HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN zetten domper o, - en buurthuizen Zie, ginds in de Schelde daar komt hij al aan... mam Wie helpt Speelstad aan groen? Loodsen eindigen jubileum met groot Scheldegalabal Vioolconcert R. Szreder I Zaterdag 24 november. GOES A Veilinghal Kloppen Bingo J.P.A. ROSSËL M 301 VLISSINGEN - Met trimlopen, een kinderraadsvergadering, een grote Ster renslag en een alternatieve raadsvergadering besteedt het club- en buurthuis werk in Vlissingen aandacht aan de viering van het honderjarige bestaan van het club- en buurthuiswerk. In 1884 heette het iets anders, wat nu buurthuis heet heette toen volkshuis, maar het doel is honderd jaar lang hetzelfde geble ven: ontwikkeling en het met elkaar in contact brengen van de mensen en kin deren in de buurt. In Vlissingen, Middelburg en Souburg bezoeken honderden kinderen en volwassenen de buurthuizen en daaruit kun je afleiden dat de formule nog steeds prima werkt. En als het gaat om scholing en vorming van mensen is er nauwelijks een goedkopere methode te bedenken: Een buurthuis werkt doorgaans met slechts een vaste kracht en een grote groep vrijwilligers. Niettemin knijpen de gemeenten de geldstroom naar de club- en buurthuizen steeds verder af. De Stichting voor Kulturele Arbeid en de Stichting voor So- ciaal-Kultureel Werk in Vlissingen hebben al een kwart van de mankracht moeten laten vertrekken. „Met de schuld die wij hebben", verklaart Kris van Wezel van het SKA, „en met doorgaande bezuinigingen heeft 't weinig zin plannen te maken voor de toekomst. We zijn nu honderd jaar, maar wat wordt het hondereerste"? VERLOVINGS- JUWELIER VAN DE REE KUNSTGEBITTEN en REPARATIES Ruim 225 kramen Open: 9.00-17.00 uur AUSTIN AUTOBEDRIJF MARITIEM Gildeweg 33, Vlissingen. Tfel.: 01184-18851. DE SCHl^DEBODE j UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Het SKA en SKW, die vanaf 1 januari 1985 weer een stich ting hopen te vormen, staan niet te juichen bij het eeuw feest. Kris: „Al vanaf 1983 hebben we geen cent meer voor activi teiten. Het SKW zat toeniets ruimer, maar heeft nu ook geen cent meer om iets te doen. Daarbij komt dat we er in 1982 achter kwamen dat we een te kort hadden. Ondanks de be zuinigingen in 1983 hebben we geprobeerd dat weg te werken. Dat is niet gelukt en nog ver der bezuinigen kunnen we niet of je moet de kachel uitzetten. Of mensen op straat zetten". Voorzitter C. Urbanus van het SKW, straks voorzitter van de nieuwe stichting, voegt daar nog aan toe dat ook nood zakelijk onderhoud veel geld vergt. „Dan is er een nieuwe verwarmingsketel nodig, daar weer een nieuw dak of een nieuw kozijn. Met het subsi diegeld hebben we echt geen feestje gebouwd". Als beide clubs straks gefu seerd zijn, zit de nieuwe stich ting meteen al met een groot probleem: een tekort van 85.000 gulden. Dat geld kun je beschouwen als leengeld en dat kost ook nog rente wat de subisdiegever weer niet ver goedt. Nu hebben de club- en buurthuizen nooit ruim in het geld gezeten, maar de bezuini gingen van de laatste jaren beginnen het doel waarvoor ze zijn opgericht aan te tasten. buurthuizen zich vaak niet meer verzekeren, want dat ge beurt te vaak. Twee weken ge leden werd de brandkast van de Zwaan in Souburg nog leeggehaald. En volgens Urba nus hebben sommige buurt huizen twee maal in de week bezoek van inbrekers. Dan verdwijnt er weer een geluids installatie, of geld. En er wordt altijd veel vernield. Is het nog leuk bij het buurthuiswerk? „Nou, er zijn buurthuizen die heel goed draaien, zoals Het Buut", zegt Urbanus. „Dat zit altijd stampvol. Dat geeft je toch moed om ermee door te gaan". Kris vult aan: „Je ziet dat groepen bij club- en buurthui zen aankloppen voor onder steuning. Dat zijn vaak min derheden, zoals Molukkers, Joegoslaven, de Spaanse ver eniging, groepen werklozen, zoals de mensen die de Werk- lozenkrant maken in de Para plu of zeefdrukken in De Piek. Ze komen allemaal bij ons aankloppen. En terecht. Daar zijn we voor". Urbanus: „We kunnen ze faciliteiten leveren". Kris: „En dat wordt ook ge vraagd door de gemeente. Neem het tuinproject. De ge meente komt ons zelf vragen om dit werklozenproject on derdak te geven en te helpen opzetten. Hetzelfde geldt voor Speelstad. Ook De Piek is op verzoek van de gemeente bij ons ondergebracht". Kortom, de terreur is: de ge meente schuift ons werk toe, maar geeft geen geld om het uit te voeren. Overigens zijn Urbanus en Van Wezel nog blij met de gemeente Vlissin gen, want in Middelburg of Goes wordt er nog veel rigo- reuzer gesnoeid. En ondanks alles wordt er nog gefeest. De voor vanavond (woens dag 21 november) geplande al ternatieve raadsvergadering wordt verschoven naar begin volgend jaar. Het is wel zaak dat mensen die B. en W. een vraag willen stellen die voor 1 januari sturen naar de Fede ratie Sociaal Kultureel werk, p.a. Het Woltershuis, Hogeweg 103/105 Vlissingen, tel. 01184- 14660. 25 Inwoners kunnen B. en W. een vraag voorleggen. Het college antwoordt met een raadsvoorstel, waarna tijdens de raadsvergadering over dat voorstel kan worden gediscus sieerd. Programma Stratentrimloop, zaterdag 8 iFoto: Cor Schuilewerve Kinderen vermaken zich in het buurthuis. De gekraakte brandkast van De Zwaan. december vanaf 13.30 uur. Start bij buurthuis De Papa plu. Alle buurthuizen in heel de gemeente worden aange daan. De finish is bij de Zee vaartschool. Afstand 17 kilo meter. Kortere afstanden kan ook. Vanaf De Piek 13 kilome ter. Vanaf Het Buut 9 kilome ter. Vanaf De Zwaan 6 kilo meter en vanaf Aldegonde 4 kilometer. Burgemeester Wes terhout geeft het startschot om 13.30 uur. Kindertrimloop, zaterdag 8 december. Voor kinderen van 6 tot 13 jaar. Start bij buurt huis Aldegonde en afstand 4 kilometer. Wie mee wil doen, kan zich inschrijven via de la gere scholen of individueel bij Aldegonde. Sterrenslag, zaterdag 8 de cember vanaf 15.30 uur. Dit gebeurt in de Zeevaartschool sporthal. Teams van politici, ambtenaren, welzijnswerkers meten zich met elkaar op ver schillende terreinen. Iedereen is welkom, de toegang is gra tis. Kinderraadsvergadering, woensdag 12 december. Zoals het hoort, vindt het plaats in de raadszaal van het gemeen tehuis. Alle lagere scholen in de gemeente kunnen meedoen. Per school worden twee kin deren afgevaardigd die twee vragen mogen stellen over za ken die op school of in de buurt spelen. Het college van B. en W. zal de vragen probe ren te beantwoorden. De buurthuizen zullen ook in de gaten houden of B. en W. in derdaad doen wat ze tijdens de vergadering hebben beloofd. H^t begint om 14.00 uur. Al leen via de lagere scholen kan men zich opgeven. De publieke tribune is open. Kris van Wezel tenminste: „Je kunt nog wat kinderclubs draaiende houden, maar als je bijvoorbeeld iets in de culture le sfeer wil doen, ben je dui zend gulden kwijt. En als dat niet kan, schiet je je doel voor bij van wat het cultureel werk nu eigenlijk is. Een voorbeeld. Je begint een handenarbeid- middag voor tien kinderen. Aan materiaal ben je rond vijfentwintig gulden kwijt. Dan zou je tweevijftig per kind moeten vragen. Dat is veel te veel. Doen we niet. We maken er een gulden van. Dan leg je er dus vijftien gulden op toe en die moet je weer ergens anders gaan halen. Bijvoor beeld bij een cursus voor vol wassenen. Of via een bingo. Zoiets. En bingo is geen so- ciaal-culutreel werk. Mini maal heb je vijfduizend gul den per clubhuis nodig voor activiteiten. Dat is echt mini maal. Als je als gemeente dan zes buurthuizen in stand wil houden, wat betekent dat je er zes cultureel werkers neerzet, dan moeten die zes ook iets kunnen doen". Het is aannemelijk dat de gemeente die cultureel wer kers er niet voor niets neerzet. Om de klaagzang volledig te maken: Van Wezel en Urba nus vinden dat kosten voor te lefoon, afschrijving meubilair („als 't afgeschreven is, hebben we geen geld om nieuw te ko pen"), accountant (15.000 gul den per jaar, nodig om verant woording over het financieel beleid af te leggen bij de ge- meènten) volledig zouden moeten worden gesubsideerd. Tégen inbraak kunnen de (ADVERTENTIE) :7 Lm te veel om te kiezen, maar we helpen je graag VLISSINGEN - Zaterdag 24 november doet Sint-Nico- laas weer zijn intrede in Vlissingen. Hij komt ge woontegetrouw aan met de boot in de Koopmanshaven. Sint wordt daar verwacht om halftivee. Natuurlijk komt hij niet alleen, zo'n vijftig Zwarte Pieten zullen hem vergezellen. Sinterklaas zal worden be groet door de bestuursleden van de Stichting Vlissings Aktiviteiten Fonds. De Ko ninklijke Harmonie Ons Ge noegen en de majorettenpe- lotons the Flushing Girls en the Young Stars verzorgen een muzikale show. Nadat Sinterklaas de kinderen heeft begroet, gaat hij naar het podium voor restaurant de Beurs. Daar wacht burgemeester Westerhout op hem om hem namens de bevolking van Vlissingen welkom te heten. Na de officiële verwelko ming maakt Sinterklaas een rijtoer door de stad. Aan deze tocht nemen verder een groot aantal Zirnrte Pieten deel en verschillende vereni gingen en reclamewagens, zoals de Koninklijke Harmo nie Ons Genoegen, de Brass band Caecilia, het Show korps Oranje Nassau, de drumband V.T.V., the Stars at Moonlight en vele andere. De route is als volgt: Beursplein, Bellamypark, Spuistraat, Lange Zelke, Schutterij straat, Bussestraat, Spuistraat, Coosje Busken- straat, Betje Wolffplein, Badhuisstraat, Paul Kruger- straat, Brouwenaarstraat, Singel, Paul Krugerstraat, Scheldestraat, Aagje Deken straat, Betje Wolffplein, Walstraat, Zeilmarkt, Wil- helminastraat, Nieuwstraat, Bellamypark, Smallekade Beursplein. Bij erg slecht weer wordt de route inge kort. Bij het Beursplein wordt de stoet ontbonden. De Sint rust dan even uit in het Beursgebouw, voordat hij om kwart over vier naar het Bethesda Sint Josephzieken- huis vertrekt om daar de kinderen die verpleegd wor den op de kinderafdeling te bezoeken en geschenken uit te delen. Een aantal Pieten gaat mee naar het ziekenhuis, maar er blijven er ook een aantal in de binnenstad en de Scheldestraat om de daar aanwezige kinderen te trak teren. (ADVERTENTIE) TANDPROTHETICUS Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen VLISSINGEN - Wie Speelstad Vlissingen een goed hart toedraagt, kan zich vrijdag en zaterdag 23 en 24 november zeer nuttig maken. De bedoeling is dat dan bomen en struiken worden geplant rond het Speel- stadterrein aan de Sloe- weg. Daar zijn veel vrij willigers voor nodig. Lief hebbers kunnen tussen ne gen uur 's morgens en vier uur 's middags planten. Voor voedsel en drinken Wordt gezorgd. Het is wel nodig een eigen schop mee te nemen. Het beplanten wordt geor ganiseerd door het Wijk- komitee en de Wijkvereni- ging Bossenburgh, de Commissie Speelstad en de Gemeentelijke Plantsoe nendienst. VLISSINGEN - De loodsen gaan het feestjaar afsluiten. Dat gebeurt op gepaste wijze in de vorm van een 'maritiem Schelde gala-bal' op zaterdag 24 november. In Hotel Britannia, waar al- Groep Papillon. les zich afspeelt, zijn dan ver schillende zalen bezet door verschillende orkesten en ar tiesten. Grootste attractie is Thérèse Steinmetz. Verder treden op: het dans- orkest The Orpheans, het dansorkest Nico van der Lin den, het jazzcombo The Ligh thouse 5, het ballroomorkest Leen Zietse, de Zeeuwse band- parodist Fred Thomas, de Dis co Dansers, het Scheldelood- senkoor, The Golden Waves Barbershopkwartet en de Britannia wordt aangekleed met bars en stalletjes waar kleine hapjes verkrijgbaar zijn. Daarnaast komt er een Bierstube. Iedere Vlissinger, mits in kostuum of avondkleding, is welkom op het galabal. De toegangskaarten kosten vijf tien gulden. Ze zijn verkrijg baar bij de beheerder van de loodsensociëteit aan de Boule vard de Ruyter 8 in Vlissingen, of aan de zaal. De opbrengst van het feest gaat naar de Mission to Seamen. MIDDELBURG - Nieuwe Muziek in Filmtheater Meccano op zondag 25 november. Om 16.30 uur begint daar een concert van de uit Polen afkomstige en al tien jaar in Nederland wonende violist Robert Szreder. Szreder weet op plaatsen waar zijn naam nog niet zo be kend is, steeds weer te verras sen met respect en bewonde ring afdwingende vertolkin gen van hedendaagse compo sities, zowel in solo-program- ma's als in samenspel met an deren. Robert Szreder ontving zijn eerste vioollessen op 6-ja- rige leeftijd van zijn moeder. Prof. J. Slot nam daarna zijn muzikale opleiding in handen. Aan het conservatorium van Warschau studeerde hij onder leiding van Prof. Z. Brzewski. In 1970 studeerde hij af. Daarna volgde hij enkele cursussen, o.a. in Boedapest en Stockholm. Nog voordat Ro bert Szreder zich in Nederland had gevestigd, behoorde hij tot de prijswinnaars van het Ga udea musconcours (1969). Hij werd hoofdleraar aan het conservatorium te Warschau. Tegelijkertijd gaf hij cursus sen in Khabarowsk (USSR) en aan de State University te Co lorado (USA). Hij nam deel aan verscheidene festivals zo als het Beethovenfestival in Zweden, het Mozartfestival in de Verenigde Staten en de Warschauer Herbst in Polen. Szreder maakte succesvolle toernees door heel West-Euro pa, de VS, Zuid-Amerika als mede door Rusland, Polen, Bulgarije en Hongarije. (ADVERTENTIES) AUSTMTERUG OP WALCHEREN

Scheldebode | 1984 | | pagina 1