"5 HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN De kick van het paraspringen Multi-culti-week voor Middelburgse kinderen fEstivaL nieuwe MUZIEK Oudjes maken weer rondje Walcheren DEMONSTRATIE IN AAGTEKERKE J.P.A. ROSSËL Festival Nieuwe Muziek J Door kinderen gemaakte film Dromenland vrijdag in première Eindeloos Demonstratie Loodsen herdenken Naerebout Zeeland Sport houdt duurloop Jaarlijkse vliegshow Delta Louis van Dijk op orgel, piano WIE OREN HEEFT NAAR VOORDEEL KOOPJES EN OPEN 00G VOOR EIGEN OMGEVING GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE ARNEMUIDEN - „Als je zo bij de open deur van een vliegtuig staat en je moet er uit stappen, ben je verschrikkelijk bang. Je voelt je een soort acrobaat en denkt dat je daar toch niet voor gekozen hebt. Maar als je dan de sprong waagt, geeft je dat toch een enorme kick, dat is zo'n allesoverheersend ge voel dat alle andere dingen daarbij in het niet val len". Aan het woord zijn enkele leerlingen van het Paracentrum Midden-Zeeland, die nu twee para chutesprongen achter de rug heben. De sport staat in Zeeland in de belangstelling sinds er in april een opleiding begon. lit'- VLISSINGEN - Zaterdag 23 juni is het al weer de zevende keer dat de Oldtimersrit over Walcheren verreden wordt. Zo'n zeventig oude auto's en enkele motoren rijden de route mee. Voor pech onder weg is er een oude auto van de ANWB aanwezig die di rect hulp kan bieden. De eigenaars van de oude wagentjes komen uit het he le land en een aantal ook uit België. De oudste is een Ci troen uit 1922. Ook de unn- naar van vorig jaar C. Vare kamp uit Klaaswaal is weer aanwezig met zijn Ford uit 1927. De Oldtimersrit start om tien uur bij het Maritiem Hotel Britannia op de Boule vard. Het startschot wordt gegeven door burgemeester Westerhout. De deelnemers rijden via Souburg naar Middelburg, waar om halfelf de eerste stopplaats is op het Damplein. Dit om bezoekers de gelegenheid te geven de auto's te bekijken en de deel nemers de gelegenheid te ge ven de stad Middelburg te bezichtigen. Vanuit Middel burg rijdt men naar Veere waar om kivart voor twaalf een tweede stop wordt ge maakt. Dan wordt de tocht vervolgd via Vrouwenpol der, Oostkapelle naar Dom burg. In Domburg is er een extra lange stop in verband met de viering van Domburg 150 jaar badplaats. Een aantal auto's doet er mee aan een concours d'Élégance. Een ju ry bestaande uit mevrouw Vaandrager en mevrouw van Houtem bekijkt daar de auto's, ze worden beoordeeld op de staat van onderhoud, de authenticiteit van de ac cessoires en dergelijke. Ook is het de bedoeling dat de deelnemers kleding dragen die past bij het jaartal van de auto. In Domburg zijn een aantal prijzen beschikbaar. Overigens worden ook alle auto's nog een keer bekeken door de Vlissingse jury be staande uit mevrouw van Son, mevrouw van Nassau en de heer Zijnen. In Vlissingen is er een wisselbeker be schikbaar en bekers voor de tweede en derde plaats en daarnaast nog zeven aan- moedingsprijzen. Vanuit Domburg rijdt men verder via Westkapelle naar Zou te- lande waar de deelnemers om kwart voor drie verwacht worden. Wie geen pech heeft on derweg ivordt om kioart voor vier weer in Vlissingen ver wacht waar de deelnemers een rondje maken over de Boulevard en dan gebruik kunnen maken van de nieu we parkeerplaats op het Bel- lamypark. Burgemeester Westerhout zal dan de prij zen uitreiken. Niet alleen oude auto's zijn er zaterdag te zien in Vlissin gen, maar ook nieuwe. Acht tien automobielbedrijven uit Vlissingen en omgeving to nen zaterdag hun nieuwste auto's. In totaal doen er 27 auto's mee aan deze show. Ook deze wagens worden op gesteld op het Bellamypark waar men ze van drie uur tot kuxirt voor vier kan bekij ken. Het showkorps Oranje Nassau zorgt voor de muziek. Om kuxirt voor vier maken de auto's nog een rondrit door Vlissingen. Aan dit eve nement, dat tot stand is ge komen door samentverking van Bovag Walcheren en het V.A.F., is uoor het publiek nog een wedstrijd verbon den. Men moet de totale waarde van de deelnemende wagens bepalen, die op een formulier schrijven en dat in een groene bus op het par keerterrein van het Bella mypark deponeren. UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 E X WOENSDAG 20 JUNI 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN (ADVERTENTIE) „Ik doe het echt voor de spanning", vertelt één van de leerlingen nog. „Daardoor vergeet ik alle dagelijkse be slommeringen en op die ma nier werkt het echt ontspan nend. Wat mij betreft vind ik het zelfs verslavend. Als je er eenmaal mee begonnen bent, geloof ik niet, dat je er zo maar mee op kunt houden". Niet alle leerlingen zijn zo enthousiast. Er zijn er ook die op de grond de oefeningen goed doen en de theorielessen met plezier volgen, maar die eenmaal in de lucht de angst niet kunnen overwinnen en afhaken. „Die angst is wel begrijpe lijk, maar eigenlijk onge grond", vindt Hans den Otter, instructeur van de paraclub. „De veiligheidseisen zijn zo streng en bij parachutesprin gen gebeuren in verhouding met andere sporten echt niet meer ongelukken. De leerlin gen mogen ook alleen maar springen als de windkracht 3 of minder is. We nemen echt geen risico's. De sprongen voor het A-brevet, de eerste acht sprongen van de opleiding, worden gemaakt aan de zoge naamde static-line. Dat is een lijn die bevestigd is aan het vliegtuig en deze opent na de afsprong de parachute". Wie het A-brevet heeft be haald, kan verder leren voor het B-, C- en D-brevet. De oefeningen worden uiteraard steeds moeilijker. Al bij het B-brevet begint men met de vrije val. Men moet dan zelf zorgen dat de para chute geopend wordt. Aan vankelijk na twee seconden. Later wordt dit opgevoerd tot 3,5, 8 en 10 seconden. (ADVERTENTIE) TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. „Als je pas begint, lijken die paar seconden vaak einde loos", vertelt Hans. „Er zijn ook wel mensen die deze drempel niet over komen, mensen die tijdens de eerste sprongen wel goed mee kun nen. Op de grond gaat alles goed, maar in de lucht wordt iemand vaak een heel ander mens. Bij de B-cursus worden zo'n vijfentwintig tot dertig sprongen gemaakt. De para chutespringer leert dan ook een draai te maken van 360 graden. Daar moet je je echt wel op concentreren, en hoe rustiger je bent, hoe beter het lukt". Bij de oefeningen voor het C-brevet moet de springer al zelf kunnen bepalen, waar hij moet springen. De instructeur volgt de sprong dan vanaf de grond. Wie de smaak dan goed te pakken heeft kan ook nog verder voor het D-brevet. Hans den Otter: „Dan ben je toch al gauw zo'n anderhalf jaar verder. Je valt dan nog steeds onder de oefenvergun ning. Pas na het behalen van het D-brevet kom je in aan merking voor een springver- gunning. Dan mag je overal springen en ben je ook zelf verantwoordelij k", Hier in Zeeland is de oplei ding nog vrij nieuw. Vorig jaar is er wel tijdens de week ends een opleiding geweest, maar nu kan men sinds april tot september hier elke dag te recht, als het weer geschikt is uiteraard. „Vooral jongeren zijn enthousiast", verklaart Den Otter. „Veel van onze leerlingen zijn pas van school. Ook hebben we nogal wat mensen van de nationale re serve, die het springen als hobby hebben. Vrouwen zijn nog altijd in de minderheid, maar er komen er toch steeds bij. Als er een vaste kern ont staat, wil ik ook zeker in de winter doorgaan, zij het dan alleen in de weekends. Ook in de sneeuw kun je springen, dat is helemaal een machtig ge zicht". De leerlingen beginnen alle maal met hetzelfde model pa rachute. Als ze de basisoplei ding achter de rug hebben, krijgen ze de kans te springen met de sportkoepel, deze heeft al weer meer mogelijkheden en tot slot is er de matraspara chute die erg wendbaar, snel en goed bestuurbaar is. Deze wordt ook vaak ge bruikt bij springdemonstra- ties. Het paracentrum Midden Zeeland geeft onder meer in Aagtekerke tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van de VW een demonstratie, op 27 juli. „Als de paraclub in Zeeland een succes wordt en we krij gen een wat grotere groep er varen springers bij elkaar, dan hebben we natuurlijk weer heel wat meer mogelijk heden om een show te verzor gen", vindt Hans. „Voor het publiek is zo iets erg spectacu lair. Als we ergens springen, hebben we echt niet over be langstelling te klagen". Wie meer inlichtingen wil hebben over het paracentrum kan terecht op het vliegveld Midden Zeeland, telefoon 01196-12910. VLISSINGEN - Woensdag 27 juni vindt één van de hoog tepunten in de viering van het honderdjarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsen Sociëteit plaats en wel in de vorm van een Frans Naerebouther denking in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. De vereniging wil haar schutspatroon herdenken in de geest van Frans Naerebout zelf: waardig, sober en een voudig. De bijeenkomst begint om halfacht. De heer J. Klui ver van het Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen zal een en ander vertellen over de persoon Frans Naerebout. Verder werken aan deze avond mee Thérèse Steinmetz, het Westkappels Dameskoor, het Scheldeloodsenkoor, de Frans Naereboutschool en het Zeeuws Orkest. De herdenking wordt beslo ten met de eerste uitvoering van een compositie van Kees van Eersel, die als uitgangs punt het Zeeuws Volkslied heeft. MIDDELBURG - De stichting Sociaal Kultureel Werk in Middelburg verzorgt ook dit jaar weer een zomervakantiewerk voor kinderen. In tegenstelling tot vorige jaren zullen deze vakan- tie-aktiviteiten niet plaatsvinden in de vorm van een bouwspeelplaats, omdat de stichting daar niet genoeg geld voor heeft. Het thema is dit jaar „Multi-culti-week". De bedoeling is dat rond dit thema vijf dagen lang een programma wordt afgewerkt dat telkens in het teken staat van een andere cultuur. Zo zullen dan bod komen de Suri naamse -, de Marokkaanse -, de Molukse -, de Vietnamese - en de Nederlandse cultuur. De stichting werkt nauw sa men met verschillende instel lingen en verenigingen, zoals de mr.dr. Somoukil Stichting, de Stichting Surinamers en Antillianen en de Vereniging Vietnamezen i.o. Op verschil lende manieren kunnen de kinderen bezig zijn met de cultuur van deze landen, bij voorbeeld door middel van muziek, volksdansen, kleding maken en verkleden en hapjes maken. In Middelburg vinden de ac tiviteiten plaats op drie plaat sen, te weten: het terrein ach ter het Trefpunt aan de Na- ssaulaan, het Meiveld en in Nieuw en Sint Joosland. De vakantieweek is dit jaar ge pland van 9 tot en met 13 juli. De openingstijden zijn voor de kleuters van tien uur tot tien over twaalf en voor de kinde ren van zes tot twaalf jaar van tien uur tot kwart voor drie. Uit de verschillende wijken worden de kinderen per bus opgehaald. Per dag worden er zo'n tweehonderd kinderen ver wacht op het Meiveld, honderd bij het Trefpunt en vijftig in Nieuw en Sint Joosland. Om deze kinderen te kunnen bege leiden is de hulp van ongeveer zestig vrijwilligers nog lang niet bij elkaar en doet dan ook een beroep op mensen van achttien jaar en ouder om hierbij te kom,en helpen. Zij moeten in de periode van 9 tot en met 13 juli van negen tot vier beschikbaar zijn en twee voorbereidende bijeenkom sten kunnen bijwonen. Vrij willigers kunnen zich opgeven bij het kantoor de stichting, Rentmeesterlaan 245, telefoon 01180-29904. U1IIIIIIIII1IIIIIIIIIIII1011IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!H MIDDELBURG - Van donderdag 21 juni tot en met za- j| E terdag 7 juli wordt in de Vleeshal van Middelburg weer E E een Festival Nieuwe Muziek gehouden. Belangstellenden E E kunnen de concerten tot vreugde van de organisatie nu E gratis volgen. E Het festival begint morgen om vijf uur na de openings- E woorden van voorzitter Robbert Hanemaaijer van de E Stichting Nieuwe Muziek met een concert van Martine E 5 Viard. Ze brengt onder meer de compositie Rrrrr voor E zang en performance van Maurice Kagel. E Morgenavond om halfnegen wordt het programma E voortgezet door het Xenakis Ensemble dat een program- ma brengt van de Amerikaanse componist John Cage. E E Het festival besluit met een optreden van het Vera Vin- E gerhoeds Septet en Elisabeth Chojnacka. In opdracht van E de Stichting Nieuwe Muziek maakte Vera Vingerhoeds e een compositie voor het festival. Meer informatie over het komende Festival Nieuwe Muziek vindt u op een speciale pagina in het tweede ka- E E tern van de Scheldebode. illllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUUlli VLISSINGEN - Aanstaande zaterdag houdt de atletiekver eniging Zeeland Sport weer de jaarlijkse 20-kilometerloop voor wedstrijd- en prestatielo pers. Start en eindpunt zijn aan het Baskensburgplein. De wedstrijden beginnen om drie uur 's middags. Even als vorige jaren voert het par koers over de geasfalteerde B- wegen tussen Vlissingen, Kou- dekerke en Middelburg. Wie zich niet bij voorinschrijving heeft gemeld kan zaterdag tussen een en halfdrie nog in schrijven in het clubhuis van Zeeland Sport. Alle deelne mers ontvangen een speciale herinneringsmedaille. Behalve de gebruikelijke verzorging op elke 5 kilometer (natte sponzen, sinaasappel schijfjes en drinken) geeft de vereniging ook alle tussentij den door via drie grote wed- strijdklokken. °o, *g2l, Juhj t/> De 7 WVv A98A We, esha, a\\e 9rat eve e'burg 's to e9a n9 VLISSINGEN - Zondag 24 juni verzorgt de Modelvliegclub Delta haar jaarlijkse vliegshow op het terrein aan de Denemar- kenweg in Vlissingen-Oost. Het is al het vijfde jaar, dat een dergelijke show gegeven wordt. De deelnemers hebben de zweef- en motorvliegtuig jes, helikopters en dergelijke zelf gebouwd en besturen ze vanaf de grond met een zen dertje, waarmee alle functies van het vliegtuig gestuurd kunnen worden. Sommige toestellen halen snelheden tot honderd twintig kilometer per uur. Aan de show wordt meegewerkt met zo'n vijftig vliegtuigen. Op het terrein kan men alle informa tie krijgen over deze hobby, en ook de botenclub is met een stand aanwezig. Iedere vijf honderdste bezoeker mag een gratis rondvlucht maken van af het vliegveld Midden-Zee land. VLISSINGEN - Vrijdag 22 juli om zeven uur is in het clubgebouw van de speel tuinvereniging aan de Iris laan in Vlissingen, de pre mière te zien van de kinder film Dromenland. De film is opgenomen tij dens de speelweek die vorige zomer is gehouden in de speeltuin. Zo'n tachtig kin deren hebben aan de produc tie meegewerkt onder lei ding van Regie Zeur van de pas opgerichte Speelyivood Film Producties. Het verhaal gaat over een groep kinderen die, na ge vlucht te zijn in hun fanta sie, terecht kwamen op Dro menland, een eiland in de een of andere stille oceaan. Het eiland wordt behalve door de kinderen ook nog beivoond door twee lieve feeën, enge trollen en ge vaarlijke draken. De kinde ren ux>rden bovendien nog op hun huid gezeten door Kapitein Knaak, een gevaar lijke piraat die op jacht is naar het Toverzwaard van Fee Video, die ook op het eiland woont. Als de Fee even niet aan wezig is in de grot van de kinderen neemt de bloeddor stige zeeschuimer zijn kans ivaar en bestookt de grot van de Dromenlanders, die in pa niek op de vlucht slaan. Dan volgt een zeer spannende achtervolging, met allerlei verwikkelingen. Na de première van deze film is er voor de bezoekers gelegenheid om een spelletje bingo te spelen. Na deze ver toning in Vlissingen gaat de film naar andere speeltuinen in Nederland om daar even tueel als voorbeeld te dienen bij het opzetten van vakan tie-activiteiten. MIDDELBURG - In de serie zomeravondconcerten in de Nieuwe Kerk in Middelburg is er dinsdag 26 juni een bijzon der concert. Dan zal de van ra dio en televisie bekende orga nist/pianist Louis van Dijk een concert geven waarvan het programma geheel uit in- provisaties is samengesteld. Deze zullen afwisselend op het grote orgel en op de piano worden uitgevoerd. Louis van Dijk, geboren in 1941, behaalde in 1968 het solistendiploma op het Amsterdams Conservato rium, waar hij studeerde bij Jaap Callenach, piano en Si mon C. Jansen, orgel. Reeds op 8-jarige leeftijd begon hij met pianolessen bij diverse lera ren. Onder hen bevond zich ook één van Nederlands be kendste organisten, de in 1981 overleden Piet van Egmond. Het concert begint om kwart over acht. 64-3 2

Scheldebode | 1984 | | pagina 1