HET WEEKBLAD WAAR JE DE KRUISTOCHT VAN MEVROUW WEHNES Vlissingen weigert mensen te laten helpen door Volkskredietbank Weihi Vlissi ia ng chtorai rse Ora ori, ton urn iun r van de nvereniging COMPUTER BOEKEN Voordelig uit met de treifr w™»™* MARITIEM Middelburg opent weer kerstherberg Alweer voor de tiende keer DE RUITER COLLECTANTEN WELKOM Borg Solisten Zeeland Helpt Polen collecteert in Vlissingen M 301 VLISSINGEN/MIDDELBURG - Dagelijks bellen twee tot drie Vlissingers naar de Volkskredietbank in Middelburg om tegen gunstige voorwaarden een lening af te sluiten. Ze zien geen andere manier om hun financiële moeilijkheden het hoofd te bieden. Maar hun telefoontjes zijn vergeefs. Middelburg kan ze niet helpen, omdat B. en W. van Vlissingen weigeren een garantie te geven voor afbetaling van het kre diet. Vlissingen zelf heeft geen volkskredietbank. De Middelburgse bank verwijst al die mensen daarom naar de Vlissingse sociale dienst, maar daar hebben de bellers doorgaans al nul op het request gekregen: het is juist de reden dat ze naar Middelburg bellen. VLISSINGEN - Za terdag 15 december voert de Vlissingse Ora toriumvereniging voor de tiende keer het Weih nachtsoratorium van Johann Sebastian Bach uit. Dit muziekwerk werd door het koor voor de eerste keer gezongen in 1975 en is sindsdien een jaarlijks terugke rend evenement gewor den. SOFTWARE C 64 SPELLETJES f 14.95 AUSTIN Gildeweg 33, Vlissingen. Tël: 01184-18851. f LEKKER VOOR GAAT ZITTEN UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 12 DECEMBER 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 -4380 KB VLISSINGEN Zoals de Vlissingse me vrouw Wehnes. „Ik word nou toch geholpen door de sociale dienst, maar je moet niet vra gen hoe. Wat je allemaal niet moet doen voor je wordt ge holpen. Als je hier nou zo'n bank had, was 't zo gebeurd." Mevrouw Wehnes ging de Walcherse kranten en week bladen langs om de volgende advertentie te plaatsen: OPROEP aan de mensen, of wel alleenstaande ouders, die ook een Volkskredietbank in Vlissingen willen, omdat hun lening afgewezen werd of wordt. Wist u dat 7 a 8 jaar te rug een directeur van deze kre dietbank met pensioen ging en dat de hele bank maar meteen weg moestBel mij op! G.M. Wehnes, tel. 78858. Geen enkel blad was echter bereid de advertentie te plaat sen. Het zinnetje over de di recteur zou mogelijk als bele digend kunnen worden opge vat, vonden de kranten. „ik was pisnijdig toen die er niet in stond", meldt mevrouw Wehnes. „Het is ook voor an dere mensen hard nodig dat er zo'n bank in Vlissingen komt. Het is niet alleen voor mij." Uit de cijfers die Gert Ste- vense van de Middelburgse Volkskredietbank verstrekt, blijkt dat de bank voor veel mensen met weinig geld een uitkomst biedt. Vorig jaar werd voor ruim 612.000 gulden aan kredieten verstrekt. 194 mensen profiteerden daarvan. Daarnaast hielp de bank nog een x aantal mensen door voor ze te bemiddelen over de schulden. Dat leidt dan tot af betalingsregelingen of zelfs schuldkwij tscheldingen. Van buiten de gemeente ko men er ook aanvragen, bij - vooreeld uit Terneuzen en, zo als gezegd, Vlissingen. Plaat sen als Axel, Goes en Zierikzee hebben zelf een bank. De bank kan ook inspringen als iemand een krediet nodig heeft voor het inrichten van een huis. Vaak zijn dat mensen met een bijstandsuitkering. Mevrouw Wehnes, die met haar doch tertje ook van de bijstand leeft, kreeg geen geld van de sociale dienst en kwam bij de Middelurgse (gemeentelijke) bank terecht. Gert Stevense die op het ge meentehuis de kredietbankza ken regelt zegt daarover: „Wij kunnen wel mensen uit andere gemeenten kredieten geven, maar dan moeten B. en W. van zo'n gemeente borg staan. Ze moeten een garantieverkla ring geven voor de afbetaling van de kredietsom. De ge meente betaalt de bank dan als de lener in gebreke blijft. En in Vlissingen geven B. en W. nooit een garantieverkla ring, dus we kunnen weinig Vlissingers helpen. We kun nen alleen voor ze bemidde len." Bij afwezigheid van de Vlis singse wethouder van sociale zaken Hoefkens antwoordt adjunct-directeur Simons van de sociale dienst op de vraag waarom Vlissingen zijn min der draagkrachtige inwoners zo weinig tegemoet komt. „Wij hebben destijds de Volkskre dietbank opgeheven, omdat we dergelijke problemen via de sociale dienst wilden oplos sen." De sociale dienst doet dus wel iets, maar zegt Simons: „Als de cliënt zegt: ze zijn veel te zuinig, dan kan ik hem geen ongelijk geven." Mevrouw Wehnes voelde zich gedwongen een dramati sche show te geven om een krediet van de sociale dienst los te krijgen, nadat ze eerst bij de sociale dienst en later bij de Middelburgse bank geen stap verder was gekomen. wat betreft de akoestiek ook uitstekend geschikt voor mu ziekuitvoeringen. Het koor staat al enkele ja ren onder leiding van Henk J. Harinck onder wiens leiding het een heel eigen interpreta tie van het werk heeft opge bouwd. Het Weihnachtsoratorium bestaat uit zes kantates, be stemd voor de godsdienstoefe ningen op de feestdagen in de tijd van Kerstmis tot Drieko ningen en wel voor de drie kerstdagen, voor de Nieuw jaarsdag, voor de eerste zon dag na nieuwjaar en voor het eerst van de verschijning des Heren (Driekoningen). Bach heeft het werk niet ge componeerd met de bedoeling dat het ooit als een geheel uit gevoerd zou worden. Men be paalt zich meestal tot het zin gen van vier van de zes kanta tes. Het ene jaar zingt de Vlis singse Oratoriumvereniging de kantates 1, 2, 3, en 6 en het andere jaar de kantates 1, 4, 5, en 6. Dit jaar zijn de kantates 1,2,3, en 6 aan de beurt. De bas Ruud van der Meer, een van de vier solisten aanstaande zaterdag. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. Aanvankelijk vonden de uitvoeringen plaats in de Ja- cobskerk. Omdat deze kerk niet voldoende warm te krij gen is, worden de uitvoeringen sinds een aantal jaren gegeven in de rooms-katholieke kerk aan de Singel. Deze kerk is Dez Als solisten werken dit jaar mee de sopraan Jorine Sam son, de alt Diana Haslam, de tenor Guy de Mey en de bas Ruud van der Meer. Jorine Samson studeerde in 1978 af aan het Sweelinck-conserva- torium in Amsterdam. Haar zangpedagoge was Erna Spoorenberg. In Nederland en daarbuiten heeft ze al een gro te concertpraktijk opgebouwd, vooral gericht op oratorium en lied. In 1979 ontving zij voor haar liedvertolking de Zilve ren Vriendenkrans van het Concertgebouw in Amster dam. Diana Haslam werd gebo ren in Nottingham in Enge land. Zij studeerde op de Royal Northern College of Music onder Audrey Langford en behaalde daar haar zangdi ploma in 1979. Zij won een beurs van de Countess of Munster Scholarship om haar studie voort te kunnen zetten. Haar solo-debuut maakte ze in 1980 in een uitvoering van de Messiah van Handel in de Royal Albert Hall in London. In 1982 kreeg zij een vaste aanstelling bij de Nederlandse Opera. Daarnaast geeft zij so lo-recitals met onder andere Theo Olof. Guy de Mey werd geboren in België en kreeg zijn eerste zangonder richt bij S. Dalberg. Hij studeerde verder aan de conservatoria van Amsterdam en Brussel bij Erna Spooren berg. Daarna specialiseerde hij zich in de oratoriuminter pretatie bij Sir Peter Rears. Vanaf 1975 begon hij een in ternationale carrière op te bouwen en kreeg hij ver maardheid als vertolker van barokmuziek, vooral als evan gelist in Bach's Passies. Ruud van de Meer, ten slotte werd geboren in Den Haag en begon zijn carrière als hoboïst in het Residentieorkest. Hij studeerde zang bij Lucy Fra- teur in Den Haag, Pierre Ber- nac in Parijs, Gerald Moore en Paul Schilhawsky in Salzburg. Hij is laureat van de interna tionale vocalistenconcoursen van 's Hertogenbosch, Barce lona en Toulouse. Hij maakte ook veel plaatopnames. Verder werkt de organist Tijn van Eijk mee aan dit con cert. De begeleiding is in han den van het Philharmonisch Orkest Randstad. Dit orkest is samengesteld uit musici van het voormalig Gewestelijk Or kest voor Zuid-Holland, dat onlangs wegens stopzetting van de subsidies moest wor den opgeheven. Dit orkest be geleidde vaak de uitvoeringen van de Vlissingse Oratorium vereniging. Het concert begint om acht uur. Kaarten zijn in de kerk verkrijgbaar. „Ik had geen cent. Ik zat ge woon op het beton. Toen heb ik een zootje valium ingenomen. Da's niet zo moeilijk hoor, want ik weet dat 't pas na drie uur gaat inwerken, dan moet je 't ziekenhuis even bellen. Mijn broer kwam me daar op zoeken en hij heeft meteen de directeur van de sociale dienst gebeld: Er blijft niets van m'n familie over. De volgende dag was ik weer uit het ziekenhuis. Ik ging naar de sociale dienst en kreeg zo tweeduizend gul den in het handje. Toen wel. Alleen omdat je geen bank hebt in Vlissingen, moet je zo'n moeite doen. Ik heb nu al weer twaalfhonderd gulden afbetaald. Het is geen gift. Ik betaal het allemaal keurig op tijd terug". Simons erkent dat de sociale dienst „meer dan zuinig" is en dat er „een leemte" is op dat gebied. „De sociale dienst mag eigenlijk alleen maar uitke ringen verstrekken en geen le ningen. We zijn al eens een keer op de vingers getikt door het Rijk. En dat betekent dat je in je subsidie kan worden gekort, want het rijk betaalt 90 procent van de uitkeringen. We kunnen dus maar weinig doen. Maar er komt mogelijk een fonds voor krepeergeval- len. Dat is misschien een beetje een cru woord; het gaat om gevallen van uiterste noodsituaties, waarin de so ciale dienst niet kan bijsprin gen". Volgens Simons wordt ht een heel klein fonds, want waar moet het geld vandaan komen om het te vullen, zo vraagt hij zich af. Voor kre- peergevallen blijft de situatie hoe dan ook slechter dan in Middelburg. Bovendien is dat fonds er nog lang niet. Er wordt nog slechts op gestu deerd. Is het niet merkwaar dig dat een gemeente als Vlis singen, met meer inwoners be neden het bestaansminimum dan Midelburg, het tegenover die mensen zo laat afweten Simons: „We onderkennen dat. We proberen in het kader van de bijstandswet de pro blemen op te vangen. Maar het Rijk maakt het ons met een steeds stringentere toepassing van die wet steeds moelij ker". Een echte oplossing is dus een fonds of, nog beter, een Volks kredietbank. Verschillende partijen in de Vlissingse raad hebben al aandacht gevraagd voor een dergelijke voorzie ning. Mensen die net als me vrouw Wehnes een Volkskre dietbank in Vlissingen wen sen, kunnen haar bellen. Het telefoonnummer is 01184- 78858. Mevrouw Wehnes en haar dochtertje. Foto Oor Schuilwerve (ADVERTENTIE) Elke dag nieuwe bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Meer dan 800 titels in voorraad Ook: In samenwerking met de Nederlandse^ nen wij u komend weekend - voor crc^tks jaar- weer voordelig laten treinen in NederlSi terdag of zondag kunnen onze lezers gebruik makeq^van een dagkaart-tweede klas, die voor volwassenen f 24,75 kost, terwijl kinderen van 4 tot en met 9 jaar voor 17,25 mee kunnen. Zo'n dagkaart is geldig de gehele zaterdag of de gehele zondag op alle lijnen van de Nederlandse Spoorwegen, met uitzondering van D-, TEE- en extra treinen. Degenen die twee dagen op stap willen kunnen het beste gebruik maken van de tweedag-kaart (tweede klas). Deze kost 41,- voor volwassenen en 20,50 voor personen van 4 tot en met 9 jaar. Met deze kaarten mag men uitstappen waar en wanneer men wil. De voordelige treinkaarten kunnen tijdens kantooruren tot en met vrijdag) gekocht worden op onze kantoren te Vlissingen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten-Leur, Bre- da(Spinveld en Nieuwe Ginnekenstraat) en Oosterhout. Zulks tot zo lang de voorraad strekt. Er worden geen kaartjes telefonisch gereserveerd. (ADVERTENTIE) AUSTW TERUG OP WALCHEREN MIDDELBURG - De kerstherberg in Middel burg gaat dit jaar weer open. Een aantal jaren ge leden kon door omstandig heden geen kerstherberg meer georganiseerd wor den. Wat in de jaren zeven tig overal in het land met enthousiasme was begon nen liep enkele jaren gele den overal mst, ook in Middelburg. Tien jaar was er met de kerstdagen open huis geweest. De Evangelisatiecom missies van de plaatselijke kerken hebben besloten de kerstherberg weer te ope nen, zij het dat een en an der niet zo uitgebreid is op gezet als voorheen. De Evangelisatiecom missies zijn van mening, dat het ontbreken van een kerstherberg eigenlijk een heel slechte zaak is, omdat toch veel mensen juist met de kerstdagen de eenzaam heid extra voelen en de te genstelling tussen degenen die van de huiselijke gezel ligheid kunnen genieten en de mensen die met hun levenspatroon in de knoop zitten, dan het grootst is. Juist op die dagen moet er een adres zijn waar die mensen welkom zijn. De kerstherberg blijft dit jaar beperkt tot de kerst avond en de kerstnacht. Op kerstavond kan men vanaf zeven uur 's avonds terecht in het Jeugdgebouw naast de Hofpleinkerk aan het Hofplein. In het Kerkcen trum van de Hoeksteen aan de Roozenburglaan is men vanaf twaalf uur 's avonds welkom.' Dat de herberg hier zo laat pas open gaat, komt, doordat er eerst nog een aantal kerkdiensten in het gebouw gehouden worden. Hoe laat men 's nachts de deuren sluit is afhankelijk van de situatie op dat mo ment. De organisators hopen dat ook veel mensen, die misschien zelf niet zo direct behoefte hebben aan een kerstherberg, toch even een kijkje komen nemen om te helpen de gezellige sfeer mee op te boutven. VLISSINGEN - De Stichting Zeeland Heipt Polen gaat stug door met acties voor de mensen in dat land. Deze week komen collectanten in de stad Vlissingen langs de deur om geld op te halen dat uitsluitend bestemd is voor medicijnen waarmee jeugdige kankerpatiëntjes van een wisse dood kunnen worden gered. „We hopen dat 't een beetje zal slagen", zegt voorzitter Li- powski van de stichting. „Het is zo nodig en de mensen zijn er ons zo dankbaar voor." Nog steeds is het speciale kankermedicijn in Polen nau welijks voor handen. De Zeeuwse stichting heeft 't op zich genomen voor een con stante aanvoer te zorgen door elke drie maanden voor 15.000 gulden van dat medicijn in Polen af te leveren. Een zware opgave, die niet temin nog steeds lukt. De op brengst van een collecte in Middelburg in oktober viel wat tegen door een gebrek aan collectanten. Bij niet meer dan de helft van de bevolking is gecollecteerd en dat leverde een bedrag op van j xu.205,90. In Veere werd ruim ƒ3.400,- opgehaald én in Noord-Beve land 1.950,-. In Vlissingen zijn deze week collectanten ook zeer welkom. De stichting wil graag langs zoveel mogelijk huizen gaan. Mensen die Polen (de inwo ners) een warm hart toedra gen, zijn zeer welkom: ze kun nen zich als collectant melden bij Lipowski, Hobeinstraat 22 Vlissingen, tel. 01184-13402. Op 11 februari gaat er weer een transport naar Polen. Er is al 150 kubieke meter aan kle ren binnen, plus nog zo'n 500 kilo aan voedsel, koffie, thee en dergelijke. Het is wel de vraag of er genoeg vrachtwa gens zijn om alles te vervoe ren.

Scheldebode | 1984 | | pagina 1