Mevrouw Hendrikse heeft al zo'n 7.500 Nederlands hervormde kerken Korfballen op de Markt met jubilerende Swift s P| a r e N v e! r g a r e n Kinderen tonen werk op slotavond de Hay man Dank Kees van Eersel concerteert in de Grote Kerk Playbackshow in Kortgene Concert Secret Sounds Puzzel miniatuur Afleiding Milieuorganisaties wijzen minister op uitslag discussie over kernenergie Sam Dave in Hooizolder Zwart-wit Wandelen in Nisse Louis van Dijk een der uitvoerenden in serie orgelconcerten Nieuwe Kerk Bazaar voor Namibië Heinkenszand Milieuorganisaties wijzen minister op uitslag discussie over kernenergie Barbecue Modderoord Test voor turnselectie SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 JUN11984 309 Rina Savic. MIDDELBURG - De korfbalvereniging Swift uit Middelburg bestaat deze maand precies vijftig jaar. Dit jubileum wordt op grootse wijze gevierd, onder meer met korfbalwedstrijden, maar ook met een optocht, de ingebruikname van een nieuw club huis en een speciaal jubileumnummer van het clubblad, waarin teruggekeken wordt op vijftig jaar korfbal. KOUDEKERKE - Oude ansichtkaarten zijn een ge wild verzamelobject. Me vrouw Hendrikse-Jonker uit Koudekerke heeft een uitge breide collectie. Zij zoekt het niet in allerlei stadsgezich ten, of landschappen maar uitsluitend in kaarten met afbeeldingen van Nederlands hervormde kerken. Om een idee te geven van de omvang van haar verza meling: ze heeft een dertig talalbums, sommige met tweehonderd andere met driehonderd kaarten er in. Haar eerste man, dominee Bakker uit Meliskerke is in dertijd met de verzameling begonnen. Hij schreef zijn collega's in andere gemeen ten aan met het verzoek een kaart van hun kerk te sturen en van elk bezoek aan een van de Nederlandse steden, bracht hij wel een aantal kaarten terug. Ook maakte hij zelf foto's van kerken, waar geen ansichtkaarten van verkrijgbaar waren. Dominee Bakker is aan het eind van de tweede wereld oorlog verdronken en me vrouw Bakker hertrouwde met de heer Hendrikse. Ook hij was een enthousiast ver zamelaar. Zijn verzameling kaarten had voornamelijk betrekking op Zeeland. In de loop der jaren breidde hij de verzameling nog verder uit, maar de tijd ontbrak om er veel mee bezig te zijn. Nadat ook de heer Hen drikse overleed, is mevrouw Hendrikse zich serieus met de verzameling bezig gaan houden. Ze zocht alle kaar ten uit en plakte ze op volg orde in albums. „Voor mij was het in die tijd een pretti ge afleiding", vertelt ze. „En hoe meer ik er mee be zig was, hoe meer het ook mij begon te interesseren. Van mijn man had ik nog een jaarboek voor predikanten, waarin alle kerken vermeld waren, zodat ik ook kon na kijken hoe ver ik met een be- paald gebied was. De her vormde kerken zijn allemaal in ringen ingedeeld en daar heb ik de albums nu ook naar ingedeeld, zodat ik di rect kan zien welke foto's nog ontbreken. Wat betreft Drente en Zeeland heb ik de kaarten nu compleet. Met de provincie Friesland ben ik nog druk bezig. Ik corres pondeer met een verzame laar uit Friesland en wissel regelmatig kaarten met hem uit. Van heel ivat kerken heb ik meer dan één kaart. Voor al in de tweede wereldoorlog zijn heel wat kerken ver woest of ernstig beschadigd. De kerken die gerestaureerd zijn, zien er na de wederop bouw dan vaak heel anders uit, zodat ik foto's van voor en na de restauratie bewaar". Foto Cor Schuilwerve MIDDELBURG - De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, de Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Land- schaps- en Milieubescherming en de Stichting Energie Komitee Zeeland komen op tegen het voornemen om het gebruik van kernenergie in Nederland verder uit te breiden. In een brief aan de minister van Economische Zaken van Aardenne, laten zij weten niet gesteld te zijn op de komst van vier nieuwe kerncentrales in ons land. Zij maken er be zwaar tegen dat de uitslag van de Brede Maatschappelijke Discussie door het ministerie eenvoudig aan de kant wordt geschoven. Uit deze „enquete" is name lijk gebleken dat 79% van de Nederlandse bevolking tegen uitbreiding van de toepassing van kernenergie is. 47% Wijst kernenergie definitief af en wil zelfs dat de bestaande kerncentrales op korte termijn worden gesloten. Nog maar enkele maanden geleden werd deze uitslag van de tientallen miljoenen gul dens kostende inspraakproce dure bekendgemaakt. MIDDELBURG - Op woensdag 13 en donderdag 14 juni houdt het sociaal-kultureel werk De Hayman in Middelburg slotavon- den in het wijkgebouw Zuiderbaken en het ontmoetingscentrum Dauwendaele. Kinderen van vier tot twaalf die in clubjes op verschillende terreinen zijn bezig geweest, laten er zien wat ze zoal hebben gedaan. Dat gebeurt in het Zuider baken woensdag 13 juni van halfzeven tot acht. Het programma omvat on der meer: - een expositie van werkstuk ken van de kleuterinstuif voor 4-6 jarigen, de dinsdagmid dagclub voor 6-9-jarigen en van de jeugdwijkkrant; - optredens van de volksdans groep van 6-9-jarigen en een optreden van de groep 12-15- jarigen; - een dia-serie over de weke lijkse activiteitsgroepen. In het ontmoetingscentrum duurt het programma van ze ven tot negen uur. Daar is on der meer te zien: - een expositie van werkstuk ken van de kleuterinstuif voor 4-6-jarigen; - optredens van de beide volksdansgroepen van kinde ren van 6-9 en van 9-12 j aar; - een tv-act, opgevoerd door de dinsdagavondclub 11-14-ja- rigen; - „het indianendorp" opge voerd door de club 6-9-jarigen van de maandagmiddag; - een toneelstuk van de to neel/ kreatief spelgroep van 9- 12-jarigen. Iedereen is welkom. De toe gang is gratis. WESTKAPELLE- Vrijdag 8 juni treedt in de Hooizolder in Westkapelle het bekende Amerikaanse soul-duo Sam Dave op. Hoe laat het concert begint vermeldt het persbe richt niet. Met klassiekers als Soul man en Soothe me haalden Sam Daniels en Dave Prater de hitlijsten op de hele wereld. Hun optredens swingen over het algemeen de pan uit. VLISSINGEN - Op de ru briek Sparen en vergaren komen steeds erg veel reac ties. Zo meldde Willy Ka- land-Lievense uit Westka pelle naar aanleiding van het verhaal in de Scheldebo- de achttien blikken dozen rijker te zijn geworden. De ze werden haar niet alleen door mensen, uit Westkapel le zelf gegeven, ook uit an dere plaatsen kreeg ze veel leuke reacties, waarvoor ze graag iedereen wil bedan ken. Van heel wat kerken be staan ook verschillende an sichtkaarten, die van ver schillende kanten het ge bouw tonen. Ook zijn er veel afbeeldingen met het inte rieur van de verschillende kerken. Mevrouw Hendrikse: „Ik vind eigenlijk alleen zwart-wit-kaarten mooi. Vroeger waren er natuurlijk nog geen kleurenkaarten, maar de nieuwere kaarten zijn nu vaak in schreeuweri ge, felle kleuren gedrukt, en dat vind ik eigenlijk niet zo passend. Het is erg moeilijk om nog aan de oudere kaarten te ko men. Veel zijn er al in het bezit van verzamelaars. De verzameling breidt zich ook niet meer zo snel uit, het ge beurt nog maar zelden, dat ik er nu kaarten bij krijg, die ik nog niet heb. Als ik er een kaart bij krijg, ben ik wel zo'n beetje de hele dag bezig, om hem op de juiste plaats in te passen. Alle volgende kaarten, moet ik dan weer een plaatsje laten opschui ven en dat is echt wel een heel karwei". Behalve de kaarten heeft mevrouw Hendrikse ook in de loop der jaren heel wat knipsels uit kranten en tijd schriften verzameld over za ken die op de kerken betrek king hebben. „Ik heb zo wel een goed overzicht van de historie van de kerken en al les wat daar omheen gebeur de", meent ze. „Mijn man plakte die knipsels allemaal in, maar daar kom ik de laatste tijd zelf eigenlijk niet meer aan toe. Ik bewaar ze wel allemaal en ik vind het ook erg leuk om ze weer eens terug te lezen. Ik heb ze ook wel uitgeleend aan mensen die daar in geïnteresseerd zijn en ook voor het maken van herdenkingsboekjes is er wel eens gebruik van ge maakt". GOES - Kees van Eersel geeft zaterdag met zijn instru mentale groep een concert in de Grote- of Maria Magdale- nakerk in Goes. De aanvang is 20.00 uur. Op het programma staan werken van Reinken, Vulpius, Bach, twee kerksonates van Mozart en het Concerto in a van Vivaldi. Het geheel staat onder leiding van Van Eersel. NISSE - Op de zaterdag voor Pinksteren kunnen wan delsportliefhebbers deelnemen aan een wandeltocht in de om geving van Nisse. Ton Nisse houdt dan haar 12e Poeltocht. Inschrijven kan men vanaf 13.00 uur in het Dorpshuis te Nisse. aj Verzamelen is een ziekte, waaraan veel Nederlan ders lijden. Over de oorzaak van deze ziekte is niet zoveel bekend. De bekende zielsarts dr. Freud hield het op een niet zo soepel verlopen zindelijkheids proces. Voor een kind is de poep een deel van zich zelf, daar smeer je wat mee, daar eet je wat van en daar doe je niet zo gemakkelijk afstand van. Als moeders of vaders zonder begrip „die viezigheid" ri goureus weghalen, wordt het afstand doen van de eigen poep enigszins traumatisch. Later, als men begrijpt dat het houden van poep toch echt niet meer kan, blijft toch die behoefte aan het houden van dingen bestaan. Een nieuwe verzamelaar is ge boren. Uit dit verhaal wordt ook duidelijk waarom er zoveel verzamelaars zijn. Wie meent dat dit onzin is, moet eens te rade gaan bij verzamelaars. Maar al te vaak begint het verzamelen met de behoefte (daar heb je het al) om iets te verzamelen. Pas later maakt de verzamelaar dan een keus: autootjes, asbakken, foto's van filmsterren, enzovoorts. Wie heeft zo'n ziekte? Meldt het de Scheldebode. Wij maken er graag een verhaal over. MIDDELBURG - De jaarlijkse serie orgelconcerten op dins dagavond, dip onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt gegeven, telt dit zomersei zoen 12 concerten. Vanaf 12 juni tot en met 28 augustus zal elke dinsdagavond het grote, 40 stemmen tellende orgel in deze laat- Gotische kerk door prominente organisten tot klinken worden gebracht. Deze concerten mogen zich sinds jaar en dag in een goede belangstelling verheugen. Ze worden niet alleen door de Zeeuwen zelf, maar vooral ook door toeristen uit binnen- en buitenland bezocht. Behalve dat de kerk zelf een beziens waardigheid is, herbergt het binnen zijn muren een fraai en kostbaar instrument. Het is bovendien één der grootsten van Zeeland. Voeg de schoonheid van de acoustiek bij de kwaliteit van de orgelklank. Voor de uitvoe ringen is een keuze gemaakt uit organisten die zich niet al leen bezig houden met het brengen van oude muziek, maar wier belangstelling evenzeer uitgaat naar de wer ken van componisten uit de eeuwen na de barokperiode. Nadere gegevens omtrent hen en de programma's zullen nog nader bekend worden ge maakt. Een bijzonder concert staat voor 26 juni op het pro gramma. Dan zal de befaamde musicus Louis van Dijk een improvisatie-concert geven, beurtelings op het orgel en de vleugel. Het openingsconcert op dinsdag 12 juni wordt gegeven door de Maassluise organist Feike Asma. Op Pinksteren speelt hij het volgende pro gramma: geopend wordt met een Koraalinleiding van Jan Zwart; vervolgens Preludium en Fuga in C, J.S. Bach; Ga votte, G. Martini; Rondeau, Fr. Couperin; Pastorale, D. Scar latti; Sonate no. 4, F. Mendels sohn; Moto Ostinato, P. Eben. HEINKENSZAND - De CJV houdt 8 en 9 juni in „De Loods" in Heinkenszand een bazaar in het kader van de actie „Scho lenplan Namibië". De bazaar duurt vrijdag van 19.30 tot 21.30 uur en op zater dag van 14.00 tot 17.30 uur. De opbrengsten van de ba zaar zijn bestemd voor de actie „Scholenplan Namibië", die tot doel heeft de onderwijsmoge lijkheden in Zuidelijk-Afrika te verbeteren. Besloten wordt met een fanta sie over pinksterliederen. Het daarop volgende concert zal worden gegeven door de bekende Haagse organist San- der van Marion. Alle concer ten beginnen om 20.00 uur. KORTGENE - De jeugdsoos van Kortgene houdt op 6 juli een groots playbackfestival waar aan iedereen kan mee doen. Het playbacken komt steeds meer in zwang getuige ook de di verse uitzendingen via de televisie. Belangstellenden die mee willen doen aan deze wedstrijd kunnen zich inschrijven bij de jeugd soos van Kortgene. In lichtingen op de telefoon nummers 01108-1496/1215. van «♦?Ii?DEL'?URG "P* Vereni8in« Milieuhygiëne Zeeland, de Stichting Zeeuws Coordinatieorgaan voor Natuur-, Land schap*-en Milieubescherming en de Stichting Energie Komitee zeeland komen op tegen het voornemen om het gebruik kernenergie in Nederland verder uit te breiden. In een brief aan de minister van Economische Zaken van Aardenne, laten zij weten niet gesteld te zijn op de komst van vier nieuwe kerncentrales in ons land. Zij maken er be zwaar tegen dat de uitslag van de Brede Maatschappelijke Discussie door het ministerie eenvoudig aan de kant wordt geschoven. Uit deze „enquete" is name lijk gebleken dat 79% van de Nederlandse bevolking tegen uitbreiding van de toepassing van kernenergie is. 47% Wijst kernenergie definitief af en wil zelfs dat de bestaande kerncentrales op korte termijn worden gesloten. Nog maar enkele maanden geleden werd deze uitslag van de tientallen miljoenen gul dens kostende inspraakproce dure bekendgemaakt. VLISSINGEN - Vrijdag 8 juni geeft de snel bekend wordende Nederlandse groep Secret Sounds een concert in de Piek in Vlis- singen. De driemansgroep debu teerde in augustus 1981 en viel meteen op door eigen muziek en een frisse aanpak, zoals dat heet. Het is dansbare muziek met een melancholieke onder toon. In eigen beheer bracht Secret Sounds de mini-elpee Het feestprogramma begint vrijdag 8 juni met een optocht van de leden van Swift door Middelburg, begeleid door de show-band Juliana. Men ver trekt om zeven uur van het Damplein. Na deze optocht spelen het eerste team van Swift en het eerste team van Tjoba uit 's Heer Hendrikskinderen op de Middelburgse Markt een korf balwedstrijd. Deze begint om acht uur. In de pauze van de wedstrijd geven de pupillen van Swift een demonstatie. Na afloop verzorgt Juliana een taptoe. De Jubileumcommissie heeft met opzet de Markt als sportterrein gekozen, omdat het in de eerste jaren na de be vrijding ook de gewoonte was om de competiewedstrijden daar af te werken. De eigenlijke jubileumviering vindt plaats op zaterdag 9 juni. De dag begint met een toer nooi van oud-leden van Swift en van de korfbalvereniging ONDO uit Sint Laurens en Blauw-Wit uit KIoetinge. Het toernooi begint om tien uur. Aan dit toernooi nemen onder meer een aantal leden deel die vanaf het begin lid van Swift zijn geweest, zoals Henk Bruggeman, Leunis Maas, Gert de Ru, Gerrit Slimmen, Anton Vos, Hanny de Vos- Voogt. Bekende Zeeuwse oud- scheidsrechters als Ton Mar- teijn en Rinus Nieuwdorp zul len bij de arbitrage helpen. In sportief opzicht is het hoogtepunt van deze jubi leumviering de wedstrijd tus sen Swift I en het Zeeuwse korfbalteam, die om halftwee begint op de velden van de Voorborch. Swift biedt zich zelf bij het vijftigjarig bestaan een nieuw clubhuis aan, waar aan al een aantal maanden Swiftleden en -vrienden hard gewerkt hebben. Het nieuwe gebouw wordt om halfvier of ficieel geopend. Het clubhuis staat naast de velden op het sportpark Voorborch. Aansluitend aan deze ope ning volgt een receptie. De dag wordt besloten met een feest avond voor leden en genodig den. Vrijdag 15 juni is er voor de jongere leden van Swift een disco-avond. Zaterdag 16 juni, de laatste dag van de jubileumviering is speciaal bedoeld voor de pu pillen en adspiranten. Op het programma staan sport en spel met onder meer een tan- dempuzzeltocht en een barbe cue. In het jubileumnummer wordt teruggekeken op het verleden van Swift. In het be gin van de dertiger jaren was het op Walcheren nog maar pover gesteld met de korfbal sport. Er waren wat kleine ploegen van onder meer de kweekschool de PZEM en de HBS, maar echte wedstrijden konden nog nauwelijks ge speeld worden. Gebrek aan le den was er de reden van dat de PZEM en de Kweekschool een fusie aangingen op korfbalge- bied, de nieuwe ploeg „Swift" was geboren. In 1936 nam Swift een eigen clubhuis in gebruik. De kosten van dit tweedelige houten ver blijf waren twee honderd vijf tig gulden. De Swiftdames schonken er thee, voor vijf cent per kopje, om zo voor een theeketel te kunnen sparen en voor petroleum voor het pe troleumstel waarop het water gekookt werd. De belangstel ling voor korfbal groeide in deze jaren nog al en nog voor de oorlog kwamen er steeds meer clubs bij. Toen kwam ook de eerste competitie van de grond. De wedstrijden werden ongeacht de weersomstandigheden het hele jaar door buiten gespeeld. De oorlog gooide roet in het eten. Het Nadorstterrein werd voor sportend Zeeland geslo ten en de Swiftenaren vonden na de oorlog het clubhuis als wrakhout terug langs het ka naal. Op de velden was geen grassprietje meer te bekennen en het Nadorstterrein werd omgedoopt in Modderoord. Dit was ook een van de rede nen waarom de wedstrijden voortaan op de Markt werden gespeeld. Ondanks de vele schaafwonden die het spelen op de keien meebracht, werd er enthousiast gespeeld en het winkelend publiek genoot van dit sportgebeuren midden in de stad. Reden voor Swift om dit tijdens de jubileumviering nog eens over te doen. Excusez moi uit en de reacties waren zo goed dat er binnen drie maanden een tweede serie moest worden geperst. De elpee trok ook de aan dacht van journalisten, zodat er een hele serie interviews volgden en optredens in radio programma's en op t.v. Een Duitse platenmaatschappij bracht de mini-elpee uit in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland en Zweden en Frankrijk volgden met een single van de elpee. Een nieu we elpee is juist uitgebracht of staat eraan te komen. Het concert in Vlissingen begint om negen uur. Toegang zeven gulden vijftig. MIDDELBURG - De Mid delburgse Turnvereniging test in juni weer de jeugd die in aanmerking wil komen voor een plaats in de A- en de B-se lectie van de club. Meisjes die geboren zijn tus sen 31 mei 1975 en 1 juni 1978 kunnen getest worden voor de A-selectie. Meisjes Vanaf 9 jaar kunnen in aanmerking komen voor de B-selectie. Jon gens geboren tussen 1 juni 1975 en 1 juni 1978 kunnen zich la ten testen voor de A-selectie. Bij de test voor de A-selectie wordt niet gelet op bepaalde vaardigheden maar op moto rische basiseigenschappen als lenigheid, kracht en coördina tie. Dat wil zeggen, dat ieder een aan deze test kan deelne men, ook al heeft hij nog nooit aan turnen gedaan. Om in aanmerking te ko men voor de B-selectie moet men wel over enige vaardig heid beschikken. De testen zijn in de trai ningszaal van de selectiegroe- pen in gebouw de Schakel aan de Bachtensteene en wel op woensdag 13 juni om zes uur voor de jongens en op donder dag 14 juni om zes uur voor de meisjes. Liefhebbers kunnen zich telefonisch voor de test opgeven bij Hanny Villée, Hu- go de Grootlaan 69 in Middel burg. Telefoon 11708. Men kan het best bellen tussen twaalf uur en halftwee. MIDDELBURG - De Juniorkamer Walcheren heeft een boek je samengesteld met als titel „Puzzelend door Miniatuur Wal cheren". Het team van Swift 2 in 1938. Het boekje leidt de bezoe kers op een speelse manier door de maquette. Van elk dorp of stad zijn een of meer wetenswaardigheden opgeno men. Bij elke plaats wordt een vraag gesteld. De antwoorden kunnen soms worden gevon den in de teksten, soms zal het antwoord in Miniatuur zelf moeten worden gezocht. Zij staan achter in het boekje ver meld, verborgen onder een af- dekstrook. De Junior Kamer wil met dit boekje een steentje bijdra gen om Miniatuur Walcheren te behouden. Het boekje is ter gelegenheid van het derde lus trum van de Junior Kamer be langeloos aangeboden aan Mi niatuur Walcheren. De puzzeltocht is vooral be doeld voor de jeugdige bezoe kers en voor excursies van la gere scholen. Het boekje is dan ook aan alle lagere scholen op Walcheren gestuui^d.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9