Oude volkskunst staat opnieuw in de belangstelling Benoeming tijdelijk wethouder belangrijkste punt in raad LAPJESWERK Concert Mifune Tsuji Het Derde Pedaal Muzikale show Jongeren Informatie-avond over boycotactie Krugerrand Liberiaans weeshuis dankt voor medicijnen Hondensport Weense avond in Middelburg Lolsport in V/est-Souburg Tekenfilms in Paraplu Modeshow Trui begint weer 309 MIDDELBURG - De ze week beginnen in Middelburg cursussen patch-work, een eeuwenoude handwerk techniek, die ook nu nog in de belangstelling staat. De lessen worden gegeven door Marijke Snijders, die zich al ja ren intensief bezig houdt met deze vorm van handwerk. Filmtheater Meccano draait deze week de vol gende films: In het Alhambra Theater in Vlissingen zijn de volgende films te zien: Film in de De raad van de ge meente Middelburg houdt maandag 24 sep tember weer de maan delijkse vergadering. Het begint om 14.00 uur in het stadhuis. NIEUWS VAN HET STADHUIS SUHfcLUfcöUUfc VAN WUtNbUAla iy SfcHTfcMöfcH iyö4 „Patchwork maakt de laat ste jaren echt een grote ople ving door", is haar ervaring. „Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa en ook in Amerika. In Nederland zijn er al verschillende patchwork- kringen, er worden tentoon stellingen gehouden en cur sussen gegeven. In Zeeland ben ik tot nu toe nog de enige officiële cursusleidster op dit gebied, maar ik hoop, dat juist door deze cursus ook hier de belangstelling voor het patch work, zal stijgen". Patchwork, ook wel lapjes- werk genoemd, is niet zoals vaak gedacht wordt, typisch Amerikaans, al is het daar wel tot een echte volkskunst uitge groeid, sinds de eerste pio niersvrouwen van restjes tex tiel en oude kleding lappende kens, ook wel quilts genoemd, maakten om zich te bescher men tegen de kou op hun trek naar het Westen. Juist door de verschillende ideeën, die zij meebrachten uit hun geboor teland, kwamen er zo veel ver schillende stijlen naar voren. De bloeiperiode kwam in de achttiende en het begin van de negentiende eeuw. Toen maakten de vrouwen de de kens niet alleen meer uit pure noodzaak, maar werd het handwerken een manier om de lange eentonige winters door te komen. Talloze patro nen ontstonden, vaak met leu ke namen, ontleend aan het dagelijks bestaan, zoals blok hut, bereklauw, vogelvlucht, spoor van een Indiaan, de weg naar Californië en dergelijke. Marijke: „Vandaag de dag, met de overvloed aan stoffen waaruit je kunt kiezen, is het ook een fijne manier gewor den om originele werkstukken te maken. Dat hoeft natuurlijk niet speciaal een deken te zijn, we beginnen op de cursus bij voorbeeld met een pannelap. Maar ook kussens, wandkle den en kleding behoren tot de Marijke Snijders, de enige cursusleidster in Zeeland op het gebied van Patchwork. mogelijkheden. Dat is ook het leuke van patchwork, je kunt er alle kanten mee uit en er echt helemaal je eigen ideeën inbrengen. Je kunt er allerlei soorten materiaal voor ge bruiken, mits het maar kleur vast is". De cursus patchwork be staat uit tien lessen van elk twee uur. Voor meer informa tie of opgave kan men bellen naar Marijke Snijders, tele foon 01180-14681. MIDDELBURG - Het komend concert in de serie Het Derde Pedaal van de stichting Nieuwe Muziek is geen pianoconcert. De violiste Mifune Tsuji brengt zondag 23 september de eerste Ne derlandse integrale uitvoering van de Freeman-Etudes voor viool solo van de componist John Cage. Het concert begint om half vijf in filmtheater Meccano. Cage schreef de compositie voor Betty Freeman. Het werd voor het eerst uitgevoerd door Paul Zukofsky. Het gaat om zestien aaneengesloten nauw keurig uitgemeten études met een totale lengte van ongeveer een uur en die het uiterste van de uitvoerende vergen. Van Mifune Tsuji kan ge zegd worden dat zij al jong aan de muziek was: gedurende haar middelbare schooltijd was ze actief als leidster van Tokyo Solisten, een orkest dat voor radio en t.v. optrad. Ze kreeg een uitnodiging om lid te worden van The Internatio nal Menuhin Academy en con certmeester van Camerata Lysy. Ze vestigde zich in 1977 in Nederland waar ze concert meester werd van Caecilia Concort. Op het ogenblik is ze lid van het Hato Ensemble en van het Xenakis Ensemble, zo als bekend opgericht door het ter ziele gegane Jeugd en Mu ziek Zeeland. Wat de muziek van John Cage betreft: hij behoort tot de eerste die met tevoren opgeno men klankmateriaal gecom poneerd hebben. Cage heeft een beslissende rol gespeeld in het veranderen van het verou derde klankbeeld van de ne gentiende eeuw. De inbreng van de componist brengt hij zoveel mogelijk terug ten gun ste van de uitvoerder en het publiek. De natuur en de di recte omgeving laat hij een rol spelen, evenals I-Ching, Zen- Boeddhisme en astrologie. In de Scheldebode van vori ge week staat boven het arti kel over de Kringgroep Wal cheren: Schuwe en angstige honden, die gooien wij eruit. Nee, die gooien wij in een aparte groep, waar het sociali seren van de hond de belang rijkste taak is. Zo proberen wij de hond alsnog een sterk karakter te geven, zodat hij zich nuttig kan maken in de samenleving. Goed, er zijn mensen en honden die niet geschikt zijn voor de hondensport. Maar iedereen krijgt bij de Kring groep Walcheren de kans zich te beteren en zodoende meer begrip voor zijn hond op te brengen. Als er dan na drie maanden proeftijd helemaal geen vooruitgang te zien is bij de begeleider of de hond, dan geven wij ze het advies ermee te stoppen. Een Duitse herdershond is een waak- en verdedigings hond en geen schoothondje, maar er is niets gemeens of vals aan deze sport. Tenzij u zelf vals bent, maar daar kan de hond en de hondensport niets aan doen. Hennie van Alphen. Vlissingen. Der Schlaf der Vermunft van Ulsa Stöckl. De strijd van Dea tegen een farmaceutische bedrijf dat een pil produceert met bijwerkingen is de kap stok waaraan Stöckl een serie tijdlozer problemen heeft op gehangen. Bijvoorbeeld haar verhouding met haar man en tot de wereld, haar verhou ding met haar kleinkinderen en met zichzelf. Donderdag 20.30 uur. Oblomow is het door Nikita Mikhalov gefilmde verhaal naar de roman van Ivan Gontsjarov. Het speelt ver voor de revolutie, in de tijd dat Russen van aristocratische af komst nog konden rekenen op een jaargeld van een ver ver wijderd landgoed in een tijd datAij - hoe berooid ook - kon beschikken over minstens een levenslang trouwe dienaar. Oblomow is zo iemand. In het eerste deel van de film brengt hij zijn dagen voorna melijk suffend door op een bank of in de leunstoel. Hij droomt van zijn gelukkige jeugd en zijn geliefde moeder. Een oude vriend weet hem uit zijn apathie op te wekken; Oblomow zet zich zelfs aan een studie kunstgeschiedenis. Na, of door, een liefde valt hij weer terug in lethargie. Een film die volgens de NRC hoog scoort op de lijst van beste films aller tijden. Vrijdag 21 tot en met donder dag 27 september, 20.30 uur. Folice Academy komische film, derde week alweer. Donderdag, vrijdag en maandag tot en met woensdag 20.00 uur, zaterdag 19.00 en 21.30 uur, zondag 14.00, 19.00 en 21.30 uur. Alle leeftijden. Stoute schoolmeisjes. Porno. Vrijdag 23.00 uur. Achttien jaar. Yentl, Vierde week. Donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag 20.00 uur, zaterdag en zondag 19.00 en 24.30 uur. Bolwieser van Rainer Wer ner Fassbinder heeft als the ma, zoals bijna steeds bij hem, de strijd tussen twee geliefden, het echtpaar Bolwieser, die zich in de jaren 30 in een Beiers provincieplaatsje af speelt. Meer nog dan een por tret van dit paar heeft de re gisseur met deze film de kleine bourgeoise geschetst. De dom heid en de kortzichtigheid van zijn klasse is in de man het meest prominent aanwezig, tegen het eind van de film loopt hij met een hakenkruis op zijn mouw. Vrijdag 23.00 uur, woensdag (26 september) 20.00 uilr. Orga nisatie z VU. Circus op stelten, een Neder landse jeugdfilm van Karst van der Meulen. Zondag 14.00 uur. Alle leeftij den. Return of the Secaucus Se ven is een film over het gewo ne, banale leven zonder banaal te worden. Het gaat om zeven mensen, die elkaar weerzien, nadat ze tien jaar geleden door de politie bij Scaucus werden opgepakt. Het herbeleven van een oude vriendschap. Zij gaan naar een bar slecht ama teur toneelstuk kijken, organi seren een barbecue, spelen basketball, zwemmen en vrij en. Donderdag 21.00 uur. MIDDELBURG - Zaterdag 22 september verzorgt de Middel burgse Groep Papillon weer een Weense avond in de Concert en gehoorzaal. Deze avond staan de echte Heurigenlieder cen traal. Daarnaast is ook de operette niet vergeten. Als de herfst in valt en de druiven rijp zijn, gingen de Oostenrijkers „Zum Heurigen", een feestelijke ge legenheid om de eerste jonge wijn te proeven. Tijdens de pauzes kan men ook in Mid delburg een wijntje nemen, maar voor wie daar niet van houdt, zijn er ook andere drankjes en koffie met gebak. Het Juliana Blaasorkest is aanwezig om de pauzes op te luisteren met echte Egerlan- dermuziek. De avond wordt afgesloten met een bal. De Weense avond begint om acht uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij Kunsthuis De Vier Windekes, Lange Delft 90, Middelburg. VLISSINGEN - Wie in is voor recreatiesport, sport voor de lol dus, kan de komende maanden terecht in de open bare lagere school de Stellepit en de sportzaal West aan de Van Doornlaan in West-Sou burg. In de Stellepit is iedere woensdagmiddag van twee tot drie uur peutergym, bedoeld voor kinderen tot zes jaar. Voor meer informatie over de recreatiesport kan men te recht bij Fanny van Heugten, Flamingoweg 19. VLISSINGEN - Aanstaande vrijdag om 20.00 uur begint op de Oude Markt in Vlissingen weer de traditionele jaarlijkse Muzi kale Show voor Jongeren. De organisatoren, de Werk groep Muzikale Show Jonge ren en het Vlissings Activitei ten Fonds, hebben de volgende groepen aangetrokken: Jeugd- deïtaband, Drumband V.T.V., majorettenpeloton Stars at Moonlight, majorettenpeloton Schoonenburg, Showkorps Oranje Nassau, majorettenpe loton Oranje Nassau, majoret tenpeloton The Young Stars en majorettenpeloton Irene. De presentatie is in handen van Wim Jansen. Vooraf gaand aan de show paraderen de groepen door Vlissingen. Het Showkorps Oranje Nas sau met eigen majorettenpelo ton en majorettenpeloton Schoonenburg nemen de route Willem III kazerne, Walstraat, Lange Zelke, Oude Markt; de Jeugddeltaband met majoret tenpeloton Irene gaat via de Breehof, Bellamypark en Kerkstraat naar de Oude Markt en de Drumband V.T.V. met majorettenpeloton Stars at Moonlight en The Young Stars lopen vanaf de rol- schaatsbaan Bonedijkestraat, Paul Krugerstraat, Badhuis straat en Walstraat naar de Oude Markt. VLISSINGEN - Buurthuis de Paraplu begint zaterdag 22 september het filmseizoen met een tekenfilmfestival voor de jeugd. Men kan er kijken naar de avonturen van Popeye, Tom en Jerry, Speedy, Woody Woodpecker en anderen. De voorstellingen beginnen om elf uur en om twee uur. Eveneens in de Paraplu is er donderdag 20 september een pannekoekenmiddag voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Vrijdag 21 september is er in de Paraplu een planten- beurs. Hier kan men zelf pla ten verkopen of onderling rui len. De beurs duurt van acht tot elf uur. Woensdag 26 september kunnen kinderen van vier tot en met zeven jaar in de Para plu spelletjes doen, muurteke ningen maken en kijken naar poppenkastvoorstellingen. De ze kindermiddag duurt van twee uur tot half vier. Ter afsluiting van het con certseizoen treedt de groep Fi nal Act vrijdag 21 september op. Het begint om 20.30 uur, toegang drie gulden. VLISSINGEN - Woensdag 26 september vindt in het dienstencentrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan in Vlissingen de jaarlijkse na jaarsmodeshow plaats. De show begint om halfacht. Kaarten zijn nu al verkrijg baar in de zaal van het dien stencentrum. De volgende zaken staan op de agenda: Beëdiging de heer J. Spek als raadslid; Vaststel ling notulen van de vergade ring van de raad der gemeente Middelburg, gehouden op 14 mei 1984; Mededeling en inge komen stukken; Ziekte wet houder Gillissen. Benoeming tijdelijk wethouder; Vervul ling vacatures in commissies in verband met ontslagname van de heer A.H. Kamermans; Benoeming lid college van be heer van het wegschap Wal cheren; Subsidiëring Vereni ging voor vreemdelingenver keer Middelburg over 1985 en 1986.; Subsidiëring Stichting Verlichting Middelburg (on-, derdeel klank- en lichtspel); Vervanging hulpverlenings materiaal brandweer; Verda ging beslissingstermijn AROB-bezwaarschrift m.b.t. MIDDELBURG herinrichting van de Markt te Middelburg; Bezwaarschrift van de beer ir. B.P. Maat tegen het besluit van 14 mei 1984 tot asfalteren en herinrichten van de Rouaansekaai, Bierkaai en Londensekaai; Regeling „Al gemene bepalingen voor de uitgifte in erfpacht van gron den in de gemeente Middel burg"; Subsidiëring uitbrei ding kinderdagverblijf ..Kin derdijk" met een ba by groep; Behandeling bezwaarschrif ten tegen de aanwijzing van woonwagenlokaties (wordt nagezonden); Vaststelling voorbereidingsbesluiten; Ga rantie geldlening van 2.800.000,- aan te gaan te gaan door de Humanistische Bouwstichting Bejaarden huisvesting t.b.v. de bouw van 32 bejaardenwoningen aan de Buitenrusstraat; Bezwaar schrift tegen weigering van een gemeentegarantie voor de aankoop van een eigen wo ning; Integratie commissies op het gebied van welzijnszaken; Afrekening 1983 extra be- stuurskosten minderhedenbe leid; Beschikbaarstellen kre diet voor de aanschaf van enig groot kleutergymnastiekma- teriaal t.b.v. de openbare kleu terschool „De Pierrot"; Nadere vaststellingvan de werkelijke kosten van het openbaar kleu teronderwijs over 1982 (toe passing artikel 47 van de Kleuteronderwij s wet)Be schikbaarstellen krediet voor het af kitten van ramen ten be hoeve van de „Griffioen- crhnol"- NaHprp vaststelling van de werkelijke kosten van het openbaar lager onderwijs over resp. het jaar 1982 en de vijfjaarlijkse periode 1978- 1982 (toepassing artikel 55 ter, eerste en tweede lid, van de Lager-onderwijswet 1920); Beschikbaarstellen krediet voor eerste inrichting Korc- zakschool (z.m.o.k.); Vaststel ling bedrag per leerling ex. ar tikel 189, zesde lid, van het Be sluit buitengewoon onderwijs 1967 t.b.v. de „Korczakschool" voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen voor de periode 1-8 tot en met 31-12-1984; Verle nen medewerking voor: uit breiding meubilair, uitbrei ding lees- en hulpmiddelen, aanschaf audio-visuele appa ratuur, t.b.v. de „Toorenvlied- school" voor v.b.o. - l.o.m.; Goedkeuring jaarstukken 1983 van de Stichting „Openbare bibliotheek Middelburg"; Fo todocumentatie Vleeshal J. Blake; Kunstwerk Plein 1940; Voorlopige vaststelling subsi dies emancipatieactiviteiten voor het jaar 1983; Sociaal- culturele activiteiten voor niet-actieven; 35e wijziging Algemeen Ambtenarenregle- MIDDELBURG - Het Komitee Zuidelijk Afrika houdt dins dag 25 september een informatie-avond in het Aksiehuis aan de Simpelhuisstraat 5 in Middelburg. Het begint om 20.00 uur. Comitéleden zullen hei vooral hebben over hun ko mende actie voor het boycot ten van de Krugerrand, een Zuidafrikaanse gouden munt. Zuid-Afrika - dat voor de helft van zijn export afhanke lijk is van het goud - komt door de aanmaak en verkoop van de Krugerrand aan vol doende middelen om zich on danks steeds weer oplaaiend binnenlands verzet en buiten landse protesten staande te houden. Een aantal Nederlandse banken verkoopt de Kruger rand ook. De koopprijs twaalf honderd gulden, waarvan vol gens het comité een kwart rechtstreeks in de schatkist van Zuid-Afrika vloeit. Van dit kwart is weer rond de ze ventig gulden voor politie en leger die ten koste van vele doden en gewonden het apart heidssysteem verdedigen. De Krugerrands verkopen de banken zullen dan ook doelwit van de boycotactie (niet het enige doelwit overi gens) worden. De actie begint op 21 oktober. De informatieavond is be halve voor het verspreiden van informatie over het regi me en de goudmunt ook be doeld voor het werven van mensen die zich voor de boy cotactie willen inzetten. VLISSINGEN - Enige tijd geleden berichtten wij in de Scheldebode over de ac tie voor het Liberiaanse weeshuis Fatima Cottage Orphanage. Naar aanleiding van dit artikel kwamen er vele gif ten binnen bij mevrouw de Nooijer in Vlissingen. Van het geld heeft zij on der meer medicijnen ge kocht. Deze week kwam er een brief binnen van de leidster van het weeshuis, zuster Victoria Young, die de goede aankomst van de medicijnen en de andere artikelen meldde en hier voor alle mensen die eraan hebben bijgedragen via mevrouw de Nooijer harte lijk bedankt. Mevrouw de Nooijer hoopt in november een nieuwe zending speelgoed en kleding te versturen en mogelijke ook voedselpak ketten. Voor dit laatste is al wat geld binnen maar meer is altijd ivelkom. Bijdragen kunnen ge stort worden op het giro nummer 5500148 ten name van de aktie Fatima Wees huis. Voor meer inlichtingen over de actie kan men al tijd contact opnemen met mevrouw de Nooijer, Thor- beckelaan 17 in Vlissingen. MIDDELBURG - Vrouwen café Trui biedt vrouwen ook dit seizoen weer mogelijkhe den om elkaar te ontmoeten via spel, discussie en cursus sen in het pand aan de Kerk steeg 5 in Middelburg. Donderdag 20 september presenteert Trui het activitei tenprogramma voor de ko mende maanden. De informa tie-avond begint om acht uur. Er staan vier verschillende activiteiten op het program ma. „Vrouw en haar kleding" gaat in op hoe vrouwen kiezen voor hun kleren. In een korte cursus toneelspelen leren vrouwen gevoelens en erva ringen om te zetten in toneel spel. De „Lijfgroep" wil vrou wen „door middel van spel de mogelijkheden laten ontdek ken van hun eigen lijf". Ten slotte kan men ook nog leren grimeren. Naam: Adres: Woonplaats: OPGAVE: Horizontaal: 1. bestemming, 3. werpstrik, 8. tijdperk, 11. boom, 13. Engels voorzetsel, 15. bevel, 16. hoefdier, 18. Frans lidwoord, 19. log, 20. bijbelse naam, 22. wapen, 23. wa ter in Friesland, 24. plaats in Noorwegen, 27. dierengeluid, 28. uitroep, 31. slede, 32. vaartuig, 34. lidwoord, 36. water hoogte (afk.), 38. feestkleding, 39. edelsteen, 40. dierenver blijf, 41. onmeetbaar getal, 42. spil, 43. zangnoot, 44. jon gensnaam, 46. kindergroet, 47. de onbekende (afk.), 49. anno (afk.), 50. waterweg, 55. voedsel, 57. metaal, 58. lokspijs, 59. jong dier, 60I toets alleen (afk.), 61 maatschappijvorm (afk.), 62. titel (afk.), 63. geografische aanduiding (afk.), 65. plaats in Noord-Holland, 71. gebogen, 72. vervoermiddel, 73. bevesti gingsmiddel. Verticaal: 1. malle, 2. en dergelijke (afk.), 3. laatst leden (afk.), 4. water in Noord-Brabant, 5. kledingstuk, 6. N.V. (Frans), 7. onder anderen (afk.), 9. getij, 10. strijdperk, 11. deel, 12. moeilijk, 14. telwoord, 15. ijle stof, 17. Sociaal Economische Raad (afk.), 18. riem voor jachthonden, 20. schortje, 21. meis jesnaam, 25. werelddeel, 26. projektiel, 29. stopplaats, 32. duivel, 33. ik, 35. kloostervoogd, 37. ivoor, 43. steenmassa, 45. bid (Latijns), 46. roofdier, 48. wrede keizer, 49. bloem, 50. voorzetsel, 51Spaans landvoogd, 52. hartelijke, 53. zwijn, 54. schaap, 56. godsdienst, 64. voorzetsel, 66. de lezer heil (Lat. afk.), 67. inhoudsmaat (afk.), 68. jongensnaam, 69. als eerder (afk.), 70. goud. Drr Oplossingen moeten uiterlijk maandagochtend 11.00 uur bin nen zijn, bij de redaktie van De Scheldebode, Torenstraat 5, 4381 ET Vlissingen. Onder de inzenders van een goede op lossing verloten wij de door de puzzelsponsor beschikbaar gestelde waardebon van vijftig gulden. De waardebon van vijftig vertoon van een geldig legiti- gulden, beschikbaar gesteld door Van de Ree Juweliers Diamantairs, (Bellamypark Vlissingen en Markt Middel burg), is gewonnen door G. Schuijt, Kastanjelaan 3, Mid- matiebewijs - af te halen op het kantoor van deze krant. Excuses voor het wegvallen van drie omschrijvingen in de vorige puzzel.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9