HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN I Kleuters bakken brööd Werkgroep vraagt aandacht verontreiniging Westerschelde Voordelig uit met de trein Eindellijk ruimte voor Oranjezon ha knuijt Kinderen welkom in kunstenaarscentrum Voor slechts 37.50 dagtocht naar Parijs ORANJEZON GOUDEN KETTINGEN Rommelmarkt Scheldebuurt voor opening nieuw pand Noiz Boiz Zanggroep in koffiebar Concert N.N. KINDERBOEKENWEEK "Dansschool "Tel. 13783 "De "Jong "Vlissingei^ Wachtlijst Vlissings dagverblijf tie voor olse tiëhtjes Ski-trimuur Wandeltocht Kledingbeurs Vrouwenraad opent seizoen M 301 Het Buut Was u te laat voor de „GROTE" Kursus OOSTKAPELLE Dinsdag 9 oktober opent mevrouw C.E. Spren- gen-Staring, de oud voorzitter van de be heerscommissie, de nieuwe school voor LHNO (Lager Huishou delijk en Nijverheids Onderwijs) Oranjezon in Oostkapelle. MANNENMODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 3 OKTOBER 1984 DEBODE KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN - De kleu tertjes van de Prins-Johan- Friso kleuterschool uil Paauwenburg brachten de ze week een bezoekje aan bakkerij Daane in Gissin gen. Onder leiding van de bakker mochten de kinde ren zelf aan de slag. Het re sultaat, stokbroden, bruin molenbrood, gevulde koe ken en koekjes konden de kinderen mee naar huis ne men. Daane: „We wilden op deze manier de week van het brood vieren. Van de hele middag zijn er video opnamen gemaakt, die vrijdag en zaterdag in de zaak te zien zijn, zodat de ouders en andere belang stellenden kunnen komen kijken naar de verrichtin gen van de kinderen. In Middelburg kregen maandagmiddag een Zeeuwse bakkersdelegatie en burgemeester Wolters op het station een oogstbrood aangeboden. Een speciale trein, de broodexpresse, toert door Nederland om het eten van brood te pro pageren. Leerlingen van de Zeeuwse Bakkerschool reikten op het station Zeeuwse Bolussen uit aan de daar aanwezige reizi gers. VLISSINGEN - Op grote delen van de rivier de Schelde is al een eeuw geen visserij meer mogelijk. Met de komst van chemi sche fabrieken is ook de Westerschelde nu zo verontreinigd dat bijvoorbeeld mosselen oneetbaar zijn geworden door de grote hoeveelheid cadmium. Het is ook onverstandig te veel zeekraal en lamsoor uit de Westerschelde te eten, want ook deze zee groenten bevatten te veel zware metalen. In veel opzichten kan de Westerschelde kortom wedijveren met de Rijn en de Maas als het om vervuiling gaat. Dat dit water nooit zoveel aandacht kreeg, heeft te maken met het geringe economisch belang van de Westerschelde wat de drinkwatervoorziening betreft; er hoeven slechts boten heen en weer te varen. De Scheldewerkgroep wil daar iets aan veranderen, onder meer met een symposium over de verontreiniging van de Schelde. Zaterdag 6 oktober om half- elf begint het in het het cultu reel centrum Den Dullaert in Hulst. Op het symposium zul len onder meer de resultaten bekend worden gemaakt van allerlei onderzoeken naar de lozingen in de Schelde en de gevolgen. Zo heeft de Wester- scheldewerkgroep (lid van de dit voorjaar opgerichte inter nationale Scheldewerkgroep) ADVERTENTIE) korting per gram Grote sortering Juwelier^C/r V\N DEKjMA DEN Kleine Markt I (Walstraat promenade) Vlisiingcn, tel. 01IM-12605 vrijdag koopavond Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. samen met het Internationaal Water Tribunaal bij de lo zingspijpen van fabrieken fei tenmateriaal verzameld over de bronnen van verontreini ging in Nederland en België. Waar het gaat om de gevol gen van de vervuiling in het schorrengebied van Saefting- he komen twee deskundigen van het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek in Yerseke aan het woord. Om dat op dat schor kudden lopen, zullen ook de gevolgen voor de schapen worden besproken. Vast staat in elk geval dat de vervuiling van de Wester schelde, ondanks de aandacht voor het milieu in de laatste vijftien jaar, op een aantal punten nog steeds verergert. Het zuurstofgehalte bij de grens is de laatste jaren iets hoger aan het worden en zuurstof is nodig voor de af braak van biologisch afbreek bare stoffen. Maar bij de grens met Bel gië is de minimum-hoeveel- heid zuurstof, volgens de nor men voor de basiskwaliteit voor zoet water, sinds 1964 nooit meer gehaald. De hoe veelheid cadmium lijkt eerder toe te nemen. Volgens het Rijks Instituut voor de Zuive ring van Afvalwater, het Riza, bezinken naar schatting enke le tientallen tonnen cadmium per jaar, in de Westerschelde. Ook nikkel komt in groeien de mate voor. Enkele tiental len tonnen zakken jaarlijks naar de bodem. De syntheti sche stoffen worden nauwe lijks nog gemeten. Van de wel gemeten stoffen blijken de PAK's, de polycyclische aro matische koolwaterstoffen elk jaar de basiskwaliteitsnorm te overschrijden. Onder de fenolen komt het binnenkort op de zwarte lijst staande pentachloorfenol veel voor, vooral in het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Dit ka naal scoort wat verontreini gingen betreft toch heel hoog en dit water komt uiteindelijk ook in de Westerschelde te recht. Plaats van bestemming van al die rotzooi is natuurlijk de Noordzee. En de zeeën zijn, zo als alle water, van levensbe lang voor alle leven op aarde, zoals de Scheldewerkgroep constateert. VLISSINGEN - Zaterdag 13 oktober is er in de garage van Van Fraassen aan de Scheldestraat in Vlissingen een rommel markt van tien tot vier uur. Naast de rommelmarkt is er ook een fancy-fair en kunnen de kinderen om elf en twee uur kijken naar een poppenkastvoorstelling. Voor lekkere hapjes en mu ziek wordt ook gezorgd. De rommelmarkt is een acti viteit van het clubhuis Schel debuurt, die op deze manier het contact met de buurt vast wil houden. Het buurthuis werk in de Scheldebuurt ligt namelijk al enkele maanden stil wegens gebrek aan een eigen ruimte. Scheldebuurt heeft per 1 juli de huur opgezegd van het oude pand aan de Glaccisstraat om dat men in oktober een nieuw pand zou betrekken van het V.J.V. in de Verkuyl Quakke- laarstraat. Dit ging echter op het laatste nippertje niet door, omdat het ministerie van on derwijs, waar het V.J.V. onder thuishoort, hiermee niet ak koord ging. Het werkbestuur van de Scheldebuurt en het college van B. en W. zoeken nu naar een nieuw onderkomen voor het club- en buurthuis. De op brengst van de rommelmarkt is bedoeld om een nieuw ge bouw, als dat gevonden wordt, feestelijk te openen. Medewerkers van Schelde buurt gaan zaterdag 6 oktober van negen tot vier uur de wijk in om spullen op te halen, ook donderdag 11 oktober gaat men weer rond en dan van ze ven tot negen uur. Men kan de spullen ook afgeven. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar Lies Luikenaar, telefoon 14660. Clubhuis het Buut start in het nieuwe seizoen weer met een aantal nieuwe activiteiten. Zo wil men er onder meer een kindertheater oprichten. De kinderen repeteren op de vrij dagmiddag van vier uur tot halfzes. Ze kunnen dan mee doen aan zang, dans, cabaret, scnminken, decorbouwen en to leelspelen. De buurtbewoners kunnen op donderdagmorgen van halftien tot. halftwaalf in het Buut terecht voor verschillen de handvaardigheidstechnie ken. De technieken zijn afge stemd op de belangstelling van de deelnemers. De jeugd uit de Bloemen- en Schildersbuurt kan op vrijdagavond van acht uur tot halfelf de soos in het Buut bezoeken. Ze kunnen er naar muziek luisteren, een praatje maken en dergelijke. De disc-jockeys zijn Glenn, Ria en Driss. VLISSINGEN - Zaterdag 6 oktober Piekpodiumconcert van Noiz Boiz met bal na. Het begint om negen uur, toegang gratis. Noiz Boiz is Vlissingen. De muziek noemt de groep „stijlloos met experi mentele lichtpuntjes, drijvend op een heavy beat". SEROOSKERKE - Zaterdag 6 oktober treedt de zanggroep Mahalim op in de Evangeli sche koffiebar Sjaloom, Zand- put 17a in Serooskerke. Het optreden begint om acht uur. VLISSINGEN - De Neder lands zingende Vlissingse pop groep N.N. treedt vrijdag aan staande op in buurthuis de Paraplu aan de A. Gogelweg in Vlissingen. Anderhalf jaar geleden be gon N.N. aan een eigen reper toire te werken. Behalve enkel try-outs werd er nog niet op getreden. Luchtige en soms kritische teksten, swingende muziek in uiteenlopende stij len, dat is het resultaat na an derhalfjaar reperteren. Het concert in de Paraplu begint om 20.30 uur MIDDELBURG - Voor lezers en voorlezers van kinder boeken in Middelburg is er dit jaar een speciale opening van de kinderboekenweek. Zaterdag 6 oktober om twee uur 's middags kunnen zij in het Zeeuws Kunstenaarscentrum terecht om de teke ningen, te bewonderen van Sylvia Weve. Zij kreeg het zil veren penseel voor haar tekeningen in het boekje Oma, waar blijft de taart Sylvia is zelf aanwezig in het cen trum aan de Molstraat 13 (ingang SpuistraatMiddelburg. Mieke Lemmens van de Krullebak, een krant speciaal voor kinderen, zal het bekroonde boekje voorlezen. Onder begeleiding kunnen de kinderen de moed er wel inhou den. Een tekening van Sylvia Weve uit het boekje De bloeddor stige badmeester (ADVERTENTIE) Do. 15 november Ma. 19 november start een 15-lessen kursus voor paren VLISSINGEN - Bij het in februari geopende kinderdag verblijf in Vlissingen kunnen op dit moment geen kinderen meer geplaatst worden. Wel kunnen ouders ze op een wachtlijst laten plaatsen, zodat zij aan de beurt komen als er een plaatsje vrij komt. De kinderen komen mini maal drie dagdelen en maxi maal vijf volle dagen. Het kin derdagverblijf is open van acht tot zes uur van maandag tot en met vrijdag, ook tijdens de schoolvakanties. Voor meer informatie kan men bellen naar tel. 78810 of langskomen. Het adres is Kanariesprenk 71. MIDDELBURG - Zaterdag 6 oktober staat de hulporgani satie voor kinderen in ontwik kelingslanden, Terre des Hommes, met een kraam in de Lange Delft in Middelburg. Er worden eigengemaakte en artikelen uit de derde we reld verkocht. Tevens kan men er terecht voor informa tie over het werk van Terre des Hommes en kan men er zich opgeven als werkgroeps lid. De opbrengst van deze dag komt ten goede aan de actie voor de Poolse hartpatiëntjes, die in Utrecht een behandeling krijgen. VLISSINGEN - Ter voorbe reiding op de wintersport kan men elke zondag in het Nol- lenbos onder leiding van sportleiders meedoen aan een ski-trimuur. Bij minder geschikt weer wordt uitgeweken naar een overdekte accommodatie. Het begint om halfelf op de grote parkeerplaats. Voor de zaterdagen van de herfstvakantie bieden we traditiegetrouw een dagje Parijs aan; gezien het succes van de voorgaande jaren - vele duizenden hebben in middels via dit weekblad de Franse hoofdstad „ontdekt" of nog beter leren kennen - gaat die stuntaanbieding ook nu weer door. Op de za terdagen 13 en 20 oktober rijden we in samenwerking met reisbureau AMZ naar Parijs en voor die bustocht hoeven onze lezers slechts 37.50 te betalen. Men kan op de plaats van bestemming uitstappen en gaan „zwer ven" door het altijd weer imponerende Parijs. Onze herfst-vakantiestad heeft gezellige terrasjes, in drukwekkende historische gebouwen, kleurrijke wij ken en leuke winkels. De bussen rijden met degenen die alle bekende punten van dichtbij willen zien rond om o.a. de Eifeltoren, Notre Da me, Champs Elysees, Mont- martre, het Louvre en de Dome des Invalides „voor te schorelen". Ook degenen, die voor de eerste keer in Parijs komen, kunnen boordevol indrukken huiswaarts ke ren. Voor deze reis moet u uiteraard zorgen voor een geldig paspoort, Franse franken als u iets wilt eten, drinken of kopen in Parijs, Belgische fanken voor een koffiestop. De kaarten, die gekocht zijn, kunnen niet worden teruggebracht en de aanbieding geldt onder het motto „zo lang de voorraad strekt". De kosten van de pont zijn ook inbegrepen in de stuntprijs. De kaarten zijn verkrijgbaar op onze kantoren Klokstraat 1 te Goes, Torenstraat 5 te Vlis singen en bij het AMZ-kan- toor Damplein 3 te Middel burg. De opstapplaatsen en opstaptijden zijn 05.00 uur Kruiningen, Veerhaven en Uitkijk,, 05.10 uur Goes, Westwal, 05.30 uur Middel- burg-NS station 05.35 uur Oost Souburg, Brug West zijde, 05.40 uur Vlissingen, Stadhuisplein, 05.45 uur Vlissingen NS-station. In samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen kun nen wij u komend weekend weer voordelig laten treinen in Nederland. Op zaterdag of zondag kunnen onze lezers gebruik maken van een dagkaart tweede klas, die voor volwassenen 24,75 kost, terwijl kinderen van 4 tot en met 9 jaar voor 17,25 mee kunnen. Zo'n dagkaart is gel dig de gehele zaterdag of de gehele zondag op alle lijnen van de Nederlandse Spoorwegen met uitzondering van D-, TEE- en extra treinen. Degenen, die twee dagen op stap willen, kunnen het beste gebruik maken van de tweedag-kaart tweede klas. Deze kost 41,- voor volwas senen en 20,50 voor personen van 4 tot en met 9 jaar. Met deze kaarten mag men uitstappen waar en wanneer men wil. De voordelige treinkaarten kunnen tijdens kantoor uren tot en met a.s. vrijdag) gekocht worden op onze kantoren Torenstraat Vlissingen, Klokstraat Goes, Zui- velstraat Bergen op Zoom, Molenstraat Roosendaal, Markt Etten-Leur, Spinveld Breda, Nieuwe Ginnenken- straat Breda en Arendstraat te Oosterhout. Een en ander tot zo lang de voorraad strekt en er worden geen kaartjes telefonisch gereserveerd. MIDDELBURG - De wan deltochtcommissie van MTV '69 houdt zaterdag 6 oktober de herfstwandeltocht in Middel burg. De wandeltocht staat in het teken van het vijftienjarig jubileum van MTV '69. ZOUTELANDE - De peu terspeelzaal De Zandvre- tertjes in Zoutelande houdt weer een speelgoed- en kle dingbeurs (winterkleding) en wel op vrijdag 5 oktober van 14.00-16.30 uur. De beurs is in de speelzaal aan het Zwinplein. Eenderde van de opbrengst komt ten goede aan de speelzaal. Er is koffie met cake en voor de kin4eren staat er weer een grabbelton. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllll Het nieuwe schoolgebouw staat aan de Schoolstraat 4 en bestaat uit zeven lokalen, waaronder praktijklokalen voor huishoudkunde, textiele werkvormen, handvaardig heid en tekenen en kennis der natuur. Daarnaast is er een bi bliotheek, documentatieruim- te, een kantine met keuken en zes dienstruimten bestemd voor de directie, administratie, concierge, docenten, decaan en schoolarts. Aannemer Systeem- en Montagebouwtechniek BV uit Veghel uit Middelburg bouw den de school volgens het ITH- systeem (Integrale Tijdelijke Huisvesting). Voor de schoolleiding en leerlingen betekent de verhui zing naar het nieuwe gebouw een grote vooruitgang. Oran jezon was tijdelijk gevestigd in een houten gebouw, maar dit tijdelijke verblijf duurt al ruim zesentwintig jaar. Door dat in die jaren het aantal VLISSINGEN - De stichting Vlissingse Vrouwenraad opent dinsdag 9 oktober het nieuwe seizoen met een algemene be stuursvergadering in het An ker. De heer van Solingen, me dewerker van de Stichting Welzijn voor Ouderen neemt dan suggesties in ontvangst over het „Flankerend beleid". In november behandelt de vrouwenraad het project Vrouw- Arbeid en Werkloos heid. Hiervoor komt de heer R. Barbé, gedeputeerde de eerste inleiding verzorgen op don derdag 8 november. Donder dag 15 november volgt dari een forumdiscussie. In het forum zitten de wethouder van socia le zaken in Vlissingen, A. Hoefkens, industriepastor Scheffers, een maatschappe lijk werkster en een vrouw zonder werk. Deze middagen worden ge houden in hotel Britannia. Verder staat er voor januari al een uiteenzetting over het bi bliotheekwerk op het pro gramma en zijn er verschil lende excursies in voorberei ding. (ADVERTENTIE) leerlingen sterk steeg, ook om- gelmatig lessen buiten de dat de opleidingsduur met een school werden gegeven, jaar verlengd is, kampte men De ingebruikname wordt in het houten gebouw met dan ook uitgebreid gevierd, ruimtegebrek, waardoor re- Behalve de officiële opening dinsdag 9 oktober, is er woens dag 10 oktober van twee tot vijf en van zeven tot negen uur een gastendag. Donderdag 11 oktober vieren de leerlingen feest en ten slotte is er vrijdag 12 oktober een reünie voor oud-leerlingen en oud-perso neelsleden. VOOR DE BETERE OOK voor hoeden en petten St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll>lll>llll<>■l)<■llllllllllllllllllllllllll,llllllllllllllllll

Scheldebode | 1984 | | pagina 1