LEKKER VOOR GAAT ZITTEN HET WEEKBLAD WAAR JE RUITER gevallen bevrijders met onthulling monument Eigen zwemuren voor ouderen in Poeiendaeie Computer bedient modelspoorbaan Serooskerke herdenkt Nieuw clubgebouw voor Personeelsvereniging Haven MIDDELBURG - Verschillende plaatsen op Walcheren vieren deze week het feit, dat ze veertig jaar geleden bevrijd werden. In Middelburg vond die bevrijding plaats op 6 november 1944. Ter gelegenheid hiervan is er een uitgebreid her denkingsprogramma opgezet door een speciaal daarvoor opgerichte commissie. Concert VLISSINGEN/GOES - Het Zeeuws Coördina tieorgaan voor Natuur- Landschap- en Milieube scherming heeft een brochure uitgegeven met als titel „Onverharde wegen in Zeeland". De brochure geeft een inventarisatie van de nog niet geasfal teerde wegen in de provincie. Een aantal aantrek kelijke voorbeelden wordt er in beschreven en het ZCO bepleit dat landschappelijke en natuurweten schappelijke waarden grotere aandacht krijgen bij het beheer van deze wege Tentoonstelling KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910-POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Foto: Cor Schuïlewerve Gemeentevoorlichter Henk Jansen met enkele van de voorwer pen uit de tweede wereldoorlog die op de tentoonstelling in de burgerzaal van het gemeentehuis te zien zullen zijn. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé^O1184-64630. VLISSINGEN - Zaterdag 3 november betrekt de perso neelsvereniging van de N.V. Haven van Vlissingen haar nieuwe clubgebouw aan de Mercuriusweg 27 in Vlissin gen. De leden zijn erg blij met dit nieuwe gebouw, dat een goede vervanging is voor het vroege re clubgebouw bij de binnen haven. „Dit gebouw is een stuk rui mer", vertelt de heer Koster. „Ik geloof dat we met dit ge bouw één van de mooiste club gebouwen van Vlissingen heb ben. Ter gelegenheid van de ingebruikname houden we voor alle personeelsleden van de Haven zaterdag een open dag, ook voor hen, die nog geen lid van de personeelsver eniging zijn". De personeelsvereniging is erg actief. Zo heeft men onder meer activiteiten op het gebied van tennissen, tafeltennissen, kaarten, voetballen, schieten, toneelspelen en biljarten. Niet al deze activiteiten kunnen uiteraard in het club huis plaatsvinden, maar de ruim driehonderd leden zullen toch een goed gebruik er van maken. Zij hebben het gebouw zelf, zij het met hulp van het bedrijf, opgeknapt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZCO pleit voor behoud van onverharde wegen in Zeeland UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX (ADVERTENTIE) SEROOSKERKE - Zaterdag 3 november wordt in Seroos- kerke een monument onthult, ter nagedachtenis aan de ne gentien omgekomen soldaten bij de bevrijding van het dorp. Het monument is opgesteld bij de kerk aan de Vrouwenpol- derseweg. Ter gelegenheid hiervan be zoeken vijfenvijftig Engelse oud-strijders van het 48 Royal Marines Commando het dorp. De onthulling zal geschieden door kolonel J.G. Hanson DSO en mr. D. Potter, een broer van een van de omgekomen com mando's. Aan de onthullingsplechtig heid wordt medewerking ver leend door de muziekvereni ging E.M.M. en door de afde ling Zeeland van de Vereni ging Keep them rolling. Deze vereniging komt met twintig authentieke leger voertuigen uit de tweede we reldoorlog naar Serooskerke. Met deze voertuigen worden de oud-strijders vanaf de Zandput naar de plaats van het monument gebracht. Het organisatiecomité Her denking Bevrijding Seroos kerke roept de bewoners van Serooskerke op, op 3 november de Nederlandse vlaggen uit te steken. 's Middags om twee uur opent burgemeester, mevrouw van Montfrans-Hartman in gebouw de Zandput een ten toonstelling, die door middel van foto's en documenten een overzicht geeft over de periode 1939-1945. Deze tentoonstelling is gra tis te bezichtigen. De openingstijden zijn als volgt: zaterdag 3 november van twee tot zes uur, maandag 5 november van twee tot vijf en van zeven tot negen uur en dinsdag 6 november van twee tot vijf uur. I, WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 „We zijn er daarbij van uit gegaan dat de viering van de bevrijding wordt meebeleefd door zowel de ouderen, die de Tweede Wereldoorlog hebben meegemaakt, als door de jon geren, die er toch weer heel anders tegenaan kijken", ver telt een van de commissiele den, de heer van Boven. „Juist nu racisme en fascis me steeds weer de kop opste ken, is het goed ook de jeugd ervan te doordringen, welke verschrikkingen er tijdens de ze oorlog hebben plaatsgevon den. Een goede overdracht van deze geschiedenis is daarbij zeer belangrijk. De bevrijdingsviering be gint maandag 5 november om half vijf met een openingscere monie in het stadhuis. Hier voor zijn vertegenwoordigers uit diverse groepen van de be volking uitgenodigd, zoals on der meer oud-strijders, ver zetsmensen, maar ook scholie ren. Tevens zijn er een aantal oud-militairen van de Royal Scots aanwezig, die alle festi viteiten rondom de viering van de bevrijding meemaken. Voor het stadhuis worden de vlaggen gehesen van de landen die deel hebben geno men aan de bevrijding van Middelburg. Dit gebeurt door padvinders en oud-strijders. Dinsdag 6 november om 5 uur worden er kransen en bloemen gelegd bij het monu ment op de Groenmarkt. „Behalve de officiële verte genwoordigers van de ge meente, gasten uit de zuster stad Folkstone, de Irenebriga- de, oud-strijders en andere groeperingen, kunnen ook particulieren hier bloemen leggen", vertelt mevrouw Westhof. „Kort na de oorlog was dit erg gebruikelijk, maar dat gebruik is met de jaren steeds minder geworden". Bij het monument wordt een ere wacht gevormd door leden van de Nationale Reserve. Dinsdag 6 november is er in de Nieuwe Kerk een herden kingsdienst. Hier zijn geen be sproken plaatsen, de dienst staat open voor iedereen. De dienst gaat uit van de geza menlijke kerken in Middel burg. Vrijdag 9 november ver zorgt de Koninklijke Orato- riumvereniging Tot Oefening en Uitspanning een concert in de Concert- en gehoorzaal. Dit concert staat in het te ken van ons 150-jarig be staan", vertelt de voorzitter van de vereniging, de heer van Swieten. „Omdat dit jubileum gelijk viel met de viering van het veertigjarig bevrijdings feest wilden we het ook in dit kader plaatsen. Het programma bevat dan ook een speciaal voor deze ge legenheid door Herman State- gier op muziek gezet, gedicht van Jan Campert, „De lof van Walcheren". We zijn erg trots dat we dit de bevolking van Middelburg kunnen aanbieden. Het koor wordt begeleid door het West-Vlaams orkest en een aantal zeer bekende so listen verleent hun medewer king. Dit zijn Thea van der Putten, Hein Moens, Jard van Nes en Ruud van der Meer. Een van de hoogtepunten van het concert zal de mis van Schubert zijn, die in Neder land uiterst zelden te horen is, omdat de moeilijkheidsgraad erg hoog is en het een grote or kestbezetting vergt". De N.C.R.V. zal radio-opnamen maken van het concert, die op een later tijdstip worden uit gezonden. Een heel ander soort muziek brengen de gezamenlijke Mid delburgse muziekkorpsen ten gehore op zaterdag 10 novem ber. De korpsen maken vanuit de verschillende wijken van Middelburg een rondwande ling naar de Markt, waar zij om drie uur gezamenlijk een Bij ons vindt U een frequent wisselend computerboek assortiment Min. 500 titels voorradig bij: MIDDELBURG - In het zwembad Poeiendaeie in Mid delburg zijn weer een aantal zwemuren speciaal gereser veerd voor ouderen. Onder ouderen wordt hier verstaan, mensen van boven de zestig die heel goed of helemaal niet kunnen zwemmen. In het in- structiebad wordt speels geoe fend en voor hen die dit willen, zwemles gegeven. Het grote bad staat open voor baantjes-trekkers, dui kers en waterspelers. De nieu we glijbaan staat open voor een watertrip met plons. Deze zwemuren vinden plaats in het kader van de ac tie „meer bewegen voor oude ren". Doel is het bevorderen van plezier-onder-elkaar, so ciaal contact, het stimuleren van bewegen. Zwemmen bevordert de ge zondheid, houdt de spieren soepel en vergroot het uithou dingsvermogen. De zwemuren zijn maan dagmiddag van drie tot vier uur en dinsdagmiddag van halfvier tot vier uur. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het zwembad Poeiendaeie, tele foon 01180-26451. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Een beeld van Middelburg vlak na de bevrijding waarop de verwoestingen in het centrum goed te zien zijn. show verzorgen. Deze muzika le show staat onder auspiciën van de vereniging Uit het Volk, voor het Volk. In de Burgerzaal van het stadhuis is van 6 tot en met 17 november een tentoonstelling te zien met als titel: „Aspecten van oorlog en bevrijding". Mevrouw de Casembroot, de weduwe van de vroegere com missaris der Koningin in Zee land, opent de tentoonstelling. De heer de Casembroot was in 1944 burgemeester van Westkapelle en speelde een belangrijke rol bij de contac ten met de geallieerden. De opening wordt muzikaal omlijst door een optreden van het jeugdkorps Onda Middel burg. De tentoonstelling is niet al leen opgebouwd met mate riaal uit het archief", vertelt de heer Sijnke, „maar we heb ben een beroep gedaan op de bevolking om materiaal te le veren. Hier kwam erg veel respons op. De tentoonstelling omvat dan ook niet alleen fo to's en documenten, maar ook gebruiksvoorwerpen die aan de oorlogsjaren herinneren zo als fietswielen met houten banden, fietslampen met ver duistering en dergelijke". Een ander onderdeel van de tentoonstelling bestaat uit een aantal aquarellen van Waalko J. Dingemans, die betrekking hebben op Walcheren, onder meer de inundatie van Mid delburg. Ook is er een permanente diapresentatie en is dat ge deelte van de tentoonstelling Zeeland 40-45 dat betrekking heeft op Walcheren te zien. Gemeentevoorlichter, de heer Jansen: „Ook willen we een aantal zaken laten zien die nu nog bestaan en die ons her inneren aan de bevrijding van Walcheren, zoals straatnaam bordjes en de gevelsteentjes, die kort na de bevrijding over al werden ingemetseld". De tentoonstelling is gratis te bezoeken. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en op de donderdagen 8 en 15 november tevens van zeven uur tot halftien. Tijdens deze avondopenstel lingen verzorgen op 8 novem ber het korps van Onda Mid delburg en het blaasorkest Ju liana een muzikale omlijsting en op 15 november het Middel burgs Muziekkorps en het korps van Onda Nieuwland. VLISSINGEN - Een belang rijk deel van Speelgoed 84, de tweede Nederlandse beurs voor speelgoed en hobbyarti kelen is gewijd aan model bouw. Het nieuwste op dit gebied is de Marklin Digital Ho, waarmee Marklin de moge lijkheid biedt een realistisch treinverkeer in miniatuur en wat de speelmogelijkheden van de modelbaan in belang rijke mate verhoogd. De computerfanaat, die tot nu toe zijn programma's en spelletjes alleen zichtbaar kon maken op beeldschermen en printers kan nu zijn spel via het treinverkeer op de model baan realistisch in praktijk brengen, terwijl de model baanfanaat de treinenloop via het beeldscherm kan controle ren. Ruim negentig procent van de wegen in Zeeland is van een asfaltlaag voorzien. Slechts enkele wegen bezitten nog een andere verharding zo als macadam, kasseien of klinkers. Onverharde wegen komen in Zeeland nauwelijks meer voor. De niet geasfal teerde wegen bezitten naast hun zeldzaamheidswaarde ook andere waarden, met na me cultuurhistorische, land- schappelijk-recreatieve en na tuurwetenschappelijke waar den, volgens de brochure. In de periode dat zich in Zeeland mensen vestigden was van de aanleg van wegen nog geen sprake. Men volgde eenvoudig de door de natuur gegeven pa den zoals de kreekbeddingen, zij het met enige aanpassingen (knuppelwegen). De eerste aanleg van wegen dateert uit de Romeinse tijd, dit betrof veelal militaire wegen, daarna ontstonden tussen de dorpen de buurtwegen en met de op komst van het Christendom de kerkepaden. Tussen de steden ontstonden als gevolg van het toenemende handelsverkeer, de hanzewegen. Wegen waar van het tracé karakteristiek is voor de vroegere ontstaanspe riode, worden nu nog aange troffen in kreekbeddingen van oude polders, op de dijken en in de vorm van enkele kerke paden. De landschappelijke waarde van de smalle onver harde wegen, komt volgens de brochure voort uit het feit, dat het tracé als het ware Toke ning houdt met de details in het landschap. Door de lagere rijsnelheid en het op de omgeving afge stemde tracé, is men in staat het landschap intensiever en tot in kleine details te beleven. Deze mogelijkheid tot inten sieve landschapsbeleving houdt eveneens een belangrij ke recreatieve waarde van de ze wegen in. De waarde wordt nog versterkt door dat er wei nig verkeer is op deze wegen, zodat men werkelijk rustig van het landschap kan genie ten, vanuit de auto, op de fiets of te voet. De invloed van we gen op de natuurlijke omge ving strekt zich uit over zowel het planten- als het dierenle ven. Uit onderzoek naar de in vloed van het verhardingstype van de weg op de vegetatie in de omgeving is gebleken, dat vooral de doorlaatbaarheid van het wegdek voor water van belang is. Bij brede asfaltwegen vindt er een snelle afvoer van grote hoeveelheden regenwater plaats op de berm. De effecten hiervan zijn ongunstig voor de planten en dieren die in de berm leven. Een smalle onver harde weg kan er zelfs toe bij dragen, dat bepaalde planten en dieren, die specifiek aan deze wegbermen gebonden zijn, in stand blijven. Een voorbeeld is de patrijs. Vroe ger vond hij in akkerbouwge bieden een goed broedgebied, nu is hij erg schaars. De pa trijs vond langs de onverharde een onverharde weg met knotwilgen heeft landschappelijke waarde wegen de voor zijn menu noodzakelijke onkruiden en hij kon regelmatig fijn grind tot zich nemen, dat hij nodig heeft voor een goede maag werking. Het ZCO vindt dit allemaal redenen om de onverharde wegen in stand te houden. Zij raadt aan enerzijds wettelijke maatregelen te treffen voor de bescherming van deze wegen en anderzijds het belang van deze wegen te benadrukken en er een passend gebruik van te maken. Zij denkt hierbij aan het opnemen van dergelijke wegen in wandel- en fietsrou tes. Van de wegen op Walche ren heeft dertig kilometer een verharding van klinkers, vijf kilometer is semi-verhard en de rest is voorzien van een as faltlaag. Op splitsingen van wegen, komt vaak nog een restant van de oorspronkelijke bestrating voor. Deze is ook te zien bij parkeerhavens en in- en uitritten langs de wegen. Semi-verharde wegen, dit zijn wegen met een puin- of grind- verharding zijn enkel nog te vinden bij Oostkapelle, Rit- them en rond Arnemuiden. Wegen met een verharding van kinderkopjes zijn op Wal cheren buiten de bebouwde kom niet meer te vinden. Wel komen kinderkopjes plaatse lijk als wegverbreding in stro ken langs klinkerwegen voor (Snouck Hurgronjeweg ten noorden van Gapinge en de Lepelstraat bij Vrouwenpol der), Klinkerwegen zijn vooral te ^jnden rond Westkapelle, tussen Oostkapelle, Vrouwen polder, Serooskerke en Veere en rond Ritthem. De wegen rond Westkapelle zijn na de oorlog in het kader van de werkvoorziening herstraat. Het Wegschap Walcheren, de beheerder van de meeste we gen op Walcheren buiten de bebouwde kom, ontwikkelt momenteel plannen voor het herbestraten van enkele klin kerwegen rond Westkapelle. Deze instelling is daartoe aan gemoedigd, nadat vanuit het Staatsbosbeheer het land schappelijke en cultuurhisto rische belang van de klinker wegen was aangegeven, aldus de brochure. De brochure is te bestellen bij het ZCO in Goes. Postbus 334, telefoon 01-00-28259.

Scheldebode | 1984 | | pagina 1