Maken van composj wegens geldgebrek op de lange baan geschoven Raadsvergadering Giselle geeft grote balletvoorstelling Oesterzwammen üijpnodukt van de compost Vlissings concert in Walk-lnn Concert op theaterorgel Straatvolleybaltoernooi met 200 Souburgers Amnesty krijgt medaille voor werk mensenrechten Concert Veere's Genoegen Concert studentenorkest SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 20 JUNI 1984 Mondmaskers Enige nadeel Eigenwijs Investeringen ELLEWOUTSDIJK - In het dorp met één van de kleinste lagere scholen van Neder land, Ellewoutsdijk, zijn op dit moment de voorbereidingen aan de gang voor misschien wel de grootste kwekerij van oesterzwammen in ons land. Als alles volgens plan ver loopt, gaat er namelijk eind dit jaar zo'n vijfhonderd kilo van deze eetbare paddestoe lensoorten per week de deur uit. En op dat moment zal het bedrijf ook precies rendabel zijn voor twee werknemers, heeft een econoom in opdracht van Sociale Zaken uitgere kend. Ongebruikelijk Schimmels Concurrentie Maandag 25 juni om twee uur begint in het Middelburgse stadhuis weer de maandelijkse vergadering van de gemeenteraad. 311 Piet de Kok (l.) en André Verhoeven (r.) bezig met het oogsten van de oesterzwammen soorten schimmels opperbest. André Verhoeven: „We had den het meeste last van groene schimmels, maar eigenlijk hebben we het afgelopen jaar al alle kleuren schimmels ge zien". Het pasteuriseren van de houtsnippers is een goede re medie tegen schimmels, maar ook dat klinkt simpeler dan het is. Aanvankelijk dacht het drietal goed te zitten door de snippers te verwarmen op 85 graden, maar na veel tegen slag is die temperatuur inmid dels al bijna dertig graden ge zakt. „Het punt is dat de oes terzwammen, nadat we ze hebben geënt, een kans krij gen op de houtsnippers te gaan groeien vóórdat de schimmels dat doen", legt Piet de Kok uit, „en als we pasteuriseren tot 58 graden zijn de meest schade lijke schimmels in het houdt zelf in elk geval kansloos. Ver der komt het er dan alleen nog maar op aan om zo hygiënisch mogelijk te werken". Overigens is dat niet de re den waarom ze de meeste werkzaamheden in hun proef- kweekruimte verrichten met mondmaskers op. De oorzaak daarvan ligt op een heel ander vlak: allergie. In de chapig- noncultuur is namelijk ont dekt dat de zogenaamde spo ren van champignons bij één op de drie mensen allergische reacties kunnen veroorzaken. En zoals bij de meeste aller gieën geldt ook hier: als de oorzaak niet wordt weggeno men wordt het steeds erger. Daarom dragen ze nu zoveel mogelijk die mondmaskers. Oesterzwammen geven name lijk per etmaal zo'n negenhon derd miljoen sporen af. En in een ruimte waar honderden oesterzwammen bij elkaar staan, is het aantal sporen na tuurlijk helemaal onvoorstel baar groot. Naast schimmels en sporen, bleek ook de houtsoort waarop gekweekt moest worden van belang. Dat hout verzamelen MIDDELBURG -Vrijdag 22 juni geeft Hans Notrott een theaterorgelconcert in de Con cert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Notrott startte zijn muzikale opleiding op de Am sterdamse Muziekschool met accordeonlessen. Later werd zijn interesse opgewerkt voor het elektroni sche orgel. In 1975 won hij de eerste prijs van het Neder lands Yamaha elektronisch orgelconcours. Sindsdien is hij door de Ne derlandse Orgel Federatie aangemoedigd zich verder te bekwamen op het theateror gel. Jan Mekkes, destijds vaste bespeler van het orgel in het Tuschinski Theater werd zijn leermeester en adviseur. No trott brengt een gevarieerd re pertoire van amusementsmu ziek in vaak bijzonder origine le arrangementen. ze „gewoon langs dieken en wegen" met behulp van een tractor en een hout-hakselaar. Daarnaast krijgen ze van Na tuurmonumenten en de Land- schapsverzorgingsdienst wel eens hout, wat anders gewoon verbrand zou worden. Uit de experimenten kwam al snel naar voren dat denne- hout voortaan niet meer nodig zou zijn; de zwammen vertik ten het namelijk daarop te groeien. Op eikehout groeiden ze wel, maar dan ietwat ge stoord; de zwammen kregen opeens hele lange stelen en kleine hoedjes. Uiteindelijk le verden de zachtere loofhout soorten de beste resultaten op. En toen waren ze nog niet klaar met experimenteren, want er bestaan ook nog een heleboel soorten oesterzwam men. In feite is er, simpel ge steld voor elk seizoen een an dere zwam. De winterzwam is daarbij de grootste en qua smaak ook de beste, vinden veel mensen. Maar de zomer- zwam die weliswaar veel klei ner is, heeft weer een grotere opbrengst. Het enige nadeel is, dat er voor deze zomersoort hogere temperaturen nodig zijn. Welke soort de voorkeur ge niet, is dus vooral een kwestie van rekenen. En daarbij moe ten dan niet alleen de op brengsten en de energiekosten tegen elkaar afgewogen wor den, maar bijvoorbeeld ook de „markt": wanneer is er veel vraag van „de consument" naar oesterzwammen Ge makshalve kan daarbij het beste de „markt" voor de champignons worden beke ken, omdat er van oester zwammen nog niet zoveel ge gevens zijn. Uit die gegeven blijkt in elk geval dat de vraag naar paddestoelen in de zo mermaanden het kleinst is. De consument vindt de chapignon namelijk een typische winter groente. Ondanks dat wil het drietal juist omstreeks juli voor het eerst „echt" gaan draaien. Dat lijkt misschien eigenwijs, „maar", verduidelijkt Piet de Kok, „daar hebben we een goeie reden voor. In de zomer maanden stikt het hier van de Duitsers, en die zijn gek op oesterzwammen. Ze noemen ze daar ook wel „kalfvlees" omdat de smaak daar volgens de Duitsers een beetje van weg heeft. Voor ons zijn die Duit sers in elke geval een soort „gat in de markt". Het is de bedoeling dat de produktie dan vanaf juli lang zaam maar zeker wordt opge voerd tot zo'n vijfhonderd kilo per week aan het eind van het jaar. Voor een dergelijke pro duktie is toch nogal wat ruim te nodig, en daarom zal het be drijfje dan ook zeer binnen kort gaan verhuizen. Als nieu we en officiële bedrijfsruimte is gekozen voor het Fort in El- lewoutsdijk, waar enkele zo genaamde kweekcellen inge richt zullen worden. Zodra die inrichting een beetje voltooid is, kan de eerste officiële teelt van start gaan. Al met al vergt het opzetten van een dergelijk bedrijfje ook nogal wat investeringen. Oesterzwammenkwekerij in Ellewoutsdijk gaat in juli up volle toeren draaien De markt voor deze oesterzwammen is gestaag aan het toenemen. Dat is niet alleen te merken aan de vraag van de consument, maar ook aan het aantal kwekerijtjes van oesterzwammen, dat bijna letterlijk als paddestoelen uit de grond schiet. Het fort in Elleivoutsdijk, het nieuwe onderkomen van de oesterzwammenkwekerij. (Foto's Willem Mieras Maar met de kwekerij in El lewoutsdijk is iets bijzonders aan de hand. De oesterzwam men worden er niet alleen op een andere dan de gebruikelij ke manier gekweekt; de ini tiatiefnemers hebben ook spe ciale bedoelingen met hun be drijfje. Op de keper be schouwd zijn de oesterzwam men namelijk een bij-produkt van de compost die het bedrijf ook wil gaan produceren. In feite is het plan voor de oesterzwammen-kwekerij ontstaan door een toevallige samenloop van omstandighe den. Twee van de drie initia tiefnemers, Piet de Kok en André Verhoeven, liepen met het plan rond een compostbe- drijfje te gaan opzetten met behulp van voornamelijk houtsnippers en verder aange vuld met organisch huishou delijk afval. Het „vuile werk" wilden ze laten opknappen door mestwormen, omdat deze methode één van de beste soorten compost oplevert. Via de Stichting Verenigde Arbeids Collectieven kwamen ze in contact met Adrie van 't Westeinde, die op dat moment het plan had „iets" met padde stoelen te gaan beginnen. En na wat zoeken bleek er een paddestoel te bestaan die oorspronkelijk op hout groeit, en daarmee tegelijkertijd de eerste aanzet geeft tot de com pos tering van dat hout; de oes terzwam. VLISSINGEN - Zaterdag 23 juni is er een dubbelconcert in de Vlissingse Walk-Inn met de groepen „Noiz Boiz" en „Strange Acquaintance". De „Noiz Boiz" is een nieu we Vlissingse popgroep die nog maar een half jaar be staat, maar de leden zijn allen ervaren muzikanten. De stijl van de groep neigt naar melo dieuze gitaarrock. „Strange Acquaintance" is inmiddels geen onbekende meer in het Vlissingse. De groep heeft al verscheidene optredens achter de rug, onder andere in de Piek en op Rhythm Booze. In de huidi ge samenstelling bestaat de groep twee jaar. De muziek van Strange Acquaintance is de zogenaamde dim-Wave, waar in sfeer, spanning en swing worden gecombineerd. Het optreden begint om 21.00 uur en de toegang is gra tis. MIDDELBURG - De Zeeuwse balletschool Giselle geeft vrij dag 22 juni een grote balletvoorstelling in de Middelburgse schouwburg. De voorstelling omvat 31 klassieke balletten, een caractère en een modern ballet. Alle leerlingen van de in Middelburg en Zierikzee ge vestigde school werken aan het programma mee. Het bete- OOST-SOUBURG - Vrijdag 29 juni wordt in Oost-Souburg het vijfde straatvolleybaltoernooi gehouden. Er doen zo'n tweehon derd mensen aan mee, allemaal bewoners van de rivierenwijk. De wedstrijden beginnen om zeven uur op het grasveld aan de Gouwestraat. Het toernooi is opgezet door Adrie Hoogerland. „Het is echt een gezelligheidstoernooi", vertelt hij. „Er zijn wel deel nemers bij, die nog nooit eer der volleybal gespeeld hebben, maar het hier toch maar eens proberen. Daarnaast zijn er natuurlijk ook mensen bij die al lid zijn van een volleybal vereniging, maar ook die heb ben het hier niet altijd gemak kelijk, omdat de velden hier kleiner zijn dan ze gewend zijn". „Het eerste'jaar hebben we het toernooi in de sporthal ge houden, maar nu doen we het al voor de vierde keer buiten en dat is eigenlijk nog gezelli ger. De hele buurt leeft er mee mee". De Souburgse bakkers hebben dit jaar voor de win naar een taart beschikbaar gesteld. Voor meer inlichtingen kan men contact opnemen met A. Hoogerland, telefoon 63597. MIDDELBURG - Een vertegenwoordiger van Am nesty International krijgt zaterdag 23 juni een Ameri kaanse medaille uitgereikt wegens haar activiteiten voor het recht van vrije me ningsuiting. Dit recht is een van de vier vrijheden zoals de Amerikaanse president Franklin D. Roosevelt die in een toespraak in 1941 defi nieerde. Behalve de vrije meningsuiting noemde hij de vrijheid god op eigen wij ze te dienen, het recht vrij te zijn van gebrek en het recht vrij te zijn van vrees. Met deze gedachten maakte hij de mensenrech ten toepasbaar in de hele wereld. Amnesty krijgt de Freedom of speech medal tijdens een plechtigheid in de Nieuwe Kerk in Middel burg die om elf uur begint. Er zullen overigens meer medailles worden uitgereikt. Amnesty kreeg al eerder de Nobelprijs voor de vrede. Omdat er in de strijd te gen martelingen nog weing te vieren valt (het aantal po litieke gevangenen en het martelen neemt toe) staat de werkgroep Middelburg van Amnesty zaterdag met een kraam op de Lange Delft om passanten te bewegen tot het sturen van brieven naar lei ders die geen vrije menings uiting dulden. kent onder meer dat er 276 kostuums moesten worden ge maakt. De avond opent met La boutique fantastique. Hoogtepunt van de voorstel ling moet een 45 minuten du rend ballet worden op muziek van Antonio Vivaldi. De bal letschool zelf, onder leiding van Puck en Wieteke Bijl, maakte dit ballet. De voorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn voor ze ven gulden vijftig verkrijg baar vanaf zeven uur aan de zaal. VEERE - Vrijdag 22 juni geeft de muziekvereniging Veere's Genoegen een concert in de Grote Kerk in Veere. Voorafgaande aan het concert maakt de muziekvereniging een rondwandeling door de stad. In de reeks concerten en ma nifestaties in de Grote Kerk heeft het optreden van Veere's Genoegen een vaste plaats ge kregen. Er wordt een avond vullend programma met zeer afwisselende stukken uitge voerd. Het orkest speelt in een fan- Maar toen het drietal op na der onderzoek uitging, bleek al snel dat het kweken op hout bij de beroepstelers erg onge bruikelijk is. Daar is men vrijwel alleen geïnteresseerd in kweken op stro, omdat dat bijna dezelfde voedingsstoffen bevat en bovendien een snelle re groei geeft. Ondanks dat koos het drie tal toch voor het kweken op hout. Adrie van 't Westeinde: „Het voordeel van hout is, dat we vergeleken met de gangba re teelt de helft minder aan bedrijfsruimte nodig hebben, waardoor het energieverbruik bijna de helft minder is. Bovendien heeft hout meer voedingsstoffen dan stro. In het begin doet de zwam er weliswaar langer over om bij die voedingsstoffen te komen, dus de groei is langzamer. Maar daar tegenover dat je meer en langer kunt oogsten. En het hout dat daarna over blijft is erg geschikt om com post van te maken". Het kweken op hout had voor het drietal eigenlijk maar één nadeel: er is nog vrijwel geen informatie over de beste kweekmethode. Dus moesten ze zelf gaan experimenteren. Voor dat doel werd ongeveer een jaar geleden een schuur in Ellewoutsdijk ingericht als proef- kweekruimte. En daar bleek al snel dat de nodige kinderziektes nog overwonnen moesten worden. Om te beginnen waren er schimmels. De oesterzwam men groeien het beste bij een luchtvochtigheid van onge veer 90% (een soort mist) en bij een aangenaam tempera- tuurtje, en onder die omstan digheden gedijen ook allerlei farebezetting, dat wil zeggen koperen blaasinstrumenten en een slagwerkgroep. Een fanfa reorkest kan zowel barok klassiek, originele werken en amusementsmuziek spelen. Het programma in Veere om vat zowel werken van Bach en Handel, als marsen en selec ties uit musicals en muziek van Elvis. MIDDELBURG Voor de zesde keer verzorgt het amateur- studentenorkest van de Vrije Universiteit in Amsterdam een tournee door Nederland. Het orkest geeft ook een concert in de Concert- en Gehoorzaal in Middelburg en wel op dinsdag 26 ju ni. Het VU-orkest is in 1962 als een kamerorkest opgericht, maar onder directie van Daan Admiraal uitgegroeid tot een ruim vijfenzestig leden tellend symfonieorkest. Op het pro gramma staan deze keer het eerste pianoconcert van Brahms, de ouverture een groot Russisch Paasfeest van Rimsky-Korsakow en Taras Bulba van Janacek. Solist in het pianoconcert is Ronald Brautigam. In 1979 ontving hij de Elisabeth Evertsprijs en dit jaar de Ne derlandse Muziekprijs. Ronald treedt geregeld op met alle Nederlandse orkesten. Het concert begint om acht uur. Adrie van 't Westeinde spreekt van bijna een ton aan apparatuur en daarvoor kun nen dan alleen nog maar de meest onmisbare dingen wor den aangeschaft. De andere „poot" van het bedrijfje, het maken van compost, is daar om wegens geldgebrek nood gedwongen op de lange baan terecht gekomen. De oester zwammen moeten eerst geld in het laatje gaan brengen, en als dat een beetje lukt kan er pas over „compost maken" worden gesproken, is zo'n beetje de filosofie. Wat overigens niet wil zeg gen dat er helemaal niets aan die compost wordt gedaan. „Ook daar zijn we druk mee aan het experimenteren", ver telt Adrie van 't Westeinde. „De kunst hierbij is, om het meest optimale klimaat te vin den voor de mestwormen, want om die wormen draait het eigenlijk. Als ze zich ple zierig voelen zullen ze de houtsnippers en het andere af val sneller tot compost omzet ten dan wanneer ze het bij voorbeeld te koud of te warm hebben". Voorlopig ziet het er in elk geval naar uit dat het bedrijf je niet zonder afnemers hoeft te zitten; de vraag naar oes terzwammen is nog steeds aan het stijgen en het drietal kan op dit moment dan ook lang niet aan alle vraag voldoen. Maar ondanks dat blijft er toch nog zoiets bestaan als concurrentie. „Daar zijn we niet zo bang voor", meent Adrie van 't We steinde, „want we hebben een voorsprong voor wat betreft onze kennis. Het lijkt mis schien simpel allemaal, maar een jaar experimenteren is niet niks en als je zomaar eens een keer komt kijken weet je nog bij lange na niet alles". Volgens Piet de Kok hebben ze wel degelijk iets te vrezen van concurrentie: „Iemand die nu al een compleet champig- nonteeltbedrijf heeft, zou zon der problemen kunnen om schakelen", denkt hij. „Het enige voordeel voor ons is al leen, dat er inderdaad nog niet zoveel bekend is over goede teeltmethoden voor oester zwammen. Maar ik weet ook dat het proefstation voor de champignoncultuur aan het experimenteren is met onder andere het toevoegen van ex tra voedingsstoffen aan stro. En dan wordt het voor de be roepsteelt natuurlijk wel inte ressanter om over te schakelen op oesterzwammen, al is het maar voor een deel van de to tale produktie". Er staan vijftig punten op de agenda, te mei om in dit kort bestek allemaal te noe men. De belangrijkste voor stellen van b. en w. aan de raad vermelden we hieron der. I - Het Middelburgse aan deel van de winst mn de SEOZ (Stichting voor Econo mische Ontwikkeling Zee land) opgericht voor steun aan de Schelde, niet op te ne men en in handen te laten van de SEOZ. - Aanschaf portofoon, duikapparatuur en duik- pakken voor de brandweer - Uitbreiding van het be taald parkeren. - Uittrekken mn geld .voor het afsluiten van de Vismarkt met paaltjes. - Vaststelling subsidie 1983 voor kinderdagverblijf Kinderdijk - Vaststellen herziene ex ploitatie-opzet Lange Geere en omstreken. - Krediet mn f 17.770,- voor doorspuiten mn drai nagebuizen op de sportcom plexen. - Sluiting openluchtthea ter Toorenvliedt. - Uitvoering provinciaal woonwagenplan, wat in houdt dat op drie Middel burgse plekken een terrein voor vjoonwagenbewoners in orde moet worden gemaakt. - De aftopping mn de hoogbouwflat in Middel burg-Zuid aan de J. Schutte- straat: zeven ivoonlagen moeten eraf en elders deels weer opgeboutvd. - De financiële meerja renplanning 1985 tot en met 1988. - Vaststelling doelstellin gen gemeentelijk welzijns- beleid voor dezelfde periode. - Subsidie voor de stich tingen Zeeuws Museum en Nieuwe Muziek. - Verlenen krediet voor energiebesparende voorzie ningen aan kleuter- en lage re scholen. - Verlenen krediet voor huisvesting mn kleuter school Klein Poortershof in lagere school De Rentmees- terschool. - Geven krediet voor maatregelen tegen overlast formaldehydegas in school Hannie Schaftstraat 32. - Plan voor nieuive scho len basisonderwijs voor de periode 1-8-85 tot 1-8-88 als een gevolg mn de wet op de integratie mn kleuter- en lager onderwijs. - Beschikbaar stellen aan vullend krediet voor de bo demsanering. - Deelsanering terrein gasfabriek Middelburg aan het Molenimter. - Verlenen kredieten voor de aanschaf mn tekstver- werkende apparatuur en meubilair ten behoeve mn de herinrichting mn het stadhuis en het pand Lange Noordstraat 23.

Scheldebode | 1984 | | pagina 11