Werkgroep geeft drie cursussen voor natuur in Zeeland Je gaat als vanzelf wat statiger lopen in Walcherse dracht" Rond de voedertafel Creativiteitsaamhorigheid op cursus in Zuid-Frankrijk s pj IaJ r'I e n &l v e r| g| r e| n| UnüNUmN zeeland <fflet r.sjruyk Biotopen Stevige armen Gym voor ouderen in Zoutelande SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 23 JANUARI 1985 309 MIDDELBURG - De werkgroep Natuur- en Milieu-Edukatie Wal cheren van de KNNV heeft dit voorjaar een cursus over de meest kenmerkende land schaptypen in Zeeland en enkele korte gespe cialiseerde cursussen op het programma staan. 99 Al De cursus Zeeuws Land schap bestaat uit tien avonden' en vier excursies waarin een beeld wordt gegeven van de verschillende landschappen in Zeeland. De volgende onderwerpen komen aan bod: ontstaange- schiedenis, schorren, slikken en platen, de duinen met hun ontstaan en de flora en de fau na, de zee met strand, schelpen en rotskusten, zee-armen, me ren, dijken en polders, kleine landschapselementen en pla nologie. De excursies leiden onder meer naar Zeeuwsch-Vlaan deren, Walcheren, Schouwen en Duiveland en Zuid-Beve land. Alle avonden worden door verschillende docenten gegeven. De cursus vindt plaats op tien woensdagavon den tussen 13 februari en 8 mei en vier excursies op de zater dagen. De lessen worden gege ven van zeven uur tot halftien in de Rijks Pedagogische Aka- demie aan de Kruitmolenlaan 60 in Middelburg. Voor meer inlichtingen en opgave kan men tot 1 februari terecht bij Elly van Elsacker- Paauwe, telefoon 01184-64212. De korte cursus Biotopen wordt gegeven door Anton van Haperen. De nadruk bij deze cursus ligt op planten, zo wel in relatie tot elkaar als tot bodem en dieren. Deze relatie wordt bekeken in verschillen de milieus en wel in de duinen, in wegbermen en hagen en in weiden en langs slootkanten. Deze cursus vindt plaats op de maandagen 18 en 25 maart en 1 april. In juni volgt dan nog een excursie. De heer Schaap verzorgt een cursus over vogels, op de dins dagavonden 23 april en 7 en 14 mei behandelt hij het gedrag van de vogels, waarbij onder meer aandacht wordt besteed aan het broeden, de trek, het fourageren en de vogelbe scherming. Hij gaat in op de verschillende verenigingen op dit gebied, de vogel wetgeving en de werking en effecten hiervan. Tijdens de cursus wordt een afspraak gemaakt voor een excursie. Kees Kouw en Els Huibregt- se verzorgen een cursus mi lieukunde. Deze cursus heeft als doel informatie te geven over oorzaken en gevolgen van de verontreiniging van bodem, OOST-SOUBURG - Jac queline Sleijpen uit Oost- Souburg: een vlotte jonge vrouw met korte rode krul letjes gekleed in een spij kerbroek en een makkelij ke trui. Maar als de gele genheid zich voordoet, on dergaat ze een hele gedaan teverwisseling en is ze haast onherkenbaar in een statige Walcherse dracht. Het rode haar keurig weg gestopt onder de witte muts, van voren een zwarte rol, want rood past niet bij een boerin, vindt ze. „Ik vind de Walcherse klederdracht ontzettend mooi, maar ik zou er niet graag altijd in lopen", be kent ze. „Het is heerlijk warm, een echt mooie stof, maar in het leven van alle dag vind ik het toch niet praktisch. Alleen al de tijd, die je nodig hebt om je 's morgens aan te kleden. Even rennen of vlug op de fiets springen om een bood schap, dat zie ik me zo ook niet doen, je gaat als van zelf statiger lopen. Door al die rokken over elkaar is het nog een heel gewicht wat je zo meedraagt. Bo vendien stel ik me bij zo'n kostuum altijd een wat for sere vrouw voor, met van die stevige armen en zo, dus ik laat het maar bij een en kele keer". Vandaar dat het kostuum meestal in de aparte kamer hangt, waar Jacqueline al les wat met haar hobby, de Nederlandse klederdrach ten te maken heeft, heeft uitgestald. „Dit Walcherse kostuum is natuurlijk de trots uit mijn collectie", vertelt ze. „Ik ben blij dat ik dat bij elkaar heb weten te krij gen. Mijn man heeft de bij zondere ketting met gitten voor me geregen, zodat het nu echt compleet is. Ik hoop nog eens in het bezit te komen van zo'n mooie oude etalagepop, dan komt het nog beter uit, dan op zo een hangertje." Naast dit Walcherse kos tuum heeft Jacqueline ook een aantal poppen in ver schillende klederdrachten en stapels plakboeken met allerlei foto's, knipsels, an sichtkaarten en zelfs post zegels met afbeeldingen van mensen in kleder dracht. Jacqueline: „De kos tuums voor de poppen maak ik vaak zelf, want als je alles moet kopen, wordt Rina Savic het wel erg kostbaar. Dat is overigens een heel precies werkje. Er zijn nog weinig patronen te krijgen, zodat je vaak met foto's moet werken en je moet natuur lijk ook zien de geschikte stof te pakken te krijgen. - Foto: Cor Schuilwerve De mutsen zijn het moei lijkst. Neem alleen al de Walcherse muts. Het strij ken en plooien daarvan is een kunst op zich. Er zijn nog maar weinig mensen te vinden, die dat echt goed kunnen." Jacquelines be langstelling beperkt zich niet alleen tot de eigen om geving, maar strekt zich uit tot heel Nederland. Zo heeft ze onder meer ook een Gro nings popje in de kamer staan, en poppen uit Schouwen-Duiveland. Voor mij is het natuur lijk het makkelijkst om materiaal te vinden over de Zeeuwse dracht", vertelt ze, „maar bijvoorbeeld over Limburg of Utrecht wordt het al een stuk moeilijker. Toch vind ik dat juist leuk. Als je daar dan weer wat over vindt geeft dat veel meer voldoening. Het is een hobby ivaar je volgens mij nooit op uitgekeken raakt. Je kunt ook nooit zeggen, dat je verzameling com pleet is. Ik weet wel, dat er vrouwen zijn, die als het ware hele museums bij el kaar gespaard hebben over klederdrachten. Zo ver zal ik het wel niet brengen, het moet leuk blijven en be taalbaar. Wat me wel tel kens weer opvalt is, dat de klederdrachten vroeger wel kleurrijker waren dan in latere tijden, ze werden eigenlijk steeds soberder. Wel droegen de boerinnen een kapitaal aan sieraden, als je alles bij elkaar re kent, ivat er allemaal bij zo'n compleet kostuum hoort". Hoe ze eigenlijk aan deze hobby begonnen is, kan Jacqueline zich niet meer herinneren. Inmiddels heeft ze wel al heel wat fa milieleden er warm voor gemaakt. Ze helpen en thousiast mee om de verza meling uit te breiden. Jac queline en haar man bezoe ken vaak klederdrachten shows om daar foto's te ma ken, maar gaan ook zelf wel in kostuum op de foto. Ook de rest van de familie is wel bereid om in klederdracht te proseren en zo raken de plakboeken aardig vol. Via verzamelbeurzen en snuffe len in oude winkeltjes, komt Jacqueline ook heel wat plaatjes en ansicht kaarten tegen. '„Je kunt hier in Zeeland ook nog wel veel foto's ma ken van mensen in kleder- drachti vooral bij ringrij- derijen en zo, maar lang niet iedereen is er van ge diend om op de kiek gezet te worden. Soms is er heel wat overredingskracht voor nodig. Als ze horen, dat je echt in de kleder drachten geïnteresseerd bent, werken ze dan wel mee. Het is ergens wel be grijpelijk dat de kleder drachten meer en meer verdwijnen, maar aan de andere kant natuurlijk ontzettend jammer. Het is toch een stukje folklore dat zo verdwijnt". IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1111111111111111111111]^ Er zullen wel niet zo veel lezers van de Scheldebode zijn, die in deze koude pe riode de vogels vergeten. Dat zou ook niet best zijn. Niet zozeer vanwege het feit, dat de vogelstand van ons afhankelijk is, maar omdat we onszelf daarbij te kort doen. Wat is er immers boeien der en leerzamer dan het gedrag van de dieren gade te slaan. Het begint 's mor gens vroeg al. Wanneer ik om acht uur, luisterend naar de radionieuwsdienst, naar buiten kijk zie ik de eerste merels verschijnen. Ze zijn gewend aan hun plekje. Je leest als het ware de teleurstelling van hun snavels af! Er is nog niets. Ze hippen wat doelloos rond. De veren wijd uiteen zodat ze een opgeblazen in druk maken. Daardoor wordt de isolerende lucht laag vergroot en verliest de vogel minder warmte. Komt de één een beetje te dicht bij de ander dan wordt even uitgehaald. Men moet zijn plaats we ten. De spreeuwen wachten hun beurt af. Het moet al behoorlijk licht zijn, wil len ze acte de présence ge ven. Er zijn nu eenmaal uitslapers. XDok de mussen behoren hiertoe. Wanneer het zó licht is geworden dat alle details buiten goed zichtbaar zijn breng ik het voer. Voor elk wat wils: ap pelschillen en klokhuizen, fijn zaad, in kleine stukjes gesneden brood met wat kaas er tussen, een paar rotte mispels. De vetbollen en zakjes pinda's hangen al te wachten. Wat dit laatste betreft: mussen zijn behendige acrobaten en zij slagen er in heel kleine stukjes pinda te verschalken. Daarbij knoeien ze nogal vanwege hun dikke snavel. Dat komt de minder lenige soortge noten te pas. Deze blijven rustig op de grond en pik ken daar de kruimels op. De kool- en pimpelme zen zijn uiteraard veel be drevener in het fourageren op wiebelende takken en zakken. Aangezien er wei nig ijzel en rijp op de bo men heeft gezeten is hun voedingstoestand nog pri ma. Juist de bodemvogels hebben het door de sneeuw erg moeilijk. Zij verdienen onze aandacht. Opvallend is dat, wan neer ik buiten verschijn om te voeren, de eerste waar schuwing sroepen weerklinken. Vooral de merels laten zich horen. Op dit geluid komen andere vogels af. De dieren weten van elkaar dat er iets aan komt. Vogels, die gewend zijn grote delen van het jaar in groepsverband te leven zijn hier bijzonder sterk in. Dat zien we bij spreeuwen en meer nog bij de talloze kapmeeuwen, die tot erger nis van vele vogelvrienden er steeds als de meeuwen bij zijn. Die ergernis is he lemaal misplaatst, omdat het principieel geen ver schil maakt of we nu meeu wen voeren of spreeuwen en mussen. Alleen kiest de mens gevoelsmatig graag de kant van de zogenaamde zwakke. Wie echter goed kijkt zal moeten constateren, dat er per vogelsoort sterke indi viduele verschillen bestaan. Er zijn slimmerds en lum mels. Een van onze merels bijvoorbeeld schiet ijlings toe, grijpt een portie en kruipt onder een zitbankje om zich tegoed te doen aan het bemachtigde. Een ander duikt weg achter de plan tenbak en profiteert van de luwte. Maar vogels schake-> len elkaar niet uit met be* hulp van geweld zoals bij mensen. Dat te constateren is alleen al leerzaam. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIE ZOUTELANDE - De gym- groep voor 60-plussers in Zou telande begint dinsdag 29 ja nuari weer met de oefeningen. Die eerste les, van 15.00 tot 16.00 uur, wordt een openbare les. Iedereen die er wat voor voelt, kan dan ook meedoen in Middendorp. Het gymuurtje gaat weer door op verzoek van een aan tal ex-deelnemers die de we kelijkse beweging erg missen. Leidster is aanstaande dins dag mevrouw van de Meulen. Zij laat zien dt de gym niets met rek- en trekoefeningen op de stoel te maken heeft Het gaat om bewegingsoefe ningen, waarbij gebruik wordt gemaakt van ballen, hoepels, knotsen, ringen, touwtjes en dat soort dingen. Iedereen kan zijn eigen tempo bepalen. Vaak wordt er ook op muziek gewerkt, wat het be wegen vergemakkelijkt. Wie inlichtingen wil, kan terecht bij de organisator, de Kruisvereniging Walcheren, in dit geval de wijkverpleeg kundige, tel. 01186-1325 of bij mevrouw Provoost, tel. 01186- 1456. 9 water en lucht. Met behulp van films en tentoonstellingen wordt ingegaan op onderwer pen als: giftige stoffen, effec ten van zware metalen op het bodemleven, zure regen, de vervuiling van grondwater, zeeën en rivieren (met name de Westerschelde) en het be leid van gemeenten, provin cies en rij k en het zoeken naar mogelijke oplossingen. Deze cursus vindt plaats op de maandagen 11 en 25 februari en 4 en 11 maart. Voor alle drie de cursussen geldt dat ze beginnen om half- acht in de Christelijke Scho lengemeenschap aan de Elzen laan in Middelburg en dat men voor 1 februari moet op geven bij Janke Kruithof, te lefoon 01185-2617. Beroep: huisvrouw Woensdag 30 januari is er weer een thema-ochtend in de Zwaan voor vrouwen. Het onderwerp is deze keer: beroep: huisvrouw. Mevrouw Strayer komt naar het Souburgse buurthuis om een en ander over dat beroep te verteilen, zoals de rolverdeling tussen man en vrouw, de beleving van de huis vrouw, de maatschappelijke rol. Daarna kan iedereen vragen stel len en in discussie gaan. De ochtend begint om 9.15 uur en duurt tot 11.15 uur. Toegang een gulden vijftig, inclusief koffie en thee. Er is kinderoppas aanwe zig- Volksschilderen Liefhebbers kunnen in het Vlis- singse buurthuis, Het Woltershuis een cursus volksschilderen volgen op de donderdagmorgen. Het be gint steeds om halftien en eindigt om elf uur. Deelnemers kunnen een keus maken uit twee technieken: het zo genaamde Assendelft en het Hin- deloopen. Wie mee wil doen, kan bellen naar Het Woltershuis, 01184-14660. Stagiairs Omdat er voor mensen die bij in stellingen of bedrijven stage (moe ten) lopen niets bij wet of CAO is geregeld, heeft de Jongerenbewe ging (verbonden met de FNV) wat richtlijnen op papier gezet en als brochure uitgegeven. De titel is: Stages, wat komt er bij kijken. In de brochure kunnen toekomstige stagiairs bijvoorbeeld lezen wat een stage inhoudt, wat er wordt gedaan voordat iemand stage gaat lopen, welke afspraken er moeten worden gemaakt. De brochure kost vijfendertig cent en is te bestellen bij de Jon gerenbeweging, Dam 12-14, 4331 GD Middelburg, 01180- 38318 Fotoclub Buurthuis Het Buut in Vlissingen begint een fotoclub voor jongeren vanaf twaalf jaar. Het is op de dinsdagavond van 19.00 tot 20.30 uur. Voor ouderen vanaf achttien begint er een foto club op vrijdagmiddag, van 14.00 tot 15.30 uur. Wie meedoet, kan er leren ontwikkelen, afdrukken en vergroten. De techniek van het fo tograferen komt natuurlijk ook aan de orde. De kosten zijn drie gulden vijftig per week. De eerste bijeenkomsten zijn dinsdag 29 januari en vrijdag 1 februari. Vrouwentoneel Het Vlissingse buurthuis Alde- gonde wil een toneelgroep voor vrouwen opzetten. Donderdag 7 februari is de eer ste bijeenkomst. De bedoeling is dat de deelneemsters een be staand stuk instuderen. Ook wordt er gewerkt aan grimeren en ont werpen van decors. Eens in de twee weken zou men bij elkaar wil len komen. De bijdrage komt op een gulden vijftig per keer. Voor meer inlichtingen of opga ve kunnen belangstellenden bellen naar Wil Berkelaar, 01180-66318 0171415. Expositie In de expositieruimte van de Vlissingse kunstenaar Kees Roo- vers, Atelier 4 aan de Julianalaan 4 in Vlissingen is tot en met 1 februa ri een foto-tentoonstelling te zien van Albert Verburg. Verburg toont op deze expositie platen, die hij in het afgelopen jaar gemaakt heeft. De vaak ingekleur de zwart-wit foto's tonen nacht- merrie-achtige werelden waarin de hoofdrolspelers zoeken naar be vrijding, vechten tegen verganke lijkheid en waarin rust en harmonie het hoogste goed zijn. Verburg maakt voor zijn werk gebruik van foto's, tekeningen en andere objecten om zo de symbo liek van de werken zo duidelijk mo gelijk naar voren te laten komen. De tentoonstelling is te zien van maandag tot en met vrijdag van twaalf tot vijf uur. Vrouw en geloof Het Diocesaan Pastoraal Cen trum van het Bisdom Breda belegt drie avonden voor vrouwen om te praten over Vrouw en Geloof. De avonden vinden plaats in het gebouw van het emancipatiebu reau Walcheren aan de Nieuw- straat 13 in Middelburg op de don derdagavonden 31 januari, 7 fe bruari en 14 februari. De tijd is van half acht tot halftien. De vrouwen worden begeleid door Juul Barten en Jed Meurders. Men kan zich opgeven bij Marli ne Buitink, Generaal Eisenhower- laan 28 in Middelburg, telefoon 01180-35156. Sport overdag Op de maandagen 28 januari, 4 en 11 februari is er een korte cur sus voor iedereen die geïnteres seerd is in het organiseren van sportgebeurtenissen overdag. De bijeenkomsten zijn een initia tief van de Zeeuwse Sportraad in samenwerking met de Nederland se Sport Federatie. Deelname aan deze bijeenkomsten is gratis. Tij dens deze avonden gaat het over het ontwikkelen en stimuleren van sport overdag, de taak en de mo gelijkheden van de sportvereni gingen en de financien. De avonden vinden plaats van zeven tot tien uur in de Stenge, Stengeplein in Heinkenszand. Anjercollecte De in juni gehouden Anjercol lectie heeft in Zeeland bijna 69.000 opgebracht. Een kwart hiervan is uitbetaald aan de culturele verenigingen die aan deze collecte hebben meege werkt. Het Anjerfonds heeft bijna een ton beschikbaar gesteld voor culturele voorzieningen en activi teiten in de hele provincie. Ook dit keer komt het grootste deel van dit bedrag ten goede aan de amateu ristische kunstbeoefening. Voor de aanschaf van instru menten en uniformen is totaal 50.650.- beschikbaar gesteld aan de muziekvereniging in Bieze- linge, Brouwershaven, Clinge, Graauw, 's-Heer Arendskerke, Kat- tendijke, Middelburg, Nieuw-Na- men, Oosterland, Oud-Vossemeer, Sint-Maartensdijk, Vlissingen, We- meldinge, Yerseke, Zaamslag, Zie- rikzee en Zoutelande. Daarnaast gaat er een bijdrage van 3.000.- naar een 150 jaar bestaande mu ziekvereniging in Middelburg. Voor de aanschaf van appara tuur en kostuums door volksdans verenigingen in Goes, Heinkens zand en Vogelwaarde en een cul turele vereniging is in totaal 8.000.- uitgetrokken, 14.000.- is beschikbaar gesteld voor het in richten en verbeteren van de twee theaters in Middelburg en Vlissin gen, voor apparatuur van een ppp- pentheater in Sas van Gent en voor decors van een operettevereniging in Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar de professionele kunstbeoefening gaat een bedrag van 7.500.-. Het is bestemd voor een demon tabele vloer in Vlissingen en een project ter promotie van de beel dende kunst in Zeeland. Voor drie brochures is in totaal 9.800.- uit getrokken. Die betreffen natuur- en landschapswaarden op Walche ren, industrieel archeologische ob jecten op Schouwen-Duiveland en een molenrestauratie in 's Heer- Arendskerke. Twee buurtverenigingen, in Goes en Oost-Souburg, tenslotte hebben een bedrag van in totaal 4.000.- gekregen voor een ge luidsinstallatie en toneelverlichting. Hoe zeg je wat je denkt Begin februari start in buurthuis Marnix/Aldegonde een cursus „Hoe zeg je wat je denkt?" De bedoeling is dat een vaste groep wekelijks op de dinsdagoch tend bij elkaar komt om door mid del van allerlei oefeningen te leren opkomen voor zichzelf in het dage lijks leven. Voor het opgeven van deelname of verdere informatie kan men bellen naar het buurthuis, telefoon 01184-66318. Trees Verwilligen: Je wordt schoon van binnen. MIDDELBURG - Schilde res, tekenares, vermeldt het telefoonboek bij de naam Trees Verwilligen. Ze wil haar huisje op de Blindenhoek ook deze zomer ruilen voor een groot pand in Zuid-Frankrijk. Daar gaat ze Zeeuwen de eer ste beginselen bijbrengen van het tekenen en schilderen. Trees Verwilligen zegt er van te houden met een groep mensen bezig te zijn en dan vooral in haar eigen vak. „Als je werkelijk geconcentreerd aan het tekenen of schilderen bent, vergeet je alles om je heen", zegt ze. „Je wordt moe en tevens rust je uit. Je wordt schoon van binnen. Als je je daarna weer voegt bij de an deren die op dezelfde wijze be zig zijn geweest, dan is er een heerlijk gevoel van samen-ho ren". Dat „samen-horen" is van minstens even groot belang als de schilder- en tekencursus. In De Marchon, zo heet het huis dat ergens halverwege Bor deaux en Toulouse in de buurt van de rivier de Caronne staat, woont al zeven jaar een Ne derlandse leefgemeenschap. De vaste kern bestaat uit vier volwassenen en zeven kinde ren. „Als persoon zijn we alle maal heel verschillend", mel den de vier volwassenen in een folder. Maar: „Wat we echter ge meenschappelijk hebben is het streven naar innerlijke groei en zelfverwerkelijking. In sa menwerking met elkaar pro beren we het leven van alle dag gestalte te geven. Gasten ontvangen is hier een facet van, naast land bewerken, bouwen, beeldhouwen, hand werken en de dagelijkse ver zorging. Een meer leefbare planeet ontstaat uit de inner lijke harmonie van haar be woners. We voelen ons ver bonden met andere individuen en groepen die hieraan vorm willen geven". Getekend: Ma ria, Henk, Michel, Heieen. Die kant gaat het dus op. Trees Verwilligen deed zelf ook al eens mee aan zo'n va kantiecursus. Dat beviel en nu gaat ze zelf een cursus leiden. Wat moetje kunnen om mee te doen? „Nou, je moet in elk geval plezier beleven aan tekenen en schilderen. Sommige mensen hebben sinds hun kindertijd niets meer gedaan op dat ter rein. En het góat gewoon weer, wanneer zij de moed hebben opnieuw te beginnen. Anderen zullen vooral blij zijn met het feit dat ze heerlijk ongestoord bezig kunnen zijn: hun eten wordt verzorgd, niemand komt storen. Er zal voorname lijk met aquarellen en goua che worden gewerkt". Wie er ie^s voor voelt: Trees Verwilligen woont op de Blin denhoek 16, tel. 01180-16400.

Scheldebode | 1985 | | pagina 9