HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Kinderen vanaf 10 jaar welkom op vooropleiding Balletschool De Spiegel in Vlissingen legt basis voor beroepsopleiding knuijt Voordelig uit met de trein lIoIkIkIeIr Vanaf 10 jaar Dagopleiding Poëzie- middag Zaterdag officiële opening winkelerf Paspoortstraat Hongaarse folkmuziek Vrijdag voorronde om grote muziekprijs in Vlissingen Natuurkaiender 1985 toont twaalf natuurmonumenten 25 jaar Provinciale Raad Volksgezondheid in Zeeland Symposium in Middelburg Ronald Smith speelt Alkan M V MANNENMODE OPROEP VERLOVINGSRINGEN U kunt beter even wachten want Blokker, de speciaalzaak in kado- en huishoudelijke artikelen opent in Middelburg nog ruimschoots voor Sinterklaas UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 7 NOVEMBER 1984 301 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN WtÊÊHHIÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKtÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊlÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊIKÊÊÊÊÊtÊÊIÊKÊÊÊÊl^lÊÊÊÊllÊÊÊ^ VLISSINGEN - Zaterdag 17 november zijn er in de studio van balletschool de Spiegel aan de Westerbaan in Vlissingen regiona le audities voor de dansvakopleiding van het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. Het Koninklijk Conservatorium biedt jongens en meisjes een volledige beroepsopleiding tot toneeldan ser of -dansers. Deze vakopleiding is gecombineerd met het vijfde en zesde leerjaar van het basisonderwijs en het algemeen voort gezet onderwijs (Mavo en Havo). Zowel de school- als de dansop leiding zijn op basis van volledig dagonderwijs geïntegreerd in één instituut. Het Conservatorium ligt op een paar honderd me ter afstand van het Centraal Station in Den Haag. Ook kunnen leerlingen win ver buiten Den Haag gehuisvest worden bij parti culiere gezinnen. De audities in Vlissingen staan open voor leerlingen die volgend jaar naar de vijfde of zesde klas van de basisschool gaan of naar de eerste of twee de klas van het voortgezet on derwijs. Het is niet beslist noodzakelijk dat kinderen eerder balletlessen hebben ge volgd. Buiten danskleding en boe ken zijn aan de opleiding aan het conservatorium geen bui tengewone onkosten verbon den. "Sinds de oprichting van onze balletschool in Goes en Vlissingen in 1977, hebben we al verschillende leerlingen af geleverd aan de Nederlandse dansvakopleiding, zoals het Koninklijk Conservatorium in Den Haag, het Rotterdams en het Tilburgs Conservatorium en de Scapinotheaterschool in Amsterdam", vertelt Henk Sinke van balletschool de Spiegel. „Sinds kort hebben we nog een andere mogelijkheid door onze samenwerking met de Maria More Akademie voor jazzdansers in Amsterdam. De Spiegel is geselecteerd om de vooropleiding voor jazzdan sers te gaan verzorgen. Uit gangspunt van de Akademie is hierbij geweest dat men alleen wilde samenwerken met die scholen die wat betreft metho diek aansluiten op de eisen van een dergelijke beroepsop leiding en waar door gekwali ficeerde docenten les wordt gegeven. Uiteraard maakt maar een kleine groep van onze leerlin gen echt van het dansen hun beroep. De belangrijkste acti viteiten van onze balletschool zijn toch de amateurlessen in klassiek en jazzballet en de keep-fit training". Kinderen vanaf tien jaar die overwegen eventueel later van dansen hun beroep te ma ken, kunnen bij balletschool de Spiegel beginnen met twee lesuren per week, een uur klassieke en een uur jazztrai- ning. Degenen die blijk geven van voldoende aanleg en moti vatie kunnen als ze dertien of veertien jaar van auditie doen voor de vooropleiding van de Maria Akademie in Amster dam. Afhankelijk van de dans- achtergrond en talent kunnen deze leerlingen geplaatst wor den in de vooropleiding I of II en normaal hun middelbare school afmaken in hun eigen woonplaats. Het lessenpakket is erg breed en omvat klassie ke en jazzbasisstraining, mi me, stemvorming, tapdans, kracht- en flexibiliteitstrai- ning. Tijdens de vooropleiding volgen de leerlingen vier les uren per week bij De Spiegel en ongeveer zeven lesuren op zaterdag in Amsterdam op de Maria More Akademie. Vijf leerlingen van De Spiegel zijn inmiddels bij deze opleiding aangenomen. Sinke: „Op deze vooroplei ding volgt dan de dagoplei ding. Deze is echt gericht op de sfeer van het theater. De be doeling ervan is dansers af te leveren, die in artistiek, tech nisch en mentaal opzicht vol ledig zijn voorbereid op de praktij keisen van de theater dans. De leerlingen krijgen les in tapdans, jazzdans, periodes tijlen en moderne dans. Daar naast krijgen ze een flinke portie acrobatiek, praktische anatomie en stemvorming. Bovendien wordt er onmiddel- lijk begonnen met het instude ren van een repertoire, dat re gelmatig in publieke voorstel lingen wordt uitgevoerd. Aan het eind van het tweede leer jaar volgen de theorie-exa mens, waarna het derde en te vens laatste leerjaar volgt. Dit jaar is een volledig praktijkjaar, waarin naast dagelijkse lessen de leerlingen optreden in een theatergroep, die zich internationaal zal presenteren. De lessen van dit laatste leerjaar zijn sterk ge richt op door de leerlingen ge kozen individuele specialisa ties". Wie meer wil weten over deze dansopleidingen kan bel len naar balletschool de Spie gel, telefoon 01100-12098 of 01184-66333. Henk Sinke kan dan alle informatie geven. Het Koninklijk Conservato- ADVERTENTIE. VOOR DE BETERE OOK voor hoeden en petten St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN rium in Den Haag kan men ook bellen voor informatie of aanmelding. Het telefoonnum mer is 070-814251. Men moet dan vragen naar Tineke van Zuylen, toestel 119. MIDDELBURG - Pamela Koevoets en Johan Joos geven zondag 11 november een poë zie performance in filmtheater Meccano in Middelburg. Het begint om half vijf. De Amsterdamse actrice-en schrijfster Pamela Koevoets was in het filmtheater kort ge leden nog te zien in de film De Witte Waan. Als schrijfster maakte zij korte verhalen op de grens van proza en poëzie waarbij ze graag aan de wereld van de punkers refereert. Haar ver halen geven chaotische ge beurtenissen weer die een as sociatieve ordening krijgen. De Vlaamse dichter, schrij ver en schilder Johan Joos liet op de nacht van de poëzie in Utrecht een niet meer uit te wissen indruk achter. Het publiek begreep niet goed of er gelachen dan wel gejuichd moest worden en deed dus beide. Joos trok zich daar weinig van aan, hij was enkel bezig zijn hart open te gooien. OOST-SOUBURG - Zaterdag 10 november wordt de Pas poortstraat in Oost-Souburg officieel heropend. Na een verbou wing die enkele maanden in beslag nam, is de straat veranderd van een smalle, drukke verkeersweg in een gezellig winkelerf. Alle reden dus om feest te vieren vinden de Souburgse winke liers. De officiële opening neemt wethouder Wisse voor zijn re kening. Begeleid door het be stuur van de Souburgse mid denstandsvereniging Nemidso, verscheidene genodigden en de muziekvereniging Vlijt en Volharding maakt de wethou der om ongeveer halfelf een wandeling door de vernieuw de Paspoortstraat over de Ka- rolingebaan richting Oranje plein, waar hij de laatste steen zal leggen. Ter gelegenheid van deze opening bieden de winkeliers de kinderen een ballon aan en de volwassen bezoekers een mooie roos. Ook staat er op het winkelerf een springkussen waar de kinderen zich lekker uit kunnen leven. Orn de inwendige mens te versterken, staan er op het winkelerf verschillende kra men met warme hapjes. Ver tegenwoordigers van het S.K.A.-clubhuis de Zwaan staan er ook met kramen, waar men allerlei spelletjes kan doen als sjoelen, blikgooi- en, hengelen, bonen raden en dergelijke. 's Middags zorgt de boeren- kapel van Vlijt en Volharding voor een vrolijke noot op het winkelerf. „We denken dat het winkel erf bij de klanten erg in de smaak zal vallen", vertelt Evert Huson. „Ze kunnen nu een stuk rustiger winkelen, doordat het doorgaande ver keer geen gebruik meer van onze straat zal maken. Wel blijven alle winkels per auto bereikbaar en zijn er voldoen de parkeerplaatsen aangelegd, zodat wie dat wil voor de deur van de winkel kan parkeren." Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. VLISSINGEN - De folk groep Kolinde is in 1974 opge richt door Peter Dabasi. In de daaropvolgende jaren werd de naam van deze Hongaarse groep in vrijwel heel West- Europa een begrip. Vrijdag 9 november is de groep te zien en te horen in de Piek in Vlissingen. Het optre den begint om halfnegen. De muziek van Kolinde ken merkt zich door invloeden uit verschillende culturen, onder andere Perzië en de Balkan en verschillende genres als jazz en folk. Deze worden gecombi neerd met instrumentale im provisaties. Vr Jongen, erg verdrietig, zoekt al 27 dagen kontakt met zijn moeder. De naam van de moeder is E.J.M. BAKKER- EWAART, roepnaam Bep, verblijft hoogstwaarschijnlijk in de Stichting Blijf van mijn Lijf in de omgeving van Vlis singen. Is er misschien iemand die ons kan helpen. i BEL: 020-718263 020-822311 020-153604 Wij zouden u erg dankbaar zijn. VLISSINGEN - Vrijdag 9 november vindt in hotel Brittania in Vlissingen een van de voorronden plaats van de wedstrijd om de grote prijs van Nederland van de VARA, Muziekkrant Oor en het bestuur van de Lochumse popfestivals. Er zijn die avond tien groe- kunnen nier geldprijzen VLISSINGEN/s GRAVENLAND - De natuurkaiender 1985 staat in het teken van het tachtigjarig bestaan van Natuurmo numenten. Natuurfotograaf Martin Kers maakte de platen voor de kalender en bezocht daarvoor twaalf verschillende terreinen van Natuurmonumenten, te weten: Planken Wambuis, Eg- heria, Groot Koninkrijk, Hackfoort, Noorbeemden, de Wieden, Bloemdijken, de Dol- lard, Hulshorsterzand, Duin en Kruidberg, Korendijkse Slikken en Einde Gooi. Frits Maas verzorgde de teksten op de kalender en de vormgeving is van Jan Veenman. De ka lender is een uitgave van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten i Neder land, Noordereinde 60, 1243, JJ 's Gravenland, telefoon 035- 62004. pen te beluisteren en te bekij ken. Na het afsluiten van de laatste voorronde, komen de winnaars van de voorronden uit in de halve finale. De uit eindelijke finale vindt plaats op 15 december. De winnaars en gratis studiotijd winnen en natuurlijk is de publiciteit die zij in de muziekkranten krij gen al een extra stimulans. In Vlissingen treden drie Zeeuwse bands op, te weten The View, Sing Sing Move ment en Vampire. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kun nen wij u komend weekend weer voordelig laten treinen in Nederland. Op zaterdag of zondag kunnen onze lezers gebruik maken van een dagkaart tweede klas, die voor volwassenen 24,75 kost, terwijl kinderen van 4 tot en met 9 jaar voor 17,25 mee kunnen. Zo'n dagkaart is gel dig de gehele zaterdag of de gehele zondag op alle lijnen van de Nederlandse Spoorwegen met uitzondering van D-, TEE- en extra treinen. Degenen, die twee dagen op stap willen, kunnen het beste gebruik maken van de tweedag-kaart tweede klas. Deze kost 41,- voor volwas senen en 20,50 voor personen van 4 tot en met 9 jaar. Met deze kaarten mag men uitstappen waar en wanneer men wil. De voordelige treinkaarten kunnen tijdens kantoor uren tot en met a.s. vrijdag) gekocht worden op onze kantoren Torenstraat Vlissingen, Klokstraat Goes, Zui- velstraat Bergen op Zoom, Molenstraat Roosendaal, Markt Etten-Leur, Spinveld Breda, Nieuwe Ginnenken- straat Breda en Arendstraat te Oosterhout. Een en ander tot zo lang de voorraad strekt en er worden geen kaartjes telefonisch gereserveerd. (ADVERTENTIES) Symbool van liefde bezegeld door een ring uit de koilektie van juwelier van de Ree. MIDDELBURG - Woensdag 14 november wordt in de Schouwburg in Middelburg ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zee land een symposium gehouden met als onderwerp: „Geneeswij zen anno 1984 en waarheen zijn wij onderwerg? Na de opening en een herdenkingsrede van de voorzitter, W. Don en een muzi kaal intermezzo worden voor de lunchpauze inleidingen gehou den door dr. Mulder. Deze zal de vraag beantwoorden: als er een interesse is vanuit de overheid en reguliere geneeskunde om de alternatieve sector als volwassen vorm te benaderen, is dit dan mogelijk en heeft het enig nut? Dr. Mulder heeft een model voor onderzoek ontworpen, waar voor hij in 1983 de prijs van het R. Gaymans Studiefonds ont ving. De heer Pol, bestuurslid van het Landelijke Overleg Patiën ten Alternatieve Geneeswijzen zal vanuit deze groep toelichten hoe men tegen een onderzoek aankijkt en bepleit de vrije keuze van de patiënt. Drs. Zuilhof, sociaal-psycholoog doet verslag van een onder zoek in Zeeland naar het gebruik van alternatieve geneeswij zen, afgezet tegen de landelijke gegevens. Dr. R. van Wijk, die zich als celbioloog aan de Rijks Universi teit in Utrecht onder meer bezighoudt met methodische benade ring van deze geneeswijzen zal antwoorden op de vraag naar in tegratie. Mevrouw drs. Gunning-Schepers, betrokken bij het opstellen van het volksgezondheidsscenario anno 2000 op het departement van WVC zal antwoord geven op de vraag of de overheid in haar lange-termijnbeleid opening biedt voor momenteel niet regulie re geneeswijzen. De verbindende tekst wordt gepresenteerd door Ravoz-direc- teur F. A. van Spanje. Na de lunch is het woord aan prof. dr. Galjaard van de Eras mus Universiteit in Rotterdam die in zijn beschouwing zal uit eenzetten: Waar gaat het in de gezondheidszorg om als we over gezondheid spreken, spreken we over het organisme, menselijke aspecten en maatschappij-beïnvloeding. Waar zijn we met z'n allen mee bezig? Hoe wordt de toekomst beïnvloed door de re search en technologische ontwikkelingen. Een forumdiscussie die geleid wordt door dr. Boertien, Com missaris der Koningin in Zeeland, zal vragen en stellingnames van de inleiders nader belichten, terwijl er ruimte zal zijn voor de mensen in de zaal om vragen te stellen. Aan deze discussie zal als speciale gast deelnemen prof. dr. Muntendam, voorzitter van de Commissie Alternatieve Genees wijzen. De dag wordt besloten met een ontvangst in de foyer, aange boden dor het Provinciaal Bestuur van Zeeland. Momenteel zijn al driehonderd inschrijvingen binnen en de mogelijkheid tot aanmelding is nog open. Men kan zich opgeven op het nummer 01180-34488. VLISSINGEN - Zaterdag 10 november om halfnegen geeft pianist Ronald Smith een concert in het kader van het Derde Pedaal. Het concert vindt plaats in het Vestzaktheater in Vlis singen. Smith speelt hier muziek van Charles Valentin Alkan (1813-1888). Alkan heeft vooral een re putatie als schepper van de meest monumentale en tech nisch hoogstaande pianomu ziek van de negentiende eeuw. Daardoor werd tot nu toe zijn mooie kam»- en orgelmuziek en vooral zijn grote talent op het gebied van miniaturen overschaduwd. Zijn muziek is nauw ver want aan die van Chopin en Liszt tijdens de romantische uitbarsting in Parijs rond 1830. Maar hij deed al gauw af stand van de glamour van het concertpodium om een kluize naarsbestaan te gaan leiden. Ronald Smith maakte in het begin van zijn loopbaan de be roemde opname van Bach's Triple concert met Edwin Fi scher en Denis Matthews. Meer dan tien jaar hield hij zich bezig met de muziek van Bach en de klassieke periode en speelde hij meer dan veer tig verschillende concerten. SIIHTKADOOTJE? Volgende week meer-nieuws over de opening van Blokker, Lange Delft 10, Middelburg

Scheldebode | 1984 | | pagina 1