Philips autoradio maakt al vijftig jaar geschiedenis FIRATO '84: Opnieuw technische hoogstandjes Video opnamen veilig in opbergdoos van AVQPLAST SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1984 Audio-installatie Micro-computer 10 dagen feest voor liefhebbers van geluid, beeld en muziek Luistergeld in de taxi Kleiner en fijner AMSTERDAM - Op vrijdag 31 augustus a.s. zal minister Mr. drs. L.C. Brinkman van WVC in de Amsterdamse RAI de offi ciële opening verrichten van de onder auspi ciën van de Stichting Firato Radioten toonstelling door RAI Gebouw bv georga niseerde FIRATO 1984. Direkt daarna en tot en met zondag 9 september kunnen lief hebbers van geluid, beeld en muziek in al z'n facetten, over een oppervlakte van 24.000 mz, zien, horen en meebeleven wat Kwaliteit liefst 161 exposanten te bieden hebben. Dat is nogal wat als u bedenkt dat zij samen 416 verschillende merken vertegenwoordigen afkomstig uit 20 verschillende landen over de gehele wereld. Een groot aantal deelnemers, waaronder de beide in de Westhal exposerende firma's Kodak Nederland B.V. (standnummer 29) en Philips Nederland (standnummer 8), als mede Avoplast (Amstelhal, standnummer 146), zullen de nodige noviteiten tonen. Nieuwtjes 8 mm video 311 -ÏWM*«««*»-« enorme vooruitgang geboekt met de komst van de transistor. Betrouw baarheid en kwaliteit werden drastisch verbeterd. Kort daarna was alle aan dacht gericht op de toepassing van printplaten, in plaats van de tot dan toe gebruikelijke soldeerverbindingen (die de beproeving van een rijdende auto niet altijd met succes doorston den). De autoradio's kwamen in steeds compactere uitvoeringen op de markt. Intussen was de uitsparing voor de autoradio in het dashboard in ternationaal gestandariseerd. Vanaf dat moment kende de autoradio een fysieke begrenzing. En toch wilde men meer en meer in die kleine autoradio. De toepassing van de IC (Integrated Circuits)-techniek vormde de oplos sing voor dit nijpende probleem. Door invoering van deze geïntegreerde scha kelingen werd het mogelijk het aantal componenten en daarmee functies van de autoradio verder uit te breiden. Zo kon in 1971 stereo-FM-ontvangst wor den toegevoegd aan de mogelijkhe den. Voor dit doel werd door Philips een speciaal IC ontwikkeld dat als IAC-FM storingsonderdrukker we reldwijd naam maakte. Philips was het ook die een paar jaar eerder (in 1965) de eerste autocassettespeler in troduceerde en daarna de eerste com binatie autoradio/cassettespeler. Ook voor de cassettespeler werden er spe ciale schakelingen ontworpen, bij voorbeeld voor elektronische motor regeling en automatische bandloopbe- veiliging, alsmede automatische over schakeling op radio aan het eind van de cassetteband. Gesteld kan worden dat deze snelle invoering van de micro- elektronika de belangrijkste aanzet is geweest tot wat tegenwoordig wordt genoemd 'auto-HiFi'; geluidskwaliteit volgens de DIN-norm 45.500 in de au to. Radio in de bedrijfs-of personenwa gen is tegenwoordig geen luxe meer maar een noodzaak. Met name door het beroepsvervoer wordt een stukje begeleidende muziek tijdens de vaak lange monotone ritten (en files) zeer gewaardeerd. Niet voor niets zijn er de afgelopen jaren speciale radiopro gramma's voor automobilisten en truckers ontstaan. Naast ontspanning geldt de autoradio als een nuttige, vaak onontbeerlijke informatiebron. Vijfentachtig procent van het Neder landse wagenpark is tegenwoordig uit gerust met een autoradio De helft van deze apparaten is bovendien voorzien van een cassettespeler. Cijfers tonen aan dat de consument er op uit is de 'audio-installatie' in zijn auto te verbeteren. Men streeft ernaar de HiFi-geluidskwaliteit die men ge wend is van de huiskamer in de auto te evenaren. Dat verklaart ook de komst van de 'booster' - letterlijk aanjager (afkomstig uit de Engelse taal) - een extra eindversterker voor het verho gen van het uitgangsvermogen van de stereo-autoradio/cassettespeler. Phi lips heeft momenteel boosters in de handel die gemakkelijk 2x20 Watt audiovermogen kunnen produceren. De achterliggende gedachte is niet het geluid harder te laten klinken, maar beter. De boosters zijn geschikt voor het aansluiten van twee of vier auto luidsprekers. Wie het allemaal nog perfecter wil, kan ook gebruik maken van een equili- zer/booster. Met zo'n extra eind- versterker kan een vijftal frequentie- gebieden tussen 20 en 20.000 Hz af zonderlijk worden geregeld, zodat de frequentiekarakteristiek van de instal latie kan worden aangepast aan de akoestiek van het auto-interieur en niet te vergeten aan het persoonlijke gehoor van de bestuurder. De laatste jaren zijn de ontwikkelin gen op het gebied van autoradio hoofdzakelijk bepaald door verre gaande toepassing van micro-elektro- nika. Steeds meer mechanische func ties worden vervangen door elektroni sche schakelingen, steeds meer IC's in plaats van concrete componenten, waardoor geluidskwaliteit, bedrijfsze kerheid en bedieningscomfort werden verbeterd. De eerste Philips autoradio's met digi- Voor de geschiedenis van de autoradio moeten we terug naar 1930, toen in Amerika de eerste autoradio's werden gemonteerd. Het produkt was in die tijd een extravagante luxe, een status symbool van de eerste orde. Tot de consumentenpioniers behoorden een paar taxichauffeurs in New York. Zij lieten de passagiers wel extra betalen voor het luisteren (het eerste luister geld dus). Intussen was er zo'n dertig kilogram aan apparatuur in de auto gemonteerd om te komen tot een uit gangsvermogen van 2 Watt 'onver- vormd'. Maar ondanks dat, de hoge prijs en de minimale geluidskwaliteit nam de po- pulaireit van de autoradio in Amerika immense vormen aan. Binnen zeven jaar was de omzet al twee miljoen; bij na een kwart van alle nieuwe auto's had een radio-ontvanger 'af fabriek'!. Europa volgde het Amerikaanse voor beeld schoorvoetend. In 1934 kwam Philips met de eerste autoradio, type 'Matchline' T.V.-systeem in combinatie met beeldplaatspeler (VP 830). 141 B, op de markt. Handel en publiek waren aanvankelijk sceptisch ge stemd, hoewel al direct grote techni sche vooruitgang werd geboekt met de komst van de 'triller-omvormer', die het gebruik van extra batterijen of draaiende omvormers voor de nood zakelijke hoge anodespanning overbo dig maakte. Gedurende de Tweede Wereldoorlog en de eerste daaropvolgende jaren stagneerden de ontwikkeling en pro- duktie van autoradio's vrijwel volle dig. Na de oorlog besliste de techniek. Zo kwamen de eerste toestellen met voorkeurafstemming op de markt, terwijl ook werd gewerkt aan elektro magnetische en later mechanische fijnafstemming. In 1958/59 werd een tale frequentie-indicatie verschenen op de markt. De klassieke afstem- schaal met wijzer werd bij deze auto radio's vervangen door een LCD (Li quid Crystal Display) met alfanume rieke aanduiding voor golfbereik, zen derfrequentie, voorkeuzenummer, etc. In 1980 veroverde de microcomputer een plaats in de autoradio; Philips in troduceerde de MCC (Micro Compu ter Control) autoradio. Het MCC- systeem, nog steeds uniek in de we reld, garandeert een ononderbroken optimale ontvangst van zes FM-voor- keurprogramma's, ook wanneer door de bestuurder grotere afstanden wor den afgelegd. Per FM-programma kunnen tien frequenties in het geheu gen van de microcomputer worden op geslagen. Tijdens het rijden zoekt de microcomputer in een continu proces - Korte golfontvanger (D 2999). voor de luisteraar onmerkbaar - naar het sterkste signaal. Inmiddels zijn nieuwe applicaties van de microcomputer aan de autoradio toegevoegd, zoals het onlangs door Philips geïntroduceerde 'Autostore', een voorkeuzesysteem waarbij door indrukken van een toets automatische selectie en opslag van zes FM-zenders uit de directe omgeving mogelijk is. Op de Firato '84, die ook dit jaar weer in de RAI in Amsterdam gehouden zal worden van 31 augustus t/m 9 septem ber, kan men tal van nieuwe technolo gische ontwikkelingen bekijken. En niet alleen op het gebied van audio- apparatuur, maar ook op het gebied van video-apparatuur en telecommu nicatie. doel van dit plan is de automatise- rings-technologie in ons vaderland in hoog tempo op hetzelfde niveau te brengen als in sommige andere lan den, zoals de Verenigde Staten, Ja pan, Frankrijk en Engeland. De deel nemers aan Het Elektron zijn instellin gen en bedrijven die nauw betrokken zijn bij de ontwikkelingen op het ge bied van automatisering en digitalise ring. Internationale tentoonstelling van geluid, beeld en muziek muziekinstrumenten. In dezelfde hal is voor de eerste keer een 'video-pavil joen' gecreëerd. Hier kunnen de be zoekers zich uitgebreid oriënteren op het grote aanbod van voorbespeelde video-banden. Als onderdeel van dit paviljoen is een grote wand met moni toren opgesteld, waarop de banden van de verschillende firma's doorlo pend worden vertoond. Dat alles en nog veel meer kunt u ho ren, zien en meebeleven op de FIRA TO '84 in de RAI te Amsterdam van 31 augustus tot en met 9 september. De openingstijden zijn: van 10.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdags en zondags is de ten toonstelling 's avonds gesloten. De toegangsprijs bedraagt 10.-. Kinde ren tot 12 jaar, 65-plussers, alsmede vooraf aangemelde groepen van ten minste 20 personen betalen7,50 p.p. Video-opbergdozen van A VOPLAST zijn nu voordelig in het 'Startpakket 3+1'. In het bijgeleverde videoregister zijn alle opnamen eenvoudig terug te vinden. Het is ondoenlijk om in dit kader na der in te gaan op wat u zoal kunt zien. Een aantal zaken springt echter on middellijk in het oog. Ter voorberei ding op uw bezoek aan de FIRATO duiden wij ze hier nader: Eén van de bekenste namen uit de fotografie duikt nu plotseling op in de wereld van het elektronische beeld. Bij enig onderzoek blijkt dat Ko dak beslist niet van zijn geloof is geraakt, maar dat deze maatschappij reeds jaren op een zeer professionele wijze met de elektronica bezig is. zowel op het gebied van de amateur- filmerij als op het gebied van de elek tronische beeldregistratie. Een camera moet de gewoonte hebben 'het te doen' ook onder moeilijke omstandig heden en ondanks de martelingen waaraan zijn gebruiker hem blootstelt. De ingebouwde logica zorgt ervoor dat er niets fout of kapot kan gaan door een verkeerde bediening. Om het werken met video net zo gemakkelijk als het filmen te maken, heeft men vrijwel alle instellingen geautomati seerd. De beeldkwaliteit van deze 8 mm vi deocamera's is verbazend goed, zeker te vergelijken met die van de huidige recorders, zo niet beter. Dat komt om dat de 8 mm brede tape (ong. 30% smaller dan gebruikelijk) van een zeer speciaal type is, waarin geheel nieuwe soorten magnetisch materiaal zijn ver werkt. Er zijn 2 types: een MP band die een beetje op een 'metal' tape lijkt, en een ME band, waarop een laagje metaal is gedampt. In de VS worden de camera's nu reeds geleverd op het daar geldende i.v.-systeem. Binnen kort zullen ze ook voor het Europese PAL systeem beschikbaar komen. Naast de tapes voor de 8 mm videoca mera brengt Kodak ook banden uit voor de reeds bestaande types recor ders. Deze Extra High Grade, bij Ko- Nieuwe ontwikkelingen op hoogwaar dig technologisch niveau, op het ge bied van de vormgeving en uiteraard met betrekking tot het expositiepro gramma dat - in kort bestek - het na volgende omvat: radio- en televisie ontvangstapparaten, alsmede HiFi- en overige geluidsopname-, beeldregis tratie- en weergaveapparatuur; be speelde en onbespeelde geluid- en beelddragers; huis-, hobby- en spel computers; muziekinstrumenten en bladmuziek; communicatie-appara- tuur voor niet professioneel gebruik; antennes en antenne-installaties; toe behoren, onderdelen en meubelen voor al het hiervoor genoemde; servi- ce-apparatuur; vakliteratuur en tijd schriften, gericht op het onderhavige gebied. van chips voor een steeds groter pu bliek bereikbaar wordt. Het ligt in de verwachting dat deze apparatuur in de toekomst nog goedkoper óf geavan ceerder en eenvoudiger te bedienen zal worden. Ook het aanbod van de Com pact-Disks neemt toe. Op dit moment zijn ruim 1.500 titels verkrijgbaar en tegen het eind van dit jaar zal dat zelfs 2.000 zijn. Als gevolg van de introduk- tie van de Compact-Disk, is er een ge heel nieuwe generatie luidsprekers op de markt gekomen, die dankzij het ge bruik van nieuwe technieken, een aan merkelijk betere geluidsweergave heb ben. Op de Firato is de huiscomputer uiter aard ook in al zijn verschijningsvor men prominent aanwezig. Het wordt meer en meer duidelijk dat de huis-, hobby- en spelcomputers niet meer zijn weg te denken uit onze maat schappij. Traditiegetrouw wordt in de Noordhal van het RAI-complex de voorlich tingsmanifestatie 'Het Elektron' ge houden. Hier kan de jeugd zich oriën teren op het onderwijs voor en het werk in de elektronica. Het centrale thema van Het Elektron is dit keer 'di gitalisering', waarmee wordt inge haakt op het Informatica Stimule ringsplan, dat in januari jl. is gelan ceerd door de ministeries van Onder wijs en Wetenschappen, Economische Zaken en Landbouw- en Visserij. Het Onder het motto 'Omroep Wonder land' zal de Nederlandse omroep zich tijdens de Firato uitgebreid presente ren. Bij deze manifestatie lag de na druk in het verleden vooral op de tech niek van radio- en TV-produkties. De ze keer wordt de schijnwerper gericht op de menselijke kant van dit fascine rende werk. In verschillende theater tjes kunnen de bezoekers optreden voor de camera's, om zo aan den lijve te ondervinden wat er zoal komt kij ken bij het maken van programma's. Veel radio- en TV-programma's zul len rechtstreeks van de Firato worden uitgezonden. De radio-stations heb ben ieder hun eigen tijdelijke 'studio' en iedere middag zal vanaf drie uur een 'live' TV-programma van een half uur worden uitgezonden. Aan veel programma's wordt meegewerkt door bekende presentatoren en artiesten. In navolging van het succes in 1982 wor den er ook weer enige popconcerten gegeven. In de Amstelhal van de RAI kunnen de liefhebbers van aktieve muziek hun hart ophalen, want daar staan aller hande akoestische en elektronische Prijsdaling van onbespeelde videocassettes en het uitzenden van goede nachtfilms hebben de 'privé-videotheek' van de bijna 1 miljoen videore- corderbezitters sterk doen uitbreiden. Uw waardevolle opnamen blijven goed in een speciaal daarvoor gemaakte opbergdoos. Alleen dan be schermt u de opnamen en de kostbare videokoppen tegen stof en vocht. Tijdens de FIRATO introduceert AVOPLAST (Standnr. 146; Amstel hal) een Startpakket van drie Gold-Line opbergdozen en één register- systeem voor een aantrekkelijke prijs. Met het 'Startpakket 3+1' beschermt u de waardevolle video-opnamen niet alleen tegen stof. De opbergdozen zor gen er tevens voor dat de banden in de juiste positie (rechtop) worden be waard. Daarnaast zijn de dozen een aanwinst voor de boekenkast. Met het bijgeleverde videoregister kunt u de opnamen eenvoudig terugvinden. Op dit moment maakt zo'n 25% van de videoliefhebbers gebruik van het re gister. Met de komst van betaaltelevi sie en uitbreiding van het speelfilm aanbod via de televisie, zal de behoefte van bewaren en registreren zeker toe nemen. AVOPLAST staat op het 'Video Soft ware' gedeelte en heeft een afdeling voor het publiek en de vakhandel. De FIRATO-bezoeker kan bij AVO PLAST een krant halen waarin een grote prijsvraag staat afgedrukt. Hoofdprijs is een videorecorder ter waarde van ruim 2400 gulden. In de krant zet Chriet Titulaer de voordelen van een opbergdoos nog eens op een rijtje en ontcijfert Rob Sonépouse de videogeheimtaal. Een nieuwtje is de video-opbergdoos, gemaakt van echt leer. Deze extra luxe opbergmogelijk- heid vindt nu al gretig aftrek in West- Duitsland. De in de videotheken steeds meer ge bruikte hardplastic video-opbergdoos ('spuitgietdoos') brengt AVOPLAST tijdens de FIRATO op de markt. Het AVOPLAST Videodozen programma en de informatieve krant van AVO PLAST, een kunststof verwerkende industrie uit Amsterdam, kunt u krij gen bij o.a.: Capi, Dixons, Filmpost, Radio Modern, Wastora, Bijenkorf, Combi-Foto-Handelaren en BCC-ves- tigingen. Recent kwam een bijzonder aardig voorbeeld naar buiten, namelijk de training van Edwin Moses, de Ameri kaanse super-atleet, die zich bij het uitspreken van de olympische eed zo aardig versprak. Zijn stijl van lopen werd geanalyseerd met de SP 2000 high-speed videocame ra van Spin Physics, een dochteron derneming van de Eastman Kodak Company. Deze videocamera is in staat ragscherp 2000 tot 12000 beelden per seconde te registreren. Dat is nog eens iets anders dan de 50 beelden die een gewone videocamera per seconde ziet. Door de videoband 'vertraagd' terug te draaien, wordt de opgenomen beweging sterk vertraagd weergege ven. Hierdoor is men in staat het ver loop van een beweging nauwkeurig te volgen. Bovendien levert deze dochter van Ko dak al jaren de videokoppen aan tal van firma's, die vooral professionele apparatuur maken. Dus Kodak is in feite geen nieuwko mer, maar een ervaren rot in het vak. Dat blijkt ook uit het nieuwe, kleine videosysteem dat men op de Firato in troduceert. De Kodavision 8 mm vi deocamera's met ingebouwde recor der zijn een hoogstandje van techniek, waarin zeer veel ervaring is verwerkt, dak met HGX aangeduide banden be horen tot de beste in hun soort. Niet eens zo veel minder zijn de High Gra de banden. De kwaliteit van de banden heeft een directe invloed op de kwali teit van het tv beeld, zoals de verzadi ging van de kleuren en de scherpte van het beeld. Bovendien voorkomen goe- High-speed videocamera onderzoekt loopstijl van atleet Edwin Moses, in Los Angeles winnaar van Olympisch goud op de 400 meter horden. de banden onnodige slijtage aan de vi deokoppen. Het grote nieuws op de Firato '84 is zonder twijfel de introduktie van een nieuw, internationaal gestandaardi seerde videocasette systeem: 8 mm Vi deo. Bij dit systeem is de recorder inge bouwd in de camera. Het voordeel daarvan is dat er veel beweeglijker ge werkt kan worden dan voorheen, te meer omdat een 8 mm video-eenheid niet meer dan twee kilogram hoeft te wegen. Het formaat van de cassette is vrijwel gelijk aan dat van de bekende musicassette, met dien verstande dat deze videobanden iets breder zijn. Het 8 mm Videosysteem is ontworpen om naast de bestaande systemen, Beta, VHS en Video 2000, een wereldwijd geaccepteerd systeem te hebben voor elektronisch filmen, waarbij gewicht, kwaliteit en bedieningsgemak verge lijkbaar is met het aloude chemische filmen. Na een bescheiden introductie tijdens de vorige Firato in 1982, is de revolu tionaire COMPACT DISK nu alom aanwezig op deze tentoonstelling. In middels is sinds de introduktie van de ze geluidsdrager al sprake van de der de generatie Compact-Disk-appara- tuur, die door het toenemend gebruik

Scheldebode | 1984 | | pagina 11