„Het was allemaal zo mooi: de film de schitterende jurken, de hele entourage ZAKEN s p A R E N V E R G A R E N J DE SCHELDEBODE I Een vreemde ziekte 99 Videofun Vlissingen richt zich op breed publiek 1 Dropuit met R. Struyk 1 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 17 OKTOBER 1984 Sissy Brief 315 OOST-SOUBURG - Elly de Puit-IJzer uit Oost-Sou burg is dagelijks in de boekwinkel te vinden. Niet dat zij zo dol is op lezen, maar haar voorliefde voor boekhandels heeft alles te maken met haar hobby: het verzamelen. Om niets te missen van alles wat ge schreven ivordt over de filmster Romy Schneider kijkt zij steeds alle kranten en tijdschriften na. „Vaak ga ik natuurlijk voor niets", vertelt ze, „maar als ik dan weer een nieuw artikel tegenkom, ben ik er dolblij mee en is het me al die moeite wel waard. Niet alleen de Ne derlandse bladen kijk ik na, maar ook de buiten landse. Vooral in Duitse tijdschriften staan veel ar tikelen over haar. In de weekends neem ik dan alle tijd om de artikelen en fo to's uit te knippen en alles te rangschikken. Ik plak alles in losbladige albums, zodat ik steeds weer nieuwe dingen kan toevoegen". heb ik wel zo ongeveer alle films gezien, waar Romy in meespeelt. Komt er een film van haar op de televi sie, dan blijf ik er ook echt voor thuis, ik blijf haar films mooi vinden, ook al heb ik ze al eerder gezien". Na aanvankelijk druk bezig te zijn geweest met de verzameling, zakte de be langstelling ivas af toen El ly trouwde en moeder werd. Nu haar dochter al weer op eigen benen staat, heeft ze weer volop de tijd om zich aan haar hobby te wijden. Elly: „Behalve foto's en tijdschriften koop ik ook alle boeken die over Romy geschreven zijn. In Rotter dam is een speciale boeken zaak, die me op de hoogte houdt, als er weer een nieuw boek over haar ver schijnt, waar ook ter we reld. Jk heb zelfs boeken in het Japans, niet dat ik daar één letter van kan lezen, maar alleen al de foto's die er in staan, zijn de moei*e waard". De verzamelwoede kreeg Elly te pakken op dertien jarige leeftijd. Een bezoek aan de bioscoop waar de film Sissi te zien was, maakte zo'n indruk op haar, dat ze alles over Ro my Schneider die de hoofd rol in de film vervulde, wilde weten. „Ik zal die avond nooit vergeten", zegt ze. „Het was allemaal zo mooi: de film, de schitterende jurken die ze droeg en de hele entou rage. Romy speelde echt fantastisch in die film. Het is voor mij niet bij die ene film gebleven. Inmiddels „Omdat ik een aantal ja ren mijn verzameling nog al verwaarloosde, ben ik nogal achterop geraakt. Via verzamelbeurzen en dergelijke probeer ik arti kelen die in die jaren in de verschillende bladen heb ben gestaan, toch weer te krijgen. Het bezoeken van zo'n beurs is tot dan steeds weer een spannende ge beurtenis. Ik ga er toch tel kens weer met een bepaalde verwachting naar toe en als ik dan werkelijk wat van mijn gading vindt, kan mijn dag niet meer stuk". Het mooiste van haar collectie vindt Elly een filmposter van Romy Schneider uit 1962. Regel matig schrijft ze bioscopen en videobedrijven aan met het verzoek om materiaal. Dit wordt niet altijd geho noreerd, maar soms heeft ze geluk. Ook de moeder van Romy heeft ze al een brief geschreven, maar hierop heeft Elly geen antwoord gekregen. „Ik weet dat anderen haar ook wel opbellen, maar dat doe ik zelf niet. Dat is te opdringerig", vindt Elly. Via de Story heb ik ook al een correspondentie- vriendin gevonden, die eveneens alles over Romy verzamelt. Onderling mui len we dan materiaal dat we dubbel hebben. Ik ga er ook wel eens een dagje heen. Dan praten toe de he le dag nergens anders over dan over Romy. Voor ande ren lijkt dit misschien vrij saai, maar wij raken er niet over uitgepraat. Ik zou wel in contact willen komen met andere verzamelaars hier in de buurt, maar dat is tot nu toe nog niet ge lukt. Blijkbaar is Romy nog niet het onderwerp van veel verzamelaars". GESLACHTSZIEKTEN De dienst Geslachtsziektenbe- strijding van de Provinciale Vereni ging Het Zeeuwse Kruis houdt nu ook spreekuren in Vlissingen en wel op de donderdag van halftwee tot halfdrie in het kantoor van de Dienst Tuberculosebestrijding aan- de Rozengracht 6. De telefonische bereikbaarheid van de Dienst is ook verbeterd, ér is nu een directe lijn. Het nieuwe nummer van deze lijn is 01100- 31310. CABARET Vrijdag 19 oktober brengen Leen Persijn en Herman Elegst het ca baretprogramma „Spijkers op hoog water" in het Vestzaktheater in Vlissingen. De voorstelling be gint om halfnegen. Zelf omschrijven zij hun pro gramma als een zacht-kritisch woord- en chansonspektakel. Leen Persijn is afkomstig uit Brugge. Aanvankelijk was ze lerares plasti sche kunsten, maar het duurde niet lang of ze zat op de toneelklas van het koninklijke conservatorium in Gent waar ze in 1968 de eerste prijs toneelspeelkunst behaalde. Herman Elegast is de stichter van de vroegere Elegasten. Hij werkt al geruime tijd samen met Leen Persijn aan het maken van chansons en gaandeweg ontdek ten zij ook dat hun stemmen uiter mate goed passen. CDA-VROUWENBERAAD Het CDA-Vrouwenberaad heeft als discussieonderwerp voor dit najaar „Arbeid betaald en niet be taald". De eerste van de twee bijeen komsten over dit onderwerp vindt plaats op woensdag 24 oktober om halftien in het jeugdgebouw van de Petruskerk aan de Dr. Ottestraat in Vlissingen. Spreker is de heer Scheffers, lid van de Provinciale Staten Zeeland voor het CDA. KLEDING- EN SPEELGOED BEURS Woensdag 24 oktober van twee uur tot halfvier houdt de Vlissingse Peuterspeelzaal 't Dorpeltje in Wijkcentrum Aldegonde, Wester- zicht 386 een kleding- en speel goedbeurs. Het gaat hierbij om winterkleding en speelgoed voor de leeftijd van nul tot twaalf jaar. Kleding en speelgoed kan men inleveren op dinsdagavond 23 oktober van half- acht tot halfnegen. Men kan zelf de prijs bepalen. De verkoop is op fif- ty-fifty basis. De opbrengst is bestemd voor de aankoop van nieuw materiaal voor de speelzaal. TONEELUITVOERING Zaterdag 20 en zaterdag 27 ok tober speelt de S.T.E.C. het blijspel „Geen geld en toch geen zorgen!" in De Zwaan in Oost-Souburg. De voorstelling begint om acht uur. Het stuk speelt zich af in de flat van Diana en Dan Carson. Dan is een luie nietsnut, zijn vrouw Diand daarentegen temperamentvol en bovendien heeft ze veel geld. Zij leven in goede welstand met als personeel een statige butler en een ietwat volks dienstmeisje. Dan en Diana willen elkaar een poets bakken met als inzet Diana's vermogen. Daarop volgen allerlei vrolijke verwikkelingen. Beide avonden is er bal na. GRAVESTRAAT De werkgroep Gravestraat en omge^ng van het wijkkomité Bin nenstad vergadert vanavond, woensdag 17 oktober in het ge bouw van de speeltuinvereniging De Oude Stad aan de Paarden straat in Vlissingen. De vergade ring begint om acht uur. Op de agenda staan onder meer de verkoop van het voormalig post kantoor aan de Steenenbeer, de voortgang van de bouwplannen en de uitvoering van de woonbuurt verbetering Palingstraat en omge ving. De werkgroep Gravestraat is ook telefonisch tijdens deze vergade ring bereikbaar voor suggesties en op- en aanmerkingen die betrek king hebben op het wonen en le ven in de wijk. Het telefoonnummer is 14080. ZWANGERSCHAP Maandag 22 oktober start in het gebouw van de Kruisvereniging aan de Leliënlaan 1 in Vlissingen een cursus over zwangerschap. De cursus is opgezet door de Kruisvereniging Vlissingen Sou burg in samenwerking mt het Vjy en is bedoeld voor zwangere vrou wen en vrouwen die zwanger wil len worden en het prettig vinden meer geïnformeerd te worden over het zwanger-zijn en de tijd daarna. De cursus bestaat uit zes bijeen komsten, 's avonds van halfacht tot halftien. Hierin komen de volgende on derwerpen aan bod: informatie over je eigen lichaam en de groei van de baby tijdens de zwanger schap; bevallen hoe en waar; als de baby er is: voeding, verzorging en de begeleiding vanuit de ge zondheidszorg; de vrouw na de bevalling. Naast de informatie die wordt gegeven is er volop gelegenheid om samen over de onderwerpen te praten en voor het stellen van vra gen. Vrouwen kunnen zich opgeven bij de Kruisvereniging, telefoon 01184-15175, vragen naar Roos Roose of bij het VJV, telefoon 01184-17819, vragen naar Joke Pais. HERFSTACTIVITEITEN De Molukse Werkgroep Souburg heeft voor de herfstvakantie weer een aantal activiteiten op het pro gramma staan. Woensdag 17 oktober is er een fietstocht naar het Ritthemse Bos, waar men spullen gaat zoeken voor het maken van herfststukjes. Donderdag 18 oktober kunnen deze herfststukjes gemaakt wor den in De Zwaan van tien tot een uur. Deze activiteit is bedoeld voor alle leeftijden. Vrijdag 19 oktober kunnen kin deren van zeven tot en met vijftien jaar meedoen aan allerlei gezel schapsspelletjes in de gymzaal aan de Van Ginkelstraat. Ze kunnen er terecht van tien tot vier uur, men moet wel zelf een lunchpakket meenemen. PLAYBACKSHOW Vrijdag 19 oktober is er in buurt huis Aldegonde en playbackshow. Wie mee wil doen moet zich voor twaalf uur die dag laten inschrijven bij het buurthuis. De show begint om halfacht. Er zijn een aantal prijsjes beschikbaar. ROLSTOELBASKETBALL De Zeeuwse Rolstoelbasketball- vereniging De Vriendenkring gaat deelnemen aan een rolstoelbasket- ballcompetitie. Zaterdag 20 oktober speelt De Vriendenkring haar eerste compe titiewedstrijd tegen E.G.S. uit Eind hoven in de tweede divisie B. NATUURCLUB In buurthuis Aldegonde in West- Souburg is er elke donderdagmid dag van vier uur tot kwart over vijf een natuurclub voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Er komen on derwerpen aan de orde als Green peace, de bio-industrie, het We- reldnatuurfonds en dergelijke. CURSUS HINDI Woensdag 17 oktober om zeven uur is er in hét Ontmoetingscen trum aan de Oranjestraat 8 in Vlis singen en voorlichtingsavond over de cursussen Hindi voor beginners en gevorderden. De cursus duurt negen maan den, er wordt één keer per week les gegeven. Op de voorlichtingsavond is er een film te zien over India, de ba kermat van Hindi. POLITIEVOORLICHTING Woensdag 17 oktober is er in wijkcentrum Open Hof in Vlissin gen een voorlichtingsavond over de functie van politie-agente bij de Rotterdamse politie. De avond be gint om zeven uur. De Rotterdamse politie heeft in haar korps vooral plaats voor Suri naamse en Antilliaanse vrouwen. BEELDENDE KUNST Donderdag 18 oktober vergadert de sectie Beeldende Kunst van de Culturele Raad Vlissingen in wel- zijnscentrum Bachten Komme. De vergadering begint om acht uur. Op de agenda staan onder meer de voortgang van de programme ring Bellamy 19, de promotie van de beeldende kunst, de catologus sculptuur en een deelprogramma kunst en cultuurbehoud 1985 van de provincie Zeeland. DROPPING Buurthuis Het Woltershuis in Vlissingen houdt in de herfstvakan tie en wel op vrijdag 19 oktober een dropping voor jongeren vanaf veertien jaar. Men vertrekt om halfacht. Wie gedropt wil worden, kan zich opge ven bij Het Woltershuis, of telefo nisch bij Lies Luikenaar op het nummer 14660. MAJORETTENGALA Zaterdag 20 oktober verzorgén de majorettenkorpsen The Flus hing Girls, Irene, The Young Stars en Showgroep Schoonenburg een majorettengala in de sporthal Bas- kenburg in Vlissingen. Het begint om halfacht. Dit majorettengala is een alter natief voor de Muzikale Show Jon geren die door slecht weer niet door kon gaan. Naast de genoemde vereni gingen, treden ook het showkorps Oranje Nassau en de Jeugd- Del- GESPREKSAVOND Fiom-Zeeland houdt maandag 29 oktober een gespreksavond voor alleenstaande ouders. Deze vindt plaats in 't Anker aan de Bo- nedijkestraat in Vlissingen en be gint om acht uur. Om een gesprek op gang te brengen zullen een aantal mensen uit zelfhulpgroepen van Fiom ver-, tellen hoe zij hun situatie hebben verwerkt. Daarna kan er in groep jes verder gepraat worden. Voor verdere informatie kan men bellen naar Fiom-Zeeland, telefoon 01180-27311. KLUSJESCLUB Bij voldoende belangstelling start binnenkort in buurthuis Mar- nix in West-Souburg een klusjes club voor volwassenen. Men leert er onder meer lekkende kranen re pareren, banden verwisselen van de fiets, stekkers in elkaar zetten en dergelijke. De lessen zijn op dinsdagavond van kwart over acht tot kwart voor tien. Belangstellenden kunnen zich telefonisch opgeven op het num mer 67022 of 66318. MANIFESTATIE KERNENERGIE Zaterdag 20 oktober houdt het Zeeuws Platform tegen Kernener gie een manifestatie in de aula van de Rijks Pedagogische Academie in Middelburg. Aanleiding voor de ze manifestatie zijn de plannen van de regering om voor het jaar 2000 vier nieuwe kerncentrales te bou wen. In deze plannen worden drie plaatsen in Zeeland genoemd die voor een nieuwe centrale~tn aan merking komen, naast de bestaan de bij Borssele, nabij Hoedekens- kerke en nabij Bath. Tijdens de manifestatie zullen een aantal sprekers hun mening over deze plannen laten horen, on der meer komen het Tweede-Ka merlid Zijlstra van de PvdA, spe cialist op het gebied van kernener gie, Dr. B. Roegholt, Zeeuwse in ternist en lid van de vereniging voor medische polemologie en waarschijnlijk Ir. Potma, weten schappelijk medewerker en schrij ver van het bespari ngs-scenario van het Centrum voor Energiebe sparing. De sprekers worden afgewisseld met optredens van de Fanfare van de Eeuwigdurende Bijstand en het Cabaret Vrouwen voor Vrede. KLEDING MAKEN In buurthuis De Zwaan in Oost- Souburg begint woensdag 24 okto ber een cursus kleding maken. De lessen vinden plaats 's morgens van kwart over negen tot kwart over elf. De cursus is speciaal bedoeld voor werklozen en de opzet is om te komen tot een werkproject, waarbij men denkt aan bijvoor beeld het verkopen van eigenge maakte kleding, de verkoop van goede tweedehandskleding en dergelijke. Met de deelnemers wordt tezij- nertijd het plan verder uitgewerkt. Wie deel wil nemen aan de cur sus moet bij het arbeidsbureau als werkzoekende staan ingeschre ven. SJOELEN Het Vlissingse buurthuis Het Buut biedt op dinsdagavond de buurtbewoners de gelegenheid om te komen sjoelen van acht tot tien uur. ledereen is welkom. INFORMATICACURSUS Donderdag 18 oktober start er in het V.J.J.-centrum aan de Verkuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen een cursus burgerinformatica. De cursus omvat tien lesavon- den op de donderdag vanaf half acht en twee praktijkdagen op za terdag. De cursus is opgezet in sa menwerking met de afdeling Zee land van de Hobby Computer Club. Men kan zich voor de cursus te lefonisch aanmelden op het num mer 17819. NIEUWE TIJD In het VJV-centrum in Vlissingen vindt maandag 22 oktober de eer ste bijeenkomst plaats van een cy clus wijsbegeerte. VOGELSHOW Donderdag 18 oktober om half acht opent burgemeester Markus- se de vogeltentoonstelling in vere nigingsgebouw De Arne in Arne- muiden. Er zijn 985 vogels te zien van Nederlandse en buitenlandse vogelkwekers. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op donderdag 18 oktover van halfacht tot tien uur, vrijdag 19 oktober van een tot tien uur en zaterdag 20 oktober van tien tot zes uur. Tijdens de ope ningsdagen is er een aparte zaal ook doorlopend een verkoop van vogels. ZANGAVOND Maandag 22 oktober vindt in het kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente in Meliskerke een grote koor- en samenzangavond plaats, die in het teken staat van het werk van de Protestants Christelijke Vereniging Bartiméus. Aan de avond werken de koren van de Gereformeerde Gemeente in Meliskerke mee, Con Amore on-j der leiding van K. Prost, kinderkoor de Nachtegaaltjes eveneens onder leiding van K. Prost en organist K. de Visser. De zangavond begint om half acht. M SCHILDERSBUURT Het Komitee Schildersbuurt- Noord vergadert maandag 22 ok tober om acht uur in de Jan Lig- thartschool in Vlissingen. Op de agenda staan onder meer de vie ring van het vijfentwintigjarig be staan van de speeltuinvereniging Vlissingen-Oost en het concept be leidsplan 1985. BINGO Woensdag 31 oktober is er in het Woltershuis in Vlissingen een bingoavond. Er zijn een groot aan tal prijzen te winnen. De avond be gint om acht uur. KOOKCLUB Maandag 22 oktober start in het Woltershuis in Vlissingen een kookclub voor jongens en meisjes van zes tot en met twaalf jaar. De kinderen leren er onder meer cake bakken, gevulde eieren ma ken en dergelijke, ook kunnen ze zelf met ideeën komen. Het begint om vier uur. De kin deren kunnen zich opgeven in het buurthuis of even bellen, het num mer is 14660. I ilmi In het Alhambra theater in Vlissingen draaien deze week de volgende films: Up the Creek, een humoris tische film over de Universi teit van Lepetomane, ergens in Amerika, die aangeschreven staat als een nogal louche in stituut. En terecht, zoals uit de beelden blijkt. Om toch enig prestige te verwerven besluit het hoofd mee te doen aan de jaarlijkse wedstrijd tussen universiteitsteams. Deze wed strijd houdt in dat teams van vier personen in een rubber boot een met stroomversnel lingen en rotsen bezaaide ri vier moeten bedwingen. De eerst aankomende mag zich verheugen in groot aanzien, niet in het minst bij de vrou welijke studentes. Donderdag, vrijdag, maan dag, dinsdag en woensdag 20.00 uur en zaterdag en zondag 19.00 en 21.30 uur. Police Academy is voor de zevende week te zien op zaterdag en zondag om 19.00 uur. Streets of fire toont de wijk The Battery in New York City die beheerst wordt door de Bombers, een in zwart leer ge hulde groep motorduivels. Hun leider Raven is gek op mooie dames. Midden in een concert ontvoeren de Bombers dan ook de mooie zangeres El len Aim. Zaterdag en zondag 21.30 uur Frances is gebaseerd op het ware levensverhaal van Fran ces Farmer, een bijzonder mooie en intelligente jonge vrouw die niets liever wil dan actrice worden. Ze woont in Seattle en krijgt na het win nen van een wedstrijd een reis naar Moskou aangeboden, hetgeen haar voor velen tot communiste maakt. Woensdag, 20.00 uur, vrijdag 23.00 uur Je bent helemaal te gek Vrijdag 23.00 uur Asterix verovert Rome Zondag 14.00 uur Vol gas met Herbie, een vro lijke film over de dolle avon turen van een eigenzinnig autootje Donderdag en vrijdag 14.00 uur VLISSINGEN - „Videofun" heet de nieuwe videotheek in Vlissingen. De zaak is gevestigd op de hoek van de Paul Kruger- straat en de van Dishoeckstraat. Videofun biedt allerlei soorten films op alle drie de bekende systemen. Wie zelf geen videorecorder heeft, maar wel graag films ziet, kan er ook de moviebox bij huren. „Ik richt me op een breed publiek", vertelt de eigenaar van de nieuwe zaak, Bertus Beumkes. „Per 1 november breid ik het assortiment nog uit met de serie Elsevier films, de wat betere films eigenlijk. Je vindt in die collectie onder meer de films van Godard, Bergman, Visconti en Fass- binder. Om het voor iedereen mogelijk te maken films te huren, bied ik 65-plussers en houders van het Cultureel Jongeren Paspoort nog een extra korting op de huurprijs". In de videotheek gaat Beumkes per 1 november ook tijdschriften, kranten en strip boeken verkopen. „Dat moet allemaal nog een beetje op gang komen", v^telt hij. „Ik wilde eerst de zaak wat op orde hebben. We heb ben het helemaal zelf inge richt naar eigen idee en daar gaat natuurlijk ook heel wat tijd inzitten. Door te werken met bakken waarin de hoezen zitten, van de films die nog in voorraad zijn, kunnen de klanten op hun gemak een keuze maken, zonder elkaar in de weg te staan. Het is erg overzichtelijk zo". Videofun is iedere dag ge opend. Van maandag tot en met zaterdag kan men er van tien tot negen uur terecht en op zondag van twee tot zeven uur. ^miiiiiiimiiitiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiii^ Wie buiten zijn ogen een beetje goed de kost geeft, zal zeker de zwarte vlekken op de bladeren van de esdoorn zijn opgevallen. Ik ga er nu maar van uit, dat de esdoorn E geen onbekende boom voor u is. Evenals bomen en strui- E ken, die tegenwoordig in het E bos kunnen worden aange- E troffen, is deze uit de nieuwe E wereld afkomstig. Ik zeg wel eens spottend: wanneer de E stoommachine niet uxxs uit- E gevonden, dan hadden tui- E nen, parken en bossen er heel E anders uitgézien, want de es- E doom diende als stookhout. E Esdoorns doen het in ons kli- E maat, ook in Zeeland, uitste- E kend. Hoewel er enkele soor- E ten zijn is het voorat de boom met het grote handvormige E blad en vaak rode steel, die E we overal aantreffen: in par- E ken en straten, langs wegen E en bosranden. Ook in het E duin doet de boom het goed E en bereikt daar zelfs behoor- E lijke afmetingen. E Zoals dikwijls met immi- E granten het geval is, ze zijn E weinig gevoelig voor ziekten E en plagen. Ze zijn nog maar E zo kort in ons werelddeel E aanwezig, dat vijanden on- E voldoende kans hebben ge- E had hun slag te slaan. Tegen E één ziekte echter blijkt nau- E welijks kruid gewassen, ze- E ker niet in onze vochtige E kuststreek; de inktvlekken- E ziekte. De naam is heel toepasse- E lijk al zullen veel kinderen E helemaal niet meer weten wat inkt is. Vlekken maken E is er niet meer bij, laat staan met klodders inkt naar el- kaars hoofd gooien. Dat was in onze jeugd wel anders. Vandaar dat de bekende schrijver Frederik van Eeden, wiens boek „De kleine E Johannes" veel oudere lezers E onder ogen zullen hebben E gehad, de kabouters laat op- treden en de bladeren be- E smeuren. De gevolgen van E hun aktiveiten zien we op dit moment op haast elke es- E doom. Toch is de ene boom E méér aangetast dan de ande- E re. De vlekken hebben op dit E moment hun grootste opper- E vlakte bereikt. De ziekte is E zo'n beetje uitgewoed zonder E dat de bóom er aan bezweken E is. Volgend jaar zal dit op- E nieuw het geval zijn, want E de inktvlekkenziekte is een E heel normaal verschijnsel. E De boom doet het zich zelf E aan. Dat klinkt vreemd. maar het is ioei zo. De schim mel, die de zwarte vlekken wroorzaakt, overwintert na melijk op het afgevallen blad. In het voorjaar, wan neer de boom uitloopt, komt ook de zwam weer tot leven. Er ontwikkelen zich dan sporen op de aangetaste plaatsen, die met de wind worden meegevoerd. Zo be landen ze op de esdoorn. Hier kiemen ze en dringen via de nog dunne opperhuid van het jonge blad naar binnen. De scherpe waarnemer kon dit jaar reeds in juli de tal rijke geïnfekteerde plekjes op de bladeren zien. Zo viel het me op, dat vooral in het landgoed Hoog duin bij Domburg zeer veel bladeren onder deze kleine spikkels zaten. Wie nu gaat kijken vindt er esdoorns die bijna geheel met de inkt vlekken zijn bedekt. In par ken en plantsoenen zullen we de ziekte minder vaak aantreffen. Daar worden im mers de afgevallen bladeren stelselmatig opgeveegd en verwijderd. De kans op be smetting is er veel geringer dan in het bos, waar het blad gewoon blijft liggen. Nu meten we niet te haas tig de konklusie trekken dat het dus beter is om alle blad weg te harken. Integendeel. Daardoor wordt het kringloopproces van opbouw en afbraak verbroken. Het lijkt me beter het euvel van de inktvlekken maar voor lief te nemen. Wie goed rondkijkt zal het met me eens zijn: de inktvlekken- ziekte hindert de esdoorn nauwelijks. Wie dezer dagen het Zeeuwse 'verlaat voor een korte herfstvakantie moet maar eens kijken of hij el ders ook de zwarte vlekken kan vinden xoaarover Frede rik van Eeden vorige eeuw reeds schreef. Ik kan nu al verklappen, dat dit helemaal niet mee zal vallen. Een ver blijf van bijna 20 jaar in Twente heeft me wel geleerd, dat op grote afstand van de kust de omstandigheden voor deze ziekte bepaalde on gunstig zijn. Slechts op een enkele plaats, ivaar esdoorns onder en tussen hoge bomen stonden in een vochtige om geving vond ik ieder najaar de zwartgevlekte bladeren. In onze streek mag inktvlek kenziekte dan niets bijzon ders zijn, het is toch leuke om er op te letten. TÏIIIIIIIIilllllllllilfilllllllüilllllllllllllllllllllJIIIIIIIIIIIIIIMyilUIIIIIIIIUilllllllllllllllllllllllllllliilKt

Scheldebode | 1984 | | pagina 9