unul ZEELAND Inktzwammen Eet smakelijk! Sport Medisch Adviescentrum Zeeland officieel erkend SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 309 NIEUWS VAN HET STADHUIS M H mm Op gevaar af, dat u zegt: Al weer gezwam over inkt, wil ik vandaag met u op zoek gaan naar een heel algemene paddestoel, die op allerlei plaatsen kan worden gevon den. Daarbij kijken we niet op eentje meer of minder. Vaak staan er tientallen bij elkaar. Ze schieten inder daad als paddestoelen uit de grond. Er zijn veel soorten inktzwammen, maar het lijkt me maar het beste ons tot twee te beperken, de ge schubde (zie foto) en de kale. Hoewel over smaak altijd te twisten valt, vind ik de eer ste verreweg het fraaist van vorm en kleur. Misschien komt dat wel door het helde re wit van de hoed met de talrijke schubjes, die vooral naar boven toe een beetje bruin kunnen zijn. Mijn eerste ervaring met inktzwammen dateert van vele jaren geleden. Ik kende een schapenweitje. Ieder na jaar stonden er weer honder den paddestoelen, die door de schapen werden vertrapt. Dat vond ik maar zonde en kwam op het idee de beste exemplaren te gaan verza melen. Dat bleek een schot in de roos, want mijn vrouw zag kans er een heerlijk ge recht van te bereiden. De paddestoelen werden goed schoongemaakt en van het velletje ontdaan. Daarna fijngesneden. Alles in de koekepan. We voegden daar wat tomaat aan toe, enige kruiden en dan heet laten worden. Natuurlijk kan er ook een ei door worden ge klopt: het prutje laat zich heerlijk smaken op de boter ham of hoe men het maar consumeren wil. Over het algemeen moeten we alles ivat in de natuur groeit op zijn plaats laten. In sommige gevallen is een be scheiden oogst mogelijk. Enige zelfbeheersing is na tuurlijk van belang. We mo gen de natuur niet aantasten en bovendien heeft een an der mens er ook recht op van de paddestoelen of met het oog dan wel met de smaak- zintuigen te genieten. Wanneer er dus maar en kele staan blijft het bij kij ken! Ook dan is er trouwens voldoende te beleven. Eerst komt een smal kopje boven de grond. Daarna volgt in één of twee dagen de strek king tot een volwassen pad destoel. Waneer de onderzij de van de hoed roze gaat kleuren begint de rijping van de sporen. Even later zien we hoe zwartkleuring gaat optreden. De gehele hoed vervloeit en na enkele dagen is er van die padde- stoelpracht niets meer over. De bodem en het gras maken een versmeerde indruk. Geen wonder, dat ook hier het woordje inkt weer opduikt. Hoewel we ook bij de inkt- vlekkenziekte op de esdoorn met een schimmel te maken hebben is er nauwelijks eni ge overeenkomst. Bij de inktzwam is het vervloeien een levensnoodzaak. In de vieze smurrie bevinden zich namelijk de sporen van de zwam, waarvan de fraaie inktzwammen de vruchten zijn. Ze groeien bij voorkeur op plaatsen, waar zich stik stof in de bodem bevindt. We kunnen zeggen: op voedsel rijke plaatsen. Vandaar de honderden exemplaren in het schapenweitje. En gaat u eens kijken op een plek, ivaar ieder jaar kroos uit de sloot wordt gedeponeerd. Of waar zich vroeger mesthopen hebben bevonden! Ons vori ge huis was een verbouwd boerderijtje. Hoewel het als zodanig misschien al wel 20 jaar niet was gebruikt prijk ten er ieder najaar enkele inktzwammen op de plaats waar zich destijds de mest- plaats bevond. Ja, ze groeien zelfs door het asfalt heen, dat onze par keerplaats bedekte. Een bij zondere ontmoeting beleef den we toen een jonge inkt- zwam kans zag tussen de grondtegels door naar boven te komen. Inktzwammen verschijnen niet zelden op plaatsen, zelfs midden in de stad, waar honden regelma tig hun poot op tillen. Tegen muren en nabij hagen. U ziet, mijn opmerking, dat het stikstofliefhebbers zijn, is er gens op gebaseerd. Kale inktzwammen zie je ivat minder vaak, maar in deze tijd mn het jaar, vooral na het vele vocht dat ons ten deel is gevallen, behoort een ontmoeting met deze padde stoelen tot de mogelijkhe den. Misschien wel bij uw tuinhekje. MIDDELBURG - Het Sport Medisch Adviescentrum Zee land (SMA) is onlangs door het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg officieel erkend. Deze erkenning vindt plaats indien het SMA aan vele eisen in kwantitatieve en kwalita tieve zin voldoet. Met deze of ficiële erkenning zijn het SMA-bestuur en de medewer kers/sters bijzonder ingeno men daar na reeds een korte periode blijkt dat voorname lijk kwaliteit geboden wordt bij de keuringen en adviezen. Door deze erkenning, waar door het SMA Zeeland ook landelijk publiciteit gaat krij gen, kan het beschermde SMA-vignet gevoerd gaan worden. Nieuwe informatiefolders met dit vignet en alle verdere informatie ten behoeve van de sporters zijn in voorbereiding. Het SMA Zeeland functioneert nu 5 maanden en voorziet blij - kens de geweldige belangstel ling in een grote behoefte. Tot op heden niets dan positieve geluiden zowel van de sporters als van de huisartsen waarvan de mede- en samenwerking uiterst plezierig verloopt. Het ligt in de bedoeling in 1985 de activiteiten van het SMA Zeeland uit te breiden met onder meer het organise ren van informatie-avonden en begeleidingsactiviteiten ten behoeve van de sport. Het SMA Zeeland blijft vooralsnog geopend alleen op maandagavond voor het sportspreekuur en keuringen waarvoor afspraken kunnen worden gemaakt op werkda gen van 09.00-10.00 uur bij het SMA Zeeland, telefoon 01184- 79074. VOLLEYBAL Elke maandagavond van negen tot elf uur kan er volleybal ge speeld worden in de sportzaal van de Theo Thijssenschool in Vlissin- gen. De recreatievolleybal is een activiteit van het buurthuis de Pa raplu. Er wordt elke week getraind maar soms worden er ook tegen standers uitgenodigd om een wed strijd te spelen. Voor meer informatie kan men bellen naar het buurthuis de Para plu, telefoon 01184-65453. KINDERTELEFOON. Het Nationaal Comité Kinder postzegels heeft de Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, een pro ject van de Stichting SOS-Telefoni- sche Hulpdienst Zeeland een start subsidie toegezegd., Het plaatselijke Comité Kinder postzegels overhandigt de cheque op dinsdag 6 november. Het bestuur van de SOS-Telefo- nische Hulpdienst Zeeland is bij zonder blij met deze subsidie, om dat voorlopig van de overheid geen extra subsidie ten behoeve van de Kinder- en Jeugdtelefoon verwacht mag worden. 3 NOVEMBER: HERDEN KING BEVRIJDING Zaterdag 3 november a.s. is het 40 jaar geleden dat Vlis- singen werd bevrijd van de Duitse overheersing. Dit feit zal worden herdacht bij het landingsmonument aan de Commandoweg tijdens een plechtige herdenkingsbijeen komst, welke om 10.30 uur be gint. Zoals gebruikelijk bij de ze lustrumherdenkingen zal een deputatie van „The Old Comrades Association" van het regiment „The King's Own Scottish Borderers" voor de herdenking overkomen naar Vlissingen. De 19 echtparen en 19 alleenstaande Schotse oud strijders vinden een gastvrij onderkomen bij diverse gezin nen en in pensions. Ook een deputatie van „The Royal Scots" zal aanwezig zijn: De gasten zullen vrijdag 2 november a.s. om ca. 11.00 uur aankomen en in de kantine van het stadshuis kennis ma ken met hun gastvrouwen en - heren. Burgemeester drs. Th.J. Westerhout zal een kort wel komstwoord spreken. De eigenaar van hotel „Piccard" heeft hiervoor zijn restaurant ruimte beschikbaar gesteld. Het programma voor de herdenking op zaterdag 3 no vember ziet er als volgt uit: 10.15-10.30 uur: Aankomst ge nodigden, gasten en belang stellenden bij het Landings monument aan de Comman doweg; 10.30 uur Strijken van de Ne derlandse vlag; 10.35-10.37 uur Welkomst woord door de heer jhr. D.C. Valckenier von Geusau, voor zitter van het Comité Bevrij ding Vlissingen; 10.37-10.41 uur Korte toe spraak door de heer drs. Th.J. Westerhout, burgemeester van Vlissingen; 10.41-10.45 uur Korte toe spraak door vertegenwoordi ger van de Schotse oud-strij ders, brigadier F.H. Coutts. Schotse piper speelt „the La- ment"; 10.46 uur Last Post (hoornsig naal) gevolgd door één minuut stilte. Vervolgens wordt het Nederlandse en Engelse volks lied gespeeld. De Koninklijke Harmonie „Ons Genoegen" en de Vlis- singse Oratoriumvereniging verlenen hun medewerking aan het programma. VLISSINGEN KRANSLEGGING Er worden kransen gelegd namens het gemeentebestuur van Vlissingen (zowel bij het Landingsmonument als bij de herdenkingssteen van The King's Own Scottish Borde rers); de waarnemend Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland; de Engelse militair attaché; de provin ciaal militair commandant Zeeland; The Old Comrades Association of The King's Own Scottish Borderers; the Royal Scots; het Korps Com mandotroepen; het Vetera- nenlegioen; buitenlandse ver tegenwoordigers en eventueel door overige deputaties of be langstellenden. TENTOONSTELLING Tijdens deze ontvangst houdt de heer J.B. Ventevogel, waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Zee land een korte toespraak. Aansluitend opent burge meester Westerhout de ten toonstelling „Vlissingen in oorlogstijd" welke onder aus piciën van het Comité Bevrij ding Vlissingen in het stads huis is ingericht door de heren P.G. Eekman en J. Tuynman. De expositie biedt door middel van foto's en authentiek mate riaal een beeld van Vlissingen in de oorlogsjaren van 1939- 1944. De tentoonstelling in het stadhuis is voor het publiek geopend van maandag 5 no vember tot en met vrijdag 16 november 1984 van 08.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur; op woensdagavonden bovendien van 19.00-21.00 uur. De ten toonstelling is gratis toegan kelijk. (Vrijdag 2 november a.s. opent burgemeester Wester hout om 16.00 uur bovendien in het Stedelijk museum de ten toonstelling „Vlissingen, tij dens en kort na de tweede we reldoorlog". Deze expositie is een project van de werkgroep „Lokale geschiedenis Vlissin gen". Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00- 12.30 uur en van 13.30-17.00 uur, bovendien zaterdags van 13.00-17.00 uur). KRANSLEGGING NOOR DERBEGRAAFPLAATS EN ARNEMUIDEN 's Middags zullen de Schotse oud-strijders om 14.30 uur op de Noorderbegraafplaats een krans leggen op het graf van wijlen de heer W. Poppe. Aan sluitend rijdt het gezelschap naar Arnemuiden, waar bij het monument op de Sloedam eveneens een krans wordt ge legd. Daarna ontvangt het ge meentebestuur van Arnemui den het gezelschap in het vere nigingsgebouw „de Arne". SOCIAL EVENING 's Avonds oragniseert het Comité Bevrijding Vlissingen voor de Schotse gasten en hun gastvrouwen en -heren een „Social evening" in de aula van de LTS in Vlissingen. Op deze avond vinden optredens plaats van het „Scheldelood- senkoor" en de groep „The Jeep Sisters", welke laatste liedjes uit de periode '40-'45 ten gehore zal brengen. KERKDIENST Zondag 4 november 1984 om 10.00 uur belegt de Wijk-Zuid van de Hervormde Gemeente een kerkdienst in de St.-Ja- cobskerk, waarbij o.l.v. ds. R.C.A. van Voorst Vader spe ciale aandacht aan de bevrij ding wordt besteed. Ook de Vlissingse Oratoriumvereni ging verleent aan deze dienst haar medewerking. Na afloop van de dienst biedt het gemeentebestuur van Vlissingen de Schotse gas ten een lunch aan in hotel-res taurant „Piccard". In de mid daguren zal een gezamenlijk bezoek worden gebracht aan het Oorlogsgravenkerkhof in Bergen op Zoom. Aansluitend ontvangt het gemeentebestuur van deze plaats de gasten in „de Markiezenhof". De gasten zullen omstreeks 17.45 uur in Vlissingen terugkeren. De Schotse gasten zullen maandag 5 november om 08.30 uur naar België reizen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiim ZEEUWSE SPORTRAAD Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan op 7 november a.s. orga niseert het bestuur van de Zeeuw se Sportraad op zaterdag 10 no vember van 10.30 uur tot 16.30 uur een sportdiskussie- en ont moetingsdag in het Ontmoetings centrum De Stenge te Heinkens- zand. De moeilijke financiële positie waarin de sport door allerlei bezui nigingen en tariefsverhogingen dreigt te geraken is aanleiding ge weest voor het bestuur, juist die problematiek op de jubileumviering aan de kaak te stellen onder het thema: „Sportbeleid in een tijd van economische schaarste". Dat is ook de titel van de inlei ding, die de Staatssecretaris van Welzijn, Volksgezondheid en Cul tuur, de heer drs. J.P. v.d. Reijden, als eerste inleider op die dag zal houden. Zijn betoog zal worden gevolgd door een inleiding van de Algemeen Secretaris van de Ne derlandse Sport Federatie, de heer dr. W. de Heer: Sport in de knel". Mevrouw D. van As-Kleijwegt, gedeputeerde voor sportzaken in Drente, gaat vervolgens in op het thema „Is sportwelzijn welvaart De rij inleiders wordt gesloten met „De groeiende problemen van de sportvereniging", belicht door de heer A.J. de Kok, voorzitter van de Goese Sportraad. Na de lunch vindt er een forum- diskussie plaats onder leiding van de oud-voorzitter van de Zeeuwse Sportraad, de heer A.L. van Gees- bergen, waarna de dag op infor mele wijze zal worden besloten. Eventuele belangstellenden voor deze dag kunnen, als zij geen uit nodiging hebben ontvangen, tele fonisch kontakt opnemen met het bureau van de Zeeuwse sportraad: 01180-33024. TIJDREDE Vrijdagavond 2 november a.s. houdt EO-voorzitter ds. J.H. Vele- ma een „tijdrede" (toespraak over de tijd waarin we leven) in de Ont- moetingskerk, Oosterscheldestraat 1 in Middelburg. Op deze door de EO georganiseerde avond wordt verder gesproken door de heer L. Hartog, hoofdredacteur van EO's programmablad „Visie". Hij heeft ook de leiding van de avond. Presentatie is in handen van Bep van Rij, bekend van EO's we kelijkse verzoekplatenprogramma „De Muzikale fruitmand". NIEUWE MUZIEK De Stichting Nieuwe Muziek heeft voor de maand november de vol gende optredens op het program ma staan: 4 november, 16.30 uur Film theater Meccano Middelburg, Da vid Moss, percussion; Malcolm Goldstein, viool. 10 november 20.30 uur Vest zaktheater Vlissingen, Ronald Smith, piano (Engeland); Muziek van Alkan. 11 november filmtheater Mecca no Middelburg, Poezie Performan ces. 18 november 16.30 uur Film theater Meccano Middelburg, Luc Houtkamp, rieten. 25 november 16.30 uur Film theater Meccano Middelburg, Rob bert Szreder, viool. Muziek van Ton de Leeuw, Camilleri, Sibert, Victor. EO-INFORMATIEDAG Speciaal voor de lezers van EO's programmablad „Visie" en alle EO-tientjesleden in de regio orga niseert de Evangelische Omroep vrijdagm.ddag 2 november a.s. een informatieve bijeenkomst in wijk centrum ,,'t Anker", Bonedijke- straat 161 in Vlissingen. Deze be gint om halfdrie en duurt tot circa vier uur. Sprekers zijn de dit voor jaar tot voorzitter van de EO geko zen ds. J.H. Velema en Stichtings- direkteur drs. L.P. Dorenbos. De leiding van de bijeenkomst is in handen van de heer L. Hartog, hoofdredacteur van „Visie". De toegang is vrij. Het ligt in de bedoeling dat bei de sprekers op deze informatie- en kontaktmiddag een inleiding zullen houden over het werk van de Evangelische Omroep, over de aanzienlijke uitbreiding van het aantal EO-programma's op radio en tv met ingang van 1 oktober j.l. enz... Na een korte pauze is er alle gelegenheid tot het stellen van vra gen. De bijeenkomst begint om acht uur, iedereen is welkom en de toe gang is vrij. De samenzang wordt op het orgel begeleid door de heer B. Beekman Fzn. TONEELAVOND De afdeling Middelburg van het Rode Kruis, de toneelgroep „De Spalkers" verzorgt vrijdag 2 no vember een toneelavond in de schouwburg in Middelburg. De groep voert het blijspel „ope ratie Nagtegaa!" op. In dit vrolijke spel van Hans van Wijngaarden zien we Daaf de Rijke die tot zijn verdriet zijn timmerwin- kel heeft zien slopen door de sane ring van de binnenstad. Hij heeft met bloedend hart afscheid geno men van de stad en een huis ge kocht op het platteland. Hij kan niet goed tegen dat ge dwongen niets doen, maar zijn vrouw Riet probeert hem op allerlei manieren bezig te houden. Het rustige leventje in huis ver andert op slag als tante Tilly, een oude vrijster, plotseling komt loge ren. Vooral nadat duidelijk is ge worden, dat zij tot over haar oren verliefd is op de knappe zeekapi tein Willem Muller, die ook in het dorp logeert. Het toneelstuk begint om acht uur. De toegangsprijs is vijf gulden, de opbrengst is bestemd voor het Rode-Kruiswerk in Middelburg. Behalve in de schouwburg ge ven de Spalkers ook voorstellingen in bejaardentehuizen en op aan vraag voor verenigingen. EO-VROUWENBIJEENKOMST Onder het motto „Bij u op de kof fie" organiseert de Evangelische Omroep donderdagmorgen 1 no vember a.s. een bijeenkomst in Goes waarop elke vrouw van harte welkom is. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het Prins van Oranje Complex, Nieuwstraat 14. Het the ma is: De vrouw, haar gebed, haar bestemming". Belangstellende da mes worden om halftien verwel komd met een kopje koffie. De bij eenkomst duurt tot uiterlijk half- twaalf en de toegang is vrij. Gastspreekster is mevrouw Lies Drop-de Witte. Aansluitend is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. ZON IN DE SCHOORSTEEN Ook dit jaar is er weer een actie „Zon in de schoorsteen". De actie is bedoeld om zieken, gehandicap ten en hulpbehoevende bejaarden en met name degenen onder hen die dreigen te vereenzamen te ver rassen met een leuk pakje. De Zonnebloem organiseert „Zon in de schoorsteen" al vele ja ren in samenwerking met de KRO. Vorig jaar werkten 75.000 mensen aan de actie mee. Het gaat niet om dure cadeaus, maar om het maken van een gezel lig pakje, compleet met rijmpje of briefje, zoals dat op of rond 5 de cember in zoveel gezinnen ge beurt. De adressen van zieken en ge handicapten kan men aanvragen bij de Zonnebloem. Na 15 november ontvangt men dan een adresformulier, waarop behalve naam en adres van een zieke of gehandicapte ook enkele bijzonderheden staan die men kan gebruiken bij het samenstellen van een pakje. Het contactadres van de Zonne bloem in Zeeland is, postbus 5000, 4550 KA Sas van Gent. GEVONDEN Bij de gemeentepolitie te Vlissin gen zijn in de periode van 3 tot 24 oktober de volgende voorwerpen aangegeven: Zwart dwergkonijntje, krielhaan, etui van spijkerstof, grijze paraplu, bruin gebloemde paraplu, valdis- pert in busje, blauwe damesporte monnee met inhoud, bruine dame- sportemonnee met inhoud, 2 auto sleutels en 1 huissleutel aan ring, Ford autosleutels en huissleutel aan ring van garage Joosse, 2 Opelsleutels en 2 gewone sleutels, 2 Citroënsleutels aan ring, bankbil jet, statief, zilveren dameshorloge aan ketting, geel regenpak, zwart jongensjack, gouden Zeeuws knopje, 5 sleutels aan hanger, fietssleutel, etui met 4 sleutels, grij ze sporttas met inhoud. Div. bank biljetten, dameshorloge Martine anker, meisjeshorloge met romein- se cijfers, goudkleurig dameshor loge, Citizen herenhorloge, bruine knipbeurs, witte portemonnee met inhoud, bruine herenportemonnee met inhoud, bruine damesporte monnee met inhoud, Toyota auto sleutels in zwart etui, div. foto's van kind. Aangegeven dieren in asiel: Duitse herder en diverse katten, lapjespoes, rode kater, wit-rood katertje, zwart-wit poesje, bastaard keeshond Bij de gemeentepolitie te Oost- Souburg: lange huisdeur- c.q. schuur deursleutel, groen damesjasje met rode sjaal. Kreidler sleutelhanger met 5 sleutels, digitaal herenhorlo ge, linnen tas met t-shirt en gym schoenen, rode kinderportemon nee, ring met 4 sleutels w.o. 2 Opel, blauw etui met inhoud. Openingstijden: maandag t/m vrij dag 09.00-12.00 en van 14.00- 16.00 uur. THE IMAGES OF SOUND Tot en met 16 november is in de Vleeshal in Middelburg de kurTst- presentatie „The images of Sound l„ te zien. Verschillende kunstenaars laten zien hoe geluid en de geluidsbron gebruikt kan worden als expliciete kunstvorm. Achtergrondinformatie over het werk van de deelnemende kunstenaars is tot en met 16 no vember in de Vleeshal te zien in de vorm van een documentaire ten toonstelling. Het programma omvat de vol gende onderdelen: woensdag 31 oktober 13-17 uur expositie, opbouw installatie Ellen Fullman. Donderdag 1 november 13-17 uur expositie, open installa tie Ellen Fullman. Vrijdag 2 novem ber 13-17 uur expositie, open in stallatie Ellen Fullman. 20.15 uur concert Ellen Fullman. Woensdag 7 november 13-17 uur expositie, open workshop Hugh Davies. Don derdag 8 november 13-17 uur ex positie, open workshop Hugh Da- vies. Vrijdag 9 november 13-17 uur expositie, open workshop Hugh Davies. 20.15 uur dubbelconcert Hans Karsten Raecke, Hugh Da vies. Woensdag 14 november 17.00 uur opening Steim expositie, lezing Konrad Boehmer. Donder dag 15 november 13-17 uur Steim expositie. 20.15 uur concert Anne Sietsma, Nicolas Collins, Joel Cha- debe. Vrijdag 16 november 13-17 uur Steim expositie. 20.15 uur con cert Felix Hess, Michel Waisvisz, David Bearman. KWIJTSCHELDINGSPROCEDU RE Het woonlastenkomitee Vlissingen heeft de direkteur der Rijksbelas tingen in„Breda in een brief ge vraagd opheldering te geven over richtlijnen die men hanteert om al of geen kwijtschelding van de on- roerendgoedbelasting te verlenen. Het woonlastenkomitee is name lijk van mening dat deze kwijt schelding niet helemaal vlekkeloos verloopt. Aan de gemeenteraad van Vlis singen is gevraagd door middel van een brief deze actie te onder steunen. VROUW EN KLEDING In het Pand in Middelburg begint op dinsdag 6 november een cursus Vrouw en kleding van het vrouwen café Trui. De cursus omvat vier lessen, die op maandagmiddag van kwart over een tot kwart over drie worden ge geven. Meer informatie kan men krijgen op het nummer 01180-29248. EENMALIGE UITKERING De Jongerenbeweging FNV helpt jongeren bij het invullen van de formulieren voor het verkrijgen van de eenmalige uitkering 1984. De formulieren zijn verkrijgbaar op het postkantoor. Wie een RWW of Algemene Bij stands Wet uitkering krijgt, krijgt de papieren toegestuurd door de plaatselijke Sociale Dienst. ledereen die niet meer dan een minimumloon of minimumuitkering ontvangt en vanaf 1 januari 1984 in Nederland woont of zelfstandig woont, heeft recht op deze eenma lige uitkering. Wie hulp wil hebben van de jon gerenbeweging moet een loon- strookje of uitkeringsbriefje van de maand september en een bewijs van betaling van de ziekenfond spremie meenemen. De aanvragen moeten voor 15 november bij de gemeente binnen zijn. Men kan terecht bij het bureau Jongerenbeweging, Dam 12-14 in Middelburg. POSTZEGELBEURS Zaterdag 3 november houdt de postzegelvereniging Philatelica in Vlissingen haar najaarsruilbeurs. Het evenement vindt plaats in de Rijksscholengemeenschap Schel- demond aan de Paul Krugerstraat van tien tot vijf uur. Er komen handelaars uit het he le land. Van de afdeling zijn verte genwoordigers van de nieuwtjes- dienst en het rondzendverkeer aanwezig. Om drie uur is er een veiling. Het geheel wordt besloten met een verloting. De entree is vrij. BINGO De Stichting Welzijn voor Ouderen houdt dinsdag 6 november een bingomiddag in het dienstencen trum Bachten Komme in Souburg, in het dienstencentrum Bachten Reede in Vlissingen is er een der gelijke bingoavond op dinsdag 6 november. De bingomiddag in Souburg be gint om twee uur, de bingoavond in Vlissingen om halfacht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de receptie en in de grote zaal WELKOMSTDIENST „Wees uzelf" zei ik tot iemand, maar hij kon niet, hij was nie mand!. Dit is het thema van de Wel- komstdienst op zondag 4 novem ber in de Hoeksteen in Middelburg. Voorganger is Victor van Heus- den, muziek en zang worden ver zorgd door de jongeren van Youth for Christ. De dienst begint om kwart voor zeven met samenzang. WOONLASTEN Het Woonlastenkomitee Vlissin gen heeft de gemeenteraad ge vraagd er bij regering en parlement op aan te dringen de woonlasten dit jaar niet te verhogen. Ook het Woonlastenkomitee Middelburg heeft een dergelijk ver zoek gedaan. BLOEDAFNAME-AVOND Het Rode Kruis in Middelburg houdt woensdag 21 november een bloedafname-avond in kerkcen trum De Hoeksteen aan de Rozen burglaan in Middelburg. Iedere gezonde volwassene kan hier een halve liter bloed afstaan tussen halfzeven en negen uur. Voor aanmelding of eventuele inlichtingen kan men bellen naar mevrouw Pieterse, telefoon 01180- 12944. VROUWEN ZONDER BAAR MOEDER. De werkgroep vrouwen zonder baarmoeder houdt iedere dinsdag telefonisch spreekuur. Vrouwen die de operatie hebben "óndergaan of nog moeten onder gaan kunnen dan met lotgenoten praten. Men kan bellen van halfdrie tot halfvier naar het kantoor van de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Walcheren, telefoon 01180-26951. Het correspondentie-adres is postbus 282, 4330 AG Middelburg. TENTOONSTELLING. In de Openbare Bibliotheek Vlis singen is tot 21 november een ten toonstelling te zien waarin speciaal aandacht besteed wordt aan de Tweede Wereldoorlog. Een collectie boeken, zowel fic tie als non-fictie over de oorlog en een aantal foto's over de bevrijding van Vlissingen zijn de hoofdonder delen van deze expositie. De foto's komen uit het gemeen tearchief. De boeken zijn ook voor uitleen beschikbaar. De tentoonstelling is te zien op maandag van halftwee tot acht uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van tien tot acht uur en zaterdag van tien uur tot halfeen. KUNST OP KREDIET. Dank zij een nieuwe subsidiere geling van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur bestaat nu de mogelijkheid via een speciale lening kunstwerken aan te kopen. Over de lening is men geen ren te verschuldigd. Het aankopen van de kunstwer ken moet wel geschieden bij een aantal galerieën die bij deze rege ling zijn aangesloten, In Vlissingen is dat galerie Mar quis aan de Nieuwendijk. KLEDINGBEURS. Buurtvereniging van Duyven- voorde in Oost-Souburg houdt za terdag 10 november weer een kle ding- en speelgoedbeurs in wijkge- bouw de Schuur aan de Middel burgsestraat. De beurs is open van tien tot drie uur. Op verschillende tijden wordt de kleding door middel van een mode show getoond. Kleding en speelgoed voor deze beurs kan men inleveren op de donderdagen 1 en 8 november van halftwee tot halfdrie in de Schuur. De prijs kan men zelf bepalen. TEXTIELOBJECTEN De Goese kunstenares Ineke Ot- te exposeert van 3 tot 30 novem ber in het Zeeuws Kunstenaars centrum in Middelburg. Ineke Otte is autodidact. Zij werkte in 1983 en 1984 aan de Vrije Akademie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Zij exposeerde al enkele malen in Goes en verder in Geersdijk, Leidschendam, Middelburg, Vlis singen en Amsterdam. Momenteel werkt Ineke vooral met het zeefdrukken van stof, waarbij met name teksten een be langrijke rol spelen. Zij gaat er daarbij van uit, dat een mens dage lijks bezig is met het opnemen van tekst en het verwerken van woor den en letters. In haar textielobjec- ten worden begrippen als „inpak ken, herhalen, insnoeren, binden en wikkelen" in beeld gebracht, omdat volgens Ineke alle gedach ten, alle ervaringen en andere din gen waar een mens mee bezig is, worden ingepakt, omwikkeld en in gesnoerd. De Goese kunstenares is altijd met textiel bezig geweest en ziet het als een boeiend proces om uit een stapel stof een werkstuk te makefc De opening van de tentoonstel ling is zaterdag 3 november om vier uur. Het Z.K.C. is geopend op dins dag en donderdag van tien tot vijf uur, woensdag en vrijdag van half twee tot halfzes en van zeven tot negen uur en zaterdag van tien tot een uur. GESLACHTSZIEKTEN. De dienst geslachtsziektenbe- strijding van de Provinciale Vereni ging Het Zeeuwse Kruis beschikt nu over een aparte informatielijn. Via een antwoordbandje hoort men in het kort welke de belang rijkste verschijnselen zijn van de twee voornaamste geslachtsziek ten, gonorroe en syfilis. Men hoort dan tevens waar men voor verdere informatie naar toe kan. Deze anonieme vorm van voor lichting per telefoon is voor Zee land nieuw. De dienst Geslachtsziektenbe- strijding verwacht dat deze voor ziening in Zeeland in een behoefte zal voorzien. Het nummer is 01100-31032. STILLE KRING. Zaterdag 3 november is er weer een stille kring in Middelburg, ledereen die op deze manier uiting wil geven aan zijn of haar gevoel van afschuw over de kernwapen wedloop kan zich bij de stille kring aansluiten. De stille kring wordt van half- twaalf tot twaalf uur gevormd op de hoek van de Lange Delft en de Koorkerkstraat. SINGELLOOP. Atletiekvereniging Dynamo in Middelburg houdt zaterdag 3 no vember de drieëntwintigste Singel loop. Start en finish zijn op de Noord singel. Het wedstrijdsecretariaat is gevestigd in de kantine van het sportcomplex de Nadorst. Het se cretariaat is open vanaf twaalf uur. De wedstrijden beginnen om halftwee met de jongste categorie en gaan door tot kwart over drie, wanneer ife senioren aan de beurt zijn. Na afloop van de wedstrijden is er een prestatieloop. Men kan kiezen uit afstanden van een, twee, drie of vier ronden over 1650 meter. De prestatieloop begint om vier uur. KOFFIECONTACTOCHTEND. De vrouwencontactgroep Kom uit je Huis houdt woensdag 7 no vember haar maandelijkse koffie- contactochtend. Het thema is deze keer „gezon de voeding - een gezond leven". Mevrouw Marinisse zal tijdens de bijeenkomst verschillende as pecten van gezonde voeding toe lichten. De ochtend begint om halftien en duurt tot halftwaalf. De ochtend vindt plaats in het wijkgebouw het Zuiderbaken aan de la Palmastraat in Middelburg. Na afloop kan men ook informa tie krijgen over alle andere activi teiten van Kom uit je huis. AQUARIUMSOOS. Sinds 1 oktober heeft aquarium vereniging de Purperkop een aquariumsoos. De bedoeling hiervan is dat mensen met problemen op het ge bied van de verzorging van vissen in aquaria hier dagelijks tot halfzes terecht kunnen, uitgezonderd in het weekend. Verder bestaat de mogelijkheid voor de leden om planten en vis sen te kopen. Het verenigingsgebouw is ge vestigd in de Breestraat 8 in Vlis singen. ORIENTATIERIT. De Middelburgse Motor- en Autoclub Scheldegouwen houdt zaterdag 3 november voor de twaalfde keer de Nacht van Schel degouwen, een oriëntatierit voor motorvoertuigen over een afstand van honderdtien kilometer. De rit is verdeeld in twee trajec ten. De start vindt plaats bij Hotel Walcheren in Koudekerke om ze ven uur. Zo spoedig mogelijk na de bin nenkomst van de laatste deelne mers vindt de prijsuitreiking plaats. De rit wordt verreden in twee klassen, te weten een wed strijdklasse voor ervaren rijders en een toerklasse voor minder erva ren rijders. Langs de route zijn een aantal controleposten opgesteld. Inschrij ven is mogelijk in het hotel vanaf halfzeven, of vooraf bij de voorzit ter van de Sportcommissie Schel degouwen, P. de Ruijter, Veerse- weg 109 in Middelburg. JONGERENSOOS In buurthuis Aldegonde kunnen jongeren op woensdagavond van zeven uur tot halfelf terecht in de soos. Deze is bedoeld voor jonge ren van veertien tot achttien jaar. Men kan er tafeltennissen, kaar ten, films kijken en dergelijke. Bij voldoende animo kan de soos meer avonden per week gaan draaien. (ADVERTENTIE 'Klokstraat 1 - 4461 JK Goes Tel. 01100-28030 Torenstraat 5 - 4381 ET Vlissingen Tel 01184-19910 Oostdijk 41-43 - 3245 AS Sommelsdijk Tel. 01870-3722

Scheldebode | 1984 | | pagina 25