U BENT VAN HARTE WELKOM Het is nog bramentijd DELTA COLLEGE IN MIDDELBURG 25 JAAR „Goeie hoop op hotelschool" 65 Kramen op schooibeurs •v. Weekeinde voor kinderen van „foute" ouders Eerste trekking V. T. V. Luitconcert Nacht, moeder Pianoconcert Loek Dikker AUTOMOBIELBEDRIJF VAN FRAASSEN B Pres. Rooseveltlaan 768 - 4382 NB Vlissingen - Tel. 01184-16679- 17610 VOLVO dropuit met R. Struyk Kinderen kunnen 's winters in speeltuin Irislaan terecht Uniek Infomarkt MEAO Voorzitter SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 309 op onze presentatie van de 1985 Volvo- en Mazda-modellen tijdens de informatica '84 infomarkt op het voorterrein van het Delta College te Middelburg. VOLVO Als u dóórdenkt MIDDELBURG - Het Delta College in Middel burg viert deze maand het 25-jarig bestaan. Naast de bij een derge lijk jubileum gebruike lijke feestavonden voor leerlingen, oud-leerlin gen, personeel en ouders is er in en om de school ook een vierdaagse beurs onder het motto: Delta College, 25 jaar in bedrijf. MIDDELBURG - Het Delta College in Middel burg heeft in de 25 jaar van haar bestaan een hele ontwikkeling mee gemaakt. De school startte op 1 september 1959 met 52 leerlingen als een lagere detail handelsvakschool en is nu uitgegroeid tot een scholengemeenschap met meer dan duizend leerlingen, die opleidin gen volgen op admini stratief, commercieel, economisch, bestuurlijk en secretarieel gebied. (VOLVO) De afgelopen toeken sag ik tijdens fietstochtjes door het polderland hier en daar de bekende bordjes met „te koop". Meestal gaat het om aardappelen, maar soms wordt het een heel assorti ment aangeboden, bramen incluis. Ik herinner me nog hoe zo'n twintig jaar gele den de bramenteelt in Zee land meer en meer bekend heid kreeg. Er verschenen rassen zonder doorns, een uit komst voor al diegenen, die het land hebben aan de scherpe stekels, die bramen nu eenmaal kenmerken. Nu heb ik niks tegen gekweek te bramen. Waarom zou ik? Ze smaken prima. Toch zoek ik ze liever zelf. En waarom? Het gaat immers niet zo zeer om de padi, die je eet, maar die je zelf ge plant hebt. Deze uitspraak is van de bekende schrijver Eduard Douwes Dekker, beter be kend als Multatuli. Hij doelde daarbij op het leven van de Indonesiërs onder het Nederlandse bestuur zo als zich dat met name rond de eeuwwisseling afspeelde. Het gaat er niet om, wat je krijgt, maar om wat je doet. Hoeioel ik me realiseer, dat sommige lezers zullen zeggen: mij een zorg, als de bramen maar smaken. Toch is het plukken zelf een vreugdevolle bezigheid. Ik zeg wel eens: het plukken is minstens zo gezond als het eten. En dat moet wel een gezonde bezigheid zijn, want bramen bevatten een aantal voedingsstoffen, die genoemd mogen worden: kalk, fosfor, kalium, vita mine C en caroteen (vit. A). Ik zou zeggen: trek er eens een keertje op uit en sla uw slag. Bramenjam en dito sap zijn niet te ver smaden. Je weet wat je eet. Daarenboven ben je, gedu rende het plukken, temid den -van de natuur. Je ont dekt van alles. Dat er nog talrijke bloemknoppen op springen staan en hier en daar bramen bloeien alsof het juni ivas. Dat er ontza- gelijk veel rode vruchten te zien zijn waarvan het twij felachtig is of ze ooit rijp worden. Dat de dikste en beste bramen altijd onder het blad zitten ivist u natuur lijk wel. Dat leerde ik als jongen al van mijn vader. „Goed onder de bladeren kijken", zei hij altijd. Daaraan moet ik vaak den ken, wanneer ik bezig ben. Dat komt, omdat het kli maat onder het blad heel gematigd is. Die felle zon doet de vruchten vaak al leen maar uitdrogen. Bo vendien koelt het 's nachts rond de uitstekende bra men snel af, hetgeen voor het rijp worden niet zo gunstig is. Soms, vooral na zware en langdurige regen, zitten de irruchten overrijp aan de struiken en kunnen we ze haast niet beetpakken of we knijpen ze fijn. Wie de ze bramen in de mond steekt trekt een vies ge zicht. De vruchten smaken of flauw óf duidelijk gegist. Gebruikt men deze bramen om er jam van te maken, dan blijkt, dat de rode brei niet zo gemakkelijk gê- leert. Dat heeft te maken met de zuurgraad van het vocht. Zijn de vruchten niet of net rijp, dan bevat ten ze het meeste zuur. Dat bevordert het gêleren. Daarom is het beter niet tot de herfstvakantie te ivach- ten met plukken. Dat er veel soorten bra men bestaan komt u ivel- licht onivaarschijnlijk voor. Bramen zijn bramen. Wie zich al plukkend door het veld begeeft, komt tot andere conclusies. Er zijn laagblijvende, die vaak kleine, blauwberijpte irruchten dragen. Voor mij zijn deze dauwbramen de „echte". Het zal wel iets met jeugdherinneringen te ma ken hebben. Ze zijn iets zuurder en pittiger van smaak. Enkele jaren gele den reed ik van Oostkapel- le naar Nisse om dauwbra men te plukken, die ik in grote hoeveelheden had zien staan langs het beken de spoorbaantje van Goes naar Borssele. Voor wie dit veel werk is, zijn er de hoog opgroeiende bosbramen, die evenwel ook in allerlei kleuren, vormen en variëteiten te vinden zijn. Dat veel insekten graag meesnoepen leer je bij het plukken vanzelf. Vlinders als kleine vossen en atalan ta's lebberen graag met hun lange tong van het gistende sap in de overrijpe bramen. Ook allerlei vliegen doen zich hieraan tegoed. Zo verrijkt men zich bij het zoeken niet alleen met bra men, maar groeit het besef hoe in de natuur steeds sprake is van een intens sa menleven van planten en dieren, ivaarbij ook de mens betrokken mag zijn. Nu bent u het vast met me eens. Het zijn niet de bra men, die je eet, maar die je zelf gezocht hebt. Het is nog bramentijd.' VLISSINGEN - Als het weer de komende winter te slecht is om buiten te spelen in de speeltuin aan de Vlissingse Irislaan, kunnen de kinderen zich nog altijd in het clubhuis vermaken. De kinderen tot twaalf jaar kunnen vijf verschillende clubjes bezoeken: een toneel club waar stukjes worden in gestudeerd, die de kinderen zelf schrijven, een competitie dammen, sjoelen en scrabble, waarbij leuke prijsjes te win nen zijn, een instuif waar de kinderen kunnen kaarten, praten, een boek lezen of tele visie kijken en twee knutsel clubs. Verder zijn er elke maand twee themadagen, de kinderen kunnen dan aan een bepaald thema werken door middel van knutselen, koken en spel. Voor vrijdag 12 en zaterdag 13 oktober staat Amerika cen traal. Ook vinden er op zater dag 13 oktober spelen plaats in het kader van de landelijke speeldag van de NUSO, de overkoepelende organisatie van het speeltuinwerk. Het thema van deze speldag is ge baseerd op het kinderboek „De vrede van de veelvraat". Volgend jaar bestaat de speeltuin vijfentwintig jaar. De speeltuinleiding is nu al druk op zoek naar mensen die oud fotomateriaal of andere leuke dingen hebben, die met de speeltuin te maken hebben. Voor nadere inlichtingen kan men elke dag van drie tot vijf uur terecht bij de speeltuin wachter. VLISSINGEN - Van vrijdag 12 tot en met zondag 14 oktober houdt de werkgroep Herkenning in Brabant een weekeinde voor kinderen van wie de ouders in de jaren 1940-1945 aan de kant van de bezetter stonden. Veel van deze kinderen, die natruurlijk inmiddels al vol wassen zijn, worstelen nog met het probleem een kind van „foute ouders" te zijn. De ze mensen hebben vaak veel problemen ervaren in hun persoonlijke en het maat schappelijke leven. Ze kunnen en durven hun verhaal niet kwijt, voelen zich vaak schul dig aan iets waaraan zij geen deel hadden en waarvoor zij niet verantwoordelijk zijn. De werkgroep biedt ze de mogelijkheid om de verschil lende problemen als schuldge voel, houding ten opzichte van ouders en eigen kinderen en dergelijke te behandelen. Wie meer inlichtingen wil, of zich wil opgeven voor het weekend, kan schrijven naar werkgroep Herkenning, Post bus 26206, 3002 EE Rotterdam of bellen naar Ruud Schouten, 010-768440 of Duke Blaauwen- draad 03461-1731. Het regiona le contactadres is Gerrit Klaksma, Kalkoensprenkt 73, 4386 DD in Vlissingen, telefoon 01184-71484. De beurs beslaat een opper vlakte van zestienhonderd vierkante meter en vindt plaats in de drie gymzalen van de school en een speciaal voor dit doel gebouwd paviljoen op het plein. Daarnaast is er nog een auto-show op het school plein. De beurs bestaat uit drie ge deelten: de detailhandelsvak beurs, een infomarkt en een informatica beurs. Natuurlijk ontbreekt ook informatie over het Delta College zelf niet. „Door middel van deze beurs met zo'n 65 kramen willen we laten zien, waar onze leerlin gen na het behalen van het einddiploma zo al terecht ko men", vertelt de heer Swiers, directeur van het Delta Colle ge. „Het is echt iets unieks, dat een dergelijke beurs op een school gehouden wordt, maar het onderstreept nog eens de goede band die wij met het be drijfsleven en tal van instel lingen hebben. Aanvankelijk was het onze bedoeling alleen een infomarkt, bestaande uit stands en work-shops van vertegenwoordigers uit het klein-, midden- en grootbe drijf, overheidsinstellingen, instellingen ten dienste van het bedrijfsleven en dergelijke en een informaticabeurs te or ganiseren, maar de detailhan del heeft zich spontaan erbij aangesloten. Omdat we hier geen onderlinge concurrentie willen en de beurs zo geva rieerd mogelijk willen houden is er per branche maar één zaak vertegenwoordigd." De deelnemers aan de de tailhandelsvakbeurs komen allemaal uit Zeeland. Om een greep te doen uit het aanbod: VLISSINGEN - Ten kantore van notaris Sauer is vrijdag 28 september de eerste trekking gehouden van de superloterij die de Vlissingse sportvereniging V.T.V. heeft georganiseerd. Doel is geld bij elkaar te krijgen voor de nieuwe sporthal van V.T.V. Aan de loterij doen duizend mensen mee. Er zijn tien maandelijkse trekkingen en een supertrekking met als hoofdprijs een auto. Die su pertrekking is pas volgend jaar zomer. De eerste maande lijkse trekking is dus geweest. De uitslag is als volgt: Lotnr. 1474 van J. Gispen uit Middelburg eerste prijs (een video), nr. 1262 van E. Höweler in Vlissingen tweede prijs (een fiets), nr. 1613 van J. Oranje in Vlissingen derde prijs (waar debon van 300 gulden), nr. 1700 vierde prijs voor de Middel burger M.Kneepkens (waar debon van 200 gulden), de vijf de tot en met negenentwintig ste prijs (vijftien gulden) voor lotnrs. 1017, 1088, 1108, 1182, 1221, 1241, 1329, 1347, 1366, 1404, 1408, 1597, 1687, 1722, 1727, 1796, 1813, 1818, 1835, 1891, 1914, 1930, 1953,1989. orgels, delicatessen, schoenen, Oosterse tapijten, popartike len, boeken en breimachines. Het Delta College is zelf ook met een stand vertegenwoor digd waar men terecht kan voor Delta-wijn en Delta-tas- sen. Penn.ngmeester Vrijenhoek van V.T.V. schudt de hand van eerste prijswinnaar J. Gispen uit Middelburg. De Infomarkt omvat zo'n vijftien stands. Ook hier is het een gevariëerd geheel. Men vindt er onder meer vertegen woordigers van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land, het Gemeentelijk Admi nistratiekantoor, het Postdis- trict Middelburg, de Provin ciale Griffie, de Nederlandse Orde van Accountants en ad ministratie consulenten en de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond. Voor de leerlingen zijn er verschillende lezingen, ver zorgd door het bank- en verze keringswezen, overheidsin stellingen, de Kamer van Koophandel en anderen. De informaticabeurs '84 wordt mede georganiseerd door het Beurzensecretariaat uit Nieuwerkerk aan de IJssel. Dit bureau verzorgt dergelijke beurzen door het hele land. De beurs in Middelburg richt zich vooral op Zeeland. De importeurs, fabrikanten en grossiers van computers en software, van tekstverwer- kende apparatuur en randap paratuur en dienstverlenende bedrijven op het gebied van computerservice, tonen de nieuwste ontwikkelingen. De officiële opening van de beur zen is op woensdag 3 oktober om twee uur. De heer Boer- tien, Commissaris van de Ko ningin in Zeeland, verricht de openingshandeling. De beur zen zijn voor alle belangstel lenden gratis toegankelijk op woensdg 3 oktober van drie tot halftien, donderdag 4 en 5 ok- toebr van elf uur tot halftien en zaterdag 6 oktober van elf uur tot vijf uur. HOOGELANDE - Zondag 7 oktober geeft Kees Dirkx een luitconcert in de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande. Hij speelt werken van S.L. Weiss, Kellner, Gaultier en J.S. Bach, op de barokfluit. Dirkx is een van de weinige luitsolisten die regelmatig concerten verzorgt in Neder land, Duitsland, Frankrijk en België. Hij speelt op copieën van oude instrumenten en naar aanwijzingen uit de zestiende en zeventiende eeuwse luit- scholen. Het concert begint om half drie. MIDDELBURG - Zorgvul dig heeft Jessie, een jonge vrouw, de voors en tegens van haar bestaan en haar kansen afgewogen en de uitkomst is nul. Geen toekomst. Ze stopt er mee. Nacht, moeder heet het stuk van Marscha Norman, vrijdag 5 oktober is het te zien in de schouwburg van Middelburg. Linda van Dyck speelt Jessie en Ann Hasekamp haar moe der. In Amerika kreeg dit dra ma, over zelfmoord, bitter en teder, maar ook absurd en geestig, de Pullitzerprijs. Re gisseur is Ton Lutz. De voorstelling begint om 20.30 uur. MIDDELBURG - Pianist-componist Loek Dikker geeft zon dag 7 oktober een concert in het Filmtheater Meccano. Daar is de serie Het Derde Pedaal tegenwoordig te volgen. Zowel met kleine als grote hij de uit de jazz afkomstige groepen speelt Dikker een me lange van circusmuziek, zi- geunermuziek en moderne ge componeerde muziek. Hoe speelt hij als solo-pianist? „Er is geen sprake van dat ik emotioneel blind raak of zo, dat ik als een woeste idioot op de toetsen ga zitten rammen of dat ik geheel in de vervoering van verstulde romantische klanken geraak. Het mooiste is improviseren, als het effe kan zonder thema's, eenvoudig een lijn opvattend die op een logische, intuïtieve manier wordt uitgewerkt". Dikker kreeg het op 15-jari- ge leeftijd te pakken van de jazz. Hij gaf er zijn klassieke pianostudie voor op. In 1969 richtte hij een uit strijkers be staand ensemble op, waarmee improvisatietradities koppel de aan een basis van serieuze muziek. Zo verniewde hij de traditionele jazz en werd de basis gelegd voor wat tegen woordig het Euro-Ameri kaanse concept heet. Sinds 1973 nemen de blaas instrumenten en de jazzin- vloeden weer een belangrijker plaats in zijn werk in, getuige de door hem opgerichte Wa terland-formaties. Tegenwoordig staat Dikker ook bekend als componist van hedendaagse muziek. Hij com poneerde theatermuziek voor onder meer Nocturne en Lie- ber Heinz en hij kreeg dit jaar de Zilveren Lessenaar voor zijn muziek voor de film De vierde man. Het concert begint om 16.30 uur. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ „Onze school was in 1959 de eerste lagere Detailhandels vakschool in Zeeland en be hoorde zelfs tot de eersten in Nederland", vertelt directeur Swiers. „De school voorzag dan ook in een grote behoefte, omdat er tot dan toe geen en kele andere opleiding op dit gebied was. In 1965 konden we eigenlijk al spreken van een scholengemeenschap, want toen kwam er een uitbreiding met een Middelbare Detail handelsvakschool. De moge lijkheden voor de afgestudeer den waren toen natuurlijk nog veel groter." In 1971 kwam er een heel nieuwe schooltype bij, name lijk de MEAO, de school voor Middelbaar Economisch en „Hoewel een terugblik bij een jubileum heel goed is om te zien wat je in die jaren be reikt hebt, moeten we ook vooruit blijven kijken", vindt de heer Everaars, voorzitter van het schoolbestuur. „We proberen dan ook om de mogelijkheden voor onderwijs in Zeeland nog verder uit te breiden. We denken daarbij aan een Middelbare Hotel school in de eerste plaats. In dit streven worden we ge steund door het Provinciaal Bestuur. Juist omdat Zeeland toeristisch gezien een belang rijke provincie is, is een derge lijke opleiding hier wel ge wenst. De leerlingen uit Zee land die nu een hotelschool willen bezoeken, en de belang stelling is er wel, moeten daarvoor nu zo ver van huis dat ze niet elke dag heen en weer kunnen reizen. De beslis sing of deze hotelopleiding aan ons wordt toegewezen, valt binnenkort en we hebben goeie hoop op een positieve be slissing." Voor alle oud-leerlingen en oud-docenten is er zaterdag 6 oktober een reünie in het schoolgebouw. Deze begint 's middags om vier uur met een ontvangst in de aula. Na een broodmaaltijd begint het avondprogramma met onder meer een modoshow en de ge legenheid om te dansen op de muziek van The Fenders. Er hebben zich voor deze re ünie al honderden deelnemers opgegeven, maar er kunnen er nog meer bij. Ook wie of alleen 's middags of alleen 's avonds kan komen, is welkom. Wel moet men zich door middel van een telefoontje van te voren opgeven bij de admi nistratie van de school. Het nummer is 01180-23951. Swiers: „We kunnen al met al wel zeggen, dat onze school er gezond voor staat. Het aan tal leerlingen groeit nog steeds. De belangstelling voor deze vorm van onderwijs is mede te danken aan het feit, dat we hier beroepsgericht werken. Met het einddiploma MEAO zijn in alle richtingen goede kansen op een baan, ter wijl ook een gedeelte van de leerlingen doorstroomt naar de HEAO (de hoogste oplei ding bij dit type onderwijs). Wel moeten we ons steeds op nieuw aanpassen aan de nieu we ontwikkelingen in het be drijfsleven. Zo neemt nu ook de informatica in ons lespro gramma een belangrijke plaats in en zijn er op het ge bied van marketing en mana gement grote veranderingen gekomen". Administratief Onderwijs, ook weer de eerste in Zeeland. En in 1974 kwam ook de LEAO, er nog bij. Deze laatste opleiding is bedoeld voor men sen die op de lagere functies in winkels en kantoren gaan werken.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9