SCHELDESTRAAT ZET TRADITIE VOORT Willibrord in Zeeland UOIM Epilepsie uit sfeer van ziekte Wijkverbindings weg krijgt asfaltlaag Kinderspelen Foto's in bibliotheek Ringrijden Films in de kustplaatsen Youth for Christ Middelburg Esperanto leren op vakantie Wie verloor werpsperen? Zeeuwse Volkskunde Loop Tentoonstelling in molen „Leer Lubbers tellen Toertochten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 JULI 1984 309 VLISSINGEN - De jaarlijkse braderie in de Scheldestraat in Vlis- singen staat weer voor de deur: van donderdag 5 tot en met zaterdag 7 juli. De braderie beleeft dit jaar het eerste lus trum. GOES HULST /MIDDELBURG - Willi brord: hij werd geboren in Northumberland, kwam via Ierland naar onze streken, was apostel der Friezen en de eerste bisschop van Utrecht, en stierf in 739 op ongeveer tachtigjari ge leeftijd in Echternach. Een man die zich al in zijn vroegste jeugd in een Engels Benedictij nerklooster „op de volmaaktheid toelegde" en vol apostolische ijver op onze kust landde, ver gezeld van elf of twaalf volgelingen. Tuchtiging Relieken VLISSINGEN/TER- NEUZEN/ HEINKENS- ZAND - Sinds enige we ken heeft ook Zeeland een Epilepsie Vereni ging. De vereniging zet zich in voor de belangen van mensen die aan epi lepsie lijden. Ring rijden en kinderspelen weer onderdeel van braderie „We hebben geen echt the ma voor onze braderie", ver telt de heer Roelse, één van de leden van de braderiecommis sie. „Of het moest al zijn het bruisende leven in de Schel destraat, wat we willen toe voegen aan het motto waar mee de stad Vlissingen zich dit jaar presenteert. De Scheldes traat bruist dan wel niet van de maritieme activiteiten, maar wel van de gezelligheid. Natuurlijk komen ook deze keer de winkeliers weer met hun waren op straat en ook zijn er een aantal deelnemers van buitenaf met artikelen die normaal niet in de Scheldes traat verkrijgbaar zijn. Ik denk daarbij bijvoorbeeld aan een naaimachinehandel". Behalve commerciële kra men zijn er ook weer een aan tal van verenigingen en iristel lingen als het Rode Kruis. Om het allemaal nog gezelliger te maken is er natuurlijk ook weer muziek, onder andere van de drive-in-show Weido rado, die ook belangrijke boodschappen doorgeeft. Don derdag staat de braderie in het teken van de sport. Zo zijn er ondermeer wedstrijden op de fietsrollenband en wordt het een en ander getoond op het gebied van jogging en trim men. De kinderactiviteiten, die altijd een vast punt zijn op de braderie vinden dit keer plaats op vrijdag. De hele dag is er dan een recreatieteam uit Papendal aanwezig om met de kinderen Oudhollandse, maar ook gloednieuwe spelen te doen. De komst van dit team is gefinancierd in samenwerking met de verenigde Spaarban ken. De volwassenen zullen spelletjes als hinkelen, steltlo pen, diabolo en hoepelen nog wel herkennen. Ook staat er die dag een springkussen opgesteld, waar de jeugd zich op kan verma ken. Tussendoor verzorgt de Jeugddeltaband met een ma- jorettenpeloton voor een vro lijke noot. VLISSINGEN - Tot en met 25 juli is in de openbare biblio theek in Vlissingen een ten toonstelling van foto's van de Souburgse amateurfotograaf Zeljko Savic te zien. Het the ma van de tentoonstelling is: strand, wind en water. De bi bliotheek vult de tentoonstel ling aan met een collectie boe ken, tijdschriften en dia's met geluidscassette over strand, wind, water en fotografie. Belangstelleriden kunnen terecht tijdens de openingsu ren van de bibliotheek: maan dag van halftwee tot acht uur, dinsdag tot en met vrijdag van tien tot acht uur en zaterdag van tien uur tot halfeen. Met deze educatieve onder steuningstentoonstelling wil de openbare bibliotheek Vlis singen aansluiten bij de lande lijke fototentoonstelling die gehouden wordt in de hal van het stadhuis in Vlissingen. Zaterdag wordt in de Kas teelstraat weer de traditionele ringrijderij gehouden, waar van de organisatie in handen is van Ons Klaverblad in Rit- them. Vanaf negen uur strij den de deelnemers weer om de hoogste plaatsen die meetellen voor het Zeeuwse kampioen schap. Nieuw is op zaterdag de kinderrommelmarkt. Op een speciaal afgezet gedeelte kun nen de kinderen hun oude speelgoed en snuisterijtjes proberen aan de man te bren gen. Wie dit op de meest orig- nele manier doet, krijgt van de organisatie bovendien nog een prijsje. Het is overigens wel de bedoeling dat de kinderen ar- Tijdens de vakantiemaanden draaien er in de kustplaatsen zeer regelmatig films. De programma's zien er zo uit: Verenigingsgebouw West- kapelle Zondag 8 juli 19.00 uur Octo- pussy (Roger Moore als James Bond 007), 21.45 uur Ciske de Rat met Danny de Munk als Ciske. Maandag 9 juli: 19.00 uur Schatjes, 21.45 uur De Lift. Woensdag 11 juli: 19.00 uur Ciske de Rat, 21.45 uur De Vro lijke Tiroler Seks-Kliniek. Zondag 15 juli: 19.00 uur De 4 vuisten slaan op hol, actie met Spencer en Hill, 21.45 uur Schatjes. Maandag 16 juli: 14.00 uur Rocky 3 met Silvester Stallo ne, 21.45 uur: An officer and a gentleman. Woensdag 18 juli: 16.00 uur Ciske de Rat, 19.00 uur Raiders of the lost Ark, 21.45 uur: Kom met je waldhoorn tussen m'n alpen. Zaal Middendorp Zoutelande Dinsdag 10 juli: 16.00 uur 'Schatjes, 19.00 uur: Octopussy, 21.45 uur: De Lift. Zaterdag 14 juli: 19.00 uur Cis- ke de Rat, 21.45 uur Rocky 3. Dinsdag 17 juli: 16.00 uur: Cis ke de Rat, 19.00 uur Schatjes, 21.45 uur: An office and a gentleman. Zaterdag 21 juli: 19.00 uur Staying Alive met John Tra volta. 21.45 uur Schatjes. De halve maan Oöstkapelle Woensdag 11 juli: 19.00 uur Octopussy, 21.45 uur Schatjes. Donderdag 12 juli: 16.00 uur Ciske de Rat, 19.00 uur De 4 vuisten slaan op hol, 21.45 uur Kom met je waldhoorn tussen m'n alpen. Vrijdag 13 juli: 19.00 uur Ciske de Rat, 21.45 uur De Lift. Woensdag 18 juli: 19.00 uur Schatjes, 21.45 uur Rocky 3. Donderdag 19 juli: 16.00 uur De Fluit en zes smurfen, 19.00 uur De Lift, 21.45 uur Pikant gevrij in de Alpenwei. Vrijdag 20 juli: 19.00 uur Ciske de Rat, 21.45 uur Once upon a time in the West. Woensdag 25 juli: 16.00 uur Ciske de Rat, 19.00 uur Schatjes, 21.45 uur Ciske de Rat met Danny de Munk als Ciske. Schuttershof Domburg Zaterdag 14 juli: 19.00 uur De 4 vuisten slaan op hol, 21.45 uur Schatjes. Zaterdag 21 juli: 19.00 uur Cis ke de Rat, 21.45 uur Once upon a time in the West. MIDDELBURG - The Dan H. Band (rock en new wave), Anastasis (Duits- en Engelstalige rock) en Rob Favier (Neder landstalige luistermuziek). Zij allen zijn volgende week te be luisteren in de grote tent die Youth for Christ Middelburg van maandag 9 tot en met zondag 15 juli op het terrein Vrijland- straat/Roosenburglaan heeft staan. De programma's beginnen iedere avond om acht uur. „Anastasis" bijt maandag de spits af. Deze uit het Duitse Siegen afkomstige zesmans- formatie voelt zich het meest thuis in Duits- en Engelstalige rock. Zij houdt het daarbij niet alleen op muziek, maar praat er na afloop graag over door. Dinsdagavond treden ze even eens op. Woensdag 11 en donderdag 12 juli is het de beurt aan gita rist/zanger Rob Favier. Hij is met zijn Nederlandstalige luisterliedjes met allesbehalve oppervlakkige teksten in de Zeeuwse Youth for Christ- koffiebars geen onbekende. Donderdag draait er als nachtfilm (aanvang halfelf) „Kruis in de asfaltjungle". Wie van rock en new wave houdt zou vrijdag, zaterdag en/of zondag kunnen luisteren naar The Dan H. Band. Een Engels talige naam voor een puur Ne derlandse zesmans groep. Naamgever is Dan Huizinga, die zelf de gitaar hanteert en zingt. VLISSINGEN/NOORDLAREN - Wie in de zomervakantie eens op een heel andere manier bezig wil zijn en het leuk vindt om in een internationaal gezelschap te verkeren, kan meedoen aan een esperanto-zomervakantiecursus. Deze worden in verschillen de landen gehouden, zowel voor beginners als voor gevor derden. Het programma van dergelijke cursusvakantiewe- ken bestaat uit esperantoles 's morgens en uit excursies en tijd om zelf de omgeving te gaan bekijken in de middag en avonduren. Mogelijkheden voor cursus sen zijn er onder meer in Po len, Bulgarije, Midden-Frank rijk, Hongarije, Roemenië, Zwitserland, Joegoslavië. In Nederland is er een cursus weekend op 1 en 2 september in het natuurvriendenhuis de Hondsrug in Noordlaren. Voor meer inlichtingen kunnen belangstellenden schrijven naar de afdeling Onderwijs FLE, Postbus 425, 2100 AK Heemstede. De dienst is 's avonds na zeven uur ook telefonisch te bereiken op het nummer 020-242643. tikelen verkopen in de prijs klasse van dubbeltjes en kwartje.s Roelse: „Helemaal vast ligt het programma nog niet. We hebben altijd ruimte voor im provisatie. We verwachten ook dit jaar veel publiek. Vooral op zaterdag zal de gro te parkeerplaats van de Schel de, die we dan mogen gebrui ken, een uitkomst bieden. On ze klanten komen namelijk niet alleen uit onze wijk, maar uit heel Vlissingen en omstre ken. Dit is ook wel gebleken uit de prij zenactie die we deze zomer houden. De eerste twee ronden leverden prijswin naars op uit heel Vissingen". De actie duurt nog een aan tal weken en was aanvanke lijk bedoeld ter compensatie van het ongemak dat de klan ten zouden lijden in verband met de werkzaamheden in de Scheldestraat. De actie is in middels een groot succes, maar de werkzaamheden zijn nog altijd niet begonnen. Mede-organisator Cor Schuilwerve: „Het opknappen voor de Scheldestraat is vier jaar geleden al gepresenteerd, maar de uitvoering laat nogal lang op zich wachten. Nu zijn de werkzaamheden, die in juni hadden moeten beginnen, al weer uitgesteld tot na de bouwvakvakantie. Veel langer kan men nu echt niet meer wachten, want per 1 januari moet alles klaar zijn. De Scheldestraat zal dan een heel ander aanzicht hebben. De trottoirs worden waar nodig verbreed en voorzien van sier- tegels. Ook houten bloembak ken en zitbanken zullen de sfeer in de straat helpen ver hogen. Het is niet alleen de be doeling dat de straat er mooie van wordt, maar ook veiliger. Door het maken van inham men om te parkeren en het aanbrengen van paalmarke- ringen op de hoeken, willen we de voetgangers meer veilig heid bieden bij het oversteken. Vooral ook, omdat er hier veel kinderen de straat over moe ten steken op weg naar school". MIDDELBURG - Deze week wordt een gedeelte van de Middelburgse wijkverbin- dingsweg, de Laan der Vere nigde Naties, geasfalteerd. Er wordt een toplaag van drie centimeter aangebracht. Tijdens de werkzaamheden zal de wijkverbindingsweg tussen de Koudekerkseweg en de President Kennedylaan voor alle verkeer zijn afgeslo ten, dagelijks - behalve in het weekeinde - van 07.00 tot 19.00 uur. Afhankelijk van het weer kan hiervan worden afgewe ken. Ook zal het kruispunt Kou- dekerkseweg/Laan der Vere nigde Naties van een nieuwe asfalt-laag worden voorzien. Het ligt in de bedoeling om hiermee donderdag 5 juli te starten. Oponthoud voor de weggebruiker is hier dan ook niet uitgesloten. In de periode van 20 mei t/m 18 juni 1984 zijn bij de gemeen tepolitie Middelburg de vol gende voorwerpen als gevon den aangegeven: Blauwe tas met rode band; plastic tas, inhoud zwem broek, blauwe handdoek; on derhengel molen; hondeket ting; rekenmachientje in zwart mapje; grijs kabelslot; zwart mapje, inhoud foto's; radiootje, kleur rood; reken machientje; agenda 1983; werpsperen; paraplu, zwart met ruitje; gouden sterren beeld; gouden ring met steentje; leesbril, donker mon tuur in plastic zakje; sleutels; chroom digitaal horloge met metalen bandje; herenhorloge; zilverkleurig dameshorloge met chroom bandje; regen broek jas (blauw) in blauw étui, maat XL; beige kinder jack; boerinnen-omslagdoek; blauwe capuchon; shawl, oranje/rood/bruin/beige; suè- de rokje, kleuren lichtbaluw/ donkerbaluw en bruin; diver se kledingstukken gebruiks voorwerpen (scheermes, ta baksdoos, beker); bankbiljet ten; blauwe damesportemon nee, inhoud geld kinderfo to's; bruine knipportemonnee, inhoud geld; rode kinderpor temonnee, inhoud kleingeld 1 sleutel aan 2 sleutelhangers; bruine portemonnee, inhoud kleingeld; kleine zwarte por temonnee, inhoud bankbiljet; wieldop. Lijst gevonden voorwerpen Tref center: Zwart/grijs/wit geblokte wollen das; blauwe sjaal met lichtblauwe/gele/rose stre pen; lichtgrijs jack; rode sjaal „Las Palmas"; groen/gele ceintuur van een jas; grijs/ geel gestreepte das; bordeaux rood/zwart gestreepte das; ro- se/lila gestreepte kindermuts; gebreide pop, paars/wit ge kleurd; handschoenen; bor deauxrode portemonnee, inh. giroblauw-spaarpas; bor deauxrood sigarettenétui; bei ge brillenétui met bruin kunstleer afgezet; witte plas tic tas, inhoud orgelboeken, map en beige paraplu; rood/ groen/wit gestreepte nylon boodschappentas; bruin/ geel/blauw gestreepte nylon boodschappentas; rode plastic tas; zwart/grijs gestreepte boodschappentas; gele helm met stickers; gele plastic tas inhoud blokfluit. Zijn betekenis voor de ver breiding van het christen dom in ons land toas zodanig dat hij in 1939 door Pius XII tot patroon van de gehele Utrechtse kerkprovincie werd uitgeroepen. Willibrords' bisdom Utrecht omvatte ook bijna heel Zeeland. Zeeland heeft een sterke Willibrordtradi- tie gekend, ofschoon niet on omstotelijk vaststaat dat de ze heilige ook werelijk Zeeuwse grond heeft betre den. Wat voorzichtige weten schappers niet kunnen be wijzen, wordt door de tradi tie overvloedig gecompen seerd. Want aanwijzingen voor Willibrords aanwezig heid in Zeeland zijn er ge noeg. Mededelingen van kroniekschrijvers, volksde votie en legenden mengden zich tot een traditie met Walcheren als geografisch middelpunt. Een traditie die door de Reformatie slechts gedeeltelijk werd uitgewist. Overigens hadden ook in overig Zeeland vele kerken Willibrord als patroonheili ge. De St.-Willibrordusbasi- liek in Hulst is hiervan wel de bekendste. Willibrords' prediking in Zeeland moet hebben plaats gevonden tussen 690 en 695. In dat laatste jaar begon zijn werk in Utrecht, waar hij de St. Salvator bouwde. Willibrord zou in 690 ge land zijn op Walcheren, of op Wulpen, een inmiddels al eeuwen verdwenen eiland voor de kust van het huidige West Zeeuws-Vlaanderen. Aan de legendarische „Westkaap" van Walcheren (Westkapelle), begon vol gens de traditie zijn predi king met een gewelddadige confrontatie. Hier wierp Willibrord in zijn onstuimi ge ijver namelijk een af godsbeeld in de plaatselijke tempel omver en ontving als loon daarvoor van de tem pel wacht een ferme zwaard slag op het hoofd, zodat hij „duizelig en bloedend" neer zeeg, maar toch het leven behield. Dit laatste feit zou veel van de hier wonende heidenen tot het christen dom hebben doen overgaan. De aanschouwelijk gemaak te kracht van het nieuwe ge loof deed kennelijk meer dan woorden. De Westkapelse geschied schrijver K. Baart (1824- 1897) noemde de tuchtiging van Willibrord „billijk en natuurlijk", omdat de mis sionaris als een al te tactloze beeldenstormer te werk was gegaan. Het betreffende afgods beeld was volgens de rijm kroniek van Melis Stoke (ca. 1300) gewijd aan Mercurius, maar andere schrijvers noemden de goden Mars, Wodan of Walcher. De fantasie zal ook hier wel een flink woordje heb ben meegesproken. Wel werd in 1514 op het strand van Westkapelle een steen gevonden waarop de naam Hercules-Magusanus voor kwam. Deze steen bevindt zich tegenwoordig in het Zeeuws Museum te Middel burg. De kapel die Willibrord in Westkapelle zou hebben ge sticht en waarin hij volgens de legende begraven ligt, moet al eeuwen geleden door de zee zijn verzwolgen. Zeker is alleen dat er te Westkapelle vóór 1067 een kerk stond, die een van de vijf Walcherse „moederker ken" is geweest, met stich tingen o.a. te (West-)Dom- burg en Meliskerke. Bovendien was Westka pelle met haar aan St. Willi brord gewijde kerk de oud ste bedevaartplaats van Walcheren, of zelfs van heel Zeeland. De kerk bezat eni ge relieken van de heilige, hetgeen overigens niets be wijst, omdat die een ge schenk waren van de abdij van Echternach. De Willibrorddevotie bleef gehandhaafd tot 1572, toen zij door de Reformatie werd afgebroken. Voorheen was zij al sterk verflauwd we gens de boven haar uitstij gende Maria-verering in Vrouwenpolder en Oost- Souburg. Dat Willibrord de bewo ners van de Westkaap en hun tempelwacht hun agressiviteit jegens hem heeft vergeven, en solidari teit betoonde met de einde loze strijd van de kustbewo ners tegen de zee, wordt be wezen in een legende waarin hij als Mozes-achtige won derdoener optreedt. Met zijn staf trok hij een lijn over het land, en wees in de naam van Jezus, die over de wate ren ging, aan de zee haar grens. De zee gehoorzaamde natuurlijk; en onder Willi brords schreden verrezen als hij toverslag de dui nen De genegenheid was we derzijds. De huidige Westk- appelaars zeggen af te stam men van de Noormannen, die enkele eeuwen n& Willi brord kwamen, dus hun voorvaderen hebben geen schuld aan de aanslag op Willibrord. Toch wordt de herinne ring aan de heilige die de Westkaap bezocht nog le vend gehouden, al was het alleen maar door de in Westkapelle veel voorko mende achterhaam Wille- boordse. JAN KUIPERS VROUWENPOLDER Vrijdag 6 juli houdt de sport vereniging Vrouwenpolder in samenwerking met atletiek vereniging Dynamo de Vrou wenpolderloop. Dit is een prestatieloop over afstanden van vier en acht ki lometer. De start is om half- acht bij hotel Duinoord. Hier kan men zich vanaf halfzeven inschrijven voor de loop. 99 ZOUTELANDE - Van 7 tot en met 28 juli is in de molen van Zoutelande een tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen te zien van Eddy Wierenga uit Middelburg. Wierenga schildert portret ten, zeeën, stillevens en land schappen. Hij is in 1922 in Nieuwe Schans geboren. In Groningen volgde hij de opleiding aan de Akademie voor Beeldende Kunsten Minerva. Eerder ex poseerde hij al in Groningen, Hogezand, Sappemeer, Nieu we Schans, Zuidlaren, Assen, Enschede, Westkapelle en Middelburg. De openingstijden in Zoute lande zijn dagelijks van twaalf tot acht uur. MIDDELBURG - Om de verborgen werkloosheid, met name onder vrouwen, zicht baar te maken wordt op dit moment landelijk de actie „Leer Lubbers tellen" gevoerd. Het is de bedoeling dat een inschrijfformulier (anoniem) ingevuld wordt door ieder die betaald werk wil. Deze formu lieren worden verzameld door het „Platform voor economi sche zelfstandigheid" te Gro ningen. Men hoopt in novem ber formulieren uit het hele land binnen te hebben. In sep tember zullen er verdere plan nen worden gemaakt over de manier waarop men de ver kregen gegevens onder de aandacht zal gaan brengen. Vrouwen die belangstelling hebben, kunnen de formulie ren ophalen bij het regionale kantoor van de stichting Vrouwenemancipatie in Mid delburg, Nieuwstraat 13. Men kan ze ook telefonisch aanvra gen: 01180-33904. MIDDELBURG - Zondag 8 juli staan er weer enkele toer tochten op het programma, de afstanden zijn 30, 60 of 120 ki lometer. De organisatie is in handen van ren- en toerclub Theo Middelkamp en café-restau rant Het Koper Galjoen uit Middelburg. Bij dit café kun nen liefhebbers zich ook in schrijven, door de 120 kilome ter van 9.00 tot 10.00 uur voor de 60 kilometer van 09.00 tot 12.00 uur en voor de 30 kilome ter van 09.00 tot 14.00 uur. Het inschrijfgeld komt op vijf gulden voor wie een her innering wil ontvangen. Epilepsie is geen ziekte, maar een verschijnsel dat door allerlei lichamelijke factoren veroorzaakt kan worden. Elk geval is anders en vergt dan ook een andere behandeling. De meeste vormen van epilep sie laten zich ook goed behan delen. Doordat er over epilep sie heel weinig gepraat wordt, krijgt men vaak de indruk, dat het weinig voorkomt. Toch lijden nog één op de honderd vijf tig mensen er aan. Door dat zwijgen kunnen de mensen met epilepsie hun twijfels en zorgen bijna ner gens kwijt. De vaak overbe- zorgde omgeving probeert het liefst alle risico's uit te ban nen, maar daarmee wordt na- tuurljk wel een deel van de mogelijkheden voor de epilep- sielijder beperkt, zo meent de vereniging. Werkgevers blij ken ook nog vaak bedenkin gen te hebben om een epilep- siepatiënt aan te nemen. Ver zekeringsmaatschappijen leg gen extra strenge normen aan. Kinderen met epilepsie heb ben het op school vaak extra moeilijk door onwetendheid en onbegrip van sommige leerkrachten. De epilepsiever- eniging wil proberen het isole ment van de mensen met epi lepsie te doorbreken door het voeren van gesprekken. Prak tische adviezen op medisch en sociaal gebied wil de vereni ging ook geven. De vereniging adviseert on der meer bij het verkrijgen en verlengen van het rijbewijs, verzekeringsaspecten, e.h.b.o., sport en onderwijs en sollici taties. Het is niet nodig dat iemand met epilepsie als een zieke door het leven gaat, vindt de vereniging. Ook ouders en verzorgers van een kind met epilepsie krijgen aandacht, ze zitten dan ook vaak boordevol vragen als: Hoe wordt er op het kind ge reageerd door andere kinde ren En vanuit het onder wijs Als contactpersoon voor Walcheren en Zuid-Beveland treedt op C. Clement uit Hein- kenszand, telefoon 01106-1742.

Scheldebode | 1984 | | pagina 11