleding. Bij het asiel Vlissingen: cocker-spaniel, cyperse ka ter en rode poes. MIDDELBURG - De offi ciële opening van de Zeeuw se bibliotheek is pas eind april, maar de bibliotheek draait al. Veel Middelburgers namen afgelopen zaterdag de gelegenheid te baat om het gebouw eens van binnen te bekijken. Er is in totaal 30 miljoen in gestopt, zo ver klaart voorlichter Haman. „De pure bouwkosten ko men op 15 miljoen, maar daarbij komen onder meer nog architectenkosten, de verhuizingen, de inrich tingskosten en de voorberei dingen tot de fusie", aldus Haman. Hij noemt het historisch dat vier bibliotheekorgani saties gezamenlijk als één club optreden. De muziekbi bliotheek, de Middelburgse openbare en de wetenschap pelijke provinciale biblio theek en het Zeeuws Docu mentatiecentrum zijn in de Zeeuwse Bibliotheek opge gaan. Het heeft een verbeter de dienstverlening tot ge volg. „Het wordt absoluut geen cultuurpaleis, waar geen mensen komen", vindt Ha man. „We proberen er een kwalitatief hoogstaande su permarkt van te maken. Ook groepen die wat moeilijker aan literatuur komen, bij voorbeeld omdat ze zeer ge specialiseerd zijn of omdat ze analfabeet zijn, kunnen hier aan bod komen". Dat mag ook wel voor een bedrag van 85 gulden per Zeeuw. De nieuwe biblio theek heeft een collectie van ruim een half miljoen boe ken en tijdschriften. De in deling in afdelingen voor jongeren en voor volwasse nen is aangehouden. Er zijn studiecellen en keine cabi nes, waarin mensen zich kunnen terugtrekken; de traditionele studiezalen zijn dus niet meer aanwezig in deze bibliotheek. Op enkele plaatsen in de bibliotheek is er gelegenheid om dia's of bekijken of geluidsbanden af te draaien. Een catalogus die alle be zittingen overzichtelijk voor de gebruiker heeft opgesla gen, is nog niet klaar. Het is een geautomatiseerd systeem dat een miljoen aan investe ringen vergde. Nog wat ge gevens: de totale vloeropper vlakte van het gebouw is 13.500 vierkante meter, ver deeld over vijf bouwlagen. Er worden jaarlijks 500.000 bezoekers verwacht. Zij zul len jaarlijks rond een mil joen boeken lenen, zo is de verwachting. Een elektro nisch beveiligingssysteem verkleint de kans op zoekra ken van boeken. Het meest loaardevolle deel van het bezit bevindt swingende muziek. Dit concert kwam tot stand in samenwer king met de Stichting Nieuwe Muziek. Daarna dus feest en de toegang is gratis. zich in een grote kluis met extra veiligheidsvoorzienin gen. Een luchtbehandelings systeem dat in drie afzonder lijke circuits is aangelegd, bepaalt het klimaat in kluis, magazijn en de rest van de bibliotheek, zodat lucht vochtigheid en temperatuur aangenaam blijven voor de boeken. De bibliotheek beschikt over een speciale restauratie afdeling die van vacuümkas- ten-droogvriesinstallaties gebruik kan maken. Het Tristan Honzinger Sextet. Voor mei of juni is het de be doeling Hugo Claus te vragen een talkshow te leiden. Het filmhuis houdt dan een Vlaams Festival met films, muziek, theater en literatuur. Na de talkshow zorgt het Tristan Honzinger Sextet voor spinnen en weven. De lessen vinden plaats op zes avonden. De docente, mevrouw Burgers, leert de cursisten onder meer te spinnen met een spintol en van de gesponnen wol door ver schillende weeftechnieken een wandkleed maken. Het zelf maken van een eenvoudig weefraam wordt op de eerste avond behan deld. Afhankelijk van het aantal deel nemers wordt de cursus in Vlissin gen of Middelburg gegeven. Men kan zich voor de cursus opgeven bij het bureau van de ZVU, Dam 22 in Middelburg, tele foon 01180-34800. Klaverjassen Dinsdagavond 5 februari is er in buurthuis Aldegonde een klaver- jasavond. Het is een initiatief van een aan tal wijkbewoners. Het begint om acht uur en iedereen is welkom. Engels Bij voldoende inschrijvingen star ten er binnenkort weer cursussen Engels, zowel voor beginners als voor gevorderden, in het buurthuis Aldegonde. Wie mee wil doen, kan zich tele fonisch aanmelden, het nummer is 66318. Onderwijsdebat De JOVD-Zeeland houdt vrijdag 1 februari een onderwijsdebat. Er is een politiek forum samen gesteld met vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen. Het forum bestaat uit de heren Bei- nema van het CDA, Franssen van de WD en Niessen van de PvdA. Het debat begint om halfnegen in café Baarends, Voorstad 17 in Goes. Winterserie wandelingen Zaterdag 2 februari is de derde winterserietocht van de wandel sportvereniging Willen is Kunnen. De afstanden zijn 5,10 en 15 ki lometer,. De start is bij het clublo kaal aan de Oranjestraat in Vlissin- Ik sluit me volledig aan bij de twee vorige schrijfsters wat de normen betreft van de Volkskredietbank. Ik had in maart '84 een krediet aange vraagd, omdat ik verhuisde van een stad in het oosten van het land naar Middelburg. Nu, dit alles heeft dik drie maanden geduurd, voordat er een beslissing viel via een be zwaarschrift dat ik ingediend had. Drie maanden wachten, wat een spanning en zenuwen brengt dat met zich mee. On begrijpelijk dat een krediet aanvraag zo lang moet duren! Ik kreeg van werkers van de sociale dienst te horen dat een aanvraag soms wekenlang in de een of andere la van eep bureau lag zonder dat eraan gewerkt werd en dan ging het weer naar een andere afdeling en dan bleef het daar weer weken liggen in een laatje van het bureau. Zij zijn er niet ge lukkig mee dat dit gebeurt, maar ze kunnen er niets aan doen. Tot slot werd mijn aan vraag toch nog afgewezen. Het was of ik een pak slaag kreeg na al die vernederende ge sprekken vol verwijten die ik had gehad. Het kwam er voor mij op neer dat ik niet welkom was, zo verdrietig en vernede rend was het allemaal. Ja, he ren ambtenaren, als je in een grote stad een krediet aan vraagt, op maandag, dan heb je aan het eind van de week bericht of die is goed- of afge keurd. Het geld kun je dan diezelfde week nog halen en dat gaat allemaal zonder kruisverhoor en vernederin gen. Toch trekken ze alle gege vens ook daar na. Nu mijn suggestie. Ik denk dat ik namens vele mensen spreek als ik vraag of er op Walcheren niet een regionale Volkskredietbank te verwe zenlijken zou zijn. Die zou moeten werken als in de grote steden, met eigen personeel in een apart gebouw. Want zoals dat nu gaat, in samenwerking met de Middelburgse sociale dienst. Men kan toch geen twee heren tegelijk dienen? De sociale dienst heeft het al druk genoeg met maatschappelijke problemen. Alstublieft burgemeester en wethouders en ambtenaren van de sociale dienst, al kost het tijd en geld, wij burgers vragen u toch eens te onder zoeken of er niet een echte kredietbank voor Walcheren kan komen. Naast al dit soort zaken biedt de bibliotheek ook nog ruimte voor andere dingen. Er kunnen films worden ge draaid en tentoonstellingen gehouden. Lezingen en zelfs congressen kunnen in het gebouw plaatsvinden en de bibliotheek heeft nu de mo gelijkheid groepen te ont vangen en in het gebouw rond te leiden. Personeel van andere bi bliotheken, ambtenaren, en zovoorts, zullen een rondlei ding krijgen. OOST-SOUBURG - De bibliotheek in Oost-Souburg start op 1 februari met een geautomatiseerde uitleen. Ook is de ledenad ministratie geautomatiseerd. De automatisering heeft voor de lezers het voordeel dat ze sneller kunnen reserveren en boeken aanvragen bij an dere bibliotheken. Ook kan de lezer via de mikrofiche-cata- logus niet alleen opzoeken welke boeken er in de Sou- burgse bibliotheek te vinden zijn, maar ook die in alle an dere openbare bibliotheken in Zeeland, waardoor de keuze een stuk groter is geworden. Als gevolg van de automati sering mogen de bezoekers nu meer boeken tegelijk meene men. Tot nu toe waren dat er zes in totaal, nu wordt dat acht. De automatisering heeft natuurlijk voordelen voor de bibliotheek zelf. Men kan be ter en sneller nagaan wat er met de boeken aan de hand is. Zo krijgt men automatisch via de computer een seintje, wan neer een boek wordt ingele verd, dat door iemand gere serveerd is. Ook ziet men nu direct welke lezers nog een ho ge boete te betalen hebben en kunnen adreswijzigingen di rect doorgegeven worden. De medewerkers van de Souburgse bibliotheek hebben zich in de afgelopen twee we ken vertrouwd kunnen maken met het nieuwe systeem in de bibliotheek van Vlissingen, waar men er al langer mee werkt. VLISSINGEN - Van zaterdag 2 tot en met donderdag 28 fe bruari zijn in galerie Bellamy 19 in Vlissingen beelden en vor men van Auke de Vries te zien. Ter nadere kennismaking hieronder een fragment uit een interview dat Ella Reits- ma met Auke de Vries had voor het weekblad Vrij Neder land. Het werd geplaatst op 28 juli 1984. Ga je wel eens naar je ate lier zonder vast plan in je hoofd? „Nee, ik ken geen momenten waarop ik me afvraag, wat ik nu eens zal gaan doen. Het komt wél voor dat je gewoon weg niet verder kan. Dan ga ik opruimen, verleg iets op tafel of op de grond. Mijn atelier is mijn opslag plaats, mijn geheugen. Opeens zie ik dingen dan opnieuw. Dan teken ik. Dat brengt me weer verder. Of ik ga buiten tekenen. Vroeger reisde ik veel. Toen dacht ik dat de din gen van buiten kwamen. Nu denk ik, hoe minder ik be weeg, hoe meer ik zie. Ik heb voortdurend gebrek aan ruimte. De dingen die hier boven m'n hoofd hangen, ve ren, touwtjes, stokjes, ijzer- draad, wil ik niet kwijt. Ze hangen daar omdat ze me ra ken. Waarom weet ik niet pre cies. Verstandelijk gesproken zou ik zeggen omdat ze incom pleet zijn, een illusie inhouden. Maar daarom hangen ze er niet. Ik wil ze hebben. Ze dra gen iets van mijn gevoel in zich. Soms zijn het restanten van objecten, die uit elkaar zijn gevallen. Ik teken ze heel lang en vaak na. Zo'n tekening verliest dan langzamerhand zijn herkomst. Er onstaan op die manier vaak prenten uit. Ik ben altijd heel lang met veel dingen te gelijkertijd bezig. Het één be ïnvloedt het ander. Ik zoek naar een vorm die eigenlijk nergens bij hoort. Zoals scher ven. Die zijn vrij en los van de pot waar ze ooit bij hoorden. Ze hebben een sterke asso ciatieve werking en nooit zegt iemand: dat is een lelijke S9herf. Dat wat vormloos is, wil ik vorm geven. - Foto Cor Schuilwerve Welkomdienst Zondag 3 februari vindt in de Hoeksteen in Middelburg de maan delijkse Welkomdienst plaats. Voorganger is ds. D. Holleman uit Barendrecht. Het begint om kwart voor zeven. De muziek wordt verzorgd door organist Jos Wou ters, het Weekcombo en de Gi deonsbende onder leiding van Tom Srating. Het thema van de dienst is „Le vensvulling en levensbestem ming". Meidengroep De Jongerenbeweging verbonden met FNV zoekt meiden die mee wil len doen in een meidengroep. De plannen zijn onder meer ca baret, informatieavonden, praat avonden over onderwerpen als vriendjes, vooroordelen, oplei dingsmogelijkheden voor meiden en dergelijke. De eerstvolgende bijeenkomst is vanavond, woensdag 30 januari om zeven uur in het pand Dam 12- 14 in Middelburg. Voor meer infor matie kan men Yvonne bellen, haar nummer is 01180-38318. Spaans De culturele vereniging voor Spaans-sprekenden in Zeeland (Circulo de socios de habla Espa- nola) stelt eens in de veertien da gen haar zaal open voor iedereen die belangstelling heeft in de Spaanse taal. Er is altijd gelegenheid te praten met mensen die Spaans als moe dertaal hebben. Ook kan men er zich opgeven voor een cursus praktisch Spaans die plaats vindt op de woensdagavond van zeven tot negen uur. Alle activiteiten wor den gehouden op het adres Papis- land 3 in Middelburg. Voor informatie kan men bellen naar het nummer 01184-60189. Spinnen en weven De Zeeuwse Volksuniversiteit start dinsdag 5 februari met een cursus Hoe de paddestoel aan deze vreemde naam komt Toen Judas Jezus had ver raden kreeg hij wroeging. Het ontvangen bloedgeld bracht hij terug en aan de rand van de stad hing hij zich op aan een overhan gende tak. Wie de grillige vliertakken ziet kan zich voorstellen hoe mensen van vroeger dit verhaal in com binatie brachten met de merkwaardige, op oren lij kende aangroeisels. „Kijk", zei men, „aan zo't struik heeft Judas zich op gehangen. Zijn oren vor men het teken". En wie de kale vlieren in de winter ziet staan wordt regelmatig aan de gruweldaad van Ju das herinnert. Hoewel judasoren dus in Zeeland tot de gewone pad destoelen gerekend worden, die op hout groeien, zijn er grote delen van ons land waar ze niet of nauwelijks voorkomen. Dat komt door de lagere luchtvochtigheid. En met deze wijsheid wordt u beslist geen oor aange naaid. Hopelijk krijgt u in deze rubriek niet de indruk, dat ik u wat wijs wil maken. Het tegendeel is het geval. Op onze speurtochten door de natuur letten we juist op datgene, wat interessant is en wat in feite ieder mens tegen kan komen. Wanneer ik het vandaag dus over judasoren heb, hoeft niemand te denken, dat hem of haar een oor wordt aangenaaid. Judaso ren bestaan wel degelijk en komen in het Zeeuwse land heel veel voor. Het is na tuurlijk wel zo, dat je er even op letten moet. Maar dan is het ook niet moei lijk. Tenzij u de vlierstruik niet zou kennen, want dan wordt het inderdaad lastig. Ik neem echter aan, dat de vlier voor haast nie mand een onbekende struik is. Juist op onze voedselrij ke gronden doen vlieren het opperbest. Nu is het ook weer waar, dat op goed groeiende en gezonde strui ken de judasoren meestal ontbreken. Op dode takken en stron ken kunnen we ze regelma tig tegenkomen, maar ook op levend hout zitten soms de bruine, glibberig aan voelende paddestoelen. Want dat zijn het: vruchten van in het vlierhout leven de schimmels. Judasoren kun je haast het gehele jaar door te zien krijgen. Echt mooi zijn ze pas wanneer het vochtig weer is. Op mistige dagen, wanneer de hele lucht als het ware verzadigd is met vocht moet u maar eens op pad gaan. Bij oude, uit de kluiten gewassen vlieren staan we even stil en zoeken de takken af. Misschien hebben we niet direct suc ces maar na enig zoeken kan het haast niet anders of de bruine, op oorschelpen lijkende zwammen lachen ons tegen. Ook tijdens een droge pe riode kunnen we naar de paddestoelen uitkijken. Jammer genoeg zullen ze dan alleen als zwartbruine, kleine verschrompelde ge valletjes te vinden zijn. Onze teleurstelling verber gen we maar even. Neem een paar van die dingetjes mee naar huis en gooi ze in een kopje water. De vol gende dag weet u niet wat u ziet. De echte judasoren drijven in het water. Ze voelen weer even glibberig en zacht aan als tijdens een mistige winterdag. Mocht het vriezen op het moment, dat u dit leest, laat de oren dan maar voor wat ze zijn. Het zoeken heeft geen enkele zin. Zodra er echter een periode van dooi komt kunnen we het weer probereji. IIIIIIIIIIIIIIUflillllllllllllllllllllllllllllllilllillllllilllllllllllllllllllllllllllllllllliliBllllilllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllillllUIIIIIIIIII MIDDELBURG - Dinsdag 5 februari feest het filmhuis Meccano in Middelburg van wege het eenjarig bestaan. Achtereenvolgens is er een talkshow, jazz en feest. Bezoekers krijgen de gele genheid dan eens te praten met alle dertig vrijwilligers die het filmhuis in de Pauwpoort draaiende houden. De enige vaste medewerker is Leo Han- newijk. Hij legt uit dat talk shows in de toekomst meerma len in het filmhuis te verwach ten zullen zijn. Dinsdag aanstaande komt de talkshow van Ard Hesselink, ooit directeur van het Haagse filmhuis. Op het ogenblik doet hij iets bij het Rotterdamse Film International. Hesselink praat met René Scholten, pro ducent van de nieuwe Neder landse speelfilm Parfait amour en de regisseur van deze film, Jean van de Velden. De bedoeling uxis dat ook re censent Hans Beerekamp van de NRC zou komen, maar die kan niet. „Onze bedoeling is een discussie op gang te krij gen over film en alles wat erbij hoort, waaraan het publiek kan meedoen. Dat gaat dus in de vorm van een talkshow om het enge sfeertje van 'Wie stelt de eerste maag' te vermijden", verduidelijkt Leo. Ontstaat er geen discussie, waaraan het publiek meedoet, dan is er toch nog een aardige show te beleven, zo mag je al thans hopen.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9