„Ik werk vaak hele nachten door als ik een bepaald idee heb" Raad zet zich aan begrotin li Videofestival voor vrouwen unyl In de olie... Nieuw boek over het Walcherse buitenleven ZEELAND De landschappen van Stjepan Laco Reggae-nacht in De Piek Wie verloor zuidwester? Eerste winnaars computeractie Moetertjes SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 NOVEMBER 1984 313 VLISSINGEN - Tot 17 december is er in de gangen van het Bethes- da-Sint Josephzieken- huis in Vlissingen een tentoonstelling te zien van Stjepan Laco. Laco toont hier een aantal van zijn schilderijen, voornamelijk land schappen en stadsge zichten, maar ook enke le portretten. Maandag 26 novem ber om 19.30 uur be ginnen in Middelburg de begrotingsvergade ringen. Vergaderin gen, want in een avond zullen de gemeentelij ke algemene beschou wingen over het be grotingsjaar 1985 nog niet zijn afgerond. NIEUWS VAN HET STADHUIS Rond 25 jaar geleden schreef Jan Vader re gelmatig verhalen over het vroegere Wal cherse buitenleven in het tijdschrift Neer- lands Volksleven. Daarnaast legde hij herin neringen vast uit zijn jeugd in het laatste kwart van de vorige eeuw. De Heemkundige Kring Walcheren, van na ture geïnteresseerd in dit type verhalen, bun delde enkele jaren geleden een aantal stukjes in het boekje ,,'k Gaen ik 'n stikje schrieve". De belangstelling was zo groot dat besloten werd nogmaals een aantal verhalen en herin neringen te bundelen onder de titel „Kersaon uut 't slop je". Vandaag komt het uit en vanaf zaterdag 17 november is het in de boekhandel verkrijgbaar. Er staan voornamelijk vrolijke verhaaltjes in en de mensen praten met elkaar in het Wal cherse dialect. De Scheldebode koos een stuk je uit. Een voorpublicatie. Eerder waren al wat schil derijen van deze Vlissingense amateur-kunstenaar te zien in Vlissingse koffieshops en in Noorwegen, maar het is de eerste keer dat hij in Vlissin gen een grote tentoonstelling houdt. „In het ziekenhuis worden regelmatig allerlei tentoon stellingen gehouden van ama teurs", vertelt hij. „De brede gangen lenen zich daar ook uitstekend voor. Ik kwam op het idee om mijn werk hier te exposeren, toen ik zelf een aantal weken in het zieken huis lag. Ik schilder echt voor mijn plezier. In mijn geboorte land Joegoslavië heb ik een jaar op de kunstacademie ge zeten, maar verder heb ik steeds zelf geprobeerd mijn stijl nog te verbeteren. Het is er nooit van gekomen om van het schilderen echt mijn be roep te maken". Op de schilderijen van Laco zijn mooie plekjes in Joegosla vië en Noorwegen te zien, maar ook uit de directe omge ving. „In Noorwegen heb ik veel geschilderd omdat ik daar een aantal jaren gewoond en gewerkt hebt", vertelt Stjepan. "Nu woon ik al weer een aantal jaren hier en hoe meer ik me hier thuis ga voelen, hoe meer de omgeving me gaat in spireren; de boulevard, de zee en de duinen, maar ook de his torische gebouwen in Middel burg bijvoorbeeld. Het duurt bij mij altijd een tijd voor ik aan een schilderij begin. Ik neem het beeld eerst echt hele maal in me op en werk het in gedachten uit voor ik ga schil deren. Daarna begin ik dan ook meteen met de kwast. Ik teken niet eerst met potlood allerlei lijntjes, maar schilder direct. Het mooist is het als je dat ter plaatse kan doen. Ik maak vooral veel realistische schilderijen, maar daarnaast heb ik ook wel wat meer sur- VLISSINGEN - Een hele nacht reggae in De Piek, Vlis singen, aanstaande zaterdag. Hoogtepunt moet het optreden worden van de Bredase for matie U Mandare Ke die een pinkelende mengeling van reggae, salsa en highlife speelt. Twee weken geleden was de groep even te zien in Britannia tijdens de voorronde van de Grote Prijs van Nederland. Na afloop van het concert nog meer reggae. Maar nu van platen-praters die tot in de kleine uurtjes voor swingende muziek zorgden. Het optreden van U Manda re Ke begint om 22.00 uur. De toegang is vijf gulden. In de periode van 16 tot en met 31 oktober zijn bij de ge meentepolitie van Middel burg de volgende voorwer pen als gevonden aange meld: dameshorloge; doublé dameshorloge met doublé bandje; digitaal herenhorlo ge met metalen band; quartz dameshorloge; gouden da- mesring met 3 stenen; zilve ren plaatje met inscriptie; zilveren kettinkje; rieten kinderboodschappenmand- je; sleutels; rol met grijs ka bel; 2 badmintonrackets; blauwe zuidwester; sjaal be drukt met Oudhollandse wandtegels; grijs suède jack met bontkraag; handschoe nen; plastic tas „Boebies", inhoud bordeauxrood re genpak; groene schoudertas, inhoud rood regenpak, broodtrommel; bankbiljet; 1 paar witte gymschoenen (in grijze plastic tas); baby schoentje, blauw/wit. Dieren: groen/blauw/gele parkiet; hond, soort herder, v, kleur grijs met vlooien band. Lijst gevonden voorwer pen Tref center: rode plastic mand; rood/blauw/groen gestreepte nylon boodschap pentas; linnen tas zonder in houd; rose sjaal; plastic re genkapje; grijze ceintuur; speelgoed; oranje kinder ka- plaarsje; buideltasje, Ma rokkaans leer; bruin leren tasje; zwarte portemonnee, inhoud kleingeld; bankpas; pasje centrale discotheek; zilveren armbandje; zilve ren kettinkje met naam plaatje; witte kralenketting. realistisch werk gemaakt. De echte moderne schilderkunst trekt me minder aan". Laco maakt ook wel schil derijen in opdracht en heeft al heel wat werk verkocht. „Het is soms wel moeilijk om af stand te doen van je schilde rij", vindt hij, „maar ja, je kunt niet alles zelf in huis houden en om het zo maar er gens op te slaan, daar heeft ook niemand wat aan. Als ik iets verkoop, vertel ik er wel graag de achtergrond bij. Ik wil, dat de mensen die mijn schilderijen aan de muur heb ben hangen, weten wat ik er mee bedoeld heb". Aan één onderwerp heeft Stjepan zich nog niet gewaagd en dat is een portret van zijn tweejarige dochtertje Linda. „Ik heb al wat portretten ge maakt, ook van mezelf en mijn vrouw, maar het schilderen van mijn dochtertje stel ik steeds weer uit. Ik loop er wel vaak aan te denken, maar als ik haar op het doek zet, wil ik haar echt treffen zoals ze is en dat is bij kinderen vaak heel moeilijk. De trekken verande ren nog zo veel. Aan de ene kant wil ik haar dolgraag schilderen, maar aan de ande re kant ben ik er toch wat hui verig voor". Foto: Cor Schuilewerve Op het moment doet Laco het wat kalmer aan met schil deren, omdat hij pas een rug operatie heeft ondergaan en het lange staan nog te ver moeiend voor hem is. „Anders werk ik vaak hele nachten door als ik een bepaald idee heb. Het is dan ook erg moei lijk er mee op te houden, voor ik er helemaal mee klaar ben. Nu kan dat voorlopig niet, als ik een uurtje bezig ben, moet ik vaak al stoppen". Deze tentoonstelling noemt hij een uitdaging. „Ik ben erg benieuwd hoe de mensen op mijn werk reageren". De raadsvergadering in het Middelburgse stadhuis wordt dan ook voortgezet op dinsdag 27 november en donderdag 29 november. De agenda ziet er als volgt uit: 1. Ontwerp-begroting 1985 (algemene beschouwingen) MIDDELBURG 2. Subsidievoorstel 1985 (al gemene en culturele subsi dies) 3. Afwijzing van het verzoek tot toetreding tot het recrea tieschap „Het Veerse Meer" 4. Financiële positie Grond bedrijf 5. Vaststellen Verordening tot wijziging van de Veror dening op de heffing van een rioolafvoerrecht 6. Vaststelling van het Wel zij nsprogramma 1985 7. Investeringsplan 1985-1988 (onderdeel 1985) 8. Vaststelling begroting 1985, inclusief de le en de 2e nota van wijziging. VLISSINGEN - Vrijdagavond 23 en zaterdag 24 november is er in buurthuis Aidegonde in Wes- terzicht een videofestival voor vrouwen. De bedoeling is de vaste rol patronen tussen man en vrouw aan te tonen en te door breken. Het programma ziet er als volgt uit: Vrijdagavond: 20.00 uur: „Heb ik wat van je aan", een film over meiden en ongwenste intimiteiten. 21.00 uur: een film over het leven van vier vrouwen in Amsterdam. Zaterdag: 10.00 uur: een film over een 40-jarige vrouw met echt scheidingsproblemen. 11.30 uur: een film over vrouwen in de overgang. Lunchpauze 13.30 uur: een film over een man die na de echtscheiding de zorg van zijn kind op zich neemt. 15.30 uur: een film over een vrouw die na jaren huwelijk ontdekt dat zij ook van vrou wen houdt. Avondpauze 20.00 uur: een film over postnatale depressie. 22.00 uur: een film over kunstmatige inseminatie. Na elke film is er gelegen heid onder het genot van een kop koffie of een drankje een discussie aan te gaan. Tijdens de lunch- en avondpauzes wordt er gezorgd voor soep en broodjes. Tevens is er de hele zaterdag kinderopvang aan wezig. De toegangsprijs be- draag/ 1,-. E Wanneer iemand „in de E olie" is kan deze zich meestal E niet meer gedragen zoals dat E van een mens verwacht mag E worden. Vogels, die in de olie E gezeten hebben kunnen als E regel ook weinig meer. Nu de E herfststormen over onze om- E geving razen is het geheel E niet denkbeeldig, dat we tij- dens een wandeling langs strand of dijken deze vogels aantreffen. Soms zie je al van ver wat er gaande is. De meeste zee- en watervogels blijven op grote afstand van de kust. Wanneer er eentje zich door de branding laat E meevoeren en steeds op- E nieuw pogingen doet vaste E poot aan land te zetten dan E kunt u er zeker van zijn, dat er iets mis is. Het dier voelt instinktmatig aan, dat de dood op hem loert. EE Wat is er namelijk aan de hand? Ook vogels zoeken tij- E dens ruw weer enige be- E schutting. Zij vinden het be- E slist geen pretje door hoge golven heen en weer geslin- gerd te worden en met water te worden overgoten. Zodra ze op zee dan ook een rustige plek zien strijken ze daar neer. Helaas ontbreken waarschuwingsborden. De E dieren kunnen niet weten, E dat juist deze ogenschijnlijk E veilige plaatsen levensge- vaar betekenen. E Zij kennen uiteraard het spreekwoord niet, dat zegt: Olie op de golven gieten. Hoewel dit meestal in de fi- guurlijke betekenis wordt gedaan kunnen er zich op zee omstandigheden voordoen waarbij de oliekranen wor- E den opengedraaid om de gol- ven tot bedaren te brengen. E Dat gebeurt wel eens een en- E kele maal bij het redden van E schipbreukelingen wanneer E de zee te woest blijkt om E langszij te komen. De meeste E olie belandt echter uit eigen E belang in het water! Tanks E worden schoongemaakt en E resten geloosd. Dat spaart E tijd en geld. E Na de schip volgt de zond- E vloed vanzelf in de vorm van E talloze dode vogels. Als ge- E volg van de olie kleven de E veren van de vogel pleksge- E wijs aan elkaar. Daardoor raken gedeelten van de huid E onbedekt. Een vogel heeft E een veel hogere lichaams- E temperatuur dan wij. Deze bedraagt ongeveer 42° C. Wanneer we weten, dat de zeewater op onze breedte in het najaar minder dan 10° C e en aan het eind van de win- e ter slechts enkele graden bo- ven nul bedraagt wordt dui- delijk dat kouvatten een e normale zaak is. De dieren lijden dan ook na enkele da- gen reeds aan longontste- king. Ze verzwakken, kun- e nen geen voedsel meer be- e machtigen en zoeken tenein- E de raad hun toevlucht op het E strand. Tot overmaat van e ramp gaan de dieren, in hun E poging zich te reinigen, de E veren met de snavel poetsen, E waarbij ze olie naar binnen E krijgen. Deze tast de slijm- E vliezen van de maag aan zo- E dat de ontreddering kom- E pleet lijkt. Vooral zeevogels, E die zich met vis voeden heb- E ben een zeer snelle stofwisse- E ling. Ze blijven om zo te zeg- E gen eten. Wanneer zo'n vogel E op het strand belandt is de e konditie meestal al zo slecht, dat kans op revalidatie klein is. Veel mensen verkijken e zich op de toestand waarin de vogel verkeert, wanneer een zoogdier b.v. uw hond, ziek is blijkt dat uit de glans e van de vacht en de ogen. Bij een vogel ligt dat an- ders. Deze blijft tot de dood e toe helder kijken. Ik heb in e de loop der jaren al heel wat stookolievogels gereinigd en e daarbij de ervaring opge- E daan, dat ze soms onder je E handen sterven terwijl je E opgewekt bezig was de die- E ren van de oliekoek te ont- E doen. Wanneer menslieven- E de handen zich niet over deze E slachtoffers van onze bescha- E ving ontfermen maken zil- vermeeuwen en zwarte kraaien als regel spoedig een eind aan het lijden van de e vogels. Zij vervullen daar- mee een nuttige funktie in de natuur, namelijk die van opruimers. Zo betekent ook E hier de dood van de een, het E leven voor de ander en wordt E tevens duidelijk hoe in de E natuur steeds het een en het ander samenhangt. Zelfs e wanneer het om olie gaat. ïïllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllr SOUBURG - De Neringdoende middenstanders in Souburg (Nemidso) zijn nu ruim een week bezig met de sinterklaasactie per computer. De eerste uitslag die van de groene bonnen, ver meldt de Scheldebode hieronder. De winnaars kunnen hun 15609, 15723, 15883, 17077, 19525, prijzen, 10,-, 15,-, 20.-, 19758. 19768, 20429, 20436. 20868, 25,- afhalen bij de ABN- 20995, 21102, 21777, 21885, 22669, bank in de Kanaalstraat. Vol- 22872, 22949, 25062, 25173, 25267, gende week volgt de uitslag 25272, 25353, 25450, 25779, 26614, van de blauwe bonnen. Op 27778, 28158, 28348, 29520, 30027, woensdag 12 dec. staat de uit- 30818, 31004, 31133, 32259, 32545, slag van de rode bonnen en de 33348, 33379, 33831, 34003, 34049, puzzles uit Den Sutburgher in 34142, 35010, 35215, 35964, 36344, deze krant. 37911, 38418, 38808, 38850, 39396, De winnende nummers zijn: 39423, 39478, 39612, 39777, 40913, 573, 655, 669, 701, 913, 41184,41679,41962,42327,42456, 1096, 2007, 2153, 2318, 3152, 42706, 43221, 43868, 44020, 44184, 3493, 4098, 4246, 4843, 5740, 45999, 46799, 47718, 47805, 48185, 6218, 6619, 7464, 7624, 8169, 48250, 50052, 50230, 51137, 52303, 8688, 8892, 9579, 9737, 9825, 52662, 52942, 53030, 53733, 54412, 9934, 10187, 10860, 11348, 11503, 54912, 55480, 55817, 56259, 56486, 12738, 12775, 13100, 13824, 15047, 58185,58437, 59104,59425. VOGELTENTOONSTELLING Vogelliefhebbers de Nachtegaal houdt van donderdag 22 november tot en met zaterdag 24 november een vogeltentoonstelling in ge bouw de Halve Maan in Oostkapel- le. Er zijn in totaal zo'n vijfhonderd vogels ingeschreven voor deze tentoonstelling van leden van de verschillende Walcherse vereni gingen: de Cultuurvogel uit Sou burg, de Vogelvrienden uit Vlissin gen en de Nachtegaal uit Dom burg. De heer van de Walle, de voor zitter van het district Zeeland van de Nederlandse Bond voor Vogel liefhebbers opent de tentoonstel ling donderdag om half acht. De openingstijden voor het publiek zijn: donderdag van acht tot tien, vrijdag van tien tot tien uur en za terdag van tien tot vijf uur. Alle vo gels worden gekeurd door keur meesters van de bond, de prijzen reikt wethouder Wattel uit om za terdag om half vijf. Gedurende de openingstijden zijn er in een aparte ruimte vogels en vogelbenodighe- den te koop. SNUFFELHOEK De Snuffelhoek, het winkeltje in tweedehands speelgoed en kin derkleding in Aagtekerke, heeft de ze week een nieuw pand in gebruik genomen. Zaterdag opende burge meester van Putten het nieuwe winkeltje aan het Dorpshuisplein 2 in Aagtekerke. De opbrengst van de kleding en het speelgoed komt ten goede aan het kindertehuis Las Palmas in Chili. De Snuffelhoek is open elke dinsdagmorgen van ne gen uur tot half twaalf en elke eer ste dinsdagavond van de maand van half acht tot negen uur. JUBILEUMCONCERT De Christelijke zangvereniging Soli deo Gloria uit Oost-Souburg geeft vrijdag 23 november een ju bileumconcert in de Gereformeer de Kerk in Souburg. Het concert vindt plaats in het kader van het 65-jarig jubileum van de vereni ging. Behalve het koor treden ook het Noord Bevelands Mannenkoor en het Middelburgse Muziekkorps op. Wim Wilschut verzorgt een or gelsolo en begeleidt de zang op de piano. Dirigent is P. de Feyter. Het concert begont om acht uur en de toegang is vrij. Ook houdt het koor op zaterdag 24 november een re ceptie in gebouw Rehoboth aan de Rehobothstraat van half vier tot vijf uur. Er wordt daar ook een kleine tentoonstelling ingericht. MUZIEK- EN SHOWAVOND Het Tamboer- en trompetter korps en de majoretten van MTV '69 houden zaterdag 24 november een muziek- en showavond. Deze begint om acht uur in de Concert en gehoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg. Deze avond wordt een gevarieerd programma gebo den, waaraan naast de al genoem de groepen ook de jazzafdeling, de Bright Stars en de miniretten mee werken. Na afloop is er gelegen heid om te dansen. NIEUWJAARSSNORKELTOCHT Ook dit jaar is er op nieuwjaars dag weer een snorkeltocht in de Westerschelde ter hoogte van de Boulevard Evertsen in Vlissingen. De afstand bedraagt ongeveer 900 meter. Het duikteam stelt weer een extra prijsje beschikbaar voor die gene die het leukst verkleed is. Men kan zich voor inschrijvingen tot 20 december bi) het Duikteam Zeeland, Dyinweg 32 Oostkapelle. Ook op Nieuwjaarsdag kan men zich nog inschrijven vanaf kwart over twaalf in de kleedkamers on der de Boulevard. SENSATION Vrijdag 23 november treedt de groep Sendation op in de Hooizol der in Westkapelle. De groep be staat uit zangeres Roxana en bac king vocalisten Bonny en Tony. Hun eerste single Autumn werd net geen hit, maar was wel goed voor een tv optreden in Nederland Mu ziekland. In dë Hooizolder zijn ze te horen vanaf middernacht. TONEELAVOND In het dienstencentrum Bachten Reede wordt op dinsdag 27 no vember het blijspel "Beloofd is be loofd" opgevoerd. Het stuk wordt gespeeld door de zangvereniging Nut en Genoegen uit Aagtekerke en begint om half acht. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar. TEKENCURSUS In buurthuis de Paraplu is pas een tekencursus gestart voor be ginners, er is nog plaats voor enke le deelnemers. De cursus omvat het aanleren van basistechnieken. De lessen worden gegeven op de donderdagmiddag van kwart voor twee tot kwart over drie. Er is kin deropvang aanwezig. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar het nummer 01184-65453 Een eigenaardig verschijn sel op Walcherens platteland in de tweede helft van de vo rige eeuw, was het grote aan tal „moetertjes". Zo werden de voortijdige, gedwongen huwelijken genoemd. Men kan gerust zeggen, dat er van elke drie echtverbindingen die toen gesloten werden, minstens één een „moetertje" was. Een niet-Walchenaar zal, als hij dit leest, dadelijk vra gen: hoe men daartoe kwam en wat er de eigenlijke oor zaak van was. Waarschijn lijk zal hij denken, dat de toenmalige volwassen Wal cherse jeugd een moreel zeer laag staande „bende" was. Laten wij maar dadelijk zeggen dat deze jeugd moreel zeker niet lager stond, dan u haar klein- en achterklein kinderen. Maar, zal men zeg gen er moet toch een oorzaak voor dit verschijnsel geweest zijn. Dat was het inderdaad en wel het „bakkêêten": het 's zondagsnachts vele uren lang samen vertoeven in de afgezonderde bakkeet door de vrijende paartjes. Wij hebben deze gewoonte reeds uitvoerig beschreven en be hoeven hier dus niet verder op in te gaan. Er is een spreekwoord dat zegt: „de gelegenheid maakt de dief'. En Cats schreef: „Vuur bij stroo, dient alzoo". Zo ergens, dan komen beide gezegden hier uitstekend te pas. Het is wel zeker, dat deze gewoonte de hoofdoorzaak van deze excessen geweest is. „Een moetertje". Och, als het ruchtbaar werd dat een jong paartje gedwongen ivas een huwelijk aan te gaan, haalde men er kalmpjes de schouders over op. Dat was immers niets bijzonders. Ze ker niet iets om drukte over te maken of om over „naar huis te schrijven". Een dage lijks voorkomend feit, waar men nauwelijks van opkeek. Zei een verwonderde „bui tenstaander" dan: „Dat het toch nergens naar geleek, niet oorbaar ivas en niet door de beugel, allerminst door de Calvinistische beugel kon", dan werden opnieuw de schouders opgehaald. „Nie öörbaer, zei jie? Néé, goed beschouwd is't dat ook nie. En Calvien... Noe jae. Calvien „eit zövêê gezeid. Als je dat aol op moch volge, as waerels mense wezende, kon je j'n eige beter opknope. Ik 'ebbe vroeger in dezelfde schute gezete, mé tussen mien en Wanne is 't niette min 'n gelukkig 'uwelijk g'ööre. Toch was het niet zo, dat de beide belanghebbenden een „moetertje" nu juist zo prettig vonden. In de eerste plaats niet, omdat die onver wachte noodzaak doorgaans een lelijke streep door vele berekeningen haalde. Wan neer je, als jong meisje van negentien, twintig jaar, je voorgesteld hebt, vóór het trouwen eerst nog een jaar of drie prettig te verkeren, 's Zondagsnachts met z'n twee- beidjes fijn te „bakkêêten" en iedere zomer een paar keer te spelenrijden - en dan dit.... Lieve goedheid! dan valt het heus niet mee, als achter al die schone ver wachtingen opeens een punt gezet wordt. En dat enkel omdat het „zo is"... Voor de dochter van een welgesteld boerenechtpaar was er ook de beklemmmen- de vraag: wat zullen de oude luitjes, wat zal vooral vader hiervan zeggen, als het ruchtbaar wordt! De boer en boerin van Poe lenburg ivaren van plan bin nen twee jaar uit te spannen, anders gezegd: te gaan rente nieren. Dan kon Martien, hun dochter en enig kind, trouwen en zich met haar man op 't hof neerzetten. Als alles „goed en vó winde" bleef gaan. Helaas bleef het niet „goed en vö winde" gaan. De dl te voorbarige wereldburger die op komst was, schopte alle mooie plannen omver. Vader Floor was haast dol van woe de, toen moeder Kaatje hem voorzichtig meedeelde, „dat ons Martien begunnen ivas aan de negenmaendse ziekte te labereeren". Hij vloekte en raasde en bulderde dat ze het in heel de „gejegente" (om trek) konden horen. Maar Kaatje, pienter grootje, schudde vol afkeer het hoofd en zei verwijtend: „Waer dient aol die bomba rie vö? Dienk je daé de zaeke ongedaene mee te maeken? 't Is ommes noe êênmael zó. 't Gaet et noe met over ons ver stand te gebruken en nae be vind van zaeken te 'andelen. Grööten onverstand da je bin"! „Praote küje goed", grom de Floor. Kaatje knikte. Elk minderwaardigheidsgevoel was haar vreemd. „Zeker kan ik dat", stemde zij toe, „dat zei je goed. Kiek is 'ier! Jie praot er net over of 't joenk noe vö der leven ongelukkig za moete weze. Wat 'n praot! Eigenlik is er niks verlore, b'alve dan., noe jae... As ze gauw trouwe is dat ook zó gin schande en 'n doodzonde nog minder. En voors zou 'k wille zeie..." Floor, al heel wat gekal meerd, keek haar vragend aan. „Jae? - gaet deur. Wat wou je zeie"? „Ditte: laete me 'n jaer eerder uutspanne, dus kom- mende jaer meie. Dan kom- me die twi 'iet op 'n geschud bedde. Wat 'ebbe ze dann og in de wege? 'Ier bie ons op Poelenburg zit 'r geld en bie de joen z'n ouwelui op Schó ne wal nog vee meer. Bel noe dan: - wat wou je meer"? „Jae", antwoordde Floor weifelend, „as je de zaeke zó beschouwt... „Natuurlijk doen 'k dat en zóas ik zeie is 't". Zij keek hem strak aan, terwijl zij vervolgde: „Nêê, 'k bin nog nie uutgepraot. Je diende je té schaemen zó te werke te gaen. Te vloeken en te bare- menten as 'n 'alven duvel. Foei mocht je'ebbe! bi je ver- gete 'oe of wilder getrouivd bin? Was 't bie ons soms gin moetertje? O jae, 'k weet wè.... Me méénden 't beide goed; daer nie van. Mè 't was toch iet dat niet deugde „Eêlemael striedig mee Gods Woord. En dat ons kind daer d'r eige noe ook an schuldig gemaekt 'eit kunne me ge rust as 'n gerechte straffe des 'emels beschouwe vór ons eige braof gedrag. Dienk jie da 'er mer is over, Floor Wae- teramse"! Ja, daar viel voor Floor weinig tegen in te brengen. Het slot ivas, dat Martien en haar man, mei daarop vol gende, als boerin en boer op Poelenburg troonden. Plus een wat te voorbarig ver schenen dochtertje. En dat het een gelukkig huwelijk werd bovendien. Keraon uut 't slopje. Uitgave Heemkundige Kring Walcheren. Prijs 13.50 voor leden H.K.W., 18,90 in de boekhandel.

Scheldebode | 1984 | | pagina 13