de SI^BEBODE lig llflUË Zeeland herbergt relatief grote groep van huiseigenaren Regionaal voorlichter Zeeland: HUIS EN BEZIT, een nieuwe uitgave van De Scheldebode. HUIS EN BEZIT wordt maande lijks huis-aan-huis bezorgd op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland. Een krant vol informatie over de woningmarkt in Midden-Zeeland en met nuttige tips voor be woners en toekomstige bewoners van woningen. Tot aan het begin van deze eeuw kon iedereen die dat wilde een huis bouwen of laten bouwen: Eisen werden niet aan een woning gesteld. Zo konden industriëlen en beleggers aan het eind van de vorige eeuw ook rijen konijnenhokken laten neerzetten die het naar de steden trekkende werkvolk huisvesting moesten bieden. Voorlichter Huurders HET WEEKBl^DWAAL]L%i^ pos' (tadres: Postbus woensdag 24 oktober jj^HiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiinniiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiii^ i "Z^eje <*uZ6Uul üt "rtyuc& e*t "Se^ct De regels, verordeningen en normen van het ministerie van volkshuis- vesting zijn legio. De regionale voorlichters scheppen duidelijkheid. Huis I en Bezit sprak met de Zeeuwse voorlichter Johan van de Meer. Een I overzicht van zijn werkzaamheden vindt U oppagina 1 I Om de overloop uit de Randstad te kunnen opvangen zijn in de jaren ze ventig verschillende gemeenten tot groeikernen gebombardeerd door de rijksoverheid. Kleine dorpjes groeiden uit hun voegen, soms met alle nadelige gevolgen van dien. In Kapelle-Biezelinge, behorend bij de groeikern Goes, verliep het allemaal een stuk gemoedelijker. Huis en Be zit beschrijft het dorp Anno 1984pagina 3 De huizenmarkt heeft zich in het tweede kwartaal van 1984 enigszins, hersteld. Het gemiddelde prijspeil steeg in Zeeland tot een ongekend hoog niveau. De analyse van Huis en Bezit vindt U oppagina 5 Het noodlot en dan met name de rode haan kan overal toeslaan. Brandverzekeringen zijn daarom gewenst. Sterker nog, zonder brandverzekering zullen banken niet zo toeschietelijk zijn in het verlenen van hypotheken. Huis en Bezit zocht uit hoe het ook al weer zit.pagina 11 -T- Ji 1B 1 Met hun 'pluspuntwoningen' haal den de Krabbendijkse makelaar A. Bart, architect B. Kraan en aanne mer J. Ligtendag zelfs al radiopu- bliciteit. Huis en Bezit beschrijft dit unieke projekt nader op pagina 11 Het aantal inbraken is in korte tijd verviervoudigd. Een inbraakverzeke ring en werk maken van inbraakpreventie zijn dan ook eisen des tijds ge worden. Hoe verzekeringsmaatschappijen precies werken heeft Huis en Bezit uitgezocht. Het relaas staat op pagina 13 Ik deje en "Sejtt adotnteneK: P. van Hove, Burg. Prümerstraat 28, 's Gravenpolder, tel. 01103-1703 O.R. Westerweel, Nieuwe Rijksweg 20, 's HH Kinderen, tel. 01100-12601 1 I. Boot, Hoofdstraat 39, Kortgene, tel. 01108-1234 Schrijver-Versluys, 's HH Kinderendijk, Goes, tel. 01100-14352 Stad en Zeeland, Zonnebloemstraat 46, Goes, tel. 01100-11147 Bart, Bramestraat 10, Krabbendijke, tel. 01134-1367 1 Van de Pol, Slagveldstraat 11Kruiningen, tel. 01130-2373 Minnaard, Provincialeweg 11's Gravenpolder, tel. 01103-1740 Van de Linde Bouwbedrijf, Schimmeipennickstraat 12, Kloetinge, tel. I 01100-16705 1 Letzer Ventevogel, Badhuisstraat 71Vlissingen, tel. 01184-19192 Theele en Van de Weele, Badhuisstraat 31-35, Vlissingen, tel. 01184- I '1 13920 Kok Beheer BV, Lange Noordstraat 4, Middelburg, tel. 01180-23451 Rodelko BV, Kaai 23, Veere, tel. 01181 -555 i Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Korte Delft 2, Middelburg, tel. i 01180-27158 ÜiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiititiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniitiTTiiifê Volkswijken werden ze genoemd. Vooral door toedoen van de 'socialen' kwamén er wetten die voor een verbetering van de erbarmelijke woonomstandigheden zouden zorgen: meer licht, lucht, ruimte, betere hygiëne. Sinds de woningwet van 1901 zijn er meer dan 200 eisen ontwikkeld waaraan woningen moeten voldoen. Sinds 1901 ook controleert de staat de naleving ervan. Staatstoezicht op de Volkshuisvesting heette dat toen. Het ouderwetse woord is gebleven, maar het ministerie (van Volkshuisvesting, Ruimtelijke ordening en Milieubeheer) heeft na de oorlog een steeds uitgebreider takenpakket gekregen. Via allerlei folders en reclamespotjes op televisie heeft iedereen wel eens gehoord van premiekoopwoningen, de sociale huursector, het puntensysteem bij huurwoningen of subsidiemogelijkheden bij woningisolatie. „Maar een gerichte en directe voorlichting werkt beter", meent Johan van der Meer. Hij is regionaal voorlichter van het ministerie voor Zeeland. Zijn standplaats is een mooie villa aan de Seissingel in Middelburg. Daar zetelt de Zeeuwse directie van de Volkshuisvesting en daar passeren alle nieuwbouwplannen, plannen voor stads- en dorpsvernieuwing, voor isolatie en woningrenovatie de revue. [Want het rijk betaalt aan dit soort 'plannen doorgaans flink mee. Als een particulier woningbezitter zijn huis met subsidie wil opknappen, heeft hij voornamelijk met de gemeente te maken. De Directie Volkshuisvesting bekijkt alleen of de subsidieregelingen goed zijn uitgevoerd. Maar als het gaat om bijvoorbeeld subsidies op koopwoningen, renovatie woningwetwoningen of om vaststelling van de huurprijs volgens het puntensysteem, moeten de gemeenten overleg voeren met de Directie V olkshuisvesting. Van der Meer geeft onder andere ook voorlichting aan groepen. „Op uitnodiging van een Zeeuwse makelaar heb ik onlangs een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor mensen die een premiekoopwoning wilden kopen", verklaart Van der Meer. „Je hebt namelijk te maken met drie verschillende typen premiekoopwoningen en de hoogte van de premie is weer afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Dit jaar is er een heel aantrekkelijke regeling van kracht geworden, die rekening houdt met een niet meer groeiend inkomen. Dat is de premie-A- regeling. Als iemand (of samen met partner) minder dan 32.500 gulden per jaar verdient, kan hij voor een premie- A-woning een subsidie van maximaal 50.000 gulden krijgen. Jaarlijks betaalt het rijk 5500 gulden aan rente en aflossing, totdat het totale bedrag van vijftig mille is bereikt. Daar komt nog een belastingvrije bijdrage van 2.000 gulden bij voor woningen die dit jaar door het rijk worden gesubsidieerd. Dit bedrag kan lager worden, als het inkomen in de loop der jaren stijgt. Mensen met een inkomen tot 50.000 gulden kunnen in aanmerking komen De Zeeuwse voorlichter van het mi nisterie van Volkshuisvesting, J. van de Meer. voor een premie-A-woning. De subsidie is dan nog 30.000 gulden. Wel wat minder dan in het door Van der Meer genoemde voorbeeld. Daarnaast zijn er nog premie B en C woningen, waarvan ook mensen met een hoger inkomen kunnen profiteren. Doel van al die subsidies is het woningbezit te stimuleren. Waarschijnlijk dank zij de premies worden de premiewoningen in Zeeland inderdaad redelijk verkocht. Dit jaar zullen rond de 1700 gesubsidieerde huur- en koopwoningen worden betrokken. In de ongesubsidieerde vrije sector is de verkoop van woningen volgens Van der Meer al enkele jaren aan het minderen. Het is in dit verband misschien aardig wat cijfers te geven over het woningbestand in Zeeland. In totaal staan er 140.095 woningen, waarvan 7.027 tweede woningen. Het aantal huurwoningen bedraagt 64.751. Het 1 aantal eigen woningen 68.317. Er zijn dus meer woningbezitters dan huurders in Zeeland. Johan van der Meer is ook voor huurders in de weer. „Het gaat dan voornamelijk om uitleg van de nieuwe huurprijzen wet", zegt hij. „Ik attendeer mensen op de verschillende regelingen en op de mogelijkheid de huurprijs te toetsen aan het puntensysteem. Dat systeem biedt zowel de huurder als de verhuurder houvast voor het vaststellen van de huurprijs. De huurder en verhuurder zijn daardoor gelijke partijen geworden. Een huurder kan naar de huurcommissie stappen, als hij aan de hand van het puntensysteem meent dat zijn huis te duur is. Desnoods kan hij daarna de kantonrechter om een uitspraak vragen". Zijn er in Zeeland veel grote huurconflicten? „Weinig alleen bijvoorbeeld bij de huurders van woningen van de Rotterdamse beleggingsmaatschappij Fortress in de gemeente Vlissingen. De woningen voldeden niet aan de normen en een aantal huurders weigerde een huurverhoging te betalen. De meesten kregen uiteindelijk gelijk".

Scheldebode | 1984 | | pagina 19