Introductie type houtskeletbouw in 's Gravenpolder Bouwfonds introduceert woningbouw per computer Bouwbedrijf J. van de Linde Kloetinge BV, aan de Schimmelpenninckstraat 12 is sinds kort dealer van Fort Woudrichem, een firma die al twintig jaar gespecialiseerd is in het vervaardigen van houtskeletbouw. Ondank de voordelen van energiebesparing en minder geluidsoverlast komt deze woningbouw in Zeeland erg moeizaam van de grond. 's Gravenpolder Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten start nog dit jaar met het bouwen van de zogenaamde 'computerwo ning'. Een nieuwe ontwikkeling in de woningbouw, waar bij bijna alle woonwensen van de koper via de computer op tekenng gezet worden. Primeur voor deze woning krijgt de gemeente Nieuwdorp. Indeling Onderzoek woensdag 21 november 1984 pagina 5 V De twintig jaar oude Fort-formule werd voorheen alleen toegepast in de bungalowbouw. Toen door de recessie ook de woningmarkt werd aangetast nam de belangstelling voor de Fort bungalow ook af. Daarom kwam Fort Woudrichem vorig jaar met een nieuw type woning voor houtskeletbouw; de- twee-onder-één-kap en het rijtjes huis. Tevens heeft men in Nederland een netwerk van dealers opgezet. Aan de formule is weinig veranderd; in de fabriek worden de bouw elementen vervaardigd zo groot als de vervoerbaarheid toelaat. Dit gebeurt onder de best denkbare omstandigheden en met gebruik van uiterst moderne technieken. Bovendien zijn alle mogelijke voorzieningen al in de kant en klare bouwelementen verwerkt zoals isolatiematerialen, elektra, ramen en deuren. Deze bouw elementen worden op de plaats van bestemming op een traditionele fundering gezet. Hierna worden de stenen buitenmuren gezet en vindt de afwerking plaats. Men heeft de keuze tussen een geheel of gedeeltelijke stenen buitenkant in combinatie met hout. Pluspunten van de houtskelet-bouw zijn vooral de grote energie-besparing die tot zeventig gulden per maand kan oplopen. De dubbele scheidingswand waartussen luchtspouw beperkt de geluidsoverlast tot een minimum. Nog een voordeel vormen de vrijwel ongelimiteerde indelingsvarianten en de uiterst snelle opbouwtijd. Doordat de woning binnen vier maanden gereed is heeft men lage rentekosten. De Fort-formule is uitstekend te gebruiken bij geheel of gedeeltelijke zelfbouw en in dat geval kan men gebruik maken van adviezen en begeleiding door Fort. Ook is het mogelijk een eigen architect bij de opzet te betrekken. Naast al deze voordelen heeft de koper dezelfde voorwaarden als in de traditionele woningbouw zoals de garantie van het Garantie-Instituut- Woningbouw en kan men in aanmerking komen voor premie. In een uitgebreide brochure die door Fort wordt uitgegeven kan men alle technische gegevens en details vinden. In Woudrichem heeft Fort een unieke showroom, waarbij door middel van schuifwanden de indeling op ware grootte getoond wordt met alle mogelijke varianten. We vroegen de heer Van Loo van het bouwbedrijf Van de Linde of er veel belangstelling is voor deze houtskelet- woningen. „Het gaat momenteel niet goed met de verkoop van woningen in Zeeland", zegt hij, „ook niet wat de traditionele woningbouw betreft. Naar aanleiding van onze advertenties hebben we wel veel reacties gekregen, maar blijkbaar krijgt het publiek via tekening en bestek toch te weinig idee van dit soort woning. Ook de showroom van Fort spreekt de aspirant-koper niet zo aan en in deze omgeving staan nog geen Fort woningen die bekeken kunnen worden. We weten ook niet waarom mensen, zoals verschillende keren gebeurd is, in het begin zeer enthousiast zijn maar het op het laatste moment toch laten afweten. Misschien is het toch het onbekende en moeten er eerst enkele huizen gebouwd worden in deze omgeving". Dit jaar nog start men in 's Gravenpolder met de bouw van enkele houtskeletwoningen in de Fort formule van het type twee-onder-één- kap. Met een jarenlange ervaring op het gebied van houtskeletbouw in Nederland biedt de Fort-formule vele mogelijkheden die in vergelijking met de traditionele woningbouw zeker voordelen heeft en ook zeer geschikt is voor kleine series en gaten vul- plannen. Uit een enquête van een bouwonderneming en de TH in Eindhoven blijkt een toenemende populariteit voor houtskeletbouw in de toekomst. Voor uitgebreide en deskundige voorlichting kan men terecht bij dealer Van de Linde in Kloetinge. De voor- en achterkant van een huis dat volgens de Fort-formule icordt ge bouwd. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meente werd opgericht in 1946 en is sindsdien actief bezig met het stimule ren van eigen woningbezit. Als eerste in Nederland komt het fonds op de markt met een twee-onder-één-kap basishuis, waarbij via de computer alle woonwensen kunnen worden ingevuld. De heer Michielsen van Woonwijzer 'Zuid-West' te Middelburg, een BV die voor het Bouwfonds de grondverwer ving en verkoop in handen heeft, is erg enthousiast over dit basishuis met alle mogelijke varianten. „Bouwen lijkt zo simpel, maar dat is het niet", zegt hij. „Er gaat vaak veel aan vooraf voor dat het contract getekend wordt en de zaak rond is. Daarom vind ik dit basishuis een goede vondst, omdat het rekening houdt met de behoefte van de koper maar ook financieel aantrekkelijk is voor mensen die wat eenvoudiger wil len beginnen". De aspirantkoper begint meestal met de indeling van het basishuis. Op de begane grond heeft men een grote open ruimte met een inpandige berging. Men beslist zelf waar de keuken komt, deze kan eventueel in de berging of in de open ruimte geplaatst worden. Men kan een buitenberging met carpoort kiezen of een garage maar dit kan ook later gebeuren. Op de eerste verdieping zijn een badkamer, slaapkamer en een grote hobby-ruimte die eventueel ruimte biedt voor twee slaapkamers. De open zolderruimte is te verdelen en ook een dakkapel behoort tot de moge lijkheden. Naast de indeling is er dan een keuze voor sanitair, aantal licht punten, een klein of groot terras, tegels en een keukenblok in zeven verschil lende uitvoeringen. De heer Michiel sen: „We overwegen echter om ook de keukenblok uit het basishuis te halen zodat men helemaal vrij is en van Mid delburg tot Groningen keukens kan bekijken. Sinds een tiental jaren heerst er een enorme keukencultuur waarbij het haast onmogelijk is iedereen tevre den te stellen. Vaak heeft men apart gespaard en stelt men hoge eisen aan dit gedeelte van het huis". Voor dit alles heeft men een uitge breide basiscatalogus samengesteld met de verschillende mogelijkheden. Via codes kan de koper zelf of met des kundige hulp zijn woonwensen invoe ren in de computer. Binnen enkele mi nuten verschijnen de prijzen op het beeldscherm en weet men snel hoe ver men kan gaan met de toe te voegen wensen. Ondertussen geeft de terminal de gegevens door aan de hoofdcompu ter van het Bouwfonds in Hoevelaken. Hier worden 's nachts de gegevens uit gewerkt en 'maakt' de computer de te kening. De volgende dag heeft men alle gegevens in huis, compleet met bestek voor de koper en aannemer en de totale kostenberekening. De verantwoording voor de uitvoering ligt dan bij de aan nemer. „Vroeger gebeurde het wel eens dat bepaalde dingen vergeten werden om dat ze niet in het bestek van de aanne mer voorkwamen of gewoon vergeten werden maar dat is nu niet meer mo gelijk", vertelt de heer Michielsen. Het Bouwfonds staat garant voor de uit voering. Omdat de gemeenten aandeel houder zijn bieden we eigenlijk een dubbele garantie omdat eventuele ge breken aan het Bouwfonds worden doorgegeven. Natuurlijk worden er ook bij ons wel eens fouten gemaakt maar deze kunnen altijd in goed overleg op gelost worden". Omdat men in principe vergunning heeft aangevraagd voor alle mogelijkheden kan de koper met een of in een later stadium aanvullen wat men wenst, of als de financiële mogelijkheden dit toelaten. Aan dit nieuwe project is erg veel on derzoek vooraf gegaan en veel werk verricht eer men zover was, en is men nog steeds met nieuwe mogelijkheden bezig. De heer van Harssel van het Bouwfonds in Delft heeft een groot aandeel gehad in de ontwikkeling van deze eerte computerwoning. Volgens Michielsen zal dit systeem in de toe komst overal worden ingevoerd, ook voor het rijtjes-huis. Voor de indivi duele woningbouw zal dit systeem voorlopig niet mogelijk zijn omdat de kosten die er aan vooraf gaan te groot zijn. Wat dat betreft is er weinig ge vaar voor de werkgelegenheid. Door de grote ervaring van het Bouwfonds in de woningbouw zijn de Bouwfonds-huizen een vertrouwd merkartikel geworden. Een volledige hypotheekberekening per computer, verzekering en de schriftelijke garan tie worden door het Bouwfonds ver zorgd. Bij de computerwoning is tevens de Bouwfonds Woon Waarborg inbe grepen. Een unieke verzekering die bij onvrijwillige werkloosheid de eerste jaren 500 gulden per maand uitkeert, waardoor men baas in eigen huis blijft. Het Bouwfonds is alom te lande actief met goedkope, aantrekkelijke woning bouw.

Scheldebode | 1984 | | pagina 25