Centrum voor verwerking komt in Colijnsplaat Kleurige sinaasappelvloeitjes intrigeerden me altijd al s p a r e n IvJ e r g a LrJ e| n Bakermat PvdA Zeeland bestrijdt agressie Zuid-Afrika Schimmel Gyminstuif De Haaienplaneet: absurd Bibliotheek gaat voorlichten A cti viteitenmarkt tijdens bezoek koningin Meditatie Instuif basketbal Maaltijden in Midgard Zaalvoetbaltoernooi Kleine Gids voor sociale zekerheid te koop Vogelbeurs Paasloop Paaswake Vergadering FNV met Van der Scheur SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 APRIL 1984 COLIJNPLAAT - Het belangrijkste centrum voor de verwerking van het nieu we landbouwprodukt de teunisbloem komt in Colijnsplaat. De graan- en meelhandel fa. A. Snoep Zn. zal met ingang van dit jaar het zaad van de teunisbloemen uit verschillende delen van ons land gaan ver werken. Onlangs is hiertoe besloten na maanden lange onderhandelingen tussen de fa. Snoep en de zaadfirma Slijkerman uit Hendrik Ido Ambacht, een bedrijf dat zich op de teunisbloementeelt heeft toegelegd. Binnen enkele weken zal reeds met de voorbereidende werkzaamheden in Co lijnsplaat worden begonnen. Stripverhaal Miss Europe Ijsberg Hond in een mensenwereld 313 IN OPMARS TEUNISBLOEMEN ALS NIEUW LANDBOUWGEWAS De Geersdijkse landbouwer erkent dat er aan de teelt van een nieuw produkt als de teu nisbloem wel een risicofactor is verbonden, maar hij laat zich daardoor niet afschrik ken: „Ik ga gewoon door. De ervaringen die ik in de afgelo pen twee jaar heb opgedaan zijn zo gunstig dat ik nu zelfs een grotere oppervlakte met teunisbloemen heb ingezaaid", aldus De Regt, die hieraan nog toevoegt dat hij bijzonder ge lukkig is met de omstandig heid dat het zaad verwerkt zal worden in Colijnsplaat. De Regt: „We lopen hier op Noord-Beveland wat dit aan gaat voorop, en de Fa. Snoep heeft daar prima op inge speeld. Dat is een goede zaak". De bakermat van de teunis bloementeelt is Zuidwest Ne derland: Zeeland en de Zuid hollandse eilanden. Echter ook GOES/VLISSINGEN - Het gewest Zeeland van de PvdA haakt in op de landelijke actie „Samen tegen de Zuid-Afri kaanse agressie". Deze actie is dit najaar gestart door het co mité Zuidelijk Afrika en is be doeld om politieke en finan ciële steun voor de zogenaam de frontlij nstaten te organise ren. Deze actie vindt plaats op de voorjaarsvergadering van het gewest Zeeland van de PvdA op 14 april a.s. De vergadering begint om 10.15 uur in de Prins van Oranje te Goes. Op het programma staat een rapportage van de Duitse TV genaamd: „Omdat het de boze buurman niet bevalt" (1983). Gerda Dijkstra gaat in op de actuele situatie in Zuidelij k- Afrika en op het standpunt van de PvdA. De wereldwin kel te Goes zorgt voor infor matiemateriaal en aankleding van de zaal. Ter vergadering wordt geld ingezameld voor waterpom pen in Mozambique en op bouwwerk onder vluchtelin gen in Angola. Man kan ook rechtstreeks storten op giro nummer 26655 van het comité Zuidelijk-Afrika te Amster dam, onder vermelding van: „Steun de frontlij nstaten". in andere streken wordt de animo voor deze grote, gele bloemen groter. Zoals op de veenkoloniën in Groningen en Drente, Limburg, Oost-Bra bant en ook België. Het meeste zaad zal, zoals gezegd, uiteindelik in Colijns plaat terechtkomen. Bij de fa. Snoep is men al druk in de weer om de voorbereidingen te treffen voor de bedrijfsuit- breiding die noodzakelijk is om al het zaad te kunnen ver werken. Als het zaad dit najaar in grote hoeveelheden aange voerd zal worden, moet alles klaar zijn. Zo zal er, als alles volgens plan verloopt, achter de huidige bedrijfsgebouwen van Snoep aan de Havelaar- straat een grote, splinternieu we loods verrijzen. De heer P. Snoep verklaart hierover: „Om al het zaad op te slaan en te verwerken moe ten we een nieuwe loods laten bouwen waarin allerlei voor zieningen worden aangelegd om het zaad te kunnen drogen. Binnen 24 uur nadat de bloe men geoogst zijn moet het zaad gedroogd worden, anders gaat het schimmelen. Daarom is het voor ons een eerste ver eiste dat er goede droogfacili- teiten komen". Bij de uitbreiding van z'n bedrijf houdt Snoep rekening met eventuele toekomstige ontwikkelingen. Hij zegt: „De vooruitzichten zijn goed. De belangstelling, ook uit de rest van het land, is groot, en het is dan ook te verwachten dat er volgend jaar nog meer teunis bloemen zullen worden ver bouwd. Als dat zo is dan wil len we daarvoor klaar zijn"! De teunisbloem, die geteeld wordt vanwege het oliebevat- tende zaad, dat gebruikt wordt VLISSINGEN - De Turnvere nigingen Oranje Nassau en VTV houden woensdag 25 april in de Vrijenhovengym- zaal aan het Baskenburgplein in Vlissingen een instuif. Van twee uur tot halfvijf is de zaal open voor jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar. Er staat dan van alles in de gymzaal: spelletjes, een te- kenhoek, allerlei gymtoestel- len en ook bestaat de moge lijkheid om mee te doen aan aerobic- en jazzdansen. De toegang is gratis. VLISSINGEN - De Haaienplaneet heet de theaterkomedie die vrijdag 20 april in de Piek in Vlissingen te zien is. De voorstel ling begint om negen uur en wordt gespeeld door Alex d'Electri- que. Het betekent anderhalf uur lang genieten van de Wortels Van Het Kwaad. In venijnige, humoristische en hysterische scènes zien we Otto, de dis trictsleider, wanhopig probe ren orde op zaken te houdeq. Wanneer een electriciteitscen- trale gesaboteerd wordt breekt de pleuris uit. Otto raakt over zijn toeren. Bob, de boekhouder, weet niet uit welke hoek de klap komt en Koch, een mijnwerker, ziet de bui hangen. Langzaam glijdt het district de anarcho- absurdistische gekte in. In deze barre tijden houdt Alex d'Electrique zijn poot stijf: al drie jaar maken Alex Balm, Alex Bosma en Alex van den Bosch verrassend theater. Zij banen hun eigen paden, schrijven hun eigen teksten en zijn op weg een hit te worden in het theater. Voordat het zover is en zij niet leuk meer zijn, kan iedereen ze nog in de Piek aan het werk zien. Een veld met teunisbloemen. in de medicinale industrie, is duidelijk in opmars. Wat in 1982 begon als een eerste, voorzichtige poging de teunis bloem op commerciële basis te telen is qu, 2 jaar later, uitge groeid tot een succesvol pro dukt dat wedijvert met tradi tionele gewassen als vlas, blauwmaanzaad en karwij. VLISSINGEN - De openbare bibliotheek in Vlissingen start binnenkort met voorlichtings uurtjes om de mensen wegwijs te maken in de bibliotheek. Het eerste informatie-uur be gint vanavond, woensdag 18 april, om zeven uur. De vol gende informatie-avond is dan op 9 mei. Vanaf september is het de be doeling om maandelijks een voorlichtingsuur te houden voor de gebruikers van de af deling volwassenen. Steeds meer landbouwers gaan ertoe over teunisbloemen in te zaaien. Op Noord-Beve land bijvoorbeeld waren er in 1982 nog naar 7 boeren die zich met de teunisbloementeelt be zighielden. Dit jaar zijn het er al 25, een aantal dat bovendien nog kan oplopen. Eén van hen is de heer S.J. de Regt uit Geersdijk. Hij be hoorde tot één van de eersten die het experiment met de teu nisbloem waagde. Dat is bij hem bepaald niet in slechte aarde gevallen. Integendeel. Hij zegt: „De teunisbloem is een goed gewas dat voor de toekomst behoorlijke perspec tieven biedt, zeker nu de prij zen van andere landbouwpro- dukten door de afspraken die in Brussel gemaakt zijn lijken te gaan teruglopen". MIDDELBURG - Zaterdag 5 mei komt onze geliefde vorstin, hare majesteit koningin Bea trix van Oranje; naar Middel burg. Tijdens haar bezoek wordt er een activiteitenmarkt gehou den op het Abdijplein in Mid delburg. Alle Zeeuwse vereni gingen en organisaties kunnen op aantrekkelijke wijze hun vereniging in de daar ter be schikking gestelde kramen uitbeelden. Later zal het pu bliek aan de activiteiten-spe len op de Markt kunnen deel nemen. De mogelijkheid be staat dat ook de televisie aan wezig zal zijn om opname te maken. Belangstellenden wordt ge vraagd zich met spoed op te ge iten (voor 18 april) bij R.J. Burgmeijer, Prinsenlaan 70, tel. 27340 of G. v.d. Mast, H. de Hasestraat 4, tel. 26018. Zij zijn bestuursleden van de Konink lijke Vereniging „Uit het Volk- voor het Volk" in Mid delburg. MIDDELBURG - Rond de Pasen, 21-23 april, houdt het Middelburgse Surati Rajneesh Meditatie Centrum een lang weekend, waarin de medita tietechnieken van Bhagwan Shree Rajneesh kunnen wor den geleerd. De technieken die hij aan de mensen van deze tijd heeft ge geven, „bewerken een diep gaand inzicht in het wezen van de deelnemer en daardoor een grote mate van rust en ontspanning". Onder deskun dige begeleiding, welke aange sloten is bij de Stad Rajneesh Meditatie Universiteit, is dit weekend een goede gelegen heid om te ontdekken, wat de meditaties voor iemand kun nen doen. Opgave vooraf is noodzake lijk op Brakstraat 9 te Middel burg, tel. 01180-38198. SOUBURG - Op woensdag 25 april houdt Basketbal Vere niging Souburg een basketbal- instuif in de Van Duyvenvoor- de-zaal in Oost-Souburg. Van 10 tot 12 uur kunnen jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar hier spelenderwijs kennis maken met de basketbalsport. De instuif staat onder leiding van gediplomeerde trainers van de vereniging. De deelna me is gratis ten vrijblijvend. Wie belangstelling heeft om mee te doen met basketbal, kan daarna nog 4 weken gratis meetrainen bij B.V. Souburg. Nadere informatie bij Tom Joziasse, v. Turnhoutstr. 32, Oost-Souburg, tel. 01184-63169. MIDDELBURG - Vanaf don derdag 19 april worden er in het jongerencentrum Midgard weer maaltijden gereserveerd. De prijs per maaltijd komt op vijf gulden. Het menu voor de komende vier weken is: donderdag 19 april kabeljauw met mosterd saus, doperwtjes met wor teltjes, aardappelpuree en fruit; donderdag 26 april ma caronischotel en appelyog- hurt; donderdag 3 mei cham pignontaart (vegatarisch) en fruit; donderdag 10 mei rijst met prut en vlaflip. De maaltijden beginnen om zes uur. Wie mee wil eten kan dit tot de woensdag ervoor op geven bij Midgard, telefoon 14281. VLISSINGEN - Onder meer de PZEM, de Belt, de Miro, Roover Sport, Torna, Koper Galjoen en Voko Off-set doen mee aan het zaalvoetbaltoemooi dat de Vlissingse club Barouge voor zaterdag 21 april heeft georganiseerd. Het toernooi in de sporthal Basken- burg begint om negen uur 's morgens. Na afloop vindt de prijs uitreiking plaats in de Barouge aan de Vredehoflaan, de sponsor van de gelijknamige club. MIDDELBURG - De drieënveertigste editie van de Kleine Gids voor de Nederlandse sociale zekerheid is deze week uitge geven. Dit boekje is een uitgave van de Raden van Arbeid en be vat als gebruikelijk alle informatie over de wetgeving inzake de sociale verzekering. de sociale verzekeringswetten en een samenvattend over zicht van de sinds 1 januari 1984 geldende premies en uit keringsbedragen, wettelijke minimumlonen en dergelijke, ontbreken natuurlijk even min. Ook zijn adreslijsten in de gids opgenomen, welke de adresgegevens vermelden van alle bij de uitvoering van de sociale verzekering betrokken instellingen. De Kleine Gids is voor de prijs van een gulden verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid. Daarnaast is er informatie in te vinden over de Algemene Bijstandswet, de Rijksgroeps regeling werkloze werkne mers, de Wet Sociale Werk voorziening, internationale so ciale zekerheid, het instellen van beroep en het Voorlich tingscentrum Sociale verzeke ring. Een duidelijk schema van VLISSINGEN - De vogel liefhebbers uit Vlissingen houden op zaterdag 21 april weer hun maandelijkse vogel- ruil- en verkoopbeurs. De beurs in het pand Ger- brandystraat 46 heeft tot doel om elke liefhebber zoveel mo gelijk in staat te stellen om nu nog koppeltjes samen te stel len voor het nieuwe kweeksei- zoen, of om de nog overtollige vogels te ruilen of te verkopen. Er zijn verschillende opkopers aanwezig, die ook een ver scheidenheid aan vogels bij zich hebben om te verkopen. Men kan er ook terecht om in lichtingen te verkrijgen over allerlei soorten vogels. De beurs is geopend van 9.30 tot 12.00 uur. MIDDELBURG - De heer Polderman uit Middelburg beschikt over een eigenschap die veel verzamelaars ge meen hebben: hij kan moei lijk iets weggooien. In zijn geval leidde dit tot een om vangrijke verzameling si naasappelvloeitjes, overzich telijk gerangschikt in een aantal albums. „De kleurige illustraties op de vloeipapiertjes waarin sinaasappels verpakt wor den, intrigeerden me altijd al, verklaart Polderman zijn verzamelingswoede. „Eigen lijk begon ik ze ongemerkt te bewaren. Aanvankelijk was ik er niet zo serieus mee bezig en zo kwam het dat ik ze na een tijd allemaal heb wegge gooid. Maar ja, ouderge woonte begon ik. ze toch weer te bewaren en ze hoopten zich al weer aardig op, toen ik hoorde over een tentoon stelling van deze sinaasap pelvloeitjes in Amsterdam". „De zeer enthousiaste ver zamelaar die daar exposeerde had er nog lang zo veel niet als ik en ik heb hem er toen zo'n vierhonderd opgestuurd, waar hij natuurlijk erg blij mee ivas. Toen begon ik ook zelf met meer interesse aan mijn verzameling te werken. Ik zocht de vloeitjes uit en plakte ze in albums. Wel heb ik er later spijt van gehad, dat ik ze aan beide zijden van de bladeren heb geplakt, achteraf bezien was een los bladig systeem aan een kant beplakt, praktischer ge weest". In totaal heeft Polderman nu ruim 2600 vloeitjes. Het grootste gedeelte hiervan komt uit Spanje, Italië is een goede tweede en Cyprus der de. Polderman heeft na zijn pensionering een heel regis ter opgemaakt, zodat hij di rect kan zien, welke vloeitjes hij nog niet heeft. Ze staan gerangschikt op naam en land. „Het maken van zo'n regis ter is een heel karwei ge weest", vertelt hij, „maar het is een enorm goed hulpmid del om mijn verzameling te kunnen overzien. Ik ben er echt wel een paar maanden mee bezig geweest, maar nu bespaart het me 'ook weer zo veel tijd aan zoekwerk". „Sommige firma's gebruiken al ontzettend lang dezelfde plaatjes, maar anderen ko- men steeds met nieuwe ont werpen. Soms is het verschil maar klein, maar dan is het toch net weer even anders en voor mij genoeg om het aan mijn verzameling toe te voe gen. Je komt ook vaak leuke dingen tegen, een firma met als naam Pedro Kamstra, bijvoorbeeld. Ik denk dan dat zo'n man hier gewoon Piet heette, maar in Spanje zijn naam maar wat heeft aangepast". Als leraar in het voortge zet onderwijs, probeerde de heer Polderman zijn leerlin gen ook wel te activeren tot een dergelijke verzameling, maar zonder resultaat. Wel brachten de leerlingen regel matig vloeitjes voor hem mee, waarmee hij zijn verza meling kon uitbreiden. Een leerlinge bracht uit Zwitser land een serie vloeitjes mee, waarop een stripverhaal stond van Robinson Crusoë. er een Helaas ontbreekt vloeitje. Ook andere firma's gaven soms vloeitjes uit waarin echt series voorkwamen, on der meer over een vader en zoon, een serie ook over miss Europe, waarin de mooiste vrouwen uit Europa getoond werden een getallenreeks en dergelijke. De Italiaanse fir ma's zochten het vooral in plaatjes met Italiaanse scho nen, weer andere deden het wat eenvoudiger en zetten alleen de firmanaam er op. Polderman: „Ik vind het wel jammer dat nergens eigenlijk de naam van de ontwerper vermeld wordt. Dat moeten toch echte kun stenaars zijn, als je sommige plaatjes ziet. Het meest bij zondere aan mijn verzame ling vind ik een schriftje met heel oude sinaasappel vloeitjes, dat ik eens van een leerling gekregen heb. Zijn grootvader had die in de der tiger jaren verzameld. In die tijd kocht nog niet iedereen zomaar sinaasappelen. Dat was toen nog iets bijzon ders. Bij de fruithandelaren op de markt is Polderman geen onbekende. Hij hoeft niet al- Foto Cor Schuilwerve tijd de sinaasppels te kopen, als hij er vloeitjes ziet, die hij nog niet in zijn collectie heeft, maar mag ze er zo af te halen. Overigens bewaart hij ook alle andere vloeitjes, die hij al wel heeft, omdat hij daar misschien nog eens ooit iemand een plezier mee kan doen. „Ik weet niet of er hier in de buurt nog meer mensen zijn, met dezelfde hobby", vertelt hij nog. „Als dat zo is, zou ik graag met ze in con- act komen om eens wat er varingen uit te wisselen. En misschien kunnen we nog ruilen. Ik heb geen idee hoe veel verschillende vloeitjes er eigenlijk bestaan, ik vind zelf dat ik er al heel ivat heb, maar misschien is dit nog maar het bekende topje van RinaSavic SOUBURG - De buurtvere niging Van Duivenvoorde en Marathon Vlissingen hebben gezamenlijk een paasloop ge organiseerd. Liefhebbers kun nen op tweede paasdag kiezen uit drie afstanden: 2,5 kilome ter, 5 en 10 kilometer. Men kan inschrijven vanaf 10.00 uur in de Schuur aan de Middelburg sestraat 113. De kosten zijn drie gulden en na afloop krijgt iedereen een herinnering. De route voert over de buitenwe gen van Souburg. MIDDELBURG - In de Lu therse Kerk aan de Zuidsingel 70 te Middelburg wordt zater dagavond 21 april een Oecu menische Paasnachtdienst ge houden. Deze paaswake, die gevierd wordt volgens de oud christelijke liturgie, wordt ge leid door ds. Buissing-van Beers, predikant van de Evan- gelisch-Lutherse Gemeenten van Middelburg en Vlissingen. Het thema luidt „De Heer is waarlijk opgestaan". De dienst begint in een schaars verlichte kerk, zonder orgelmuziek. Na een korte lij densoverdenking volgt de wis seling der liturgische kleuren (van paars naar wit), waarna de paaskaars wordt binnenge bracht als symbool van het Licht van de verrezen Heer. Dan breekt orgel én gemeente uit in Paasjubel. Dan volgt de paasliturgie. De dienst wordt besloten met de uitreiking van een kleine paaskaars aan iedere aanwezige. Dit kaarsje wordt ontstoken aan de "grote paas kaars en met dit licht gaat ieder de wereld in. Muzikale medewerking aan deze dienst wordt verleend door Kees Noordhoek, organist. Voorts werkt mee het gemengd Christelijk koor „De Zuider zangers" onder leiding van Jan Heuseveldt. IEDEREEN is welkom. Het begint om halfelf. VLISSINGEN - De afdeling Vlissingen van het FNV houdt woensdag 18 april haar jaar vergadering in het gebouw 't Anker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. De vergadering begint om halfacht. KLOOSTERZANDE - De Ky- nologenclub Zeeland houdt donderdag 26 april een con tactavond onder het motto: 'Hond mogen zijn in een men senwereld'. J. Lubbers houdt een lezing over het nut van de opvoeding en opleiding van iedere hond en een manier waarop het kan gebeuren. Vooral voor hen die een cursus gehoorzaamheid met hun hond volgen of gaan volgen is deze theorieavond zeer nuttig. De bijeenkomst wordt gehouden in de Kastan je in Kloosterzande en begint om acht uur.

Scheldebode | 1984 | | pagina 45