Neville Tranter en veel muziek in de Piek QSL-kaartenverzamelaar Cosmos begon als 27m.c.-er Veldwerker gaat zich richten op jongeren met verhoogd risico Ook project op Goese scholen voor voortgezet onderwijs Een bloemetje voor de opening van de Nieuwendijk Redelijk Doctorandus P Solo Ontwerpen Woede Ruimte SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 DECEMBER 1984 GOES - Het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs regio Goes start in Yerseke met een wel zeer opmerkelijk on derzoek. Volgens gegevens waarover het ZCAD beschikt zijn er duidelijk alcohol problemen in het dorp Yerseke. Om een inzicht daarin te krijgen en mogelijk een strategie er op af te stemmen worden men sen uit dit dorp benaderd om mee te wer ken aan dit onderzoek. Een dergelijk pro ject is uniek voor deze contreien. „We willen eens kijken hoe je in een klei ne gemeenschap als Yerseke veranderingen kunt aanbrengen in het drinkpatroon. Waar het ons om gaat is te kijken welke strategien er bewandeld kunnen worden in samenwerking met instellingen en perso nen om veranderingen in bepaalde patro nen aan te brengen. Waar dat wenselijk is natuurlijkvertelt Henk Hermans, coordi nator en psycholoog van het ZCAD regio Goes waaronder De Bevelanden, Tholen, St. Philipsland en Schouwen-Duiveland res sorteren. Drie goedkope boekjes over pop-idolen Krugerrand 315 ZCAD te starten met een schoolproject voor voortgezet onderwijs dat is bedoeld om te komen tot een de opvoeding van een gezond alcohol ge bruik. De Groene School in Kapelle is op dit project al vooruit gelopen. In totaal re kent het ZCAD op een deelna me van circa drie Goese scho len. Daaronder is het christe lijk lyceum in Goes zeker van de partij. Het project gebeurt in samenwerking met de leer krachten en het ZCAD. Om die docenten wegwijs te maken in van proef opgezet en het ligt in de bedoelingn dit project ook toe te passen op andere regio's in Zeeland. Dat niet alleen leerkrachten in de preventieve sfeer kun nen optreden wordt duidelijk aan de hand van een voorbeeld uit de gemeente Reimerswaal. Daar is namelijk door vrijwil ligers een werkgroep in het le ven geroepen, waarin trou wens ook welzijnswerkers zit ting hebben, die gaat bekijken hoe men preventief kan wer ken in het kader van versla- de problematiek worden er kadercursussen gegeven. „De respons op ons verzoek aan de scholen kun je best re delijk noemen. Al lange tijd lopen wij met het plan rond om ons te richten op jongeren. De beste preventie is die doel groep te nemen die de toe komst heeft. En dat zijn dus de jongeren", legt Hermans uit. Dit project wordt bij wüze vingsproblemen. „Dergelijke initiatieven juichen wij van harte toe. Wij als instelling moeten daar allert op reage ren. Stimuleren en meedenken zijn dan onze grootste taken". De gemeente Goes zelf is ook overtuigd van het feit dat er in de preventieve sfeer van verslavingsproblemen wat ge daan kan worden. Samen met het ZCAD is er een plan opge steld voor veldwerk. „Het doel hiervan is vroegtijdig hulp te kunnen verlenen aan jongeren met verslavingsproblemen. Dan ben je al preventief bezig. We richten ons dan vorname- lijk op jongeren met een extra verhoogd risico. Jongeren met een maatschappelijke achter stand", aldus Hermans. Het project in de gemeente Goes is reeds goedgekeurd door de Raad van Volksge zondheid en Maatschappelijke Dienstverlening Goes. De Goese raad moet er zich nog over uitspreken. Indien het ja woord wordt gegeven moeten er middelen vrijkomen voor het aanstellen van een profes sionele veldwerker. Naast deze preventieve 'ge dachten' worden er in Goes bij het ZCAD ook nog cursussen gegeven die erop gericht zijn mensen te leren dat problemen kunnen worden opgelost zon der daarbij alcohol of medicij nen tot je te nemen. In januari start er een cur sus ten behoeve van de wijk verpleging in Goes. Een cursus geschikt voor andere hulpver leners zoals in de gezinszorg verkeert nog in de voorberei dende fase. Tenslotte werkt het ZCAD nog een alcoholverkeerspro- .gramma. Mensen die bekeurd zijn voor het rijden onder in vloed kunnen daar terecht. De eerste cursus daarvan is afge sloten, maar in het nieuwe jaar start er opnieuw een der gelijke cursus. MIDDELBURG - H.H. Holzer komt naar Middelburg. De titel van zijn programma in de schouwburg is Doctoran dus P. Solo. Woensdag 19 december om 19.30 uur begint het. VLISSINGEN - Na twee tot drie maanden is de Vlissingse Nieuwendijk - en daarmee een deel van de oude binnenstad - weer be reikbaar. De bewoners, maar vooral de midden stand, die door de onbe reikbaarheid de klandizie flink zag teruglopen, zijn opgelucht. Gerard Rodts van de Veribron in de Wolstraat zegt het zo: „We zijn heel blij dat de Nieuwendijk is gerenoveerd. Juist met de Sinterklaas heb ik 't goed gevoeld dat de Nieuwen dijk was opgebroken. Dat heeft me veel geld gekost. We gaan het dan ook vieren dat we weer normaal kun nen draaien'. Ter gelegenheid van het gereed komen van de reno vatie doen elf winkeliers in de Walstraat, de Nieuwen dijk en omgeving iets ex tra's voor de klanten. Ge rard Rodts nam het initia tief. „Iedereen die bij ons iets komt kopen krijgt een bloemetje in een potje. Dat wordt dan een Kaaps viooltje, of zo iets. Van mij foto Cor Schuilwerve krijgen de klanten ook een agenda en een kop koffie, maar dat deed ik allang. Andere winkeliers doen weer iets anders". De elf zaken die het feest meevieren zijn: Parfumerie Pieren, het Surinaams Af- haalcentrum Doelewijt, Naaimachinehandel Heme- laar, Kapsalon Hairstyling Tammel, Foto/ Video Dert, Ontspanningscentrum Sportland, Handelshuis Wilox jr., Bakkerij Brok king, Slagerij Gillissen, Kapsalon Smit en natuur lijk De Verfbron. Onderzoek gestart in Yerseke naar drankproblemen inwoners VLISSINGEN - De Piek in Vlissingen brengt toneel en veel muziek de komende dagen. Zater dag 22 december staat een optreden van The Stuffed Puppet Theatre op het programma. Dit theater ontsproot uit het brein van de Australische poppenspeler Neville Tranter die overigens al sinds het Fes tival of Fools van 1978 in Am sterdam is blijven hangen. Studies in Fantasy heet de nieuwe voorstelling, waarbij Tranter zich in een wit pak voor de kast beweegt en zijn poppen laat bewegen. Hij breekt kortom met alle wetten die het poppentheater tot nu toe kenmerkten. Het begint om 21.00 uur. iillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllillillllllllllilllllllllllllllllillllllillllllillllllllillillllllllllillilllilillilllilllliilllllillillillliilllllilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllli' Aan dit onderzoek hebben reeds enkele inwoners en een huisarts hun medewerking verleend. Overigens kan dit onder zoek zich ook uitstrekken tot andere plaatsen. Dit hangt af van de uitkomsten van het on derzoek. Er staan voor 1985 trouwens nog enkele primeurs van het ZCAD op het programma. Be gin volgend schooljaar, 1 augustus 1985 hoopt het Woensdag 26 december zorgt de groep Gaga met in het voorprogramma Lo Yo Yo voor junglegeluiden in de Piek. De muziekkrant Oor schreef over de Amsterdamse Afro- band Gaga: „Live is Gaga een van de meest verfrissende bands van dit moment. De groep swingt werkelijk aan De Amsterdamse groep Gaga. alle kanten en er wordt boven dien vakkundig en met veel overgave en lol gemusiceerd, waarbij het enthousiasme de kleine schoonheidsfoutjes ruimschoots maskeert". De abstracte Nederlandse teksten vormen merkwaardig genoeg een ritme-instrument op zich en klinken nog Afri- kaanser dan Afrikaans. Lo Yo Yo bestaat uit drie meisjes en twee jongens. Deze Engelse groep laat een haast tropische mengeling van stij len en peroonlijke muzikale opvattingen horen. Verfijnde en speelse melodieën en zang. Dit concert begint om 21.00 uur, toegang 7,50. Zaterdag 29 december een gratis concert van Sequence, een nieuw gevormde groep van Zeeuwse bodem. Dit begint om 22.00 uur. Er is bal na. Bij uitgeverij Unieboek zijn boekwerkjes verschenen over drie Britse popgroepen die momenteel buitengewoon po pulair zijn bij het jeugdige pu bliek. De boekjes zijn respec tievelijk gewijd aan The Poli ce, Duran Duran en Boy Geor ge Culture Club. Het betreft vertalingen van Engelse uit gaven. De elk plm. 60 pagina's tel lende werkjes (gebonden, op folio-formaat) hebben geen andere functie dan de al be staande idolatrie van de fans te bevestigen. Buiten die spe cifieke groep zal zelfs bij de fanatieke popliefhebbers wei nig belangstelling bestaan voor deze uitgaven, die als 'Popfoto-in-boekvorm' om schreven kunnen worden: veel (prima) kleurenfoto's, spette rende vormgeving, summiere tekst. De kwaliteit zit hem dus slechts in het visuele, met die beperking, dat de foto's niet meer laten zien dan de pose van de idolen. De tekst, die overigens niet vrij van taal- fouten is, werpt evenmin veel licht op de persoon achter de artiest. Het blijft bij opper vlakkige informatie over de 'boys': t.w. de reeds bekende biografieën (o wat is Sting am bitieus en wat is Boy George toch mannelijk onder zijn jurk), personalia, discogra- j fieën en een handjevol citaten. Eén daarvan is afkomstig van 'sekssymbool' John Taylor, wiens groep Duran Duran haar succes voornamelijk aan videoclips te danken heeft. Zijn klacht luidt: „Onze fans geloven niet dat popsterren ook een binnenste hebben." Daarin zullen deze -gemakke lijk verkoopbare- boekjes al vast geen verandering bren gen. L.N. VLISSINGEN - Het Vlis- sings Anti-Racisme/-Fascis- me Comité heeft de Vlissingse banken gevraagd de verkoop van de gouden Zuid-Afri kaanse Krugerrand te staken. Tegelijkertijd schreef het comité een brief naar minister van den Broek van buiten landse zaken met het verzoek alle mogelijke middelen te ge bruiken om bij het regime Pi nochet in Chili te protesteren tegen het misdadige optreden jegens de bevolking. VLISSINGEN - De e kersttijd is voor de ver- zamelaars van QSL- kaarten altijd een drukke tijd. Veel 27 m.c.-ers brengen juist in die tijd nieuwe kaarten uit en dan be- gint de sport om deze zo snel mogelijk aan de collectie toe te voegen. E De heer Verstoep uit Vlis- singen, in die kringen beter bekend als „Cosmos", is één van die verzamelaars. Hij E heeft nu al zo'n 2300 ver- E schillende QSL-kaarten en E reist regelmatig allerlei E beurzen en meetings af, om E zijn verzameling uit te brei- E den. E „Het is bij mij begonnen E zoals bij de meeste QSL- E kaarten verzamelaars, met E het bakkie. Uitzenden op de E 22 en 40 meter en zo contact E maken met allerlei mensen. E Na zo'n praatje stuur je dan een SK-kaart waarop je kan vermelden welke installatie je hebt, hoe de ontvangst was en zo meer. Maar die kaarten E zijn vaak zo mooi, dat het E verzamelen ervan zo al snel E een hobby op zich werd. E Uitzenden kan ik maar tot E aan Goes ongeveer, maar E kaarten heb ik uit de hele E wereld. Door te schrijven E naar andere verzamelaars en E kaarten uit te wisselen, E wordt de verzameling ook E steeds uitgebreider. Ik sla E ook geen enkele meeting van E de QSL-clubs over. Iedere E veertien dagen ga ik daar- E voor naar Etten-Leur en ook E gaan we ieder jaar met een E hele bus enthousiaste verza- E meiaars naar een meeting in Engeland. Dat is echt het hoogtepunt van het jaar." Om te kunnen ruilen, E moet Verstoep natuurlijk E ook zelf kaarten laten druk- E ken. De ontwerpen maakt E hij meestal zelf. Met een van E zijn kaarten wist hij al een E derde prijs te behalen, op een E bijeenkomst in Vlissingen, E waar de kaarten op origina- E liteit beoordeeld werden. E „Het is natuurlijk steeds de E bedoeling, om met een nieu- we kaart zo origineel moge- E lijk voor de dag te komen. Je probeert met zo'n kaart ook E iets van je zelf te tonen. Zo is er een handelaar in auto's die zich Henkie Citroen noemt E en op zijn kaarten komen al- tijd afbeeldingen van auto's E te staan. Weer een ander heeft een hele serie uitgege- ven met allemaal kippen er- op, er zijn series met Elvis, E Japanse plaatjes, spreuken en gedichtjes en zelf hele kaartspelen. Zelf kies ik meestal onder werpen die betrekking heb ben op mijn omgeving. Zo heb ik een kaart laten druk ken met daarop het lan dingsmonument hier in Vlissingen en kaarten met vrouwen in Zeeuwse kleder dracht en zo. Momenteel ben ik bezig met een kaart waar de Schorpioen op komt. Dat is toch ook weer echt een Vlissingse aangelegenheid. Ik doe dat dit keer wel in overleg met de stichting voor het behoud van de Schor pioen. Deze laatste kaart wordt extra groot en wordt uigege ven in vier delen. Voor de verzamelaars is het dan weer een extra moeilijkheid om alle vier die delen bij elkaar te krijgen. Verstoep: „Ik weet al dat iemand van plan is met de kerst een kaart uit te bren gen die uit veertig delen be staat. Dat wordt echt een he le puzzel, maar als je zo'n se rie dan bij elkaar weet te krijgen, dat geeft dat na tuurlijk wel heel veel vol doening. Zelf verzamel ik voornamelijk kaarten van uitgeverij Poma. Die zijn al lemaal genummerd en zo kun je ook een overzicht bij houden van hoever je bent met de verzameling. Ik houd daar echt hele boeken van bij en streep precies aan welke nummers ik allemaal heb." „De kaarten berg ik thuis op in overzichtelijke kaar tenbakken. Als ik een beurs bezoek, moet ik de boeken wel meenemen, want al die honderden kaarten ken ik natuurlijk niet uit mijn hoofd. Van zo'n beurs breng ik vaak weer tientallen nieuwe kaarten mee. Er zijn verzamelaars, die echt met koffers vol kaarten aanko men op zo'n dag. Die bijeen komsten zijn erg gezellig. Als je er regelmatig komt, ga je elkaar natuurlijk kennen en zo'n gezamenlijke hobbu geeft je voldoende stof tot praten. Bij ons is het al echt een familieaangelegenheid geworden. Ik heb met mijn verzamelwoede ook mijn vrouw en mijn zoon al aan gestoken. Die hebben inmid-. dels ook al een hele verzame ling opgezet." „Als we terugkomen van zo'n beurs, worden de kaar ten meteen gesorteerd en in de juiste volgorde in de bak ken gezet. Zulke dingen moet je niet uitstellen, want anders verlies je het over zicht. Al met al gaat er na tuurlijk wel heel wat tijd in zitten. Overigens neemt de belangstelling voor dit soort verzamelingen steeds toe. Het is nu al zo, dat we volgend jaar iedere week een bijeen komst houden in Etten- Leur." Niet alleen via de beurzen, maar ook via de post, breidt de verzameling van Verstoep zich uit. Hij schrijft regel matig naar verzamelaars om zo de nieuwste kaarten weer uit te wisselen. „Juist dat contact met iedereen, maakt deze hobby zo interessant. Als je bedenkt dat ik kaarten heb van men sen uit het hele land, maar foto Cor Schuilwerve ook uit België, Frankrijk, Duitsland en zelfs Canada en Australië. Dat is toch ontzet- tend leuk.Zelf geeft hij zo'n zes tot acht kaarten per jaar uit. E „Daarmee ben ik nog be- scheiden, er zijn verzame- laars die bijna elke week met E een nieuwe kaart uitkomen. Dat gaat mij wat te veel in de papieren lopen. Het moet E echt een hobby blijven en E het is natuurlijk ook moei- lijk om steeds een ander on- E der werp te vinden. Er is alzo E veel op dit gebied. Ik loop er E al weer over te denken om de ruimtevaart een keer als on- E derwerp te nemen. Per slot E van rekening heb ik voor de E codenaam Cosmos gekozen, E omdat ik erg in die ruimte- vaart geïnteresseerd ben en een hele verzamelng postze- gels heb met uitsluitend af- e beeldingen die betrekking e hebben op de ruimtevaart." e „Zo blijf je met deze hobby steeds bezig, het is echt on- E uitputteljk. Als ik in dit E tempo doorga, denk ik in E 1985 mijn verzameling nog op vijfduizend stuks te kun- nen brengen, alleen wordt E het vinden van opbergruim- E te dan misschien wel een probleem." e Rina Savic 1

Scheldebode | 1984 | | pagina 15