421 Aanstekers en de angst voor de deur LsJ IeJ v LeJ JPJ A r3 N eJ R«j G R nJ Hap Nieuw boek belicht politiek, techniek en achtergronden Deltawerken Zet een knijper bij uw keus Tussenstand Clubtitels jeugd Theo Middelkamp Boekje verschenen over heden en verleden van Fort Rammekens Veerse Meer erg in trek bij plankzeilers demonstratie karate en kobudo Vlieger expositie Veel belangstelling voor vliegfestijn Feestmarkt Zoutelande Nachtelijke modeshow Speciale kerkdienst Nog plaatsen vrij in jeugd werkkampen natuurbehoud Verkeersmaatregelen door werkzaamheden Sjeesjesrijden in Veere Zevende wielerronde Zoutelande brochure belicht problemen van kinderen van NSB-ers Zaterdag laatste snuftel- markt in Westkapelle Bazaar Grijpskerke SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 309 Ai Eina Savic MIDDELBURG - „Niet met de deuren slaan!" Dat is een veel gehoorde kreet in huize Van Heteren in Middelburg. Daar zijn het niet de ouders die het gedreun van de deu ren niet kunnen waarderen, maar dochter Marjon, die iedere keer als er een deur met veel kracht wordt dicht gesmeten, haar hele verza meling aanstekers ziet om vallen en dan weer uren be zig is, om alle 421 aanstekers van haar collectie weer netjes in het gelid te zetten. „Dat is dan ook het enige vervelende van mijn verza meling", vindt ze. „Voor de rest is het allemaal erg leuk. Ik ben nu ongeveer een jaar bezig en het wordt wel steeds moeilijker om er weer nieu we exemplaren bij te vinden. Mijn hele familie is overi gens erg behulpzaam. Mijn ouders zoeken net zo hard mee en ruilen en vragen overal aanstekers voor me. Aanstekers kopen doe ik vrij zelden, eigenlijk alleen als ik, met vakantie ben. De laatste keer ben ik naar de Canari- sche eilanden geweest en daar heb ik er wel van iedere plaats die ik bezocht één meegebracht als souvenier. Verder krijgt Marjon vaak lege aanstekers met opschrif ten van mensen die ze anders toch maar weg zouden gooi en. Ook zoekt ze ze bijvoor beeld op het strand. Een aan tal aanstekers heeft ze dub bel, maar omdat niet alle aanstekers die ze vindt, com pleet zijn, gebruikt ze deze vaak weer om andere mee te repareren. Marjon: „Ik heb ze werke lijk met allerlei opschriften. Die uit Gran Canaria vind ik zelf erg leuk, vooral ook om de leuke herinnering aan de reis, die er aan verbonden zijn. Ook heb ik wel een aan tal complete series, zoals van Marlboro en aanstekers met het opschrift Liefde is... en' een serie automerken. Veel aanstekers dragen ook siga rettenmerken als opschrift." Ook heeft Marjon een aantal aanstekers van bijzondere modellen, zoals een aanste ker met horloge, een blikje en een voetbal en dergelijke. „Ik ken eigenlijk weinig andere mensen die ook aan stekers verzamelen", vertelt Marjon nog. „Dat maakt het vaak moeilijk om iemand te vinden om mee te ruilen en over de hobby te praten. Wat ik wel doe is aanstekers rui len tegen andere dingen, postzegels en zo. Bij ons wordt eigenlijk alles be waard. Er worden zo veel verschillende dingen verza meld dat je er altijd wel weer iemand mee blij kunt maken. De aanstekers van Marjon zijn alleen voor de sier. Ze doen het ook niet allemaal, maar dat vindt ze zelf ook niet nodig, want ze rookt niet. VLISSINGEN - Zaterdag 11 augustus demonstreert Shoto- kan Karate Club Wim van de Leur op het open gedeelte van de Boulevard Banckert naast de Zeevaartschool. Van twee tot drie uur laten leden van de vereniging toe passingen van het Karate zien in zowel gewapende als onge wapende situaties. Verder worden er breektesten uitge voerd. Tenslotte is er een demon stratie kobudo te zien. Kobudo is het gebruik van karatewa- pens zoals de stok, een metalen drietand en een slaghout. VLISSINGEN - In aanslui ting op de nationale vlieger manifestatie in Vlissingen is er in de Openbare Bibliotheek aan de Spuistraat tot 22 augustus een expositie over de geschiedenis van het vliege ren. Boeken uit de collectie van de bibliotheek over het zelf maken van vliegers worden tentoongesteld en uitgeleend. De expositie is opgezet in samenwerking met de Cultu rele Raad Vlissingen. De tentoonstelling is ge opend op maandag van half twee tot acht uur, dinsdag, woensdag en vrijdag van tien tot acht uur en zaterdag van tien tot half één. VLISSINGEN - Het Natio nale Vliegerfestival betekende zondag 5 augustus de afslui ting van het Vlissingse Straat festival. Ondanks de minder mooie weersomstandigheden, gingen heel wat vliegers de lucht in. GOES/MIDDELBURG Ook dit seizoen duelleert de jeugd van de ZRTC Theo Mid delkamp weer in competitie verband voor het clubkam pioenschap en waarvoor fraaie bekers beschikbaar zijn gesteld door Maartense Tapijt in Middelburg. Na zeventien wedstrijden komt er reeds enige tekening in de strijd in de diverse cate gorieën. Zo blijkt onder ande re dat Rudi Klaasse aan een goed seizoen bezig is. Eerst bij de 9-jarigen en nu ook bij de 10-jarigen. Bij de 11-jarigen acteerde Michel Rommers uit stekend terwijl bij de 122-jari- gen Richard Siereveld, Edwin Hillebrand en Randy van Gils zich regelmatig bij de eerste tien weten te klasseren. Siere veld manifesteerde zich vooral met vier overwinningen en eenzelfde aantal tweede prij zen. Naarmate het seizoen vor dert raken steeds beter op dreef bij de 13-jarigen Frank Zoetewei en Ewald Provoost. In de oudste categorie van de jeugdlicentiehouders doen Henk Tolleman en Frank Hil lebrand als 14-jarigen ver woede pogingen om Wilfred Geijs van de eerste plaats te verdringen die inmiddels is overgestapt naar de categorie der nieuwelingen. Ook de kleinste Middelkam per Richard van Gils gaat het steeds beter doen, terwijl Mark Martens, Ronald Klaas- se en Alwin Rennen wat suk kelen met hun gezondheid wat uiteraard hun prestaties niet ZOUTELANDE - Een groots opgezette feestmarkt op dins dag 14 augustus is het resul taat van een spontane samen werking tussen de ambulante handel en de winkeliers van Zoutelande. De markt is geopend van twee tot negen uur. De markt wordt muzikaal opgeluisterd door de Deurdouwers. Ook Mr. X is aanwezig, hij verrast de kinderen met leuke attenties. bevordert. De vijftien beste resultaten mag elke renner la ten meetellen voor de eind stand. De tussenstand na zeventien wedstrijden luidt: 9 jaar: 1. Richard van Gils 201 punten. IN NUM. VELD MOGEN AL LEEN CIJFERS Isl 10 jaar: 1. Rudi Klaasse 265 punten, 2 Mark Martens 233, 3. Patrick Riddeerbos 182; 11 jaar: 1. Mi chel Rommens 225, 2 Jim Ver- meule 146, 12 jaar: 1 Richard Siereveld 263, 2 Edwin Hille brand 201, 3 Randy van Gils 190; 13 jaar: 1 Frank Zoetewei 157, 2 Ewald Provoost 112, 3 Alwin Rennen 63, 4 Ronald Klaase 50; 14 jaar: 1. Wilfred Geijs 139, 2 Henk Tolleman 125, 3 Frank Hillebrand 80, 4. Kees Dalebout 48. KOUDEKERKE - De zange res Maria Verano is in de nacht van vrijdag 10 op zater dag 11 augustus te gast tijdens een nachtelijke modeshow in het Karrewiel in Koudekerke. Vanaf middernacht tonen modellen van de groep van Domina Woltjer kleding van Sies uit Middelburg en Lea ther Girls uit Vlissingen. MIDDELBURG - Zondag 12 augustus is er in de Hofplein- kerk in Middelburg een expe rimentele dienst. In deze dienst kunnen men sen afkomstig uit verschillen de kerken elkaar ontmoeten en nadenken over vragen als: „Wie is God nu eigenlijk" en „Hoe ontmoeten we hem?". Tijdens de dienst is er een a vondmaals/ eucharistievie ring waaraan ook de kinderen kunnen meedoen. Aan de dienst wordt onder meer meegewerkt door ds. de Nooij uit West-Souburg. De dienst begint om half vijf. VLISSINGEN/MIDDELBURG - Jongeren tussen vijftien en vijfentwintig jaar die mee willen doen aan werkkampen in na tuurreservaten in Nederland kunnen zich nog aanmelden voor de laatste twee weken van augustus. Deze kampen worden geor ganiseerd door het Instituut voor Natuurbeschermingse ducatie. De deelnemers beta len slechts vijfentwintig gul den voor een kampweek. De bedoeling van de kam pen is zoveel mogelijk jonge ren in contact te brengen met de natuur, het reservaatbe- heer en de milieuproblematiek in het algemeen. De jongeren worden onder gebracht in tenten of boeren schuren aan de rand van of in een reservaat. Overdag wordt in het reser vaat gewerkt om zo een bij drage te leveren aan het be heer ervan. Zo wordt drassig grasland gehooid, heide ge plagd, moerasbos gerooid en dergelijke. 's Avonds verkent men de omgeving en komt het milieu in verschillende aspecten aan bod, bijvoorbeeld de afval- of energieproblematiek. Naast het werk staat er na tuurlijk ook ontspanning op het programma en de sfeer in de groepen is vaak erg gezel lig- Wie zich nog wil aanmelden kan dat doen bij het IVN, Plantage Middenlaan 41, 1018 DC Amsterdam, telefoon 020- 228115. VLISSINGEN - Dit is de winnende foto in de haringhapwedstrijd Niet omdat het een zo fotogra-fische mooi produkt is, maar omdat het de origineelste foto onder de inzendingen was. De maker is Peter Kramer uit Oost-Souburg. Het gebit is van zijn moeder. MIDDELBURG - De ge meente Middelburg is deze week begonnen met de uitvoe ring van de woonbuurtverbe tering in het gedeelte Nieuw Middelburg. Het eerst wordt de Nassaulaan aangepakt tus sen de Veerseweg en de Za- charias Jansenstraat. Dit ge deelte van de Nassaulaan wordt voor alle verkeer afge sloten tot 20 augustus. Tijdens deze afsluiting wordt het ver keer omgeleid via de routes Veerseweg, Prinses Margriet straat, Zacharias Jansen straat, Veersesingel, Koepoort en via Sportlaan, Prins Mau- ritsstraat, Zacharias Jansen straat, Prinses Margrietstraat, Veerseweg. Gedurende deze werkzaam heden kan men in de Prinses VEERE - Naast het ringste ken te paard, wordt deze sport ook beoefend in sjeesjes. Hier bij zijn het dan de boerinnen die de ringen moeten steken. De sjeesjes worden voor de wedstrijd vaak extra mooi versierd, terwijl de boerinnen ook in hun beste dracht ver schijnen. Zaterdag 11 augustus is er een wedstrijd op de Markt in Veere. Deze bgint om een uur. De Veerse middenstanders komen die dag met een aantal kraampjes op de Kaai te staan. Margrietstraat niet parkeren. Dat is ook het geval in de Za charias Jansenstraat tussen de Prinses Margriet- en de Prins Mauritsstraat. Vanaf 20 augustus wordt het genoemde gedeelte van de Nassaulaan weer voor het verkeer opengesteld, waarna het resterende gedeelte van de Nassaulaan en de Sportlaan voor het verkeer worden afge sloten en gerecontrueerd. ZOUTELANDE - Zaterdag 11 augustus wordt in Zoute lande een wielerronde gehou den voor liefhebbers en ama teurs. Om zes uur starten de liefhebbers die vijftig kilome ter moeten afleggen en om halfacht de amateurs die tach tig kilometer voor de boeg hebben. Voor beide wedstrijden zijn er zo'n vijfenzestig inschrij vingen binnengekomen. Het parcours bestaat uit de volgende straten: Langstraat, Duinweg, 't Pauwtje, Bosweg, Ooststraat, Oranjeplein, Noordstraat en Willibrordus- plein. In verband hiermee worden deze straten en alle toegangs wegen naar deze straten ge heel of gedeeltelijk afgesloten voor alle verkeer van vijf tot halftien. VLISSINGEN - De werkgroep Herkenning heeft een folder en een brochure uitgegeven. In de folder wordt de pro blematiek van een kind van foute ouders kernachtig weer gegeven. Deze folder kan ge bruikt worden ter informatie en kan gratis worden besteld. De brochure gaat dieper op de achtergronden in en is te bestellen door overmaking van drie gulden op giroreke ning 5285797 ten name van de Werkgroep Herkenning Rot terdam. In deze brochure wordt in gegaan op de problemen van de kinderen van NSB-ouders tijdens de oorlog, kort daarna maar ook nu nog. Er wordt in beschreven hoe de werkgroep Herkenning is ontstaan en wat het doel van deze groep is en op welke manier hulp kan worden gegeven. MIDDELBURG - De pas opgerichte stichting Natuur- en Re- creatie-informatie heeft twee boekjes uitgebracht. Het eerste werkje is een eenvoudige publikatie in het Duits over Walche ren. Het tweede boekje gaat over Fort Rammekens. Het is een rijk geïllustreerd boekje van zesendertig pagi na's. De Zeeuwse en de inter nationale betekenis van het fort wordt er in belicht. Ook is er een beschrijving van het gebouw met de historische ontwikkeling van 1547 tot he den in opgenomen en wordt aandacht besteed aan de vroe gere bewoners van het fort, terwijl tal van andere histori sche wetenswaardigheden worden vermeld. Ook is een hoofdstuk gewijd aan de plan ten en dieren die fort Ramme kens zijn specifieke natuur wetenschappelijke waarden gaven. Beide boekje zijn verkrijg baar bij de boekwinkels en VVV-kantoren. WESTKAPELLE - Zaterdag 11 augustus wordt al weer de laatste toeristische snuffelmarkt van dit seizoen gehouden in Westkapelle. Ook deze keer staan er weer zo'n tweehonderd kramen op het 4000 vierkante meter grote marktterrein. Behalve al die tweedehands spullen kan men er ook de inwendige mens ver sterken met allerlei lekkere hapjes. Voor de kinderen is er weer een reuzenspringkussen waar ze de hele dag gratis in rond kunnen springen. De Markt is te vinden aan de Koestraat en is van twee tot negen uur geopend voor het publiek. VLISSINGEN - Deze week is een nieuw boek verschenen met als titel de Deltawerken. Het boek gaat vooral in op de techniek, de politiek rondom de Deltawerken en de achtergronden. Het is geschreven door Hilde de Haan en Ids Haagsma. Deze twee publicisten gaan in op de voorgeschiedenis van de Deltawerken, de plannen die vroeger al zijn gemaakt om Zuid-West-Nederland te beschermen. Ook de water snoodramp van 1953 komt aan de orde en de ontstaangeschie- denis van het Deltaplan. Verder worden alle projec ten uitgebreid beschreven, maar daarnaast gaan de schrijvers ook in op de maat schappelijke en politieke ach tergronden, met een beschrij ving van de beleidsfouten, het politiek spel dat is gespeeld om het milieu in de Oosterschelde. De politieke druk en het ge goochel met miljoenen. Het boek is uitgegeven door uitgeverij Waltman in Delft. Het telt 136 pagina's, ruim 150 illustraties waarvan 8 in kleur. In het boek zijn een bibliogra fie en een register opgenomen en een Engelse en Duitse sa menvatting. ARNEMUIDEN/VEERE/KORTGENE/KAMPERLAND - In het hoogseizoen komen er dagelijks zo'n drieduizend surfers naar het Veerse Meer. In het voor- en naseizoen zijn dit er be langrijk minder, maar ook dan zijn er nog vijfhonderd plank zeilers per dag te vinden. Dit blijkt uit een enquête die de provinciale planologische dienst heeft gehouden naar het plankzeilen op het Veerse Meer. De teldagen waren 31 juli (een zonnige dag) en 25 september 1983 en 27 mei 1984. De belangrijkste plaatsen waar gesurfd wordt zijn de Schotsman, de Schelphoek, de Veerse- Gatdam en Oranje plaat. Een kwart van alle onder vraagden was beginner, bij de verblijfsrecreanten surfde 23 procent al langer dan vijf jaar. De dagrecreanten maken ge middeld drie keer in de twee weken gebruik van hun plank. Als redenen om het Veerse Meer als surfgebied uit te kie zen werden hoofdzakelijk ge noemd de korte afstand van huis of vakantieverblijf en de aantrekkelijkheid van het ge bied. Voor elf procent van de ondervraagden was de afwe zigheid van eb en vloed van doorslaggevende betekenis, terwijl twintig procent het be langrijk vindt met de auto dicht bij de oever te kunnen komen. Regels over hoe zich op het water te gedragen, blijken bij de surfers maar matig bekend te zijn. Bij vijftien procent van de plankzeilers is sprake van een zeer slechte kennis, bij dertig procent is de kennis goed. Naarmate men langer surft, neemt ook de kennis van de vaar- en gedragsregels toe. Toch weet nog bijna veertig procent van de surfers niet, dat er op het Veerse Meer spe ciale banen zijn uitgezet voor de snelle motorboten en ze ventig procent weet niet, dat die banen voor plankzeilers zijn verboden. Ook het feit dat men in j achthavens en de toe gang tot die havens niet mag surfen is niet algemeen be kend. De zeilers en mensen met een motorboot vinden plank zeilers erg hinderlijk, vooral omdat zij zich in de vaargeul ophouden. Van de oever re creanten ervaart 60 procent het surfen positief, ze vinden het leuk om te zien en gezellig, terwijl 26 procent de surfers hinderlijk vindt. Vooral vis sers klagen nog al eens dat de surfers hen te dicht naderen. Een mogelijke oplossing voor de problemen zou het in stellen van zones voor het sur fen zijn. Verbieden van surfen in de vaargeul wordt door zes tien procent van de zeil-en motorbootbezitters aanbevo len, terwijl elf procent vindt dat de kennis van het vaar- reglement verplicht moet wor den gesteld. GRIJPSKERKE - Zaterdag 11 augustus vindt op de Kerk- ring in Grijpskerke weer de jaarlijkse bazaar plaats ten bate van het onderhoudsfonds van de Nederlands Hervormde Kerk. Het is de zevende en tevens laatste bazaar voor dit doel. De restauratie van het kerk gebouw is eind 1983 namelijk voltooid. Het enige dat mo menteel nog ontbreekt is het orgel, maar men verwacht dat dit instrument eind september in gebruik kan worden geno men. De bazaar biedt onder meer een schiettent, rad van avon tuur, verlotingskraam, hand werk, oude ambachten, rom melmarkt en kinderspelletjes. Tevens is er gelegenheid om het gerestaureerde kerkge bouw te bekijken. De bazar begint om negen uur 's morgens. Om negen uur 's avond wordt de uitslag van de verloting bekendgemaakt ep,. dit is tevens de afsluiting vdh de bazaar. Foto: A. Kempkes VLISSINGEN - Een aardige manier om geld te verdienen bedacht deze Brabantse straatmuzikant. Wilt u Russische muziek? Zet een knijper bij Rusland en hij maakt Rus sische muziek. Country en western, Zuidamerikaans, Elvis Presley en zelfs Saskia en Ser ge kunnen worden aangevraagd. Afgelopen vrijdag stond hij in de Vlissingse binnen stad. De oude baas is gepensioneerd en betaalt zijn reizen met straatmuziek.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9