een trum voor de Bevelanden Dorpskernen Vanuit historisch oogpunt bezien is Goes altijd al een centrum gemeente geweest met een bijzondere taak voor de Bevelanden. Die taak wordt op dit ogenblik nog door het oude stadje vervuld. Wellicht op ander terrein en misschien op een ander niveau, maar middelpunt van de Bevelanden is Goes altijd gebleven. Bedrijfsterreinen Woningverbetering Advertenties: I Redaktie: „Sinds 1970 zijn wat de uitbreidingsplannen betreft de Goese polder I en II en Noordhoek I gerealiseerd. Op dit ogenblik wordt de uitbreiding van de Goese-polder Oost- rand voorbereid, waar nog enkele honderden woningen gebouwd kunnen worden. Dit wordt een soort afbouw in de sector premie-huur en premiekoop. Dit is eigenlijk aan de buitenrand van het plan in de richting van het Scheije. Dit plan wordt op het ogenblik verder uitgewerkt. Vervolgens Noordhoek I - fase V. Daarvoor zijn nu de schetsplannen rond. Dit is een plan voor een klein aantal woningwet-woningen, met daarnaast in de vrije sector de bouw van premiekoop en premiehuur woningen. Nieuwbouw in de Goese Polder, bezien vanuit de lucht. Dan gaan we naar het gebied ten noorden van de Oost-Molenweg in Goes Zuid. Dat terrein willen wij eigenlijk op vrij korte termijn tot ontwikkeling gaan brengen. Vooral om in dat stadsdeel in verband met de ziekenhuisvestiging vbldoende en ruimere bouwmogelijkheden te scheppen en ook voor de betere bouw een vrij gemeleerd aanbod te realiseren". „Daarnaast is in de afgelopen tien jaren het afzweren van stadsvernieuwingswijkjes tegen dorpskernen belangrijk geweest. Goes is daarmede toch wel een beetje voorop gelopen, wanneer het ging om invullingen van gaten grenzend aan de bestaande dorpsstructuur. Ieder dorp heeft zo z'n eigen karakter en in de ons omringende dorpen hebben we die willen behouden. Dat zie je in Kattendijke, 's Heer Arendskerke en 's Heer Hendrikskinderen. Hiervoor hebben we dan ook de nodige kleinschalige plannetjes ontwikkeld, zodat daar op dit ogenblik voldoende bouwmogelijkheden aanwezig zijn. Men ziet in vele dorpen elders in dit land uitbreidingswijkjes die in feite ook een uitbreidingspatroon van een wat stedelijke gemeente zou kunnen zijn. Het echt oorspronkelijke karakter van het dorp gaat vaak totaal verloren. Professor Pennings heeft in het verleden met studenten van de Technische Hogeschool een rapport voor ons gemaakt over Kattendijke. Toen is ook een rapport verschenen over de historische ontwikkeling en de toekomst mogelijkheden van het dorp Wolf aartsdijk. Daar borduren wij eigenlijk nog steeds op voort. Ik vind het nog altijd aantrekkelijk om het dorpskarakter te kunnen handhaven en gaten die in de loop der tijd in de bebouwing zijn ontstaan in te vullen op een manier die in het totale karakter past. Daar zijn erg leuke voorbeelden van. „Bij de Heer Arendskerke bijvoorbeeld hebben we destijds zo'n plannetje aangeboden. Eerst pleegden we overleg met de plaatselijke bevolking en dat leidde toen tot nogal FOTO WILLEM MIERAS rijksbijdragen hun bezit konden herstellen. Daarmee is in feite een stuk investering voor het verleden gepleegd die waardevol is gebleken. In wezen geldt dit ook voor de Goese binnenstad. Die onderging hetzelfde lot als alle historische stedelijke centra. Een stad kon je jaren geleden vergelijken met een vetplant, die nadat hij gepoot is een zekere ontwikkeling doormaakt. Hij krijgt uitlopers en het hart van de plant sterft dan af. De uitlopers van zo'n stad gaan dan wel naar de buitenwijken, terwijl de schoonheid en het karakter van die stad dan toch wel een beetje verloren gaat. Wat Goes betreft hebben we, koste wat het kost, alles op alles gezet om dat te voorkomen. We hebben dit bereikt door verkeersmaatregelen te treffen, door al in 1974 een structuur schets vast te stellen en met deze schets als uitgangspunt hebben we een beleid gevoerd dat zich op dit ogenblik in een eind fase bevindt. Daarbij is het noordelijke stadsdeel van Goes toch zo'n 600 woningen en wooneenheden rijker geworden. Daarmee hebben we voor een belangrijk deel de historische structuur van het oudste deel van Goes kunnen handhaven en zelfs voor een belangrijk deel kunnen herstellen. opstandige geluiden. We spraken daar steeds over particuliere terreinen, eigendommen van burgers dus. Het interessante is nu dat we na verloop van een vijftal jaren kunnen constateren, dat de meeste lokatie- mogelijkheden -hier moest een straatwand worden versterkt en de ring rond de kerk zou wat aangenamer ingericht kunnen worden- zich geheel heeft voltrokken door particulier initiatief. Daarbij is het dorpseigen karakter overeind gebleven. Zo iets hebben we in Wolfaartsdijk ook gedaan". ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijI Verschijnt maandelijks gratis I huis-aan-huis op Walcheren en f Noord- en Zuid-Beveland in 1 een oplage van 74.112 exem- I plaren. woensdag 21 november 1984 pagina 3 Om de concentratie van de vele diensten te kunnen herbergen en woongelegenheid aan het personeel van deze diensten te kunnen bieden is Goes aangewezen als groeigemeente. Daartoe heeft het bijzondere contingenten wooneenheden van het rij k toegewezen gekregen. Een man die zich al vijftien jaar met het wel en wee van de stad bemoeit is wethouder L. J. de Leeuw. „Het eerste streekplan was een provinciaal plan. Toen was het optreden van de provincie nog zodanig dat de gemeentebesturen daarop nog wel inspraak hadden. Ik herinner mij dat ik twee jaar in de gemeenteraad zat en dat we toen de hele discussie gevoerd hebben over dit plan. Een en ander liep samen met de discussie in de Tweede Kamer over de gemeentelijke herindeling van Zeeland. Die twee plannen hebben elkaar wel beïnvloed. Daarbij komt dat wij in die tijd nog dachten aan de uitvoering van de industrieterreinen Sloe I en II. Die filosofie is in de jaren '70 sterk gewijzigd door mindere overloop vanuit de Randstad, geen uitvoering geven en het plan Sloe II en daarbij kwam dat toeleveringsbedrijven die oorspronkelijk plannen hadden zich hier in de buurt te vestigen, toch in de Randstad bleven hangen. Een en ander heeft niet zoveel invloed gehad op onze eigen plannen. Als centrumgemeente hebben we ook qua bedrijfsterreinen een functie voor de regio. Die vinden we voor een deel aan het kanaal van Goes naar de Oosterschelde. Er bestaat overigens een sterke behoefte aan uitbreiding van dit en uiteraard ook van de twee andere bedrijfsterreinen. Aan echt grootschalige industrieterreinen heeft Goes nooit gedacht. Het zijn hier meer ondernemingen met een toeleveringsfunctie naar grotere industriële ondernemingen. Dus wat dat betreft gooien we geen specifieke ogen naar grote chemische industrieën, daarvoor zal men zich ook niet naar Goes wenden. Zulke ondernemingen horen veel eerder thuis in het Sloegebied". „Een heel belangrijk onderdeel van de volkshuisvesting is het ondersteunen van de particuliere woningverbetering. We hebben daarvoor in de jaren 1974 en 1975 zelfs een hele tournee langs alle dorpskernen ondernomen om de mogelij kheden die er waren met de bewoners te bespreken en de verbetering toch te helpen starten. Vlissingen: Torenstraat 5, tele foon 01184-19910, vragen naar H. van Einden (telefoon privé 01184-60369) of J. Rentmeester (telefoon privé 01195-379). Goes: Klokstraat 1, telefoon 01100-28030, vragen naar K. van de Berge (telefoon privé 01100-13463). Die tournee was ook bedoeld om de drempel te verlagen die bestond tussen de gemeentelijke adviserende afdelingen en de afdeling stadsontwikkeling met de administratief-j uridische medewerkers/verder wilden we mensen met lagere inkomens de weg te wijzen hoe zij met niet onbelangrijke P. Boerdam, G. Godrie, M. Gommers, P. Gons (coördina- tie) en Editorial Services Inter- national te Vlaardingen. Voor informatie: 076-236560. THIHIHI HUI iiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii miiiÏ^ Bouwen op verschillende niveaus, maar dan letterlijk bedoeld, wordt in Goes veel toegepast foto „ille,, mieras

Scheldebode | 1984 | | pagina 23