Je moet ze wel allemaal afstoffen X ift&ö.* tl- s a !L.- Hooien, plaggen en rooien: werkkampen in de natuur Van folk tot country op open podium Razzmatazz Natuur is er ook in de stad 351 MINIATUUR-HONDJES A Kabouters en welpen laten regenboog op in Arnemuiden Leerlingen tonen text iel werk in openbare bibliotheek s p A R E N V E R G R E N Koren zingen voor Unicef lifc Prijzen 'Ié Programma Doedelzak Concert Accordeola SCHELDE BODE VAN WOENSDAG 16 ME11984 33 33 l feu Ihïi&i i S- 11 - A Jfc fa»» 5 fJM ARNEMUIDEN - Als afsluiting van het zes weken durende Regenboogspel van de kabouters en welpen van Scouting Nederland worden op zaterdagmid dag 19 mei overal in het land schitterende en metershoge regenbogen vervaar digd en omhooggewerkt. Ook in Zeeland gaan de 1.500 kabouters en welpen daarmee aan de slag. MIDDELBURG - Ook in de stad is nog volop van de natuur te genie ten, vinden de leden van de werkgroep Natuure- ducatie Middelburg. Als afstudeerproject hebben zij een tentoonstelling over het onderwerp „Natuur, ook in de stad" samengesteld. Deze is van 19 mei tot en met 15 juni te zien in gebouw de Schakel aan de Bach- tensteene in Middel burg. 315 MIDDELBURG - Wat is er logischer als je dol bent op honden en je wilt wat gaan verzamelen, dan het bij elkaar zoeken van aller lei hondjes. Voor Karen Snikkers ivas dit het begin van een leuke hobby. In verband met de ruimte in haar flat, zocht ze het voor al in de wat kleinere soor ten, die in de letterbak pas sen. Karen is al zeven jaar be zig en haar verzameling omvat nu 351 hondjes van allerlei soorten materiaal: glas, porselein, hout, me taal, brooddeeg en noem maar op. „Het wordt wel steeds moeilijker om de verzame ling nu nog uit te breiden", zegt ze. „Ik heb er al zo veel dat ik soms zelf niet zeker ben of ik een bepaald ex emplaar al heb of niet. Ik ben wel kritisch bij het ko pen van de hondjes. Je moet echt goed kunnen zien dat het een hond is. Sommige van die kleine beeldjes zijn zo vaag dat je niet kunt onderscheiden of het nou een hond, een kat of een beer is. Zulke dingen neem ik dan ook niet op in mijn verzameling. De stel letjes, twee grote en een kleintje erbij, of zo, vind ik zelf het leukst. Dan kun je ook meestal zien wat voor soort ras de hond moet voorstellen. Zo heb ik on der meer Franse bassets, Duitse herders, collies, een Yorkshire terriër en whip pets". ft*» «rJ V ~lV J - 1 j» M 'Hs^SmAim 'J y 'tyFMgwegL Veel van de hondjes heeft Karen gekocht bij kraampjes op hondenten toonstellingen. Daar gaat ze vaak met haar eigen honden naar toe, die daar nogal eens in de prijzen vallen. Beeldjes van haar eigen honden heeft ze nog niet te pakken gekregen, omdat ze beide van een ras zijn, dat hier nog niet zo vaak. voorkomt. De ene is een Australische cattle dog en de andere een Italiaanse herdershond. Karen: „Ik weet niet of er wel beeldjes van deze rassen bestaan. Als ik ze er gens zou zien, zou ik ze na tuurlijk meteen kopen. Ik blijf er nog steeds naar zoe ken. Een enkele keer kom ik wel eens een beeldje te gen van een niet zo veel voorkomend ras, zoals pas nog van een bullterriër. Veel van de hondjes heb ik ook cadeau gekregen bij verjaardagen en zo. De hondjes van brooddeeg heeft mijn zus voor me ge maakt, die vind ik ook ont zettend leuk". „Deze grote letterbak, waar ik ze allemaal in heb staan heeft mijn vader ook voor mij gemaakt. Ik heb er nu al een tweede uxit klei nere letterbak bij. Erg veel uitbreiding is niet moge lijk meer, omdat ik vind dat de verzameling niet mag overheersen in de ka mer en zo veel ruimte heb ik niet. Daarom spaar ik ook absoluut geen grotere hondjes dan die in deze bak passen. Ik heb erg veel ple zier in de verzameling. Het enige vervelende ervan is het afstoffen, want daar ben ik wel een paar uurtjes mee bezig". Rina Savic niiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiü VLISSINGEN - Al bijna 25 jaar organiseert het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) werkkampen in natuurreservaten. Een goedkope - extra - vakantiemogelijkheid voor jon geren tussen 15 en 25 jaar: deelnemers betalen een eigen bijdrage van slechts 25,- voor een kampweek. Het IVN zorgt voor begeleiding, onderdak en eten. Met dit goedkope vakantie aanbod heeft het IVN als vere niging ter bevordering van milieubesef natuurlijk een be doeling. Het IVN wil zoveel mogelijk jongeren in contact brengen met de natuur, het re- servaatbeheer en de milieu problematiek in z'n algemeen heid. De kampen biedne hiertoe goede mogelijkheden: in een ontspannen vakantiestem ming en met jongeren onder elkaar wordt een week van maandag tot en met zaterdag doorgebracht in een boeren schuur of tenten, aan de rand van of zelfs in een reservaat. Overdag wordt in het reser vaat gewerkt om een bijdrage te leveren aan het beheer er van. Zo wordt drassig gras land gehooid, heide geplagd, moerasbos gerooid etc. Tijdens het werk staat men stil bij de planten en dieren die in het reservaat leven en de eventue le bedreigingen van dit reser vaat, bijvoorbeeld door plan nen om een snelweg aan te leggen, het onttrekken van water aan de bodem enzo voorts. 's Avonds verkent men de omgeving en komt het milieu in verschillende aspecten aan bod, bijvoorbeeld de afval- of energieproblematiek. Wie die thema's ziet, denkt misschien dat het er heel zwaarwichtig aan toe gaat in zo'n kamp maar dat is bijna nooit het ge val: op een creatieve en vaak ludieke manier worden deze onderwerpen aangepakt. Ook lekker in het verse hooi liggen filosoferen blijkt veel mensen bijzonder aan te spreken! Wie het wel wat lijkt, kan contact opnemen met het IVN, Planta ge Middenlaan 41, 1018 DC Amsterdam, tel. nr. 020-228115. Deelnemers krijgen een kampfolder met uitgebreide informatie en een opgavekaart thuis gestuurd. De eerste kampen beginnen eind juni al. Ze gaan door tot eind augus tus. Er zullen in Zeeland een drietal regenbomen verrijzen: op het terrein van het Scout centrum Zeeland aan het Veerse Meer, nabij Aremui- den; op het dagrekreatieter- rein „De Goudplaat", nabij Kamperland op Noord-Beve land; in Westdorpe nabij plaatselijke brandweerkazer ne. Zes weken lang hebben de welpen en kabouters gespeeld in het verhaal van de regen boog van de twee regenboog- rakkers Indigo en Violet. Doordat zij van de regenboog afsprongen, op zoek naar de pot goud aan het eind van de regenboog, viel de regenboog uit elkaar in bleke, slappe slierten. Tijdens de afgelopen weken zijn al die slierten en stukken opgespoord en kunnen ze op zaterdag, 19 mei, weer samen gebundeld worden tot een machtige mooie regenboog, terwijl bovendien de „pot met goud" wellicht gevonden gaat worden: onderdeel van het spel is namelijk een „kwartje- saktie", die de welpen en ka bouters gaande houden. De totale opbrengst uit het gehele land wordt via een spe ciale stemprocedure door de kinderen beschikbaar gesteld aan een goed doel: Terre des Hommes (Poolse kinderen, öf Jeugd Rode Kruis (kinderen in krottenwijken in Peru), óf Greenpeace (bescherming van de zeehonden). Het Walcherse Regenboogspel wordt aanstaande zaterdag afgesloten op het kampeerter rein aan dr. Wulpenburgse- weg nabij Arnemuiden. Het programma ziet er zo uit: 14.00 uur: Kabouters en wel pen van de scoutinggroepen uit Middelburg, Vlissingen, Valkenisse, Ritthem en Oost- kapelle arriveren. 14.30 uur: gebruikelijke geza menlijke opening met horde- roep en Bambiliëlied. Optre den van Indigo en Violet. 14.45 uur: start van groot pos- tenspel waarin behalve Indigo en Violet ook meespelen: een boef die graag de regenboog wil stelen, twee hofdames, een regenboogprinses. 17.00 uur: de regenboogprin- sens helpt de regenboog weer in de lucht te krijgen, over handigen van de gevonden re- genboogschat aan een regio nale vertegenwoordiger van de uitgekozen organisatie. 17.30 uur: gezamenlijk nutti gen van de meegebrachte bo terhammen. 18.00 uur: slotkampvuur en af sluiting 18.30 uur: einde. ROTTERDAM/VEERE Omdat het Schaapscheerders- feest in Veere dit jaar niet door kan gaan, heeft de initia tiefnemer voor dit feest, Jan Mosmans, besloten dit jaar een dergelijk feest te organiseren in Rotterdam. Dit zal plaats vinden op zaterdag 23 en zon dag 24 juni. Behalve het scheren van schapen, zo'n honderd in to taal is er op dit feest ook weer volop ruimte voor bijzondere ambachten, dansgroepen, .troubadours, volkssporten en mensen met bijzondere hob by's. Wie nog mee wil doen, kan contact openemen met Jan Mosmans, Oudestraat 20, Vee- re, telefoon 01181-808 of 416. Jan zoekt ook mensen die de schapen met de hand kunnen scheren en wel voor de zater dag. - Foto: Cor Schuilewefve Verzamelen is een ziekte, waaraan veel Ne- derlanders lijden. Over de oorzaak van deze ziekte is niet zo veel bekend. De bekende zielsarts dr. Freud hield het op een niet zo soepel verlopen zindelijkheidsproces. Voor een kind is de poep een deel van zichzelf, 1 daar smeer je wat mee, daar eet je van en daar doe je niet zo gemakkelijk afstand van. Als moeders of vaders zonder begrip „die 1 viezigheid" rigoureus weghalen wordt het 1 afstand doen van de eigen poep enigszins traumatisch. Later, als men begrijpt dat het houden van poep toch echt niet meer kan, i blijft toch die behoefte aan het houden van 1 dingen bestaan. Een nieuwe verzamelaar is f geboren. Uit dit verhaal wordt ook duide- lijk waarom er zoveel verzamelaars zijn. Wie meent dat dit onzin is, moet eens te ra- den gaan bij verzamelaars, maar al te vaak begint het verzamelen met de behoefte (daar heb je het al) om iets te verzamelen. Pas la- 1 ter maakt de verzamelaar dan een keus: autootjes, asbakken, foto's van filmsterren, enzovoorts. Wie heeft zo'n ziekte Meldt het de Scheldebode. Wij maken er graag een 1 verhaal over. I ei 111 mi i ii 111 iiiii i i i ii 11 ii n 1111111111111 in ii 111 ii ii 11 min 11 ui ii m ui 11 in mi i i ii 11 ui n i iiiii 11 ii 1111 in i tii 11 in OOST-SOUBURG - Zater dag 19 mei houdt Razzmatazz in Souburg weer een open podium. Zowel in het eigen gebouw als in de open lucht kunnen groepen of indivi duele musici van zich laten horen. Het muziekgebeuren om vat verschillende stijlen, va riërend van folkmuziek tot country and western. Alle groepen verlenen gratis hun medewerking aan deze dag, ook de bekendere groepen die optreden. Zo is onder meer de Zeeuwse groep Wannes Raps vertegenwoor digd. Wannes speelt num mers van de nieuwe lang speelplaat Hou Vast. „Maar ook mensen die pas met muziek beginnen zijn welkom", vertelt Ad Lijnse, één van de organisators. „Dat is juist het leuke van zo'n dag. Er wordt veel geïmpro viseerd, waardoor je vaak verrassende resultaten te ho ren krijgt. Veel groepen spe len ook niet in een volledige bezetting. Twee jaar geleden hebben we ook een dergelijk open podium gehouden en het was toen erg druk en bij zonder gezellig." Als het weer het toelaat wordt het programma 's middags buiten afgewerkt. Er is dan ook een terrasje in gericht ivaar men uxit kan drinken. Het avondprogram ma is in ieder geval binnen. De toegang is de hele dag gratis. Ook de jeugd is wel kom. De kinderen kunnen er Wannes Raps pannekoeken eten, zich ver kleden of zich laten tekenen door een sneltekenaar. Het volledige programma van de dag is nog niet be kend, omdat ook nu nog mensen zich op kunnen ge ven om mee te werken. Wel staat al vast dat onder meer de groep Letnica zal optre den met muziek en dans van de Balkan. Voor de liefhebbers van doedelzakmuziek is het uxiarschijnlijk een goed be richt, dat ook dit instrument goed vertegenivoordigd is. De ene doedelzak is de ande re niet. In Souburg kan men onder meer luisteren naar doedelzakken uit Nederland, Schotland, Ierland, Joegosla vië en Engeland; ieder in strument heeft een heel eigen geluid. Het wordt ge completeerd met uxit kraampjes met muziekin strumenten en ook schilders en tekenaars kunnen hun werk tonen. Wie nog mee wil werken aan deze dag kan zich opge ven bij Ad Lijnse, telefoon 01184-70881. Het open po dium begint om drie uur en duurt tot laat in de avond. Razzmatazz is te vinden aan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. VLISSINGEN - Woensdag 16 mei treedt de accordeonver eniging Accordeola op voor de oudere inwoners van Vlissin gen in het dienstencentrum Bachten Reede. Het optreden begint om half acht. - Foto: Cor Schullewerve VLISSINGEN - In de openbare bibliotheek van Vlissingen is tot en met woensdag 30 mei een tentoonstelling te zien van de textiele werk vormen, gemaakt door de leerlingen van Rietje Zweverink, docente textiele werkvormen aan de Zeeuwse Dag- en Avondscholen Gemeen schap. Maandag 21 mei is Rietje Zweverink van twee tot drie uur in de bibliotheek aan de Spuistraat om iedereen die dat wenst meer te vertel len over deze vorm van creativiteit. In de bibliotheek kan men alvast zien wat er met textiel zoal te doen is. Er hangen ruimtelijke froezels, gehaakt, gebreid of in macramé, stadsgezichten in warme of koude kleuren, non-figuratieve weefsels enzovoorts. De bibliotheek heeft er een collectie boeken bij gezet met informatie over de gebruikte technieken en materialen. De tentoonstelling wordt zaterdag 19 mei geopend door een vertegenwoordiger van het college van B. en W. van Middelburg. De opening is om halfelf. Ook worden dan drie boekjes gepresenteerd die de werkgroep heeft samenge steld: Natuurfietsen door Mid delburg, Natuurpad Griffioen en Natuurpad Torenvliedt. De Werkgroep Natuuredu- catie Middelburg is opgericht door cursisten en docenten van de cursus Natuur- en Mi lieu-educatief medewerker. Deze cursus is georganiseerd door het Instituut voor na tuurbeschermingseducatie en de werkgroep Milieu-educatie van de K.N.V.V. Vroeger noemde men deze cursus ook wel natuurgidsencursus. De tentoonstelling in Mid delburg is niet dagelijks ge opend. De openingstijden zijn als volgt: Zaterdag 19 mei: 10.00-16.30 uur, vrijdag-25 mei: 10.00-16.30 en 19.00-21.00 uur, zaterdag 26 mei: 10.00-16.30 uur, vrijdag 1 juni: 10.00-16.30 uur en 19.00-21.00 uur, zater dag 2 juni: 10.00-16.30 uur, donderdag 7 juni: 10.00-16.30 uur en 19.00-21.00 uur, vrijdag 8 juni: 10.00-16.30 uur en 19.00- 21.00 uur, zaterdag 9 juni: 10.00-16.30 uur, donderdag 14 juni: 10.00-16.30 uur en 19.00- 21.00 uur en vrijdag 15 juni: 10.00-16.30 uur en 19.00-21.00 uur. De boekjes over de fiets tocht en de natuurpaden zijn op de openingstijden van de tentoonstelling verkrijgbaar. Ook kan men ze halen bij het bureau voorlichting van de gemeente Middelburg en het V.V.V.-kantoor in Middelburg. Het boekje Natuurpad Grif fioen is ook verkrijgbaar bij garage ter Weijden, Euro- markt 2 in Middelburg. Het project „Natuur ook in de stad" omvat nog heel wat meer dan alleen de tentoon stelling. Zo kan men onder meer wandelingen maken on der leiding van natuurgidsen en worden er een aantal lezin gen verzorgd. Het programma ziet er zo uit: zondag 20 mei: Kraam aanwezig vanaf 11.00 uur bij het toegangshek Torenvliedt om het natuurpad te begelei den. Tevens kinderopdrachten bij de kraam verkrijgbaar. Maandag 21 mei: Bomenex- cursie over de Bolwerken on der leiding van natuurgidsen. Aanvang 19.00 uur op het par keerterrein Hof van Tange. Donderdag 24 mei: Dia-lezing over „Natuur, óók in de stad". Aanvang 20.00 uur in de Scha kel, Bachtensteene, 14, Middel burg. Zaterdag 26 mei: Kraam aan wezig vanaf 11.00 uur bij het toegangshek Torenvliedt om het natuurpad te begeleiden tevens kinderopdrachten bij de kraam verkrijgbaar. Donderdag 31 mei: (Hemel vaart): Dauwtrapvogelexcur- sie onder leiding van natuur gidsen in Torenvliedt. Verza melen om 6.00 uur bij het toe gangshek. Zaterdag 2 juni: Optreden van de groep „Bries" (bekend van radio en t.v.) De groep brengt een muziekprogramma (diver se stijlen: pop, klassiek, barok) dat geïnspireerd is op de na tuur. Aanvang 21.00 uur in de Schakel, Bachtensteene 14, Middelburg. Toegangsprijs ƒ5.-. Zondag 3 juni: Kraam aanwe zig vanaf 11.00 uur bij het toe gangshek Torenvliedt om het natuurpad te begeleiden. Te vens kinderopdrachten bij d< kraam verkrijgbaar. Donderdag 7 juni: Dia-lezinj „Natuur, óók in de stad". Aan vang 20.00 uur in de Schakel, Bachtensteene 14, Middelburg. Vrijdag 15 juni: Avondvoge- lexcursie over de Bolwerken o.l.v. natuurgidsen. Aanvang 19.00 uur bij het Gasthuis. Zaterdag 16 juni: Muurvege tatie-excursie door de binnen stad o.l.v. natuurgidsen. Aan vang 14.00 uur bij het beelc van koningin Emma op di Dam. Op initiatief van Uit in Zee land vinden zaterdag 19 mei in Goes en Middelburg twee con- certen plaats, waarvan de op brengst ten goede zal komen van Unicef. Om 14.00 uur in de r.-k. Maria Magdalenakerk te Goes en om 16.00 uur in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg worden deze con certen uitgevoerd door twee kinderkoren: „Rondinella" uit Knokke-Heist o.Lv. Jacques Maertens en het jongerenkoor van de Zeeuwse Koorschool o.l.v. Evert Heijblok. Op het programma staan composities van Bach, Haydn, Handel, Schubert en Britten, maar ook „populaire" werken als volksliederen en negro spi rituals. Aan het slot van beide concerten zullen de twee koren gezamenlijk het speciaal door Evert Heijblok gecomponeer de Unicef-lied, „A Gift of Song", ten gehore brengen. De concerten zijn gratis toe gankelijk.

Scheldebode | 1984 | | pagina 15