Eerste gespreksgroep in Zeeland voor fami I ieleden van dementerende ouderen „Dierenpaspoort en registratienummer voorkomen ellende Toneelvereniging Platogo brengt „De avond van de zevende juli" ZORG VOOR DE ZORGENDEN Jongeren tegen apartheid Discussie-avond FNV Bouw- en Houtbond Schuldgevoelens Onomkeerbaar Geen pijn Dierenpaspoort Werklozenkrant nu werkproject Meer mensen zochten hulp via de telefoon Vandaag officiële opening van de nieuwe Zuidburch SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 OKTOBER 1984 311 GOES - De Protestants Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Zuid- en Noord-Beveland in Goes, kortweg PMD genaamd, start begin oktober met een groep voor familiele den van dementerende ouderen. „Tot voor kort was alle raad uitsluitend gericht op de persoon die de menteerde en had men nauwelijks oog voor de ver zorgers", aldus Henk Teunissen, leidinggevend maatschappelijk werker bij de PMD. KRUININGEN - In gevolg van het honden- en kattenbesluit van 1 januari 1982 moeten alle hon den die aan asiels aangeboden worden of tijdelijk in pensions verblijven een registratienummer heb ben. Het aanbrengen van dit nummer gebeurt in het oor, omdat deze plek het minst gevoelig daar voor is, en de dieren worden op deze manier 'be schermd' bij vermissing, diefstal of mishandeling. „De registratie moet op de eerste plaats gezien worden in het belang van het dier", vertelt Frits Teutelink uit Krui- ningen, de man die zich in het rayon Zeeland en West-Brabant bezig houdt met de registratie van dit soort huisdieren. Hij werkt nauw samen met dierenartsen en asielbeheerders. Volgens hem bestaat er nog te weinig bekendheid over het fenomeen tatoeëren van dieren en het die renpaspoort. ft ff Samen met collega Huio van Iwaarden heeft hij de af gelopen maanden het plan voor deze groep ontwikkeld. Volgens beiden is de noodzaak daarvan duidelijk gebleken uit een analyse van het kliën- tenbestand. „Bij mensen, die een dementerend familielid verzorgen, leven vragen en ge voelens waarop hun direkte omgeving geen antwoord weet te geven", betuigt Henk Teu nissen. „Opvallend daarbij is dat een groot aantal klachten en vragen bij de verschillende hulpvragers, bijna identiek is. Dat is dan ook de reden waar om wij denken deze problema tiek in groepsverband te kun nen oppakken". Beide initiatiefnemers be seffen dat praten in een groep niet voor iedereen even ge makkelijk is. Daarom wordt zo'n groep ook niet te groot. Maximaal 10 personen, part ners en kinderen van demen terende ouderen. Huib van Iwaarden: „Wan neer iemand wordt geconfron teerd met het feit dat een dier bare gaat demeteren, rijzen er vooral in die beginperiode veel vragen, is er veel onzekerheid over wat er kan gaan gebeu ren. Het roept gevoelens van onmacht op en twijfels rond wel of niet opnemen in een verpleeghuis. De groep is dan ook gericht op mensen die de dementerende nog zelf verzor gen, niet op degenen die het hele proces al hebben doorge maakt". Veel mensen blijken met enorme schuldgevoelens te zit ten ten aanzien van hun ge drag tegen een „kinds" fami lielid. Zeker wanneer de de mentie gepaard gaat met agressiviteit. Bovendien, het eist nogal wat van de verzor ger om in de relatie met de de menterende niets terug te ver wachten. „De omgeving is wat dat be treft over het algemeen maar weinig begrijpend", stelt Huib van Iwaarden. „Zij hebben het idee dat het allemaal wel mee valt en reageren vaak pas bij extreme situaties: Wanneer een oude buurman het thee water opzet in een plastic af wasteiltje en er daardoor mis schien wel eens brandgevaar zou kunnen dreigen. Intussen is de verzorging van een de menterende oudere een zware opgave, die veel tijd en energie vergt. Het spreekt voor zich dat dit ook een zware geeste lijke belasting betekent. En het is niet altijd mogelijk of wenselijk dat een verzorger steun vindt bij deze „zelfgeko zen" taak binnen een gezinssi tuatie". Teunissen en Van Iwaarden hebben zich de afgelopen maanden breed georiënteerd over dit onderwerp. Contacten werden gelegd met tal van in stellingen, zoals de RIAGG, huisartsen, verpleegtehuizen, gezinsverzorging- en wijkver pleging. De bijeenkomsten zullen éénmaal per veertien dagen plaatsvinden en in de regel hooguit twee uur duren. Zij zijn niet, bij voorbaat, aan de plaats Goes gebonden; af hankelijk van de aanmeldin gen kunnen verspreid over de regio verschillende groepen worden gevormd. Vooraf gaand aan deelname krijgt men een individueel gesprek met één van de maatschappe lijk werkers die de groep(en) begeleiden. Overigens zijn persoonlijke gesprekken over dit onderwerp altijd mogelijk. Tot op heden is dementie een onomkeerbaar proces. Op het ogenblik zou ons land zo'n 200.000 mensen tellen die één of andere vorm van dementie hebben, een aantal dat door het toenemen van de gemid delde leeftijd waarschijnlijk alleen maar zal groeien. Er heerst bovendien veel verwar ring rond deze ziekte. Veel oudere mensen lijken dement, hebben ook de verschijnselen van dementie, maar na zorg vuldig onderzoek en een juiste medische behandeling kunnen ze vaak weer herstellen. Binnen de gespreksgroep, zoals deze begin oktober door de PMD wordt gestart, is de werkwijze open. Er kan met thema's worden gewerkt, zo als: „Hoe ga je om met demen tie: Welke oplossingen kun je vinden in de eigen thuissitua tie". Maar ook behoort het tot de mogelijkheden dat een des kundige wordt uitgenodigd. „Voor deelname aan de groep is het verder eigenlijk niet van belang of men zijn of haar leven tijdelijk wil wijden aan de verzorging van een de menterend familielid. Veel meer van belang is hoe die keuze verwerkt wordt", be sluit Henk Teunissen het ge sprek. „Daarover eens te kun nen praten met mensen die in een vergelijkbare situatie ver keren kan het isolement van de eigen problematiek ophef fen. Veel mensen hebben voor bepaalde stukjes van die pro blematiek een oplossing ge vonden. Daarmee kunnen ze wellicht anderen weer hel pen". Mensen die meer willen we ten over de groep kunnen con tact opnemen met de PMD, Zonnebloemstraat 53 in Goes, telefoon 21270. Frits Teutelink tatoeëert honden ter registratie 99 Wekelijks krijgen gemid deld 40 honden een registratie nummer van hem in de oren. Naast het registratienum mer is ook het dierenpaspoort een erg belangrijk document voor de bezitter van een gezel schapsdier. Teutelink: „Veel mensen weten niet dat ze een paspoort nodig hebben als ze een dier bij een pension willen brengen. En het aanschaffen van een paspoort kan een hoop ellende besparen wanneer men op vakantie in het bui tenland gaat". Frits Teutelink kwam een tijd geleden op het idee eens te solliciteren naar de stichting Registratie Gezelschapsdieren Nederland, met het hoofdkan toor in Velp. Een vriend van hem deed dit werk ook in En schede en het leek de inwoner van Kruiningen ook best een aardige manier van tijdver drijf. Maanden na z'n sollicitatie gleed er een brief in de bus bij huize Teutelink met de mede deling dat men voor de rayons Zeeland en Brabant een ta- toeërder kon plaatsen. „Het is een bijbaantje. Het aantal honden dat je per week moet tatoeëren verschilt nogal eens. Als de vakantietijd aan breekt wordt het een drukte van jewelste", weet de Krui- ninger te vertellen. GOES - Al enige tijd is de werkgroep "Goes tegen Apart heid" bezig de Goese bevol king te mobiliseren voor deze actie. Het is de bedoeling dat een zo groot mogelijk gedeelte van de bevolking van Goes in formatie krijgt over de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek. Dit bekeken vanuit een anti racistische standpunt. Daartoe zijn een aantal sub groepen gevormd, die bestaan uit een aantal maatschappelij ke groeperingen, zoals politie ke partijen, kerken, vrouwen bewegingen, etnische minder heden, enzovoorts. Deze sub groepen moeten de aktieweek, die plaats vindt van 10 tot en met 16 maart 1985 gaan invul len. Ook wordt er gewerkt aan een subgroep JONGEREN. Er wordt gedacht aan het uitge ven van een anti-apartheids krant voor scholieren/jonge ren. Tevens is er een avond vullend programma met mu ziek en informatie voor deze doelgroep in voorbereiding. Het je interesse en/of wil hieraan meewerken, dan kun je dit meedelen aan de kon- taktpersonen, telefoon: 01100- 16529 of 01100-21686. (tussen iRnn_iannui"-ï Het tatoeëren bij de hond doet geen pijn. De honden in de asiels krijgen overigens wel een lichte verdoving toege diend, maar honden van parti culieren worden meestal niet verdoofd. Een strik in de bek, om schrikreacties in de kiem te smoren, is meestal voldoende. vAls bewijs van registratie wordt aan de eigenaar van de hond een zogenaamd dieren paspoort overhandigd. Hierin staan gegevens van het dier vermeld zoals signalement, adres, entingen e.d. Het num mer van het paspoort corres pondeert met dat in het oor van het dier. De naam tatoeëren klinkt erger dan het in werkelijkheid is. Het is maar een kleine in greep en is te vergelijken met een inenting. Die injektie laat de eigenaar ook geven als het in het belang van het dier is. Het paspoort is verder van be lang wanneer de hond mee op vakantie gaat naar het buiten land. In het paspoort staan ge gevens zoals gezondheids verklaringen, entbewijzen etc. die voor de douane van belang zijn. Wie meer wil weten over het dierenpaspoort of het registre ren van honden kan terecht bij Frits Teutelink, Molenmeet 6, Kruiningen, tel. 01130-2233 Frans Teutelink aan het werk tijdens de registratie van dieren. GOES - De toneelgroep „Platogo" brengt op zaterdag 11 november in de Prins van Oranje te Goes een blijspel in drie bedrijven van Gerard van Dijk „De avond van de zeven de juli". Aanvang 20.00 uur. Het verhaal speelt zich af in het gezin van de dorpsnotaris Martin van Wijngaarden, die voor de moeilijke opgave staat zijn vrouw te bewijzen dat hij de avond van de zevende juli een zakenconferentie heeft ge had met zijn vriend en zaken relatie Harry de Glint. Dat een kat in het nauw rare sprongen kan maken komt volledig tot uiting in dit dwaze blijspel, dat gebaseerd is op een ware gebeurtenis. Dat er heel wat afgelachten kan wor den voordat dit blijspel (hoe kan het ook anders) tot een goed einde komt, kunnen de spelers en speelsters van Pla togo de bezoekers garanderen. Voor het voetlicht treden de dames Hendrien de Klerk, Ad- dy Flipse, Annita van de Visse, Anita Polderman en Dian Burgs, Huib Mol, Adrie Hage, Dré de Koning en Johan de Kraker zetten de heren op de planken. Voor de regie tekent Addy Flipse; regieassistent is Dré de Koning en soufleuse Joke de Koning. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de VVV in de hal van het Lunchcafé voor ƒ8,50. CJP-houders en bejaar den 6.-. Telefonisch reserve ren kan bij de nummers 01100- 14093 en 01100-13297. Indien voorradig kunnen ook kaarten aan de zaal worden gekocht. SPORT MEDISCH ADVIES CENTRUM. Het Sport Medisch Adviescen trum Zeeland is onlangs door het Nationaal Instituut voor de Sport- gezondheidszorg officieel erkend. Deze erkenning vindt plaats in dien het SMA aan de vele eisen zo wel in kwantitatieve en kwalitatieve zin voldoet. Met deze officiële erkenning zijn het SMA-bestuur en de medewer kers bijzonder ingenomen, omdat al na een zo korte periode blijkt, dat voornamelijk kwaliteit geboden wordt bij de keuringen en advie zen. Door deze erkenning, waar door het SMA Zeeland ook lande lijk publiciteit gaat verkrijgen, kan het beschermde SMA-vignet ge voerd gaan worden. Het SMA blijft vooralsnog ge opend alleen op de maandagavond voor het sportspreekuur en keurin gen waarvoor afspraken gemaakt kunnen worden op werkdagen van negen tot tien uur. Z.I.K.V. Er zijn bij het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming nog plaatsen beschikbaar voor de cur sussen toneelspelen voor begin ners, werken met textiel, werken met klei, boetseren en poppen ma-- ken. Ook kunnen er nog kinderen terecht op het kinderatelier op de woensdagmiddag. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar het ZIKV, telefoon 01180-33095. HEEMKUNDIGE KRING. Woensdag 7 november houdt de Heemkundige Kring Walcheren een bijeenkomst, waarop de bevrij ding van Walcheren centraal staat. Tijdens die bijeenkomst houdt dr. N. in 't Veld, wetenschappelijk medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie in Am sterdam een lezing over het onder werp „Enkele aspecten van de be vrijding van Walcheren". De bijeenkomst begint om acht uur in hotel Walcheren in Koude- kprkp VERZAMELBEURS. De personeelsvereniging van Der Boede in Koudekerke houdt zaterdag 3 november een verza- melbeurs in samenwerking met de Nederlandse Vereniging De Verza melaar. De beurs vindt plaats van tien tot vier uur in de recreatieruimte de Babbelaar van het verpleegtehuis. HANS WARREN. Naar aanleiding van het verschij nen van deel 4 van het Geheim Dagboek signeert de auteur Hans Warren op zaterdag 3 november van twee uur tot halfvier zijn werk bij Boekhandel Feij aan de Nieuwe Burg 3 in Middelburg. DIABETESVERENIGING. De afdeling Walcheren van de Diabetes Vereniging Nederland houdt dinsdag 6 november een le denbijeenkomst in hotel-café het Wapen van Middelburg, aan de Pottenmarkt 12. De bijeenkomst begint om half- acht. Het onderwerp van de avond is „zwangerschap en diabetes". De heren H. Snick (gynaeco loog) en P. Postma (internist) zul len het onderwerp inleiden, waarna er gelegenheid is tot het stellen van vragen. Nadere inlichtingen kan men krijgen bij G. de Hoop-Bon, tele foon 01180-16817. SPEELGOEDBEURS. Vrijdag 9 november houdt socië teit Razzmatzz aan de Middelburg sestraat in Oost-Souburg een speelgoedbeurs van negen uur tot kwart over elf en 's avonds van halfacht tot halfnegen. Speelgoed kan men inleveren op donderdag 8 november van halftwee tot drie uur en van half acht tot halfnegen. Voor nadere inlichtingen kan men bellen naar het nummer 01184-63920. ONTMOETINGSAVOND. De Interkerkelijke soos voor Al leenstaanden is elke eerste en der de woensdag van de maand ge opend vanaf kwart voor acht. De soos is gevestigd in het Dien stencentrum aan de Schuttershof straat 1a in Middelburg. SWINGAVOND. Zaterdag 3 november is er in jongerencentrum Midgard in Mid delburg een swingavond. De muziek wordt deze keer ver zorgd door de Middelburgse drive- in-showgroep Tilt. De avond begint om acht uur en de toegang is gratis. FILMAVOND AQUARIUMVER ENIGING. Vrijdag 2 november houdt de aquariumvereniging Barbus Con- chonius in Middelburg in haar ver enigingsgebouw aan de Heren gracht 52 een filmavond. De heer Duysters uit Rozenburg vertoont twee kleurenfilms over de aquariumhobby met als titel „Een goed begin" en „Vissenparade". Het begint om halfacht. YOUTH FOR CHRIST. De Engelse gitarist en zanger Jim Denton treedt zaterdag 3 no vember op in de jeugdkelder van het Open Hof. De avond is een initiatief van Youth for Christ Vlissingen. Het begint om acht uur en de toegang is gratis. STEUN MIJNWERKERS. Het Zeeuws Steuncomitié voor Britse Mijnwerkers houdt op woensdag 7 november een bijeen komst voor iedereen die mee wil doen aan solidariteitsacties ten be hoeve van de Britse mijnwerkers. De avond begint om acht uur in het pand van de jongerenbewe ging van de FNV in Middelburg. De Britse mijnwerkers zijn al sinds 12 maart in staking tegen de plannen van de regering Thatcher om een aantal mijnen te sluiten, wat een verlies van twintigduizend banen zou betekenen. De omstandigheden voor de sta kende mijnwerkers en hun gezin nen zijn schrijnend. De stakings kassen zijn al lang leeg, maar de uitkeringen van regeringszijde zijn er nog steeds op gebaseerd dat de stakers een uitkering van de bond ontvangen. Een gezin van vier personen ontvangt tachtig gulden per week, een stel zonder kinderen vijfen twintig gulden per week en een al leenstaande helemaal niets. Maar de mijnwerkers zijn vast besloten hun strijd voor het be houd van werk door te zetten. Ze zeggen: „We eten liever gras dan ons door Thatcher te laten uithon geren". Het steuncomitee vindt dat er goede redenen zijn om deze mijn werkers te steunen. Allereerst zou het sluiten van de mijnen leiden tot een verlies van twintigduizend ba nen nu en binnen drie jaar zelfs ze ventigduizend. De Britse regering wil kolen ver vangen door kernenergie en meer kerncentrales bouwen. Het alternatief van de NUM, Na tional Union of Mineworkers, is: de mijnen even sterk subsidiëren als in andere Europese landen, meer kolen gebruiken door kolenge- stookte centrales en stadsverwar ming voor ziekenhuizen en scho len. Ook zien zij korter werken als een mogelijkheid. VOORLICHTING MOLUKKEN. De Molukse Werkgroep Souburg houdt woensdag 31 oktober om halfacht haar tweede voorlichtings avond over de Molukken. De serie bestaat in totaal uit zes avonden. De tweede voorlichtingsavond gaat over het eiland Ceram. De heer Seitte en zijn zoon Emoes vertellen hun ervaringen over hun verblijf op Ceram en ver tonen een aantal dia's over hun dorp. Daarna is er gelegenheid om vragen te stellen en te praten over het leven op de Molukken. De informatieavonden zijn voor iedereën toegankelijk. CURSUSSEN ZIEKENVERZOR GING De stichting Middelburgse Vrou wen Raad verzorgt twee cursussen ziekenverzorging in Middelburg. De eerste cursus betreft eenvou dige ziekenverzorging thuis. Deze lessen worden gegeven op 7, 14, 21 en 28 november 's morgens van halftien tot halftwaalf in het Ro de Kruisgebouw. De docente is mevrouw Vermunt. De tweede cursus behandelt on derwerpen als „Het leven is zo an ders geworden" en betreft de ge volgen van hartziekten, vna kanker en het omgaan met gehandicap ten. Ook besteedt men in de cur sus aandcht aan stervensbegelei ding. Deze lessen vinden plaats op 7, 14, 21 en 28 februari in gebouw de Schakel in Middelburg. Voor meer informatie kan men bellen naar het nummer 01180- 13207. PPR-VERGADERING. De Politieke Partij Radikalen houdt zaterdag 3 november om elf uur in de stationsrestauratie Vlis singen haar najaarsvergadering. Na het huishoudelijke gedeelte bespreekt Peter Lankhorst, twee de-kamerlid voor de PPR actuele politieke zaken zoals de behande ling van de begroting en gaat hij in op vragen en opmerkingen vanuit de vergadering. SPAAK Spaak is de winkel van vrouwen- collectief Spinsel uit Middelburg. In deze winkel worden zelfgemaakte artikelen van vrouwen verkocht, zoals bijvoorbeeld oorbellen, kera miek, aquarellen, kleding, handge- sponnen en geverfde wol, cadeau artikelen en vrouwentijdschriften. Tevens zijn er tweemaandelijkse exposities van vrouwenkunst. Sinds de opening in maart is ge bleken dat er voor zo'n initiatief veel belangstelling is in Middel burg. De bedoeling is, in de toe komst de oorspronkelijke plannen voor een werkatelier en cursussen verder te verwezenlijken. Creatieve vrouwen die hun werk via Spaak willen verkopen, kunnen tijdens de openingsuren contact opnemen, of langskomen. Spaak is te vinden aan de Vlas- markt 44-46, het telefoonnummer is 01180-33171De openingstijden zijn maandag van twee tot vijf en dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur. VLISSINGEN - Deze week is het eerste nummer van dit jaar van de Werklozenkrant in Vlissingen uitgekomen. De werklo zenkrant is sinds kort een zogenaamd Werkproject. Wat de inhoud betreft, zijn er weer een aantal oude ru brieken terug, zoals de gedich tenrubriek, het overzicht van de arbeidsmarkt, de agenda en het uitvindershoekje. Nieuw is een rubriek waar in ruimte is voor programma's van cursussen en activiteiten bij welzij nsinstellingen. Verder staat er in deze eer ste krant een sprookje van Pirn Grimm, een interview met de kookgroep van het VJV en een fotoreportage over het afgelopen straatfestival in Vlissingen. De werklozenkrant zoekt nog nieuwe medewerkers, in de eerste plaats tekenaars. Voor meer informatie over de krant kan men op woens dagmorgen naar de Paraplu bellen, het nummer is 01184- 65453. MIDDELBURG - Na twee jaar waarin het aantal hulpge- sprekken daalde, constateerde de telefonische hulpdienst Zee land in 1983 een aanzienlijke stijging van het aantal gesprekken. Het aantal is toegenomen met elf procent tot 5283. Deze gegevens staan in het jaarver slag van de stichting over 1983. De aard van het probleem waar de mensen over bellen laat zich niet zo simpel vangen in één kernprobleem. Vaak spelen veel meer problemen ook een rol. Wel constateerde men dat er een forse toename was van ge- spekken waar eenzaamheid als het kernprobleem naar vo ren komt, van 11.5 naar 18.8%. Ook bleken 12,2% van de hulpzoekers problemen te hebben met seksualiteit. Voor het eerst sinds jaren was de verhouding mannen/ vrouwen die om hulp bellen niet gelijk. Het percentage mannen onder de bellers was 58,6%, het aantal vrouwen 41,4%. Evenals voorgaande jaren bleek dat jongeren onder de negentien jaar en ouderen van boven de vijfenzestig jaar in verhouding weinig bellen, vol gens het jaarverslag. MIDDELBURG - Vandaag, woensdag 31 oktober wordt de nieuwe huisvesting van de openbare kleuterschool en de openbare lagere school de Zuidburch aan de Samuel Ra- demacherstraat 3 in Middel burg officieel geopend. De kleuters kregen een heel nieuw gebouw en de lagere school is gedeeltelijk ver nieuwd en aangepast. De officiële opening vindt plaats om twee uur. POSTZEGELS HOOGERHEI DE GOES - Zater dag wordt een postzegelruildag gehouden in zaal Het Trefpunt in Hoogerheide. Het Trefpunt ligt aan de Huybergseweg 8. De aanvang is 10.00 uur. Er worden een twintigtal postze gelkaders ten toon gesteld. VLISSINGEN - De Bouw en Houtbond FNV (Rayon- commissie Walcheren) houdt voor leden en kader-leden op 8 november een discussie-avond in wijkgebouw 't Anker, Bo- nedijkstraat 163 in Vlissingen. Gastspreker is de heer J. Schuller, bondsbestuurder, en de aanvang is 19.30 uur. Onderwerpen van discussie zijn het arbeidvoorwaarden- beleid en de terugploegprojec- ten. Hierbij zal het vooral gaan om de stand van zaken op dit moment en de verwach tingen op dit gebied voor de toekomst. Waar mogelijk zal de discussie worden toege spitst op regionaal/provin ciaal niveau.

Scheldebode | 1984 | | pagina 11