16-jarige Paul Goossen heeft alles over natte krijgsmacht a r e n v e g a e| n D Muzikaler Theatergroep brengt Twijfels Poppenbeurs in concertzaal s p R R Len Ra wie bespeelt Engels theaterorgel Ervaringen van Molukse kinderen in Nederland Werklozenkrant Vlissingen zoekt nieuwe redactieleden KINDERMIDDAG IN ZWAAN Collecte Astma Fonds Cursus programmeur Zeeuwse computerclub schreef honderdste lid in Voorlichting over reizen Dienst SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 MEI iy#4 Zakgeld Toekomst Veiligheid films 315 SEROOSKERKE - Alles wat te maken heeft met de Konink lijke Marine heeft de interesse van de zes tienjarige Paul Goos sen uit Serooskerke. Al vanaf zijn negende jaar knipt hij alle arti kelen die over dit on derwerp verschijnen uit de tijdschriften en ook stickers, boeken, personeelsbladen van de marine, posters en scheepsmodellen vin den een plaatsje op zijn kamer. In die zeven jaren heeft hij zo rond tweehonderdvijftig krantenknipsels bij elkaar gebracht. Allemaal overzich telijk gerangschikt in map pen, zodat hij de benodigde informatie steeds direct bij de hand heeft. „Ik was altijd al geïnteres seerd in de scheepvaart", vertelt Paul. „Mijn vader werkt op de Schelde waar schepen worden gebouwd voor de Marine en zo raakte ik er hoe langer hoe meer van onder de indruk. Ik ver zamel overigens alleen over de Nederlandse Marine. Dan is het nog enigszins bij te houden, want alleen dit on derwerp is al erg uitgebreid. De Marine is zo veelzijdig. Behalve de marineschepen heb je bijvoorbeeld ook nog de Marine luchtvaartdienst en de mijnenopruimdienst". Behalve uit de kranten haalt Paul zijn informatie uit verschillende Marinebla den zoals personeelsbladen, een algemeen Marine week blad, Alle Hens en dergelij ke. Ook verschijnen er regel matig boeken over de Marine die Paul, als hij zich dit van zijn zakgeld kan permitte ren, graag koopt of cadeau vraagt voor verjaardagen en dergelijke. Paul: „Aan die boeken gaat mijn meeste zakgeld op. Ik heb pas nog het boek „Verkennen en bewaken" gekocht, dat over de Marine luchtvaartdienst gaat. Als ik een nieuw boek heb, lees ik het ook direct dezelfde dag nog uit. Daar laat ik alles voor schieten. Voor de rest blijft er door-de-week wei nig tijd voor mijn hobby over. Mijn studie komt op de eerste plaats. Het enige ivaar ik dan nog tijd voor heb, is het uitknippen van artike len. In de weekends en in de vakantie werk ik alles weer bij. Dan maak ik ook graag uitstapjes naar het Marine museum in Den Helder. Daar kan ik een hele dag wel ver toeven, zo veel als daar te zien is. Ook tijdens vlootda gen en zo ben ik natuurlijk altijd present, als je een schip mag bekijken. Als er schepen in de haven liggen, maak ik er ook wel zelf foto's van voor mijn verzameling. Bij de echt geheime dingen kom je natuurlijk niet, maar voor de rest mag je alles wel bekijken". Binnenkort verschijnt er een boek over de Koninklij ke Marine tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een must, voor een verzamelaar, vindt Paul. Omdat het een nogal kostbaar boekwerk is, is hij er al enige tijd voor aan het sparen. Paul ziet wel wat in een baan bij de marine later. Maar voorlopig wil hij eerst zijn VWO-opleiding afma ken. „Ik weet niet of ik veel kans maak om Marine-offi cier te worden; daarvoor moet je wel erg technisch Verzamelen is een ziekte, waaraan veel Neder landers lijden. Over de oorzaak van deze ziekte is niet zo veel bekend. De bekende zielsarts dr. Freud hield het op een niet zo soepel verlopen zindelijkheidsproces. Voor een kind is de poep een deel van zichzelf, daar smeer je wat mee, daar eet je uxit van en daar doe je niet zo ge makkelijk afstand van. Als moeders of vaders zonder begrip „die viezigheid" rigoureus weg halen, wordt het afstand doen van de eigen poep enigszins traumatisch. Later, als men be grijpt dat het houden van poep toch echt niet meer kan, blijft toch die behoefte aan het hou den van dingen bestaan. Een nieuwe verzame laar is geboren. Uit dit verhaal wordt ook dui delijk waarom er zoveel verzamelaars zijn. Wie meent dat dit onzin is, moet eens te raden gaan bij verzamelaars. Maar al te vaak begint het verzamelen met de behoefte (daar heb je het al) om iets te verzamelen. Pas later maakt de verzamelaar dan een keus: autootjes, asbak ken, foto's van filmsterren, enzovoorts. Wie heeft zo'n ziekte? Meldt het de Scheldebode. Wij maken er graag een verhaal over.. zijn. De eisen zijn erg streng. Op die grote schepen gaat te genwoordig alles elektro nisch. Ik weet niet of ik het in die richting ver zal bren gen. Een baan als voorlichter zou mij ook wel liggen, of bijvoorbeeld artikelen schrijven voor een blad als Alle Hens. Op die manier zou ik heel wat van de informa tie die ik in de loop van de jaren verzameld heb, kunnen gebruiken". Paul ivil graag in contact komen met andere marine- fans om zo informatie uit te wisselen, vooral ook omdat hij de geschiedenis van de Marine toil gaan napluizen, wat natuurlijk een niet ge ringe opgave is. „Ik denk er ook over om lid te worden van de vereniging Onze Vloot. Dat is een vere niging van mensen die geïn teresseerd zijn in de scheep vaart in het algemeen. Van de informatie die ik daar kan krijgen, kan ik dan ech ter maar een klein gedeelte gebruiken. Ik ken eigenlijk geen an dere verzamelaar op dit ge bied. Veel jongens van mijn leeftijd zijn nogal tegen alles ivat met de krijgsmacht te maken heeft, al staat wat dat betreft de Marine nog het best aangeschreven bij het publiek. Natuurlijk ben ik ook tegen oorlog, maar dat neemt niet weg, dat ik erg geïnteresseerd ben in de Ma rine. Juist hoe meer je erover weet, hoe kritischer je het al lemaal kunt bekijken: Ove rigens heeft de Marine ook in vredestijd heel wat taken, denk alleen maar eens aan reddingsacties, het opruimen van explosieven, het opspo ren van in zee gegooide gif vaten en dergelijke. Dat is toch ook allemaal voor onze veiligheid. Ik wil van de ma rinemensen echt geen ro mantische zeehelden maken, ik blijf het allemaal wel nuchter bekijken". KAPELLE - Vrijdag vindt de laatste voorstelling uit het cultureel programma van de gemeente Kapelle plaats. De muziektheatergroep Muzika ter uit 's-Gravenzande brengt dan het programma Twijfels in de Vroone te Kapelle. De aanvang is 20.00 uur. De muziektheatergroep Mu- zikater uit 's-Gravenzande is ontstaan medio 1981. De groep bestaat uit Alice, Heieen en Appie (toneel en zang), Aart (toneel, zang en gitaar), Johan (dwarsfluit), Wim op piano, en Ruud en Niels zorgen voor het licht en het geluid. De muziektheater-musical Twijfel gaat over iemand die in aanraking komt met vele aspecten van het leven: liefde, werken, religie, maatschappij hervorming, dood etc. Hij gaat er telkens intensief in op en knapt er op af. Konstant wordt de vraag aan het pu bliek gesteld of er nieuws on der de zon is. Het stuk begint met een mo noloog van een oude man die alles in zijn leven geprobeerd heeft, maar constant teleurge steld wordt. De ik-figuur ver schijnt, vol idealen. In de volgende scène zien we de Ik-figuur met andere men sen werken. Dit bevalt hem best, totdat hij zich steeds meer gebonden voelt in zijn werkpak. Als hij zijn idealen moet verloochenen wordt hem dat te veel. In de volgende scène wordt de Ik-figuur weer moedig als hij een verliefd stel ziet. Hier na volgt een keiharde con frontatie met een fascist die een bedelaar de hoek intrapt. Als slotstuk steekt de Ik-fi guur zijn hoofd door de strop. Dan verschijnt er een bede laar. Hij probeert hem alle mooie dingen te laten beleven. De Ik-figuur kiest voor het le ven, hij kan zichzelf niet do den. Maar.... Muziektheater Muzikater. Vrijdag te zien in de Vroone te Ka pelle. MIDDELBURG - De bekende Engelse organist Len Rawle geeft vrijdag 11 mei een concert op het onlangs aangekochte En gelse theaterorgel dat in de Middelburgse concertzaal is inge bouwd. MIDDELBURG - Zaterdag 16 en zondag 17 juni is er in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat 13 in Middelburg, van tien tot vijf uur een grote poppenbeurs. Er is een grote keus aan poppen, zo wel antieke als handgemaakte karakterpoppen, replica's, accessoires (zoals kant, stofjes, stan daards), boeken, leren schoenen en pruiken van echt haar. De karakterpoppen zijn ge maakt door de bekende pop- penmaakster Niesje Wolters, die op de beurs ook demon straties verzorgt. De replica's zijn gemaakt door onder ande re Paula Brandt,» van galerie de Dolphijn in Middelburg. Ook cursisten van de Dolphijn tonen tijdens de beurs hun werk. Die cursussen worden gege ven in het atelier bij de galerie aan de Herengracht 36. In twee dagen kan men er leren poseleinen poppen te maken. Er is dan de keuze uit vijfen veertig verschillende poppen. De cursus wordt geleid door twee ervaren cursuleidsters. De eerste dag begint men om tien uur 's morgens. Men gaat dan eerst de porseleinen koppen, armen, benen en de schouderplaat gieten en leert niet gebakken porselein te be werken. Er komt daarbij heel wat kijken. Zo moet men de gietnaden afwerken, de ogen uitsnijden en dergelijke. De tweede dag begint men al om negen uur met de voorbereiding van de glazuurbrand door het op schilderen van de gebakken koppen met porseleinglazuur. Daarna worden de armen, be nen en de kop aan het lijf be vestigd en tot slot werkt men de pop af door het inzetten van de ogen en het bevestigen van de pruik. Het cursusgeld voor deze twee dagen bedraagt vijfenze ventig gulden, indien men een pop wil maken, voor iedere volgende pop betaalt men veertig gulden extra. De cursussen worden gege ven op maandag en dinsdag 23 en 24 mei, zaterdag en zondag 23 en 24 juni, maandag en dinsdag 27 en 28 augustus, za terdag en zondag 29 en 30 sep tember, maandag en dinsdag 29 en 30 oktober en zaterdag en zondag 17 en 18 november. Len Rawle volgde piano- en orgellessen op het London Col lege of Music in Cardiff. Toen zijn ouders verhuisden naar Londen, werd hij leerling op het London College of Music in Londen. Daar had hij lessen van de beroemde George Metzier. De familienaam Rawle is synoniem met de theaterorgel wereld in Engeland en Ameri ka. Zelf heeft Len een 4/20 Wurlitzer-orgel uit het Empi re Leicestersquare Theater, waaromheen hij zijn huis bouwde. Vanuit zijn huis ver zorgde hij een groot aantal ra dio- en t.v.-programma's. Zijn concertreizen brachten hem in Amerika, Nederland (Tuschinkski), Japan en Australië. Len Rawle be schouwt het Theaterorgel als de koning der instrumenten en bewijst het in al zijn concerten Het concert begint om acht uur. Kaarten zijn verkrijg baar aan de zaal en in voor verkoop bij Muziekcentrum Middelburg, Muziekhuis Me- loferta en de V.V.V. Organisa tie: Zeeuws Theaterorgel stichting. VLISSINGEN - De redactie van de Werklozenkrant Vlissin gen zoekt op korte termijn nieuwe leden. De krant die nu twee jaar in Vlissingen aan de weg tim mert, zoekt enthousiaste men sen en wel voor het volgende vrijwilligerswerk: het mee helpen aan de lay-out van de Krant, het maken van teken werk, het opstellen, uitwerken en uittypen van artikelen, het meehelpen stencillen/offset ten van de Werklozenkrant, het houden van interviews, licht archiefwerk, meehelpen OOST-SOUBURG - Zaterdag 12 mei verzorgt het Documen tatiecentrum Molukkers in De Zwaan in Oost-Souburg een middag voor en over het Molukse kind. Een kinder-theatergroep uit Deventer zal dit thema uitwer ken. De kinderen van de theater-groep gaan taferelen spelen uit het dagelijks leven van een Moluks kind, dat in aanraking komt met allerlei invloeden en factoren buitenshuls en dat op de een of andere manier moet verwerken. Het gaat erom dat het publiek en met name de jongere kijkers zichzelf in het spel kunnen herkennen. Ook zullen die middag enkele delen vertoond worden van de dia-serie Diane op Allang over de ervaringen van een achtjarig meisje uit Nederland, dat een bezoek brengt aan haar opa en oma in Allang, een dorp op Ambon. Zelf heeft zij de bijbehorende tekst op de band inge sproken. Niet alleen kinderen, maar ook hun ouders zijn welkom op de ze middag. Het begint om halfvier. VLISSINGEN MIDDELBURG - Deze week is het de Natio nale Astmaweek. Meer dan vijftigduizend collectanten gaan voor het Astma Fonds op stap om een bijdrage te vragen. De opbrengst - is bestemd voor wetenschappelijk onder zoek over deze ziekte, voor lichting en hulpverlening. Het Astma Fonds is al vijfentwin tig jaar bezig om deze aandoe ningen de wereld uit te helpen en ieder jaar wordt wat ter rein gewonnen. MIDDELBURG - Half mei begint Instituut Jos Linders uit Soesterberg aan het Delta- College in Middelburg met twee nieuwe avondopleidin gen, namelijk Basiskennis Computerkunde en de tweeja rige opleiding voor het Rijks- erkende praktijkdiploma Co- bol-programmeur. Beide opleidingen worden gegeven in de vorm van semi- mondeling onderwijs, dat houdt in dat de helft van de lessen mondeling gegeven worden en de helft schrifte lijk. Een studiegids met alle no digde informatie is verkrijg baar bij Jos Linders, Instituut voor Automatiseringsoplei dingen, Postbus 81, 3769 ZH Soesterberg, telefoon 03463- 3222. Toch zal nog veel onderzoek nodig zijn om het probleem definitief op te lossen. Het Astma Fonds wil ervoor zor gen dat mensen deze aandoe ningen niet meer krijgen en dat degenen die het nu hebben in de toekomst gaan genezen. Dat is nu nog niet mogelijk. Daarom stimuleert het Ast ma Fonds doelgericht onder zoek naar astma, allergie, bronchitis en longemfyseem en naar betere behandelings mogelijkheden. Daarvoor sub sidieert het zestig weten schappelijke projecten. Door dit systematisch onderzoek wordt steeds meer inzicht ver kregen. Vijfentwintig jaar geleden konden patiënten nog nauwe lijks worden geholpen. Mo menteel is men in staat de aan verspreiding Werklozen krant. Voorkeur genieten vrouwelijke vrijwilligers. Mensen, die geïnteresseerd zijn in dit vrijwilligerswerk kunnen langskomen op iedere woensdagmorgen tussen 10 en 12 uur op het volgende adres: Club- en Buurthuis de Para plu, p/a Alexander Gogelweg 59, Vlissingen. Telefonisch is men te bereiken onder num mer 01184-65453. MIDDELBURG - De enkele maanden geleden opgerichte club van Commodore-computerenthousiasten in Zeeland heeft dezer dagen zijn honderdste lid ingeschreven. De bijeenkomsten (in Goes en Vlissingen), welke de jonge vereniging heeft georgani seerd om zichzelf aan de toe nemende groep van computer hobbyisten te presenteren, trokken honderden belang stellenden, van wie er velen tot de club toetraden. De Zeeuwse Commodore gebruikers hebben een afde ling van een landelijke orga nisatie op dit gebied gesticht. Deze afdeling houdt zaterdag 12 mei tussen 11.30 en 16.00 uur weer een bijeenkomst in de MTS te Vlissingen. Er wordt onder meer een demonstratie gegeven met het programma „Superbase". Dit programma kan zowel op de professionele Commodo re-computers als op de IBM-64 draaien. De bijeenkomst zal verder worden opgeluisterd door een presentatie van hardware uitbreidingen door sen Duitse firma. scherpste kantjes van deze ziekte weg te nemen. Thunder Alhambra 1, donderdag en vrijdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en half tien. Twaalf jaar. Breathless, van de Ameri kaanse regisseur Mc Bride is een sensuele film over een ob sessieve liefde van een Ameri kaan voor een Fran^aise. Ci nema Magazine noemt het een knap gemaakte en charmante film die boeit door zijn een voud en blijft nakieven door het zwierige team-spel van Gere (de hoofdrolspeler) en een verrassend-innemende Valerie Kaprisky (de hoofd rolspeelster). Verder schrijft dit blad: „De manier waarop zij keer na keer haar schoenen aan- en uitschuift, vormt trouwens een nieuwe kangoe roe-hit in de top tien der sub tiele erotische scènes". Alhambra 1, maandag tot en met woensdag acht uur. Zes tien jaar. Ik ga vreemd, schat. Porno. Alhambra, vrijdagnacht elf uur. Achttien jaar. Peter en de vliegende auto bus, Avontuur. Alhambra 1, zondagmiddag twee uur. Alle leeftijden. Ciske de Rat houdt het nog steeds vol. Alhambra 2, donderdag, vrijdag en maandag tot en met woensdag acht uur, zaterdag zeven uur en halftien, zondag twee, zeven uur en halftien. Alle leeftijden. Rear window, een klassie ker van Hitchcock, is de ge schiedenis van een door been breuk tot werkloosheid ge doemde fotograaf. Op zijn ka mer ziet hij 't leven van zijn overburen aan en dat stemt hem niet optimistisch, zeker nit waar het om huwelijken gaat. Het zou geen Hitchcock- film zijn als er niet iets zeer kwalijks gebeurde. De foto graaf denkt dat een handels reiziger zijn vrouw heeft ver moord, maar gebonden aan zijn stoel, kan hij daar de be wijzen niet voor leveren. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur. MIDDELBURG - Vrijdag 11 mei houdt de Middelburgse Stichting Welzijn Ouderen een voorlichtingsmiddag over rei zen in samenwerking met Reisbureau van Fraassen. De inleiding begint om 14.D0 uur en wordt gehouden in het kantoor van het reisbureau, Londensekaai 19 in Middel burg. Inlichtingen en opgave (op donderdag 10 mei) bij mevr. Vermunt, tel. 01188-1896 of bij het kantoor van de Stichting, tel. 01180-27537. Montenegro is opgedragen aan de elf iljoen gastarbeiders die West-Europa nu telt. Re gisseur Makavejev zet een mooie Amerikaanse naast een Zweedse zakenman. Ze ver pietert bij hem en begint uiterst merkwaardig gedrag te vertonen. Als hij op vakantie gaat, komt de Amerikaanse toevallig in contact met een groepje Joegoslaven dat niet zo ingesnoerd leeft. Ze danst en vrijt met een van hen, de jonge Montenegro. Uiteinde lijk is de band met haar gezin toch sterker. Meccano Middelburg, don derdag 10 mei halfnegen. Kagemusha van Kurosawa is een oorlogsepos dat onder meer in Cannes met de gouden palm werd bekroond. Het is een deels op waarheid geba seerd verhaal over de burger oorlog aan het eind van de zes tiende eeuw in Japan. De ka gemusha, plaatsvervanger, komt in beeld als een van de sterkste leiders op het slagveld dodelijk wordt getroffen. Om het moreel hoog te houden en de vijand zand in de ogen te strooien, moet een zeer goed gelijkende man de rol van de leider overnemen. Het toeval wil dat slechts een iemand in aanmerking komt: een bede laar. De film toont de onder gang van deze machtige groep en het persoonlijke drama van de bedelaar die na drie jaar letterlijk weg wordt geschopt: Japan als klassenmaatschap pij in optima forma. Maar vooral de opnamen zijn prach tig Meccano Middelburg, vrij dag 11 mei. Five easy pieces, over het wisselende leven de vrijheids lievende zwerver, is geregis seerd door Rafelson. Jack Ni cholson speelt met Karen Black de hoofdrol. Meccano Middelburg, zater dag halfnegen. Stalker, van Tarkovsky, is een mysterieuze film vol sym boliek. Stélker is een geheim zinnige gids die een weten schapper en een schrijver een verboden zone binnenleidt, een door militairen herme tisch afgesloten gebied. Regels van gezond verstand en logica gelden er niet. Mooie kleuren en filosofische gesprekken. Meccano Middelburg, zater dag halfnegen. De Piek Vlis singen maandag negen uur. MIDDELBURG - Zondag 13 mei wordt om half 5 in de Hof- pleinkerk in Middelburg weer een maandelijkse experimen tele dienst gehouden. Een voorbereidingsgroep heeft samen met voorganger ds. E. de Boer-Hessel (Sint Laurens) de dienst voorbereid. Het thema van de dienst is: „het Woord wagen". De kinde ren wordt de maaltijd van sa men met de Heer gevierd.

Scheldebode | 1984 | | pagina 15