Vlieg er niet in ZEELAND ET R. STRUYK Jo Ivens 20 jaar dirigent o\ Piet Bamberger! en René van Vooren brengen klucht: Er is er één jarig Kinderpostzegels zijn vanaf 14 november verkrijgbaar SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 311 N modehuis •iüüUkül De waardebon van vijftig gulden, beschikbaar ge steld door Damesmode- en lingeriezaak Steketee, Lan ge Zelke 48 in Vlissingen is gewonnen door P.A. Rie- mens, Hendrik Avercamplaan 36 in Vlissingen. Koninklijke Oratoriumvereniging viert haar 150-jarig bestaan MIDDELBURG - De Koninklijke Oratoriumvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" bestaat deze maand honderdvijftig jaar. Het koor is hiermee een van de oudste in Nederland. Het jubileum wordt gevierd op vrijdag 9 en zaterdag 10 november met twee jubileumconcerten. Het jubileumconcert op vrijdag begint om acht uur en is georganiseerd in samenwer king met het Comité Viering 40 jaar bevrijding Middelburg. Het concert op zaterdag be gint om half negen. Beide concerten vinden plaats in de concert- en ge hoorzaal aan de Singelstraat in Middelburg en bieden het zelfde programma: O praise the Lord, G.F. Handel Lof van Walcheren, H.J. Stategier (dit is een speciaal ter gelegenheid van dit koor jubileum gecomponeerd stuk, gebaseerd op een gedicht van Jan Campert) Mis in As, F. Schubert. Het koor wordt begeleid door het Westvlaamse orkest en de volgende solisten verle nen medewerking: Thea van der Putten, so praan; Hein Meens, tenor; Jard van Nes, alt, Ruud van de Meer, bas. De dirigent is Jo Ivens. Alleen voor het concert op vrijdag 9 november zijn nog kaarten verkrijgbaar. Speciaal voor deze jubi leumviering heeft de orato riumvereniging de beste solis ten uit ons land bij elkaar ge bracht. Zelden zijn deze op een avond bij elkaar te horen ge weest, in Zeeland. De sopraan Thea van der Putten begon haar zangstudie in Eindhoven bij Ahmed Mu- thalib en studeerde daarna bij Sophia van Santé aan het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Sinds 1975 treedt zij op als soliste in producties van de Nederlandse Operastichting en sedert 1982 is zij te horen bij Opera Forum. Zij was de eerste die optrad in het nieuwe Amsterdamse Muziektheater, tijdens een te levisieprogramma vanuit dit nog onvoltooide gebouw. Ver der was zij op televisie te zien dit jaar vanuit de RAI met het Concertgebouworkest en van uit Middelburg tijdens de Na tionale viering van de bevrij ding. Jard van Nes studeerde bij Sas Bunge aan het Utrechtse Conservatorium en daarna startte zij haar opleiding solo zang bij Herman Woltman aan het Koninklijk Conserva torium in Den Haag. Daar naast volgde zij cursussen bij Pierre Bernac en Felix de No bel. Zij was prijswinnares in het Internationaal Vocalisten Concours 1978 in Den Bosch en het Internationaal Opera en Belcanto Concours voor de Belgische Televisie en Radio in 1981. Dit seizoen vertolkt Jard van Nes de hoofdrol in Han dels opera Orlando en in Theo Loevendie's opera Naima, bij de Nederlandse Operastich ting. Tenor Hein Meens zag in 1977 zijn zangstudie bekroond met de Prix d'excellence. In 1978 verwierf hij de Zilveren Vriendenkrans in het Amster dams Concertgebouw. Hij is een veelgevraagd lied- en oratoriumzanger en maakt regelmatig opnames voor radio en televisie. Hij werkte in binnen- en buiten land met dirigenten als David Atherton, Roberto Benzi, Jean Fournet, Philip Herreweghe en vele anderen. Bariton Ruud van der Meer werd in Den Haag geboren en begon zijn carrière als hoboïst, schoolmusicus en koordiri gent. Hij studeerde zang bij Lucy Fateur in Den Haag, Pierre Bernac in Parijs, Ge rald Moore en Paul Schild- p ft'tcpriM^RD DOOR Naam: Adres: Woonplaats: OPGAVE: HORIZONTAAL: 1 sterk glanzend glas; 6 groen edelgesteente; 11 grote houtboor; 12 deel van de dag; 13 afscheidingsprodukt van naaldbomen; 14 plezier; 15 onmeetbaar getal; 17 tegenover; 19 voegwoord; 21 vergissing; 24 telwoord; 26 weerbarstig; 29 lyrisch zangstuk; 30 ademhalingswerktuig van een vis; 32 zoogdier; 33 vermogend; 34 op deze wijze; 35 klaar, gereed; 37 sterk ijzerhou dende grond; 38 bijzonder groot; 39 harde delfstof; 40 laagte tussen bergen; 42 voorzetsel; 44 oude lengteëenheid; 45 zelfkant van linnen; 48 advies; 50 dichterbij; 53 kledingstuk; 54 noodsein; 56 door, met; 57 nabootsing op kleine schaal; 58 overblijfsel bij ver branding; 60 dierengeluid; 61 voorzetsel; 62 deel van Indonesië; 64 rijksdaalder; 65 bekend sportevenement; 67 vlakschaafbank; 69 lange dikke plank; 70 plaats van aankomst en vertrek. VERTIKAAL: 1. kuit van de steur; 2 persoonlijk voornaamwoord; 3 korte spijker met grote bolle kop; 4 omroepvereniging; 5 onderricht; 6 vruchtenat; 7 tijding; 8 roofvogel; 9 uitroep van pijn; 10 Euro peaan; 16 buitelpoppetje; 18 vrouwelijk dier; 20 geschutvuur; 22 dikke pap; 23 dierengeluid; 24 vogelprodukt; 25 op dit ogenblik; 27 was getekend; 28 landmaat; 30 boek dat de openbaringen van Mohammed behelst; 31 vloeistof; 34 hemellichaam; 36 vinnig, ver beten; 40 man zonder beginselen; 41 slangvormige vis; 43 bloedvat; 46 plaats aan de weg Apeldoorn-Hattem; 47 berustend; 49 titel; 51 Amsterdams Peil; 52 bijwoord; 53 compagnon; 55 maand van het jaar; 57 bedevaartplaats; 59 voertuig zonder wielen; 60 zeer lang en zwaar stuk hout; 63 Europeaan; 64 geslacht van mensen of dieren; 66 tot rouwbeklag; 68 bolgewas. Oplossingen moeten uiterlijk maandagochtend 11.00 uur bin nen zijn, bij de redaktie van De Scheldebode, Torenstraat 5, 4381 ET Vlissingen. Onder de inzenders van een goede op lossing verloten wij de door de puzzelsponsor beschikbaar gestelde waardebon van vijftig gulden. Ruud van der Meer. hawsky in Salzburg. Hij is laureaat van de internationale vocalistenconcoursen van 's- Hertogenbosch, Barcelona en Toulouse en trad onder meer op in Brussel, Parijs, Barcelo na, Londen, New York, Stock holm, Helsinki, Berlijn, War schau en München. Ook in Ne derland zingt hij veel en treedt hij op met alle belangrijke or kesten. Tentoonstelling In Galerie Dam 43 in Middelburg is er tot en met 25 november een tentoonstelling van Mark Luyten en Walter Swennen. De tentoonstelling is te bezoe ken van donderdag tot en met zon dag van twee tot vijf uur en op an dere tijden na een telefonische af spraak. Ziekenfonds Het FNV en het CNV hebben de ledenraden van de Zeeuwse Zie kenfondsen gevraagd bij de Twee de Kamer te protesteren tegen de opheffing van de vrijwillige zieken fondsverzekering. De grootste bezwaren van de vakbonden zijn: de voorgestelde opsplitsing van hogere risico's naar de verplichte verzekering en de lage risico's naar de particuliere verzekering vormt een ernstige in breuk op de doelstelling van het ziekenfonds: de onderlinge verde ling van de ziektekosten door mid del van solidariteit. De voorgestelde opsplitsing brengt het streven naar een volks verzekering, waarin alle risico's op basis van solidariteit zijn onderge bracht, verder weg. De overheveling van uitkerings gerechtigden naar de verplichte verzekering houdt in dat een groep van verzekerden met een hoog risi co, die niet tot de werknemers ge rekend kunnen worden, de premie van verplicht verzekerden, omhoog zal laten gaan. De continuïteit en de werkgele genheid bij de ziekenfondsen wordt door de regeringsplannen bedreigd. Zij die in de particuliere ziekten- kostenverzekering terecht komen krijgen te maken met de premie restitutieregeling en de heffing van kinderpremies. Koopavond Zonnebloem Ook dit jaar is er weer een koop avond voor zieken, gehandicapten en bejaarden in de Miro in Vlissin gen. De avond is een initiatief door de vereniging De Zonnebloem. De koopavond vindt plaats op dinsdag 13 november van halfze ven tot negen uur. Het Miro warenhuis heeft voor De trektijd is door de eeu wen heen een periode ge weest, waarin de mens het op de vogels voorzien had. Dat behoeft ons niet te verbazen, ivant over ons dagelijks brood behoeft niemand zich, ook niet in deze tijd van re cessie, zorgen te maken. Onze verre voorouders kenden het „Onze vader" nauwelijks, maar het „geef ons heden ons dagelijks brood" ivas voor hen evenwel een realiteit. Geen wonder dan ook, dat iedere gelegenheid aange grepen moest worden voedsel te bemachtigen. Juist in stre ken, waar de vogeltrek heel sterk was, toog men er met man en macht op uit. Heel bekend was b.v. het lijster strikken, dat op Texel, maar vooral in Gaasterland werd beoefend. Dat de uitdruk king, voorzover u bekend, „een sijsjeslijmer" eveneens met de vogelvangst te ma ken, wist u misschien niet. Lijmstokken werden echter veel gebruikt en in zuidelij ke landen zal men de man nen de kost moeten geven, die zich hier ieder najaar mee vermaken. Vooral klei ne zangvogels worden hier van het slachtoffer. Een probleem bij deze ma nier van vangen is altijd, dat men zelf aktief moet zijn, wil er resultaat geboekt worden. Bessen dienen verzameld en gedroogd te worden om als lokaas te dienen. Vooral wanneer het aantal vangers groot is, kan dit problemen opleveren. Vandaar dat er soms een levendige handel ontstond, want de een zijn dood is nog steeds de ander zijn brood. Tegenwoordig levert het vangen van vogels minder problemen op. Met moderne netten, die bestaan uit heel fijn zwart draad, worden vo gels van allerlei pluimage verschalkt. In de Zeeuwse dag- en weekbladen ben ik de advertenties: „Japanse mistnetten te koop", nog niet tegengekomen. In Twente was hierin een levendige handel. Ik heb ze zelfs wel zien hangen en verwijderd inklusief de lokkooitjes waarin een vogeltje zat, dat met zijn geroep de soortge noten moest aantrekken. Het gaat daarbij niet om het dagelijks brood in abso lute zin, hoewel er een rede lijke boterham inzit voor diegenen, die de kunst ver staan en zich van afzet heb ben verzekerd. Zangvogels zijn nog altijd heel geliefd in bepaalde streken. Voor een unul IN paartje goudvinken wordt gretig enkele tientjes op ta fel gelegd. Dat de vogels heel gemakkelijk in de netten be landen, zeker wanneer met lokvogels wordt gewerkt, weet ik uit eigen ervaring. Het is al weer verscheidene jaren geleden, dat ik in het najaar met een vriend ging kijken naar het vogelsringen in het bos bij Rammekens. Ieder uur werd de ronde ge maakt om te voorkomen, dat de dieren te lang in het net zouden hangen. Toen we ons op de afgesproken tijd naar de plek begawn waar het net stond opgesteld, liep ik op een gegeven moment er zelf tegenaan. Vooral wanneer het een beetje mistig is en fijne druppeltjes aan de ma zen hangen, blijkt zo'n net bijzonder doeltreffend. De naam mistnet is wel heel goed gekozen. Het ringen van vogels voor de wetenschap wordt nog steeds beoefend. Ook op Wal cheren. Minstens zo vaak worden echter netten ge bruikt met minder goede be doelingen. Het zal menigeen vreemd in de oren klinken wanneer ik vertel hoe in En schede en het nabij gelegen dorp Glanerbrug de netten vaak in tuinen, perken en boerenbosjes staan opgesteld. Ongetwijfeld speelt het jachtinstinkt hierbij een be langrijke rol. Ook het vangen van vogels ten behoeve van het ringon- derzoek zal steeds kritisch moeten ioorden gevolgd. In hoeverre levert dit gegevens op, die momenteel nog niet voorhanden zijn? Wat zijn de 7iadelige gevolgen van een vogel wanneer deze door mensenhanden wordt gegre pen? Het krijgen van een shock is lang niet denkbeel dig. Vormt een ring aan de poot geen handicap en word je daardoor niet eerder door een roofvogel of uil gesla gen? Zowel voor vogels als voor mensen blijft gelden: Vlieg er niet in. Spel- en filmmorgen Buurthuis de Paraplu houdt za terdag 10 november een spel- en filmmorgen voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Ze kunnen er vanaf halftien spelletjes doen. Om elf uur wordt dan de tekenfilm Kuifje en het haaienmeer vertoond, deze is Nederlands gesproken. Overigens kunnen ook volwassenen komen kijken, Beschermd Stadsgezicht Woensdag 7 november om half- acht vergadert de werkgroep Be schermd Stadsgezicht in het Wel- zijnscentrum Bachten Komme in Vlissingen. Op de agenda staan onder meer de rehabilitatie van de Vissersha ven en omgeving en de bezwaar schriften tegen een buslijn in de binnenstad. Vergadering De sectie Amateuristische Kunstbeoefening van de culturele raad Vlissingen vergadert dinsdag 13 november in het welzijnscen- trum Bachten Komme. De verga dering begint om acht uur. Onder meer wordt gesproken over de blauwdruk van Uit in Zeeland, de opvulling van een vacature in het algemeen bestuur en de subsidie verordening. deze gelegenheid verschillende rustpunten in de winkel opgesteld, waar men niet alleen kan rusten, maar waar ook koffie en verschil lende versnaperingen worden ge serveerd. Rolstoelen zijn in ruime mate aanwezig, evenals helpsters en helpers. Bedlegerige patiënten en men sen die geen eigen vervoer hebben moeten zich van te voren telefo nisch melden. Zij kunnen zich op geven bij mevrouw Rienstra, tele foon 01180-29718, mevrouw Ie Cocq 01184-27706, mevrouw van de Berg 01184-14177 of mevrouw Hoosemans 01184-17318. Kledingbeurs Zaterdag 10 november is er in de Schuur aan de Middelburgse straat 113 in Souburg een kleding en speelgoedbeurs. De beurs is open van tien tot drie uur. Om on geveer kwart over tien en kwart over één wordt de kleding ge showd. Discussieavond De Bouw- en Houtbond FNV houdt donderdag 8 november een discussieavond voor haar leden en kaderleden. Speciale gast op deze avond is bondsbestuurder J. Schuller. Onderwerpen van discussie zijn het arbeidsvoorwaardenbeleid en de terugploegprojecten. Hierbij gaat het vooral om de stand van zaken op dat moment, waar moge lijk toegespitst op regionaal/pro vinciaal niveau en de te verwach ten gebeurtenissen op het gebied van het arbeidsvoorwaardenbeleid en de terugploegprojecten. De bijeenkomst begint om half- acht in het wijkgebouw 't Anker in Vlissingen. Vrouwenbond Woensdag 14 november houdt de afdeling Domburg van de Vrou wenbond FNV een discussieavond over het thema „Eerlijk delen". Dit is een landelijk actieproject. Aan de hand van een aantal discussie vragen praat men in groepjes over zaken als arbeidstijdsverkorting, basisinkomen, basisbaan en wer*. ken met behoud van uitkering. Ook vrouwen die nog geen lid zijn van de vrouwenbond zijn wel kom. De discussieavond begint om acht uur in het Schuttershof in Domburg. Vrouwenraad Gedeputeerde Barbé houdt don derdag 8 november een inleiding over het onderwerp „Vrouw, ar beid en werkloosheid", voor de Stichting Vlissingse Vrouwenraad en andere belangstellenden. Daar na is er gelegenheid tot discussie. Een week later, donderdag 15 november houden vier forumleden, de heer Hoefkens, wethouder van sociale zaken, de heer Scheffers, industriepastor, een maatschappe lijk werkster en een werkloze vrouw ieder een korte inleiding vanuit hun visie op dit onderwerp. Ook daarna is er weer gelegenheid tot discussie. De middagen worden gehouden in Hotel Britannia in Vlissingen en beginnen om kwart voor twee. Feestmiddag Zonnebloem De afdeling Vlissingen en om streken van de Zonnebloem houdt zaterdag 24 november vanaf twee uur een ontspanningsmiddag voor zieken, gehandicapten, aan huis gebondenen en ouderen in de gro te zaal van de MTS in Vlissingen. Het programma wordt verzorgd door de Zeeuwse cabaretgroep Zeeland plat. Rolstoelen, helpsters en helpers zijn aanwezig. Vanuit Vlissingen, Koudekerke en Souburg rijden ex tra bussen van en naar de zaal. Tijdens deze dag wordt ook be kend gemaakt waar de diamidda gen worden gehouden over de ac tiviteiten van het afgelopen jaar en wat de plannen voor 1985 zijn. Kaarten voor deze middag kan men afhalen: op 14 nov. bij: mevr. A. v.d. Berg, Gravestraat 50, tel. 01184-14177 vanaf 14 uur. Op 15 nov. bij: mevr. T. Hoosemans, Pres. Rooseveltlaan 196, tel. 01184-17318 vanaf 14 uur. Tot 16 nov. te O. en W. Souburg bij: C.M. v.d. Werf, Zeewijksingel 11, tel. 01184-14177. Tot 16 nov. te Kou dekerke bij: mevr. A. Reijnen, Kerkstraat 20, tel. 01185-2336. Natuurclub Elke dinsdagmiddag van kwart voor vier tot vijf uur is er in buurt huis De Zwaan in Soubrug een na tuurclub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Zij kunnen dan naar het strand gaan, schelpen zoeken en met de ze schelpen iets moois maken, zelf plantjes gaan kweken, een aqua rium aanleggen en leren het een en ander over dieren die ze dage lijks om zich heen zien. Orgelconcert Zaterdag 10 november is er in de Sint Jacobskerk in Vlissingen een orgelconcert. De organist i^ Jaco Simons uit Vlissingen. Hij speelt werken van Bach, Reger, Mendelssohn en de Lange. Jaco Simons is in 1966 in Vlis singen geboren en studeert sinds september aan het Brabants Con servatorium orgel bij Bram Beek man en piano bij Tom Demmers. Zowel in 1982 als in 1984 won hij het Zuidnederlands Orgelconcours voor amateurs in Boxtel. Hij ver zorgde ook al verschillende con certen en maakte radio-opnamen. Het concert begint om acht uur. Feestmiddag Zaterdag 10 november houden de oudervereniging Vijvervreugd en de oudervereniging van ouders van geestelijk gehandicapten V.O.G.G. een feestmiddag in het Scheldekwartier in Vlissingen. Het programma omvat onder meer een toneelstukje van de Be- zigheidsaktivering Vijvervreugd, aerobicdansen, Harry de Boer met zijn sprekende pop Sjors Sukke laar, de showgroep Vlissingen, Sjaak Vereist met poppenkast en de Vijvervreugd Band. Het begint om twee uur. Er zijn nog enkele kaarten voor deze middag verkrijgbaar aan de zaal. Voor meer informatie kan men bellen naar de heer Frietman, voor Vijvervreugd, telefoon 01193- 409 en voor VOGG, de heer Gle- rum, telefoon 01184-70110. Alternatieve raadsvergadering Woensdag 25 november bestaat de mogelijkheid voor vijfentwintig bewoners uit de gemeente Vlissin gen om te vergaderen met het col lege van b w in de raadzaal van Vlissingen. Deze vergadering is een initiatief van de stichting Federatie Sociaal Kultureel Werk Vlissingen. Wie mee wil doen aan deze vergade ring moet een vraag of discussie punt sturen aan de Stichting FSKW Vlissingen, Postbus 1130 ZJ in Souburg of naar het buurthuis het Woltershuis. Uit de binnengekomen strookjes worden 25 vragen geselecteerd en die vragenstellers krijgen een uit nodiging. Het gaat wel om een spel, waar geen consequenties aan verbonden zijn. Wel zijn enke le welzijnsinstellingen bereid, na dien, wanneer dit gewenst is, for mele stappen te ondernemen. aacr nc*t MIDDELBURG - Zaterdag 10 november staan Piet Bamber- gen, René van Vooren en Sylvia de Leur weer garant voor een vrolijke avond met de klucht van Mare Camelotti „Er is er één jarig". Het stuk begint om acht uur in de Schouwburg in Mid delburg. Een verzekeringsmakelaar nodigt zijn beste vriend uit om een avondje bij hem langs te komen. Als hij echter op het onzalige idee komt ook zijn ja rige vriendinnetje uit te nodi gen om bij hem thuis onder de ogen van zijn eigen vrouw, haar verjaardagsfeestje te vieren, zijn de misverstanden niet van de lucht. Zo blijkt tussen zijn vrouw en zijn ongetrouwde vriend een meer dan gewone vriend schap op te bloeien, terwijl de ingehuurde kokkin dezelfde voornaam heeft als zijn mai- tresse. En dat is nog maar het begin van een serie komische persoonsverwisselingen. MIDDELBURG/VLISSIN GEN - Woensdag 14 november start officieel de verkoop van kinderpostzegels en wens kaarten 1984. In veel postkantoren zijn door de plaatselijke comités verkoopstands ingericht, waarin naast de kinderpostze gels een uitgebreide collectie wenskaarten wordt aangebo den. De kinderpostzegels hebben dit jaar als thema „Kind en stripverhaal" en ze zijn gete kend door Joost Swarte. Elke postzegel vormt een stripver haaltje compleet met tekstbal lon. Ook vindt men in de ver koopstands St.-Nicolaaslabels om pakjes mee te versieren. In Middelburg verkoopt het plaatselijke kinderpostzegel comité de zegels in het post kantoor aan de Lange Noord straat 48 van 14 november tot 31 december. In Vlissingen zitten leden van het comité in het postkan toor van 14 november tot 14 december van negen tot twaalf uur. Ook is er een ver koopstand in de Miro. Hier kan men terecht op de vrij dagavond en de zaterdagmor gen.

Scheldebode | 1984 | | pagina 29