Nederlands Hervormden sinds 1983 niet meer grootste groep (WBsmfiMffi'wagenaar „DE KAAI" KORTEDELFT 2 esssrf-sss Turkse Werknemers Vereniging actief in Middelburg 'NATUUR'LIJK HET BESTE! 20 LEYLANDIÏ KONTAINERPLANTEN TWEEJARIGE PLANTJES, 95.00 4,75 HEDEN WEER VOORRADIG: Wij komen als u belt 't Polderuus start het winterseizoen NIEUWS VAN HET STADHUIS NATUURZUIVERE HOESTURANK a8a overdag KOM eens een kijkje nemen bij zeelands grootste kurkspec\aalzaa_ Zangdienst Grote Kerk IÜUKCHMUIJM Jaarboek Begroting Wie verloo kunstgebit WA/A'JUB Ka %u66&&- 01100-31025 01182-2553 Themadag over grenzen van het vrijwilligerswerk Informatie over woonlasten Homeopathie en psoriasis Bazars voor vrouwenstudies Toneelwerkgroepen Expositie R. Mullié Parlando kan spelers gebruiken SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 303 MIDDELBURG Dat je bij Wagenaar bij de Boomkweker bent, hoeven WIJ niet te bewijzen. Iedere prijsbewuste Vrouw of Vent ziet dat direkt aan Kwaliteit en Prijzen. Voorbeeld: Violen, Duizendschoon, Madelieven etc. kunt u beter NU PLANTEN dan laat in het voorjaar, u heeft er dan veel VROEGER en veel LANGER plezier van 20 stuks Nieuwe RHODODENDRONS vol knop MELISKERKE Jan Geertseweg 6, tel. 01186-1405 MIDDELBURG ,cl Onze technische dienst repareert vakkundig, snel en goedkoop. na 18.00 uur iiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimimii imiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmiiiimii Taptoe Juliana Argus DE EIGENAARS VAN EEN KURKVLOER ZITTEN ER DEZE WINTER WARMPJES BIJ (U OOK?) Na het vertrek van A. de Jonge heeft Middelburg het een halfjaar zonder hoofd van de voorlichtingsdienst moeten doen. Op 15 november komt een eind aan die periode. Dan treedt Gerard Baijens in dienst van de gemeente. Op het ogenblik is Baijens nog werkzaam op de afdeling voorlichting en dokumentatie van de Deltadienst van Rijsk- waterstaat in Zierikzee. tegen gestaag toe: van 23.9 procent in 1976 tot 28.3 procent in 1983, ofwel 11.013 mensen. De onkerkelijken zijn daar mee sinds vorig jaar procentu eel de grootste groep. Voor belangstellenden ligt er een exemplaar van Middel burg in 1983 op de leestafel van de Voorlichtingswinkel aan de Stadhuisstraat 2. Onder de titel Middelburg in 1983 heeft het gemeentebe stuur een boekje uitgegeven, waarin belangstellenden al lerlei statistische gegeven en een overzicht van voor de ge meente belangrijke gebeurte nissen kunnen aantreffen. Zo staat er in dat het aantal in woners vorig jaar met 145 toe nam. Voor het eerst sinds 1980 vestigden zich weer meer mensen in Middelburg dan er weggingen. Ook nam de werk gelegenheid in 1983 af met 1535 arbeidsplaatsen (dit geldt voor het rayon Middelburg, dat heel Walcheren omvat minus Vlissingen). Er staan verkie zingsuitslagen van dat jaar in en het aantal gereeedgekomen woningen. Zelfs kun je er de kerkelijke gezindheid van Middelburgers invinden. 10.948 mensen waren in 1983 nog Nederlands Her vorm. Nog, want het percenta ge neemt gestadig af; in 1976 32.3 procent en in 1983 28.2 pro cent. Die afname geldt voor alle kerken. Het percentage onkerkelijken neemt daaren- De ontwerp-begroting voor 1985 wordt de komende weken door de verschillende gemeen telijke adviescomissies be sproken. Het ontwerp passeert ach tereenvolgens: commissie ge meentewerken, 8 oktober 1984, 16.00 uur; commissie sociale zaken, 8 oktober 1984, 19.30 uur; commissie economische zaken, 10 oktober 1984, 19.30 uur; commissie openbare orde en veiligheid, 11 oktober 1984, 16.00 uur; commissie volksge zondheid en milieubeheer, 11 oktober 1984, 16.15 uur; com missie onderwijs, 15 oktober 1984, 16.00 uur; bestuurscom missie culturele zaken, 18 ok tober 1984, 15.45 uur; commis sie specifiek welzijn, 23 okto ber 1984, 16.00 uur; bestuurs commissie welzij nsaccommo- In de periode van 31 juli t/m 31 augustus 1984 zijn bij de ge meentepolitie Middelburg de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: wit ka toenen tas, inh. o.a. badlaken; crèmekleurige handtas inh. portemonnee, bankpas, zie kenfondspapieren; zwart pols- stasje, inhoud div. papieren; suède tasje, inh. portemonnee (inh. Belgisch geld en Neder lands geld); blauwe katoenen tas, inh. muziek drumstok- ken; bordeauxrode portemon nee, inh. o.a. Tienertourkaart; groene portemonnee, inh. kleingeld sleutels; zwarte knipperportemonnee, inh. - geld; knijpportemonnee, inh. geld; zwart portemonneetje, inh. kleingeld; halfrond leren portemonneetje, inh. 10-ba- denkaart; blauw portemon neetje, inh. sleutel, kassabon; bruine herenportemonnee, inh. sleutels; witte envelop inh. bankbiljet; 2 oranje steek- hoezen; hooivork; kunstgebit; filmrolletje; aluminium lad der; bruin badlaken; platic vijver; fotorolletje; beige brei naaldenkoker; ijzeren staaf; ijzeren ketting; digitaal he renhorloge, zilverkleurig; gouden horloge met gouden schakelband; herenhorloge met bruin leren bandje; zwart digitaal herenhorloge; heren horloge, nikkelen band; zil verkleurig herenhorloge, wijzerplaat met Romeinse cij fers, zonder bandje; doublé dameshorloge met doublé bandje; bruin suède brilétui inh. kinderbril, kunststof montuur; leesbril; zonnenbril; bril goudkleurig montuur; wit damesjack, maat 40; voorpand trui, blauw; geel kinderjack; grijd/witkelurige sweater; sleutels; zilverkleurig fototoe stel; zilveren ketting met hartje; vergulde halsketting met medaillon; zilveren arm band, Zeeuwse knopjes; bruin étui, inh. 3 betaalkaarten; bor deauxrood étui, inh. pennen; tabletten; linker voetbal schoen, maat 11; bankbiljet ten; cliëntkaart bank; 5 Duitse chèques. Gevonden dieren in de pe riode van 31 juli t/m 31 augus tus 1984: hond, zwat, poes, sia- mees, bruin/beige; poedel, reu, zwart met zwarte halsband;, poes, geciperd; spaniel v. bruin/wit met witte halsband; wit konijn met bruin oren; bastaard herder, bruin/zwat, 4 mnd. oud; hond, reu, zwart kortharig, bruine halsband vlooienband; parkiet, geel/ wit; hond, reu zwart/wit met lichtbruine halsband. Lijst gevonden voorwerpen Tref center: bollen gele wol; grijs gebreid vest met bruine knopen; beige vest met rits; blauwe baby pyamabroek; kinderpetjes; kindertrainigs- jack, blauw met rode streep; blauw nylon boodschappen- tasje; groen nylon boodschap- pentasje; beige canvas schou dertas, zonder inhoud; beige/ bruin shagétui; rood stoffen kinderschoentje; zwate stoffen tasje, inhoud chinees porte monneetje; zonnebril, metalen montuur, groene glazen; zilve ren sigarettenkoker met af beelding voetballer; donder- blauwe paraplui, kleuren don- derbruin, lichtbruin, groen; paraplui, kleuren rod, rose. samengesteld uit 17 extracten Castanea honingcompiex mÊ AP van Dr. Pflüger M51 voor jong en oud, 100 mllUU ÉicHTn REFORM- EN DIEETHUIS Rotterdamse Kaai 13 MIDDELBURG Tel. 01180-12874 ONBETWIST DE VITAMINESPECIALIST! bssssSs. ORGEL DEFECT IMHn MIDDELBURG - De Turkse Werknemers Vereniging Middelburg krijgt dit seizoen de hulp van drie stagiaires bij het oplossen van problemen in de Turkse gemeenschap. Een van de stagiaires houdt zich speciaal bezig met de hulp aan vrouwen en meisjes, één met de hulp aan jongeren tus sen de dertien en twintig jaar en één zal zich in het bijzonder richten op problemen van mannen boven de twintig jaar. Daarvoor wordt driemaal per week spreekuur gehou den: voor vrouwen en meisjes is dat 's maandags de hele dag in het gebouw van de werkne mersvereniging aan de Eigen- haardstraat 2, voor de andere groepen iedere dinsdag van twee tot vier uur in het ge bouw van de Stichting voor Maatschappelijke Dienstver lening Walcheren aan de Los- kade 29 en iedere donderdag avond van zeven tot negen uur in de Eigenhaardstraat, Het spreekuur op dinsdag wordt verzorgd in samenwer king met de stichting voor maatschappelijke dienstverle ning. Voor werkloze mannen is het gebouw aan de Eigen haardstraat vrijdags van tien tot twaalf en van twee tot vier uur beschikbaar. Op de dinsdagavond worden in het ontmoetingscentrum Dauwendaele ontspannings avonden voor Turkse jongeren gehouden tussen zeven uur en halftien. Jongeren die hulp nodig hebben bij het maken van hun huiswerk kunnen op donderdagavond terecht van zeven tot negen uur. Turkse vrouwen kunnen dinsdagavonden van zeven tot negen uur les krijgen in Ne derlands. Binnenkort start er ook een alfabetiseringscursus, maar hiervoor is nog geen vaste avond bepaald. Voor meer inlichtingen kan men contact opnemen met me vrouw Karaca, telefoon 38217. Verder staan er op de woens dagochtenden van halftien tot twaalf uur naaicursussen op het programma en start er bii voldoende belangstelling bin nenkort een volksdanscursus voor Nederlandse en Turkse meisjes. Ook geïnteresseerden voor deze lessen kunnen con tact opnemen met mevrouw Karaca. In de Waaijenburghschool aan de Niewervestraat 2 is er elke donderdag van halfacht tot halftien een cursus Neder lands voor Turkse mannen. Tenslotte begint in oktober een serie sportactiviteiten in de sportaccomodatie aan de Palmstraat op zondagmiddag van twee tot zes uur. MIDDELBURG - Het Zeeuws Platform Vrijwilligerswerk - opgericht in augustus 1982 en werkzaam ten behoeve van de in Zeeland actieve vrijwilligersorganisaties op het gebied van de maatschappelijke dienstverlening - houdt vrijdag 5 oktober een themadag over het onderwerp „Grenzen van het vrijwilligers werk". Voor deze dag worden uitgenodigd: de vrijwilligers, werkzaam op het terrein van de maatschappelijke dienstverle ning (vriendschappelijk huisbezoek, klusjes in huis, vervoer van bejaarden en zieken, ziekenbezoek, telefonische hulpverlening, welfarewerk en dergelijke), maar ook de professionele hulpver leners en vooral ook de cliënten op wie deze hulp van zowel vrij willigers als professionals is gericht. Vrijwilligers krijgen bij hun werk steeds vaker verwijten te horen als: „jullie zijn niet deskundig genoeg, jullie ple gen oneerlijke concurrentie, jullie bedreigen de laatste be taalde banen die er nog over zijn", enzovoorts. Toch bestaat er in de vrij willigersorganisaties de stelli ge overtuiging dat er voor dit vrijwillige werk een eigen plaats is naast het beroepsma tige en betaalde werk in de hulp- en dienstverlening en zonder dat het betaalde werk wordt weggewerkt. Om over die eigen plaats van het vrij willigerswerk in gesprek te kunnen komen met de andere partijen, de beroeps werkers en de cliënten, is deze dag ge organiseerd. Tot het vaststel len van precieze grenzen, zoals de titel van de themadag wel licht suggereert zal men waar schijnlijk niet komen, mis schien wel tot het vinden van gebieden, waarop vrijwilligers heel goed kunnen werken en wellicht ook in samenwerking met de betaalde, beroepsmati ge voorzieningen. Tijdens de themadag zal door middel van een film en sketches door de theatergroep „Optater" een lezing en een aantal discussievragen ge tracht worden iets meer hel derheid te krijgen in de moge lijkheden die er voor vrijwilli gers liggen in het werkgebied van de hulpverlening en in de voorwaarden waaraan vrij willigers dan zouden moeten voldoen om in dat gebied een eigen plaats te verwerven. Door de werkgroep uit het Platform, die deze themadag heeft voorbereid zijn zoveel mogelijk adressen van organi saties en instellingen verza meld die voor deze dag zouden kunnen worden uitgenodigd. De themadag wordt gehou den in „De Hoeksteen", Rozen burglaan 22, Middelburg. Het begint om 10.00 uur. Voor na dere informatie en inschrij ving kunt u zich wenden tot het Zeeuws Platform Vrijwil ligerswerk, p/a Dam 31, 4331 GE Middelburg, tel: 01180- 33024,toestel 44. MIDDELBURG - Het woon lasten Komitee Middelburg houdt maandag 8 oktober een grote voorlichtingsavond in „Het Zuiderbaken" de la Pal- mastraat Middelburg. Aan vang 20 uur. De regionaal voorlichter van Volkshuisvesting, J. v.d. Meer, zal een inleiding houden over huursubsidie en warmte- isolati^subsidie. Over deze materie kan dan een discussie worden gevoerd. Tevens is tijdens deze bij eenkomst de Woningbouwver eniging Middelburg aanwezig die van haar kant de nog ont brekende of aanvullende in formatie zal verstrekken. Zij staat tevens open voor het be antwoorden van vragen, met betrekking tot de huur. Het Woonlasten Komitee zorgt voor informatiemateriaal over isolatie, huursubsidie en huu- raanpassing. MIDDELBURG - Zaterdag 6 oktober geeft Juliana Mid delburg een show-taptoe in de Kruitmolen. Dit ter aanvulling van de muzikale shows in de Schouw burg in Middelburg. De show duurt twee uur en alle drie de korpsen werken er aan mee. De show begint om acht uur. DE VOORDELEN van kurkparket, ais moderne vloerbedekking: isolerend komfortabel (veerkrachtig en warm) geluiddempend gemakkelijk schoon te houden; gewoon dweilen duurzaam; levensduur 20 25 jaar energiebesparend gemakkelijk zelf aan te brengen direkt op beton te leggen (ook In nieuwbouw) hoog vormherstel lend vermogen krimp- en rekvrij reukloos ook voor vochtige ruimten (keuken, badkamer) enGOEDKOOP! S GRAVENPOLDER - Deze week start het jeugdwerk in 's Gravenpolder. Het interker kelijk jeugdwerk start haar winteraktiviteiten woensdag middag en vrijdagavond. Woensdagmiddag om 13.30 uur begint het knutseluurtje van de jongste groep. Alle kin deren vanaf vijf jaar tot de derde klas basisschool zijn welkom. Op de knutselclub wordt die eerste woensdag aan een eigen mascotte gewerkt, verder staan er leuke dingen met klei, verf, papier enz. op het pro gramma (inlichtngne me vrouw R. Blom, tel. 01103- 2007). De vrijdagavondgroep waar iedereen vanaf de vierde klas basisschool tot 13 jaar te recht kan, start met een drop ping. Vertrek 19.00 uur vanaf 't Polderuus. De aktiviteiten zijn eenmaal in de 2 weken. Iedere vrijdag avond is er vanaf 20.30 uur (behalve a.s. vrijdag) soos en disco voor de jongeren vanaf 13-14-15 jaar en ouder. Donderdagmiddag 18 okto ber kunnen belangstellenden deelnemen in het dorpshuis aan diverse spelen zoals „Mens erger je niet", schaken, sjoelen etc. Er zijn diverse prijzen te verdienen. Het onderkomen van het in- terkekelijk jeugdwerk is in 't Polderuus in 's Gravenpolder. GOES - De Psoriasis-pa- tiënten vereniging Brabant- Zeeland houdt dinsdag 9 okto ber in het Verpleegtehuis Ter Valcke, Valckeslotlaan 200 in Goes, een uitgebreide infor matieavond over homeopathie en psoriasis. De avond begint om acht uur. Naast de leden van de vereniging zijn ook alle ande re belangstellenden welkom op deze avond. P. Kleinepier, homeopatisch arts uit Goes vertelt wat met homeopa ti- sche middelen tegen deze huidaandoening te doen is. MIDDELBURG/GOES - De vrouwenvereniging Tesselscha- de Arbeid Adelt houdt de jaarlijkse bazars op dinsdag 9 oktober in Middelburg en donderdag 11 oktober in Kapelle. De vrouwenvereniging is al in 1871 opgericht en heeft vijf enveertig afdelingen in Ne derland. De leden willen door de verkoop van hun hand werkjes andere vrouwen hel pen om voor zichzelf te blijven zorgen of te gaan zorgen. Ook worden door Tessel- schade uitkeringen gedaan aan jonge vrouwen voor uit eenlopende studies, variërend van universitaire opleidingen en conservatoria tot hotel school en hondentrimmen. De bazar in Middelburg vindt plaats ten huize van me vrouw Ploos van Amstel-de Jonge, Gortstraat 38 en in Ka pelle ten huize van mevrouw van der Have-Wigman, Goe- sestraatweg 19. De openingstijden zijn van halfelf tot halfeen en van halftwee tot vier uur. GOES - In de Grote of Ma ria Magdalenakerk in Goes wordt zondag een zangdienst gehouden. Voorganger is ds. Ph. Kroes uit Wilhelminadorp. Muzikale medewerking wordt verleend door Henry van Eersel (klari net) en Kees van Eersel op pia no. De aanvang is 17.00 uur. Zaterdag 13 oktober geven de Cantory en de instrumenta listen van de Grote Kerk weer een muziekuitvoering. Uitge voerd worden een hobo-con cert van Tash, Bach's tweede orkestsuite en het Te Deum van Mozart. De aanvang is 20.00 uur. MIDDELBURG - Het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel wil twee toneelwerkgroepen vormen voor de jeugd. De bedoe ling is op respectievelijk de vrijdagavond en de zaterdagmiddag bij elkaar te komen. Korte Geere 15 Middelburg tel. 01180-38363 Jongeren die belangstelling hebben voor toneel kunnen aan de slag. Het Z.C.A. geeft ze op de zaterdagmiddagen de kans hun eigen mogelijkheden op toneelgebied te ontdekken in het Middelburgse Kuiper- spoorttheater. Vanaf zaterdag 6 oktober kunnen 12 tot 14 jarigen er te recht om samen met andere te werken aan improvisaties en teksten. Mogelijk kunnen de deelneemsters en deelnemers later een toneelgroep vormen. De middagen duren van 14 tot 16 uur en voorlopig zijn er 15 vastgesteld. Een dergelijke cursus maar dan voor jongeren van 15 tot 18 jaar begint vrijdag 5 oktober. Er wordt dan gespeeld van 19 tot 21 uur. De kosten zijn 30,- per persoon. De werkgroep onder leiding van Pieter Kos ter en Marieke van Putten. Wie interesse heeft kan bellen naar Pieter Koster (01180- 35095) of naar het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming (01180-34880). MIDDELBURG - Tot 26 ok tober is in het Zeeuws Mu seum in Middelburg een ten toonstelling te zien van recent werk van de jonge Zeeuwse kunstenaar Ronald Mullié. Mullié is geboren in Middel burg in 1958, volgde een oplei ding aan de Academie Sint- Joost in Breda en keerde na een verblijf van drie jaar in het centrum van het land deze maand naar Zeeland terug. Hij schildert vooral land schappen en koeien, waarbij de invloed van het Zeeuwse land duidelijk zichtbaar is. Het Zeeuws Museum is open op werkdagen van tien tot vijf uur. MIDDELBURG - De Middel burgse theaterwerkgroep Par lando wil het nieuwe seizoen op basis van improvisaties ko men tot een nieuwe theater- produktie. Buiten de vaste kern kan Parlando voor deze produktie nog drie mannen van boven de achttien gebruiken. Liefheb bers kunnen zich aanmelden bij het Steunpunt voor Kunst zinnige Vorming in Middel burg, tel. 01180-34880. De repetities zijn op donder dag van 19.30 tot 22.00 uur in het Kuiperspoorttheater. De groep staat onder leiding van Ad van Noort, tcmeeladviseur

Scheldebode | 1984 | | pagina 3