Checklist voorkomt onbezonnen aankoop Praktische tips om te gebruiken bij aankoop huis Een huis wordt vaak impulsief gekocht. Het duurt misschien een hele tijd voor iemand tot de beslissing komt een (ander) huis te kopen, maar als dan de financiële haalbaarheid onderzocht is, kan het razendsnel gaan. In de gewenste woonomgeving wordt even gezocht en als een koper dan op een huis 'valt' wordt heel makkelijk 'ja' gezegd. Alleen daarom al is het nuttig om een checklist bij de hand te hebben die èn bij de selectie vooraf èn bij de uiteindelijke keuze tot bezinning kan leiden. Een aantal punten is op een rijtje gezet in de vorm van een soort checklist. Het is geen uitputtende lijst, want elk huis heeft weer eigen specifieke kenmerken. Maar wie, liefst samen met een makelaar, met deze checklist bij de hand selecteert, is al een heel eind op weg naar het voorkómen van een miskoop. 8. Is op de woning gemeentegarantie te verkrijgen 1. Is er een taxatierapport van een makelaar, van recente datum Zo ja, dan moet behalve op de prijs ook worden gelet op de gegevens die daarin zijn vermeld over de bouwkundige staat en eventuele gebreken. 2. Hoeveel hypotheek kan er volgens de makelaar op de woning worden verkregen Zekerheid over dit punt ontstaat uiteraard pas na een offerte van een of meer banken. Uit de hoogte van de hypotheek is soms af te leiden of de gevraagde prijs reëel is. En als er zelfs een 100%-hypotheek wordt gegeven, duidt dit er in het algemeen op dat de vraagprijs zeker niet te hoog is. 3. Is de verkoper bereid om voor enige dagen een optie aan de adspirantkoper te verlenen Wanneer een gegadigde gedwongen wordt om onmiddellijk te beslissen, kan dit betekenen dat de verkoper een andere gegadigde heeft. Maar het kan ook een verkooptruc zijn om een huis voor een te hoge prijs of met verborgen gebreken op te dringen. 4. Vraag of er bouwkundige gebreken zijn. Let er zelf ook op of -en dat is nog het allerbeste- neem een bouwkundige mee bij de bezichtiging. Sommige gebreken zijn, zeker voor een leek, dikwijls niet herkenbaar, zoals bijvoorbeeld een slechte riolering. 5. Een punt van speciaal belang is de staat van onderhoud. Buitenschilderwerk is bijvoorbeeld duur, evenals het repareren van een plat dak, het vervangen van roestende stalen ramen, enzovoort. 6. Zijn er aanschrijvingen van overheidswege Wanneer de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht, bekend als de 'bouwpolitie', opdracht heeft gegeven om reparaties te laten uitvoeren, moet in elk geval worden bedongen dat deze nog voor rekening van verkoper worden uitgevoerd, vóórdat de transportakte bij de notaris wordt gepasseerd. 7. Is voor de woning in kwestie zonder meer een woonvergunning te krijgen Er zijn gemeenten die een woonvergunning weigeren als zij van mening zijn dat de woning te klein of te groot is, of wanneer de koper niet economisch gebonden is. In de koopakte moet dan ook voor alle zekerheid de ontbindende voorwaarde worden opgenomen dat de koop geschiedt onder het voorbehoud dat de woonvergunning wordt verstrekt. Het kopen van een appartement vergt extra aandacht. De koper automatisch lid worden van een vereniging van eigenaren. Dit geldt alleen beneden een bepaalde prijsgrens en voor bepaalde panden. Van gemeente tot gemeente verschillen de normen. Het is in elk geval zaak om in de koopakte te laten opnemen dat de koop geschiedt onder de ontbindende voorwaarde dat hetzij gemeentegarantie wordt verkregen hetzij een zodanige hypotheek dat de koper aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. Soms is op de woning niet voldoende eerste hypotheek te verkrijgen, maar is de verkoper bereid om zelf of via een financieringsbureau, een tweede hypotheek te verstrekken. In dat laatste geval is het verstandig om als ontbindende voorwaarde in de koopakte op te laten nemen dat die tweede hypotheek op nagenoeg dezelfde condities moet worden verstrekt als de eerste hypotheek. Zonder die laatste ontbindende bepaling loopt de koper de kans om voor een tweede hypotheek een veel te hoge rente te moeten betalen bij een soms zeer korte looptijd, zodat zware woonlasten ontstaan. 9. Hoe is de bedrading Het provinciaal of gemeentelijk elektriciteitsbureau verlangt dikwijls dat de bedrading van een leegkomende woning wordt vernieuwd. Dat kan veel geld kosten, al gauw 500,- maar het kan ook oplopen tot enkele duizenden guldens. 10. Hoe staat het met de gasleidingen Deze zijn dikwijls ingebouwd en wanneer de gasinstallatie niet gebruikt wordt, is niet vast te stellen of deze gebreken heeft. Dat blijkt eerst wanneer de gasinstallatie in gebruik wordt genomen. 11. Vaak heeft de vorige bewoner zelf voorzieningen aangelegd, bijvoorbeeld een douche, of verbouwingen uitgevoerd. Wanneer dit niet deskundig is geschied, kan het later veel geld en ongemak kosten. Zo worden er nog weieens douches geplaatst in ruimten waarin de zuurstoftoevoer en de afvoer van de gassen niet goed geregeld is. Dat kan tot zeer gevaarlijke situaties leiden. Ook worden er door doe-het- zelvers nogal eens betonnen vloertjes gestort op een houten vloer, waardoor deze houten vloer verstikt raakt en gaat verrotten. Dat brengt bovendien het risico mee dat de vloeren van de aangrenzende vertrekken afgetast worden. 12. Is het huis vochtig Bij droog weer is dikwijls niet vast te stellen of het huis vochtig is. Navraag bij de buren kan dan echter verhelderend zijn 13. Is het huis gehorig Ook dit is na te vragen bij de buren. Wanneer een huis boven een café of nachtclub ligt of in de buurt van een ruimte waarin geluid geproduceerd wordt, is het nuttig eens op onderzoek uit te gaan op ogenblikken dat dit geluid geproduceerd wordt. Is het huis gesitueerd aan een drukke verkeersweg, dan moet het huis worden getest op een ogenblik dat het spitsuur is. 14. Staan er fabrieken in de directe omgeving die overlast veroorzaken door stank, rookontwikkeling, geluid of anderszins 15. Een appartement vergt bijzondere aandacht, want na aankoop maakt de koper deel uit van een vereniging van eigenaren. Informeer of er in de reglementen van die vereniging bijzondere bepalingen zij n opgenomen. Zo zij n er soms bepalingen dat de woning later slechts mag worden verkocht met toestemming van de vereniging van huiseigenaren, waardoor deze in staat is toekomstige gegadigden af te wijzen. In de grote steden worden deze bepalingen nog wel eens gemaakt om bijvoorbeeld buitenlanders te weren. 16. Ook moet de koper van een appartement weten wat de bijdrage is in de gezamenlijke kosten. De gezamenlijke kosten voor een heel gebouw worden namelijk over de diverse eigenaren verdeeld en hierop wordt dikwijls maandelijks of per kwartaal een voorschot betaald. Soms moet de koper een bedrag ineens bijbetalen om 'bij te komen'. Vraag ook hoeveel de koper van een appartement moet betalen ter reservering van onderhouds- en reparatiekosten. 17. Verder moet worden vastgelegd dat bij de aankoop de eventuele schuld die de verkoper nog heeft aan de vereniging van eigenaren, door die verkoper wordt betaald. Als dat niet gebeurt, kan de koper voor het feit komen te staan dat hij, als de verkoper niet meer is te achterhalen, diens schuld alsnog moet voldoen. 18. Indien de woning geen deel uitmaakt van een vereniging van eigenaren, is het toch goed te weten welke vaste lasten erop rusten, zoals de onroerend- goedbelasting, rioolrecht, verzekering en waterschapslasten, enzovoort. 19. Is de grond eigendom of erfpacht En indien dit erfpacht is, hoeveel moet dan van de erfpachtscanon worden betaald? 20. Zijn er erfdienstbaarheden Het kan bijvoorbeeld zijn dat een ander, bijvoorbeeld de buurman, het recht heeft om het pad van het huis in kwestie te gebruiken. Zo kunnen er nog talrijke andere erfdienstbaarheden zijn. 21. Zijn er bestemmingsplannen Het is mogelijk dat op het mooie plein voor het huis binnenkort een gebouw wordt neergezet. Zo zijn er nog tal van mogelijkheden die een schijnbaar aantrekkelijk huis veel aantrekkelijks ontnemen. 22. Ga eens na hoe het met de buurt staat. Soms is het zo dat een overigens nette wijk door invloeden van buitenaf verpaupert. 23. Laat voorrekenen wat de totale lasten zijn. De bruto-financieringslast minus de belastingbesparing, dus de nettolast, dient te worden verhoogd met de vaste lasten zoals die onder andere onder nummer 18 zijn genoemd en met de onderhoudslasten. Als kosten van onderhoud kan gemiddeld een bedrag van vijftien procent van de economische huurwaarde berekend worden. Dus indien de woning per jaar normaal 2.000 huur zou opbrengen, moet voor onderhoud gemiddeld 300 per jaar worden gereserveerd. Verkopers hebben nogal eens de gewoonte deze lasten te gunstig voor te stellen. 24. Vraag vooraf of er nog bijzondere beperkende bepalingen zijn. De gemeente heeft dikwijls bij de bouw allerlei voorschriften opgelegd waaraan de opeenvolgende eigenaren zich dienen te houden en die de eigenaar beperkingen opleggen waardoor hij dus niet vrij is om wijzigingen aan te brengen, ook al zouden die in zijn ogen verbeteringen zijn.

Scheldebode | 1984 | | pagina 37