kond seizoen geeft mooie foto's SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 JANUARI 1985 De mens van deze tijd kan zich meestal goed bescher men tegen de winterkou. Toch zijn ook moderne men sen niet zo gek met de winter die zorgt voor veel over last. Eén groep mensen houdt wel van de winter. Dat zijn de fotografen die kans zien om van zo'n ki! seizoen toch mooie foto's te maken. Hier is een bladzij vol win terse beelden. Misschien zijn de foto's en de adviezen voor u zo inspirerend dat u er deze winter ook eens zelf met de camera op uittrekt. En dat is geen gek idee want zo'n winterwandeling is gezond en hij levert u waarschijnlijk ook een aantal boeiende foto's op. 311 fototaai Op wintersport -a. Dit jaar is - volgens reisdeskundi- gen - de belangstelling voor de sneeuwgebieden weer extra groot. A Is u tot die uitverkoren groep van sneeawgangers behoort ver geet dan vooral uw camera niet! In kleur en in zwart/wit is het daar goed fotograferen en zo 'n fo to van bijvoorbeeld een skiklas in de bergen vormt een goede herin nering aan de onbezorgde en ge zonde tijd in die witte wereld. Hoogtepunten in de winter Dat is voor veel mensen het car naval. dat dolle feest vol gekke verkleedpartijen. De voorbereidin gen zijn vaak lang en het feest gaat snel voorbij. Dan is het goed als iemand van de familie van zo 'n maskerade een serie foto 's maakt zodat die vrolijke snoeten voor altijd zichtbaar blijven. Historisch moment Zo mag je deze eerste schaatsles best noemen. De kunst voor een volwassene is om zich zo in te le ven in de wereld van het kind dat er van de belangrijke gebeurtenis sen later ook foto's beschikbaar zijn. Want zo'n foto van die eerste streken op de schaats aan de hand van je vader is voor later een kostelijk bezit. Ook mooi Zo'n stel eiken is mooi als ze zo mers volop in het blad staan. Maar wat denkt u van zo 'n boeiend plaatje als de wind één kant van de bomen in sneeuw heeft verpakt? Voor dit soort op namen hebt u trouwens wet een groothoeklens nodig om van zo'n korte afstand de bomen van bene den tot bijna bovenaan in beeld te kunnen krijgen. Vlug erbij Ook in Nederland kan een sneeuwbui zorgen voor verras- send-mooie foto's. Neem bijvoor beeld zo'n simpel takje van een den. De sneeuw en rijp zorgden samen voor een mooi motief Als de bomen besneeuwd zijn dan is het meestal verstandig er vlug bij te zijn. Want zo'n versiering duurt vaak maar kort. Ook zonder sneeuw Wie graag mooie foto's maakt, vindt ook motieven als er geen ijs of sneeuw is. Zo'n tegenlichtfoto kun je eigenlijk het hele jaar door maken. Vooral langs de water kant kun je ook in dit seizoen veel mooie foto's schieten als je het goede standpunt kiest en let op de lichtval. Zomer bewaren De lange winteravonden zijn ideaal voor het in een album plakken van alle gemaakte foto's, 't Is een nuttig werk want zo be waart u al die zonnige zomerher- inneringen bij elkaar. Misschien is het een goed idee om van alle in 1983 gemaakte foto's een jour naal te maken van dit jaar. Tus sen twee haakjes: de meeste die rentuinen zijn ook 's winters open en wat let u om er eens een win terfoto-safari te gaan maken? Landschap in de winter Een foto waarop alles zijn plaats heeft: die ploeg rechts op de voor grond, de besneeuwde struiken en bomen, de doorkijk naar de paar den in de wei en de rij bomen op de achtergrond. Een fotograaf van landschappen zoekt graag naar zulke "etages" in de beeldopbouw die zorgen voor diepte in de foto. Ook binnenshuis In winterse dagen is het goed de camera ook binnenshuis niet te vergeten. Bijvoorbeeld om de da gelijkse belevenissen van de kin deren voor later vast te leggen. Zoals deze plaat dat doet, die is gefotografeerd met flitslicht. Het "zachte" resultaat is te danken aan de indirecte flitsmethode: de fotograaf heeft de flitser gericht op het lichte plafond en de lens één stop meer open gezet dan bij di recte belichting nodig was. Op de ze manier werd het lichtverlies ge compenseerd. Dqor dat gespreide licht ontstond deze gelijkmatige belichting zonder zware schadu wen. Eenden op het ys Een winterfoto die je kunt maken als het maar weinig heeft gevro ren. Dat grote lichte vlak bracht de belichtingsregeling van de ca mera in de war waardoor er ei genlijk te kort is belicht en de eenden onderbelicht zijn. Maar dat is juist de charme van deze in tegenlicht genomen opname. Lelijk en toch mooi Op een troosteloos en kaal stuk grond dat door de droogte is ge scheurd probeert een boompje te groeien. Een winterzon beschijnt de grillige takken. Een lelijk mo tiefwaar de fotograaf toch iets moois van heeft gemaakt door een goede beeldopbouw. Zo kun je als fotograaf ook in de winter, waar vee! mensen niet blij mee zijn, toch boeiende en geslaagde foto's maken als je er oog voor hebt.

Scheldebode | 1985 | | pagina 11