VERZAMELING „ROYALTY" ZEEUWS DORP s R n| terre des hommes Nieuwe Muziek zet concerten voort in Filmteater Meccano NIEUWE STICHTING IN KUNSTZINNIGE VORMING „Het gevoel dat een kleur geeft in beweging uitdrukken p A E: V E R: G A r1 E| N Groepen kunnen gebruik maken van Filmtheater Van der Pool exposeert in kunstenaarscentrum Wie wil uitweiden o ver piek-ervaringen Avond over werkloosheid Loop Terre des Hommes Kennismaking voor vrouwen die kind afstonden Donateurs Muzikale show Vogelbeurs Zanglust Open Dag Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming Droomgroep werkt in Hedenesse SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1984 309 SEROOSKERKE - De sprookjesachtige sfeer rondom het huwelijk van Prins Charles en Lady Diana was de aanleiding tot een nieuwe hobby voor Désirée Kramer uit Serooskerke: het aanleggen van een verzameling met nieuws over de koninklij ke families in Europa. Oma Beperken Kroonprins MIDDELBURG - De pas opgerichte stichting Kunst in beweging start donderdag 13 september in Middelburg met een jaarcursus kunstzinnige vorming. Centraal in deze cursus staat het werken aan de eigen ontwikkeling via de in nerlijke beleving van kleur en beweging. Verzamelen is een ziekte, waaraan veel Nederlanders lijden. Over de oor- zaak van deze ziekte is niet zo veel be- kend. De bekende zielsarts dr. Freud hield het op een niet zo soepel verlopen g zindelijkheidsproces. Voor een kind is de poep een deel van zichzelf, daar g smeer je wat mee, daar eet je wat van en daar doe je niet zo gemakkelijk af- stand van. Als moeders of vaders zon- j der begrip „die viezigheidrigoureus 1 weghalen, wordt het afstand doen van de eigen poep enigszins traumatisch. Later, als men begrijpt dat het houden van poep toch echt niet meer kan, g 1 blijft toch die behoefte aan het houden g van dingen bestaan. Een nieuwe verza- g meling is geboren. Uit dit verhaal wordt ook duidelijk waarom er zoveel verzamelaars zijn. Wie meent dat dit I onzin is, moet eens te raden gaan bij g verzamelaars. Maar al te vaak begint j 1 het verzamelen met de behoefte (daar g heb je het al) om iets te verzamelen. g Pas later maakt de verzamelaar dan g 1 een keus: autootjes, asbakken, foto's van filmsterren, enzovoorts. Wie heeft 1 zo'n ziekteMeldt het de Scheldebode. g 1 Wij maken er graag een verhaal over. PSYCHOLOGISCH ONDERZOEK Désirée door Charles en Lady Di „verslingerd" aan vorstenhuizen Désirée Kramer te midden van haar collectie, nieuws en foto's van Europese „Royalty". Er verschenen in de verlo vingstijd van het Engels paar zulke „leuke" foto's in kranten en tijdschriften, dat Désirée niet kon nalaten ze uit te knip pen. „Ik begon eerst alleen met die leuke plaatjes", vertelt ze „maar al gauw knipte ik alles uit, wat ik kon vinden". „Behalve foto's van Charles en Diana begonnen ook de an dere leden van het Engelse ko ningshuis me te interesseren en omdat ik vond, dat ik als Nederlandse, dan toch ook ons eigen koningshuis erbij moest nemen, kreeg ik steeds meer materiaal", legt Désirée uit. De verzameling is uitgebreid tot alle vorstenhuizen van Europa. Toch zijn er enkele die er uit springen, waar echt veel over geschreven wordt.Naast Engeland en Nederland, is Monaco kennelijk het meest in het nieuws, terwijl bijvoor beeld van de koning van Noor wegen uiterst zelden een foto gepubliceerd wordt. De interesse voor de ko ningshuizen heeft Désirée niet van vreemden. Ook haar oma knipte al alle artikelen uit over vorsten en legde een om vangrijke serie plakboeken aan met informatie over het huis van Oranje, maar bij voorbeeld ook over ex-keize rin Soroya van Iran, de Duitse keizer en de koning van Grie kenland. Toen bleek, dat Désirée haar belangstelling deelde, kreeg deze de hele stapel oude plak boeken. Désirée: „Daar was ik na tuurlijk erg blij mee. Al die oude foto's en artikelen krijg je nu haast niet meer te pak ken. Mensen die dat indertijd hebben uitgeknipt en be waard, doen zo iets niet zo gauw meer weg. Er zitten veel foto's bij van koningin Wilhel- mina en zo, werkelijk schitte rende plaatjes". Désirée moet haar verzame ling beperken tot foto's, arti kelen en boeken, omdat ze voor ander materiaal, zoals kopjes, tegeltjes en dergelijke, niet de ruimte heeft. Geregeld kijkt ze alle tijdschriften en kranten na en knipt ze uit wat ze vinden kan. In de schoolva kanties neemt ze dan rustig de tijd om alles te ordenen en op te bergen in losbladige map pen, zodat ze steeds weer nieu we artikelen kan tussenvoe gen. „Ik probeer alles zoveel mo gelijk te rangschikken op jaartal en per gebeurtenis", vertelt Désirée. „Zo heb ik bij voorbeeld aparte mappen voor verlovingen, huwelijk en der gelijke". „De foto's geven het beste beeld vind ik, wat er allemaal bijgeschreven staat moet je echt wel met een korreltje zout nemen. Vaak wordt er heel wat bij verzonnen om het ver haal interessanter te maken. Wat me ook opvalt is, dat er zoveel over het Nederlandse vorstenhuis geschreven wordt in de Duitse bladen. Blijkbaar proberen ze op die manier het gemis aan een eigen monarch te compenseren, want de men sen daar hebben er echt be langstelling voor". Eén van de mooiste stukken uit haar verzameling vindt Désirée een boekje dat is uit gegeven door The Sydney Morning Herald ter gelegen heid van het bezoek van de Engelse kroonprins aan Australië. „Een tante van mij heeft mij dit speciaal opgestuurd", ver telt ze. ,^Het heeft direct een heel bijzonder plaatsje gekre gen. Dat is ook echt iets unieks, dat boek heeft hier MIDDELBURG - Het district Midden- en Noord-Zeeland van de Jongerenbeweging verbonden met de FNV houdt donderdag 13 september een informatie-avond over werkloosheid. Jongeren zijn welkom in het nieuwe onderkomen aan de Dam 12-14 in Middelburg. De informatie-avond sluit aan bij de landelijke vak bondsjongerendag op zaterdag 22 september. Dan zijn de kop stukken van Nederlands grootste vakbond op bezoek bij de Jongerenbeweging. On der hen Wim Kok. Hij neemt deel aan een fo rum dat met het publiek van gedachten zal wisselen over j eugdwerkloosheid. De voorbereidingsavond is door de Jongerenbeweging ge organiseerd om wat duidelijk heid te scheppen omtrent alles wat met de hoge jeugdwerk loosheid samenhangt. De informatie-avond begint om 19.30 uur. De cursus omvat onder meer eurythmie, schilderen, tekenen, boetseren en kunst geschiedenis. De lessen wor den gegeven door Hans Note- boom en Joke Spaan. Beide docenten hebben als uitgangs punten van hun lessen de kleurenleer van Goethe en de antroposofische gedachte van Rudolf Steiner. „De cursus is voor Zeeland iets heel nieuws", meent Hans Note- boom. „Wel werden er vroeger door de stichting Mediaan en de Vrije School al korte cur sussen gegeven op dit gebied maar daarbij stond de kunst eigenlijk altijd in dienst van de geneeskunde of de opvoe ding, terwijl wij er van uit gaan dat het kunstzinnige op zich, belangrijk genoeg is om er een hele cursus aan te wij den. Elders in het land zijn al langer dergelijke cursussen en het bleek wel dat er ook hier behoefte aan bestond. Als deze eerste cursus goed verloopt, dan willen we ook jaarlijks een nieuwe cursus beginnen." De lesmorgens beginnen steeds met een uur eurythmie, een vrij jonge bewegings kunst, waarin het de bedoeline is dat men woorden en muziek zichtbaar maakt door middel van beweging. „In de eurythmie gaat de beweging'nog meer van je zelf uit dan bijvoorbeeld bij bal- re onderdelen van de cursus. Het gaat om het plezier van het 'kunstzinnig bezig zijn'. De verschillende onderdelen in de cursus lijken heel verschil lend, maar hangen in wezen Foto: Cor Schuilewerve De jaarcursus kunstzinnige vorming vindt plaats op de donderdagmorgen van negen uur tot kwart over twaalf. Naast deze cursus kan men ook alleen eurythmie-lessen 99 let", verduidelijkt Joke Spaan. „Je leert eigenlijk je bewust te worden van je eigen bewegin gen. Er bestaat bij veel men sen nog wel wat drempelvrees om er aan mee te doen, dat is echter helemaal niet nodig. Het gaat bij de eurythmie niet om het eindproduct, je hoeft niet naar een voorstelling toe te werken, het gaat om het ge voel datje zelf er bij hebt." Dat geldt ook voor de ande- toch nauw met elkaar samen. „Als we bijvoorbeeld tijdens de lessen bezig zijn met de kleurenleer van Goethe, komt dat terug in de eurythmie, maar ook bij het schilderen. De kleurenleer van Goethe gaat in op het gevoel dat een bepaalde kleur je geeft en dat kun je in de eurythmie in be weging uitdrukken, maar ook in een aquarel," legt Joke Spaan uit. volgen. Zowel voor beginners als gevorderden begint er in september een nieuwe cursus. Voor het volgend voorjaar heeft de stichting Kunst in be weging ook nog een sprookjes cursus op het programma staan. Wie meer inlichtingen wil hebben over de cursussen, of zich wil aanmelden kan contact opnemen met Joke Spaan, Breestraat 27 in Mid delburg, telefoon 01180-11283. Foto: Cor Schuilewerve haast niemand en er staan zo veel foto's in die hier nog ner gens gepubliceerd zijn". „Ook het boek „Koninklijke Liefdes" vind ik heel mooi. Verder koop ik niet zo erg veel boeken, het is allemaal nogal duur, als je dat van je zakgeld moet bekostigen. Met tijd schriften probeer ik zo veel mogelijk met anderen te rui len, om zo de kosten wat te drukken". Als koningin Beatrix een bezoek brengt aan Zeeland, staat Désirée ook steevast op de voorste rij bij de toeschouwers. „Zo'n gelegenheid moet je na tuurlijk niet voorbij laten gaan", vindt ze. „Onze konin gin is een heel interessante vrouw, ik zou ook best eens graag een keertje met haar willen praten, om te horen hoe zij nu overal over denkt. Hoe ze het vindt om koningin te zijn. Daar zal ik wel nooit de gele genheid toe krijgen. Het zal wel bij foto's en interviews uit de kranten blijven". fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil KOUDEKERKE - De Werk groep Middelburg/Vlissingen van de stichting Terre des Hommes houdt zaterdag 15 oktober een prestatieloop op camping Dishoek. De opbrengst is bestemd voor de werkgroep die er kin deren in de Derde Wereld mee wil helpen, in dit geval een project voor poliopatiëntjes in Bolivia. Deelnemers kunnen kiezen tussen afstanden van vier en acht kilometer. Het parcours is uitgezet over strand en duin rond Dishoek. De inschrijving begint om kwart over twee, de start is om kwart over drie. MIDDELBURG - Tegen een sterk gereduceerd tarief kunnen diverse groepen en instellingen voortaan gebruik maken van het Filmtheater Meccano in Middelburg. Zo kan via het filmtheater een film worden besteld en in het filmtheater bekeken wor den. Gedacht wordt aan schoolvoorstellingen, vrou wengroepen, aktiegroepen, enzovoorts. MIDDELBURG - Maandag 1 oktober om acht uur begint er op het Fiom-bureau aan de Varkensmarkt 1 in Middel burg een kennismakingsavond voor vrouwen die een kind ter adoptie hebben afgestaan. Sinds een jaar komt een klein groepje afstandsmoeders iedere veertien dagen bij el kaar om te praten over wat zij hebben ervaren tijdens hun zwangerschap, de bevalling, de tijd waarin verwacht werd een besluit te nemen en al die jaren erna, hoe zij in gedach ten toch met dat kind bezig bleven. Moeders die willen praten zijn welkom. - MIDDELBURG - De al sinds de oprichting met ruimtegebrek ziek neemt tijdelijk het filmteater Mecaono in Middelburg als met 28 oktober is er elke zondagmiddag een concert, te beginnen Mosconi op zondag 16 september. kampende Stichting Nieuwe Mu- concertruimte in gebruik. Tot en met een pianoconcert van Davide Het Kuiperspoorttheater, dat tot voor kort ruimte aan Nieuwe Muziek bood, is voor evenementen gesloten. Nieuwe Muziek heeft het aanbod van Meccano met beide handen aangegrepen. „Hoewel het podium en de zaal grote beperkingen aan Nieuwe Muziek opleggen, biedt het theater juist voor so listen een intieme ruimte", meent Ad van 't Veer, de ma nager van de stichting. Het programma in Meccano is dan ook aan deze beperkingen aangepast; er komen voorna- melij k solo programma's. Het pianoconcert van Mos coni is er een in de serie het Derde Pedaal. Het is niet al leen een muzikaal, maar ook een visueel spektakel. Mosconi heeft zich beziggehouden met geïmproviseerde en „telepati- sche" muziek, raakte geïnte resseerd in afwijkend gebruik van traditionele instrumenten en in het overbrengen van ac- coustische signalen over grote afstanden. Hij gaf concerten en mu zieklessen in Europa en de Verenigde Staten, schreef niet alleen werk voor orkesten, muziekkorpsen en diverse muziekinstrumenten, maar ook voor ongebruikelijker uit voerenden als stoommachines, gymnastiektoestellen en transportmiddelen. Het con cert begint om 16.30 uur. Het programma in Meccano ziet er verder zo uit: 23 september: Mifune Tsuji, viool - Freeman-etudes van John Cage; 30 september: Ernst Reyse- ger, cello-jazz; 7 oktober: Loek Dikker, piano (Het Derde Pedaal) 14 oktober: Luuk Hout kamp, rieten - jazz; 21 oktober: Made in Japan - lezing met elektronische mu ziek door de komponist Joji Yuasa m.m.v. Machiko Taka- hashi, fluit; 28 oktober: Paul Termos, altsax en Michael Vatcher, slagwerk. MIDDELBURG - Zaterdag 15 september om 16.00 uur opent de gemeente-archivaris van Middelburg, Peter Sijnke, de ten toonstelling van Leendert van der Pool in het Zeeuws Kunte- naarscentrum. Nieuwe Muziek is nog steeds een van de kandidaten voor bezetting van de Klove niersdoelen. Het programma in Meccano kan dan ook wor den uitgebreid in de Klove niersdoelen dat zich leent voor grote en kleine concerten, maar ook voor dans, perfor mances, films en lezingen. Om een en ander mogelijk te maken - de stichting moet zich voor de provinciale staten waarmaken door te laten zien over een grote achterban te beschikken - zijn donateurs zeer welkom. Zij krijgen door een bedrag van vijftien gulden te storten op giro 5600435 van de Stichting Nieuwe Muziek in Middelburg korting bij een groot aantal evenementen. De voorstellingen zullen overdag plaatsvinden op de maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Op deze wijze wil het filmtheater een basis- en steunfunktie zijn ten behoeve van het sociaal-kultureel werk. Het filmtheater be schikt over 96 zitplaatsen en een foyer. Voorts beschikt het over een uitgebreid filmar chief en duizenden filmtitels. Regelmatig zal het filmtheater zelf een aanbod doen aan doel groepen. De volgende films kunnen groepsgewijs bekeken wor den: - Der Schlaff der Vemunft (18 en 20 september) - Een groot aantal films uitge bracht door Cenemien ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van Cinemien in de week van 4-10 oktober. - U bent mijn moeder, een film gemaakt naar het gelijknami ge toneelstuk van Joop Admi raal in de week van 15 tot 22 november. Voor meer informatie over huurprijzen en boekingen kunt u kontakt opnemen 's morgens tussen 10 en 12.00 uur: tel. 01180-33414 NIEUW- en SINT JOOS- LAND - Vrijdag 14 september verzorgt de muziekvereniging Oefening Na Den Arbeid uit Nieuw- en Sint Joosland een muzikale show. Aan deze show werken de harmonie Apollo uit Wissen- kerke, de brassband Caecilia uit Vlissingen en de fanfare ONDA en het jeugdkorps Jong ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland mee. Zij vertrekken gezamenlijk voor een mars vanaf het Dorpshuis naar het voetbal veld om halfacht. Daar vindt dan de HaFaBra-show plaats. ARNEMUIDEN - Nu de va kantie voor de meeste mensen weer achter de rug is, start de vogelvereniging Zanglust uit Arnemuiden weer met de maandelijkse vogelbeurs in de Groenmarkt aan de van Cit- tersweg. Met ingang van zaterdag 15 september kunnen vogellief hebbers weer elke derde za terdag van de maand van een tot vier uur terecht om vogels te ruilen en te kopen. De beurs is voor iedere vogelliefhebber gratis toegankelijk. Tot en met vrijdag 5 oktober is zijn werk in het Middel burgse centrum te zien. Met het werk dat Leendert van der Pool nu tentoonstelt, lijkt hij een nieuwe weg te hebben ingeslagen. De Mid delburgse kunstenaar, die de laatste jaren onder meer expo sities had in Delft, Vlissingen, Amsterdam en Wroclaw, liet in grafische vorm en tekenin gen het verval zien en dan vooral van allerlei zaken die met de zee en scheepvaart te maken hebben. Nautische kunst is in het kunstenaarscentrum niet van hem te zien. Het thema is de mens. Ook wat materiaal be treft is Van der Pool van stra tegie veranderd: voor het eerst toont hij schilderijen. Daarnaast zijn er kleuretsen en tekeningen te zien. MIDDELBURG - Op woensdag 19 september houdt het Zeeuws instituut voor Kunstzinnige Vorming, Kuiperspoort 21, een Open Dag. Het ZIKV wil laten zien wat het op het gebied van dans en beeldende vorming te bieden heeft. een cursuskrant ophalen in de Kuiperspoort 21. Voor infor matie kunt u tijdens kantoor uren altijd bellen 01180-33095. CADZAND - Wie graag wat meer inzicht in zijn eigen dro men wil krijgen, kan deelne men in een dromenwerkgroep in het Oecumenisch Vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand. Voor meer inlichtingen of op gave kan men contact opne men met L.E.D. Scholten, tele foon 01179-1213. Er zal van verschillende cursisten werk aanwezig zijn, zoals schilderijen, beeldhouw werk, handgevormde kera miek, gedraaide keramiek, werk van de kinderateliers. Kinderen mogen die middag komen kleien, tekenen, schil deren. Tevens kunnen mensen, die eens willen zien hoe de ballet lessen zijn, een kijkje nemen, 's Avonds is er yogales van 20.30-22.00 uur. Verder zijn er nformatiebladen over toneel, ballet en bewegingsexpressie. Wie meer wil weten over een van de vele cursussen van het ZIKV is woensdag 19 sep tember welkom vanaf 14.00 uur. Bezoekers kunnen als ze dat willen, aan bepaalde cur sussen meedoen. U kunt ook MIDDELBURG - De Middelburgse psycho loog dr. J. Scheltens wil een onderzoek doen naar top-ervaringen of piek-belevingen of hoe je hele mooie, gelukzalige momenten uit je le ven ook moet noemen. Scheltens promoveerde op de theorieën van de Amerikaanse psycholoog Maslow die inder tijd een dergelijk onderzoek heeft gedaan. Het onderzoek leverde merkwaardige resultaten op. Scheltens meent dat het van belang kan zijn dit onderzoek op uitgebreider manier te herhalen, niet alleen onder studenten maar onder de hele Nederlandse bevolking. En daarvoor roept hij de hulp van de krant in. De vraag die hij via de krant aan de men sen stelt is dezelfde als die Maslow stelde: „Ik zou graag willen, dat u eens nadacht over de wonderbaarlijkste ervaring of ervaringen uit uw leven; de gelukkigste momenten, exta tische ogenblikken, momenten van verruk king, misschien van verliefd zijn of van naar muziek luisteren of een „plotseling getroffen worden" door een boek of een schilderij of een of ander groots creatief ogenblik. Schrijf deze eerst eens allemaal op. En probeer dan te ver tellen, hoe u zich voelde op dergelijke intense ogenblikken, hoe dat verschilde van de manier waarop u zich anders voelt, hoe u op dat mo ment als persoon anders was dan anders". Wie zich geroepen voelt het wetenschappe lijk vorsen naar piek-ervaringen te verhelde ren, kan zijn of haar antwoorden op boven staande vragen sturen naar J. Scheltens, Zuid singel 84, 4331 RV Middelbrug. Wel graag vermelden leeftijd, geslacht en beroep. Schel tens verzekert discreet met de informatie om te gaan. i

Scheldebode | 1984 | | pagina 9