Brandverzekering vereist bij afsluiten van hypotheek Pluspuntwoningen: leuk en betaalbaar Architectaannemer en makelaar werken samen aan één project Bij aankoop van een huis is het sluiten van een opstalverzekering een vereiste. Niet alleen zal de aanstaande eigenaar dit voor zichzelf willen om er zeker van te zijn dat hij na een calamiteit een nieuw dak boven zijn hoofd heeft, maar ook de banken zullen uitsluitend bereid zijn hypotheekgelden te verstrekken, als het huis verzekerd wordt. „Wat wij doen is eigenlijk niet spectaculair maar het resultaat van een perfect samenspel van drie componenten: grote inkoop, goede bouwmentaliteit en snelle realisering van het bouwplan door een uiterst nauwkeurige planning. En deze formule doet beslist geen afbreuk aan de kwaliteit van de woningen". woensdag 24 oktober pagina 11 Dat is ook logisch, want zou dit niet zo zijn en het huis bij voorbeeld door brand verwoest worden, dan zou het onderpand verloren gaan dat als zekerheid diende tot terugbetaling van de hypotheekschuld. De bank verlangt dat een verzekering wordt gesloten zodat in geval van brand of ander calamiteit aanspraak kan worden gemaakt op een uitkering van de schade. De vraag die zich als eerste voordoet is, voor welke waarde de woning verzekerd moet worden. Dat zal in de meeste gevallen de herbouwwaarde zijn, omdat dat de waarde is waarop in geval van schade de uitkering gebaseerd wordt. Het is dus niet de aankoopwaarde. Wanneer een woning die dertig jaar oud is, wordt gekocht voor 50.000.-, kan het best zijn dat de herbouwwaarde 100.000.- is, omdat het 100.000.- kost om de woning in dezelfde staat te herbouwen indien deze na brand verwoest wordt. In geval van schade komt een expert taxeren. Dan wordt tevens nagegaan of het verzekerd bedrag juist is. Indien er sprake is van onderverzekering ontvangt de verzekerde in geval van schade maar een gedeeltelijke uitkering. Is een pand bijvoorbeeld op basis van herbouwwaarde verzekerd voor 75.000.-, terwijl de feitelijke herbouwwaarde 100.000.- is, dan is er voor 25.000.- onderverzekerd. Indien er nu een schade komt van 10.000.- wordt vanwege deze onderverzekering volgens de wettelijke bepalingen 7.500.- uitgekeerd. De vaststelling van het te verzekeren bedrag is dus een belangrijke zaak. De eigenaar van een huis doet er daarom goed aan, de (herbouw-)waarde door een deskundige te laten taxeren, en dit vast te laten leggen in de polis. In geval van schade zal dan van dit (getaxeerde) bedrag worden uitgegaan. Indien de eigenaar later verbeteringen aanbrengt, moet hij het verzekerde bedrag verhogen, b.v. hij laat aan zijn huis een garage bouwen, of hij verbouwt de keuken of badkamer. De herbouwwaarde zal door het bijbouwen van de garage, de veranderingen aan keuken of badkamer, worden verhoogd. Verder zal de (herbouw-)waarde stijgen of dalen als gevolg van veranderingen in inflatie en loonkosten. Daarom is het raadzaam een brandpolis te kiezen met een zogenaamde indexclausule. Dat is een polis waarvan de verzekerde som steeds wordt aangepast op basis van op CBS-gegevens gebaseerde index. Indien dus de woning verzekerd wordt voor 100.000.-, en de bouwkosten stijgen een bepaald jaar 8% dan is de verzekerde een jaar later verzekerd voor 108.000.-. Deze aanpassing vindt dan automatisch plaats en omdat destijds de herbouwwaarde bij het sluiten van de verzekering is aangehouden zal het niet gauw voorkomen dat er sprake is van een te laag verzekerd bedrag, tenminste als bij het sluiten van de verzekering het verzekerde bedrag overeenstemt met de juiste herbouwwaarde. De omvang van de dekking die een brandverzekering biedt kan ook nogal eens verschillen. In de eerste plaats is er een onderscheid tussen de gewone brandverzekering en de uitgebreide brandverzekering. De gewone brandverzekering dekt meestal de schade veroorzaakt door brand en door het blussen van brand (dus de Brandverzekeringen, erg belangrijk. waterschade), plus de schade veroorzaakt door blikseminslag en eventuele schade veroorzaakt door ontploffing. De uitgebreide dekking omvat, soms met een eigen risico van 1%, naast de bovenvermelde dekkingen bovendien nog de schade veroorzaakt door storm, alsmede de schade als gevolg van stormschade aan het gebouw; voorts de schade ontstaan door regenwater en door sneeuw en smeltwater, binnengedrongen via daken, balkons of vensters of via dakgoten of afvoerpijpen, als gevolg van het feit, dat deze niet voldoende functioneerden. (Waterschade door het „doorslaan" van muren bij langdurige regenval valt buiten de dekking). Verder water en stoom dat onvoorzien gestroomd is uit installaties van de water- en warmtevoorziening of c.v. door vorst. Ook breuk van aquaria, schade door inbraak en door vandalisme gepleegd door iemand die de woning is binnengedrongen, en aanrijding en aanvaring van het gebouw zijn dan medegedekt. In de praktijk komt waterschade nogal eens voor. Deze uitgebreide verzekering op indexbasis is daarom een aan te bevelen dekking. Verder moet vooral goed in de gaten worden gehouden dat de premie op tijd wordt betaald. De meeste polissen vermelden in hun clausules dat zij geen risico lopen zolang geen premie betaald is. Indien dus bijvoorbeeld 5 jaar lang trouw premie is betaald, maar de premie voor het zesde jaar ligt al twee maanden te wachten dan ontvangt de verzekerde geen uitkering als er in die periode een schade ontstaat. In dit verband moet de verzekerde in de gaten houden dat als in de polis niet anders is bepaald, de premie moet worden betaald „ten woonplaatse van de schuldeisers", dat wil zeggen bij de verzekeraar. De premie is dan dus een zogenaamde brengschuld, de verzekerde moet er zelf voor zorgen dat de premie betaald wordt. Hij kan zich er in dat geval dus niet op beroepen dat de verzekeringsagent elk jaar de premie kwam ophalen en dit jaar niet is geweest. Aan het woord is makelaar A. Bart uit Krabbendijke die vorig jaar in samenwerking met architect Ben Kraan en aannemingsbedrijf Ligtendag het pluspunt woningbouwproject presenteerde. De pluspuntwoning waarbij het aanvankelijk ging om een eenvoudig 'rijtjes'-huis is ondanks sombere voorspellingen van collega's een groot succes geworden en er zijn het afgelopen jaar zo'n honderd van deze woningen verkocht. Het succes is vooral te danken aan het grootste pluspunt; de betaalbare prijs maar ook aan de extra's die deze woning heeft ten aanzien van andere woningen in deze prijsklasse, zoals het gekleurde sanitair, de rustieke voordeur met luifel en de aluminium schuifpui in de achtergevel. Het grote nadeel van de tussenwoning, de geluidoverlast, hebben de drie tot een minimum terug gebracht door goede isolatie en het los van elkaar storten van de vloeren. Vrij op naam kost deze woning 115.000.-. „Ik heb hiermee bewezen dat een tussenwoning ook in deze streek goed op de markt te brengen is en de vraag stijgt nog steeds," zegt A. Bart Inmiddels zijn er twee nieuwe series pluspuntwoningen opgezet: de semibungalow twee onder één kap en de Patriciërswoning. De initiatiefnemers zijn bezig met een derde derie: de semi-bungalow in de landhuisstijl. Ook de semi-bungalow is erg in trek door de ruime opzet, open haard, garage en de prijs: 117.500 voor de bouwkoster) en 30.000 voor grond- en notariskosten. Het Patriciërshuis wordt geheel in zeventiende eeuwse stijl gebouwd wat het uiterlijk betreft, maar is van binnen van alle comfort voorzien. Voor de zeventiende eeuwse gevel worden IJsselsteentjes gebruikt en daarom zijn deze woningen zeer geschikt voor opvulgaten in de binnensteden. Momenteel worden in plaatsen waar deze woningen gebouwd zouden kunnen worden voorstellen daartoe ingediend. De reacties zijn meestal zeer postitiefmet name Zierikzee is geïnteresseerd in dit type woningbouw. Ook deze Patriciërswoningen hebben een betaalbare bouwprijs en komen vrij op naam voor 145.000.- Hoewel de pluspuntwoningen in principe in aanmerking kunnen komen voor premie A, B of C is de heer Bart niet erg te spreken over het premiebeleid met name waar het de provincie Zeeland betreft. „Ik onderschat de problemen heus niet en het zal heus niet zo'n eenvoudige zaak zijn om de pot eerlijk te verdelen. Maar het super kwalijke van de zaak is dat de premie-toewijzing is ontaard in een loterij. Er zou veel meer openheid in het premie-beleid moeten komen, zodat men weet waar men aan toe is. Veel mensen zijn afhankelijk van die premies bij de aankoop van een huis, maar, zegt men, de aanvraag is pas geldig als de grond gekocht is en het bouwplan ingediend en zo komt men in de vicieuze cirkel terecht, omdat het risico van afwijzing te groot is. Het is een wanbeleid, waarbij men vaak maanden op antwoord moet wachten om dan te horen dat de betreffende plaats boven het planologisch maximum zit, zoals recentelijk in Goes. Als men eerst vele kosten moet maken is zo'n uitspraak zeer teleurstellend. Omdat er stapels aanvragen zijn van mensen die voor premie in aanmerking willen komen heeft makelaar Bart een telex gestuurd aan het ministerie van Volkshuisvesting. „Ik verwacht hier heus geen wonderen mee te bereiken, maar hoop via deze weg toch enige invloed te kunnen uitoefenen op het gevoerde beleid en Zeeland onder aandacht te brengen van deze instanties", aldus A. Bart, die om deze reden bij voorkeur in de vrije- sectorwoningen wil bouwen. Makelaar A. Bart is inmiddels een grote reclamecampagne begonnen voor de nieuwe type woningen via een huis- aan-huis voorlichtings-brochure, waarin uitgebreide informatie over het type woning en de financiële mogelijkheden. Bovendien krijgt iedere aspirant-koper bij makelaar Bart een totale hypotheek-berekening via de computer. „Ik heb in mijn vroegere\werkkring bij een bank genoeg ellende gezien om er van overtuigd te raken dat een eerlijke voorlichting bij het kopen van een huis zeer belangrijk is. Vooral door goed te luisteren naar de behoefte van mensen ben ik ook tot deze pluspuntwoningen gekomen. Door goede adviezen en uitvoerige rapporten, waarbij de aspirant-koper uiteraard wel een eerlijke opgave van zij n inkomsten moet doen, is het mogelijk de risico's tot een minimum te beperken. Daarbij komt nog dat men zich voor een luttel bedrag kan verzekeren indien men onverhoopt werkloos zou worden. Volgens makelaar Bart zullen deze pluspunt-woningen er toe leiden, dat het kopen van een oude meestal goedkopere opknapwoning minder aantrekkelijk wordt. Een oude woning is vaak veel moeilijker te financieren en de onkosten die gemaakt moeten worden om de woning te moderniseren stijgen heel vaak boven de begroting uit. Want wanneer men eenmaal begint te breken vervalt men van het een in het ander en lopen de kosten uit de hand. Voor mensen die toch graag een huis in de oude stijl willen is de Patriciërswoning een aankoop met minder risico, en dit geldt ook voor de nieuwe serie pluspuntwoningen van het type landhuis-stijl. Bij aannemersbedrijf Ligtendag is het aantal werknemers dank zij deze bouwprojecten verdubbeld. Ligtendag heeft momenteel 100 mensen in dienst. Makelaar A. Bart is zeer ingenomen met het succes van dit project, dat onlangs zelfs in een radioprogramma de aandacht kreeg.

Scheldebode | 1984 | | pagina 29