HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN „Als ze vroegen waarom ik geen vader had, zei ik dat hij door de Duits'ers was doodgeschoten' knuijt L ZEELAND BEURS Grote belangstelling maakt ruim aanbod filmhuis mogelijk Speelstad verwacht dagelijks meer dan 500 bezoekertjes UHEEFT NOG 4 DAGEN TIJD, ANDERS HEEFT U VEEL GEMIST! VLISSINGEN Bunuel Subsidie 1 Visconti VRIJWILLIGERS NU AL WELKOM Kleuterdorp Vakantiekamp kinderen uit één-oudergezinnen VRIJWILLIGERS WELKOM Ook in dorpen kan men nu fiets laten graveren Hazes in Westkapelle 30APRA5MEI MIR0 PARKING VLISSINGEN - Onder de naam „Herkenning" is in Zeeland een werkgroep bezig contacten te leggen tussen mensen die in hun leven ernstige moeilijk heden ondervinden, omdat hun ouders in de tweede wereldoorlog aan de kant van de bezetters stonden. „Lotgenoten" noemen ze elkaar en „Herkenning" is het sleutelwoord waarmee ze elkaar opzoeken en vinden. Hanneke is een van de vrouwen die door middel van deze groep hulp zocht en vond. Na ja renlang haar gevoelens opgekropt te hebben, kon ze er eindelijk vrijuit met haar lotgenoten over praten. MANNENMODE Bij ons vindt U een frequent wisselend computerboek assortiment min. 500 titels voorradig bij: D E RUITER /ÏEANS/ BLAUWE\\\VR1JET1JDS KLEDINGX WINKEL Burg. Promenade 27 - Middelburg UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 2 MEI 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 -4380 KB VLISSINGEN land. Engels ondertiteld zijn. iülllllllllllllllllltlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllilllllilllllillUI 5 MIDDELBURG - Het Filmhuis Meccano in Mid- delburg trekt na een uxit moeilijke beginperiode een E steeds groter filmpubliek. Reden voor het filmhuis het as programma voor mei een H stuk uitgebreider te maken H dan dat van de afgelopen E maanden. Er staan de lief- E hebber maar liefst 27 films te wachten. Daaronder zijn een groot jgj aantal primeurs (Glut van Koerfer, I'Argent van Bres- E son, Danton van Wajda), een E aantal klassiekers (van Tar- kovski, Truffaut, Kurosawa E en Antonioni), een tweetal kindermatinees en op veler E verzoek de film Narayama die tijdens de filmweek in E februari zoveel belang stel- lenden trok. ke goede filmvoorziening be staat". Speciale aandacht besteedt E het filmhuis aan de meester- E regisseur Luigino Visconti. E Drie bijzondere films van S Visconti worden naar Mid- E delburg gehaald, te weten H Senso, White Nights en Rocco e i Suoi Fratelli. De films E Senso en White Nights, die S lot de beste films van Vis- E conti gerekend mogen wor- den, zijn niet eerder in Ne- |j derland vertoond. Op initia- §j tief van het Amsterdams E filmhuis zullen deze films de E komende weken in een aan- S tal filmhuizen in Nederland te zien zijn. Voor de filmlief- hebber zal het dan ook geen 1 bezwaar zijn dat de films, die E geïmporteerd zijn uit Enge- In juni houdt het filmhuis een retrospectief van Luis Bunuël. In de week van 20 tot en met 26 juni zullen een groot aantal films van deze Spanjaard te zien zijn. Dit retrospektief wordt georga niseerd in samenhang met het Festival Nieuwe Muziek. Verder zal in dit kader aan dacht worden besteed aan Italiaanse films (onder meer de nieuwe Fellinifilm E la nave va) en Nederlandse films (onder meer De Tijd van Johan van der Keuken). Jules Deelder zal na afloop van de film „Het veld van eer" op 16 juni een optreden verzorgen. Jules Deelder is een van de acteurs in deze Nederlandse speelfilm van Bob Visser. „Er bestaat een grote be langstelling voor het film huis", concludeert Marrit van der Heiden, voorzitster van de stichting filmhuis. „Dit maakt het mogelijk dat we een toat uitgebreider pro- gramma kunnen brengen. Het maakt Middelburg als stad een stuk aantrekkelij ker wanneer er een dergelij- De Stichting Filmhuis Middelburg heeft bij de ge meente en enkele andere fondsen kort geleden subsi dieverzoeken ingediend. Vooral een goede filmprojec tor en geluidsapparatuur is noodzakelijk voor het wel slagen van de, nog steeds particuliere en door vrijunl- ligers bemande onderne ming. Marrit: „We doen ook een beroep op onze vaste bezoe kers of mensen die met ons symphatiseren. We vragen ze om donateur te worden van het filmhuis voor minimaal 25 gulden per jaar. Dan ont vangen zij van ons tot juni '85 het programmaboekje maandelijks gratis thuis plus een aantal bijzondere voor stellingen ofreduktie bij fes tivals. Zo zijn de voorstellin gen van Senso en White Nights gratis toegankelijk voor donateurs en kunnen zij een korting krijgen bij het retrospektief van Bu nuel". Toekomstige „vrienden van het filmhuis" die dona teur willen worden kunnen (ADVERTENTIE Liefhebbers van shagmet-filter komen nu pas goed aan hun trekken. I.' MASCOTTE Er zijn Mascotte filterhulzen. 3XBETER Topkwaliteit van het betere vloeimerk. 1 Vertrouwde naam voor het andere shagroken: Mascotte Filterhulzen. NIEUW V HULZEN Een scène uit Senso van de Italiaanse regisseur Visconti. E contact opnemen met het filmhuis (tel. 01180-33414) of schrijven naar sekr. Stich tingfilmhuis, Seisstraat 10 te Middelburg 4331 CA. Zie voor het filmprogramma van de komende week de fïlmru- briek op de tweede pagina. Hanneke was vier jaar toen de oorlog uitbrak. Haar vader was lid van de NSB. Een be slissing waar zij als kind na tuurlijk part nog deel aan had, maar zij werd er door iedereen in de omgeving wel op aange keken. „De meeste kinderen moch ten van hun ouders niet met mij spelen", geeft ze aan. „Ik begreep indertijd natuurlijk niet waarom. Ik voelde me al leen afgewezen, maar kon er zelf geen reden voor bedenken. Dat maakt je als kind vrese lijk onzeker. Aan het einde van de oorlog is mijn vader doodgeschoten door mensen uit het verzet, toen we met het hele gezin op' de vlucht waren, waarbij we alles moesten ach terlaten. Bij alle verdriet dat we daar om hebben gehad, moesten we ook nog de vijan digheid van de omgeving ver dragen. Die vonden het maar net goed dat mijn vader dood geschoten was. Vooral voor mijn moeder was dat natuur lijk een vreselijk moeilijke tijd. Zawas altijd erg op zijn lidmaatschap van de NSB te gen geweest, maar omdat zij nu eenmaal zijn vrouw was, wefd z& ook door iedereen ge meden." Voor Hanneke en de rest van het gezin volgde een aan tal erg moeilijke jaren. In de andere stad waarin ze zich vestigden, werd hun verleden ook al snel bekend. „Pas na de oorlog begon ik deze houding van vijandigheid te begrijpen. Om ons te sparen, werd er in het gezin eigenlijk nooit over al die dingen gepraat. Na de oorlog hoorde ik alle verhalen over al de verschrikkingen die hadden plaatsgevonden in die jaren. Ik schaamde me toen ook vreselijk voor mijn vaders keuze. Ik nam het hem eigen lijk vreselijk kwalijk." „Dat leidde toen weer tot moeilijkheden in de relatie met mijn moeder, omdat die ondanks alles erg veel van hem gehouden had. En omdat hij altijd een goeie vader voor ons geweest was, nam zij mij die verwijten erg kwalijk. Met al haar verdriet kon zij die moeilijkheden met mij er eigenlijk niet meer bij hebben. Ze was een heel flinke vrouw en besloot dat er maar niet meer over gesproken moest worden." „Intussen verzon ik tegen andere kinderen hele verhalen over mijn vader. Als ze vroe gen waarom ik geen vader had, vertelde ik dat hij in het verzet had gezeten en door de Duitsers was doodgeschoten. Terwijl ik het vertelde, voelde ik me al schuldig om deze leu gens en natuurlijk was er al tijd de angst dat het toch uit zou komen en ik weer afgewe zen zou worden. Dat laatste heeft erg veel invloed gehad op mijn contacten met andere mensen later." Omdat er eigenlijk niemand was met wie ze over deze ge voelens kon en durfde spre ken, kropte ze alles maar op. Ze voelde zich dan weer schul dig over het feit dat zij het nog steeds zo moeiljk had met deze dingen, terwijl anderen, die misschien in een concentratie kamp hadden gezeten - joden of mensen uit het verzet - heel wat ergere dingen hadden meegemaakt. Vervolg op pagina 2 VLISSINGEN - Met een ge middeld aantal bezoekertjes van 500 per dag was het Vlis- singse vakantiespektakel Speelstad vorig jaar een abso lute topper. Al weer een tijdje zijn vrijwilligers bezig met de voorbereidingen van Speelstad voor de komende grote vakan tie. En de verwachting is dat er nog meer bezoekertjes zullen komen dan vorig jaar. Speel stad valt dit jaar in de derde en vierde week van de vakantie, van maandag 23 juli tot en met woensdag 1 augustus. Voor wie het nog niet weet: Speelstad is een vakantiestad, gevuld met kinderen tot der tien jaar. Acht dagen lang zijn ze bezig met het bouwen en schilderen van een houten stad, elk jaar weer liggen er gi gantische houtstapels voor dat doel klaar op het bunkerter rein aan de Lange Leenweg ivaar het ook dit jaar weer gaat gebeuren. Daarnaast staan er op het terrein twee grote tenten, waar de kinderen kunnen knutse len, toneelspelen, kleien, teke nen en noem maar op. Behalve dat zijn er ook nog excursies en andere extra bezigheden. De stad wordt elk jaar aan een an der onderwerp opgehangen. Dit jaar is het Spacestad, wat betekent dat de kinderen met hun bouwsels de sfeer van de melkweggen de ruimte probe ren op te roepen en dat de ver schillende spelen met dat on derwerp te maken hebben. Voor de kleintjes van vier tot en met zes is er een speciale hoek, het Kleuterdorp, die jaar £^0 Heelalië geheten. Bij deze jon ge kinderen is overigens meer begeleiding dan bij de oudere. Zoals altijd zijn er dan ook veel vrijwilligers nodig om het tot een succes te maken. Wie er wat vrije tijd in wil stoppen, kan zich nu al opgeven bij Lies Lukenaar, Clubhuis Schelde- buurt, Glacisstraat 97, Vlissin gen, tel. 01184-12302. Vrijunllige medewerkers kunnen zich ook melden op de eerste algemene medewerkers vergadering in het clubhuis op vrijdag 18 mei. Van medewer kers wordt gevraagd aan de voorbereidingsweek voor Speelstad mee te doen. Die be gint op maandag 16 juli. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op vyalcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184^-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. VLISSINGEN - Maandag 7 mei om 17.00 uur wordt het Sport Medisch Adviescentrum voor de provincie Zeeland geopend. Een S.M.A. is een voorzie ning op het gebied van de sportgezondheidszorg waar sportmedische deskundigheid gebundeld is en ten dienste staat van de sport. Naast de mogelijkheden van het uitvoe ren van een uitgebreide sport keuring, die naar de wensen err eisen van de sporter kan worden samengesteld, heeft het S.M.A. Zeeland ook een sportblessurespreekuur inge steld. Tijdens dat spreekuur kan de sporter in aanwezig heid van de S.M.A.-artsen en fysiotherapeuten advies krij gen over de training, voeding en de eventuele sportblessu res. Het S.M.A. Zeeland is geves tigd in de stad Vlissingen en kan beschikken over een voor sportmedische aangelegenhe den optimaal geoutilleerde ac commodatie. Het Sport Me disch Adviescentrum is er voor iedereen in de provincie Zeeland die aan welke vorm van sportbeoefening dan ook deelneemt, dus top- en wed strijdsporters, gehandicapten, jeugdsporters, oudere sportbe oefenaren en iedereen die zich grondig en gericht wil laten keuren. Het S.M.A. is er dus ook voor de steeds groeiende groep recreatiesporters. Het S.M.A. Zeeland zal wor den geopend door wielrenner Jan Raas, die vanwege zijn ge dwongen rustperiode momen teel in zijn woonplaats in Zee land verblijft en zijn mede werking gaarne heeft toege zegd. Naast Jan Raas zullen bij de openingshandeling ver der aanwezig zijn de gedepu teerde voor ondermeer sport zaken van de provincie Zee land, mevrouw E. Maris-Kos- ter, de voorzitter van de sport medische regio Zeeland, de heer F.A. van Spanje en de voorzitter van de Zeeuwse Sportraad, de heer A.A. Mar- teijn. De medische leider en me de-initiatiefnemer voor het S.M.A. Zeeland is de heer P.H.M de Beer. (ADVERTENTIES) VOOR DE BETERE OOK voor hoeden petten en bontmutsen St. Jacobsstraat 10 VLISSINGEN VLISSINGEN - Al weer voor de derde keer organiseert Hu- manitas Zeeland voor de zomer een vakantiekamp voor kinde ren van 6 tot en met 14 jaar uit één-oudergezinnen en wel van 14 juli tot en met 20 juli 1984. Doel van het kamp is ener zijds de kinderen een fijne va kantie te bieden en anderzijds de ouder een week van haar of zijn zware taak te ontlasten. Evenals voorgaande jaren wordt het kamp weer gehou den op het terrein van Staats bosbeheer tussen Veere en Vrouwenpolder. De 6 tot en met 10-jarigen verblijven in het kamphuis en de 10 tot en met 14 jarigen gaan op een na bijgelegen terrein (waarbij de 10 jarigen de mogelijkheid tot kiezen hebben). De laatste groep gaat bovendien per fiets. Onder leiding van enthou siaste medewerkers zullen on der meer de volgende activi teiten plaatsvinden: bos-, strand- en avondspelen, speurtochten, handenarbeid, toneel en expressie, verhalen vertellen, kampvuur en nog veel meer. De kosten bedragen 75,- per kind en men moet de kin deren vóór 15 mei opgeven. Er kunnen maximaal 50 kinderen mee. Voor verdere inlichtin gen kunt u contact opnemen met: René Beenhouwer, tel. 01184-64955 (tussen 17.00 en 18.00 uur). Paul Krugerstraat 55-57 Vlissingen 01184-12733 MIDDELBURG - Zaterdag 5 mei vormt de vredesbeweging in Middelburg weer een stille kring als protest tegen kern bewapening. De kring staat van half- twaalf tot twaalf uur op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft. Belangstel lenden kunnen zich altijd bij de kring aansluiten. DOMBURG/VEERE/ARNEMUIDEN - Inwoners van de ge meenten Domburg, Veere en Arnemuiden kunnen de de periode van maandag 14 mei tot en met zaterdag 26 mei hun fiets laten graveren met hun postcodenummer en huisnummer. De gra- veeracties, bedoeld om fietsendiefstal te voorkomen, blijken overal een groot succes te zijn. Wel is het zo dat de politie het graveren niet zelf kan: er zijn vrijwilligers nodig. Wie wat vrije tijd heeft of werkloos is en er iets voor voelt om bij de graveer acties te helpen, kan zich mel den bij de Rijkspolitie Veere, Burgemeester Dregmanstraat 21 in Serooskerke (tel. 01189-1910). Technische kennis of vaardig heid is niet vereist; het graveren kan men in enkele uurtjes le ren. Reis- en verblijfskosten worden vergoed, indien nodig. Diefstal van fietsen in Nederland is de laatste jaren in enorm tempo toegenomen, van 31.911 aangiften in 1970 tot 160.081 in 1982. Het betekent dat er jaarlijks voor rond 48 miljoen gulden aan fietsen wordt gestolen. Voor Zeeland is dat bedrag 828.300 gulden. In feite zal dat bedrag nog een stuk hoger uitkomen, om dat veel mensen de moeite niet meer nemen de diefstal bij het politiebureau aan te geven. De kans hem terug te krijgen is zo klein dat het de moeite niet loont, zo redeneren veel mensen. Terugbezorgen was ook vaak niet mogelijk, omdat de politie niet over gegevens beschikte, zoals bij een auto met kenteken wel het geval is. De kans de fiets terug te krijgen wordt belang rijk groter als de postcode en het huisnummer erin worden ge graveerd. Ook stelen wordt door dit merkteken onaantrekkelij ker; het is niet uit te wissen. WESTKAPELLE- Vrijdag 4 mei komt André Hazes naar Westkapelle. Hij treedt er op in de Hooizolder, 's avonds na negen uur. Hazes is langzamerhand zo'n bekend fenomeen dat nadere informatie niet noodzakelijk is. grootste woon- en konsumentenbeurs van Zeeland. 10.000 m2 verwarmde tentenpaviljoens met 2 kilometer voorlichting, informatie en doorlopende demonstratie op een rij. volop gratis parkeren, peuters en kleuters gratis, wandel- wagenservice. Open op woensdag 2 mei t/m vrijdag 4 mei van 13.00-22.00 uur, zaterdag 5 mei van 11.00-18.00 uur.

Scheldebode | 1984 | | pagina 1