Alliance Frangaise stimuleert kennis Franse taal en cultuur Raad vergadert donderdag Proletarisch winkelen met JAARLIJKS ROND 150 WALCHERSE CURSISTEN Cursisten nemen nieuw gebouw kunstzinnige vorming in bezit Zondag kanaalrace Alleenstaande ouders: samen ben je sterker AmeBiuiden geeft veel geil veer Pelen Cultuur Brok Frankrijk Stemmen Exotische kunst uit Derde Wereld in Ontmoetingskerk Contactavond Vlissingse buurthuizen doen deuren weer open Marnix De Zwaan R Cursus Praktisch Nederlands SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 309 NIEUWS VAN HET STADHUIS ^Ssing^ MIDDELBURG - De afgelopen week is nu al weer voor de derde keer- de Tweede Kanskrant huis- aan- huis over Walche ren verspreid. Alleen inwoners van de gemeenten Domburg en Arnemuiden hebben de krant niet gekregen. Vrijwel alle insti tuten die cursussen of onderwijs aan volwassenen geven, geven in de krant welke mogelijkheden ze te bieden hebben. Het aanbod loopt uiteen van kunstzinnige vorming tot cursus sen elementair Nederlands en van inzicht in de maatschappij tot vreemde talen. Wie overigens de krant niet heeft gehad, hoeft slechts een telefoontje te plegen naar het Regionaal Educatief Centrum Walcheren, 01180-34880 (vragen naar Peter Carol). Maar niet alle instellingen op het gebied van onderwijs aan vol wassenen hebben zich in de krant gepresenteerd. Maruschka Boonstoppel-Lemonsu van de Alliance Frangaise bijvoorbeeld, constateert spijtig dat ze van de mogelijkheid niets af wist. Toch brengt de Walcherse afdeling van deze stichting jaarlijks 120 tot 150 cursisten kennis over de Franse taal en het land bij. Reden om meer mensen eens kennis te laten maken met de Alliance Francaise, een club die vroeger elitair werd genoemd. Voorzitter Doorenbos van de Walcherse afdeling vindt dat je de alliance nu niet meer zo kunt noemen. „Onder de leden vind je mensen van allerlei achtergronden en leeftijden. Ze hebben alleen een grote belangstelling voor Frankrijk gemeen". De Alliance Frangaise is ooit door de Franse regering in het leven geroepen om in zo veel mogelijk landen de Fran se taal en cultuur te verbrei den. Ook in Nederland. Op het ogenblik zijn hier 35 afdelin gen, de Walcherse werd in 1973 opgericht. Parijs betaalt dan ook een deel van de kosten, de afdelin gen moeten het ontbrekende zelf opbrengen. Dat geschiedt met ledengeld, want je kunt lid worden van de alliance. Voor het volgen van de cur sussen, waar het in dit stuk vooral om gaat, hoef je geen lid te zijn. Iedereen is welkom. Maruschka Boonstoppel is directeur des cours, hoofd op leidingen. Met een duidelijk Frans accent zegt ze: "We ge ven lessen op vijf niveaus, de eerste drie cursusjaren op drie niveaus voor beginners. Op het vierde niveau gaat het vooral om de Franse litera tuur en op het vijfde om civi- lation, de hedendaagse Franse beschaving. Het houdt in dat we ons bezig houden met be stuursvorm, politieke verhou dingen, literatuur en weten schap". De methode van lesgeven verschilt nogal van die op de middelbare scholen. De gram matica komt pas op de tweede plaats. Aan de hand van de praktijk van de taal komen pas grammaticale wetten aan de orde. Maruschka: „Ik praat alleen Frans. Ik kom bijvoorbeeld als lerares binnen en stel mezelf voor, in het Frans. De cursis ten luisteren vooral en gaan naarmate de cursus vordert meer Frans spreken. Ik moet eigenlijk zeggen: ze gaan de klanken nabootsen, het gaat zo ongeveer als een kind de moe dertaal leert". Doorenbos: „De lerares komt als een brok Frankrijk binnen. Al onze leraren en le raressen zijn dan ook Fransen of Frangaises. Soms getrouwd met een Nederlander, zoals Maruschka. „Wij willen gewoon een stuk Frankrijk laten zien", voegt Maruschka er aan toe. „Taal kun je niet los zien van het land; als je er geen jaren bent geweest, verlies je het contact met het land en de taal. Je taallessen worden te theore tisch. In de praktijk hebben we ook gemerkt dat Fransen een andere mentalitieit heb ben, we zijn spontaner, direc ter. En ook dat breng je in bij de lessen". Om de cursisten met één ty pe Frans en één bepaalde Franse uitspraak niet te een zijdig te scholen, maakt de al liance ook gebruik van casset terecorders. „Woorden kunnen in het Frans vaak verschillend wor den uitgesproken", legt Ma ruschka uit. „Als een cursist slechts een uitspraak, die van de leraar, kent, is de kans groot dat hij een aantal Fran sen niet begrijpt. De toonval len zijn soms ook anders. Bo vendien heb je nog verschil lende stemmen en uitspraken. Dit jaar gaan we voor het eerst een projector gebruiken om ook beelden te kunnen la ten zien". Doorenbos meldt nog dat de cursisten examens kunnen af leggen, als ze dat willen. Dit bewijs van taalvaardigheid is overigens in Nederland niet geldig, Franse bedrijven in Nederland waarderen het be wijs wel. „Maar de meeste mensen doen het voor hun ple zier of hun kennis over het land te vergroten", aldus Doo renbos. Voor jonge kinderen heeft de alliance ook twee cursussen op het programma staan. Een cursus is bedoeld voor kinde ren uit gezinnen, waarvan een der ouders Frans is en die het Kind niet van de Franse cul tuur wil laten vervreemden. De andere cursus is voor kinderen wier ouders willen dat ze goed zijn voorbereid op de Franse lessen op de middel bare school. Met liedjes, rijmpjes en simpele gesprekjes wordt er een fundamentje ge legd. Als er voldoende belangstel ling is, komt dit seizoen ook een cursus voor middelbare scholieren, vooral gericht op het leren spreken van de taal Ter afsluiting van het cur susjaar wordt er steeds een lang weekend in Frankrijk doorgebracht. Daar kunnen alle cursisten het geleerde in praktijk brengen en boven dien kunnen de verschillende klassen elkaar eens leren ken nen. „Dat is steeds een groot suc ces", vindt Doorenbos. De le den hebben onderling regel matig contact via koffiecon- tactochtenden en lezingen. De eerstvolgende contactochtend, iedereen is overigens welkom, is woensdagmorgen 12 sep tember van half tien tot elf in het schooltje aan de Verdilaan 2 in Vlissingen. In dit schooltje worden ook de meeste cursus sen gegeven. Wie er meer over wil weten, kan bellen met Maruschka Boonstoppel, Koudekerkseweg 126, tel. 01180-34319 of me vrouw Brevet, Seissingel 12, Middelburg, tel. 12588. Lief hebbers kunnen zich voor een cursus opgeven op maandag en dinsdag 3 en 4 september in het schooltje aan de Verdilaan 2 in Vlissingen. In plaats van vrijdagmiddag komt de Vlissingse raad deze maand bijeen op donderdagavond 30 augustus. Ex-wethouder Smit is door een verkeersongeluk in Duitsland om het leven ge komen en wordt aanstaande vrijdagmiddag gecremeerd. Raads leden en b. en w. willen daarbij aanwezig zijn. De vergadering begint donderdagavond om halfacht. Il Na de mededeling, goedge keurde besluiten en ingezon den stukken bespreekt de ge meenteraad de volgende pun ten: Ontslagen en benoemingen 1. Ontslag van de heer J. Adriaanse als ambtenaar bur gerlijke stand. 2. Vacature commissie sociale aangelegenheden. 3. Benoeming hoofdleidster in een duobaan aan de o.k.s. „Het Mezennest". 4. Benoeming hoofdleidster in een duobaan aan de o.k.s. „De Kleine Belt". 5. Benoeming leden commissie middelbaar dienstverlenings- en gezondheidszorgonderwijs. Algemeen beheer 1. Beslissing op AROB-be- zwaarschrift tegen besluit tot vaststelling voorbereidingsbe- sluit Paauwenburg I. 2. Voorbereidingsbesluit Koopmansvoetpad II. 3. Vaststelling bestemmings plan Paauwenburg III, ged. „Lange Pacht". 4. Bestemming pand Burcht straat 5. 5. Krediet aanschaf tekstver- werkende apparatuur. 6. Wijziging verordening op de afslag van vis. 7. Wijziging „Verordening, re gelende de benoeming en het ontslag van het personeel der gemeente Vlissingen door bur gemeester en wethouders". Volkshuisvesting 1. Verkoop woningwetwoning Groenewoud 15 door woning bouwvereniging Basco. 2. Woningbouwprogramma 1985-1989. Openbare werken 1. Onderzoeken in het kader van het bodemsaneringspro gramma 1984-1987. Eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd 1. Aankoop pand Bellamy- park 34. 2. Aankoop pand Nieuwstraat 42/44. 3. Aankoop opslagloods Kalk hokstraat 6. 4. Aankoop pand Baljuw straat 1. 5. Aankoop panden Wete ringstraat 17,19 en 21. 6. Aankoop pand Vlamings traat 8. 7. Aankoop grond nabij Cho- pinlaan en Ruys de Beeren- brouckstraat. 8. Aankoop panden Dorps straat 5 en 7/aan- en verkoop pand Zandweg 7. 9. Verkoop grond aan Gilde- weg. 10. Aanvullende grondver- koop aan Oosterbaan. 11. Verlenen recht van opstal MIDDELBURG - Fiom-Zeeland begint woensdagavond 12 september weer met een groep voor alleenstaande ouders onder het motto „samen ben je sterker". De groep is bedoeld voor al leenstaande vaders en moe ders, die al wat langer alleen zijn en graag eens andere al leenstaande ouders willen ont moeten om ervaringen en in formatie uit te wisselen over allerlei zaken die met alleen staand ouderschap te maken hebben. Behalve samen praten kan er ook iets samen gedaan wor den, zoals onder meer uitstap jes maken, samen op vakantie gaan, op eikaars kinderen pas sen, elkaar helpen bij allerlei klusjes in huis en dergelijke. Zowel mannen en vrouwen die de kinderen dagelijks ver zorgen, als de mannen en vrouwen die hun kinderen maar eens in de zoveel tijd zien, zijn welkom in de groep. De kennismakingsavond be gint op woensdag 12 septem ber om acht uur in het pand van de Fiom aan de Varkens- markt 1. Voor ouders die nog maar kort alleen zijn is er een apar te groep. De bedoeling is dat deze groep in eerste instantie tien maal bij elkaar komt om te praten over onderwerpen als opvoeden in je eentje, vader en moeder tegelijk moeten zijn, hoe om te gaan met reacties uit de samenleving, de gevol gen van een scheiding ten aanzien van financiën, om gangsregeling, contacten met de familie en dergelijke. Donderdag 20 september om twee uur is de kennismakings middag voor deze groep. Voor meer informatie en opgave kan men terecht bij het Fiomkantoor, telefoon 01180-27311. VLISSINGEN - Zaterdag 1 september wordt het nieu we gebouw van de Kunst zinnige Vorming Vlissin gen in gebruik gesteld door enkele van de cursisten. Het is de voormalige Prin ses Margrietkleuterschool aan de Minister Lelystraat 2. De opening is om drie uur. Daarna is er tot onge veer zes uur een open huis. Belangstellenden kunnen zich daar op de hoogte stel len van het uiteenlopende cursusaanbod voor het nieuwe seizoen. Men kan deze middag werk bekijken dat het vo rig seizoen gemaakt werd door deelnemers aan de KW-cusussen tekenen, schilderen, keramiek, boet seren, fotografie en edel smeden. Daarnaast start er om kwart voor vier een diavertoning over brons- gieten en worden er om kwart over vier en vijf uur twee demonstratielessen ballet gegeven. Ook de monstraties grimeren, drukken en bloemsierkunst staan op het programma. De nieuwe accommoda tie betekent voor de KW een grote vooruitgang ten opzichte van het vroegere onderkomen aan de Berla- gestraat. Daardoor was het mogelijk het aantal cursus sen uit te breiden tot twee ënveertig. Een deel daarvan wordt gegeven in de Souburgse accommodatie: het wijk centrum Middenhof aan de Kanaalstraat. Alle cursus sen starten weer in de week van maandag 3 september, met uitzondering van de kortlopende cursussen en het kinderatelier. De maand september kan door belangstellenden ge bruikt worden om vrijblij vend een kijkje te nemen tijdens de lessen. De slui tingsdatum voor inschrij ving is 23 september. Voor nadere informatie kan men terecht bij de KW, Bad huisstraat 104, telefoon 01184-16672. VLISSINGEN perceel grond Olympiaweg (S.V. Walcheren). 12. Huur perceel grond t.b.v. vismijn. 13. Vestigen erfdienstbaar heid van waterloop nabij de Bergweg. 14. Krediet ten behoeve van riolering Nieuwe Vlissingse- weg. 15. Krediet bouwrijpmaken Gravestraat II. 16. Krediet riolering Kalk hokstraat. 17. Krediet bouwrijpmaken div. bouwlokaties. 18. Aanvullend krediet herin richting Paspoortstraat en re constructie A. Dekenstraat. 19. Restauratie v.m. Militair Hospital. Onderwijs, cultuur en recrea tie 1. Krediet restauratie kleine monumenten. 2. Krediet aankoop beeld houwwerk. 3. Subsidie t.b.v. Derde-We- reldproject. 4. Verstrekken geldlening aan de judovereniging „Kiai". 5. Voorstel tot het verlenen van medewerking ex art. 50 K.O.-wet c.q. art. 72 L.O. wet 1920 aan vier bijzondere schoolbesturen i.v.m. herstel schade schoolgebouwen na vernielingen c.q. inbraken door derden. 6. Plaatsen noodlokaal ge meentelijke scholengemeen schap voor beroepsonderwijs „Swanenburgh". 7. Ontwerp-begroting 1985 Overlegorgaan gemeenschap pelijke regeling R.P.C.Z. Begrotingen 1. Vaststelling begrotingswij zigingen 1984: a. gemeentebegroting (7e wijz.); b. begroting grondbedrijf (4e wijz.); c. begroting sociale dienst (le wijz.); d. begroting vismijnbedrijf (4e wijz.). Rondvraag ARNEMUIDEN - Afgelopen woensdag haalden 36 collectan ten, allen inwoners van Arnemuiden, in twee uur tijds 3.246,81 op voor de Stichting Zeeland Helpt Polen. Het geld is bestemd voor aankoop van medicijnen tegen kanker. De Stichting is verguld met vierkante meter. de hoge opbrengst in Arne muiden. Aanstaande maan dag, 3 september, gaat er weer een zending naar Polen. Medi cijnen zijn weer het belang rijkst, maar net als bij andere transporten gaan er ook kle ding, speelgoed en levensmid delen mee. Behalve de voorzitter Li- powski uit Vlissingen, zijn Caljouw uit Veere en Volmer uit Middelburg de mensen die gratis de rit naar Polen voor de Stichting willen maken. De totale hoeveelheid goederen beslaat bij dit transport 150 Intussen gaan de acties door. Tot en met donderdag kunnen nog goederen bij de bekende adressen worden ge bracht (een in de Scheldebode van 15 augustus niet genoemd adres is: Gerrie Maandag, Wijdaustraat 45, Middelburg, 01180-36931). Maar ook daarna zijn geld en goederen welkom. Geld voor de komende zending kan men nog storten op gironr. 329443 en Rabobanknr. 349307571 ten name van de Stichting Zeeland Helpt Polen in Vlissingen. MIDDELBURG - Donderdag 30 en vrijdag 31 augustus en za terdag 1 september is er in de Ontmoetingskerk aan de Ooster- scheldestraat in Middelburg een tentoonstelling van exotische kunst uit de Derde Wereld. De tentoonstelling is don derdag geopend van twee tot negen uur en beide andere da gen van tien tot negen uur. Uit Afrika zijn er beelden en maskers te zien van verschil lende stammen. Ook staan er enkele levensgrote Senufo- beelden. Uit Nigeria komen de originele bronzen gietwerken, die tegenwoordig zeldzaam zijn geworden. De werkstukken uit China tonen duidelijk het geduld van de Chinezen. Op de tentoon- stelling zijn veel prachtige stukjes handwerk aanwezig, meestal uitgevoerd in ivoor. Daarnaast zijn er originele kamferkisten en salontafels en voorwerpen van lava-achtig gesteente. De toegang tot de tentoon stelling is gratis. De opbrengst van de verkoop komt ten goe de aan de missielanden. MIDDELBURG - Coffee shop de Kleine Houttuinen aan de Korte Noordstraat 39 in Middelburg is voortaan op woensdagavond gereserveerd voor alleenstaanden. Vanaf september wordt daar wekelijks een contac- avond gehouden. Het is de be doeling dat alleenstaanden op deze manier de gelegenheid krijgen nieuwe contacten te leggen in een gezellige sfeer. VLISSINGEN - De zondags school van de Doopsgezinde Gemeente, de Remonstrantse Kring en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden start weer op zondag 16 september om halftien in de Doopsgezin de Kerk aan de Vrij domweg in Vlissingen. Voor inlichtingen of deelna me kan men bellen naar Karin van de Linde, telefoon 70938. VLISSINGEN/SOUBURG - Zondag 2 september wordt in het Kanaal door Walcheren voor de vijftiende keer de „Kanaalrace" gehouden Het programma is als volgt: 12.30 uur 800 meter vrijeslag meisjes - 12 jaar; Dit is een langebaanzwem wedstrijd over een afstand van drie kilometer. Start en fi nish zijn voor het botenhuis van het Maritiem Instituut De Ruijter bij de Kreeksluis. Omdat deze wedstrijd mee telt voor de landelijke zwem- kroniekbeker- klassementen zal bijna de gehele Nederland se langebaanzwemtop aanwe zig zijn. Ook de Engelse Carolyn Clark zal aan de start ver schijnen. Naast deze drie-kilo meterwedstrijd zijn er wed- strij den over achthonderd me ter voor jongens en meisjes tot twaalf jaar en prestatietoch ten voor deelnemers vanaf 10 jaar. 12.40 uur 800 meter vrijeslag jongens - 12 jaar; 13.00 uur 3000 meter vrije slag heren; 13.10 uur 3000 meter vrije slag dames; 13.20 uur 3000 meter school slag heren; 13.30 uur 3000 meter school slag dames; 15.00 uur 500 meter presta tietocht voor deelnemers van af 10 jaar; 15.30 uur 1000 meter presta tietocht voor deelnemers van af 10 jaar. VLISSINGEN - Buurthuis de Paraplu start het nieuwe sei zoen met een open dag op zaterdag 1 september. Het seizoen wordt muzikaal ingeluid door de showgroep Vlissingen, die een rondgang door de wijk maakt om tien uur. Het programma is als volgt: 11.00-11.45: Optreden country- groep Desperado Springband. 11.45-12.15: Kindervoorstelling door het poppentheater Para bel. 12.15-13.00: Optreden Des perado Springband. 13.00- 13.15: Electric Boogie demon stratie. 13.15-14.00: Optreden Desperado Springband. Ver der nog: kleine fancy fair, in formatiestands, hapjeskraam. De wijkinspraakavond van Buurthuis de Paraplu is verzet naar woensdagavond 29 augustus om acht uur. Het buurthuis stelt op deze avond de wijkbewoners in de gele genheid om samen met instel lingen uit de wijk, hun wensen kenbaar te maken. Er zal dan geprobeerd worden deze wen sen in te passen in het activi teitenprogramma. Buurthuis Marnix heeft sinds kort de beschikking over wij kcentrum Aldegonde in Westerzicht. Het is de bedoe ling om hier evenals in Marnix verschillende activiteiten op te zetten. Om deze activiteiten een succes te laten worden is nog wel de hulp van een aantal vrijwilligers nodig. Wie zin heeft om mee te werken, kan contact opnemen met het buurthuis aan de Noordbeek- seweg 118 in West-Souburg, telefoon 67022. Ook buurthuis de Zwaan in Oost-Souburg opent zaterdag 1 september weer haar deuren. Deze dag staan er tal van acticiteiten op het programma. Bij goed weer vinden ze plaats op het parkeerterrein naast de Zwaan en bij slecht weer bin nen. Om elf uur vindt de opening plaats met een gratis ballon wedstrijd voor de kinderen. Daarna is er een rommel markt, waarvoor men nog steeds spullen kan brengen naar de Zwaan. Tegelijkertijd is er ook een kledingbeurs en een fancy-fair, die tot vijf uur zullen duren. Zowel 's morgens als 's mid dags worden er kinderfilms gedraaid. Verder zijn er de monstraties volkskinderkunst en treedt er om twee uur een Marokkaanse muziekgroep op en om drie uur een Molukse dansgroep. 's Avonds is er voor de jeugd van twaalf tot vijftien jaar de drive-in disco Flash Action. Dit begint om halfacht. MIDDELBURG - Dinsdag 4 september begint de cursus Practisch Nederlands voor buitenlandse vrouwen en mannen in het VJV-gebouw aan de Latijnse Schoolstraat 12 in Middelburg. De lessen worden steeds ge geven van halftien tot half- twaalf. Voor mensen die niet op dinsdagmorgen kunnen ko men is er in hetzelfde gebouw ook een cursus op donderdag avond van halfacht tot half tien. Deze begint op 6 septem ber. VLISSINGEN - Met de voorstellingen van de In ternationale Nieuwe Scène uit Antwerpen besluit de Culturele Raad de voorstel lingen op het Open Podium op de boulevard in Vlissin gen. Van donderdag 30 tot en met zaterdag 1 augustus brengt de Nieuwe Scène in de tent „Wij betalen niet" van de Italiaanse toneel schrijver Dario Fo. Het begint allemaal vrij gematigd: een paar vrou wen weigeren in de super markt de prijsverhoging van de artikelen te betalen. Ze besluiten geen cent meer uit te geven dan de oude prijs of anders de ar tikelen zonder betaling mee te nemen. De meeste vrouwen kie zen voor de laatste moge lijkheid, zoals Anna. Zij moet thuis alle plastic tas jes angstvallig verbergen, want haar man - een socia list van de oude stempel - is vierkant tegen proletarisch winkelen. Haar vriendin verbergt pakken maizena, bloem, een pot augurken onder haar jas en doet alsof ze zwanger is om veilig het huis van Anna en haar man te kunnen verlaten. Langzaam ontstaat er een zeer vermakelijk spel van verwarring en vergis sing. Want hoe moet zij nu haar plotselinge zvoanger- schap aan haar vriend uit leggen? Wat moet de echt genoot doen als achtereen volgens politie en rijks wacht huiszoeking bij hem doen? Maar saai zwart-wit to neel met goeie arbeiders en slechte kapitalisten wordt het nooit. Toneelcriticus Kester Freriks schrijft in NRC Handelsblad dat de Nieuwe Scène een vorm heeft geschapen „die geen moment verveelt en die de toeschouwer niets uitlegt. Voor het eerst in het poli tieke theater zag ik satire en tragiek zo goed ver enigd". De voorstellingen begin nen steeds om halfnegen. Deze voorstellingen zijn - in tegenstelling tot de an dere voorstellingen in het kader van het Open Po dium - niet gratis.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9