„Kinderen met ernstige problemen worden goed onderkend door onderwijsgevenden" Ponypark Slagharen staat er gekleurd op Straten Nieuw Middelburg krijgen ander aanzien NIEUWS VAN HET STADHUIS J. SCHRIEK (R.P.C.Z.): PRAKTIJK LEERT: Dr. Stavermanbrigade viert zestigjarig bestaan MOGELIJKHEDEN Verkoop handwerken Rommelmarkt OPEN AANBOD t ©oubboppertje Diabetes Fonds Nederland zoekt collectanten Seniorenkrant volgende week weer in de bus Boomzwellerij Commissies Wie verloor ladder? SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 ME11984 309. GOES - Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland is een instituut dat vaak wordt aange duid met de term "on der wijs begeleid ings - dienst". De dienstverle ning van het R.P.C.Z. is gericht op onderwijsge venden en leerlingen van kleuterscholen, la gere scholen en scholen voor buitengewoon on derwijs van alle richtin gen in de provincie Zee land die met het Cen trum een overeenkomst hebben gesloten. Hulp van het R.P.C.Z. is nooit verplicht; alles gebeurt altijd op verzoek van en in overleg met de school. Bent u al in de nieuwe winkel van 't Gouddoppertje geweest mevrouw? B. en W. van Mid delburg zijn van plan de woonstraten in Nieuw Middelburg op nieuw aan te kleden. Nu binnenkort de re novatie van de wonin gen in die wijk vol tooid is, komt de ver betering van de riole ring aan bod. Zowel door de renovatie als door de werkzaamhe den aan de riolering wordt het wegdek er echter niet beter op. MIDDELBURG VLISSINGEN - Dr. A. Stavermanbrigade in Vlissingen is zes tig jaar. De vereniging heeft als doelsteUing het aanleren van zwemmend redden. De vereniging is opgericht op 18 juli 1924, maar omdat deze datum midden in de vakantie valt, is besloten het feest al in juni te vieren. Ter gelegenheid hiervan zijn stratie duiken door de er op vrijdag 22 juni vanaf zes D.L.R.G. uit Waxweiler. Ook uur tot acht uur open lessen in deze dag wordt besloten met het sportfondsenbad. De een feestavond ouders van de leden kunnen De jongste leden van de bri- Het werk van het R.P.C.Z. gebeurt vanuit drie bestaande rayon kantoren: Middelburg voor rayon Walcheren; Temeuzen voor Zeeuwsch- Vlaanderen en Goes voor de rest van Zeeland. We hebben een gesprek met de heer J. Schriek, rayoncoördina tor in Goes. „Voor de scholen die onze hulp inroepen, zijn er grofweg twee instapmogelijkheden", licht de heer Schriek toe, „bij problemen met een kind op school en bij begeleiding aan een schoolteam dat op een sys tematische manier iets wil veranderen. Maar natuurlijk hebben deze twee dingen met elkaar te maken. Echt ernstige problemen bij kinderen worden vaak al in de periode van de kleuterschool geconstateerd. De praktijk leert dat deze kinderen goed door de leidsters worden her kend. Een kind dat problemen heeft op school zou je kunnen omschrijven als een kind dat opvalt. Zowel gedragsmatig als bij de taakuitvoering. Het kan erg teruggetrokken zijn, maar ook zeer luidruchtig. In zo'n geval kan de school zich tot het R.P.C.Z. wenden. Ten minste, als het gaat om een kind dat vooral ontwikke- lings- en leermoeilijkheden heeft; en als het gaat om ge dragsmoeilijkheden, die niet in eerste instantie nauw met de gezinssituatie samenhan gen." De heer Schriek benadrukt dat zijn centrum er op gespitst is dat de ouders of verzorgers van het kind altijd goed op de hoogte zijn van de situatie op school en van de hulp die het onderwij steam wil gaan in roepen. „Zonder toestemming van de ouders gebeurt er niets." In een gesprek met de school zal nu eerst worden gepro beerd de vraagstelling helder te krijgen en deze te plaatsen in het perspectief van de reali teit: Wat is mogelijk en haal baar voor dit kind? Na zo'n eerste gesprek is het heel goed mogelijk dat de school weer verder kan met het kind. Ook kan blijken dat verdere bege leiding van de school gewenst is om het onderwijs op het be treffende kind af te stemmen of dat een nader onderzoek noodzakelijk wordt geacht. Schriek: „Wanneer niet wordt aangeraden het kind aan te melden bij een school voor buitengewoon onderwijs en men dus verwacht dat de problemen zijn op te lossen in het gewoon onderwijs, zijn verschillende adviezen moge lijk. Daarbij zal steeds voorop moeten staan dat het kind, en ook de onderwijsgevende, per spectief wordt geboden in de situatie binnen de school; het kind moet verder. Het is van zelfsprekend dat je daartoe gezamenlijk probeert de oor zaak van een bepaalde achter stand te achterhalen en dat zo wel kind als onderwijsgeven de zicht op de situatie hebben, zodat er wezenlijke verande ringen tot stand kunnen ko men. Want onze hulp is altijd tijdelijk." Na een onderzoek kan ove rigens ook worden geadvi seerd om contact te zoeken met een andere instantie. Een jaarplanbegeleiding door het R.P.C.Z. is bestemd voor scholen die op een syste matische manier iets willen veranderen. Die veranderin gen kunnen betrekking heb ben op alle aspecten van hun schoolsysteem. Het kunnen veranderingen zijn in de ma nier waarop het onderwijs aan de kinderen gegeven wordt, maar ook veranderingen in de samenwerking tussen onder wijsgevenden of in de manier waarop de contacten met ouders geregeld zijn. In feite kan alles wat met de school te maken heeft onderwerp zijn van jaarplanbegeleiding; de school voegt hiermee eigenlijk iets toe aan zijn normale gang van zaken. „Het moet geen verstoring zijn van de be staande situatie, maar een verrijking daarvan", zegt rayoncoördinator Schriek. Het rayonkantoor beschikt over een aantal schoolbegelei- ders(sters), een orthopedagoge, een psycholoog en psycholo gisch assistenten. Hebben die nu gezamenlijk zoveel méér kennis in huis over het 'schoolbedrijf' als een gemid deld onderwij steam, zo rijst de vraag. Zijn woorden wegend ant woordt de heer Schriek: „Laat ik het anders zeggen. Door het volgen van de landelijke ont wikkelingen, deelname aan studiedagen, experimenten, uitwisselingen en coaching, krijgen wij de beschikking over een schat aan informatie die wij op onze beurt concreti seren naar het onderwijs. De kennis die wij vergaren is niet altijd beschikbaar voor onder wijsgevenden. Wij destilleren dat en spitsen het toe op het Zeeuwse. Door middel van zo'n jaarplanbegeleiding hel- dan kennis nemen van de ver schillende technieken en ma terialen waar hun kinderen mee oefenen. De avond wordt besloten met een disco-bal voor alle leden. Het hoogtepunt van de jubi leumviering is de marathon op zaterdag 23 juni. Niet alleen leden van de Stavermanbriga de zelf, maar ook van zuster verenigingen doen dan mee aan een acht uur durend zwemgebeuren. Het begint om tien uur. Tijdens de marathon zijn er nog verschillende an dere aktiviteiten in het zwem bad, waaronder een demon- VLISSINGEN - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Vlis singen houdt donderdag 17 mei een hand werk verkoop in het dienstencentrum Bachten Reede in Vlissingen. De verkoop duurt van half- tien tot halftwaalf. Men kan er onder meer terecht voor kle den, schortjes, pannelappen, macramé, poppen, sokken, kussens en dergelijke. gade vieren op zaterdag 30 ju ni feest. Voor hen is er een spelmiddag die om tien uur 's morgens begint. Wie de jubilerende vereni ging wil gelukwensen, kan dit doen op vrijdag 22 juni. MIDDELBURG - Zaterdag 19 mei houden de openbare ba sisschool „De Westburch" en de openbare kleuterschool „De Westhof" in Middelburg een rommelmarkt met kleding- beurs. Tevens is er een fancy-fair waar zelfgemaakte artikelen gekocht kunnen worden, bij voorbeeld: boterbabbelaars die ter plaatse gemaakt wor den. Voor de kinderen worden er films gedraaid, terwijl ze ook diverse spelletjes kunnen doen. Men kan terecht van tien uur 's morgens tot onge- ver één uur 's middags. De in gang is aan de Beneluxlaan. De opbrengst zal worden be steed aan de viering van het 10-jarig bestaan van de scho len. Deze zal in juni plaatsvin den. Deze foto is afkomstig van één van de lagere scholen die is betrokken bij het ontwikkelingsprojekt Brouwershaven/Zonnemaire. Het is er één uit de serie "Assepoester". De kinderen lazen gezamen lijk het sprookje, besloten welke scènes ze wilden fotograf eren bij het uitspelen van dit sprookje en tenslotte werden de foto's in de juiste volgorde opgeplakt en van tekst voorzien. pen we de school greep te krij - gen op veranderingen die deze zelf wenst." Er komt heel wat kijken bij de opstelling van een plan waarin de veranderingsactivi teiten van een school worden vastgelegd. Daarom helpt het R.P.C.Z. niet uitsluitend bij de uitvoering ervan, maar ook bij het opstellen. „Natuurlijk blijft het plan van de school", zegt de heer Schriek met enige nadruk. „De school zelf stelt het uiteindelijke plan vast. Er komt niets in en er gaat niets uit tegen de zin van de school. Daarmee gaat het plan ech ter nog niet automatisch in uitvoering. Het rayonteam moet dan eerst nog beslissen over het inzetten van man kracht. Gaat het plan inder daad in uitvoering, dan heeft het team daarmee aangegeven dat het vertrouwen heeft in de realiseerbaarheid van het plan. Bestaat daar twijfel over, dan volgt eerst nader overleg tussen school en R.P.C.Z., voor er al dan niet toezegging over begeleiding wordt gedaan." Het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland heeft nog tal van andere begeleidingsacti viteiten in haar dienstenpak ket. Zo zijn er bijvoorbeeld Ontwikkelingsprojekten Ba sisschool, die begeleid worden door het centrum. Deze pro- jekten zijn bedoeld om erva ring op te doen met vernieu wingsactiviteiten die van be lang zijn voor de nieuwe ba sisschool. Op Schouwen-Dui- veland is er één dergelijk pro- jekt, dat van Brouwersha ven/ Zonnemaire. Sirjansland en Seroosker- ke/Noordwelle nemen deel aan een projekt "Breed Regio naal Welzijnsbeleid" dat is ge richt op de school in de kleine kern. Verder is bij het R.P.C.Z. het Coördinatiepunt Kleine Basisscholen Zeeland onder gebracht. Ook hier betreft het vernieuwingsactiviteiten, zij het specifiek gericht op de kleine scholen. Andere projek- ten waarbij het centrum be trokken is, zijn onder meer het Experimenteel Arbeidsprojekt voor Jeugdige Werklozen, On derwij sstimulering, Begelei ding Kulturele Minderheden en Aktiveringsscholen. Tot het meer reguliere werk behoren nog te worden ge noemd het Open Aanbod (de verzamelnaam voor werk groepen, workshops en trai ningen waarop schoolteams en individuele onderwijsgeven den jaarlijks kunnen inteke nen. Doel van het Open Aan bod is onderwijsgevenden kennis te laten nemen van ontwikkelingen die het R.P.C.Z. van belang vindt. ZEELAND/WEST BRA BANT - Lezertjes van de Zee- bra Weekbladen werden uit genodigd om mee te doen aan de kleurwedstrijd, die we sa men met het bekende pony park Slagharen hebben ge houden. We werden aange naam verrast, want de postbo des kwamen handen te kort om de kleurrijke resultaten op onze buro's te krijgen. De kin deren hebben uitstekend hun best gedaan en de jury had het dan ook bijzonder moeilijk om de winnaars te kunnen aan wijzen. Tien trio trips waren de hoofdprijzen. Een Trio Trip is een driedaags verblijf (twee overnachtingen) voor maxi maal vijf personen in een van de zomerhuizen van het park in Collendoorn. Van deze prijs kan uitsluitend in het voor- of naseizoen gebruik gemaakt worden. Trio Trips werden ge wonnen door: Melanie van Boxel, Burg. Sweensplein 25, Rijen; Feiko van Tetering, Wagenaarstraat 6, Oosterhout; Ghislaine Snoe ren, Weide 13, Dongen; Els de Visser, Thibautstraat 4, Aag- tekerke; Jolanda Zwart, Ra- denhove 84, Middelburg; Si- mone Vroegop, Langegracht 35, Kapelle; Ellen Koole, Tulp straat 24, Goes; Jadina van de Pol, De Sluys 12, Klundert; Karin Schelvis, De Putten 13, Zevenbergen; Patrick Nuijten, Petrusstraat 22, Breda. Verder hebben we nog 50 gezinskaarten, die recht geven op een dag gratis toegang tot het ponypark Slagharen voor ouders en hun kinderen. Deze gezinskaarten werden gewon nen door: Johannis Kosten, Veerse- weg 31, Middelburg; Marco Hoogesteger, Margrietstraat 3, Westkapelle; Patrick de Waardt, Hunzestraat 31, Oost Souburg; Cindy Kluyfhout, Vlissingsestraat 8, Koudeker- ke; Robbie Dingemans, Duun- mede 10, Middelburg; Jeroen Schoon, Oude Polderdijk 5, Baarland; Ellen Geeve, Dieze- straat 23, Oost Souburg; Su zanne de Vries, Burg. Dreg- mansstraat 37, Koudekerke; Neels Smeekens, Koepoort straat 27, Middelburg; Mariel- le Visser, Rossinilaan 13, Vlis singen; Bram Quist, Rem- brandtstraat 21, Heinkens- zand; Liseon Vermeule, Bij- sterweg 16, Wolphaartsdijk; Peter van Velzen, Ooster- scheldestraat 10, Wemeldinge; Janine Schouwenaar, Ooster- scheldestraat 54, Wemeldinge; Monirah Knoors, Vroonen burg 15, Kapelle; Eva van Minde, Quistkostsedijk 12, Kwadendamme; Patricia Vuyk, Chezeeweg 10c, Wemel dinge; Nelleke Louwerse, Pr. Beatrixweg 28a, Wemeldinge; Johnny de Jonge, Damstraat 14, Yerseke; Ellen de Feyter, Nieuwstraat 23, Goes; Moni que van Aken, Van Colster straat 22, Geertruidenberg; Sandra Krijnen, Baarschotse- straat 4, Dorst; Marieke Sie- brands, Cypressenstraat 31, Dorst; Rob Claesen, Leibeemd 5, Rijen; Maikel Ripzaad, Hor tensiastraat 13, Dongen; Ilon- ka Nieuwenhuizen, Anemoon- laan 18, Raamdonksveer; Mer- celien Pompier, Noorden beemd 18, Oosterhout; Ilse van Holsetin, Kruidenlaan 22, Oos terhout; Monique Smeekens, Alphenseweg 58, Gilze; Cor- rian de Rooy, Havendries 29, Waspik; Elviera Reniers, Fri- sostraat 26, Zevenbergschen Hoek; Hester Vogelaars, Past. Reijnstraat 27, Standdaarbui- ten; Annette Versluys, Droge- dijk 1, Fijnaart; Margreet den Engelse, Verlaatstraat 24, Klundert; Erik van Aart, Ha- zeldonkse Zandweg 40, Zeven bergen; Familie van Oord, Kon. Wilhelminalaan 1, Wil lemstad; Christa Schleven, Plataanstraat 13, Fijnaart; Danny Vermunt, Van Liede- kerkestraat 14, Standdaarbui- ten; Mandy den Hollander, Es doornpad 27, Fijnaart; Lisa van Eeden, Callenburghlaan 62, Willemstad; William Baert, Oranjelaan 19, Zevenbergen; Arbo Stoop, Grintweg 4, Moer dijk; Laureline van den Heu vel, Brouwerijstraat 11, Wa genberg; Evelien Cijsouw, Margrietstraat 14, West Ka pelle; Martij n Schieman, Bou levard Evertsen 66, Vlissingen; Joery Castel, Lingestraat 46, Oost Souburg; Boudewijn Willeman, Arendhof 27, Hein- kenszand; Anton Jacobse, Smits weg 14, Driewegen; Sandra Vogd, W. Arondeus- straat 6, Middelburg en Anne- lies Duine, Jac. van Beieren- straat 45, 's Heer Hendrikskin deren. De prijswinnaars krijgen schriftelijk bericht. Voor antieke en moderne klederdrachtsieraden; voor prachtig Lapponia, groeibriljant of verlovingsringen, de betere merken horloges, klokken en globes. Of misschien voor restauraties van antiek, reparaties van sieraden of ontwerpen uit eigen ateliers. Bij elke 150,een geslepen diamant van 0,02 crt (of korting). Middelburg, Nieuwe Burg 14, tel. 01180-35275. MIDDELBURG/VLISSINGEN - Ook op Walcheren zal er dit jaar worden gecollecteerd voor het Diabetes Fonds Nederland. De actie „Geef 's voor diabetes" vindt plaats van 25 tot en met 30 juni. Er zijn hiervoor nog een groot aantal collectanten nodig, vooral in Middelburg, Veere, Vlissingen, Oost- en West-Souburg en Domburg. Vorig jaar leverde de actie meer dan een miljoen gulden op. Met dit geld is het Diabetes Fonds Nederland in staat ver schillende onderzoeksprojec ten financieel te steunen. Er is de laatste jaren op het gebied van de bestrijding van diabetes al heel veel bereikt. Door verbeterde technieken kunnen suikerpatiënten nu heel goed worden behandeld. In sommige gevallen kunnen complicaties zoals bijvoor beeld blindheid worden voor komen. Toch is er ook nu nog veel onderzoek nodig. Wie als col lectant wil meewerken kan zich aanmelden bij de plaatse lijke actieleiders: J. Gehr- mann-Alewijnse, Paul Kru gerstraat 262 in Vlissingen te lefoon 01184-12130 of G. de Hoop-Bon, Kruitmolenlaan 47 in Middelburg, telefoon 01180- 16817. MIDDELBURG - Op 21 en 22 mei verschijnt huis-aan- huis in Middelburg weer de Seniorenkrant. In deze editie vinden de ouderen onder meer informa tie over alarmering, opname in bejaardentehuizen, gezins verzorging en voorlichting over sociale verzekeringen. De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen in de gemeente Mid delburg. Zij, die na 22 mei de Senio renkrant niet ontvangen heb ben, worden vriendelijk ver zocht direkt daarna dit door te geven aan het bureau van de Stichting Welzijn Ouderen, Schuttershofstraat la te Mid delburg, tel. 27537. Zij krijgen dan alsnog de krant thuisbe zorgd. In feite moet de hele wijk worden herbestraat. Als echter bij het herbestraten een verbetering van het woon- en leefklimaat kan worden geschapen, zijn er mogelijkheden een rijkssub sidie te krijgen in het kader van de woonbuurtverbete ring. Dat kan als de straten worden voorzien van ver smallingen, drempels en as- verspringingen. B. en w. willen dat doen in het gebied binnen de Veersevest, Na- ssaulaan, Sportlaan, Noord singel en Noordvest. Auto's zullen in die wijk dan niet harder dan dertig kilometer per uur mogen rijden. Omdat van de Nassaulaan en de Sportlaan ook niet wijkgebonden verkeer ge bruik maakt, is het de be doeling de overlast voor aangrenzende straten zoveel mogelijk te beperken. Een rijbaan ter breedte van zes meter zou moeten worden geasfalteerd, terwijl het verkeer zo ver mogelijk van de huizen wordt geleid. Met verkeersdrempels en asver- leggingen moet de snelheid van de auto's binnen de per ken houden. Overigens kun nen bewoners tegen het in stellen van een maximum snelheid van dertig kilome ter per uur bezwaar aante kenen. Het voetpad dat langs het Balkengat achter de huizen aan de Kinderdijk loopt, verkeert in zeer slechte toe stand. Het pad wordt meer en meer gebruikt, zowel door watersporters die hun boot in het Balkengat heb ben liggen als door bewo ners van de Kinderdijk. B. en w. willen het pad voor het publiek toeganke lijker maken door via een trap een verbinding tot stand te brengen met de Dokbrug. Tevens zullen de rioleringen moeten worden vernieuwd. De buizen zijn verzakt door het wijken van de kadewand langs het voet pad. Mogelijk komt een ver beteringsplan in aanmer king voor rijkssubsidie op grond van het Besluit Bij dragen Reconstructie en Sa neringsplannen. Voor de boomzwellerij tussen de Laan der Verenig de Naties en de Domburgse Watergang is nog een extra krediet nodig van 23.610 gul den. In eerdere jaren is al 16.800 en 22.348 gulden door de raad ter beschikking ge steld. Met de eerste twee kredie ten is de boomzwellerij in gericht en gedeeltelijk inge plant. Het uitgangspunt was dat de zwellerij vanaf het vierde jaar een voordelig saldo te zien geeft en voor 1985 verwacht men inder- daag een winstje. In het con cept-raadsvoorstel schrijven b. en w. dat de boomzwelle rij een positieve zaak is, en niet alleen financieel. „De kwaliteit van de bo men en struiken is zondanig dat bij het overplanten naar de definitieve plaatsen geen risico wordt gelopen. De hergroei komt direct op gang, omdat de bomen in de directe omgeving opgroeien. Hierdoor wordt vervoer over grote afstand - uitdro gen van het wortelgestel - voorkomen, terwijl de bo men aan de bodem- en weersgesteldheid hier ter plaatse gewend zijn". De adviescommissie voor economische zaken komt woensdag 16 mei om half- acht bijeen in de maquette kamer van het stadhuis. Er staat onder meer een aan vraag op het programma van de AKZO-bouwmarkt die enkele loodsen aan de Grenadiersweg wil inrich ten voor een bouwmarkt. Het gaat om een oppervlakte van bijna 2.000 vierkante meter. De adviescommissie voor welzij nsaccommodaties ver gadert woensdag 23 mei in de raadszaal van het stad huis. Het begint om acht uur. Er wordt onder meer ge sproken over de renovatie en energiebesparende maat regelen voor het zwembad en over de tarieven van de culturele accommodaties en wij kcentra. Tot eind april zijn bij de Middelburgse politie de vol gende voorwerpen als ge vonden aangegeven: bank biljetten; sleutels; oranje re genpak in oranje étui; zwart denim jasje in jeans tas; imitatie bontjas, bruin/wit; zwart dameshorloge met zil ver schakelbandje; horloge zonder bandje; zilveren armband met inscriptie; plastis tas, inhoud: zwem spullen, hemd en overhemd, T-shirt; zwart gelakte bood schappentas, zonder inhoud; plastic tasje, inhoud: pakje; katoenen tas, inhoud sjaal, sport kleding (blauw); hen- gelhoes; hondenpenning; aluminium ladder; bruine portemonnee inhoudt geld nota; damesportemonnee, inhoud:geld, bon stomerij; Duits rijbewijs; museum kaart. Bij het Tref een ter zijn de volgende voorwerpen ge vonden: zilveren hangertje (hartje) met inscriptie „Mo nique"; zilveren kettinkje met bergkristalletje; grijs portemonneetje met rits, in houd: kleingeld sleutels; leren bewerkte portemon nee, inhoud: kleindgeld; ny lon boodschappentassen (rood/blauw/wit/rose ge streept en bruin/rood/ groen/geel gestreept; ge bloemd brilétui: inhoud: zonnebril (rose/rood); bruin stoffen Polaroid brilétui; groene brillekoker; wit overhemd, korte mouw, maat 44; zwart/wit ge bloemde sjaal; zwart/grijs gestreepte willen sjaal; blauw/paars sjaaltje met streepjes (diverse kleuren); bruin/beige wollen dames muts; witte ijsmuts met ro de/blauwe/gele strepen; zwart leren kinderjackje; paars kinderslofje; wandel stok; zwarte paraplu met houten handvat; zwarte pa raplu met zwart kunststof handvat.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9