tfU-WSV HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Unieke insektenfoto's in Zeeuws biologisch museum Naar Willem van Oranje's Prinsenhof in Delft en pierewaaien in Schevingen Vrijdag 24 augustus naar Nationale Taptoe tflétiy Historische beloodsing te zien in Vlissingen (Dans. anvier Concours standwerkers Speelmorgens in Nieuwland Toertocht Ambachtendag in Veere Speeltuin Lammerenburg één week Indianendorp Orgelconcert Foto-expositie bij herdenking Nagasaki V 301 Geduld Landschap OOST-SOUBURG - Het jaarlijkse zomerfeest van de Molukse Werkgroep Souburg staat dit jaar helemaal in het teken van het vijfentwintigjarig bestaan van de Molukse wijk in Oost-Souburg. Van donderdag 9 tot en met zaterdag 11 augustus zijn er in een tent, het ontspanningslokaal van de kerk en op het plein allerlei activiteiten zoals kinderspel letjes, een fancy-fair, muziek en dans en een vol leybaltoernooi. Zwartboek Samenwerking Programma „Mijnheer Janvierwanneer beginnen de danslessen?" «DEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN OOSTKAPELLE - Van za terdag 4 tot en met zaterdag 2 september is er in het Zeeuws Biologisch Museum in Oost- kapelle een tentoonstelling van foto's gemaakt door Zelj- ko Savic. De tentoonstelling omvat een groot aantal ma cro-opnamen van insekten, fo to's van bloemen, bomen en paddestoelen en een aantal landschapfoto's. Bovendien wordt er doorlopend een dia serie vertoond. Zeljko Savic is een enthou siast amateurfotograaf uit Oost-Souburg. Zijn voorkeur gaat uit naar natuurfoto's, maar daarnaast maakt hij ook abstracte foto's, waarbij voor al het lijnenspel belangrijk is. Verder produceert hij portret ten en actiefoto's. Eerdere ten toonstellingen van hem waren te zien in de openbare biblio theken in Oost-Souburg en Vlissingen en in buurthuis de Paraplu, eveneens in Vlissin gen. De foto's die in Oostkapelle te zien zijn, zijn genomen in Nederland, Joegoslavië, Frankrijk en Oostenrijk. „Vooral tijdens de vakanties maak ik veel foto's. Ik ga er dan echt op uit om een groot aantal opnamen te maken," verteld hij. „In Frankrijk bij voorbeeld komen nog heel wat insekten voor, die je in Neder land al bijna niet meer ziet. Dit heeft niet alleen met het klimaat te maken, maar ook met het spuiten van gif. Nu de laatste jaren wat selectiever gespoten wordt in land- en tuinbouw en ook het spuiten van de wegbermen achterwe ge gelaten wordt, zie je toch dat het aantal insekten ook in ons land toeneemt. Veel men sen zien insekten alleen als vervelende kriebelbeestjes, maar als je ze wat beter bestu deert, merk je pas hoe inter - ressant deze kleine dieren zijn. Ook al vanwege hun belang rijke taak in het bestuiven van bloemen en hun plaats in de voedselketen, is het erg jam mer om ze zo maar te verdel gen." Het fotograferen van al die insekten vraagt wel het nodige geduld. De kleinere insekten, die bovendien van goede schutkleuren voorzien zijn, zijn in de natuur moeilijk te ontdekken. De grotere insek ten, zoals onder meer de vlin ders, vallen beter op, ook al door hun felle kleuren. Deze zijn echter weer zo beweeglijk dat ze moeilijk zijn te fotogra veren. Savic „Tijdens mijn va kantie sta ik 's morgens rond vijf uur op. Op die tijd zijn de insekten nnog het traagst in hun bewegingen, omdat ze nog vochtig zijn van de dauw. Vlinders vangen en opprikken om ze zo mooi op de foto te kunnen nemen doe ik nooit. Elk dier komt het mooist uit in zijn eigen omgeving en ik leg liever een verzameling foto's aan dan een verzameling dode dieren. Eén van de foto's: een sluipwesp die haar eieren legt in de larve van een houtwesp. De landschapsfoto's tonen o.a. een aantal watervallen, bossen en stranden. „Je hoeft niet altijd ver van huis te gaan om goede foto's te maken", vertelt Zeljko nog. „Ook in de eigen omgeving is genoeg te zien om mooie plaatjes van te maken. Je moet er natuurlijk wel oog voor hebben. Veel mensen zien op de foto's mooie plekjes voor het eerst, terwijl ze er vrijwel dagelijks aan voorbij gaan." De tentoonstelling is dage lijks geopend van tien tot vijf uur. Moluks zomerfeest bedoeld voor iedere Nederlander schouwen het als hun recht om bij elkaar te wonen. Voor de jonge gezinnen is het vaak erg moeilijk nog een woning te vinden binnen de wijk en dat is dan ook de reden dat velen elders woonruimte zoeken. „Zelf woon ik nu ook buiten de wijk", vertelt Njonkie. „Dat was vooral in het begin erg moeilijk en ik heb er dan ook aan moeten wennen. Het leven in de aparte wijken is inder tijd een beslissing geweest van de overheid, maar het is wel uitgegroeid tot iets positiefs. Op deze manier leren de kin deren beide talen goed spre ken en dat is toch belangrijk, zeker voor hen, die nog familie op de Molukken hebben. Fa miliebanden bij ons zijn nl. zeer hecht". Het Documentatiecentrum Zuid-Molukkers heeft spe ciaal voor deze gelegenheid een fototentoonstelling en een videoband samengesteld die dagelijks in het Ontspan ningscentrum van de kerk te zien zijn van 15.00 tot 20.00 uur. „Dë videoband toont onder meer een aantal interviews met de oudere bewoners van de wijk", vertelt Njonkie Pat- tinama. „Zij vertellen hoe ze alles hebben ervaren: de over tocht naar Nederland, waarbij gezegd werd, dat zij hier zo'n half jaar zouden blijven, de gevoelens, toen later bleek, dat een terugkeer naar de Moluk ken niet mogelijk was, het kampleven in Nederland en dan vooral in de Vlissingse kampen en de verhuizing naar de nieuwe wijk in Oost-Sou burg". „Toen was dat na het ver blijf in de kampen natuurlijk een geweldige verbetering, maar nu de woningen zo'n vijfentwintig jaar oud zijn, vertonen ze allerlei gebreken, vooral ook omdat de eigenaar van de woningen, de dienst Domeinen, het onderhoud van de woningen de laatste vijftien jaar heeft verwaarloosd", al dus Pattinama. „We hebben dan ook een zwartboek samengesteld met alle klachten over dit onder houd en dat is de dienst Do meinen aangeboden. Het ant woord was echter, dat er geen geld beschikbaar is voor dit noodzakelijke onderhoud. Wijkbewoners zijn nu gestart met een huuractie, de laatste verhoging van de huur wordt niet rechtstreeks aan de huis baas afgedragen maar op een aparte rekening gestort, om te proberen op deze manier de huiseigenaar te dwingen, dit achterstallige werk uit te voe ren", zo vertelt de woordvoer ster. In de Molukse wijk in Sou burg wonen nu vijfenvijftig gezinnen. De ouderen be- Toch willen we beslist geen afgesloten gemeenschap vor men. We staan volkomen open voor samenwreking met ande re Nederlanders, maar de ge beurtenissen in het noorden van het land en het toenemen de racisme maken het er niet gemakkelijker op. De wijk in Souburg is altijd open geweest en ook ons jaarlijkse zomer feest staat open voor iedereen. Daar wordt nog veel te weinig gebruik van gemaakt, wat wij erg jammer vinden. We hopen dat dit jaar de drempel door meerdere mensen genomen wordt, het programma is erg uitgebreid en biedt echt voor iedereen, ouderen zowel als jongen, iets". Het programma van de fes tiviteiten is als volgt: Donderdag 9 augustus: 10.00 uur: Onthulling bord door de twee oudste inwoners van de wijk, met muzikale omlijsting van het fluitorkest. De Molukse wijk. 10.15-11.00: Gezellig samenzijn in de tent. 11.00-12.30: Hindernisestafette voor de kinderen op het plein. 12.30-13.30: Middagmaaltijd in de tent. 14.0Q-16.00: Creatief bezig zijn door de kinderen in de tent en op het plein. 18.30: Optreden fluitorkest op het plein. 19.00-21.00: Volleybaltournooi op het plein. 21.15-23.00: Bingo-avond in de tent. Vrijdag 10 augustus: 10.00-12.30: Kinderspelletjes in de tent en op het plein. 14.30-16.00: Kemlings Magie Show in de tent. 19.30-20.30: Modeshow in de tent. 20.30-22.00: Talentenjacht. 22.00-23.00: Optreden Session- band. Zaterdag 11 augustus: 10.30: Fancy-fair en minibrade- rie met onder andere informatie stands, verkoopstands en de ver koop van lekkere hapjes. 13.30-15.00: Officieel gedeelte met als sprekers onder meer bur gemeester Westerhout, een verte genwoordiger van het inspraakor gaan voor Molukkers, de heer Lo- pulissa namens de wijkraad en Pa- tinama namens de Molukse werk groep Souburg. 15.00-15.30: Oplaten van dui ven door burgemeester Wester hout, gevolgd door een balonnen- wedstrijd voor de kinderen. 15.30-17.00: Muzikale optre dens door het Links Kollektief en Foto Cor Schuilwerve de groep H. Gang. 18.30-24.30: Culturele avond met onder meer optredens van het fluitorkest, kinderzanggroepen, kinderdansgroepen en dansgroe pen van volwassenen en de groep Spectrum uit Deventer. VLISSINGEN - Vrijdag 10 augustus kan men op de rede van Vlissingen zien hoe de beloodsing van de schepen zo'n honderd jaar geleden er aan toe ging. Het hele gebeuren is vanaf de Bou levards te volgen. Door middel van een geluidsinstallatie wordt het publiek erbij betrokken en worden alle gebeurtenissen uit gelegd. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. (ADVERTENTIES „Wacht even tot de volgende week. De 15e augustus beginnen de inschrijvingen, dan kan je tevens naar de startdatums van alle groepen voor jong en oud informeren. We maken dan ook alle extra's voor het komend seizoen bekend. Ben je.jong en wilde je dit jaar toch al beginnen met dansles, schrijf dan direkt na 15 augustus al in: een week later is AVRO's TOP POP in Goes en in Middelburg (gratis) toegankelijk voor leden van Janviers Dans scholen." GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE MIDDELHARNIS Jacob Valcktplem 4 4461 KV Goes - Tel 01100 - 20176 en 3042B Deze beloodsing is een acti viteit in het kader van de vie ring van het honderdjarige bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen Socië teit. Uit de zee komt vrijdag rond twee uur de Poolse drie master Dar Miodziezy aanva ren, welke op de rede van Vlissingen van een loods zal worden voorzien, hetgeen ge beurt door middel van roeis- loepen of galleys, te weten een Belgische en een Nederlandse galley. MIDDELBURG - Donder dag 9 augustus staat er weer heel wat te gebeuren in Mid delburg. Niet alleen is dit de laatste dag van de jaarlijkse kermis, tevens is er markt, dit keer op het Damplein en een groot standwerkersconcours. Van tien uur tot half vijf zullen vijfentwintig stand werkers, die allemaal een plaatsje krijgen op de Lange en Korte Delft, proberen hun goederen op zo origineel mo gelijke wijze aan de man te brengen. Om ongeveer vijf uur wordt in de Lange Delft ter hoogte van de winkel van V&D, be kendgemaakt wie in de prij zen gevallen zijn. Het gemeen tebestuur van Middelburg stelt hiervor drie bekers be schikbaar. Omdat honderd jaar gele den de concurrentiestrijd tus sen de Belgische en Neder landse Loodsdienst op zijn he vigst was, zullen ook nu weer de galleys om het hardst roeien om als eerste een loods aan boord te zetten. Om het beeld van 1884 com pleet te maken zullen op de re de van Vlissingen op de ach tergrond een aantal authen tieke schepen uit die tijd te zien zijn. Na de beloodsing zal het Poolse opleidingsschip Dar Miodziezy worden afgemeerd in de eerste Binnenhaven van Vlissingen langs de kade van het Betonningsmagazijn aan de Prins Hendrik weg, het schip zal daar voor het publiek voor bezichtiging worden opengsteld op zaterdag 11 augustus van negen tot elf en van twee tot vier uur en op zondag 12 augustus van negen tot elf uur. NIEUW EN SINT JOOS- LAND - Maandag 13, woens dag 15 en vrijdag 17 augustus worden er in Nieuw en Sint Joosland kinder vakantiemor gens gehouden voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Het thema is: „Jij hoort er ook bijDe vakantieactivitei ten vinden plaats in de de gro te schuur van de heer Sander- se achter het voetbalveld in Nieuw en Sint Joosland van h^Jftien tot twaalf uur. KOUDEKERKEN - De Toerclub Walcheren houdt za terdag 11 augustus de Piet de Ridder Tocht, een vrije toer tocht over afstanden van 80, 120, en 200 kilometer. Men kan zich hier voor in schrijven van acht uur tot half tien bij Hotel Walcheren, Brouwerijstraat 21, Koude kerken. VERE - Dinsdag 14 augus tus wordt er in Veere een am bachtendag gehouden op de markt. Er zijn dan zo'n tien oude ambachten te zien zoals onder meer brooddeeg maken, brandschilderen, graveren, glasgraveren, borduren en kaarsen maken. Ook wordt er geëmailleerd, waarbij de kin deren mee mogen helpen. Mede door de televisieserie, zal het weinig Nederlanoers ont gaan zijn dat vierhonderd jaar geleden Prins Willem van Oranje in het Prinsenhof in Delft werd vermoord. In het pittoreske Delft, met zijn vele grachten en smalle brugetjes, wordt zowel in de Grote Kerk (waar de meeste Oranjes begraven liggen) als in het Prin senhof uitgebreid aandacht besteed aan het leven van Willem van Oranje. In de grote Kerk, waar de prins op 3 augustus 1584 werd be graven, is enkele jaren later een praalgraf gebouwd op de konink lijke grafkelder. Dat praalgraf, waarbij koningin Beatrix en prins Claus enkele weken geleden een krans legden, is het startpunt van een rondleiding door Delft. Zo'n ochtendje Delft, gecombineerd met een middagbezoek aan Scheveningen organiseren wij voor onze lezers op woensdag 15 en vrijdag 17 augustus a.s. De Scheldebode en het Nieuws blad voor de Bevelanden verzorgen dee trip in samenwerking met busbedrijf Van Fraassen. Behalve de bezichtiging van de Nieuwe Kerk, wordt er onder leiding van een VW-gids gewandeld door het oude Delft, een glas Vin d'orange of frisdrankje genuttigd en tot slot in het Prinsenhof de grote expositie over Willem van Oranje bezocht. In het Prinsenhof, oorspronkelijk een klooster, woonde Oranje van 1572 tot aan zijn dood. Overigens met de nodige onderbre kingen, want hij vertoefde meer nog in Brabant en Vlaanderen. De expositie geeft niet alleen een goede kijk op het leven en de per soon van Willem van Oranje, men kan er ook genieten van schit terende kunstwerken als schilderijen en wandtapijten. In het Prin senhof is verder een costuum- en decorexpositie van de televisie serie te zien. Tegenover het Prinsenhof ligt de Oude Kerk (niet opgenomen in de rondleiding) met onder meer de praalgraven van de zeehel den Piet Hein en Maarten Tromp. Na Delft brengen we onze lezers 's middags naar Schevenin gen. Daar heeft men van een uur tot halfvijf gelegenheid om te „pierewaaien". Wie de pier op wil en het aquarium, spookhuis en „nautilus" gaat bezoeken kan ter plaatse voor vijf gulden een ge reduceerde all-in toegangskaart kopen. Dit dagje Delft/Scheveningen kost 34,50 per persoon. Daarin is begrepen: de busreis, alsmede toegangsprijs voor Nieuwe Kerk en Prinsenhof, wandeling door de stad en een glas vin d'orange of frisdrankje. Overige consumpties of maaltijden etc., alsmede eventuele toegangsprijzen in Scheveningen zijn voor eigen reke ning. De kaarten zijn verkrijgbaar op de kantoren van De Schelde bode, Torenstraat 5 te Vlissingen en het Nieuwsblad voor de Be velanden, Klokstraat 1 te Goes. Er kan niet telefonisch gereser veerd worden en de verkoop gaat door tot zo lang de voorraad strekt. De opstapplaatsen en opstaptijden (met tussen haakjes het vermoedelijke tijdstip van terugkeer) zijn: Vlissingen - Stadhuis plein 07.00 uur (19.30 uur); Vlissingen - station 07.05 uur (19.25 uur); Middelburg - station 07.15 uur (19.15 uur); Goes - station 07.35 uur (18.55 uur); Kruiningen - Veerplein 07.50 uur (18.40 uur); Bergen op Zoom - station 08.10 uur (18.25 uur). VLISSINGEN - Maandag 13 augustus begint op het terrein van de speeltuinvereniging Lammerenburg aan de Zuidbeekse- weg in Vlissingen voor de zevende keer de jaarlijkse speelweek. Het thema is deze keer indianendorp. Het speeltuinterrein is deze week de plaats waar de India nenstammen samenkomen. De kinderen moeten zelf nog een geschikte naam voor het dorp bedenken. Gelijk na de opening kun nen de kinderen beginnen met het opbouwen van de tenten, het maken van hoofdtooien, zich laten schminken tot echte indianen en oefenen met schieten in de speciale schiet tent. Naast allerlei spelen rond om het thema zijn er als vaste activiteiten: stokbrood bak ken, handenarbeid, vrij spelen in de speeltuin, het maken van de Indianenmuurkrant en het bouwen van de totempaal. Op de laatste dag van de speelweek, vrijdag 17 augus tus is er een eindfeest, waarbij wordt opgetreden door het kindercabaret: „Voor kinde ren door kinderen". De speelweek begint dage lijks om negen uur en eindigt om vier uur. Tussen de mid dag kunnen de kinderen over blijven. In verband met het drukke verkeer staan er op de volgen de tijden klaarovers aan de Gerbrandystraat om te zorgen dat de kinderen de speeltuin veilig kunnen bereiken: 8.45 tot 9.15,12.00,13.00 tot 13.15 uur en 15.55 tot 16.15 uur. De speelweek is bedoeld voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. De kosten be dragen voor speeltuinleden een gulden en voor niet-leden een gulden vijftig per dag. MIDDELBURG - In de serie vrij dagavondorgelconcerten in de Lutherse kerk in Middel burg, verzorgt de vaste orga nist van deze kerk, Jos Ver poorten vrijdag 10 augustus het zesde concert. Traditiegetrouw voert Ver poorten weer een van Bachs Triosonates uit, één van de moeilijkste werken uit de or gelliteratuur. Daarnaast speelt hij werken van Dietrich Buxtehude, Johann Ludwig Krebs, John Stanley, Jan Pie- tersz. Sweelink. Het concert begint om acht uur. MIDDELBURG - Met een expositie van fotomateriaal uit Na gasaki herdenkt de vredesbeweging in Middelburg het feit dat het op 9 augustus negenendertig jaar geleden is dat deze zuster stad van Middelburg door de atoombom van de aarde werd weggevaagd. in de kerk. De organisatoren willen met deze tentoonstelling vooral be nadrukken dat herdenking niet alleen maar terugblikken is op hetgeen in het verleden gebeurd is, maar dat men daar ook lering uit moet trekken en werken moet aan een vreedza me wereld, waarin geen plaats is voor atoomwapens. De expositie die belangeloos door het gemeentebestuur van Middelburg ter beschikking is gesteld, wordt gehouden van donderdag 9 tot en met zater dag 11 augustus in de wandel- kerk onder de Lange Jan. De openingstijden zijn van tien tot vijf uur. Woensdag 9 augustus kun nen bezoekers bloemen leggen Nationale Taptoe Breda; een show van uitgeba lanceerde klanken kleuren, licht en beweging. Dit jaar van donderdag 23 augustus tot en met 1 sep tember op de parade van het i6e-eeuwse Kasteel van Breda. Meer dan 1500 deelnemers in de Taptoe, voor het eerst iets meer burgers dan militairen, opnieuw een muziekfeest met een duidelijk internationaal karakter. Hoogtepunten zijn zeker de optredens van The Band of the Grenadier Guards uit Londen en het Gardehusarregimentet uit Kopenhagen. Wie kent niet de Guards, die dagelijks in hun fraaie rode tunieken en met de hoge beremutsen op, de aflossing van de wacht voor Buckingham Palace in Londen verzorgen? Willem van Oranje, die 400 jaar geleden stierf, woonde twee periodes van zijn be wogen leven in het Kasteel van Breda. In het Taptoe-programma wordt aandacht besteed aan Oranje. Spectaculair en wervelend wordt onge twijfeld de show van de steel band van de Marinierskapel, daarin bijgestaan door een Antilliaanse dansgroep. In het programma ontbreken natuurlijk ook niet de Konink lijke Militaire Kapel, de Kapel van de Ko- ninkh'ke Luchtmacht en verschillende amateurorkesten. Uit diverse Westbra bantse fanfare- en harmoniekorpsen is weer een regio-orkest samengesteld. Lezers van Het Nieuwsblad voor de Be velanden en De Scheldebode worden in de gelegenheid gesteld om op een voordelige en gemakkelijke manier naar dit kleur- en klankrijke spektakel te komen. Reisburo van Fraassen organiseert in samenwer king met Het Nieuwsblad voor de Bevelan den en De Scheldebode een trip naar de Nationale Taptoe Breda op vrijdag 24 augustus. De kaarten voor de busreis en een over dekte zitplaats kosten 32.50. De kaarten worden - zo lang de voorraad strekt - ver kocht bij de kantoren van Holland Inter national Van Fraassen en die zijn: Paul Krugerstraat 21 te Vlissingen, tel. 01184- 17710; Londense Kaai 19 te Middelburg, tel. 01180-27758 en Voorstad 18 te Goes, tel. 01100-20220. De opstapplaatsen en opstaptijden (tus sen haakjes het tijdstip van terugkeer): Vlissingen Stadhuisplein 19.00 uur (00.45 uur); Middelburg Station 19.15 uur (00.30 uur); Goes Station 19.45 uur (24.00 uur) en Kruiningen De Uitkijk 20.00 uur (23.45 uur).

Scheldebode | 1984 | | pagina 1