Oude ambachten en dieren zaterdag centraal DE BIERVERZAMELAAR: Meer dan twee biertjes per dag komt de smaak niet ten goede Kilometers te koop Fietsactie voor vakantie van gehandicapte kinderen Voorlichtingscampagne Belastingen geslaagd Korfbaltoernooi op het Schenge Hopbereiders Turntest Gelegenheidsbier Glazen Bazar MTV '69 naar België Festival van muziekkorpsen Reimerswaal Gratis reizen Wandeldriedaagse in Kruiningen Zilt beroert vrouwenzaken Ruilbeurs SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JUN11984 307 Rina Savic De lange nachtwandeling van Bergen naar Vlissingen VLISSINGEN Donderdag 5 jilli ver trekken zo'n honderd marinemannen uit Vlissingen voor een fietstocht naar Den Helder. De bedoeling van deze tocht is lan delijke bekendheid te geven aan een actie ten bate van bootrei zen voor lichamelij k gehandicapte kinde ren. NISSE - Opnieuw is de Stichting Zeeuwse Schaapskudde erin geslaagd een zeer uitgebreid programma samen te stellen voor het zesde schaapscheerdersfeest, aanstaande zaterdag in Nisse. De activiteiten vallen globaal uiteen in twee groepen: oude ambachten en dieren. GRIJSPKERKE - Roland Melis uit Grijpskerke is een echte bierliefhebber. Niet in die zin dat hij constant dit geestrijke vocht zit te drin ken, hij is meer geïnteres seerd in alles ivat niet vloei baar is: flessen, etiketten, viltjes, reclamemateriaal, glazen, boeken en tijdschrif ten. Gelukkig heeft hij nogal wat ruimte tot zijn beschik king: twee grote kamers zijn al gevuld met al het mate riaal dat hij in een paar jaar bij elkaar gebracht heeft. „In Nederland krijgt bier nog al tijd niet de waardering die het verdient", vindt Roland. „Als je hier een biertje be stelt, krijg je automatisch een pilsje voor je neus gezet, terwijl pils eigenlijk maar een van de vele biersoorten is. De anderen biersoorten zijn bij veel mensen nauwe lijks bekend. In België is dat heel anders. Vandaar dat het meeste materiaal van mijn verzameling daar vandaan komt. Overigens heb ik ook wel alle Nederlandse bier merken in mijn bezit. Zo'n honderd verschillende fles sen, maar er zit weinig uit breiding in. Van de driehon derdvijftig brouwerijen, die er aanvankelijk in Neder land waren, is het grootste gedeelte opgekocht door en kele grote brouwerijen". Zijn collectie bierflessen uit België is heel wat groter. Hij heeft 452 verschillende. Om zijn verzameling uit te breiden bezoekt hij bier brouwerijen, speciale bierca- fé's en ruilbeurzen. Ook heeft hij zich aangesloten bij vere nigingen die informatie over bier verstrekken en het ver zamelen ervan stimuleren, MIDDELBURG - In het be richt over het testen voor de tunrselectie van de Middel burgse Turnvereniging, dat vorige week in de Scheldebode is geplaatst, is een foutje ge slopen. De juiste data van de tests zijn: woensdag 13 juni voor de meisjes en donderdag 14 juni voor de jongens. zoals Bav (Brouwerij artike len verzamelaars) en Pint. Samen met een aantal vrien den heeft hij op Walcheren een bierclubje opgericht on der de naam Hopbereiders. „Samen gaan we dan op biertocht, meestal toch weer naar België, of naar een spe ciaal biercafé in Amster dam", vertelt hij. „We krij gen ook wel eens rondleidin gen door brouwerijen. Met elkaar is het natuurlijk een stuk gezelliger, dan wanneer je daar alleen op afgaat en bovendien drukken we op die manier de reiskosten. Van zo'n tocht kom ik dan vaak toch weer met een paar flessen of etiketten terug, die ik nog niet had". „In België zijn ontzettend veel kleine brouwerijen. Er zijn daar bieren die maar in een heel klein gebied ver krijgbaar zijn, soms alleen binnen een straal van vijf kilometer rond de brouwerij. Wat Vlaanderen betreft ben ik een eind rond met mijn verzameling, uit Wallonië ontbreekt wel wat". Het komt in België ook vaak voor dat voor een spe ciale gelegenheid even een speciaal bier wordt gebrou wen, zoals het geval was bij de bruiloft van een van de medewerkers van de Dolle Brouwerij in Egen of bij het zoveel jarig bestaan van een dorp. Van een dergelijk bier worden dan maar zo'n hon derd kratten gebrouwen. „Als ik zo iets te pakken krijg, ben ik natuurlijk erg blij. Dat is echt iets bijzon ders, waar je normaal moei lijk aan komt. Bij sommige brouwerijen worden ook verschillende bieren gebrou wen voor gebruik in eigen land en voor de export. Zul ke dingen zoek ik allemaal op in de boeken, zodat ik kan volgen hoe ver ik zit met het compleet maken van mijn collectie. Ook bestaat de mo gelijkheid dat bier voor be paalde bierhandels of café's apart gebrouwen wordt. Als de flessen dan hetzelfde zijn, verzamel ik alleen de etiket ten apart". Erg trots is Roland op een aantal erg oude bierflessen die hij in zijn bezit heeft. Dit zijn flessen van brouwerijen, die al lang niet meer bestaan. Er zaten in die tijd nog geen etiketten op de flessen, de namen staan in de flessen gedrukt. „Ieder bier komt eigenlijk het best tot zijn recht in het erbij behorende glas", meent Roland. „In België is men daar erg attent op, maar hier zie je nog vaak dat je een trappistenbier in een pilsglas geserveerd krijgt. Ik vind dat altijd erg jammer. Je drinkt toch. ook geen wijn uit een theekopje. Toch komt er gelukkig ook in ons land steeds meer belangstelling voor andere bieren. Zelf ben ik, doordat ik me in bier ben gaan verdiepen, wel kriti scher geworden met wat ik drink. Ik houd het ivel bij een of twee biertjes per dag, ivant als je er meer drinkt, komt dat de smaak niet ten goede. Zelf bier brouwen doe ik nog niet, het lijkt me wel de moeite waard om het eens te proberen". VLISSINGEN - De wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen houdt zaterdag 16 juni voor de veertiende keer de traditionele nachttocht van Bergen op Zoom naar Vlissingen, een afstand van vijfenzeventig ki lometer. Wie deze afstand wat al te veel van het goede vindt, kan ook mee doen aan de dagtocht van Hansweert naar Vlis singen, die zondag 17 juni van start gaat. Deze is „maar" vijfenveertig kilometer lang. De deelnemers aan de nacht- tocht moeten minstens zestien jaar oud zijn, voor de dag tocht geldt een minimum leeftijd van veertien jaar. De lopers vertrekken om middernacht vanaf café de Raayberg aan de Antwerpsestraat 267 in Bergen op Zoom en om halfzes vanaf café Thalis, Schoolstraat 2 in Hans- weert. De aankomst in Vlissingen is bij het clubgebouw van Zeeland Sport op het Baskenburgplein, de eerste lopers worden tussen twaalf en één uur verwacht. VLISSINGEN - De Stiching Welzijn voor Ouderen in Vlis singen houdt donderdag 14 ju ni een handwerkbazar in Bachten Komme. De bazar is geopend van twee tot vier uur en men vindt er onder meer allerlei sokken, pannelappen, schortjes, ta felkleden en poppen. MIDDELBURG - Het Tam boer- en trompetterkorps van MTV '69 met het majoretten- korps Bright Stars gaat voor de tweede keer dit jaar een buitenlands optreden verzor gen in verband met het vijf tienjarig bestaan van MTV. Het korps gaat deze keer naar de Belgische plaats Ath op zondag 17 juni. MTV neemt daar deel aan een grote corso optocht en na afloop daarvan wordt er een show verzorgd. Het korps vertrekt per tou ringcar om kwart over acht. KRUININGEN - Dit jaar zijn er op zaterdag 23 juni, in het kader van het „Muziekfes tival Reimerswaal" optredens van verschillende muziek korpsen uit Zuid-Beveland. Het gebeuren begint om 19.00 uur op het speelveld in de Clausstraat in Waarde. Voorafgaande aan het muzi kale gedeelte is er 's middags vanaf 14.00 uur een zeskamp, waaraan teams van de diverse muziekgezelschappen deelne men. Deelnemers aan het fes tival zijn onder andere Con cordia uit Krabbendijke. Ril- landia uit Rilland Bath, EMM uit Kruiningen en de korpsen Mozart (Yerseke) en Schelde Galm (Hansweert). De organi satie is in handen van de mu ziekvereniging „Vooruit" uit Waarde. Schaapscheerdersfeest teelweide. Het gaat er daarbij om dat een hond een kleine groep schapen via allerlei hin dernissen uiteindelijk veilig naar een hok weet te begelei den. Ook de Bevelandse Aan spanning zal van de partij zijn. Naast demonstraties ringsteken en het berijden van een hindernisbaan, zullen ze present zijn met diverse span nen paarden: 4-, 8-, 12- en 16- spannen. Deze spannen zullen rond 15.00 uur een demonstra tie geven op de kasteelweide. Voor de mooiste wagen is er een prijs te winnen. Een ander onderdeel van het folklorefeest vormen de de- Om al deze evenementen een plaatsje te kunnen geven, wordt het schaapscheerder- feest niet alleen gehouden op het dorpsplein van Nisse. Ook de 'Kasteelweide', op een steenworp afstand van het dorpsplein, biedt plaats aan veel activiteiten. Daarnaast zijn ook de ruimte van de kerk en de molen opgenomen in het programma. De molen van Nisse, die eigenlijk op het grondgebied van 's-Heer Abtskerke staat, is vorig najaar na een grondi ge restauratie weer geopend en zal tijdens het schaap scheerdersfeest ook te bezich tigen zijn. Verder is het ook mogelijk een bezoek te bren gen aan de heemtuin van de familie Poley of de kerktoren van Nisse te beklimmen. Maar een schaapscheer dersfeest is natuurlijk niks zonder de schaapskudde. Na de officiële opening om 10.00 uur door het hijsen van de gloednieuwe vlag van de schaapskudde, kan het keuren en scheren van de schapen van start gaan. Dat gebeurt zowel op het dorpsplein als op de kasteelweide. Intussen zal drumband 'De Fazant' uit Ovezande een optreden ver zorgen. Naast schapen, zullen ook zo'n 25 Zeeuwse trekpaarden en diverse geiten worden on derworpen aan een keuring. Ook is er een tentoonstelling van zeldzame huisdieren, zoals bijvoorbeeld het oude koeien- ras de Lakenvelders of de Ve- luwse landgeit. Verder zullen diverse dieren demonstraties van hun kunnen geven. Zo belooft bijvoorbeeld het nationaal kampioenschap voor bordercollies oftewel 'herdershonden' een aardig evenement te worden. Dit be gint al om 10.15 uur op de kas- monstraties van oude am bachten. Zo'n vijfentwintig beoefenaars van deze oude ambachten zijn uitgenodigd om aanstaande zaterdag in Nisse hun kunnen te tonen. De meesten hiervan zijn afkom stig uit de gemeente Hein- kenszand. Zoals het Nieuwsblad al meldde, zullen onder andere de gebroeders Zuid weg uit Heinkenszand aanwezig zijn om het werk van de hoefsmid, de wagensmid en 'de kopers mid te demonstreren. Daar naast zal er met de hand een boom tot planken worden ge zaagd. Ook zal het ambachte lijk bewerken van de schapen wol natuurlijk niet ontbreken. Zelfs aan cultuur is gedacht. Uit België komt onder andere een groep vendelzwaaiers (te zien van 15.45 tot 16.30 uur op het dorpsplein) en ook volks dansgroepen ontbreken niet. 'De Babbelaars' uit Heinkens zand en 'De Klompendansers' uit 's-Heerenhoek zullen in de middaguren op het dorpsplein hun kunnen tonen. De inwoners van Nisse vor men een attractie op zich; ze houden namelijk een wed strijd touwtrekken over de vaete op het dorpsplein. Voor droge kleren wordt gezorgd. Nadat de schaapskudde om streeks kwart over vijf ge schoren en wel de aftocht heeft geblazen, begint voor de bezoekers het eigenlijke feest vieren. In de grote feesttent op het dorpsplein kunnen belang stellenden namelijk vanaf 19.00 uur terecht om een dans je te wagen op muziek van 'Take Five'. De organisatie van dit om vangrijke folklorefeest is me de in handen van de Vereni ging tot Behoud van Natuur monumenten, Staatsbosbe heer, de gemeente Borsele en de Bevelandse fokveevereni ging. Zeeuwse trekpaarden en de Bevelandse aanspanning zijn ook present op het schaapscheerders feest in Nisse. Aan de fietstocht is ook een sponsoractie verbonden. Het publiek kan de fietsers per kilometer een bedrag toekennen van een dubbeltje of een kwartje door een sponsorcertificaat te kopen voor een bepaalde afstand. Deze week zullen alle scholen langs de route een brief krij gen van de Stichting Vakan tie voor het Gehandicapte Kind. Alle informatie over het doel van de actie staat er in. „Onze Stichting is twee jaar geleden in Den Helder opgericht", vertelt initiatief nemer I. Pach. „Het is onze bedoeling om jaarlijks een aantal gehandicapte kinde ren gratis een bootreisje te laten maken. Onderweg zijn er dan allerlei activiteiten, zowel aan boord als daarbui ten. We hebben op verschil lende plaatsen aangepaste bussen klaar staan waarmee we de kinderen naar dieren tuinen, de Efteling en derge lijke kunnen vervoeren". De eerste reis in 1982 was vooral bedoeld voor kinde ren uit de kop van Noord- Holland. Het was aanvanke lijk de opzet het bij deze ene Al twee maal heeft de Stichting Vakantie -voor het Gehandicapte Kind een vakantiereis met dit schip kunnen maken. reis te laten, maar de reac ties waren zo ernom, dat er wel een vervolg moest ko men. Pach: „De eerste keer hadden we twee maanden de tijd voor de organisatie. Binnen die twee maanden hadden we ook het benodig de geld, zo'n veertigduizend gulden, bij elkaar door al lerlei acties als rommel markt, voorstellingen en zo. De Marine in Den Helder gaf ook veel medewerking. Veel geld is ook bijeenge bracht op de schepen. Bo vendien zorgde de Marine voor een kok, een arts, en fy siotherapeuten om de reis mee te maken. We werken helemaal met vrijwilligers. De boot huren we van de Stichting Varende Recreatie voor Zieken en Verpleegden. Met opzet houden we de rei zen gratis: er zijn voor ge handicapten al te veel drem pels en we willen daar geen financiële drempel aan toe voegen". Om aan het benodigde geld te komen worden steeds nieuwe acties gevoerd om dat de stichting nog altijd geen subsidie krijgt. De fietsactie is iets heel nieuws. De deelnemers aan de fiets tocht komen woensdag 4 juli naar Vlissingen, waar ze om vier uur worden ontvangen door een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Ze overnachten in de Mari nekazerne. De stoet vertrekt donder dag 5 juli om acht uur rich ting Middelburg, waar ze ook weer door een vertegenwoor diger van het gemeentebe stuur opgewacht worden. Dit zal zijn om negen uur op het stadhuis. Via Den Briel rijdt men die dag naar Voorburg, waar de fietsers in de mari nekazerne zullen overnach ten. Vrijdag rijdt men via Leiden en Haarlem naar Amsterdam en zaterdag om halfdrie wordt het einddoel Den Helder bereikt. Wie meer informatie wil of een sponsorformulier wil aan vragen, kan dit doen bij I. Pach, Molenstraat 20 in Den Helder, telefoon 02230-14228. GOES - De korfbalvereni ging „Togo" houdt op zaterdag het vijfde zomertoernooi voor achttallen op het sportpark „het Schenge" aan de Westha- vendijk in Goes. De wedstrijden duren van 10.00 tot 17.00 uur. De wedstrij den zijn zowel voor veteranen, senioren, junioren, adspiran- ten, pupillen en welpen. Aan het toernooi nemen vele verenigingen uit Nederland en België deel. De prijsuitreiking is om on geveer 17.30 uur KRUININGEN - De „Stich ting Welzijn voor Ouderen" in Kruiningen houdt van 13 tot en met 15 juni haar jaarlijkse wandeldriedaagse voor oude ren. GOES - De proef van de in spectie directe belastingen in Goes om meer informatie te geven aan de 'belastingbeta ler' kan als geslaagd te boek worden gesteld. Door middel van klassieke instructie werden de belas- MIDDELBURG - Vrouwen zaken komen er aan de orde in 't Pand aan de Kerksteeg 5 in Middelburg. Vrouwentheatergroep Zilt treedt er zaterdag 16 juni op met de nieuwe voorstelling Een wit lint onder je voeten. De voorstelling begint om halfnegen, de zaal is open van af acht uur. Toegang twee gul den vijftig. tingplichtigen vertrouwd ge maakt met het invullen van het aangiftebiljet. Uit de proef is gebleken dat de klassikale instructie in een behoefte voorziet. De klassi kale begeleiding werd op zes avonden gegeven. 222 Deelne mers deden aan het experi ment mee. In Goes kwamen 99 mensen naar de drie avonden; in Hein kenszand lieten 67 belasting plichtigen zich voorlichten; in Krabbendijke trok deze ma nier van uitleg 28 mensen en in Wissenkerke kwamen eveneens 28 "mensen naar de voorlichtingsbijeenkomst. Uit een enquete bleek dat de deelnemers deze voorlichting als prettig hebben ervaren. Zoals het er nu naar uiziet zal er ook volgend jaar een dergelijke campagne worden opgezet. Gedurende drie avonden lo pen de deelnemers ongeveer vijf kilometer in de omgeving van Kruiningen. De start van deze tochten is gepland om 19.00 uur vanaf het jeugdge- bouw van de Gereformeerde Kerk, Berghoekstraat 5 in Kruiningen. Op 13 juni is inschrijving mo gelijk vanaf 18.45 uur bij het startbureau. Het inschrijfgeld bedraagt 6,- inclusief herinnering, koffie en thee. MIDDELBURG - De Mid delburgse Christelijke Jeugd organisatie houdt woensdag 20 juni een rommel- en ruilbeurs voor kinderen van zeven tot veertien jaar. Deze beurs wordt gehouden in de Graanbeurs op het Dam plein in Middelburg, van een uur tot half vijf. Tien procent van de opbrengst is bestemd voor het „geitenproject" van Wereldkinderen, een christe lijke zendingsorganisatie. t

Scheldebode | 1984 | | pagina 7