U\snnz£zksn vooz eventszmods van dit jaaz: ,,xaa Ht, (vottig sn sisqant" „^J^avottjzitznALgz'' mocU uooz (LinAzzzn vjzex in bizfz i Luk fa rzgzzLS CVSEZ (JZOUCMS atzz-ufi a/k <c/f-±ijm£.biL±c(i vowtsn in ££/2 ncZUUT /a±j, ncsuoTE dVizuwz icfzoznnzodz: zfzganez of sigsntijd±E wozmzn JW annsn (ziszsn ofmisuiv voor vzztzouuid ko±tu.um SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1984 LVOO Be belangstelling voor frivole lin gerie neemt hand over hand toe. Steeds meer vrouwen kiezen be wust voor de luxe van fraaie en weelderige ondermode, rijkelijk met kant versierd en voorzien van bijpassende accessoires. De tijd van onopvallende, wat zakelijke lingerie lijkt voorbij; de ondermode mag weer gezien worden en dat komt tot uitdrukking in de prachti ge, vaak glanzende materialen en de verfijnde afwerking. Zacht, wollig en elegant. Dat zijn de algemene kenmerken van het mode beeld voor de komende winter. Steeds meer garens zijn met wol, mohair en angora vermengd om veredelde kwaliteiten te verkrijgen. Kleuren Workers Feestelijk Laarzen Kiemand kan erom heen. De mode maakt steeds meer gebruik van klassieke tenden- zen met een nogal sjie- ke allure. Deftig maar op eigentijdse wijze vormgegeven. Mannen blijven in deze stijl trouw aan het pak, of, op zijn minst, aan het colbert. 3ln tegenstelling tot de afge lopen seizoenen wordt de make-up en met name de oogschaduw dit najaar opge bracht als een zacht In el kaar overvloeiend geheel, als een aquarel. Geen grote kleurvlakken meer en zware donkere lijnen. Wel veel don kere kleuren op de ogen zo als bruin, oranje-bruin, mos groen, donkerblauw en don kerrood. Geen accenten door uitgesproken kleuren, maar licht en donker waar door het gezicht meer reliëf krijgt. ïïerder wordt gebruikt ge maakt van heel zacht beige, ro ze en zilvergrijze tinten. Een „natuurlijke" make-up voor vrouwen die niet zo van opval lende versiering houden. Voor veel vrouwen is de dagelijkse hygiënische verzorging van de huid van meer betekenis dan het gebruik van kleurige make up. Produkten die de huid in goede conditie houden vinden zij belangrijker dan een wille keurige greep uit het aanbod Ijet is zo langzamerhand algemeen bekend dat maatschappelijke gebeurtenissen vaak van invloed zijn op het modebeeld. Enkele ja ren na de Tweede Wereldoorlog bijvoorbeeld, introduceerde Dior zijn New Look waarin de lange rok centraal stond. Er waren immers weer volop stoffen te krijgen na een tijd van armoede en ellende. De mode zette zich daar tegen af. En juist toen overal ter wereld de economie een grote bloeiperiode doormaakte, kwam Mary Quant met haar weinig stof ver gende mini-rokjes. Nu het de economie al en kele jaren wat minder voor de wind gaat heb ben we kennis kunnen maken met de over look, kleding die in laagjes over elkaar wordt gedragen, als antwoord op de slechtere tij den. En die trend zet ook steeds meer door in de lingerie-mode. Geen „natuurlijke" gladde beha's en slipjes in huidkleur meer, maar prachtige luxe lingerie die gezien mag wor den. Lingerie die zo mooi is dat zij ook uitste kend als bovenkleding gedragen kan worden. Lingerie die de vrouw dat tikje glamour geeft, dat juist in deze tijden voor wat troost en ze kerheid kan zorgen. Be linaeriemode beperkt zich. allang niet meer tot het behaatje en het slipje zoais we dat van vroeger kennen. De variaties en ac cessoires zijn enorm, de materialen schitte rend, de kleuren rijkgeschakeerd. Beha's zijn tegenwoordig ook verkrijgbaar in strapless- model of met afneembare schouderbandjes, zodat ze strapless maar ook als gewone beha gedragen kunnen worden. Slipjes zijn er in vele vormen, van een vlotte tanga of een origi neel gestyleerde tailleslip tot en met hoogop- gesneden vlinderbroekje. Niet alleen is zo'n vlinderbroekje ideaal onder een pantalon waar een „gewone" slip al snel zal tekenen. Het vlinderbroekje komt ook steeds meer in zwang als bovenkleding. Ook de fraaie met veel kant af gewerkte hemdjes en Teddy's (een losvallend hemdje met een vlinderbroekje eraan vast) kunnen in combinatie met een rok, een losse blouse of een openvallend jack als bovenkle ding worden gedragen, evenals de inmiddels bekende bodystocking. Nieuw in die sector is het zogenaamde topbehaatje, een beha met het effect van een topje dat uitstekend onder bijvoorbeeld doorschijnende kleding of bij een laag décolleté gedragen kan worden. Be nieuwe lingeriemode mag ook wat kleu ren betreft gezien worden. Natuurlijk is er wit, waarin de weelde van luze kant het beste tot haar recht komt. Een variant op de aloude huidkleur is mink, dat wat dieper en voller van tint is. Wijnrood, bordeaux en bourgogne, an- tracietkleur en parelmoer-grijs zorgen voor een geraffineerd en pikant effect. Veel lingerie is uitgevoerd in zijde- en satijnachtige mate rialen, maar ook is er een duidelijke tendens naar natuurlijke materialen als katoen en lin nen. De nieuwe lingeriemode geeft de vrouw in alle opzichten haar vrouwelijkheid weer terug en dat is in de zakelijke wereld een prettige ge dachte. ■tfjieel opvallend is de overwel digende belangstelling voor klassieke thema's. Zelfs de jeugd is in de ban geraakt van kwasi-klassieke kleding, die er nieuw en jong uitziet, door een andere benadering en door een actuele manier van combi neren. De roklengte is inmid dels flink gezakt, de zomen omspelen de kuiten en dalen soms zelfs tot de enkels. Het nieuwe silhouet is overwegend langgerekt en recht of v-vor- mig, waarbij de schouders wat nadruk krijgen. wordt doelbewust gekocht om daadwerkelijk en regelmatig te worden gebruikt. Mantels, mantelpakjes, rok ken, overhemdblouses, gebrei de pakjes en japonnen hebben een luxe uitstraling. Dit komt vooral door materiaalgebruik, stijlvolle belijning en verzorgde afwerking. Er zijn legio rokva- rianten, vooral gemaakt van flannel, kamgaren, wol en crê pe. De meeste hebben een recht silhouet. Erg representa tief zijn de pakjes met een iets getailleerd jasje. De nieuwe ja ponnen vertonen vaak asym metrische details. ££/2 Een „natuurlijke" make-up is in. van de modieuze cosmetica. Voor hen zijn er weer velerlei produkten geschikt voor ieder huidtype. Zij kunnen zich het beste in de diverse winkels deskundig laten voorlichten en daarna een keuze maken. kinderkleding die tegen een stootje kan. Dat is wat moeders zoeken. Hun kroost combi neert de losse on derdelen op eigen wijze zelf en bei den zijn blij met deze combinaties die lekker zitten en IJzersterk zijn. Met elk kleding stuk zijn er vele mogelijkheden. Verder stoeit de kindermode volop met allerlei clu bruiten. Zo zijn er pittige ruitbroeken met galgen, gerui te „werkbloezen" voor jongens en meisjes en jurkjes in een ruit. OPok bij de kinder mode is de klassie ke invloed merk baar. Zo zijn er flannel jurkjes met plooirokken en ha gelwitte kraagjes, de feestelijke fluwe len jurkjes met kan ten kraag en satij nen strik, de keuri ge flannel panta- Ruime stevige kleding voor de jeugd. Ions, broekrokken, plooirokjes en de lamswollen truien en spencers. Alle kledingstuk ken van broeken tot bodywarmers zijn ruim gesneden en opgesierd met veel zakken, gespen en knopen. Er wordt veelvuldig gebruik gemaakt van win- terkatoen. Ook voor de jeugd de onmis bare accessoires zoals parmantige stropdas en alpi no's. Voor de jeugd weer sprekende kleuren hoewel we bij hemden, broe ken en jacks ook wel grijs en zwart tegenkomen. (Jlentraal staan bij de kleuren het thema winterwit, taupe en bruintinten. Deze worden aan gevuld met de pastels grijs blauw, roze en parelgrijs of met de sportieve kleuren steenrood, kobalt, okergeel en petrol. Naast uni zijn er veel ruiten verwerkt en verder stre pen in masculin-sfeer. llfet sleutelwoord voor de kle ding deze winter is „funktiona- liteit". In een tijd dat de koop kracht terugloopt kiest men voor duurzaamheid. Zomaar iets kopen is er niet bij. Er Bit thema is geïnspireerd op de werkkleding uit verschillen de landen. Kleding vol prakti sche details die in vele lagen over elkaar wordt gedragen zo dat een bol effect wordt verkre gen. Twee verschillende broe ken gaan over elkaar aan, twee rokken ook en zelfs rokken over broeken. Naast extra lan ge truien en vesten zijn er kor te vierkante modellen met wij de mouwinzetten. Nieuw zijn de door de skimode geïnspi- Werkmanskleding: een groot warm overhemd op een stoere salopette met bretels. reerde broeken van o.a. sweat- stof met een tunnelvoet of en kelrits. Sweatstof blijft populair op vele modefronten. Beze benaming staat voor een nieuwe, wat nonchalante be nadering van 't klassieke colle- gegebeuren met coats, blou- sons in grote dekenruiten, wol len trenchcoats in uni met rui ten voering verder stijlvolle overslag, plooi en broekrokken van flannel. Ook in dit beeld passen de mantelpakken met witte overhemdblouses en mannenstropdas. Op het hoofd hoort een baret en aan de be nen gaan wollen maillots. Onmiskenbaar ademt de nieuwe wintermode hier en daar een nostalgische sfeer die teruggaat tot de jaren dertig. Brouwelijke vormen en roman tische details in de kleding voor feestelijke gelegenheden. Smetteloze blouses versierd met broderie en kant, maar ook mooie bandplooi-pantalons, wijde klokrokken en zwierige hoeden. De accessoires zijn bijzonder belangrijk. Zo ziet men brede ceintuurs, donkere kanten kousen, kanten sjaals, handschoentjes en verder veel baretten en petten, voor een modieus geheel. Romantische onderkleding deze winter. I 3ln de schoenmode zullen de komende winter twee stro mingen het modebeeld bepalen. We zien een mode van weldoordachte elegante stijl naast een moderne eigentijd se vormgeving. Be nieuwe elegance getuigt van een verfijnde smaak van beheersingen zowel in de stylering als materiaal en kleur. De schoenen zijn ge maakt van hoogstaande kwa liteiten leer. De vormgeving Is slank met lagere en hoge re hakken die dun zijn. Het basismodel is de pump of af en toe een simpel band schoentje. Combinaties van leersoorten komen voor maar het blijft steeds kleur op kleur of mat en glanzend leer van dezelfde kleur. Boor de jonge, moderne vrouw is de mode totaal an ders. Er zijn bijna geen beper kingen, alles kan en mag. In te genstelling tot de klassieke modellen zal weinig van deze mode zich handhaven op de langere termijn. Dit komt ook tot uiting in de prijs zodat er vlugger gewisseld kan worden. Schoeisel met lage hakken zit ten nog steeds in het mode beeld zoals college-typen, bal lerina's en casuals (een mak kelijke nonchalante schoen die qua styling het midden houdt tussen de city- en de sport schoen. De zwaardere sport schoen zal de komende winter weer gaan winnen. Be laars zal de komende win ter weer sterk gevraagd wor den. Hij is functioneel en past uitstekend in het modebeeld met name het folklore-element vraagt erom. Een mogelijk be letsel kan de prijs zijn. De spectaculaire ontwikkeling in de schoenmode voor de mannen zet nog onverminderd door. Het internationale aan bod is verrassend zowel in sty ling als in verscheidenheid. De moderne man krijgt volop de gelegenheid zich aan te pas- Een „schetsje" van de komende winterschoenmode. sen aan het patroon van van daag. Een belangrijke groep zijn de schoenen met een klas sieke basis maar met moderne eigentijdse accenten. Be sportieve sector bestaat uit een mixing van diverse the ma's. Dit sportieve schoeisel varieert van de cityschoen tot de zware sportschoen terwijl ook de casual voor mannen enorm populair is. Veel combinatiemogelijkheden met Setter House. i)n de najaarscollectie van Setter House hebben de ja ponnen, pakjes en blouses van Setterlady een levendi ger en jonger aanzien gekregen. Kenmerkend zijn in vele gevallen de asymmetrische vormen, Kenzo-kra- gen en sluikvallende belijning. Opvallend zijn ook de kleine details zoals de mouwinzet en afwerking met mooie ceintuurs. Bont geweven ruiten en strepen zijn royaal vertegenwoordigd en de stoffen zijn veelal men gingen van wol, polyesters en katoenen. de laatste jaren al dui delijk werd, is sinds de pre sentatie van de nieuwe bont- ooliecties '84-'85 zeker een feit: de bontmode is in bewe ging, is zelfs In een geheel nieuw jasje gestoken! Xiet langer is de bontmantel de deftige-zondagse-jas voor de niet meer zo piepjonge da mes. Integendeel, de bontcol lecties van nu zijn op en top modieus en draagbaar. Aktuele mode voor de zelfbewuste jon ge vrouw die zich graag in de mooiste materialen hult, die bij voorkeur natuurprodukten draagt als zuiver wol, leer en suède, ennatuurlijk bont. Meer dan ooit laten de bont collecties dit jaar een heel jong, eigentijds beeld zien, waarbij op en top modieuze stylering en praktisch draag- comfort wonderwel hand in hand gaan. Vooral de opkomst van een aantal niet al te kost bare bontsoorten heeft het mo gelijk gemaakt dat de ontwer pers speelser te werk gaan en de modetrends wat gedurfder volgen. Be jonge en progressieve kos tuums zijn gemaakt uit soepele wollen stoffen, in talrijke grijze en zwarte dessineringen. Door de snit en de belijning - opge sneden revers, oversized en met een bandplooibroek - ade men ze een moderne sfeer uit en wijken ze sterk af van de saaie pakken van weleer. Truien en vesten ademen een zekere distinctie, o.a. door de decente kleurcombinaties. Naast stijlvolle blazers zijn er clubjasjes met embleem, die door de ruime snit wat studen tikoos aandoen. Ze zijn er in uni en in strepen. Hjet aanbod van jacks is zeer uitgebreid, zowel wat materia len als wat stijlen betreft. Ze zijn groot, stoer en ruig. Ook zien we jacks met een gebrei de binnenkant, die omkeerbaar zijn en afknoopbare mouwen hebben. Iets klassieker zijn de jacks, waarbij visgraat gecom- Stoere jacks met dubbele sluiting voor hem en voor haar. bineerd wordt met melton. En niet te vergeten de jacks in Black Watch, de overbekende groen-blauw-zwarte Schotse- clanruit. (gloednieuw zijn sportieve sets bestaande uit een „superjack" vol details plus een bijpassen de pantalon van hetzelfde ma teriaal (chintz met warme voe ring). Ook zijn er jacks met een gedessineerde voering, die ook gebruikt is voor het overhemd dat erbij hoort.

Scheldebode | 1984 | | pagina 13