HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Groeiende groep stijgende woonlasten niet betalen WEM LAi mm IV i Vranje naar Joegoslavië Puzzeltocht langs Walcherse molens Kvi* M" 12 MEI NATIONALE MOLENDAG Energiecircus bezoekt Zeeland aanstaande zomer I bilX CDA zegt nee af Boottocht Zonnebloem Graveeractie in Mariekerke, Westkapelle en Valkenisse Vlissingse avondvierdaagse J.P.A. ROSSËL WIE DE POLSSLAG VAN Z'N STREEK WIL VOELEN EN Z'N VINGER OP DE KNIP GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEB0DE M 301 VLISSINGEN/SOUBURG - Er is een groeiende vraag naar goedkope huur woningen te constateren, terwijl er leegstand ontstaan in de dure huurwonin gen, zo constateert het woonlastenkomitee Vlissingen in het rapport Woonlas ten in Vlissingen. Het rapport is het resultaat van een onderzoek naar de woonlasten en de problemen die dat voor de mensen met zich meebrengt. Het comité maakte ook een uittreksel van een landelijk rapport over woonlasten in „begrijpbaar Nederlands". Maandag 14 mei wordt in welzijnscentrum Bachten Komme een avond belegd, waarin over deze rapporten kan worden gesproken. Dinsdag 15 mei gebeurt dat in de Zwaan in Souburg. Beide bijeen komsten beginnen om acht uur. Zaterdag 26 mei eist het comité aandacht op voor de stijgende woonlasten door een manifestatie in de Zwaan. l A DE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 9 MEI 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Het begint om twee uur. Het programma omvat onder meer zang van het Links Kollektief Walcheren (onder meer een serie woonlastenliederen) en een optreden van theatergroep Diskus. Concert in G-rood is de titel. Rond veertig minuten is in geruimd voor vertegenwoor digers van de partijen die in de Vlissingse gemeenteraad zitten. Elk van hen heeft vijf minuten de tijd om zijn me ning over de woonlastenpro- blematiek te geven. Alle frac ties doen er aan mee, alleen het CDA heeft het laten afwe ten. „De reden hiervan is dat wij alleen meewerken aan manifestaties wanneer wij vanaf het begin bij de voorbe reiding van de plannen wor den betrokken en onze verte genwoordigers evenveel spreektijd krijgen als die van anderen", schreef het CDA- Vlissingen. „Iedereen heeft dezelfde hoeveelheid spreektijd", ver klaart Peter Dievenbach, voorzitter van het Woonlas tenkomitee Vlissingen. Ten slotte zijn er nog spreekbeur ten van Rein Hummel, specia list volkshuisvesting van de PvdA-fractie in de tweede ka mer en André Ouwehand, woordvoerder van het Woon lasten Overleg Nederland. Volgens vice-voorzitter Ro nald den Broeder van het woonlastenkomitee schetst het landelijke rapport de ontwik keling van de inkomens van de laatste jaren en zet die te genover de stijging van de woonlasten. Voor het op de ge meente Vlissingen toegespitste rapport voerden comitéleden gesprekken met woningbouw verenigingen, particuliere verhuurders, sociale dienst, PZEM, waterschap, zodat „een goed beeld is ontstaan over de achterstanden in betalingen", afsluitingen van energie en huisuitzettingen". De Vlissingse situatie is niet beter dan in de randstad, zoals wel werd aangenomen, maar ook niet slechter", concludeert Ronald den Broeder. „Er wordt vaak gezegd dat het er in de provincie beter voor staat, maar het aantal afslui tingen hier geeft te denken". In 1976 werden maandelijks 600 mensen geconfronteerd met een opdracht tot het af sluiten van energie. In 1983 waren het er 1600. (per jaar komt dat op 17.200). Het aantal mensen dat werkelijk in de kou en bij kaarslicht moest zitten was in 1976 maandelijks veertien en het afgelopen jaar gemiddeld veertig. Gemiddeld de helft wordt overigens na enige tijd weer aangesloten, waarbij dan wel opnieuw de aansluitkosten moeten worden voldaan. Wat het aantal betalingsre gelingen van de PZEM betreft, is een zelfde stijgende lijn te zien. In 1976 ging het nog om gemiddeld 43 per maand. Dat groeide tot 90, rond de 1.100 per jaar. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat de mensen met de kleinste inkomens de grootste problemen hebben met de betaling van woonlas ten. Die groep mensen neemt toe. Het komitee constateert aan de hand van de eenmalige uit kering die de sociale dienst de i. j 'j I.i .i I w I 1 VLISSINGEN - Het Vlissingse Volksdanstheater Vranje neemt dit jaar deel aan het unieke volksdansgebeuren in Ohrid, Joegoslavië. Het folklorefestival van muziek, zang en dans is van 2 tot en met 8 juli. Met een dertig personen: dansers, orkestleden en kleedsters, reist Vranje maan dag 2 juli af naar Ohrid. Volksdansgroep Gerdan uit Ohrid was twee jaar geleden te gast bij de Volksdansvere niging „Vlissingen". Met veel succes trad Gerdan op in al lerlei plaatsen in Zeeland met Joegoslavische dansen. „Vran je" (onderdeel van volksdans vereniging „Vlissingen") is dit jaar tijdens het folklorefesti val te gast bij Gerdan. In Ohrid laat „Vranje" dan sen zien uit vele delen van Ne derland. Uiteraard zijn ook de typisch Zeeuwse dansen, waaronder Zeeuwse Schots en Zeeuwse Rei in het program ma opgenomen, zelfs het ring- rijden wordt in een dans uit gebeeld. Speciaal voor het fes tival, danst Vranje niet alleen in Walchers kostuum, maar ook zijn in enkele dansseries Spakenburgse en Volendamse kostuums te zien. Het Nederlandse program ma dat „Vranje" brengt duurt 70 minuten: het is een aaneen schakeling van muziek, zang en dans. De muziek wordt tij dens het gehele programma verzorgd door het orkest van „Vranje". Met veel enthou siasme laten de orkestleden de typisch Hollandse klanken ho ren met hun verschillende in strumenten: accordeon, klari net, bas, viool, mandoline, trom en verscheidene fluiten. Voordat „Vranje" naar Oh rid afreist, danst de groep het speciale Nederlandse pro gramma geheel of gedeeltelijk nog op verschillende plaatsen in Zeeland: Aardenburg, West-Kapelle, Vlissingen en Middelburg. In het najaar hoopt Vranje te komen met een vernieuwd internationaal programma met series dansen uit Israël, Roemenië, Joegoslavië en Bul garije. Theatergroep Diskus uit Rotterdam treedt op tijdens woonlastenmanifestatie in Souburg. goedkoper heeft geleverd. Ook voor dit jaar is zo'n korting te verwachten, al moet nog wel de raad van bestuur daarover beslissen. In het rapport wordt de ge meente ook gevraagd een be tere voorlichting te geven over de mogelijkheden tot kwijt schelding van gemeentelijke belastingen. „Het rapport gaat ook naar de raadsleden, we hopen dat ze er wat mee doen", verklaart Dievenbach. De ma nifestatie in Souburg neemt het comité ook te baat om de mensen erop te wijzen dat be zwaren tegen de komende huurverhogingen samen met het komitee kunnen worden opgesteld. „Elk huis dat tekenen van achterstallig onderhoud ver toont, komt in principe niet voor huurverhoging in aan merking. Bovendien kan men nu nog gratis bezwaar aante kenen, volgend jaar zullen de mensen er 25 gulden aan légès voor moeten neerleggen. laatste jaren heeft verstrekt. Dat aantal groeide van 1.208 in 1981 tot 2.057 in 1983. De helft van hen is alleenstaand, al of niet ouder dan 65. Het aantal huisuitzettingen is beperkt, al stijgt het wel. Van de 85 mensen die vorig jaar wegens huurschuld een aanzeggen kregen het huis te ontruimen, is in 28 gevallen tot ontruiming overgegaan. In slechts een paar gevallen wa ren de huizen nog bewoond en ging het om een klassieke huisuitzetting. Het woonlastenkomitee draagt in het rapport ook op lossingen aan voor de proble men. „Het uitgangspunt is: woonlasten naar draag kracht", verwoordt Ronald den Broeder. „De gemeente en het rijk moeten een beleid voeren, waarin mensen met een laag inkomen ook kunnen wonen tegen aanvaardbare lasten. Probleemgevallen zijn nu soms aangewezen op duur dere huurwoningen en dat is natuurlijk geen oplossing. Bij het huisvestingsbeleid moeten gemeenten van woonlastenge- gevens uitgaan. Nu weet ik wel dat gemeenten beperkte mogelijkheden hebben om dit soort zaken aan te pakken, maar bijvoorbeeld bij het bou wen van nieuwe wijken kan de gemeente bepalen welke hoeveelheden goedkope en du re huurwoningen er moeten komen". Peter Dievenbach hamert erop dat acties tegen de stij ging van woonlasten zin heb ben. Hij noemt de acties tegen de energieprijzen. „Het resul taat is dat de PZEM gas en electriciteit enkele centen Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-37.9. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. MIDDELBURG - De Zonne bloem, afdeling Middelburg, houdt haar jaarlijkse boot tocht naar het Veerse Meer, de Ooster- en de Westerschelde op vrijdag 25 mei. Kosten 25.- alles inbegrepen. Meevaren is mogelijk voor alle bejaarden, zieken en gehandicapten. Ver trek van de Loskade, Middel burg (goed bereikbaar met alle buslijnen) om 9.00 uur; aan komst circa 18.00 uur. Belangstellenden kunnen zich opgeven vóór 16 mei. In lichtingen op de volgende tele foonnummers: Coumou; 01180-26381, Kors: 01180-25634, Rienstra 01180-29718. VLISSINGEN - De mo lens staan zaterdag 12 mei weer in de belangstelling tijdens de Nationale Mo lendag. Ook de vereniging ,De Zeeuwse Molen" haakt erop in met een molenpuz- zeltocht, die voert langs 9 van de 19 nog op Walche ren aanwezige korenmo lens. Bij de start ontvangt iedere deelnemer een for mulier met daarop 10 vra gen die betrekking hebben op de te bezoeken molens. De tocht is ongeveer 30 ki lometer lang en de kosten bedragen 1 gulden. De route voert langs de volgende molens: Buiten Verwachting, Nieuw en St. loosland, De Pere Oost- Souburg, Oranjemolen Vlissingen, De Lelie Kou- iekerke, De Hoop Mollen- burg (Vlissings Bolwerk), De Seismolen Middelburg (Seisbolwerk), De Koning Middelburg, Ons Genoegen Middelburg en Nooit Ge dacht Arnemuiden. De startplaatsen zijn: de molen Buiten Verwachting Nieuw en St.-Joosland, de Oranjemolen te Vlissingen en De Lelie in Koudekerke. Er kan vanaf 10 uur wor den gestart. Veel van deze molens zullen feestelijk versierd zijn en de mole naars zullen aan de rood- wit-blauwe driekleur ook de blauwe wimpel hebben bevestigd als teken dat zij bezoekers binnen willen la ten. Ook de andere dagen dat deze blauwe wimpel uithangt is men welkom en zal de molenaar belangstel lenden graag voorlichten over het reilen en zeilen van „zijn molen". Een van de startplaatsen is de molen van Nieuwland. bovenstaande foto maakte Cor Schuilwerve bij de officiële opening. VLISSINGEN - Deze zomer trekt een energiekaravaan langs de kust, bemand door een grote groep vrijwilligers. Het wordt een circusachtig geheel met twee grote tenten en een terras dat de verschillende kustplaatsen komt opvrolijken. Door middel van theater, Woensdag 25 juli vertrekt de muziek, acrobatiek en allerlei karavaan uit Nijmegen naar kermisachtige attracties wordt het publiek vermaakt en natuurlijk geïnformeerd over de voor- en nadelen van de mogelijke energiebronnen. Tegelijk met dit theaterge- beuren wordt een tentoonstel ling over de verschillende as pecten van de energieproble- matiek gehouden. De bedoe ling is een zo breed mogelijk publiek te bereiken, zowel oudere als jongere toeristen, maar zeker ook de plaatselijke bevolking. Zeeland. De karavaan doet Vlissingen en Cadzand aan. Om alles goed te laten verlo pen zijn er nog een aantal vrijwilligers nodig die mee willen helpen aan publiciteits- werk en het opbouwen en af breken van de tenten. Belangstellenden kunnen inlichtingen krijgen via het Aktiehuis, Simpelhuisstraat 5 in Middelburg, telefoon 01180- 38208. ZOUTELANDE - De rijkspolitie, groep Valkenisse, begint nu ook met een fietsgraveeractie. In alle dorpen van de gemeente Westkapelle, Mariekerke en Valkenisse kunnen inwoners hun fiets gratis laten graveren. Vrijwilligers nemen dat handwerk op zich. Om de graveerhandelingen zo snel mogelijk te laten ver richten worden alle fietseige- naren en -eigenaressen ver zocht hun postcode en huis nummer mee te delen aan één van de vrijwilligers, waarna men in het bezit komt van een fietsregistratiekaart. Vervol gens zal postcode en huisnum mer worden gegraveerd. De aktie vindt plaats in Aagtekerke op 9 mei tussen 13 en 18 uur en tussen 19 en 20.30 uur; Grijpskerke op 10 mei tussen 13 en 18 uur en tussen 19 en 20.30 uur; in Meliskerke op 11 mei tussen 13 en 18 urn en tussen 19 en 20.30 uur. In Westkapelle is het gra- veercentrum gevestigd in de garage bij het politiebureau aan de Koningin Julianastraat en in Aagtekerke, Grijpskerke en Meliskerke in de gemeente werkplaats in die dorpen. In Koudekerke wordt gegra veerd in de brandweerkazerne aan de Badhuisstraat, op maandag en dinsdag 14 en 15 mei tussen 9 en 12 uur en tus sen 14 en 18 uur en 's avonds tussen 19 en 20.30 uur; in Big- gekerke in de gemeentewerk plaats aan de Schuitvlotstraat op woensdag 16 mei tussen 13 en 18 uur en tussen 19 en 20.30 uur; in Zoutelande op donder dag 17 mei a.s. tussen 9 en 12, tussen 14 en 18 uur en 's avonds tussen 19-20.30 uur, in gemeentewerkplaats aan de Sloestraat. Voor hen die op voornoemde data niet kunnen komen, is er de mogelijkheid om zaterdag 19 mei in Zoutelande in de ge meentewerkplaats aan de Sloestraat dit alsnog te laten doen tussen 9 en 12 uur en tus sen 13 en 16 uur. VLISSINGEN - De wandelsportvereniging De Vrolijke Tip pelaars uit Vlissingen houdt van maandag 21 tot en met donder dag 24 mei voor de vierentwintigste keer de avondvierdaagse. De te lopen afstanden be dragen 5, 10 en 15 kilometer. De start is steeds bij het Zee land Sport clubhuis aan het Baskenburgplein in Vlissin gen. Aan de avondvierdaagse kunnen alle verenigingen meedoen, scholen, politie- en brandweerkorpsen, padvinde rij en marine, maar ook indi- viduelen. De starttijden zijn maandag, dinsdag en woens dag om halfzeven, donderdag de vijf kilometer om halfze ven, tien kilometer om zes uur en vijftien kilometer om half- zes. De laatste avond komen alle wandelaars uit de richting van de watertoren via de Badhuis straat naar het Stadhuisplein. Hier worden de wandelaars in de bloemetjes gezet en gaan zij onder muzikale begeleiding van verschillende korpsen naar het eindpunt om daar de medailles in ontvangst te ne men. Voor inlichtingen en voor inschrijving kan men terecht bij mevrouw Meerman, tele foon 64753. (ADVERTENTIES) TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN. REPARATIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen 64-33

Scheldebode | 1984 | | pagina 1