Cellenbeton basis voor nieuw soort bungalowbouw Isoleren extra aantrekkelijk voor huurders in complexen Prijsvraag voor Vi tri te-terrein In samenwerking met de Belgische firma's Durabrik en Prefawood presenteert het verkoopkantoor van I. Boot een voor Nederland nieuw systeem voor bungalow-bouw. Het basismateriaal is cellenbeton. Deze manier van bouwen wordt in België veel toegepast, maar is in Nederland vrij onbekend. Gezond wonen Weinig renteverlies vervolg van voorpagina Verval kansloos I Advertenties: 1 Redaktie: Hoewel isolatie-subsidie aan bewoners van een eigen huis al een paar jaar niet meer gegeven wordt, vallen huurders nog steeds in de prijzen. Dit jaar zijn de betrokken regelingen zelfs nog uitgebreid, met name om huurders in gebouwen die één gezamenlijke ketel hebben, toch te motiveren mee te doen. Ook voor huurders met individuele verwarming is dit jaar ook het aanbrengen van CIVEG/Hoog-rendements verwarmingstoestellen en van economizers subsidiabel geworden. woensdag 12 december 1984 pagina 3 Cellenbeton is een traditioneel bouwmateriaal van uitzonderlijke kwaliteit met een specifieke poriënstructuur, waardoor een aantal unieke eigenschappen ingebouwd worden. In Nederland is het materiaal bekend onder de naam Durox of Itox en wordt alleen in binnenmuren toegepast. Cellenbeton heeft tevens de eigenschap veel vocht op te kunnen nemen en is door dit absorberend vermogen minder geschikt voor de traditionele bouw waarbij men aan allerlei weersinvloeden blootstaat.' Dit probleem wordt ondervangen bij de droge techniek van het Durabrik- systeem. Cellenbeton houdt de warmte een bepaalde tijd vast en geeft deze langzaam binnen de woonruimte af, zodat er dag en nacht een rustig klimaat in de woning heerst zonder grote temperatuurswisselingen. In combinatie met een spouwmuur geeft het materiaal een optimale isolatie met als gevolg een energie-zuinige woning. Dit hoog-isolerend vermogen zorgt er tevens voor dat de woning in de zomer heerlijk koel blijft. De doelstelling van Durabrik is gezond wonen en omdat de meeste mensen een groot gedeelte van hun leven binnenshuis doorbrengen, vervult de woning een vitale levensfunctie. De aspirant-koper krijgt een pakket van mogelijkheden aangeboden voor een woning op maat. In de catalogus staan een aantal standaard-typen met alle mogelijke variaties. Maar men kan ook zijn individuele wensen kenbaar maken, waarna die door een architect uitgewerkt worden. Hoewel het om een Belgisch systeem gaat, worden de tekeningen gemaakt door een Nederlandse architect. Deze is beter op de hoogte van de Nederlandse wettelijke eisen. Men kent de zogenaamde 'ruwbouw - formule' en de 'sleutel op de deur formule'. We vroegen de heer Boot junior om een toelichting van deze begrippen. „Het zijn zeer rekbare Enkele typen bungalows volgens de Durabrik/Prefab-methode. begrippen. We maken een woning op maat en dat betekent voor iedereen wat anders. Onder ruwbouw kan men alleen de fundering en de muren verstaan, maar ook met of zonder deuren, sanitair en ga zo maar door. Het kan ook erg aantrekkelijk zijn voor mensen die eenvoudige willen beginnen. Dat geldt ook voor de sleutel-formule; in principe wordt de bovenverdieping gestoffeerd opgeleverd. In België worden beneden meestal plavuizen gelegd, maar omdat dit bij ons tot de wat luxueuze vloerbedekking behoort wordt de keuze in Nederland open gelaten en de vloer kaal opgeleverd. Maar we hebben in de toonzalen alles op woongebied van tapijt tot open haard", vertelt de heer Boot. Men heeft bovendien de keuze tussen een prefab-systeem in houtskelet en in cellenbeton. Ook de buitenmuren kunnen in cellenbeton worden uitgevoerd en deze kunnen dan worden afgewerkt met steenstrips of granol. Naast het energie-voordeel is ook de prijs van deze woningen erg aantrekkelijk. Dit komt vooral, omdat er weinig tijdverlies is en door de grote inkoop van materialen. In 10 a 12 weken is de woning gereed waardoor er ook weinig rente-verlies is. Toch worden de muren op klassieke manier door vakmensen gebouwd en worden voor de afwerking van de woning duurzame traditionele materialen gebruikt. En er is een normale garantie van tien jaar. Tot nu toe zijn deze bungalows die klassiek, landelijk of modern worden uitgevoerd, alleen in de regio gebouwd. Sinds kort is dit in het hele land mogelijk, er zijn in verschillende plaatsen dealers van het Durabrik- systeem. We vroegen de heer Boot naar de reacties op deze Durabrik-woningen. „We zijn pas kort bezig, maar de reacties zijn overweldigend. Een huis kopen gaat niet zo snel als een pakje boter. Toch is de markt weer wat aantrekkelijker. Ook voor vrijstaande woningen en bungalows komt weer wat meer belangstelling. Nadat we een aantal jaren alleen bestaande woningen hebben verkocht, hebben we goede verwachtingen van deze Durabrik nieuwbouwwoningen", aldus Boot junior. In enkele plaatsen op Walcheren zijn al Durabrik-woningen gebouwd ondermeer in Middelburg. Er is dus nog nauwelijks iets vastgelegd over de invulling van het drie hectare grote gebied. Er kunnen vierhonderd huizen worden weggezet, als er althans geen andersoortige gebouwen komen. Maar ook over het type huis -woningwet, premiehuur of vrije sector- heeft nog niemand zich uitgesproken. Duidelijk is al wel dat de belangstelling voor de prijsvraag erg groot is. Uit het hele land kwamen driehonderd aanvragen om informatie. Niet iedere aanvrager komt dan ook met een inzending, maar op vrijdag 30 november -de sluitingsdatum van de prijsvraag- waren er al zestig schetsen binnen. Naar verwachting -de gemeente heeft langzamerhand enige ervaring met prijsvragen op dit gebied-komen er nog twintig a dertig te late inzendingen bij, zodat het totaal tachtig a negentig zal bedragen. Ze worden allemaal beoordeeld. Een flinke klus die de jury maandag 17 en dinsdag 18 december ter hand zal nemen. In januari wordt dan het eindrapport van de jury verwacht. Het is de bedoeling om in april volgend jaar de inzendingen voor het publiek ten toon te stellen. Als het meezit, kan er in 1986 al worden begonnen met de bouw. Voortvarendheid kan de gemeente in dit geval niet ontzegd worden. Maar er kan nog een kink in de kabel komen. De grond onder de Vitrite-fabriek is verontreinigd. „We hebben nog weinig zicht op de mate van vervuiling", meldt Snoey. „Het is zelfs nog niet duidelijk of de grond zo vuil is, dat die moet worden afgevoerd. Als dat moet gebeuren, zal het wel enige vertraging geven". Het verval krijgt geen kans, zoals dat vóór de komst van de Vitrite wel het geval was. Aan het begin van de negentiende eeuw ging de ene scheepswerf na de andere in dit stukje Middelburg failliet en tientallen jaren kwam er niets voor in de plaats. De bedrijvigheid in Middelburg zakte tot een dieptepunt en het was de provincie die Vitrite naar Zeeland haalde in het kader van een plan tot bevordering van de industrie in Zeeland. Zo werd Vitrite één van de eerste industriële vestigingen in Zeeland. 'jmiiiiiiMimimiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiU: Verschijnt maandelijks gratis 1 huis-aan-huis op Walcheren en 1 Noord- en Zuid-Beveland in I I een oplage van 74.112 exem- 1 plaren. 1 Vlissingen: Torenstraat 5, tele- 1 toon 01184-19910, vragen naar H. van Einden (telefoon privé 01184-60369) of J. Rentmeester (telefoon privé 01195-379). i Goes: Klokstraat 1, telefoon i 01100-28030, vragen naar K. 1 van de Berge (telefoon privé 1 01100-13463). P. Boerdam, G. Godrie, A. de e Jong, M. Gommers, P. Gons f (coördinatie) en Editorial Servi- ces International te Vlaardin- 1 gen. Voor informatie: 076-236560. aiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiT Sommige woningen zijn erg moeilijk te isoleren, de tiende etage van een flat bijvoorbeeld. Om die bewoners toch te stimuleren energie te bezuinigen, heeft het rijk voor bepaalde typen huurwoningen extra subsidies beschikbaar gesteld. Deze subsidie voor warmte-isolatie in huurwoningen is per 1 januari 1984 verhoogd naar vijftig procent tot een maximum van 5.000,- per woning. Dat was voor dubbele beglazing 25% en voor overige isolatievormen 30%. Het isoleren van woningen vertoont het beeld in een minder vlot tempo te verlopen dan wordt nagestreefd volgens het Nationaal Isolatie Programma. Dit doet zich in het bijzonder voor bij woningen die worden verwarmd door een collectieve verwarmingsinstallatie. De belangrijkste reden is het vaak ontbreken van apparatuur, waarmee de huurders invloed kunnen uitoefenen op het energiegebruik. De bereidheid tot isolatie kan, als gevolg daarvan, te gering worden om warm te- isolatieprojecten te doen slagen. Ook het feit dat het rendement van dergelijke installaties veelal laag is, speelt een rol. Door het treffen van betrekkelijk eenvoudige energiebesparende voorzieningen is het mogelij k het rendement van collectieve verwarmingsinstallaties te verbeteren en daarmee de woonlasten van de huurders te verlagen. Naast isolatiemaatregelen kunnen voortaan onder meer onder de regeling vallen het aanbrengen of verbeteren van de regelapparatuur van c.v.- installaties, het toepassen van warmte- terugwinning, het verbeteren van het rendement van de branders, vervanging van conventionele verwarmingsketels door hoogrendements verwarmingsketels (voor wat betreft de meerkosten) en het plaatsen van individuele warmtemeters. De maximale subsidie voor energiebesparende voorzieningen aan huurwoningen (en dus ook voor installatie-aanpassingen) is nu 331/ van ten hoogste 10.000,- per woning. Zoals gezegd, de totale maximale subsidie bedraagt 5.000,- per woning. Aan een aanvraag voor subsidie voor installatie-technische voorzieningen moet een energiebesparingsadvies ten grondslag liggen van een adviesbureau, dat voorkomt op de lijst van erkende adviesbureaus van de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN) te Apeldoorn. Voor de kosten van zo'n advies kan de woningeigenaar onder bepaalde voorwaarden een subsidie van veertig procent krijgen van de SVEN.

Scheldebode | 1984 | | pagina 29