MARITIEM ERVARINGEN WERKNEMERUlTGANGSPUNT IN BOEK DE SCHELDE „Zo, zo Jansen, verdien dat je ook al sigaren kan COM IPUTER- B( IEKEN LEKKER VOOR GAAT ZITTEN S HET WEEKBLAD WAAR JE Handbalvereniging Olympus 35 jaar Miniatuurautootjes in bibliotheek Hardrock in the Cavern Muziekavond in SM>elijk Yvonne Kracht in galerie Bellamy 19 Swing-avond Stille kring Middelburg de[ iuitei i v rr Pepernotentoernooi Souburgse Schaakclub „De Boekenbeurs" Het pisbakje OOST-SOUBURG - In de bovenzaal van de openbare bibliotheek in Oost-Souburg kan men tot en met vrijdag 7 december terecht voor een tentoonstel ling over miniatuur autootjes. Niet alleen zijn er een groot aantal mo dellen te zien, in aller lei soorten en maten, maar ook een aantal boeken over dit onder werp. AUTOBEDRIJF AUSTIN Gildeweg 33, Vlissingen. TM: 01184-18851. 301 VLISSINGEN - Over De Schelde is al veel geschreven. Doorgaans vanuit het perspectief dat mensen en bedrijf een eenheid vormen. De lotgevallen van het werkvolk werden dan 'meegenomen' bij de beschrij ving van de goeie en slechte jaren die De Schelde in de loop van de tijd heeft gehad. Nu is er een boek ver schenen dat de ervaringen van de werknemers als uitgangspunt heeft. Het is De Schelde van Hans Tab- bers, journalist bij de PZC, en Herbert Sepers, werknemer bij De Schelde. Het is tevens een boek dat, in navolging van eerder verschenen boeken, de geschiedenis van dit Vlissingse bedrijf vastlegt. SOFTWARE C 64 SPELLETJES 14.95 Het telt tien hoofdstukken, waarvan de laatste twee de woelige RSV-periode en de verzelfstandiging als onder werp hebben. In de overige hoofdstukken komt steeds de ruim een eeuw lange geschie denis aan de orde van zaken die onlosmakelijk met het werken op dit bedrijf verbon den zijn. Titels van deze hoofdstuk ken zijn bijvoorbeeld: De vak bonden binnen de poorten, De huisvesting, Een voortdurende strijd, Veiligheid en gezond heid. Om een idee te geven van wat het boek inhoudt, volgt hieronder een fragment uit het 175 pagina's tellende boek. Het is afkomstig uit hoofdstuk 3, De werkomstandigheden. De Schelde is van origine een patriarchaal geleid be drijf. De wil van Arie-baas was wet en de bazen waren koningen van eigen rijkjes binnen het bedrijf. Er werd gedacht voor de arbeider. Ge leidelijk groeit ook bij De Schelde het nieuwe manage ment en het idee, dat elke werknemer zelf moet beden ken op welke wijze hij de beste produktie kan leveren en dat hij een chef heeft om hem daarbij te helpen. Zodoende kan de tevredenheid van elke werknemer met zijn werk zaamheden worden bevor derd. Er wordt dan gesproken over Jobsatisfaction". Dat be tekent gewoon plezier in je werk hebben en met een te vreden gevoel naar huis gaan, omdat iets nieuws is voltooid. Dit bevordert tevens de effi ciency en dient ter vervanging van de vroegere „sfeer". De grappen die werden uit gehaald tijdens het werk wa ren niet altijd even bevorder lijk voor de produktie. Voor de mensen op de vloer waren zij echter vaak een noodzaak, om de sleur van de dag te door breken, maar ook als zoete Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. vergelding voor bittere erva ringen, met collega's, bazen, kou, honger en ploeteren voor weinig centen. Het was veel gezelliger vroeger, weten de oudere werknemers te vertel len. Dan moest je echter ook wel sterk zijn en veel kunnen verdragen, want voor anderen was het een hel. Er werd voor je gedacht, maar dat betekende niet altijd dat ook aan je werd gedacht. Dat blijkt uit het verhaal over de grote kraan van De Schel de, die in 1912 was aangeschaft om ketels en motoren te kun nen installeren in de grotere schepen. Het was een zeer mo derne kraan voor die tijd. De machinist had een grote ma chinekamer en een ruim be- dieningshok. Hij had echter geen toilet, maar moest na tuurlijk af en toe wat vocht kwijt. Daarvoor kon hij niet steeds die hele afstand naar beneden en weer terug afleg gen, want dat kostte te veel tijd, waarin hij ook anderen zou ophouden. Een man in nood zoekt naar oplossingen en onze machinist was nog netjes. Hij monteerde een conserven blikje met een bout aan een dwarsspant, aan het eind van de kraan, net ver genoeg van het schip waaraan werd gewerkt. En iedere keer dat er een beetje druk kwam, liep hij naar voren. Ook zijn collega maakte ge bruik van dit „pisbakje" en al hun opvolgers, gedurende vele jaren. Het gevolg was dat de ijzeren constructie na verloop van tijd begon te roesten. Daar wisten de machinisten ook wel wat op. Iedere keer gingen ze er met een kwastje verf over heen. Tot bij een controle van de arbeidsinspectie bleek, dal de hoofddrager enkele milli meters was ingesleten door de zuren, op de plaats waar het bewuste bakje had gezeten. Het gevolg was, dat de kraan moest worden afgekeurd. De kraan is toen ingekort, waar door het maximum hefvermo gen werd teruggebracht van 150 naar 70 ton. Toen beantwoordde de kraan ook niet meer aan het eigenlijke doel, want je kon er geen ketel meer mee aan boord hijsen. Daarom moest er vervolgens een drijvende bok komen, om grote onderdelen aan boord te takelen van een schip in aanbouw. Het is tekenend. Niemand had gedacht aan het feit dat een machinist ook maar een mens is en dus zijn natuurlijke behoeften heeft. In de loop der jaren is met name op het punt van de hygiëne natuurlijk erg veel veranderd, maar vroeger werd daar nauwelijks reke ning mee gehouden. Je kroop gewoon tussen de platen op het platenterrein en deed wat je moest doen. Zo deed ieder een het eigenlij k. Er werd ver der niet aan gedacht. Er waren ook de zogenaam de „drijvende poepdozen". Dat waren simpele houten ge bouwtjes op een vlot. In zo'n hok was een lange balk, waar op je moest gaan zitten en er waren palen, waaraan je jezelf kon vasthouden. En dan ging alles achter je, zo het water in. Maar op een gegeven moment lag dat vlot wat dieper of was ^llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllllilllllllilillllllllllllllllllillllllinilU: „Veel mensen zijn nogal geïnteresseerd in auto's en miniatuurautootjes. Het leek ons dan ook wel een leuk idee om hier op in te haken", vertelt Peter Stok, hoofd van de Souburgse bi bliotheek. „We hebben in onze expositieruimte regel- iHMUHMMHIlt matig kunsttentoonstellin gen en dergelijke, maar dit is weer eens heel wat an ders. Ik denk dat er ook wel veel, belangstelling voor is. Door middel van een serie boeken over dit onderwerp willen we ook tonen wat er allemaal mogelijk is op dit gebied." De tentoonstelling is inge richt door Harry Lammers uit Vlissingen. Hij heeft een winkel in miniatuurau tootjes, zij het uitsluitend Mercedessen. In Souburg toont hij een speciale serie oldtimers, maar ook nieuwe modellen. „Veel mensen vinden het ook leuk hun eigen wagen in miniatuuruitvoering te zien", vertelt hij. „Ook vrachtwagens staan op het moment erg in de belang stelling. Het aanbod hierin is niet zo bijzonder uitgebreid, maar ik heb er toch een leu ke serie van bij elkaar ge zocht. De grootte van de wa gens is heel verschillend, er zijn grote modellen van 1 op 24, maar ook hele kleintjes. Ook zijn er een aantal bouwdozen te zien. Het zelf- bouwen van de wagentjes geeft natuurlijk weer een extra dimensie aan deze hobby. Het materiaal van de auto's is erg verschillend, er zijn plastic wagentjes bij, maar ook metalen. Opval lend is een serie Russische miniaturen, die net als de echte Russische auto's bij zonder robuust zijn uitge voerd." De tentoonstelling is gra tis toegankelijk van maan dag tot en met vrijdag van halftwee tot halfzes, woens dag en vrijdag van zes tot acht uur en zaterdagmorgen van tien uur tot halfeen. MIDDELBURG - Op 2 de cember om half vier treedt de uit Rotterdam afkomstige hard-rock formatie Helloise op in The Cavern in Middel burg. De groep is in april 1984 geformeerd rondom de ex- Highway Chile-leden Ernst van Ee en Ben Blaauw. Helloise is in eerste instan tie een gitaargroep, maar ook de zang krijgt voldoende aan dacht. het water woeliger. De juiste oorzaak is niet bekend, maar wel het gevolg, want daarmee kreeg iedereen te maken. Toen zat men namelijk ineens veel te dicht bij het water, dat daardoor opspatte bij elke plons. Hoe je het ook probeer de, je kreeg altijd een nat ach terwerk. Er gaan ook verhalen (Vervolg op 3e tekstpagina) VLISSINGEN - Zaterdag 1 december houdt de Vereniging van het Stedelijk Museum Vlissingen een muziekavond, ge naamd „Museum-Inn". Op deze avond zullen verschillende mu sici optreden, jonge mensen die bijna allen hun carriëre in de muziek zullen vinden of daarmee reeds gevorderd zijn. In vier maal een optreden van een kwartier zullen allen een door henzelf gekozen pro gramma ten gehore brengen in de verschillende zalen van het Stedelijk Museum. Tus sendoor bestaat de mogelijk heid voor alle aanwezigen eni ge consumpties te gebruiken en het gebouw te bekijken. Het programma biedt een heel scala van werken, zowel van moderne als van compo nisten uit vroeger eeuwen, die ten gehore worden gebracht door achtereenvolgens Fleur van Ouwerkerk (viool), Maud Sauer (dwarsfluit), Maurice Heugen (dwarsfluit) en Sonja Bollen (harp). Op het programma stan on der meer vioolsonates van Bach, Schumann, Mozart en Couprin; werken van Benja min Britten, Bruynd en een eigen compositie van Maud Sauer; werken voor dwars fluit van Debussy en Tele- mann; werken voor harp van Tournier en Lex van Delden. De avond begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt 5,- per persoon, voor leden van de vereniging ƒ2,50 per persoon. In verband met de beschikba re ruimte worden belangstel lenden verzocht zich vanaf 28 november aan te melden bij het Stedelijk Museum (telefo nisch op nr. 01184-12498). Het programma is eveneens vanaf die datum verkrijgbaar aan de balie van het Stedelijk Mu seum, Bellamypark 19, Vlis singen. VLISSINGEN - Het thema van de Amsterdamse kunstenares Yvonne Kracht is de verhouding tussen ruimte en het platte vlak. Werk van haar vormt de derde* expositie met het onder werp sculptuur in de gemeentelijke galerie Bellamy 19 in Vlis singen. Zaterdag om 15.00 uur wordt de expositie geopend en be langstellenden kunnen haar werk tot en met zaterdag 22 decem ber zien. Souburg - Zaterdag 1 de cember houdt de Schaakclub Souburg haar jaarlijkse pe pernotentoernooi voor de jeugd tot en met zestien jaar. Er wordt gespeeld in drie leef tijdsgroepen. Yvonne Kracht over haar beelden: „Mijn werk heeft al tijd de dualiteit tussen twee- en driedimensionaal in zich gehad: Ik ben als schilder op geleid en mijn beelden zijn voornamelijk vanuit het platte vlak geconstrueerd". Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat één van de objecten van Yvonne Kracht, een opengewerkte ku bus met spiegels, in de hal van het stadhuis wordt tentoonge steld, omdat deze niet in Bella my 19 geëxposeerd kan wor den. Deze kubus, die de moge lijkheid biedt om er doorheen te wandelen, is al eens in het Amstelpark Amsterdam geëx poseerd. De wedstrijden beginnen om half elf in zaal Rehoboth aan de Rehobothstraat in Sou burg. Men kan zich tot don derdag 29 november 22.00 uur inschrijven bij J. Koolhoven, telefoon 01184-61601. M T Chemicals heeft be kers beschikbaar gesteld voor de eerste, tweede en derde plaats, daarnaast krijgt iedere deelnemer een herinnerings vaantje en perpernoten. De prijsuitreiking is om vijf uur. (ADVERTENTIE) Belangrijke uitbreiding van te Middelburg Zie advertentie elders in dit blad. MIIUIIIIIIIIIMftlllltlllKIIIMIIMIIMiMIIIMiMllllltllIllinillllllllllllllIIMIliitlllllillIllllllllllilillllllflIillllllllliilHIIIIIIIlllllilllllllllH? MIDDELBURG - In jonge rencentrum Midgard aan de Kuiperspoort 12 in Middel burg is er zaterdag 1 december een swingavond. De platen worden gedraaid door Huub en Willem en tevens zijn er muziekvideo's te zien. De toegang is gratis en het begint om acht uur. MIDDELBURG; Zaterdag 1 december is er een stille kring in Middelburg. Iedereen die op deze manier uiting wil geven aan zijn of haar gevoel van af schuw over de kerwapenwed loop kan zich bij de stille kring aansluiten. De stille kring wordt van half twaalf tot twaalf uur ge vormd op de hoek van de Lan ge Delft en de Koorkerkstraat. VLISSINGEN - Donderdag 29 november is het vijfendertig jaar geleden dat de Vlissingse handbalvereniging Olympus werd opgericht. De club viert dat vrijdag 30 november met een feestelijk getinte bijeenkomst voor leden en oud-leden in het clubgebouw aan de Irislaan. Olympus ontstond uit een fusie tussen A.V 35 en de voet balvereniging De Zeeuwen. Op het ogenblik telt de vereni ging 170 leden. Dat zijn er wel eens meer geweest. Er was een tijd dat Olympus meer dan driehonderd leden had. De economische crisis ziet de vereniging als een van de oorzaken van de terugloop. Maar de wederopbouw is in volle gang. Er is een sterke ba sis gekweekt van jeugdspelers en Olympus ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet. Het eerste team geeft het goede voorbeeld. De dames, zoals vrouwen in de sport worden genoemd, staan met een andere Zeeuwse club bo- T venaan in de derde divisie van de landelijke handbalcompeti- |j^ËËSlËÊÈÈM\é -imyildwB tie. ADVERTENTIE) AUSTIN TERUG OP WALCHEREN (ADVERTENTIE) Elke dag nieuwe bij: Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 28 NOVEMBER 1984 01184-12733 Meer dan 800 titels in voorraad Ook:

Scheldebode | 1984 | | pagina 1