„We doen niets extra's. Ze is gewoon één van ons" Kruiswoordraadsel Niets extra's Europa Kinderhulp zoekt Zeeuwse gastgezinnen Wie verloor voetbal? Voorlichtingsmiddag over epilepsie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 JANUARI 1985 307 ZEELAND/GOES - „Je doet zoiets gewoon en daarmee klaar". Voor de familie Van Iwaarden uit Goes is het de normaalste zaak van de wereld dat Mandy uit Londen bij hen de vakantie door brengt op initiatief van de Stichting Europa Kinderhulp. Sterker nog; het gezin kijkt tegen de zomer reikhalzend uit naar het mo ment dat Mandy in Vlissingen aan wal gaat. Van Iwaarden: Via een kranteartikel lazen we eens een oproep van de stichting Europa Kinderhulp voor gezinnen die drie weken een vakantiegast uit West-Duitsland, Frankrijk, Engeland of uit eigen land zouden willen huisvesten. Dat wilden we hest eens pro heren. Vooral de kinderen zagen het helemaal zitten" De waardebon van vijftig gulden, beschikbaar gesteld door La Vaca, Herenstraat 4, Middelburg, is gewonnen door M. Stroo, Kasteelstraat 18, Vlissingen. De waar debon is - op vertoon van een geldig legitimatiebewijs - af te halen op het kantoor van deze krant. Familie Van Iwaarden vindt „Vakantiekind" normale zaak Mandy tijdens Iwaarden. Open dag apotheek De Apotheek Souburg aan de Cor nells van Perestraat 1 bestaat 25 jaar. De apotheek viert dat met een open dag en wel op zaterdag 12 januari. Vanaf halfelf 's morgens kan iedereen er bekijken hoe een apotheek nu werkt. Er is een videofilm te zien, de mensen worden rondgeleid en mo gen desgewenst zelf een zetpilletje of zalf bereiden. Bovendien is er een kleine tentoonstelling en wordt er informatie gegeven over de ver schillende verbandmiddelen die op dit moment worden gebruikt. Nieuwjaarsbal De volksdansgroepen van de Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlissingen houden woensdag 9 ja nuari hun jaarlijkse nieuwjaarsbal in het Scheldekwartier. Het begint om twee uur 's mid dags. De toegangsprijs is drie gul den vijftig. Wandelen De Vlissingse wandelsportvere niging Willen is Kunnen is zaterdag 12 januari toe aan de tweede tocht van de serie winterwandelmgen. Zoals gebruikelijk kunnen deel nemers kiezen tussen vijf, tien en vijftien kilometer. Als tractatie krij gen de wandelaars dit keer een oliebol tijdens de route. De start is om half twee 's middags bij de Wil lem 3 kazerne aan de Oranjestraat. Nieuwjaarstentoonstelling Afgelopen zaterdag opende Ga lerie Marquis aan de Vlissingse Nieuwendijk een nieuwjaarsten toonstelling. Er is een uiteenlopen de collectie te zien van de volgen de kunstenaars: Pat Andrea, Peter Blokhuis, Nicolaas Dings, Maarten van Dreven, Arie van Geest, Marei- ke Geys, Jurjen de Haan, Jeroen Henneman, Cecile Hessels, Eugè- ne Jongerius, Age Klink, Hans Koopman, Eric de Nie, Jan van Riet, Ron Rooymans, Toon Teken, Gerard Verdijk, Albert Verkade, Mard Volger, Diet Wiegman. De galerie is geopend op zater dag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor een bezoekje op andere tijden zou even een afspraakje moeten worden gemaakt. Werklozenkrant De Werklozenkrant, die op gere gelde tijden bij het Vlissingse buurthuis De Paraplu wordt ge maakt, bestaat sinds oktober vorig jaar in de vorm van een werkpro ject voor werklozen. Daardoor kwam er wat extra geld voor de verbetering van de krant. De redactie volgde een op- maakcursus bij het Vormingswerk Jonge Volwassenen en liet het de cembernummer drukken, terwijl de redactie de krant altijd stencilde. In deze speciale editie van de Werklozenkrant staan onder meer een artikel over Hongarije in de se rie 'De goulasch-archipel, op be zoek bii de vijand', qedichten, een vergelijking van twee instanties die mensen adviseren en helpen (het bureau voor rechtshulp en de raads- en advieswinkel) en een overzicht van de arbeidsmarkt. Scheepvaart Scheepsliefhebbers kunnen vrij dag 11 januari een filmavond be zoeken in het buurtcentrum Open Hof in Vlissingen. Het begint om 20.00 uur, toe gang drie gulden tot vrijdag 12.00 uur, aan de zaal vier gulden. De volgende films zijn te zien: Wijd en zijd, Poort van Europa, Werkpaarden op zee, Het KNMI in de weer en Vieren maar. Klavecimbelconcert De klavecinist Gustav Leonhardt geeft maandag 14 januari een con cert in de voorzaal bij de statenzaal in de Middelburgse abdij. Op het klavecimbel speelt hij werken van Bach, Couperin, Fro- berger en Kuhnau. Met dit concert van een Bach-kenner bij uitstek opent organisator Uit in Zeeland op passende wijze het Europese Jaar van de Muziek, dat tenslotte in het leven is geroepen naar aanlei ding van de geboorte van Bach driehonderd jaar geleden. Naar aanleiding van een concert van Gustav Leonhardt schreef NRC-Handelsblad: „Superieure opvatting van Leonhardt, vermete le synthese van objectiviteit en laaiende passie. In iedere maat wordt de kern geraakt: niets dan de essentie in de opbouw en in het meedelen van het gevoel. Men luisterde intens naar dit ongeloof lijk beheerst-virtuoze spel." Het concert begint om 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de schouwburg en het Uit-verkoop- punt aan de Stadhuisstraat 2. Eten Liefhebbers kunnen donderdag 10 januari om 18.00 uur in het Mid delburgse jongerencentrum Mid- gard weer aanzitten voor een maaltijd. Boerenkool met stamppot staat er op het menu. Eters moeten zich voor donderdagmiddag 15.00 uur bij Midgard melden, tel. 01180- 14281Kosten vijf gulden. Ouderenbond Leden (belangstellenden zijn welkom) van de Protestants- Christelijke Ouderen Bond, afde ling Souburg en Ritthem, komen dinsdag 15 januari bijeen in de zaal van Bachten Poorte in Sou burg. Het begint om 14.30 uur. Naast de huishoudelijke zaken staat er een lezing op het programma van de heer Hazelaar, onderdirecteur van het Ziekenfonds Midden-Zee land. Hij zal het hebben over de ophanden zijnde veranderingen bij de ziekenfondsen en vragen over die materie uit de zaal zo mogelijk beantwoorden. CDA-bijeenkomst Staatssecretaris van sociale za ken de Graaf is dinsdag 15 januari in Vlissingen om het nieuwe ge bouw van de sociale dienst te ope nen. Het CDA-Vlissingen heeft hem meteen gestrikt voor dinsdag avond. De Graaf houdt voor het CDA-Vlissingen een verhaal over actuele politieke zaken. De (open bare) bijeenkomst begint om 20.00 uur in 't Anker aan de Bonedijke- straat een van haar verblijven bij de familie Van Er werd contact opgenomen met de stichting, waarna één van de medewerkers op huis bezoek kwam om allerlei praktische zaken te regelen zoals verzekeringen en om aan de hand van de gezinssituatie na te gaan wat de mogelijkhe den waren. Daarna was het afwachten geblazen. Van Iwaarden: „Je doet zoiets op goed geluk, maar bij ons is het 100% meegevallen toen we in 1981 kennismaak ten met Mandy. Uiteraard moest ze even haar verlegen trekje kwijt, maar het ijs was snel gebroken. Vooral met dochter Marjan klikte het snel, omdat beide meisjes samen een kamer moesten delen, 's Avonds in het donker werd er op die slaapkamer heel wat afgekletst in onvervalst Cock ney, het beroemde Londense dialect". Stukje bij beetje kwam de familie iets aan de weet over het leven van Mandy in één van die overbevolkte Londen se wijken met grauwe woon kazernes waar nauwelijks speelmogelij kheden voor kin deren zijn. Het gezin waaruit Mandy komt verkeert in ar moede, doordat de vader wer keloos is geworden. Werkeloos zijn betekent daar bijna auto matisch armoede, door het ontbreken van redelijke socia le voorzieningen. Voor Mandy biedt de jaar lijkse vakantie bij de familie Van Iwaarden de mogelijk heid om even te ontsnappen aan dat zorgelijke bestaan. Maar ook de familie verheugt zich op de drie weken samen met Mandy, die altijd omvlie gen. Van Iwaarden: „We doen niets extra's, ze is gewoon één van ons en geniet van de gewoon ste dingen als zwemmen, fiet sen en spelen op straat. Verder is ze verzot op monopoly en andere gezelschapsspelletjes. Nu we haar beter leren ken nen - ze komt dit jaar voor de vierde achtereenvolgende maal - zien we dat juist de re gelmaat van een normaal ge zinsleven haar goed doet. Je ziet haar echt opknappen: me de door de buitenlucht. Boven dien weet ze dat ze op ons kan rekenen. We hebben een fiets voor haar in het schuurtje staan. Elke keer als ze komt, spurt ze in één ruk naar de schuur om te zien of ie er nog staat. Daarna komen wij pas aan de beurt voor een begroe ting". Eén ding moet de heer Van Iwaarden van het hart. De le den van de stichting verzetten in zijn ogen ontzettend veel werk en dat allemaal belange loos. „Als er één stichting is die in aanmerking zou komen voor subsidie dan is het deze orga nisatie wel. Vooral omdat 1983 met een negatief saldo werd afgesloten". De stichting Europa Kin derhulp organiseert jaarlijks vakantie-uitstapjes van ge middeld drie weken voor kin deren van zes tot veertien jaar uit Nederland, Frankrijk, Duitsland en Engeland. Deze kinderen komen uit een milieu waarin financiële en sociale problemen aan de orde van de dag zijn. Het vakantieverblijf betekent voor deze kinderen méér dan alleen maar genie ten van zon, zee en strand. Momenteel is er bij de stich ting echter een schrijnend te kort aan gastgezinnen. Mensen die zich als gast ouders willen opgeven of die meer informatie willen kun nen vöör 31 januari kon takt opnemen met; Marianne Krieckaard, Baanstraat 2 in Krabbendijke, telefoon: 01134- 2695 GOES/HULST/ZIERIKZEE/VLISSIN-GEN - De familie Van Iwaarden kijkt altijd met de nodige spanning naar de vakantiemaanden uit. Net als zovele andere gastgezinnen biedt deze familie een 'vakantiekind' de gelegen heid om op verhaal te komen. De stichting Europa Kinderhulp is opnieuw op zoek naar gastgezinnen in Zeeland. Tijdens de komende vakantiemaanden zullen weer heel wat Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse kinde ren op vakantie willen komen. De kinderen zijn afkom stig uit milieus waar de ontwikkeling van de kind dik wijls wordt gestagneerd. Deze kinderen ervaren vaak een dergelijke vakantie in Nederland als een verademing. Deze uitstapjes worden jaarlijks georganiseerd door de stichting Europa Kinderhulp. Ook in Zeeland komen jaarlijks veel vakantiekinderen om op verhaal te komen. Maar als er niet genoeg gastgezinnen zijn kan er ook maar een berperkt aantal kinderen naar Zeeland komen. Het betreft hier kinderen in de leeftijd van circa 8 tot 14 jaar. Er wordt niet gelet op huidskleur, geloof of le vensovertuiging. Wanneer men zich aanmeldt, net zoals de familie Van Iwaarden dat jaren geleden deed, komt er iemand van de stichting een praatje maken om de mogelijkheden door te spreken. De vakantieperioden van de kinderen zijn als volgt: Nederlandse kinderen van 5 augustus tot 24 augustus Franse kinderen van 29 juni tot 24 juli en van 24 juli tot en met 17 augustus. Voor kinderen uit Duitsland geldt de periode van 29 juli tot 22 augustus en voor de Engelse va kantiekinderen van 22 juli tot 12 augustus. Voor informatie kan men terecht bij de volgende per sonen: J.J.E. Nauss, Prins Bernhardstraat 11, Wol- phaartsdijk, tel. 01198-1762 of Marianne Krieckaard, Baanstraat 2, Krabbendijke, tel. 01134-2695. VLISSINGEN - Bij de ge meentepolitie te Vlissingen zijn in de periode van 19 de cember 1984 tot 3 januari 1985 de volgende voorwerpen aan gegeven: cyperse kater, jong zwart wit katje, Duitse herder, witte ceintuur, werkhandshoenen, blauw kinderwantje, zwart- rode leren motorhandschoen, blauwe kinderportemonnee, mapje pasfoto's, zilveren ring, goudkleurige ring, mister-mi- nit sleutel in etui, 2 Honda- sleutels, bos van 4 sleutels, bos met 6 sleutels, ring met 7 sleu tels. gehaakte tas met regen kapje, gestreepte nylon bood schappentas. Bij de gemeentepolitie te Oost-Souburg zijn aangege ven: oranje voetbal, zwart witte herenhandschoen, zwart sleuteletui met o.a. Datsun- sleutel, 1 lederen hondend- halsband. Bij het dierenasiel te Vlis singen zijn aangegeven: cy perse poes en een cyperse ka ter. VLISSINGEN/HEINKENS- ZAND - Voor de eerste maal sinds de uitbreiding van de Zeeuwse afdeling van de Epi lepsie Vereniging Nederland tot de hele provincie wordt op zaterdag 12 januari een voor lichtingsmiddag gehouden en wel in Heinkenszand. Als gastsprekers hebben dr. Boon (neuroloog), mevrouw Erkers en Larsen, beiden verbonden als maatschappelijk werkster aan de dr. H. Bergerkliniek (epilepsiekliniek), hun mede werking toegezegd. Deze middag is de eerste in een reeks voorlichtingsmidda gen in 1985 en draagt een alge meen karakter. Dit wil zeggen dat over epilepsie gesproken wordt op medisch en maat schappelijk gebied. Daarom is er in de pauze gelegenheid tot schriftelijke/anonieme vraag stelling aan de gastsprekers, die na de pauze in het forum plaatsnemen, om deze maar 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geëikt misschien, die foto's van sneeuwtafereeltjes, maar het blijft mooi. Temeer, daar het alweer heel wat jaartjes geleden is, dat er sneeuw viel op Walcheren én ook bleef liggen. Elsa Westland zag een verstild bol werk in Middelburg. Cor Schuilwerve pakte het spel in de Vlissingse duinen. ook andere vragen te beant woorden. Deze middag is niet alleen bedoeld voor de mensen met epilepsie, maar ook voor ande re mensen. Wat weet men bij voorbeeld van eerste hulp bij een epilepsie-aanval? Het grootste gevaar voor iemand die bijvoorbeeld een aanval op straat krijgt, is dat er te veel gedaan wordt. Zuurstof toe dienen of beademen is fout. Naast medische problemen heeft het hebben van epilepsie gevolgen voor het maatschap pelijk leven. Bepaalde leefre gels brengen beperkingen mee, die van invloed kunnen zijn op het sociaal functione ren. Leren omgaan met epi lepsie vraagt vaak een afwe gen van wat belangrijk is. Dit alles heeft tijd nodig, het is een doorlopend proces, waar nog bij komt, dat dit door het op treden van aanvallen ook tel kens weer onderbroken wordt. De omgeving heeft hierbij een belangrijke rol te vervul len. De mensen met epilepsie worden ook vaak wanhoDie van de nooit te rechtvaardigen sociale uitzonderingspositie. De vereniging hoopt duidelijk te maken met de voorlich tingsmiddagen, dat mensen met epilepsie niet anders zijn en het ook nooit worden. Aanvangstijd van deze mid dag is 14.30 uur, in "De Stenge" Heinkenszand. Voor inlichtin gen kunt u bellen: I. v. Nieu- wenhuijzen (01150-18915) of de familie Clement (01106-1742). Vrouwenbond CNV Omdat er nogal wat belangstel ling voor bestaat, heeft de CNV-af- deling Koudekerke besloten een vrouwenafdeling op te richten. Maandag 14 januari is de oprich tingsvergadering van de Vrouwen bond CNV afdeling Koudekerke. zoals de naam officieel luidt. Dat gebeurt in verenigingsgebouw Couburg in Koudekerke. Mevrouw Kaljouw uit Souburg vertelt een en ander over de vrou wenbond. L. Phernambucq, voor zitter van de CNV-districtsraad Zeeland, praat daarna nog even over het CNV in het algemeen, iedereen is welkom. oB)PU22£ tjflftU&R I fK P fSsPÖNSÓRDDÖÖR7 vl|Mln9W, AM? walstraat 32 01184-19710 DamplïS^Oll®16755 WAARDEBOJfLW*^ Oplossingen moeten uiterlijk maandagochtend 11.00 uur binnen zijn, bij de redaktie van De Scheldebode, Toren straat 5, 4381 ET Vlissingen. Onder de inzenders van een goede oplossing verloten wij de door de puzzelsponsor be schikbaar gestelde waardebon van vijftig gulden. HORIZONTAAL: 1 fluweelachtig weefsel; 4 roofvogel; 7 kleding stuk; 8 grootmoeder; 10 bloeiwijze; 12 danspartij; 13 gezongen toneelspel; 15 hoofddeksel; 17 rekenkundig vraagstuk; 18 R.K. waardigheidsbekleder; 20 wig; 22 klein kind; 23 snavel; 24 wijn soort; 26 oude lengteëenheid; 27 van aanzienlijke lichaamsomvang; 28 vinnig, verbeten; 29 gewricht; 31 vloerbedekking; 35 telwoord; 37 waternimf; 38 voornamelijk; 39 hoogste vulkaan van Europa; 41 vruchtbare plaats in de woestijn; 43 woonschip; 45 zonder glans; 46 snijwerktuig; 47 bolgewas; 49 gekuipt houten vat; 51 bewijs van betaling; 52 muzieknoot; 53 rechtsvoorschriften; 55 scheepskeu ken; 58 geheel gevuld; 59 schrede, stap; 61 niemendal; 62 lange, lage slee; 63 Europeaan; 65 groente; 66 kikvorsachtig dier; 67 kist van open latwerk; 68 knaagdier. VERTIKAAL: 1 doortochtgeld; 2 behorende tot de Kerk van Rome; 3 priester van de Russische kerk; 4 Ned. omroepvereniging; 5 muzieknoot; 6 hulzen van gedorste korenaren; 7 mannelijk dier; 9 vrucht; 11 elasticiteit; 12 zitplaats van de koetsier; 13 zwaardwalvis; 14 lokspijs; 16 uitgestrekte watervlakte; 17 havenstad in Egypte; 18 kleverige stof; 19 korte tijdsduur; 21 dunne plek; 23 ballenspel; 25 vrucht; 27 godin van de jacht; 30 mal, zot; 32 boomloot; 33 lof dicht; 34 roofdier; 36 schoenmakerspriem; 39 tijdvak van 100 jaren; 40 vreemde munt; 42 zoogdier; 44 beroep; 46 bosgewas; 48 boom; 50 kloosterzuster; 51 nog eens; 52 waterbewoner; 54 lichte stof; 56 verdichting van waterdamp; 57 staat in de VS; 58 oude lap; 60 kinbaardje; 62 zangstem; 64 nummer; 66 per adres. t

Scheldebode | 1985 | | pagina 7