Prettig woonklimaat maakt Kapelle-Biezelinge populair Dorp groeide van 4000 naar 10.000 inwoners Een der snelst groeiende woonkernen op het Zeeuws Zuid-Beveland is het dorp Kapelle-Biezelinge. In 1970 met de dorpen Wemeldinge en Schore tot één gemeente samengevoegd en met een bevolkingsaanwas van vier duizend zielen in veertien jaar tijd naar bijna 10.000 inwoners nu. Het is duidelijk dat de spektakulaire groei van de bevolking niet louter alleen van autochtone aard is. Explosief Woonklimaat Open dorp Kapelle was reeds eerder vergroeid met het aanliggende Biezelinge en draagt met de tot één gemeente verheven kerkdorpen Wemeldinge en Schore nog steeds een sterk agrarisch karakter. Het is vooral de fruitteelt - de appels en de peren-, en het kleinfruit - de frambozen, de bessen en de bramen-, die het dorp een landelijke bekendheid hebben gegeven en ook na de sterke aanwas van het inwonertal is er weinig aan het oorspronkelijk karakter van het dorp veranderd. Langs alle toegangswegen naar de kernen van de verschillende kerkdorpen manifesteert zich de bedrijvigheid in de fruitteelt. Veel klein en betrekkelij k weinig grpotschalige bedrijven die vooral waar het kleinfruit betreft zeer arbeidsintensief zijn. Nog steeds is een belangrijk deel van de oorspronkelijke bevolking in gezinsverband bij deze teelten betrokken en deze bedrijvigheid geeft aan Kapelle c.a. een bijzonder cachet. De aanleiding tot de explosieve groei van de laatste jaren was de vlucht uit de randstad die zich aan het einde der zestiger j aren begon te manifesteren. Oorzaak twee was de vestiging van enkele grote industrieën in het Sloegebied. Zeeland kreeg hierdoor een groot vestigings-overschot waarvoor Een tot wooncomplex omgebouwde boerderij in Kapelle-Biezelinge. foto willem mieras Het dorp heeft de verandering van de tijd aangevoeld. Het is geen gesloten gemeenschap meer dat de nieuwkomer waar hij of zij ook vandaan komt buiten houdt. Het tegendeel is het geval, het verenigingsleven bloeit, mede dank zij de uitmuntende akkomodaties op sportgebied. Ook op sociaal gebied, de zorg voor de oudere en gehandicapte mens zijn er voorzieningen en instellingen die landelijke bekendheid genieten. De sfeer in het dorp wordt mede bepaald door vooral in de nieuwe wijken zeer royale aanleg van groenstroken. Kapelle-Biezelinge heeft geen specifiek industrieterrein. De i- industrieën, een zaadteelt en een zijn min of meer te beschouwen als een verlengstuk van de bedrijvigheid en accentueren des te meer het agrarische karakter van deze getneente. Een beeld in een nieuwbouwwijk van Kapelle-Biezelinge: rustig, comfortabel en gezellig wonen. - foto willem mieras bijzondere maatregelen noodzakelijk bleken te zijn. Op het Zuid-Bevelandse werd Goes aangewezen als groeikern en kregen de omliggende dorpen Kapelle-Biezelinge, 's-Gravenpolder, en Heinkenszand, beide gemeente Borssele, een aanvullende woonfunktie. Daardoor worden bijzondere faciliteiten met betrekking tot de woningbouw mogelijk. Om aan de grote vraag naar woningen in deze omgeving te kunnen voldoen is er in deze dorpen en in en om de stad Goes een zeer gevarieerd bouwprogramma uitgevoerd. In de dorpen staat uitsluitend laagbouw evenwichtig verdeeld van zeer luxe bungalow tot eenvoudige, maar tevens aantrekkelijke woningwetwoningen. Wat de aanvullende woonfunktie betreft heeft Kapelle-Biezelinge het leeuwedeel van de contingenten kunnen realiseren en nog is de vraag naar woonruimte er groot, ondanks dat niet langer sprake is van een vestigingsoverschot in de provincie. Het tegendeel is waar, voor het eerst sinds vele jaren is een vertrekoverschot waarneembaar. Mede door de aanstaande beëindiging van de Delta-werken in de komende jaren zal dat eerder groter dan kleiner worden. Toch is er van leegstand geen sprake. De oorzaak hiervan is dat Kapelle- Biezelinge een bijzonder prettig woonklimaat heeft. Het is direkt gelegen aan de spoorlijn Vlissingen- Bergen op Zoom en aan de autosnelweg A 58 en bovendien aan de oude provinciale weg. Het werd een ideale vestigingsplaats voor mensen die het rustieke landelijke karakter van dit dorp verkozen boven het meer stedelijke Goes op slechts enkele kilometers afstand. Aanvankelijk is dan ook door de betrokken gemeentebesturen met de gedachte gespeeld om de dorpen Kapelle-Biezelingen en het aan Goes aanleunende Kloetinge tot één gesloten woongebied te laten uitgroeien, later is de gedachte weer losgelaten tot de huidige uitbouw van het kerkdorp Kapelle is men gekomen met de uitvoering van twee voltooide uitbreidingsplannen, te weten Bruëlis en Oost Molenhoek, terwijl op dit ogenblik het derde uitbreidingsplan Eliwerve eerste fase op circa honderd woningen na voltooid is. De tweede fase van dit plan zal na 1986 in uitvoering komen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling het uitbreidingsplan Eliwerve eerder in uitvoering te nemen, doch doordat een projectontwikkelaar enkele zeer strategisch gelegen percelen had weten te verwerven, bleef dit plan langer in de ijskast dan de bedoeling was. Het verheugende is dat in dit uitbreidingsplan de premie koopwoning het zeer goed doet. Ook nu is de vraag nog groter dan het aanbod en is derhalve een konstante bedrijvigheid op het gebied van de bouwnijverheid waar te nemen. De vraag naar woonruimte in deze gemeente wordt mede gestimuleerd door een goede infrastruktuur van het dorp zelf.

Scheldebode | 1984 | | pagina 21